11 Teleurstelling over 'cel-besluit' 'Vrije' kalkoengier weer achter tralies i Rotterdamse politie heeft geen probleem met dienstwapen René Smit behouden voor CDA-Rolterdam 'Veel beschermde planten en dieren in Vlaardingen' Blauwe linten tegen racisme Verplaatsen bushalte ziekenhuis te duur 'Ouderen missen veel woonnieuws' Tweeëntwintig verdachten direct in vrijheid omdat ze niet in politiecellen mogen 'Burgemeester zijn is niet zo leuk meer' ECT gaat alle Kia's lossen Babbeltruc mislukt In vijf minuten twee tasjesroven In coma na aanrijding I Rotterdams Dagblad Donderdag 8 juli 1993 Vlaardingen - De kennis van plant en dier is bij bur gemeester en wethouders van Vlaardingen onvol doende ontwikkeld om uitsluitsel te kunnen geven op de vraag of het Recreatieschap Midden-Delfland een verantwoord beleid natuurbehoud voert in het Liekebaert-gebied. Kritische vragen van raadslid Gerrit Wim van Veelen (SGP/RPF/GPV) over dit on derwerp zijn door B en W dan ook doorgespeeld naar het recreatieschap en de vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Het raadslid zal derhalve nog enige tijd moeten wachten op een uitgebreid ant woord. Van Veelen heeft B en W onlangs gevraagd of de be schuldigingen van de Vlaardingse natuurvriend Henk Krabben dat het schap beschermde plant- en diersoorten uitmoordt, op waarheid berusten. Maar het college, dat door wethouder Van Ardenne wordt vertegenwoordigd in het recreatieschap, heeft daar eigenlijk geen flauwe notie van, zo blijkt uit de be antwoording van Van Veelens vragen. B en W menen wel te weten dat Krabbens bewering dat het schap bij het schonen van de sloten kikker dril vernietigt, niet klopt. De kikkerstand in en om Vlaardingen zou juist gestaag toenemen volgens de bestuurders. Ook is het niet juist dat de putter uit de Lickebaert aan het verdwijnen is, zeggen B en W. „Deze vogels komen in grote aantallen voor." Maar gedetailleerde informatie over diersoorten als de kleine modderkuiper en de salamander, waarom Van Veelen had gevraagd, kan het college niet ge ven. Bij burgemeester en wethouders bestaat de indruk dat het wel meevalt met de 'natuurmoord' door het schap. Verder wordt benadrukt dat het schap ook op andere belangen, zoals de recreatie, moet ietten. En overigens, zegt het college ook, „mogen wij ons nog al verheugen op het beschermde aantal planten- en diersoorten dat in onze gemeente voorkomt". Schiedam - Op het onlangs gehouden Spectrumfes tival in het Beatrixpark liet menig bezoeker de re vers opsieren met een blauw lintje. Het versiersel was een symbool voor een anti-racistische houding. Er werden er 900 verkocht door de Schiedamse kun stenaars van de stichting Kunstwerkt. De opbrengst van de verkoop, 500 gulden, werd deze week aange boden aan het Anti Racisme Informatie Centrum. Het idee voor de verkoop van blauwe linten als de monstratie tegen vreemdelingenhaat is niet afkom stig uit Schiedam. In Duitsland hebben kunstenaars in het verleden vergelijkbare acties ondernomen. Het plan om in Schiedam een vervolg te geven aan deze acties is afkomstig van kunstenares Ane Hen- derickx-Koczorowski. Het is voor het eerst dat Kunstwerkt zich in een poli tiek/maatschappelijke kwestie mengt. Nietttemin schaarden de Schiedamse kunstbroeders zich on langs achter de actie Kunst tegen Racisme, waarin Zuidhollandse kunstenaars met artistieke uitingen een vuist tegen vreemdelingenhaat willen maken. De anti-racistische uitingen komen aan bod tijdens de jaarlijkse kunstestafette. Dit is een project waar bij twaalf gemeenten bij toerbeurt in het teken van beeldende kunst staan. Vlaardingen - Verplaatsing van de bushalte van lijn 56 naar het Holy-Ziekenhuis