Waterweg 13 101 Woningen aan Nieuwe Haven Inspraakregels zonder inspraak Droefenis over verkoop gildehuis Viaduct nadert voltooiing WBS en Liduinastichting bebouwen samen Itho-terrein Maassluis in beroep tegen begroting muziekschool Vervuiling vijver kan meevallen Meer vraag dan aanbod op 'te vroege' paardenmarkt Verto-personeel in actie bij Capels hoofdkantoor Rotterdamse rechter nu benoemd tot ombudsman Fietsendieven stelen 56 maal Autokrakers en heler opgepakt Motor met pech onderuit Fotokastje in de fik Rotterdams Dagblad Woensdag 30 juni 1993 Kegio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 De werkzaamheden aan de nieuwe spoortunnel in Rotterdam hebben niet alleen ondergronds plaats. Om de hellingvoor de treinen niet te steil te maken moest een vernieuwd en ver laagd viaduct over de Schieweg worden gebouwd. Deze werk zaamheden zijn nu zover gevorderd, dat zeer binnenkort kan worden begonnen met de aanleg van rails. Foto jasper Juinen Rotterdam - „Nóóit kom ik meer naar dit griebusgat. Weer voor naks vroeg me bedstee uit" Niet iedereen kwam vanmorgen in de vroege uren voor het plezier naar de traditionele paardenmarkt in Oud-IJssel- monde. De kleine gezette man in de stofjas en een dikke bolknak tussen de lippen was aanvankelijk nauwelijks in zijn sas. Maar later in de ochtend ver beterde zijn humeur. Toen stonden er ook aanmer kelijk meer paarden en pony's aan dc stangen, dan de zestien die rond half acht waren aangevoerd. De handelaar uit Gelderland was niet de enige die ontevreden was over het aanbod. Zijn collega's bromden eveneens binnensmonds 'dat het toch alle maal maar noppes was'. „Voortaan kom ik maar la ter, want zo vroeg is er toch niks te beleven," dacht een van hen alvast aan volgend jaar. „Néé, deze markt geef ik niet op. Je weet maar nooit wat je te genkomt. Vorig jaar kocht ik hier nog twee besten." Marktmeester Piet Hoepel, organisator van tiental len paardenmarkten in heel Nederland, over het ge ringe aanbod in het eerste uur van de markt: „Overal wordt tegenwoordig later en later aangevoerd, Dat vroege is er helemaal af. Behalve dan in Heenvüet, want daar begint de markt1 altijd al om één uur 's nachts." Hoepel had het gelijk aan zijn zijde. Met het verstrijken yan de tijd nam het aantal dieren aan de rekken toe. Zéér tot plezier en vermaak vSn de vriendinnen Bien Troost (19) uit Rhoon en Esther de Vries (18) uit Rot terdam. „Paarden zijn onze lust en leven. Ik heb er r speciaal een vrije dag voor genomen," vertelde de oudste. Esther: „AI jaren achtereen assisteren wij op de paardenmarkt Wij kennen alle kopers en verkop pers. Voor een goed paard betaal je al snel zo'n tien- .*-* duizend gulden." Piet Hoepèl vult aan: „Vooral - - r Friese paarden zijn gewild. Laatst is er nog een ver- kocht voor ruim dertigduizend gulden." ikUwk."" Was het voor de handel niet echt lucratief, voor de toestromende bezoekers gold het tegendeel. Aange trokken door bet lekker zomerse weer struinden rond acht uur al zo'n duizend bezoekers over het marktterrein en de aangrenzende, toen nog in op bouw zijnde, jaarmarkt. Capelle aan den (Jssel - Enige tientallen voormalige personeelsleden van de failliete Leiderdorpse kabel- fabriek Verto hebben vanmorgen gedemonstreerd bij het hoofdkantoor van het concern in Capelle aan den IJssel. Ze hebben er demonstratief postgevat bij het kantoor van curator J.Tïouthoff tijdens onder handelingen met de bonden. Het ontslagen perso neel ondersteunt op die manier de eis van de bonden dat het eerder overeengekomen sociaal plan on danks het faillissement gewoon moet worden uitge roerd. Eensgezind besloot het personeel gisteren voorlopig geen gehoor te geven aan de oproep van de curator om nog lopende orders af te werken. Het gaat daarbij met name om de vervaardiging van speciale kabels voor het offshore-concern Heerema. Enkele tientallen van de 94 personeelsleden hadden voor dat werk een bonus in het vooruitzicht gesteld gekregen bovenop hun gewone loon. Volgens FNV- bestuurder Kiburg is het echter allesbehalve zeker dat dc betrokkenen die bonus ook echt in handen