Waterweg 11 1 Vreedzaam einde blokkade centrum Jeugdland heeft wind in de zeilen m 20tot50% KORTING aja Pyromaan luisterde naar het bluswerk op de scanner ZOIUIERiUIODE Deze week gele kaarten voor 'verkeerd' huisvuil Onderzoek SP: 'Genoeg groen in Westwijk' OPRtlIMING Mogelijkheid van invoering lagere snelheid wordt betwijfeld Afkoopsom redt kasteelheer Berkel en Bergschenhoek willen minder bouwen Tweetal: licht Duitsers op met verhuur caravans Seizoen van suikermaïs en spruitjes begonnen lllla Jongen van 13 achter stuur Drank op; ƒ400,- boete Cel voor verkrachter Vrachtwagen botst op auto MODEHUIS b Rotterdams Dagblad Dinsdag 13 juli 1993. Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Kasteelheer A. Meijerraan mag in zijn Grathemse kasteel Ten Hove blijven, wonen. Dat kost hem dan wel 150,000 gulden, die hij moet beta len aan de voormalige huurder van het kasteel. Daar mee wordt een vier jaar durend juridisch steekspel afgesloten omtrent de rechtmatige bewoning door de huurder of eigenaar Meyerman. Begin 1992 be paalde de rechtbank in Roermond dat Meyerman het kasteel zelf mocht bewonen. In december 1992 werd dat vonnis herroepen en begin juni 1993 werd dat in kort geding bekrachtigd. Eind juni kreeg Meyerman te maken met een bevel tot uitzetting, maar dat werd afgeblazen omdat Meyerman in overleg met zijn huurder probeerde tot een schikking te komen. Bei de partijen weigeren commentaar op de afkoopsom, op straffe van een dwangsom. .Berkel en Rodenrijs - De gemeenten Berkel en Ro- - - denrijs en Bergschenhoek hebben te kennen gege- ven niet te kunnen voldoen aan de afspraak met het ryk om tien- tot vijftienduizend woningen te bouwen. Bij het aangaan van het zogenoemde start- eonventant in het kader van de Vierde Nota Ruimte lijke Ordening Extra (Vinex) hadden de twee ge meenten zich verplicht om dat deel van de ongeveer vijftigduizend huizen die er in de hele regio Rotter dam bij moeten komen op zich te nemen. Maar volgens de wethouders Busch (Berkel en Ro denrijs) en Büjleven (Bergschenhoek) blijkt vijftien duizend woningen 'in geen geval een haalbare kaart'. „Tienduizend woningen zou het maximaal haalbare zijn mjts er, een metroverbinding tussen Rotterdam en Zoetermeer zou komen en mits er in Berkel ten westen van de Hofpleinlijn gebouw zou worden. Mi nister May (Verkeer en Waterstaat) blijkt echter vooralsnog niet van zins geld in een nieuwe metro verbinding te steken. Bovendien staat de Hoge Snel- h^jdslyn^iai^. via Jiet,zogenoemde A-tracé gepland. r,mdat.geval kunften:de 10.000 woningen alleen wor den gebouwd als de HSL ondergronds langs Berkel en Bergschenhoek gaat." Dordrecht - Twee verhuurders van caravans hebben mogelijk honderden slachtoffers gemaakt onder Duitse vakantiegangers. Tot nu toe zijn bij de politie in Dordrecht minstens honderdvijftig aangiften bin nen gekomen van gedupeerden, die voor veel geld een caravan hebben gehuurd die geen eigendom van het tweetal bleek te zijn. Het geld dat het duo op streek, enkele honderdduizenden guldens, is zoek. „Deze maand gaan de Duitsers massaal 'op vakantie. Dan pas zal blijken hoeveel van onze oosterburen werkelijk gedupeerd zijn. We houden ons hart vast," zegt woordvoerder D. Verstand van Recron, de orga nisatie van recreatieondernemers. Volgens de Dordt- se politiewoordvoerder P, Waltheer worden de twee, een 42-jarige man uit Steenbergen en de 52-jarige Rotterdammer C. B. ervan verdacht sinds begin dit jaar via hun Dordtse bedrijf Karavana met adverten ties de Duitse markt te hebben bewerkt Daarin bo den ze op campings in Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland caravans te huur aan. De gezinnen die reageerden kregen een keurige prospectus in de bus en betaalden een voorschot tussen de zeshonderd en drieduizend D-mark. De zaak kwam na Pinksteren aan het licht toen een Duits gerin met de aangeprezen campingeigenaar belde voor informatie over een kinderbedje. Toen bleek dat de caravans geen eigendom van Karavana waren en lukraak waren gefotografeerd. Waltheer: „Begin februari zijn de advertenties al ge plaatst. We zijn nu aan het uitzoeken