Waterweg 15 Verhuizing winkeliers bijna onontkoombaar Bruggetje over Schie blijft omstreden OP PAD... PIONIER SPORTI Boze architecten tonen hun kunsten Verdeeldheid over vertrek naar mini-winkelcentrum in Groenoord-Zuid Kinderdagverblij f Nijntje breidt uit Nieuw telefoonnummer koninklijke onderscheidingen Erepenning voor Huiskes JM». sic '"''■pp 1 Rotterdams Dagblad Vrijdag 2 juli 1993 ^ethouder Bart de Leede opent zaterdag de tweede vestiging van de stichting kinderdagverblijf Nijntje in Schiedam. Naast het gebouw aan de Peter van An- rooylaan v/ordt nu ook het pand van de voormalige ■Sauer-Bekkerschool aan de Eduard van Beinumlaan in gebruik genomen. Het nieuwe onderkomen werd ook nog door de plantsoenendienst van de gemeente gebruikt voor dat in maart werd begonnen met de verbouwings werkzaamheden. Het gerenoveerde pand bevat speelruimten, slaap- en badkamers, keukens en tal Vp andere voorzieningen. De eerste vestiging biedt Sinds 1990 opvangmogelijkheden voor 36 kinderen. De nieuwe heeft plaats voor 72 kinderen. Daarvan worden 20 plaatsen gesubsidieerd door de gemeente. De overige 52 zogenoemde kindplaatsen moeten Worden ingevuld door bedrijfsopvang. Dat houdt in dat de bestaande wachtlijst niet versneld kan wor den weggewerkt door de uitbreiding. De opening aan de Eduard van Beinumlaan wordt morgenmiddag om vier uur verricht en omlijst met een optreden van de Rijnmondband. Vlaardingen Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De gemeente Vlaardingen heeft vanaf maandag een fiieuw telefoonnummer: 2484000. Daaronder zijn be reikbaar de Bestuursdienst, de Facilitaire Dienst, de Dienst Milieu, de Dienst Stadswerk en de Dienst Welzijn. Dat zijn de nieuwe verzamelnamen voor de meeste oude diensten. Ook de brandweer is voor niet-spoedeisende zaken onder dit nummer bereik baar, evenals het Stadsarchief en de Stadsreiniging. Wie het oude nummer draait, wordt automatisch doorgeschakeld naar het nieuwe nummer. Buiten de kantooruren meldt een bandje waar voor spoedeisende zaken naartoe gebeld kan worden. De Vlaardingers Ary Strijbos en Aad Peeters hebben bij hun afscheid van respectievelijk gemeentewer ken en Spuybroek Assurantiën een koninklijke on derscheiding, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. ontvangen. Strijbos kreeg de zilveren en Peeters de gouden eremedaille. Stadgenoot Lambert Scheepmaker werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij is 40 jaar in dienst geweest bij Cincinnati Milacron BV. De vertrekkende' gemeentesecretaris H. Huiskes heeft gisteren van. burgemeester Sterkenburg-Ver- siuis de erepenning van de gemeente Maassluis ge kregen. Dat gebeurde tijdens'een afscheidsreceptie dp het stadhuis. Hüiskés was ambtenaar in Maas sluis van LI juli 1955 tot 1 maart 1959 en van 1 augus tus 1963 tot 1 november 1993. Hij was veertien jaar gemeentesecretaris. Huiskes komt uit Maasland, waar hij op 22 december 1933 werd geboren. ^chiedam vmdag 2 juli Zomerconcert kinderkoor Jong Begin, kerkgebouw De Ark, Kargplein 101,19.30 uur. zaterdag 3 juli Inloopconcert, Grote Kerk, 15 00 uur. Outland, Podium. 22 30 uur zondag 4 juli Zomerconcert Martienerkoor, zaal de Noord. Kerkiveg 46 (entree en koffie gratis). 