Waterweg 15 'Mensen vragen waarom we nog niet tevreden zijn' W' w PIONIER SFORTJ Woonwagencentrum in Spaland vertoont veel bouwkundige kwalen Is uw WAO-gat al verzekerd? #!lSSSi»SÏPf«fcll VSB* BANK SEAC reizen OP PAD. Fietsen Eco-team wint kei van de maand Honden vieren jubileum Somaliërs te gast bij Kool Oude Havenbrug voor de heïft begaanbaar Daar kom je verder mee. wenst iedereen fijne vakantie. Rotterdams Dagblad I Vrydag 9 juli 1993 Meer ruimte Voor de fiets, luidde afgelopen woensdag in deze krant de blijde mededeling voor de berijders van een ongemotoriseerde tweewieler. Op de bijbehorende foto wordt een groot fietsenrek ge plaatst aan de Lange Haven. Wethouder Chris Zijdeveld stroopte er de mouwen voor op. En als ik me niet vergis, ontwaar ik een blik van tevredenheid op de gezichten van Jolie Hakkert en Bea Oomens (beide Groenlinks). De drie politici demonstreerden met hun aanwezigheid hoe fietstie- vend zij zijn. Bij dolle Hakkert en Bea Oomens ben ik bereid in de oprechte bedoelingen te geloven, want ik zie hen vaak door de stad bewegen op het oerhollandse vervoermiddel. Bij Zijdeveld twijfel ik. Hij heeft het vast goed voor met het milieu, maar zijn eigen vervoerspatroon kost vrijwel altijd eindige energie. Hij reist per tram, per trein of per Lada. Ik heb hem één keer zien. fietsen. Dat was, o toeval, eveneens aan de vooravond van raadsver kiezingen. Goede bedoelingen of niet, volgens mij moeten Groenlinks en de PvdA zich rot schamen. Waarom dan, hoor ik al zeggen. Politiek Schiedam maakt hier toch een dapper gebaar? Op de foto demon streren die fiere bestuurders toch dat zij de strijd durven aan te bin den met de autolobby en de verzamelde winkeliers? Da's allemaal waar. Want met het oog op het milieu hebben zij het aangedurfd om maar liefst één van de driehonderd parkeerplaatsen op de Lange Haven voor de fietser op te offeren. Maar wat meldt het verkiezingsprogramma van deze partijen? Zowel PvdA als Groen links stelden in 1990 dat de Lange Haven niet alleen parkeer-, maar ook geheel of gedeeltelijk autovrij zou moeten worden. Maar vier jaar later hoor ik niets meer van die plannen. Groenlinks kwam met een vage nota en wethouder Zijdeveld zegt voortdurend dat het gezien de grote economische belangen toch niet meevalt om het centrum gedeeltelijk autovrij te maken. Dus doet hij niks. En om de slapte te verbergen gaat hij voor goedgelovige geesten met de kompanen van Groenlinks met een fietsenrek op de foto. Ze zouden misschien eens de Groningse les moeten bestuderen. Daar kreeg een beginnende wethouder in de jaren zeventig de hele stad over zich heen toen hjj het aandurfde om het centrum half af te sluiten. De winkeliers schreeuwden om het hardst dat ze failliet zou den gaan. En nu? Groningen, is ondanks het autoluwe beleid een eco nomisch bloeiende stad met een prettig leefklimaat. En die begin nende wethouder? Dat was Jacques Wallage, tegenwoordig de ge doodverfde opvolger van de zwalkende PvdA-leider Wim Kok. Carel van der Velden De maandelijkse prijs voor het meest sociaal ver nieuwende project in Schiedam, 'de kei van de maand', is m de maand juni door het eco-team in de wacht gesleept. De prijs, een kiezelsteen op plexigla zen voet, is eerder deze week uitgereikt. Het eco(lo- gischHeam bestaat uit een aantal burgers die de af gelopen periode hebben geprobeerd hun leefpatroon zo milieuvriendelijk mogelijk te maken. Er werd on der andere meer gefietst, zuinig met elektriciteit, gas en water omgesprongen en minder afval geprodu ceerd. De eerste en vorige 'kei van de maand' ging naar de mensen die de