krijgen. De salarisverplichtingen van het failliete bedrijf over de afgelopen maand zijn al overgenomen door de bedrijfsvereniging, omdat het de onderneming aan middelen zou ontbreken. „En de bedrijfsvereni ging wil de uitgaven graag beperken. De kans is dus groot dat ze die bonus van 440 gulden in mindering zal brengen op hel loon dat ze uitbetaalt." Het niet afweken van de laatste opdrachten is vol gens de vakbondsbestuurder het laatste drukmiddel dat het personeel rest. Zc hekelde de houding van de curator die volgens haar te weinig oog heeft voor het personeel en nadrukkelijk opkomt voor de belangen van de banken en andere schuldeisers. Volgens Kiburg is het mogelijk de uitvoering van het begin dit jaar overeengekomen sociaal plan te eisen omdat dit mede is ondertekend door de Verto-hol- ding. Die is, in tegenstelling tot de kabeldivisie, nog niet failliet verklaard. Rotterdam De benoeming van de Rotterdamse rechter mevrouw mr. L. de Bruin tot de nieuwe sub stituut Nationale Ombudsman is definitief. De Tweede Kamer heeft haar gisteren met volstrekte meerderheid van stemmen aangewezen als opvolg ster van mr. N. A. M. Schipper, die overstapt naar de Hoge Raad. De benoeming van mr. De Bruin als plaatsvervanger van Nationaal Ombudsman mr. drs. M. Oosting gaat 28 september in. De Bruin is nu nog vice-president van de rechtbank in Rotterdam. Zij is door mr. Oos ting voorgedragen na een selectieprocedure uit veer tig kandidaten die hadden gereageerd op een adver tentie. Onder de gegadigden waren 33 mannen en ze ven vrouwen. Waardingen - De Historische Vereniging Vlaardingen heeft het gisteravond voor elkaar ge bokst dat de historische gebou wen langs de Maassluissedijk (Nunquam Perfectum) van de sloop worden gered. Samen met het Aannemingsbedrijf Werner BV is een plan ontwikkeld voor woningbouw aldaar (het gebied Dijksteeg/Sclaavenburch) én het opknappen van die oude panden. Gisteravond werd de raadscom missie Stadsontwikkeling warm gemaakt voor dat plan, wat bete kent dat waarschijnlijk niet ver der wordt onderhandeld met pro jectontwikkelaar Slokker Vast goedontwikkeling Zoetermeer BV. Die wil daar ook woningen bouwen, maar vindt dat voor de uitvoering van de plannen de his torisch waardevolle panden te gen de grond moeten. Wethouder Ton van der Steen (Stadsontwikkeling) keek raar op toen de commissie voor de plannen van de historische ver eniging koos. Hij zei het „heel merkwaardig" te vinden dat niet verder zaken werd gedaan met Slokker. „Dat bevreemdt mij," aldus de wethouder, die erop wees dat de commissie een jaar geleden wél voor dat plan koos. Toen lag er ook een plan om de bestaande waardevolle panden overeind te houden, maar moest daar geld op worden toegelegd. Dat is nu niet meer het geval Ook Van der Steens ambtelijke rechterhand W. den Hartogh toonde zich verbaasd. „Ik heb er moeite mee dat het ambtelijke werk voor niets is geweest," klonk zijn verwijt richting raads commissie. Dat leverde hem de terechtwijzing op dat het college zelf aan de raadscommissie op nieuw de keus had voorgelegd. „Uw verwijt moet dus richting college," aldus de WD'er H Koy- ers. Werner zegt meer dan honderd koopwoningen te kunnen houwen op genoemd terrein. Er wordt al gesproken met een fi nancier. Van ambtelijke zijde werd het plan van WerneT/historische ver eniging een „stedebouwkundig lagere kwaliteit" toegedicht. In de raadscommissie werd dat be streden. Het handhaven van waardevolle panden geeft het plan juist extra waarde, was het oordeel van de meerderheid van de raadsleden. Alleen D66 wilde met het plan van Slokker door gaan, de SGP/RPF/SGP aarzelde maar de WD, PvdA, CDA, GroenLinks en SP tóezen duide lijk voor de variant van de Histo rische Vereniging Vlaardingen. Het nieuwbouwproject Haven Bogen. De woningen komen te lig gen aan de Nieuwe Haven en achter Huize Frankeland. De pand jes aan de Westfrankelandsestraat moeten volgens de tweede fase van het bouwplan plaats maken voor drie kleine torenflats en een moskee, illustraties Rotterdams Dagblad Schiedam - Het nieuwbouwproject dat de Woningbouw Vereni ging