1100 uur Danny Greenfield, Podium, 21.30 uur, maandag 5 juli "{Fototentoonstelling Bemice Siewe, bibliotheek Lange Haven, m 21 augustus Vlaardingen vjijóag2juli Opening tentoonstelling werken in gemeentelijk bezit, Vrye Aca demie, Oosthavenkade 42,9 00 uur. dinsdag 6 juli Gymnastiek voor ouderen, dienstencentrum West, 9 00 uur Maassluis zaterdag3 juli 10rgelconcert Jaap kroonenburg, Grote Kerk, 20.15 uur. dinsdag fcjuli "Bingo. Koningshof. 20 00 uur. Sluipverkeer (3) Met grote verbazing nam ik kennis van de ingezon den brief van Marcel Houtkamp, fractievoorzitter D66. In deze brief viel hij op een in mijn ogen voor een politicus botte wijze de mening aan van enkele inwoners van Schiedam. Natuurlijk, in principe heeft Marcel gelijk met zijn opmerking over één armetierige verkeersader m Schiedam-Noord en met de noodzaak van een extra ontsluiting richting 's-Gravenlandsepolder. Echter, hij vergeet een aantal dingen. Waarom ging hij in zijn brief niet in op de oorzaak van het ontstaan van files, namelijk dat te weinig mensen kiezen voor de fiets of het openbaar vervoer (tramlijn 1), maarliever in hun eigen privé-omgeving zitten, t.w. de heilige koe? Daarnaast noemt hij polderwegen een efficiën te ontsluitingsroute in plaats vaneen sluiproute. Met name dat 'efficiënte' geeft zijn op snelheid en auto gerichte gedachtenwereld duidelijk weer. Marcel, ik daag je dan ook hierbij uit om samen met mij (die al zeventien jaar elke dag over de Harreweg fietst) in het spitsuur op de fiets samen naar Delft te rijden. Dan zal je zelf merken hoe levensgevaarlijk sommige automobilisten over die voor zoveel auto's volledig ongeschikte 'efficiënte' polderwegen scheu ren. Ik zelf ben in die jaren al twee keer geraakt door roekeloos inhalende auto's, terwijl ik het aantal bij- na-aanrijdingen maar niet meer heb bijgehouden. Het voorstel om snelheidsbeperkende maatregelen in te voeren, werkt in de praktijk niet, omdat er toch geen tijd en geld is voor controle; denk maar aan het verbod op zondag op de Harreweg te rijden. Nee Mar cel, het lij kt mij een uitstekend idee die polderwegen af te sluiten. Automobilisten zijn mijns inziens al leen uit hun auto te krijgen door het laten blijven van files, in plaats van die op te heffen. Verbetering van wegen trekt alleen maar meer verkeer aan. Tenslotte, Marcel, ik vind het geen sfijl, politiek spel te spelen richting je eigen coalitie via de ruggen van enkele bezorgde en inderdaad terecht egoïstische bewoners. Jan Timmer, contactpersoon ENFB-Schiedam Door Sander Sonnemans Schiedam - Supermarkt De Kromar aan de Laan van Bol'es speelt een belangrijke rol in de nieuwbouwplannen voor Groen oord-Zuid als het om de verhuizing van de winkels gaat. Vol gens de plannen van de Woningbouw Vereniging Schiedam (WBS) moeten de zeven middenstanders worden geconcen treerd in een mini-winkelcentrum tussen de drie te bouwen to renfiats. De meningen zijn verdeeld maar duidelijkis wel dat de houding van de Kromar-directie bepalend is voor de ontwikke lingen van de winkelvoorzieningen. Peter van der Krogt, eigenaar en directeur van de Kromar-vesti- ging, is laaiend enthousiast over de geplande opknapbeurt van de wijk en kijkt reikhalzend uit naar het moment waarop zijn winkel kan verhuizen. „Zonder een forse uitbreiding heeft ons filiaal in Groenoord geen toekomst," zegt hij. „Als we gedwongen worden 20 door te blijven gaan, heeft het geen zin daar te blijven zitten. We willen onze oppervlakte verdub belen om het assortiment uit te kunnen breiden en een trekker voor het winkelend publiek te blijven. Dat kan alleen als de win kels worden samengevoegd in een winkeleentrumpje." Bloemist