Waterweg 11 Even uitstel voor stort Lickebaert Drie branden in één nacht m Ontuchtzaak zorgt weer voor onrust in Oost Vlaardingen mag inspraakprocedure tot eind '93 stopzetten Bestuur IOBS slaat advies in de wind Politiefeest afgelast wegens interne spanning ECD onderzoekt fraude met valse advertenties Groot aantal klachten over gasolielucht Restauratieplan marmerfabriek Kroonberoep buurtpark Vlaardingen verworpen Vreemde vangst Verdachten ontkennen Autodieven aangehouden Overvaller spoorloos Visnetten vernield Rotterdams Dagblad RW Dinsdag 20 juli 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3l31BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De regiopolitie Rotterdam- Rijnmond heeft een groot korpsfeest af gelast in ver band met in terne spannin gen die de re organisatie heeft teweeg gebracht. Het feest, waarmee de afronding van de politie reorganisatie wordt gevierd, gaat volgens woordvoerder Anne Geelof niet door „omdat-het er naar uitziet dat veel collega's zich er nog niet zo bij betrokken voelen." Korpschef Hessing besloot daarom af te zien van een groot feest op 8 oktober in De Kuip. Met het politie feest wilde de korpsleiding de binding tussen de po- litie-ambtenaren in de regio Rotterdam-Rijnmond verstevigen. In deze_ nieuwe organisatie moeten mensen van voormalige gemeentelijke korpsen en rijkspolitie sa menwerken. Twee weken geleden kregen alle 4500 politiemensen een informatiekoffertje waarin onder meer hun functiebeschrijving in de nieuwe organisa- tie werd meegedeeld. Dit leidde tot grote spannin gen binnen het korps. Veel agenten meldden zich ziek. „De mensen kunnen nog in beroep gaan tegen hun plaats in de nieuwe organisatie," legt Geelof uit. „Waarschijnlijk zijn velen dan niet in de stemming voor een feest." Het evenement in de Kuip had het tweede politie feest van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond moe ten worden. Op 27 februari 1992 werd de zogeheten kick-off gehouden, een motivatie-feest waarmee het begin van de reorganisatie gevierd werd. „Een hapje, een. drankje en de mogelijkheid om informeel met elkaar te praten," beschrijft woordvoerder Geelof het karakter van de feesten. Het Kuip-feest zal begin volgend jaar vermoedelijk alsnog doorgaan. Ook het ministerie van Binnenlandse Zaken beeft een groot politiefeest ter gelegenheid van de reorga nisatie afgelast. Het ging daarbij om een landelijke festiviteit, die niet doorging omdat de kosten te hoog zouden worden. Daarmee zou een bedrag van 300,000 gulden gemoeid zijn. Woordvoerder Jan Meijer van het ministerie: „Door veel mensen is hard gewerkt om de reorganisatie rond te krijgen. Dat wilden graag vieren met afvaar digingen van de verschillende korpsen. Maar door de aanzienlijke kosten hebben we ervan afgezien." Den Haag - De Economische Controle Dienst (ECD) wérkt aan een groot onderzoek naar een bedrijf dat drukwerk uitgeeft met advertenties van onderne mingen en instellingen die daar zelf nooit om heb ben gevraagd. Het in Stadskanaal gevestigde bedrijf stuurde vervolgens rekeningen, die door veel onder- nemingen zijn betaald. Het zou gaan om miljoenen 'guldens. Diverse gehandicapteninstellingen, het Leger des Heils, maar ook grote ondernemingen als öc ING, Air UK en ABN-Amro zijn geconfronteerd met de handelingen van het in Stadskanaal gevestigde be drijf, dat in Twente en de Rijnmond nevenvestigin gen heeft, De rekeningen schommelden tussen en kele honderden en tienduizenden guldens. Voor de goedkope drukwerken werden titels bedacht als 'Al manak dienstverlenende bedrijven' en 'Bedrijf en produkt'. De fraudezaak kwam 'mede aan het rollen door een Hagenaar die weigerde te betalen voor de adverten ties die hij nooit had opgeven. Hij vroeg zich af of er nog meer slachtoffers waren en wierp zichzelf op als - .coördinator. „De telefoon heeft hier roodgloeiend ge staan van bedrijven die op dezelfde wijze waren beje gend," zegt de gedupeerde Haagse ondernemer. Volgens hem werkt het bedrijf op diverse manieren. „Je krijgt een fax van een advertentie waarop bij voorbeeld een verkeerd telefoonnummer van je be drijf staat genoteerd. Vervolgens wordt er gevraagd of je het juiste nummer even wilt doorfaxen en of je daar je handtekening onder wilt zetten. Vanaf dat moment spreekt het acquisitiebedrijf van een order. Want telefonisch zou je al toestemming hebben ver leend voor publicatie." Ook worden er volgens de Hagenaar gewoon factu ren verstuurd, met daarbij vaak een bewijsexem- plaar. „Het betreft het goedkoopste drukwerk dat er maar is. Alleen de bedrijven krijgen daarvan een exemplaar, dus de oplage varieert van enkele tiental- Hen tot enkele honderden. Bij veel bedrijven is er zonder na te denken betaald. En wie klaagt krijgt een vaag verhaal te horen of er wordt aan de andere zijde beweerd dat er toestemming is verleend door een andere vestiging van je bedrijf. Tallozen zijn er op die manier ingestonken. Wie weigert te betalen krijgt vaak te maken met een incassobureau. Voor velen was dat ook aanleiding om te betalen. Om maar van het gezeur af te zijn," aldus de Hagenaar, die een dossier van de klachten aanlegde. In augustus dient er overigens een rechtzaak waarin het betreffende bedrijf de Hagenaar sommeert te be talen voor de geplaatste advertenties. Tevens wordt er smartegeld gewaagd omdat hij de 'goede eer' van het bedrijf zou hebben aangetast. Volgens korpschef ziet het er niet naar uit dat ieder een bij de politie in oktober in de stem ming is voor een feestje Archieffoto Rotterdams Maassluis By de meldkamer van de milieudienst Rijnmond DCMR is vanmorgen een groot aantal klachten binnengekomen van Maassluizers die last hadden van eèn doordringende gasolielucht De klachten, die vanaf half negen binnenstroomden, kwamen uit de hele stad. De DCMR kon vanmorgen nog niet met zekerheid de oorzaak vaststellen. Verschillende controleurs gin gen direct op pad om de bron van de overlast op te sporen. Volgens een woordvoerder wezen de wind richting en de aard van de klachten erop dat de over last waarschijnlijk gezocht moest worden in het Eu- ropoortgebied, in de buurt van enkele raffinaderijen of de Petroleumhaven. Vlaardingen - Milieu-gedeputeerde Van der Vlist heeft geen haast meer met de voorbereidingen om een vuilstort in het Lickebaertgebied mogelijk te maken. Dat kan worden afgeleid uit het feit dat de provinciaal bestuurder de gemeente Vlaardingen eind vorige week heeft laten weten dat de inspraakprocedure rond de eventuele aanleg van de stort tot eind 1993 mag worden stopgezet. Deze inspraakprocedure is ge koppeld aan het bestemmings plan dat Vlaardingen, min of meer op last van de provincie, moet maken voor het gebied waar de stortplaats is gepland. Tot nu toe heeft Van der Vlist al tijd volgehouden dat de voorbe reidingen voor de stort onder alle omstandigheden moesten door gaan. De gedeputeerde heeft dit stand punt verlaten nadat de voorlopige conclusies bekend werden van de ambtelijke werkgroep die bezig is de benodigde capaciteit van vuil stortplaatsen in Zuid-Holland te berekenen, De eerste bevindingen van deze werkgroep (bijgestaan door het onafhankelijke bureau Heidemij, Grabowski en Poort) wijzen erop dat er rond 1998 uitbreiding van de capaciteit nodig is, maar nog uitgezocht moet worden of die ex tra capaciteit ook gevonden kan worden op de al bestaande stort plaatsen. Door deze conclusies is voor Vlaardingen even 'de druk van de ketel'. Tot dusverre werd er vanuit gegaan dat de stort plaats in de Lickebaert al in 1996 in gebruik moest komen. Van der Vlist zal waarschijnlijk pas tegen het einde van dit