Schiedam (WBS) aan de Nieuwe Haven voor ogen had, wordt aanzienlijk groter dan in eerste instantie was gepland. De voormalige Itho-panden gaan geheel plat en maken plaats voor 101 sociale huurwoningen met voorzieningen als een therapeu tisch zwembad, een gymnastiek- en recreatieruimte en een zon- neserre. Opdrachtgm voor de realise ring van hi omplex is niet al leen de WBS. De Sint Li duinastichting en projectontwik kelaar Dura Bouw BV uit Rotter dam participeren in het project. De WBS en de Liduinastichting hebben de handen ineen gesla gen om zowel de bewoners van verpleegtehuis Frankeland als de mensen die de nieuwe woningen betrekken, van de voorzieningen gebruik te laten maken. De ex ploitatie van het zwembad, gym zaal en bijbehorende faciliteiten worden dan ook gedeeld. Het project, genaamd Haven Bo gen en ontworpen door de Delftse architect Cees Reijers, bestaat uit twee boogvormige gebouwen. Het ene, naast het pand van Kalfs- beek, kijkt uit op de Nieuwe Ha ven. Het andere, met de rug aan de Westfrankelandsestraat, krijgt uitzicht op een binnenplein dat grenst aan de achterkant van Hui ze Frankeland. Half augustus wordt begonnen met de sloop van het voormalige Itho-onderkomen. In januari van het komend jaar begint de bouw en rond de kerst van 1994 moet de eerste fase zijn Of daar nog een tweede fase op voigt is de vraag. De WBS wil aan de Westfrankelandsestraat een drietal woontorentjes van vier verdiepingen laten verrijzen. Daartoe dienen wel een autospui- terij. garagebedrijf en een winkel te verdwijnen. Voor het pand dal dienst doet als moskee is tussen de flatjes een plekje ingeruimd. Of het allemaal zo ver komt is vooralsnog niet be kend. Voorts zijn er ook nog plan nen om onder de woningen aan de Nieuwe Haven een bank en een fysiotherapie-praktijk te ves tigen. De toewijzing van de woningen probeert de WBS in samenwer king met de Liduinastichting en het Bureau Huisvesting te rege len. De woningen en voorzieningen zijn rolstoelvriendelijk en kun nen worden aangesloten op het alarmsysteem van Huize Franke land. De doelgroep wordt gezocht in de richting van 55-plussers. Voor het gebruik van onder meer het zwembad kunnen ze via een interne verbinding in het nieuwe gedeelte van Frankeland terecht komen. Vlaardingen - Wethouder Ton van der Steen heeft gisteravond de raadscommissies Stadsont wikkeling en Welzijn over een nieuwe inspraakverordening willen laten discussiëren zonder dat er in de stad inspraak over was geweest. Van een aantal bewonersgroe- pen én van een aantal commis sieleden kreeg hij dan ook prompt voor de voeten geworpen dat het met de inspraak inder daad niet goed gaat in Vlaardin gen. Wethouder Van der Steen had een open discussie gewild met de raadscommissies, maar die besloten op hun beurt dat de nieuwe uitgangspunten voor de inspraak eerst maar eens bij be- wonersgioepen en dergelijke in stanties aan de orde moeten wor den gesteld. Maassluis - De Historische Ver eniging Maassluis (HVM) vindt het 'uitermate droevig' dat de ge meente Maassluis het historische Gildehuisje aan de Zuiddijk aan een particulier heeft verkocht. Volgens voorzitter Steenkist had het gebouw, een vroeger zakken dragershuis, een culturele functie moeten krijgen. Het plan van de HVM om er een VVV en een mu seumpje in te vestigen viel gister avond definitief in duigen. De ge meenteraad verkocht het pand voor 140.000 gulden aan een in woonster van Maassluis. Als inspreker poogde Steenkist in laatste instantie de verkoop te ke ren. Het pand krijgt een functie als woonhuis. Volgens de archi- tect-in-ruste laat Maassluis met die transactie een unieke kans liggen Het gilde heeft eeuwen lang een belangrijke functie in Maassluis gehad. We laten een unieke kans liggen om dit verle den aanschouwelijk te maken. Het straatbeeld wordt weliswaar niet geschaad, maar we houden alleen een coulisse over. Dit pandje had toegankelijk moeten worden." Het pand aan de Zuiddijk 11 vormde jarenlang het onderko men van de Stichting Samenle vingsopbouw Maassluis. Deze in stelling verhuisde verleden jaar naar een nieuw onderkomen. De