Rotterdam 13 'Laat Stads Radio en Radio Rijnmond maar samengaan' M Jumbo-containerschip met 'black box' Tachtig piek: weggegooid geld! Wijze mannen houden pleidooi voor OOR-TV Complot zou Apple C. er hebben moeten inluizen Rijn ïijdt nog het meest van andbouw-vervuilliig Drie gewonden bij verkeersongeval Onderscheiding voor directeur baggermij Lithobedrijf plotseling weg uit Rotterdam 'Snuffeltraining' voor personeel Milieudienst Baggerdepot kan dieper en kleiner Veroordeeld vanwege gevaarlijke klimwand 'Groot ongeluk' in Botlektunnel Katshoek centrum van vermaak voor ratten, muizen en meeuwen Overval op sportzaak Steekpartij in het park I Rotterdams Dagblad I Zaterdag 3 juli 1993 Maassluis/Naaldwijk - Bij een verkeersongeluk op de Coldenhovelaan, net over de grens van Maassluis en Maasdijk, zijn gisteravond rond half tien drie men sen gewond geraakt. De aanrijding ontstond doordat de auto van een En gelse automobilist botste op die van een vrouw die richting De Lier reed. Beide auto's kwamen vervol gens tegen een ANWB-mast tot stilstand waarna de auto van de Engelsman in brand vloog. De brand weervan Maasdijk bluste de brand. De duopassagier van de Brit kwam klem te zitten onder de stuurko- lom en kon pas na drie kwartier uit zijn benarde posi- tie worden bevrijd. Hij werd met been- en armfraktu- ren en hoofdletsel naar het Holyziekenhuis in "Waar- dingen gebracht. De bestuurders kwamen er beter van af. De vrouw liep een hersenschudding op en de Engelsman een hoofdwond. Ook 2ij zijn in het Holy ziekenhuis opgenomen. Hardinxveltf-Giessendam - De 61-jarige Arie Adriaan van Beek uit Zwijndrecht mag zich sinds gistermid dag officier in de orde van Oranje-Nassau noemen. De onderscheiding aan de algemeen directeur van de Hardinxveldse baggermaatschappij Holland, die op 1 september van de VUT-regeiing gebruik maakt, werd uitgereikt door burgemeester B. van Wouwe van Hardinxveid-Giessendam. Van Beek leverde aan de groei van Holland een be langrijke bijdrage. Onder zijn leiding werd de vloot flink uitgebreid. Een van de hoogtepunten uit zijn loopbaan was de bouw en exploitatie van de sleep hopperzuiger Cosmos, een gecombineerd bagger- olieveegvoertuig, waaraan zes jaar is gewerkt. Rotterdam - Van Ginneken Mostaard, een in litho grafie gespecialiseerd bedrijf, stopt met onmiddellij ke ingang met zijn produktie in Rotterdam. Door de verslechterende economie krijgt het bedrijf te wei nig orders van de communicatie-branche en de grafi sche industrie. De vestiging aan de Rochussenstraat in Botterdam telde 33 werknemers. Alleen een klein verkoopkantoor blijft actief. Litho's zullen voortaan worden gemaakt in de andere vestigingen, in Am sterdam en Eindhoven. De brand weer moest eraan te pas komen om de duo van een En gelse auto mobilist te bevrijden Foto Roe Dijkstra Rotterdam - Veertig medewerkers van de Milieu dienst Rijnmond (DCMR) krijgen een training in het herkennen van verschillende soorten stank. Ze wo nen allen Vlaardingen en Schiedam, waar de inwo ners vaak la st hebben van lucht die vrijkomt in de in dustrie in het Europoort-Botlek-gebied. Ze dienen als 'vooruitgeschoven neuzen' en bellen bij opvallen de geuren meteen de meldkamer van de DCMR. De Milieudienst wil bij stankoverlast snel zijn geïn formeerd over de omvang van de overlast. Dan is het belangrijk dat bewoners van het Rijnmondgebied het klachtnummer van de dienst bellen. Vorig jaar kreeg de DCMR 10.000 stankklachten binnen. Maar om een beter beeld van de stank te krijgen ko men de