kost de gemeente Vlaardingen jaarlijks 475.000 gulden, zo heeft de HET het Vlaardingse gemeentebestuur voorgehou den. Dan stopt de bus de hele dag dichterbij het zie kenhuis, wat steeds een omweg van drie minuten be tekent. De RET meent dat dit tijdverlies moet wor den opgevangen met een extra bus op de route. Verplaatsing van buslijn 52 naar het Holy-Ziexen- huis kosi 250.0QQ gulden per jaar. Als er alleen tij dens de bezoekuren wordt opgereden kost dit nug al tijd 60.000 gulden, voor beide bussen. De RET is be reid de bussen deze routes te laten volgen, maar dan moet Vlaardingen dat hele bedrag betalen. De raadscommissie Verkeer heeft wethouder Van Ardenne-van der Hoeven gevraagd de RET-directie uit te nodigen om al die bedragen eens toe te lichten. De verplaatsing van de bushaltes op de Holysingei is onderwerp van bespreking geweest omdat bewoners van het bejaardencentrum De Meerpaal erover heb ben geklaagd dat hun bushalte naar de Dillen- burgsingel is verplaatst toen er nieuwe verkeerslich ten bij hen voor de deur kwamen. Ze moeten nu op een paar gevaarlijke punten oversteken. De bushalte kan niet op zijn oude plek terugkeren, aldus een woordvoerder van de gemeente, orndat de verkeerslichten inmiddels anders zijn afgesteld. De abri kan wel honderd meter dichterbij De Meerpaal komen. Dat kost 50.000 gulden. Van gemeentewege is deze zaak tegelijk met het ver zoek de bussen dichterbij het Holy-Ziekenhuis te la ten stoppen, aangekaart bij de RÉT. Daar zal nu op nieuw mee gepraat gaan worden. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - Het PvdA-raadslid Arie van Loenen heeft het Schiedamse college van B en W gevraagd gemeentelijke informatie over de woonruimteverde ling, die nu wordt afgedrukt in huis-aan-huisbladen, te gaan verspreiden via de FIT. Hij vindt dat de be zorging van deze periodieken zo slecht is dat inge grepen moet worden. Van Loenen vroeg dit met name met het oog op de problemen die ouderen ondervinden om zich alsnog de gewenste informatie te verwerven. De PvdA'er heeft B en W voorgehouden dat het gevaar bestaat dat ouderen in de situatie berusten en niet meer naar andere woonruimte uit gaan kijken. Wethouder Adri Reijnhout onderkende het pro bleem, maar zei de overstap naar de PTT wat ai te voorbarig te vinden. Hij béloofde wel naar de proble- matiek te zullen kijken. Van Loenen nam het ook nog op voor de omwonen den van de Laan van Bol'Es, die protesteren tegen de nieuwbouwplannen van de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS). Hij constateerde dat de WBS op nieuw moeite heeft met mensen die andere opvattin gen hebben. „Men beseft bij de WBS kennelijk niet dat de betrokken 250 omwonenden zich als lid aan melden uit wanhoop over de nieuwbouwpiannen. Ik zeg niet of de plannen goed zijn of niet, maar t±' moet wel meer oog voor de bewoners komen," aldus Van Loenen. Door Marlijn Verwaaijen Rotterdam - De beslissing van de raadkamer van de Kotter- damse rechtbank dat gedetineerden voor wie geen plaats is in een Huis van Bewaring niet mogen worden ondergebracht in een aangepaste politiecel, heeft grote teleurstelling teweeg ge bracht bij het Openbaar Ministerie. Door het standpunt van de raadkamer zijn dinsdagnacht klokslag twaalf uur, volgens bronnen bij de politie, 22 verdachten op vrije voeten gesteld. Justitie houdt het op negen, van wie de voorlopige hechtenis niet werd verlengd omdat er geen plaats vrij was in een Huis van Bewaring. Het OM is tegen de beslissng bij het Hof in appèl ge- „Van die negen zijn zes direct in vrijheid gesteld door de recht bank en zijn er drie geschorst uit voorlopige hechtenis," somt offi cier van Justitie