gemeente besloot tot verkoop van het pand uit financiële motieven. Als gevolg van aanstaande grote investeringen in de Steendijkpol- der en de haven staat Maassluis er in geldelijk opzicht slecht voor. Steenkist noemde de verkoop een slechte beslissing. „De opbrengst van deze transactie lost de finan ciële problemen met op. Ik voor spel dat we hier over vijfjaar spijt van hebben. Dan zijn de geldpro blemen waarschijnlijk over, maar het pand zijn we dan kwijt. Laat dit alsjeblieft niet gebeuren." De raad meende gisteren geen kans meer te zien om aan het hartstochtelijke pleidooi van de voorzitter van de ruim duizend le den tellende vereniging tegemoet te komen. Reeds in januari zette de gemeente de procedure tot ver koop in gang. Belangstellenden kregen in een open inschrijving de kans om een bod op het pand te doen. De hoogste inschrijver heeft het pand nu in handen ge kregen. Lopende deze procedure tot ver koop heeft de historische vereni ging overigens de kans gekregen om de door haar gewenste be stemming van het Gildehuis te verwezenlijken. De vereniging werd onlangs uitgenodigd om het pand te kopen voor een bedrag, dat gelijk was aan het hoogste bod. „De tijd om de benodigde midde len bij elkaar te krijgen was ech ter te kort," treurde Steenkist gis teravond. „Met een verbouwing erbij hadden we twee ton nodig. Er gaat veel tijd overheen om een dergelijk bedrag door sponsors op te laten brengen." Wethouder Jan Storm (grondbe drijf) stelde gisteren dat de HVM ccn serieuze kans heeft gekregen om het pand aan te kopen. „Maar wc hebben ook een morele plicht in de richting van de hoogste bie der. Die kunnen we niet langer la ten wachten. De gekozen woonbe stemming is zeker niet slecht. Ik heb er alle vertrouwen m dat dit pand op een mooie manier behou den blijft." Maassluis - De door de gemeente Maassluis begrote bezuiniging van 76.000 gulden op het budget van de Streekmuziekschool wordt niet direct bereikt. De gemeenteraad besliste gister avond weliswaar dat er bezwaar wordt aangetekend tegen de ont werpbegroting 1994 van het op leidingsinstituut, maar tevens be seften de raadsleden dat het pro test niet vee! kans maakt. Maas sluis heeft zich net als Vlaardin gen en Schiedam contractueel vastgelegd voor het betalen van een volwaardige bijdrage. Maassluis wil met ingang van 1994 76.000 gulden korten op het budget van de Streekmuziek school. Schiedam en Vlaardingen hebben reeds aangegeven dat zij van bezuinigingen niets willen weten. De twee grote partners van Maassluis zijn bovendien niet be reid de door Maassluis gewenste korting bij te passen. De Maas- sluise raad heeft de verwachting dat Maassluis nu verplicht is ook het volle pond te dokken. Het standpunt van de gemeente Maassluis zet de voor de muziek school opgezette gemeenschap pelijke regeling in de wat verdere toekomst sterk onderdruk. Pieter Roelofs (PvdA) speculeerde giste ren in de gemeenteraad op een si tuatie, waarin Maassluis in de toe komst een beperkt lesprogramma bij de muziekschool inkoopt. In dat geval zou Maassluis niet lan ger volwaardig in de muziek school participeren. „We kunnen geen uitzondering maken voor de muziekschool," vulde CDA-raadslid Gert-Jan En- zerink aan. „Elders in de culture le sector moeten we ook het mes zetten. Het eerste doel is om kin deren les te geven. Dat moet blij ven maar voor de rest dienen we marktgerichter te werken. De rest van de bevolking mag gerust meer gaan betalen." Inspreekster Lammers van de Vrienden van de Streekmuziek school bepleitte gisteravond dat Maassluis ook in de toekomst het zelfde muziekaanbod als de buurgemeenten blijft verzorgen. De opgelegde bezuiniging voor 1994 noemde zij 'een onmogelijke opgave'. „We weten niet waar we op korte termjjn zulke bedragen vandaan moeten halen. De mu ziekschool heeft bijna alleen maar vaste kosten." De woordvoerster stelde de ge meente na 1994 wel kostenbeper- kingen in het vooruitzicht. „We kunnen een steentje bijdragen ais we meer tijd krijgen. Een verho ging van de lesgelden kan 15.000 gulden opleveren. Met betrek king tot de huisvesting is er nu sprake