veertig 'snuffelaars' erbij. Die kunnen ervoor zorgen dat stankbronnen gemakkelijker kunnen worden opgespoord. Begin volgend jaar beziet de DCMR of het systeem werkten of uiteindelijk ook de stankoverlast zelf afneemt Tweederde van de Rijnmonders ondervindt regel matig hinder door stank van industrie, verkeer, landbouw en scheepvaart. Volgens het Nationaal Mi lieubeleidsplan (NMP) moet dat percentage in het jaar 2000 rijn teruggebracht tot ten hoogste 45 pro cent In de Rijnmond mogen volgens dit plan bjjna vier keer zoveel mensen last hebben van stank als in de rest van Nederland: daar geldt een streefpercen tage van 13 in het jaar 2.000. Rotterdam - De dijk om het baggerdepot in het Hol- landsch Diep kan minder dan drie meter hoog wor den. Bovendien lijkt het zeer wel mogelijk het depot dieper te maken dan dertig meter, waardoor het klei ner van omvang wordt Ook kan het een paar hon derd meter naar het oosten opschuiven, waardoor het minder in het zicht ligt, gezien vanuit Willem stad en Numansdorp. Gedeputeerde J. van der Vlist van Zuid-Holland had in mei de Statencommissie voor Milieu toegezegd deze punten te laten onderzoeken. Amsterdam - Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 31-jarige M. de J. uit Spijkenisse wegens dood door schuld veroordeeld tot drie maanden voor waardelijke celstraf en 140 uur dienstverlening. Het hof vond dat de man dermate onvoorzichtig en on achtzaam heeft gehandeld, dat tijdens de viering van het 150-jarig bestaan van de Nederlandse Spoorwe gen een klimwand is omgevallen. De viering vond plaats op 21 juni 1989 op het Jaarbeursnlein in Utrecht. Bij het ongeval kwam een 7-jarig jongetje om het leven en raakte een 21-jarige vrouw meervou dig gehandicapt door het hersenletsel dat zij opliep. Rotterdam - De nieuwe gewestelijke omroep zou in de toekom stige provincie Rotterdam/Rijnmond twee radio-frequenties moeten hebber?: één voor Radio Stadsgewest Rotterdam (het Radio Rijnmond van nu) en één voor het huidige Stads Radio. Stads Radio moet kunnen blijven uitzenden volgens haar hui dige Radio 3-karakter, De omroep moet wel worden geïnte greerd in de organisatie van Radio Rijnmond, Deze aanbeveling staat in het rap port van de 'Club van Wijze Man nen', de Commissie-Van der Louw die de gemeente Rotterdam en de provincie Zuid-Holland ad viseert over de meest wenselijke omroepsituatie in het nieuwe Stadsgewest Rotterdam. De com missie is samengesteld toen bleek dat er voor de problemen bij Stads TV Rotterdam geen snelle oplossingen bestonden. Het bleek zinniger om de omroepsituatie in het hele gebied van het Overleg orgaan Rijnmondgemeenten (OOR) te bezien. De commissie vindt dat de nieu we provincie bediend, moet wor den door een gewestelijke om roep die tot stand komt door sa menwerking van Radio Rijn mond met de lokale omroepen in het gebied. Daarbij is met name de integratie van de Stichting Lo kale Omroep Rotterdam (de zend gemachtigde die onder meer Stads TV" en Stads Radio laat pro duceren) met de Stichting Regio nale Omroep Radio Rijnmond van belang. Het zendgebied van de nieuwe omroep moet volgens de commis sie dat van Radio Rijnmond be slaan en overschrijdt daarmee de grenzen van het toekomstige stadsgewest Rotterdam. OOR-TV De commissie-Van der Louw vindt dat op televisiegebied voor rang moet worden gegeven aan OOR-TV, in het advies omschre ven als 'de opvolger van het huidi ge Stads TV). Radio Rijnmond werkt momen teel met Radio West aan Zuid- Holland TV, maar de commissie vraagt zich af of