mr. H. J. Moraal op. „Wij als Openbaar Ministerie ontvingen dinsdagavond de me dedeling dat zij allen in hechtenis zouden blijven mits wij een plaats konden vinden in een Huis van Bewaring. Maar dat is 's avonds niet mogelijk, omdat er dan geen administratieve krachten aanwe zig zijn." Vier van de op vrije voeten gestel de verdachten zaten vast voor een zwaar misdrijf. Eén wegens brandstichting, één voor poging tot doodslag en twee voor diefstal met geweld. Volgens mr. Moraal waren de anderen gearresteerd wegens het plegen van een serie autokraken en inbraken. „Na tuurlijk zuilen zij in een later sta dium berecht worden, want een groot aantal van hen woont in Ne derland. Maar een paar waren ille gaal in ons land en zullen voor Justitie moeilijk te achterhalen zijn." De teleurstelling is zoals gezegd groot bij Justitie. Moraal; „Het water staat ons tot aan de lippen. Wij kunnen natuurlijk wel door blijven gaan met het wegsturen van verdachten, maar we hebben juist geprobeerd op een creatieve wijze naar een redelijk alternatief te zoeken voor het cellentekort. Samen met de politie waren wij daar in geslaagd, maar de recht bank dacht daar helaas anders over. Ons standpunt, blijft dat de politiecellen op het hoofdbureau zeker geschikt zijn om mensen langer vast te houden." Aanpassingen In het nieuwe hoofdbureau van de Regiopolitie Rotterdam-Rijn mond zou Justitie kunnen be schikken over 37 van de 57 poli tiecellen. Daarvoor waren al de nodige aanpassingen aange bracht die zijn bekostigd door het ministerie van Justitie. Het gaat hierbij om het aanpassen van de cellen (in de cel moet wasruimte en een toilet aanwezig zijn) en het beschikbaar stellen van een re creatieruimte. Daarvoor is een dagverblijf van de Vreemdelin gendienst gereserveerd. „Een aantal zaken is al geregeld, aan de rest werd gewerkt." zegt mr. Moraal. „Gedetineerden moet bij voorbeeld sportmogelijkhe den geboden worden. Daar werd aan gewerkt." Daarnaast is een Huis van Bewaring en in dit geval dus het hoofdbureau verplicht ge detineerden werk te bieden waar door zij zakgeld kunnen verdie nen. Justitie zou ook zorgen voor een postorderzaakje zonder winstoogmerk waar snoep, brief papier en lectuur gekocht kan worden. Volgens advocaat mr. C. J. Nop pen, die het probleem dinsdag avond aankaartte bij de raadka mer. is Justitie veel te voorbarig geweest. ,,Je kunt niet een nieuw behangetje in een cel plakken en zeggen dat het nu ineens een Huis van Bewaring is," stelt hij. „Want dan knaag je aan een es sentieel recht van een gedetineer de. Ik kan me voorstellen dat Jus titie teleurgesteld is. maar dat is hun probleem en niet dat van de gedetineerde of de advocatuur. Wij zijn nou eenmaal ingehuurd om hun rechtspositie te bewa ken." Onvoldoende De advocaat vindt de geboden fa ciliteiten in het hoofdbureau van politie aan het Dooiwater dan ook onvoldoende. „En daarin word ik gesteund door de rechtbank. Die zegt letterlijk dat het hoofdbu reau van politie thans nog niet kan worden aangemerkt als Huis van Bewaring. Dat moet dooreen schikking aangewezen worden, maar dan moet men eerst een aantal zaken regelen. Faciliteiten als sportaccommodatie, recreatie ruimte en de mogelijkheid om een televisie te huren biedt het hoofdbureau momenteel nog niet. Het is onvoldoende om deze gedetineerden twee keer per dag op de luchtplaats achter een dam bord te zetten. Dat noem ik geen recreatie." „Wat er nu is gebeurd is helemaal niet zo schokkend," is de stellige overtuiging van mr. Noppen. „Een verdachte mag met toe stemming van de rechtbank tien dagen in bewaring worden geno men in een politiecel. Daarna wordt de voorlopige hechtenis in principe