jaar zijn eindoordeel vellen of er een vuilstort moet komen in de licke baert, of dat er alternatieven zijn. Woordvoerder Niko Koffeman van de stichting Groeiend Verzet in de Lickebaert, die op 12 decem ber vorig jaar een massale bomen- plantactie organiseerde op de plaats van de toekomstige stort plaats, zegt hoopvol dat het uit stel dat Van der Vlist Vlaardingen heeft verleend, wel eens tot afstel kan leiden. De Vlaardingse wet houder Van der Windt vindt dat er sprake is van tijdwinst. „De stort is nog niet van de baan, maar we hoeven de moed niet op te geven. De provincie bekijkt nu voor het eerst serieus of er alternatieven zijn." u Een bouwloods in het westelijk deel van de Steendijkpolder raakte afgelopen nacht door nog onbekende oorzaak in brand. De brandweer had enige tijd nodig om het vuur ondercontrole te krijgen. Foto Roei Wjkstra Maassluis - De Maassluise brandweer heeft een roerige nacht achter de rug. In een tijds bestek van vijf kwartier moest het korps drie keer uitrukken. Eerst werd om één uur een brandende berg afval, in de Constantijn Huijgensstraat geblust. De schade was gering. Direct daarop kwam een alarm binnen uit het meest westelijke deel van de Steendijkpol der, waar een houwloods in brand was geraakt. Door de grote hoeveelheid brandbare mate rialen in en om de loods had de brandweer het vuur niet direct onder controle. Het nablus sen duurde tot half vijf vanmorgen. Commandant J. J. M. Claessen schat de schade op an derhalve ton. Terwijl het blussingswerk in de Steendijkpolder voortduurde, werd een brand gemeld in een woonhuis aan de G, A. Brederolaan. Daar sloegen de vlammen, uit een benedenwoning. De slaapkamer en een deel van de keuken gingen in vlammen op. De schade bedraagt on geveer50.000 gulden. Een buurvrouw moest met ademhalingsmoeilijkheden naar het zie kenhuis worden gebracht. In het brandende pand was niemand aanwezig. De bewoner was niet thuis. Brandweercommandant Claessen vermoedt dat het vuur is aangestoken. Eerder dit jaar zijn in de G. A. Brederolaan al drie gevallen van brandstich ting in schuurtjes gemeld. Schiedam - De bestuursleden Dennis van den Berg en Bert Kaptcin van het Instituut Onder steuning Bewoners in Stadsver- nieuwingswijken (IOBS) trekken zich niets aan van de oproep van ex-voorzitter Bert van Kan om in navolging van hem uit het be stuur te stappen. Van Kan stapte onder meer op uit onvrede over de handelwijze van wethouder Adri Reijnhout, die volgens hem niets doet om de problemen rond de bewonersondersteuning in de oude wijken op te lossen. „Er wordt druk gewerkt aan een oplossing," motiveert bestuurslid Bert Kaptein zijn aanblijven. Het CDA-raadslid verdedigt in het be stuur de gemeentelijke belangen. „Ik kan er beter bij blijven als er veranderingen worden doorge voerd. De verdeling van de op bouwwerkers en de bewonerson dersteuning over de wijken moet opnieuw worden vormgegeven. Wie uit het bestuur stapt, heeft er niks meer over te zeggen." De problemen bij het IOBS ont stonden toen de instelling vorig jaar een nieuwe werkwyze pre senteerde. Het bestuur wilde bre ken met de gewoonte, dat alleen de t stadsvernieuwingswijken Zuid,'Oost, Centrum, West en Nieuwland een beroep konden doen op professionele ondersteu ning. Deze wyken zouden uren in moeten leveren om het werk in de noordelijke stadsdelen (met 30.000 inwoners) van de grond te tillen. Verzet Die aankondiging leidde tot fel verzet van de bewonersverenigin gen in de oude wijken. Te meer omdat het IOBS aankondigde dat het instituut zelf zijn mensen zou inzetten. Dat gebeurt nu groten deels door de wijken, in overleg met de werkkrachten. Het grote verzet inspireerde Bert van Kan tot het formuleren van een tus senvoorstel. De werknemers van het IOBS zegden hierop in meer derheid hun vertrouwen in de