dit experiment in de nieuwe omroepsituatie nog wel passend is. „Zeker indien in aanmerking wordt genomen dat dat het beoogde OOR-TV nog gro te financiële en organisatorische problemen zal moeten overwin nen," aldus de rapport. Gezonde opzet „De commissie is van mening dat prioriteit moet worden gegeven, zowel wat betreft mensen als mid delen, aan een gezonde opzet van de nieuwe regionale OOR-TV en dat derhalve de samenwerking met Omroep West (de komst van Zuid-Holland TV) geen belemme ring mag zijn op weg naar een vol waardige, journalistieke TV-pro- grammering die specifiek op het OOR-gebied is gericht," valt in het rapport te lezen. Bijna de helft van de kosten van de nieuwe gewestelijke omroep gaat zitten in het maken van tele visie. Bij uitzendingen op werk dagen van tussen de 30 en 60 mi nuten komt het TV-gedeelte op ongeveer 6 miljoen gulden per jaar. Radio OOR 1 en 2 zouden 7 miljoen gulden per jaar kosten. Ongeveer 30 procent van de to- taalkosten (13 miljoen gulden) zal worden gedekt met inkomsten uit reclame (4 miljoen gulden). De rest moet worden gedekt met inkomsten uit de toeslag op de omroepbijdrage. De commissie- Van der Louw adviseert om een overgangsperiode in acht te ne men. Zolang de fusie tussen Ra dio Rijnmond en de Stichting Lo kale Omroep Rotterdam (SLOR) nog geen feit is, zou de gemeente Rotterdam 100.000 gulden per maand voor Stads TV moeten blij ven betalen. De commissie Kunstzaken van de Rotterdamse gemeenteraad vergadert 15 juli over het rapport, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland doen datop20juli. In de Commissie Omroep OOR zaten: A.A. van der Louw (voor zitter). drs. J. H. Boone (namens provincie Zuid-Holland), drs. A. F. P. Wassenberg (namens OOR), J. J. L. F. de Gast (namens Rotterdam), mr. B. Groenendijk (namens Radio Rijnmond), H. W. E. van de Velde (namens de SLOR). LONDON Het grootste lijnvrachtschip van de Britse koopvaardij, de Singa pore Bay, was gisteren voor het eerst te bewonderen in de Rot terdamse haven. Hetschip van de rederij P OContalners heeft plaats voor 4038 containers, die aan dek vijf hoog op elkaar ge stapeld kunnen worden. Een nieuw technisch snufje is de zoge heten 'event-recorder', een soort black box voor schepen, die tijdens de reis gegevens registreert. P O Containers heeft ai vier van dit soort 'jumbo'-containerschepen in vaart en voegt er volgend jaar opnieuwtwee toe aan de vloot. De Singapore Bay is gebouwd door de Japanse IHl-werf. Foto John de Pater/ANP Door Martijti Verwaaijen Rotterdam - Rotterdamse recht bank, Overschie deel 3. Dus stond Appie C. weer voor de rechters, zat de publieke tribune weer vol familieleden, zat de grote rivaal Johan van der B. weer als getuige grotendeels op de gang en was de spanning op de Noordsingel van het begin tot zelfs na het einde te snijden. Want de twee elkaar naar het leven staande families ken nen nou eenmaal hun eigen re gels en niemand die ook maar moet proberen om die wetten te overtreden ofte veranderen. Dus ontstond op de stoep voor de rechtbank al tumult nog voor de zaak was begonnen. Politiemen sen in kogelvrij vest wisten de boei in eerste instantie nog rede lijk te kalmeren. Maar als de fa milie C. ergens naartoe gaat gaan ze nou eenmaal allemaal, inclu sief minderjarige kinderen. En juist daarover ontstond de tu mult, omdat de wet verbiedt dat minderjarigen een rechtszaak bij wonen. Dat mag de wet dan vin den, maar die van de C.'fjes ver biedt dat helemaal niet. Uiteinde lijk werd het weer rustig toen