geschorst. Zit hij na die tien dagen nog vast op een politie bureau, dan moet hij vrijgelaten worden. Ik zeg ook altijd tegen mijn cliënten dat als ze te lang vast worden gehouden ze maar keihard tegen de deur moeten trappen want zc hebben recht op vrijlating. Als daar in den lande verontwaardiging over ontstaat moet men bij staatssecretaris Kosto zijn." Wat nu? Moraal: „Wij wachten eerst de beslissing van het Hof af. Wordt het appèl afgewezen dan rest ons slechts één mogelijkheid. Dan moeten de aangepaste poli tiecellen officieel bestempeld worden als Huis van Bewaring. Maar daar moet de minister van Justitie over beslissen." Vogelklas medewerk ster Na tascha Hage naars toont de kalkoen gier, die za terdag is weg gevlogen van het perso neelsfeest van de Rijnmond Zuid. Foto Roel Dijkstra Door Jolande van der Graaf Rotterdam - Tachtig procent van de schietbanen in Nederland is hopeloos verouderd, de schiet vaardigheid van menig politie man/vrouw is belabberd en het dienstwapen is voor veel dienders nauwelijks hanteerbaar. Dat is de conclusie in een rapport van het ministerie van Binnenlandse Za ken over de schietvaardigheid van politiemensen. De Walther P5, het dienstwapen van de poli tie, zou zelfs zo moeilijk hanteer baar zijn dat agenten n'et met hun vinger bij de trekker kunnen. De Nederlandse Politiebond (NPB) spreekt zei** over 'levens gevaarlijke si*' Volgens de Regiopolitie Rotter dam-Rijnmond is dit echter 'enorm overtrokken'. Woordvoer der A. Geelof; „Een tiental men sen heeft inderdaad wat proble men met het dienstwapen, maar dan gaat het niet om het schieten maar het ontspannen van de Wal ther. Die problemen hebben wij gesignaleerd en er zijn maatrege len genomen. Mensen die moei lijkheden hebben krijgen van on ze instructeurs een speciaal pro gramma en training om op een verantwoorde manier met hun wapen om te kunnen gaan." De schietbaan van de Rotterdam se politie valt niet onder de tach tig procent 'hopeloos verouderde' banen. Geelof: „Onze baan aan de Boezembocht voldoet aan alle wettelijke eisen en wordt op dit moment zelfs nog gerenoveerd." De schietbaan, ook wel schietbio- scoop genoemd, is volledig inge richt V! het nabootsen van situ aties straat'. „Bij ons wordt niet op een roos geschoten maar worden met bewegende beelden op film realistische situaties na gebootst," zegt Geelof. De verplichte tien uur schieün- structie per jaar heeft bij de Rot terdamse korpsleiding hoge prio riteit. Dat is volgens de rapporta ge van het ministerie anders in andere delen van het land. waar veel politiemensen niet aan die uren toekomen, omdat er een ge brek is aan goede schietbanen of al banen buiten gebruik zijn ge steld. Dat is het geval in de poli tieregio's Drenthe, Friesland en de Gooi- en Vechtstreek. Een woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Zaken wil voorlopig geen commentaar ge ven op het onderzoek. „De inven tarisatie is een voorlopige, er staan bevindingen in die wij nog nader moeten bekijken. Voorals nog zien wij geen reden om alarm te slaan." Rotterdam - Hij (of zij) heeft voor heel wat paniek gezorgd, maarzit op dit moment weer achter tra lies. De Middenamerikaanse kal koengier, die zaterdag van een feestje bij de Rotterdamse Streekschool Rijnmond-Zuid is ontsnapt en nu bij het asiel Vogel klas Karei Schot logeert, is echter de kwaadste niet, Het dier mag er griezelig uitzien, het doet -jeen vlieg kwaad. Een gier hondt al leen van kadavers. De kalkoengier dicnae zaterdag als levend decorstuk op het 'Ame rikaanse personeel sfeestje' van de Streekschool. Nog voordat de eigenaar een vliegdemonstratie met zijn vogel kon houden, ging de gier er vandoor. De 80 