van gedwongen winkelne ring. In de Koningshof betalen we 80.000 gulden huur per jaar. Als we naar afgestoten schoolgebou wen mogen verhuizen, kunnen we 16.000 gulden besparen." De toezeggingen konden de raad er niet toe brengen om het be zwaar tegen de begroting af te blazen. „Deze bezuiniging is ver leden jaar ook reeds aan de orde geweest," stelde WD-wethouder Leny Wesenhagen (cultuur). „Met de toekomstvisie had u veel eer der kunnen komen." Vlaardingen - De politie van Vlaardingen heeft een flinke reeks fietsendiefstallen opgelost. Twaalf verdachten, allen afkom stig uit Rotterdam-West, hebben bekend fietsen te hebben gesto len in de Westlandseweg, Burge meester Pruissingel en J. P. Coenlaan. Soms maakten ze tien fietsen per dag buit en verkoch ten ze aan een heler. De zaak kwam aan het rollen toen op 13 juni een viertal jongeren werden opgepakt wegens de dief stal van een bromfiets. Inmiddels zijn zeventien gestolen fietsen bo ven water gekomen. Maassluis - Twee Maassluizers van 18 en 27 jaar zijn gisteravond door de politie aangehouden na dat een getuige had gezien dat ze een autokraak pleegden. Het tweetal sloeg omstreeks half acht een ruit in van een auto die aan het Westeinde stond geparkeerd en nam de autoradio mee. Korte tijd later werden de dieven aange houden. Ze bekenden de radio in middels verkocht te hebben. De heler, een 24-jarige stadgenoot, werd eveneens aangehouden. Schiedam - Een 44-jarige Rotter damse motorrijder is gisteravond op hei Kethelplein bijna overre den door twee auto's. De man had pech met zijn tweewieler en liet zich door zijn te hulp geschoten vrouw met de auto slepen. Op het Kethelplein verloor de man de macht over het stuur en kivam ten val. Twee automobilisten kon den hem ternauwernood ontwij ken. De motorfiets kwam onge veer 85 meter verderop tot stil stand. De bestuurder moest wor den opgenomen in het zieken huis. Aan de Van Beethovenlaan werd gisteravond een 31-jarige Sehiedamse op haar fiets aange reden. Ze kwam bij een bushalte plotseling achter een bus van daan en kon door een tegemoet komende automobilist niet wor den ontweken. De vrouw werd met verwondingen overgebracht naar het Schielandziekenhuis. Maassluis - Onbekenden hebben vannacht een fotokastje aan de muur nabij het winkelcentrum Koningshoek vernield en in brand gestoken. De inhoud, onge veer 35 fotorolletjes en een onbe kend aantal negatieven voor na bestellingen, gingen in de vlam men op. Vlaardingen - De verontreiniging van de vijver aan het Mendels- sohnplein in Vlaardingen valt mee, maar absolute zekerheid daarover durft de brandweer niet te geven. In de vijver is een poe derblusser leeggespoten, als ge volg waarvan er een grijze sub stantie op het water drij ft. De poli tie heeft de vrees uitgesproken dat dit schadelijk is voor het mi lieu en zoekt de dader(s). De brandweer denkt dat het meevalt met de nadelen omdat de vijver vrij groot is. De zaak kwam gisteren a-n het rollen toen W. Derksen van de dienst Milieu van de gemeente werd gewaarschuwd dat er „wat in de vijver lag waar een rode drab uitkwam." Op zijn beurt schakel de hij de dienst Stadswerk in, waarvan medewerker H. van Weert op pad ging. Zijn bezoekje aan de vijver leerde dat er een leeggespoten brandblusser in dobberde. Van Weert haalde de blusser uit het water en stapte er mee naar de brandweer. Daar kreeg hij te horen dat het een poederblusser betrof met een inhoud van zeven liter. De brand weer zal het apparaat vullen, waarna het dienst gaat doen bij de dienst Stadswerk. De politie heeft het apparaat niet in beslag geno men als hulpmiddel bij de speur tocht naar de dader. Voorlichter C. A. Verschuure van de brandweer wijst erop dat het giootste bestanddeel van het bluspoeder natriumbicarbonaat is. „Dat hoort niet in het milieu, dus in die zin is het schadelijk," aldus Verschuure. „Maar ik denk dat het wel mee zal vallen met de gevolgen. Als mensen ermee in contact komen, kunnen ze er wat van aan de diarree gaan. Wij oefe nen er ook beperkt mee en dan nog op speciale terreinen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2