rechtbank-president mevrouw mr. A. C. M, P. van Breukelen bij wijze van uitzondering toestem ming gaf. En net als de voorgaande zittin gen begon mr. Van Breukelen streng doch overduidelijk. „Ik zal absoluut niet tolereren dat de zit ting door de publieke tribune wordt verstoord. Ik waarschuw maar eenmaal, daarna zal ik bij een volgende onderbreking de tribune laten ontruimen. Want het is van groot belang dat de rechtbank haar werk geconcen treerd en in alle rust kan doen. U bent dus gewaarschuwd." Dat werk bestond uit de voortzet ting van de zaak van de van po ging tot moord verdachte Appie C (22). Hij zou m de nacht van 19 op 20 oktober vorig jaar naar het huis van zijn rivaal Johan van der B. zijn gegaan en op hem hebben ge schoten. En om vast te stellen of dat wel of niet waar was werden in de laatste zitting maar weer eens vier getuigen opgetrommeld: voor de tweede keer slachtoffer Johan, die de aanslag met veel ge luk overleefde, zijn zus Anita, Ap- pie's boezemvriend bijgenaamd 'Eitje' en Kees S., die samen woont met Anita. En vooral bij de komst van de laatste steeg de spanning ten top, al bleef het muisstil op de publie ke tribune. Immers, Kees zit een gevangenisstraf van vier jaar uit Rotterdam - De Botlektunnel, zo staat nu al vast, is maandagavond het toneel van een afschuwelijk verkeersongeluk. Het gaat om de recon structie van een ongeval in april, waarbij een man in zijn auto bekneld raakte. Het slachtoffer werkt mee aan de reconstructie, die in elkaar wordt gezet voor het KRO televisieprogramma Ambulance. Een deel van de tunnel wordt afgesloten. Het verkeer moet dus rekening houden met vertraging. De TV-opnamen beginnen rond negen uur 's avonds. wegens poging tot doodslag. En het slachtoffer was de broer van Appie, Henk, die wonder boven wonder ongedeerd bleef. Naar bed Alvorens aan het verhoor van Ap pie te beginnen wilde mr. Van Breukelen toch wel graag weten hoe de vete, die hoogtepunt na hoogtepunt beleeft als het om ge weid gaat, eigenlijk was ontstaan. „De vriendin van Johan loopt steeds achter me aan. En omdat ik een keer met haar naar bed ben geweest wil hij me steeds pakken. Terwijl ik haar helemaal niet moet," antwoordde Appie. „Maar zit de haat diep?" wilde de presi dent weten. Appie schouderopha lend: „Voor mij niet echt, maar het is nu niet meer op te lossen. Vorig jaar is een neef van mij bij een schietpartij omgekomen. Hoewel nooit een dader is gevon den weten wij wel beter. Daarom is dit conflict niet op te lossen." Centraal in de verhoren stond de vraag of Appie die bewuste nacht helemaal niet bij het huis van Jo han aan de Lemkensstraat was geweest of juist wel. Volgens 'Ei tje' was dat niet het geval. 2e wa ren met nog twee vrienden wezen stappen en hadden zoveel ge dronken dat Appie laveloos op dc bank bij een vriend in Zeven kamp achterbleef. Of, zoals Appie het zelf wist te herinneren: „Ik had zo veel gezopen dat ik hele maal uit m'n dak ging en de vol gende ochtend pas weer wakker werd." Maar Anita, Kees S. en Johan ble ven erbij dat Appie er bij was en als enige had geschoten. Zoals ook een anonieme getuige dat voor de rechter-commissaris volhield. Hij was volgens hen de gene die zich met drie anderen zo rond een uur of één aan de Lem kensstraat meldde. Johan van der B. stapte meteen op ze af en werd van dichtbij neergeschoten. De kogel raakte de hartstreek, maar door een wonder leeft Johan nog. Woede Officier van Justitie mr. J. W P. Snijders sloot zich aan bij het ver haal dat niemand anders dan