plannen voor de ÖV-Tax heb ben ontwikkeld, De ÖV-Tax is een goedkope taxi voor hoofdzakelijk ouderen en minder-validen. Doelpunten vallen er morgen op het terrein van handbalvereniging ZTVG in sportpark Ilarga niet te aanschouwen. Honden wel. Die dag viert honden sportvereniging De Brandersstad haar vijfjarig be staan met een open dag. De viervoeters van de clubleden zijn de hoofdrolspelers by tal van demon straties, spelletjes en wedstrijden. De bezoekers krijgen onder andere een demonstra tie met sledehonden te zien, de sport fly-ball wordt geïntroduceerd en er zijn tal van informatiekraam- pjes, Ook de Dierenbescherming en dierentehuis Hargahoeve geven acte de presence en er wordt ge toond hoe eenhondentrimster te werk gaat. De open dag wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. De 37 Somalische vluchtelingen die enkele weken geleden in Vlaardingen arriveerden zijn gisteren in het stadhuis door wethouder Kool officieel welkom geheten. De vluchtelingen nemen deel aan een pro gramma dat als doel heeft hen snel en op een leuke manier bekend te maken metde Vlaardingse samen leving en hen de Nederlandse taal te Ieren. De vol wassenen krijgen eeu cursus Nederlands en maat schappelijke oriëntatie. In september starten de scholen voor de kinderen. Iti verband met herstelwerkzaamheden aan het weg dek is tot en met 16 juli steeds één rijstrook van de Oude Havenbrug buiten gebruik. Het houten weg dek, nog maar kort geleden aangebracht, is door zwaar verkeer los gaan zitten en klappert als er zwa re voertuigen overheen rijden. Dat klapperen be zorgt de omwonenden geluidoverlast. Het euvel moet voor de bouwvak zijn verholpen. Schiedam zaterdag 10 Juli Inloopconcert, Grote Kerk. 15 00 uur Hot Summer Quitar, Podium 22 30 uur zondag 11 juli Kon takt middag voor ouderen, dienstencentrum De JMolens, 13 30-16 00 uur Bngbt Blue Gorilla, Podium. 21 30 uur maandag 12 juli 1 nfo-jvond voor aanstaande ouut t s Magnolia Deikerk. 20 00 uur dinsdag 13 juli Orgelconcert Kees van Eersel. Grote Kerk 20 15 uur woensdag 14 juli Zomerbtngc voorouderen, dienstencentrum De 4Molens, 13 30- 16 00 uur Vlaardingen Vrijdag 9 juli 'Markt-encentrumwandeling start WV-Mnioor, 1915uur zaterdag 10 juli Expositie werken fldeurpollooatekeningen, aquarellen en olie verfschilderij} van cursisten galerie De Duig. Landstraat 29, t/m 28 maandag 12 juli Opening bouwspeelplaats. Boerderijpad 5 10 00 uur Start speelweek. wijkcentrum De Telder.Prof Telderstraat 10 dinsdag 13 juli Gymnastiek voorouderen, dienstencentrum West, 9 00 uur Info-avond voor aanstaande ouders, Emmauskerk, 20 00 uur Maassluis woensdag 14juli Biiiarteompetitie voor ouderen van \erzorgingsfiats De Wiel en De Vloot, P C Hooftan, 13 30-15 30 uur Info-avond voor aanstaande ouders, zaal De Sluis, 20 00 uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardïngen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4343754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Carel van der Velden Schiedam - Op straat merken de bewoners van het woonwa- gencentrum aan de Bramengaarde dat zij op dit moment veei uit te leggen hebben. De vijftien huishoudens hebben een mooie woonplek, waarin de overheid 2,5 miljoen gulden inves teerde. Toch weigeren ze vooralsnog huur te betalen. „Mensen vragen mij waarom we nu nognietteviedenzijn," 2egt bewoonster Luitjes. „Maar wie komt kijken, begrijpthetdirect. De bouwkundige gebreken zijn niet van de lucht." In de nieuwbouwwijk Spaland vormen de woonwagenbewoners een vreemde eend in de bijt. Drie maanden geleden werden de woonwagens met een hoogwerker vanuit