centime ter hoge vogels scheerde rake lings over de huizen langs de Rot terdamse Heindijk en plofte hier en daar in een achtertuintje neer. Bij de politie stond de telefoon urenlang roodgloeiend. Moeders haalden hun kinderen binnen, ra men en deuren werden herme tisch gesloten en sommige Rot terdammers durfden zelfs niet Rotterdam - Wethouder' René Smit blijft komende jaren voor het Rotterdamse CDA behouden. Hij zal bij de komende gemeente raadsverkiezingen lijsttrekker zijn. CDA-afdelingsvoorzitter Arnold van d'. Heijde beaamde gisteren bij de presentatie van het con cept-verkiezingsprogramma 'Rot terdam: Stad van je leven!' dat vanuit de landelijke politiek aan Smit wordt getrokken. „Hij doet het hier natuurlijk heel erg goed en met een zware portefeuille. Zo iets blijft in Den Haag niet onop gemerkt. We hebben echter de af spraak kunnen maken dat hij hier nog even blijft. Met zijn in stemming." De kans is daarentegen aanzien lijk dat de huidige fractievoorzit ter in de gemeenteraad. Dirk Dekker, wél doorschuift naar de Tweede Kamer. Hij slaat tweede op de Rotterdamse voordrachts- lijst van het CDA, achter het hui dige kamerlid Frans-Josef van der Heijden. Dit resulteert meest al in een verkiesbare plaats. Het Rotterdamse CDA streeft er naar in de volgende raadsperiode de vertegenwoordiging voor een derde uit vrouwen te laten be staan. Daarnaast wordt er naar ge streeld ook iemand van allochto ne afkomst op een verkiesbare plaats te zetten. Dc definitieve lijst zal eind dit jaar worden vast gesteld. Volgens Van der Heijde is er geen enkele reden om in een volgende raadsperiode niet opnieuw een college met de PvdA te vormen. „Enkele incidenten daargelaten wordt er heel goed samenge werkt. We streven in ieder geval naar een zo breed mogelijk sa mengesteld college. Hoe dat uit pakt zal van de verkiezingsuit slag afhangen." Drs. René Smit: niet naar Tweede Kamer. Archieffoto Jaap RozemwRotterdams Dagblad met hun hondjes naar buiten. On dertussen had de gier de dag van zijn leven. Pas 24 uur later werd het beestje van zijn pas verwor ven vrijheid beroofd en door be heerder Koos van Donk van de Vogelklas gevangen. „Dat heeft met drie uur gekost," moppert Van Donk. Gewapend met een leren handschoen, twee dode duiven aan een touwtje, een schepnet en een flinke portie ge duid kon de kalkoengier worden overgehaald. In een ruim hok van de Vogelklas mocht de jgel op adem komen. „Maar he. is wel de bedoeling dat hij teruggaat naar de eigenaar. Tenminste, ais ik daar poolshoogte heb genomen. Want ik vind het belachelijk dat een levende gier aan een hout blok wordt vastgebonden," „Wij wisten van niks," zegt een woordvoerder van de Streek school. ..We hebben verschillende attracties gehuurd voor het perso neelsfeest, maar wisten niet dat de gier mee zou komen. Toen de vogel ontsnapt was, had de orga nisatie pas in de gaten dat by het Western-dorp een beest hoorde. Hadden we dat tevoren geweten, dan hadden we uiteraard gewei gerd. Een vogel aan een touwtje vinden wij ook maar niets." De kalkoengier is het eigendom van H. Bergmans van dierencen- trum De Ark in Gilze-Rijcn. Hij traint en leent dieren uit voor commerciële doeleinden als TV- spotjes of 'Western-spektakels'. Bergmans bestrijdt dat hij niet goed voor zijn becaten zou zorgen. „De dieren zijn myn bo terham en mijn leven," zegt hij. ..Alleen leken beschuldigen mij ervan dat ik niet goed voor ze ben. Maar bijna alle dieren leven hier in groepen en brem;; :i hun dagen door in ruime k1 volières. Bovendien heb orgunnm- gen voor de besci n i n u le diersoor ten. Met de kalkoengier verzorg ik demonstraties. Dat mag." Rotterdam - Hij spreekt liever