Ap pie had geschoten. Staat het voor de aanklager vast dat Appie de schutter is geweest - hij eiste een celstraf van zes jaar- raadsman mr. J. Jahae dacht daar heel an ders over. „Alles duidt er op dat een aantal mensen na de schiet partij by elkaar heeft gezeten om een verhaal m elkaar te draaien. En dan denk ik aan de familie Van der B., omdat het genoeg zaam bekend is dat zij daar ook toe in staat zijn. Er is ook een mo tief, want Appie rommelde met de vriendin van Johan. Dus Appie moest er ingeluisd worden en geen ander lid van de familie C." „Die vriendin, die ook heeft ver klaard Appie die nacht te hebben gezien, speelt ook een centrale rol in de hele vete," vervolgde de ad vocaat. „Zij woont samen met Jo han, is de moeder van zijn kind, maar schrijft hele vungc liefdes brieven aan Appie in het Huis van Bewaring. Notabene aan iemand die op haar vriend heeft gescho ten. En dat ze dat onder dwang doet van 'Eitje', zoals ze heeft ver klaard, is pure kletskoek. Ze doet het alleen maar uit een soort schuldgevoel, omdat zij weet dat Appie er die avond niet bij was." Uitspraak 16 juli. Door Alexander Bakker Rotterdam - Hoewel het goed gaat met de vermindering van schadelijke stoffen in de Rijn wacht de Noordzee- en Land- bouw-ministers van Europa aan het eind van dit jaar een 'moeilyk' gesprek. De reductie van met na me de stikstofconcentraties vor dert zó langzaam, dat drastische maatregelen noodzakelijk zijn. De landbouw is de belangrijkste veroorzaker van de te hoge stik stofbelasting van de Rijn en, uit eindelijk, de ook te hoge nutrièn- tenbelasting van de Noordzee. Gelet echter op de toch al weinig rooskleurige situatie voor de boe ren en de tegengestelde belangen in Europa moet van de speciale ministersconferentie in decem ber in Kopenhagen weinig goeds worden verwacht. Toch hoopt voorzitter dr. ing, Dietrich Ruchay van de Interna tionale Commissie ter Bescher ming van de Rijn in Denemarken enig succes te boeken. Maar, hij weet dat in nog lang niet alle Eu ropese landen men zich bewust is van de gevolgen van (mest)ver- vuiling door de landbouw. Ruchay en zijn commissieleden vergaderden twee dagen in Rot terdam en maakten tot slot een boottochtje vanuit de Rotterdam se Geulhaven - nog niet zo lang geleden een van de vieste havens. De leden van de IRC konden met een redelijk tevreden gevoel het tochtje maken, want meetresulta ten tonen aan dat de beoogde ver mindering van de Rijn-vervuiling zal worden gehaald. Dat geldt niet voor alle schadelijke stoffen. Maar, daar staat tegenover dat de vervuiling door tal van andere stoffen is verminderd. In 1987, na de ramp in het Zwit serse Sandoz, werd door de verte genwoordigers van de Rijnoever- staten afgesproken dat de halve ring van de vervuiling in 1995 be reikt moet zijn. Vijf jaar later, in 2000, moet er weer volop zalm zwemmen in de Rijn. Meetgegevens uit 1990 wijzen uit dat voor 45 van de zestig vervuil ende stoffen het gestelde doel wordt bereikt of zelfs al is bereikt. Het probleem spitst zich toe op hardnekkig vieze stoffen als kwik, cadmium, koper, zink, lind aan, chloroform, hexachloorben- zeen, PCB's, en nutriënten. De concentraties kwik bijvoorbeeld zijn nog vier maal te hoog, die voor PCB's zelfs tien maal hoger dan het gestelde doel. Voor som mige stoffen heeft men de hoop op reductie opgegeven. Koper en zink blijven door uitloging op da ken en in dakgoten via het riool water in de de Rijn komen. „Het vervangen van alle dakgoten is natuurlijk onzin, terwijl het ver vangen van