het centrum aan de Schie- kade naar hun nieuwe stek over geplant. De mobiele woningen ogen al even fris als de onberispe lijke burgermanswoningen met de onvermijdelijke voor- en ach tertuin in de omgeving. Maar de verschillen zijn groter. Cultureel, want de woonwagenbe woners hebben nooit iets gehad met de wereld van de keurig ver kavelde doorzonwoning. Omge keerd kijkt de burgerbevolking, ruim in de meerderheid, ook nog wat onwennig naar de vrijheids lievende wagenbewoners. Dertig jaar lang leefden zij van Jan en Al leman verlaten in de verste uit hoek van de stad, op een strook grond langs de Schie. De bouwkundige verschillen tus sen de twee werelden houdt de woonwagenbewoners op dit mo ment het meeste bezig. Net als al le polders in deze contreien kampt ook Spaland met verzak kingen. De woningen zyn er te gen gewapp.nd door onderheide funderingen. De woonwagens staan gewoon op straat. Zakt de straat, dan zakt de woonwagen mee. Zelfs na drie maanden leidt dit al tot grote pro blemen. De meeste mobiele op trekjes bestaan uit twee delen. Zakt de grond aan dc ene kant harder dan aan de andere, dan ontstaan er scheuren in het dak. „De buren hebben, hierdoor al een flinke ..lekkage gehad," zegt een bezorgde mevrouw Lam, De ver zakkingen hebben ook gevolgen voor de afvoerputten van de wa gens. Ze horen afgedekt te wor den door stenen. Door de verzak kingen passen de stenen niet meer. Beheerder Gemeentelijk Woning- beheer heeft de gaten nu proviso risch afgedicht met pvc-platen. maar volgens de bewoners is dit levensgevaarlijk. „Als er iemand op gaat staan, zakt 'ie zo in een put," zegt bewoonster Lam. „De zettingen hebben ook gevolgen voor de deuren en ramen. Bij sommige mensen klemmen ze al." Scheuren Een kort wandelingetje over het centrum brengt meer ongemak ken aan het licht. Alle woonwa genbewoners beschikken over een schuur, die evenmin onder heid is. In sommigen muren zijn de scheuren nu reeds zichtbaar. Een bewoonster heeft het plan om de kelder in te richten als gereed schapsruimte moeten schrappen. Na opening van het beschimmel de luik slaat het vocht naar bui ten. Alles zou hier verroesten," zegt ze. „Het is totaal onbruik baar." De ellende wordt het duidelijkst zichtbaar naast de schuur. Daar is een gemetseld muurtje spontaan omgevallen. „Het is een geluk dat 'ie niet op het hoofd van een kind terecht is gekomen," zegt een be woonster. De serie klachten vormt voor de bewoners voldoende aanleiding om de betaling van de huur op te schorten. Voor hun kavel moet maandelijks 173,17 gulden wor den betaald. De bewoners van een huurwagen zijn daarnaast nog eens 429,15 gulden verschuldigd. Ze willen echter pas weer betalen als de problemen verholpen zijn. Wethouder De Leede heeft een oplossing van de klachten be loofd, maar mevrouw Lam vraagt zich af of dat gaat lukken. „De wagens staan nu op bielzen en blokken en dat blijft natuurlijk 2akken. Ze hadden beter een plaat onder de wagen kunnen leg- "n,^maar naar onze tips hebben □e bewoners van het nseu- we woonwa gencentrum aan de Bra mengaarde zijn aller minst tevre den over de bouwkundige staat van het complex. Een betrokkene toont een muur, die en- ke e maan den na de bouw reeds is ingestort. Foto Roel Dijkstra ze niet willen luisieren. Nu moe ten de wagens om de haverklap opgekrikt worden. En dat leidt tot zettingen in de wagens." Voorlichtster Tinke Hurkmans van het met het onderhoud van het centrum belaste Gemeente lijk Woningbeheer geeft toe dat verzakkingen inderdaad tot pro blemen leiden. Volgens haar zijn Wethouder De Leede bevestigt haar woorden. „Er is hier een terpachtige constructie gemaakt. Uitvoerige civieltechnische rap portages hebben aangetoond dat de wagens verantwoord zijn ver plaatst. Er zijn ook contra-exper tises uitgevoerd. Wij zijn hier ze ker niet over één nacht ijs gegaan. Voor de andere klachten moet in ze echter van tijdelijke aard.