of Karavana speciaal is opgericht om er oplichting mee te plegen. Vaststaat dat de Rotterdammer eigenaar is en dat de man uit Steenbergen daarbij is betrokken. Die op lichting hebben we nu wel vrij helder. Een punt is al leen dat de Duitse wet daar onduidelijk over is. Via advertenties in Duitse kranten hebben we mensen, die zaken hebben gedaan met Karavana, opgeroepen zich bij de Nederlandse politie te melden." Het bewuste bedrijfje is gevestigd in een piepkleine ruimte aan de Frederikstraat in Dordrecht, met een bureautje, telefoon en fax. Het is opgericht op 2 de cember vorig jaar met als doel de verhuur, stalling en bemiddeling daarin van caravans. Volgens Recron- woordvoerder Verstand is de Rotterdammer B. al meerdere malen failliet gegaan. De gedupeerden kunnen nergens op terugvallen. Verstand: „Als ze zich op de camping melden, kun nen we ze hoogstens ergens voor een nacht onder brengen. Meer kunnen we niet doen." Barendrecht - Veiling Holland-Zeeland in Baren- drecht verwacht dat de aanvoer van suikermaïs dit jaar voor het eerst boven de één miljoen stuks zal uit komen. Vorig jaar voerden telers bijna 850.000 stubs suikermaïs aan. Suikermaïs - die niet moet worden verward met de voedermaïs die op grote schaal in ons land wordt geteeld - is een nieuwe groente die snel aan populariteit wint. Vorig jaar lag de gemid delde veiÜngprijs op 38 cent per stuk. De eerste verse suikermaïs bracht vorige week /i.iö op. Bij de vei ling zijn inmiddels de eerste spruitjes van het sei zoen aangevoerd. Die brachten ƒ15,10 per kilo op. De Rotter damse mu seumdirec teur Dolf Meyerman voor kas teel Ten Ho ve. Met een flinke af koopsom heeft hij een eind gemaakt aan een ju ridisch steekspel over de be woning van het kasteel. Archieffoto Fer Fraugatt/Sijthoff Pers Vlaardingen - De gemeentelijke reinigingsdienst van Vlaardingen begint deze week met het uitde len van waarschuwingen bij het verkeerd aanbieden van huisvuil. Burgers die hun afval niet vol gens de geldende normen op de stoep zetten, kunnen een gele kaart in de bus verwachten. Bij herhaaldelijke overtredingen volgt een bekeuring. Het was de bedoeling afgelopen week al met het uitdelen van waarschuwingen te beginnen, maar doordat de eenmalige schoonmaakactie van woensdag nogal uitliep, wordt daar pas eind deze week een begin mee ge maakt. „Heel wat Vlaardingers hebben bij de afvalhopen die woensdag zouden worden opge ruimd. nog eens enorme hoeveel heden rommel neergezet," legt reinigingsinspecteur Chris Roest uit. „Zodoende duurde de schoonmaakactie langer en viel er nauwelijks te controleren op huisvuil dat niet correct was aan geboden. Nu alles zo'n beetje ach ter de rug is kunnen we er deze week nog aan beginnen," In onafgesloten vuilsniszakken en dozen met troep die niet door de vuilnismannen worden mee genomen, gaat de reinigingsin spectie speuren naar de afzen ders. Aan de hand van bijvoor beeld een weggegooide envelop kan het adres van de overtreder worden achterhaald en krijgt hij of zij een waarschuwing - de gele kaart- in de bus. Daarop staan onder meer de eisen vermeld waaraan de Vlaardingers zich moeten houden bij het aanbieden van hun huisvuil. Bij een tweede fout volgt nogmaals een gele kaart en een volgende overtre ding betekent een bekeuring van vijfendertig gulden. Schiedam - Met het doorknippen van enkele over de weg ge spannen rood/witte linten heeft secretaris Piet Bothof van de Bewonersvereniging Schiedam-Centrum gisterochtend om elf uur een einde gemaakt aan de blokkade van het Broersveid en de Kreupelstraat. De bewoners hadden de straat op deze symbolische wijze afgeslo ten om te protesteren tegen het denderende bouwverkeer in de binnenstad. Het aan- en afrijden van de vrachtwagens houdt ver band met de bouw van het ABC- winkelcentrum aan de Lange Kerkstraat en het winkelcentrum Imelda/Passage tussen het Broersveid en de Hoogstraat. Vol gens de bewonersvereniging 'heeft de gemeente onvoldoende maatregelen genomen om over last voor de buurt te beperken. De actie begon om half tien en veroorzaakte weinig overlast. Op maandagochtend is er op de