zinken dakgoten door pvc-buizen ook op weerstanden stuit," weet ook dr. Ruchay. Rotterdam - Terwijl de rest van Rotterdam weer redelijk schoon is, wordt de Katshoek met de dag smeriger. Bergen stinkend afval, voor een deel verbrand, liggen op het fietspad tegenover de cafés, danstenten en eethuizen. Met stiptheidsacties van de gemeen telijke schoonmakers heeft het volgens de Roteb niets te maken. De Roteb wil dat de middenstan ders betalen voor de afvoer van hun vuilnis. Het is per slot van re kening bedrijfsafval. De caféba zen houden vol dat het om parti culier afval gaat en weigeren te betalen. Inmiddels zitten de om wonenden al weken in de stank. Vooral bewoners van de puntdak huizen op het voormalige Heli port-terrein hebben veel rast van de stank en het zwerfvuil. Astrid Verheij: „Ik moet via een omweg van en naar mijn huis fietsen; het fietspad langs de Katshoek is on begaanbaar. Ik heb gebeld met de reinigingspolitie, de Roteb en de politie maar bij alle drie hoor ik het zelfde liedje: we kunnen er niets aan doen. Wat ik niet begrijp is dat de horeca zelf geen eind maakt aan die bende. Het is toch geen gezicht voor de klanten?" Ook om de hoek van het uitgaans centrum, op de Heer Bokelweg, liggen vele kubieke meters stin kende troep. De vuilniszakken zijn voor een groot deel openge scheurd, het zwerfvuil heeft zich over de hele omgeving verspreid. Volgens Dick Sterkenburg, dis trictschef van de Roteb, was er vroeger een overeenkomst met de horeca-middenstand. Op verzoek van de ondernemers zelf werden er containers geplaatst. „Alleen werd de rekening nooit betaald. Dat liep snel op tot duizenden guldens. Via een incassobureau hebben we een deel van ons geld teruggekregen en daarna nieuwe afspraken met de Uitgaansver- eniging Katshoek gemaakt, maar binnen de korste keren was het weer mis." Volgens Sterkenburg is de reke ning opgelopen tot 70.000 gulden, „Twee jaar lang hebben we die ca fé-bazen gematst, maar de maat is nu vol. We willen eerst geld zien, desnoods via de rechter. Tot die tijd moeten we die rotzooi laten liggen, hoe vervelend dat ook is." De Uitgaansvereniging Katshoek bestaat inmiddels niet meer. De toenmalige woordvoerder, Wil lem Boer, kan niet meer namens al zijn collega's spreken. Niette min heeft hij een uitgesproken mening over de letterlijk stinken de zaak. „De ellende van nu is be gonnen met de stiptheidsactie. Toen stapelde het vuil zich na tuurlijk op. Sindsdien is de Roteb niet meer langs geweest en bo vendien gooien particulieren hun rotzooi bij ons op de stoep. Regel matig zie je auto's stoppen, waar dan drie, vier vuilniszakken uit gezet worden." Intussen groeien de bergen afval gestaag verder. De omstreden containers staan er een beetje zielig midden in. Zo trekt uitgaansgaancentrum Kats hoek onbedoeld nieuwe klanten: voor ratten, meeuwen en muizen is het een waar paradijs. Rotterdam - Een onbekende man heeft gistermiddag een gewapen de overval gepleegd op een sport zaak aan de Paul Krugerstraat in de Afrikaanderwijk. De ongeveer 25-jarige overvaller vertelde de verkoper dat hij onder zijn jas een vuurwapen had en eiste geld. De winkelbediende gaf hem enkele honderden guldens. Rotterdam - Een 19-jarige vrouw heeft gistermiddag in het Park bij de Euromast een 27-jarige man in zijn rug gestoken. Haar motief is nog onbekend. Het slachtoffer is in het Dijkzigt-ziekenhuis behan deld. Gebruik alleen KOMO-zakken voor uw-huisvuil, 'n Boete is stukken duurder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1