Jan Krabbendam is het niet eens met Van der Krogt. Vol gens hem zijn juist de bloemen- zaak Corona van hem en zijn broers en De Plantenbeurs een stukje verderop aan de winkel straat, de grote trekpleisters. En uitgerekend die twee winkels wil len met verkassen. Buitenpresentatie „We zitten aan de verbindings weg tussen Vlaardingen en Schiedam en moeten het daarom hebben van onze buitenpresenta tie," is Krabbendams persoonlij ke mening. „Veel passerende automobilisten zien ons zitten, slaan af voor een bloemetje en doen meteen nog wat kleine boodschapjes. Nu zit ten we aan de straat en worden we gezien. Volgens de meuwe plan nen komen we in een straat en daardoor uit het zicht te zitten. We zijn overigens al jaren bezig om uitbreiding van ons pand voor elkaar te krijgen maar de WBS heeft er geen geld voor Het lijkt inmiddeis wel of ze de boel be wust laten verpauperen." Naast de Kromar willen ook de kapperszaak en de drogisterij ver huizen naar de nieuwe lokatie. Van de slijter is niet bekend wat hij wil maar de speelgoedverko per en voornoemde bloemisten staan niet bepaald te trappelen. Eigenaar F. Colijn van speelgoed zaak De Bromtol vreest echter dat er niets anders voor hen op zit. „De huidige toestand is ook niets," zegt hij. „De winkels zijn verpauperd. Er wordt mets meer aan gedaan. Ik zit hier nu zes jaar en eindelijk le veren mijn investeringen rende ment op. De verhuizing zou bete kenen dat ik weer opnieuw moet gaan investeren en dat de huur aanzienlijk omhoog gaat. Daar voel ik weinig voor. Ik heb liever dat ze mijn pand opknappen en ik lekker kan blijven zitten. Maar ja, op de laatste vergadering heb ik te horen gekregen dat als we niet meedoen er alles gedaan wordt om ons er toch uit te krijgen." Volgens een brief van de WBS aan de betrokken bewoners is het noodzakelijk dat de wijk wordt 'opgekrikt'. Als dat niet gebeurt zou de Kromar wel eens aan zijn stutten kunnen trekken waardoor het winkelcentrum de concurren tie met het Hof van Spaland ver liest. In de brief wordt dan ook gesteld dat het vertrek van de super markt een negatieve weerslag kan hebben op de overige win kels. „Als de WBS en de bewoners waarde hechten aan de winkel voorzieningen in de wijk, dan zul len ze ook de consequenties moe ten aanvaarden," zegt de brief. Door Peter de Lange Schiedam - Het is een simpele constructie die niet veel hoeft te kosten, en die bovendien voor de helft door een projektontwikke- laar wordt betaald. Dus om het geld hoeft de gemeente de aanleg van een fiets- en voetgangers bruggetje over de Schie niet te la ten. Maar alsof het om een politie ke halszaak gaat, lopen de tegen stellingen dwars door de politieke partijen heen. Zodra op raads- of commissiever gaderingen het bruggetje tussen de Overschiesestraat en de Delf- landseweg ter sprake komt, trek ken de politici een bedenkelijk gezicht. Op ernstige toon wordt verklaard dat men 'er nog niet uit is'. Dezelfde woorden gebruikt wethouder Adri Reijnhout (D66, Stadsvernieuwing) is hem naar de stand van zaken wordt ge vraagd. „Ik ben er nog niet uit. Geld is het probleem niet, nee. De vraag is: leg je die brug aan of niet." Als geld de moeilijkheid niet is, wat is dan wel het probleem? Reijnhout: „De vraag is of die brug wei nodig is. Voetgangers kunnen ongeveer op dezelfde plaats de Schie oversteken via de trappen bij de Brandersbrug. Dus men zal sterke argumenten moe ten noemen om daarnaast nog een