plek van de afsluiting weinig verkeer omdat de winkels op dat tijdstip nog gesloten zijn. De actievoer ders hadden bewust de maandag ochtend voor hun actie uitgeko zen omdat ze niet wilden dat de winkeliers de dupe zouden wor den van het conflict tussen de be woners en de gemeente. De bewoners pleitten onder meer voor het opnieuw bestraten van de Kreupelstraat. De straat zit nu vol kuilen. Als er vrachtwagens overheen hobbelen, zorgt dit voor grote trillingen. In een brief aan de bewoners meldde de dienst Gemeentewerken reeds vorige week dat de Kreupelstraat op nieuw is bestraat. Dit bleek op een misverstand te berusten. Op bepaalde plaatsen is het wegdek inderdaad gerepareerd, maar de grootste hobbels zijn niet wegge nomen. De gemeente heeft nu be loofd de straat alsnog op korte ter mijn te herstellen. De belangrijkste grief van de be woners betreft de snelheid, waar mee de vrachtwagens door de bin nenstad rijden. De gemeente heeft toegezegd dat het de slopers van panden aan de Broersveid en het andere bouwverkeer gaat ver zoeken om de snelheid te minde ren. Inmiddels zijn er borden ge plaatst waarop de chauffeurs wordt verzocht stapvoets te rij den. De bewoners hebben liever dat er een dwingende maximum snelheid van vjjftien kilometer per uur wordt ingesteld. „Ik weet niet eens of het wel mo gelijk is om een dergelijke maxi mumsnelheid in te voeren," zegt voorlichter Jan Langstraat van de dienst Gemeentewerken. „Maar een dergelijk verbod zou niet meer effect hebben dan de nu ge troffen maatregel. Het is het meest effectief om de zaken in rechtstreeks overleg met de slo pers en bouwers te regelen. Dat is ook gebeurd. Deze mensen heb ben ook baat bij een goede relatie met de buurt." Schiedam - De weergoden lijken precies te weten wanneer in Schiedam de zomervakantie be gint. Als gevolg van de vakan tiespreiding begint de schoolloze periode elk jaar in een andere week, maar de start van Jeugd land treft elk jaar vergelijkbare klimatologische omstandighe- .den. Net als in voorgaande jaren zoch ten ouders in de schaduw van het stadskantoor gisterochtend be schutting voor de harde wind, ter wijl hun kroost uitgelaten over het plein rende. Ondanks de wind kende Jeugd land gisteren een droomstar! Honderden uitgelaten kinderen verdrongen zich gisteren bij de verschillende attracties van de mini-kermis van de met een Tiro- ler hoed getooide Jeugdland-baas Joop van Broekhoven. Gewapend met de gratis gele spelkaart voor alle attracties ston den de kinderen in de rij bij het ballenspel, de kinderdraaimolen en het spel, waarbij kinderen zo veel mogelijk vallende stokken moesten 2ien te vangen. Tussendoor staakten de kinderen hun spel om naar acrobaten en clowns te kijken. Veel succes had den de knettergekke clowns Ko Lou, die halsbrekende taferelen uithaalden op hun fiets. Ze vielen veelvuldig, stonden evenzovele keren weer soepel op en verkleed den zich tot groot vermaak van de kinderen op krampachtige wijze achter een opengeklapte koffer. Dat Jan Klaassen een hit van alle tijden vormt, werd gisteren weer eens bewezen. Ambtenaren in het aanpalende stadskantoor moeten verstoord hebben opgekeken van hun bureau. Het gegil van de kin derschare voor de poppenkast was oorverdovend. Ook de 4-jarige Sjoerd Vredenb- regt waarschuwde de beroemde Burgemees ter Reinïer Scheeres van Schiedam moest giste ren toen hij op zijn werk kwam een an der parkeer- plekje zoe ken, want op zijn vaste plaatsje op het Stadserf stond een draaimolen. Het carous- selletje was één van de at tracties die Joop van Broekhoven had inge huurd om de start van Jeugdland lui ster bij te zetten. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteravond rond negen uur in de Prof. Rutgersstraat een 13-jarige jongen aangehouden die reed in een personenauto. De wa gen was bovendien niet verze kerd. De politie heeft de auto in beslag genomen en tegen de jon gen proces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen - Een40-jarige Vlaar- dinger heeft vannacht rond een uur een boete van vierhonderd gulden gekregen omdat hij met teveel drank op een auto bestuur de. Hij was in zijn woonplaats be trapt op de Burgemeester Pruis- Vlaardingen/Rotterdam - De 24-ja- rige Rotterdammer die eerder dit jaar op de rijksweg A2Ö in Vlaar dingen een prostituee verkracht te, is veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijftien maanden, waarvan vijf maanden voorwaar delijk. De straf is gelijk aan de eis van de officier van Justitie. In de nacht van 17 op 18 maart vatte de man met drie neven na een avondje stappen in hun woonplaats het idee op om op de G, J. de Jonghweg een hoertje op te pikken. Omdat geen van de aangesproken vrouwen met het viertal mee wilde gaan, stapten drie van de vier mannen uit de au to waarna de overgebleven be stuurder er wel in slaagde een hoertje in de wagen te krijgen. Te gen haar wil voegden de drie zich later bij hen. Ze werd bedreigd met een vuur wapen toen ze wilde uitstappen. Vervolgens werd ze verkracht. Volgens de dader zou hij hebben gezegd gemeenschap met haar te willen hebben en had de vrouw daarmee ingestemd. Aan de veroordeling zit een proef tijd van twee jaar. Schiedam - De bestuurder van een vrachtwagen is gistermorgen op de Horvathweg in Schiedam, komend uit Rotterdam, door een rood licht gereden en vervolgens tegen een personenwagen ge botst. De bestuurder van die per sonenauto, een 23-jarige Schiedammer, werd aan nek en been gewond. Jan, zij het heel timide, voor ver- dere stommiteiten. Hij bewees dat Jeugdland tegenwoordig zelfs faam over de stadsgrenzen ge niet. Met zijn vader was hij uit Kijkduin gekomen om een ge combineerd bezoek te brengen aan oma en het grote Schiedamse kinderfeest. De karavaan van Jeugdland doet de komende weken bijna dage lijks de Schiedamse wijken aan. Vandaag zijn er bijvoorbeeld acti viteiten in Noord. Nieuwland en West, morgen zijn Zuid, Oost, Nieuwland, West en Centrum aan de beurt. Het hoogtepunt belooft het slotfeest op 30 juli te worden. Dan mogen kinderen op het par keerterrein van Excelsior '20 on der meer op een kameel rijden. Vlaardingen - De bewoners van de Prof. Rutgersstraat en Samuel Esmeyerslraat en omgeving in Vlaardingen hebben waardering voor hun woonomgeving. De kwa liteit van de woning zelf kan ech ter flink worden verbeterd. Volgens de SP kan dat geconclu deerd worden uit een onderzoekje van deze partij in dit deel van de Westwijk. Van de ongeveer vijf honderdbewoners reageerde tien procent op'een lijstje van acht open vragen. De SP betwijfelt of een en ander representatief kan worden genoemd, maar ziet de uitkomsten als een „duidelijk sig naal richting gemeentepolitiek en woningbeheerders." Volgens de uitkomsten vindt ze ventig procent van de mensen die reageerden de kwaliteit van hun woning matig tot zeer slecht. Ze klagen met name over het onder houd. De woningen zijn gehorig en koud in de winter. Centrale verwarming is een wens van ve len. Zestig procent vindt de woon omgeving redelijk tot zeer goed. De verkeerssituatie en het win kelbestand worden ook goed ge noemd. Voor de jeugd moet er meer ontspanning komen en er wordt door twintig procent ge klaagd over een hoge concentra tie van buitenlandse bewoners. Regenmantels, jasjes, deux-pièces, jap onnen, combi's, blouses, rokken, pantalons, bermuda's, jumpers en vesten van bekende en hoog kwalitatieve modemerken zoals ARA - FINK - LUCIA - BASLER - YARELL - CERRY WEBER - HAMMERLE - ROBERTO SARTO - MARIO ROSELLO ENZ. ENZ. Sroersvest 109 - 113, Schiedam Tel. 010-426 03 99 Ook op maandagmiddag erv donderdagavond geopend. Ruime parkeergelegenheid to. ons modehuis. Door Sander Sonnemans Schiedam - Zo'n beetje het hele Schiedamse politiekorps zat achter hem aan. Er werd een aantal nachten zelfs gepost in een woning aan de Parkweg. Zonder resultaat. Dat de politie te ma ken had met een pyromaan was echter al gauw duidelijk. Dat hij zich voorna melijk in de weekeinden, 's ochtends tussen vijf en zeven uur, manifesteerde was ook bekend. Maar hem op heter daad betrappen? Dat lukte niet, Door zijn eigen onvoorzichtigheid, de oplettendheid van een krantenbezorger en met een beetje mazzel slaagde de po litie er zaterdagochtend rond half zeven dan