^HetE faHë^iédfilgkheid een oplossing centrum staat op" een^ voormaligworden gezocht.'1 zanddepot De grond is hier bijna geheel ingeklonken. We maken nu als gevolg van het plaatsen van de wagens de laatste restjes van de verzakkingen mee. Straks behoren de verzakkingen tot het verleden." Aan de verbeteringen heeft De Leede de eis verbonden dat de be woners hun huur weer gaan beta len. „Huurders weigeren wel eens de huurverhoging als er sprake is van achterstallig onderhoud. Dat is heef „begrijpelijk, maar-daanjs. De beslissing is gevallen, ingaande 1 juli is de WAO-wetgeving ingrijpend veranderd. De WAO-regeüng van 70% van uw laatstverdiende salaris tot uw 65® jaar komt hiermee te verval len. Het gat dat hierdoor ontstaat kunt u individueel verzekeren. Na een eventuele gewenningsperiode komt u in de nieuwe WAO-regeling terecht, waarbij het zogenaamde WAO-gat ontstaat. Voorbeeld van het WAO-gat: leeftijd totale jaarinkomen 45.000,- 60.000,- 75.000,- 25 9.500,- 17.900,- 26.225,- 30 8.313,- 15.663,- 22.947,- 35 7.125,- 13.425,- 19 669,- 40 5.938,- 11.188,- 16.391,- 45 4.750,- 8.950,- 13.112,- 50 3.563,- 6.713,- 9.834,- Premie is aftrekbaar M Beëindiging is mogelijk bij collectieve cering Financiële zekerheid tot elke leeftijd Bel voor een adviesgesprek met een van onze specialisten, tel. 010-4 277 400! Of vul onderstaande antwoordcoupon in en u ontvangt binnen één week een vriibliivende offerte. Antwoordcoupon Naam:m v* Adres: Postcode en Woonplaats: Telefoon overdag: Geboorte datum: Beroep: Huidig jaarsalaris: incl. vakantiegeld, 13® maand, etc. Motorrijder ja nee* Aanvulling tot 70% 80%* gelijkblijvend geïndexeerd* emdieeftijd verzekering:jaar doorstrepen wat niet van toepassing is Antwoordcoupon in envelop zenden aan VSB Bank, t.a.v. Afd. Verzekeringen, Antwoord nummer 89,3100 VB SCHIEDAM. Postzegel is niet nodig. in het woonwagencentrum abso luut geen sprake van. We doen er alles aan om de problemen op te lossen." Geloven De bewoners hebben een houding van 'eerst zien, dan geloven'. Hun vertrouwen m de wethouder is de afgelopen weken tot een mini- mum gedaald. Eerst werden de vijftien huishoudens naar de Bra mengaarde gelokt met de mede deling dat de Schiekade definitief zou worden gesloten. De Leede vertelde ef toen met bij dat Schiedam op dat moment reeds aan het onderhandelen was over het behoud van dit centrum in afgeslankte vorm. Hadden ze dit geweten, dan was een deel van de bewoners van het centrum in Spaland zeker niet verkast. In haar woonwagen stopt mevrouw Lam een bandje in de cassetterecorder. Het betreft een opname van een interview met wethouder De Leede op Radio Schiedam. Volgens de bewoners vormt het een nieuw bewijs dat de voorman van GroenLinks niet te vertrouwen is. Voor de radio vertelde De Leede dat het idee om de Schiekade open te houden 'niet de keus van de gemeente' was. Uit correspon dentie tussen de provincie Zuid- Holland en de gemeente Schiedam blijkt echter zonne klaar dat het openhouden van de Schiekade wel degelijk uit de ko ker van Schiedam komt. In het verzoek aan GS zegt Schiedam onder meer op te zien tegen het mogelijke verzet van de resteren de bewoners van de Schiekade en de hoge kosten van de verhui zing. „Ik kan me iets voorstellen bij de pijn," zegt De Leede op de opna me. „Daarom