aparte brug te bouwen. Een brug die niet nodig is, leg je niet aan." Toch is juist Reijnhout bestuur lijk verantwoordelijk voor de commotie rond de omstreden oe ververbinding. De brug is opge nomen in het Beheerplan Nieuw- land, het scenario voor de stads vernieuwing in Nieuwland dat onder Reijnhouts bewind tot stand is gepresenteerd, nadat zijn voorganger Hans van Kleef er de aanzet toe had gegeven. Toenma lig projectleider Hans Goed werk te het idee verder uit. In het Beheerplan staat een teke ning van de toekomstige situatie op het Hollandiaterrein, en op die schets staat ook het bruggetje. Dit is een direct gevolg van een af spraak tussen de gemeente Schiedam en projectontwikkelaar Mabon, die momenteel een serie woningen bouwt op het Hollandi aterrein. Met een brug naar de Overschiesestraat zouden de toe komstige bewoners een korte ver binding met het station krijgen. Mabon, zo werd verder overeen gekomen, zou de helft van de kos ten van de brug voor zijn reke ning nemen. Ondertussen weten de bewoners van de Delilandseweg te vertellen dat de kopers van de aangrenzen de huizen op het Hollandiaterrein helemaal niet blij zijn met deze afspraak. „De mensen daar heb ben het gevoel dat hun buurt er een stuk onveiliger op zal worden als er eenmaal een brug ligt." Dat vinden de bewoners van de Delflandseweg trouwens zelf ook: „Nu is het hier een rustig, afgele gen wijkje. Komt er een brug, dan trekken straks luidruchtige jon geren uit Nieuwland door onze buurt naar Oost en vice versa. En we lopen het risico dat hier meer junks komen stelen." Wethouder Reijnhout kent die ge luiden. Hij betwijfelt of die vrees gegrond is. „Het is helemaal nog niet aangetoond dat er dan veel meer verkeer door die buurt zal komen. Ook op andere punten kun je heel gemakkelijk vanuit Nieuwland naar het centrum of in Oost komen. Ik weet dus niet wat ik daar mee moet, zolang niet dui delijk is of die vrees gegrond is of niet." Tot de voorstanders van de brug behoort de fractie van Groen Links. In een vorige week ver schenen notitie over het plaatse lijk verkeersbeleid wordt nog eens het belang van een verbin ding voor fietsers en voetgangers tussen Overschiesestraat en Delf landseweg benadrukt. De brug staat bij de partij zelfs hoog op het verlanglijstje, als schakel in de 'Grote Fietsring' rond het cen trum van Schiedam. Aan de Delflandseweg menen de bewoners dat de gemeente zijn aandacht beter kan richten op het bouwen van een andere, in hun ARDENNEN- OF ALPEN-VIERDAAGSE of VALLOISE U vindt bij ons dag-en tourrugzakken in alle volumematen o.a. Karrimor, Lowe, Nomad, Active (Comfortabele berg- en wandelschoenen o.a. Meindi, Lowa, Duchstein Duchst Slaapzakken en matrasjes Bij aankoop vanaf f200.- op onze Outdoor-afdeling een paar Fa/ke Wa/king-sokken kado. 700 m2 sport Ruime parkeergelegenheid IJSSELDUK 355,2922 BK Krimpen a/d Ussel Tel. 01807-12000. Fax: 50083 Vrijdag koopavond, maandag gesloten Nu nog scheidt de Schie het Hoi landiaterrein van de Over schiese straat. Een bruggetje over het wa ter doet de emoties op laaien Foto Roel Dijkstra ogen veel noodzakelijker voorzie ning: een brug tussen de 's-Gra- veniandseweg naar het Doele- plein. Op die manier zou het kan toor van het Gemeentelijk Wo- ningbeheer op het 'eiland' tussen de Schie en de Noord» estgracht eindelijk goed bereikbaar wor den. Maar bruggen bouwen gaat in Schiedam niet zomaar. Want ook over het realiseren van een verbinding