eindelijk toch in de brandstichter op te pakken. Nadat hij bij De Ooievaar, een winkel in baby-artikelen aan de Hoogstraat, brandend papier door de brievenbus had gegooid en het zelfde had gepoogd bij een tapijthandcl aan de Dam werd hij op weg naar huis op de Nieuwe Damlaan opgepakt. De man, een 25-jarige vrijgezel, werk zaam als pompbediende, had het roet nog op de handen en droeg een sterke brandlucht bij zich. Op het bureau werd opgelucht en blij gereageerd. Eindelijk hadden ze hem te grazen. Hij bekende maar liefst 35 brandstichtingen. Van de branden die hij eind juni en in de eerste weken van juli aanstak, bracht de politie niks naar buiten. De zaak werd bewust stil gehouden. „Een brandstich ting valt altijd heel moeilijk te bewij zen," legt Kee? Wijgerse, de leider van het politie-onderzoek, uit. „Daarom is het erg belangrijk dat tijdens het afleg gen van de verklaringen door de ver dachte bepaalde zaken door hem zelf naar voren worden gebracht. Uit de kranten heeft hij niets kunnen verne men." Het in mei gestarte onderzoek werd aanvankelijk uitgevoerd door de betrok ken wijkteams maar dat liep niet naar behoren. De recherche werd op de zaak gezet. Ai gauw was men er van over tuigd met een pyromaan van doen te hebben. De eerste aanwijzingen leidden steeds weer naar het steegje achter de winkclrij aan de Parkweg. Daar werd vijf maal brand gesticht. Van hoopjes vuil die tegen de achteringang van een winkel waren gelegd tot een auto die er stond geparkeerd. Rechercheurs hiel den geruime tijd vanuit een woning de boel in de gaten en even dachten ze hun slag te slaan. Op een zaterdagochtend werd een zenuwachtig heen en weer lo pende man op de galerij gesignaleerd. Het bleek echter een verontruste bewo ner te zyn die 's nachts de wacht hield. Wijgerse: „Op den duur hield niet alleen het speciaal gevormde driehoofdige re chercheteam zich met de pyromaan be zig maar het hele politickorps. Er viel in het hele verhaal een zekere lijn aan te brengen want de branden werden in één bepaald gebied gesticht. Allemaal in en rond het centrum in de richting van de wijk Nieuwland. Daar is, zo blijkt, de man woonachtig. Bovendien was hij de laatste weken nogalactief en stichtte hij allerlei soorten branden. Hij stak auto's, brievenbussen, club- en schoolgebou wen. winkels en slooppanden in brand." Er werd afgelopen zaterdag zeer alert gereageerd toen op het bureau een brandmelding binnenkwam. Een kran tenbezorger had rook uit de brievenbus van de winkel zien komen en alarmeer de de politic. In een mum van tijd waren surveillanten ter plekke en werd in de omgeving een onderzoek ingesteld. Dat leidde niet veel later tot de aanhouding van de vermoedelijke dader en de oplos sing van een enorme reeks branden. De beginnende brand werd op tijd geblust en had alleen een verschroeide deurmat en rookschade veroorzaakt. Uit de verklaringen van de verdachte is gebleken dat hij in de weekeinden tot diep in de nacht aan de boemel ging en daarna door de stad doolde om vervol gens op zijn weg naar huis branden te stichten. Eenmaal thuis luisterde hij op zijn scanner naar de afloop van de brand. „Tijdens het verhoor heeft hij gezegd dat branden hem fascineren," vertelt Wijgerse. „De 35 brandstichtingen die hij heeft bekend belopen een schade van ongeveer een miljoen gulden. Een aantal in de 's-Gravelandsepolder, bij een tapijthandcl aan Mgr. Nolenslaan, de AiburtusMagnusschool en wat sloop panden. Het afgebrande clubhuis van korfbalvereniging OBKis ook zijn werk geweest. De branden die SVDPW en pal- letbandel Bremer Zn volledig in de as legden, heeft hij echter ontkend. Bij scholengemeenschap Ter Schie heeft hij twee Molotov-cocktails naar binnen gegooid, maar in het algemeen maakte hij gebruik van karton, hout en papie ren die hij met een brandbare vloeistof in de fik stak." De pyromaan is vandaag voorgeleid aan de officier van Justitie en volgens Wij gerse is het niet ondenkbaar dat hem door de rechter-commissaris wordt ge adviseerd de brandstichter een psychol- gisch onderzoek te laten ondergaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1