van bestuurlijke vernieling dan van vernieuwing, waar het de re giovorming in Nederland betreft. De regio's dreigen volgens hem de gemeenten uit tc hollen. Om die reden stopt mr. Cces Waal (49) met het burgemeesterschap van Dever'er. Zijn nieuwe functie wordt: voorzitter van het college van bestuur van de Hogeschool Rotterdam - uitgerekend in die streek waar de regionalisering het verst gevorderd is. Waal komt dus eindelijk toch nog naar de Rijnmond. Eerder was hij al getipt voor burgemeesters func ties. Over Deventer zegt hij: „Zou zich nu de mogelijkheid voordoen de burgemeester rechtstreeks te kiezen, dan was ik graag kandi daat. Zo'n verkiezing past im mers in het proces om het lokaal bestuur democratischer, door zichtiger en doeltreffender te ma ken." Maar zoals nu vindt hij het niet echt leuk meer. ..Voor gemeente bestuurders en met name burge meesters is in toenemende mate een bescheiden rol weggelegd. Dat is een direct gevolg van het landelijke beleid dat bestuurlijke vernieuwing beoogt, maar in feite bestuurlijke vernieling bereikt." Waal ergert zich vooral aan het centraliseren en regionaliseren van gemeer,;- jke taken en be voegdheden waar het gaat om po litie, brandweer, verkeer, vervoer en volkshuisvesting: „Gemeen ten kunren hierdoor steeds min der zelfstandig beslissen. Hun po sitie wordt uitgehold. Daar komt nog eens de nodige onduidelijk- - heid bij over de bestuurlijke toe komst. Dat alles is natuurlijk moeilijk te verteren voor iemand zoals ik, die is opgevoed met de traditie dat het zwaartepunt van lokaal bestuur bij de gemeente behoort te liggen." Niettemin vindt hij het jammer niet meer betrokken te blijven bij de sociale vernieuwing van De- venter, „Daar staat tegenover dat ik met plezier toeleef naar het voorzitterschap van de Hoge school Rotterdam. Het aantrek kelijke van het hoger beroepson-r derwijs is. dat het succes boekt waar het openbaar bestuur faalt: via schaalvergroting vernieu- wen." Waal is voorstander van sa menvoeging van gemeenten en verkleining van het aantal pro vincies. Ook hoort hy in het PvdA-kamp dat een nieuwe pro gressieve partij zou willen forme ren met mensen uit 066, Groen- Links en liberalen. Rotterdam - Het nieuwe Kore aanse automerk Kia, dat later dit jaar op de Nederlandse markt wordt geïntroduceerd, zal alle au to's die bestemd zijn voor Neder land en België aanvoeren bij ECT in Rotterdam. ECT heeft hiermee een kleine, maar psychologisch belangrijke, slag geslagen in de moordende concurrentie met de haven van Antwerpen. Zaterdag wordt het eerste schip met 215 Kia's voor België gelost. Rotterdam - Gistermiddag is een 22-jarige vrouw gearresteerd die samen met twee anderen had ge probeerd een 84-jarige vrouw in haar woning aan de Goudse Rij weg te beroven. De drie namen de benen toen het slachtoffer hulp haalde. Eén van hen liep regel recht in de handen van een passe rende politiesurveillant. Rotterdam - Binnen vijf minuten zijn op twee plaatsen in Rotter dam vrouwen van hun tas be roofd. Op de Isaac van Hoornbeeklaan werd een 70-jari- ge vrouw door een ongeveer 11 jaar oude jongen van haar tas be roofd. Een 24-jarige vrouw werd op de Bergweg door twee onge veer 16-jarige jongens beroofd. Toen zij een oversteekplaats opliep kwamen die op een witte scooter langs. Eén van hen trok de tas uit haar handen. Rotterdam - Bij een aanrijding op de Severmveg in het Botlekge- bied is gisteravond een 57-jarige man uit Vlaardingen ernstig ge wond geraakt. De man draaide met zijn personenauto de Mersev- weg op maar zag niet dat er een vrachtwagen aan kwam. De man ligt in het ziekenhuis in coma.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1