met Woningbeheer en de aangrenzende nieuwe Palm- boombuurt wordt al vele jaren ge praat in de politiek. Zonder resul taat. Door Ben van Haren Vlaardingen - Acht Vlaardingse architecten hebben in een tijd van teruglopende vraag naar ont werpen elkaar gevonden. Niet dat ze fuseren, maar gezamenlijk tre den ze naar buiten. „Nu bouwen in Vlaardingen weer actueler kan gaan worden," begint het persbe richt dat ze hebben verzonden voor een tentoonstelling die giste ren door liefst twee wethouders is geopend in de Gemeentebiblio theek. WillemJan Droog, Wijnand Hou- dijk, Jan Kanters, Jan Louter, Hans Treurniet, Jan de Rijke, Ger Vermeer en Bert de Vilder menen dat ze 'demonstratief naar buiten moeten treden met hun ontwer pen omdat veel Vlaardingers en bestuurders onvoldoende op de hoogte zijn van hun kwaliteiten. Het achttal schrijft voorts dat hun collegiale samenwerking een aan zet kan zijn tot een vruchtbaarder stedebouw- en architectuurkli- maat in de eigen stad. Verder la ten ze het venvijt klinken, dat „te genwoordig bij meuwe plannen in erste instantie wordt uitgeke ken naar alleen collega's van bui ten." Zij schrijven het jammer te vinden geen bijdrage te hebben mogen leveren aan het project De Vaart. De acht, van wie tekeningen, ma quettes en ander materiaal tot en met 13 juli in de bibliotheek aan de Waalstraat te zien zal zijn, heb ben over die expositie geen over leg gevoerd met andere Vlaar dingse collega's. Alleen Bas Gou- driaan, de oud-wethouder Stads ontwikkeling die zijn oude archi tectenvak weer is gaan uitvoeren en onder meer Tamarinde aan de Billitonlaan ontwierp, zegt ook uitgenodigd te zijn maar te heb ben geweigerd. „Ja, Willemjan Droog heeft me gevraagd, maar ik heb er geen zin in." Broekpolder Arno van Wezel van A3-architec- ten is tien jaar werkzaam als ont werper van woningen en gebou wen. Hij vindt het 'merkwaardig' dat hij niet is uitgenodigd voor de tentoonstelling in de hoofdvesti ging van de bibliotheek. Daar was vorig jaar wel een plan van hem te zien voor de verbouwing van het Weeshuis. Van Wezels ontwerp werd toen hoog aangeslagen op het stad huis, maar de keuze is uiteinde lijk gevallen op het voorstel dat architect Geluk Treurniet voor aannemer Werner ontwikkelde met Patrimoniums Woningstich ting, die aansluitend in de Van Riebeeckstraat meer huizen wil bouwen. Werk van Van Wezel is wel te bewonderen in Vlaardin gen, een blokje huizen aan de Oosthavenkade, tussen Maas- Het schetsontwerp voor het Buizengat van Cbiel Verhoeff, dat niet te zien is op oe tentoonstelling omdat deze Vlaardingse architect niet is uitgenodigd voor de expositie, illustratie Chiei verhoeff straat en Oosterstraat is van zijn hand. Hij zegt geen klachten te hebben over onbekendheid bij de gemeente. „Ik ben ook wel eens benaderd van die kant." Hij zegt de presentatie van de acht architecten wel te begrijpen: „Het initiatief was me onbekend, maar het heeft natuurlijk te ma ken met de Broekpolder. Ze spe len in op de voorstellen om daar womngen te bouwen." Graag meedoen Chiel Verhoeff, die al twintig jaar aan de weg timmert als architect, maar nu pas {voor een particulier) zijn eerste project in Vlaardingen lijkt te gaan realiseren, spreekt over 'een goed initiatief „Ik ben niet uitgenodigd, maar ik zou graag mee willen doen." Momen teel heeft hij 2es werken onder handen m Rotterdam, waaronder de uitbreiding van het winkelcen trum Zuidplein. „Eigenlijk is