hebben we de gele genheid genomen om het besluit uitvoerig toe te lichten, ook in de richting van de bewoners van de Bramengaarde." Mevrouw Lam wordt weer boos als ze hem hoort spreken. „We hebben het in de krant moeten lezen. Zelfs nu heb ben we nog steeds geen brief van de gemeente gekregen. Hy liegt dat'ie barst." Horten De verhuizing van de mobiele wo ningen naar Spaland is allemaal begonnen om het idee, dat de sub cultuur van de woonwagenbewo ners moet integreren in de maat schappij. Dit gaat zoals misschien i* verwachten viel nog niet zon der horten of stoten. Er rim bewoners die de aparte woonvorm een welkome variatie vinden voor hun woonwijk, die verder een erg voorspelbaar ka rakter heeft. De woningen in de met een strak gehanteerde line- aal getekende wijk lijken hun ei gen bewoners geselecteerd te hebben. De wyk zit vol met jonge blanke gezinnen met een keurige baan, een (boven) modaal inko men en een pergola die de smalle tuin afscheidt van het erf van de buurman. Kinderen kunnen er ideaal spe len, maar het is niet uitgesloten dat ze er een vertekende kijk op de samenleving ontwikkelen. Turken en Marokkanen zien ze m Spaland niet, zoals overigens óokr in vergelijkbare wijken in de rest van Nederland. Het woonwagen centrum zou deze kinderen op' jonge leeftijd in ieder geval kun nen Ieren dat de samenleving heel wat gevarieerder is dan de ei gen straat doet vermoeden. Maar problemen zijn er ook, zegt een bewoonster.Af en toe lopen er 's nachts dronken jongens langs die schreeuwen dat we zi geuners zijn en dat we opgehan gen moeten worden. Dan schrik je je natuurlijk rot." Wethouder De Leede is op de hoogte van deze problemen. „De mensen 'rtoefén'-'bëhoorhjk -aan'1 elkaar wennen' Helaas zijn er in derdaad personen die zich intole rant opstellen. En daar reageren de woonwagenbewoners vervol gens weer op. Het opbouwen van. een goede relatie kost tijd. Maar ik ga er vanuit dat de problemen langzaam weg zuilen ebben De Leede "denkt4 Hét, opbtjüwéri van een goede' relatie een zetje te kunnen geven door de bouw van' een wijkcentrum, waar alle Spa- land-bewoners welkom zijn. „Het idee is om de bouw te koppelen aan de nieuwe basisschool, die ge bouwd wordt aan de Slimme We tering." De woonwagenbewoners kunnen in de toekomst ook in dit centrum terecht. Al zullen zij het moeten stellen zonder de twee welzijnswerkers, die nu voor hun belangen opkomen. Mevrouw Lam vindt dat heel spy tig. „Neem de problemen die er nu weer zijn met de wagens. Onze opbouwwer ker kunnen we echt niet missen Met het schrappen van het wel zijnswerk voor de wagenbewo-^ ners bespaart de gemeente zes tienduizend gulden. Dit bedrag is het verschil tussen het salaris van de opbouwwerker en het bedrag, dat hij na ontslag in de vorm van wachtgeld krijgt. ..De gemeente had beter wat zuiniger kunnen doen bij de verhuizing van het kamp. Toen is er gesmeten met geld. Van de opbrengst hadden we onze kracht nog jaren kunnen behouden." Mocht u nog niet geboekt hebben, vanaf 2 augustus a.s. kunt u terecht op ons nieuwe adres: Seac reizen, Burg. v. Haarenlaan 782, Schiedam, tel. 010-4716822 ARDENNEN- of ALPEN- VIERDAAGSE of VALLOISE Opruiming Dachstein schoenen en Karri mor rugzakken U vindt bij ons DAG- en TOURRUGZAKKEN in alle volumematen o.a. Karnmor, Lowe, Nomad, Active Komfortabele BERG- en WANDELSCHOENEN o.a. Meindl, Lowa, Duchstein f SLAAPZAKKEN en MATRASJES *7Q0m2 sport Ruime parkeergelegenheid IJSSELDIJK 355,2922 BK Krimpen a/d iJssei Tel 01807-12000 Fax: 50083 ^Vnjdagkoopavondmaandag gesloten

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1