het wel belachelijk dat ik in twintig jaar drukke praktijk nog nooit iets in mijn eigen geboorte- en woonplaats heb gebouwd. Ik tel natuurlijk landelijk best aardig mee en ben regelmatig genomi neerd voor architectuurprijzen. Zowel in het klassement van de Rietveldprijs als de FGH-arehi- tectuurpnjs ben ik tweede gewor den." Verhoeff heeft enkele jaren geleden evenals de jonge archi tecten WillemJan Droog en Wijnand Houdijk, die nauw bij de organisatie van de huidige ten toonstelling zijn betrokken, op verzoek van enkele Vlaardingse organisaties een schets-ontwerp gemaakt voor bebouwing van het Buizengat. Kees Wapenaar, die al dertien jaar als architect in Vlaardingen werkt, noemt het ook 'merkwaar dig' dat hij niet is benaderd voor de tentoonstelling. „Ik ben juist vooral actief in Gaardingen met nieuwbouw en renovatie. Recent nog bijvoorbeeld met woning/ winkels aan de Hoogstraat en be drijfspanden aan de Trawler- weg." Hij deelt niet de kritiek van de or ganisatoren op de voorkeur van gemeentelijke zijde voor architec ten van buiten. „Ik word wel be naderd door de gemeente en hoor ook dat van die zijde mijn naam regelmatig wordt genoemd. Dat men voor grote projecten snel buiten Vlaardingen terecht komt, snap ik ook. Je hebt hier namelijk geen grote bureau's. Ik zelf werk m mijn eentje, wat flexibel wer ken mogelijk maakt, maar ook be tekent dat grote projecten aan je neus voorbij gaan." De inmiddels 65 jaar geworden en zijn praktijk afbouwende ir.O. van Asten heeft ook ervaring met woningbouw, maar vooral buiten zijn woonplaats „Ik heb zelden iets gedaan in Vlaardingen. De laatste keer was vijftien jaar gele den." Hij juicht de tentoonstel ling toe. „Ik was er met van op de hoogte maar vind het wel verstan dig dat ze zo de aandacht trek ken." Top 20 Sjaak Groeneveld, die juist een studieproject voorde Rijksgebou wendienst heeft afgerond en het ontwerp op zijn naam heeft voor de woningen in 'het Gat in de Markt', waarover zo'n tien jaar ge leden het PvdA/CDA-college met Jelle Wijnstok en Cees Bot sneu velde, zegt ook geen uitnodiging gekregen te hebben. Ook hij heeft een recente ervaring, dat hij een woningbouwplan niet in Vlaar dingen kan slijten. „Ik heb mijn jeugd doorgebracht in de Babberspolder. Daar ligt myn hart en ik ben met een plan netje voor patiobungalows naar de gemeente gestapt in de hoop ze in mijn oude woongebied te kunnen laten bouwen. Ik kreeg nul op het rekest maar ook een duidelijk antwoord. Vlaardingen heeft Ashok Bhalotra als stede- bouwkundige. Ik ken hem nog uit de tijd dat hij in de Oostwijk woonde. Hij is momenteel de pla nologie-goeroe van Nederland en werkt, zo werd mij bij de gemeen te verzekerd, uitsluitend met de top 20 van de Nederlandse archi tectuur." WillemJan Droog ontkent dat het initiatief van de groep van acht verband houdt met bouwplannen in de Broekpolder. „Wij willen ook weieens in Vlaai - dingen een kans krijgen, vinden wij alle acht. Onlangs weer is een toren voor m de Babberspolder gepresenteerd, die ook een Vlaar- dinger zou kunnen ontwerpen. Het achttal kent elkaar, ziet elkaar en is zo tot een gezamen lijk optreden gekomen op de Dag van de Architectuur," De tentoonstelling is geopend door de wethouder van Stadsont wikkeling cn Voorlichting mr. Ton van der Steen (D66) en de wethouder van Economische Za ken en Verkeer Agnes van Arden- ne-van de Hoeven (CDA).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1