voorzitter op. Een 'commissie van wijze men sen' heeft voorstellen gedaan om de organisatie van het IOBS op nieuw in te vullen. Dc wijken hou den in hun visie een belangrijke taak bij het invullen van de werk verdeling. Maar in hun ogen moet er een coördinator worden aange steld om versnippering binnen het IOBS te voorkomen. In sep tember buigt de politiek zich over deze voorstellen. De resterende twee bestuursle den zijn in de tussentijd niet bij machte om de bestuurstaken vol waardig uit te voeren. Statutair dient de leiding van het instituut uit minimaal drie personen te be staan. „Het is de bedoeling dat de drie vacatures in september wor den ingevuld," zegt Bert Kaptein. „Dan kunnen we weer volwaardig aan de slag." Schiedam De Stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) heeft by dé gemeente een plan ingediend voor het opknappen van een al jaren leegstaand pand aan de Korte Haven. Het gaat om de voormalige marmerfabriek op nummer 125. Het pand heeft naar de smaak van de SBSS een bijzondere his torische waarde. Het heeft ooit: gediend als kerkgebouw van de Nederlandse Protestanten Bond. De Schiedamse dichter en vrijzinnige dominee Frayois Haverschmidt, alias Piet Paal- tjens,. heeft er vaak gepreek! Eind dit jaar worden in Schiedam tal van manifestaties gehouden rond de honderdste sterfdag van Haverschmidt. Restauratie van het pand aan de Korte Haven zou daar goed in passen, meent de SBSS. Het voorstel van de stichting be helst voorlopig enkel restaura tie van het casco. Het is hard no dig daar iets aan te doen. Som mige delen, zoals de gevel, ver-, keren in slechte staat Er vallen geregeld brokken steen naar bé neden, Van latere zorg is, wélke bestemming het opgeknapte pand moet krijgen. Be SBSS heeft, zegt voorzitterG. Chr. Meèuse, voorkeur voor culturele doeleinden. Gedacht wordt aan de vestiging van een grafisch centrum of het inrichten van een atelier voor een restaura teur van kunstwerken. Een andere optie, waarover ook al door de gemeente Schiedam is nagedacht is het pand verhu ren aan de stichting Kunst- werkt een samenwerkingsver band van een groot aantal Schiedamse kunstenaars. De SBSS heeft al verschillende waardevolle panden in de bin- nenstad opgeknapt. Door Sander Sonnemans Schiedam - In Schiedam-Oost is opnieuw opschudding ontstaan naar aanleiding van verhalen dat de ontuchtpleger uit de wijk zijn woning weer betrokken zou heb ben. Volgens de politie is dat on mogelijk en is aan de veertig da gen die de 50-jarige man inmid dels in voorarrest zit, een periode van nog eens dertig dagen toege voegd. Daar wordt door wijkbewoners en de ouders van één van de slacht offertjes verbaasd op gereageerd. Dê vader van hel jongetje heeft anderhalve week geleden van de officier van Justitie te horen ge kregen dat het voorarrest van de verdachte niet zou worden ver lengd. Volgens er.' ole buurtbe woners is de man wel degelijk weer thuis. Eén van hen wilde ze kerheid hebben en heeft afgelo pen donderdag naar de woning van de ontuchtpleger gebeld. „Er kwam iemand anders aan de lijn maar ik kreeg wel te horen dat ik de bewuste man aan het toestel kon krijgen. Toen wist ik ge noeg." „Communicatie schijnt bij ver schillende instanties nog steeds een groot probleem te zijn," rea geert de vader. „In een persoon lijk onderhoud met de officier van Justitie werd mij verteld dat de ontuchtpleger na het voorarrest van totaal veertig dagen in af wachting van de rechtzaak op vrije voeten zou worden gesteld. De politie daarentegen vertelt de krant nu dat de man nog eens voor een periode van dertig dagen in hechtenis blijft. Dat is toch goed nieuws en dat wil ik ook graag horen. Waar de schoen pre cies wringt weet ik niet, maar de handelwijze omtrent deze zaak wordt steeds warriger. En het. gaat hier toch niet om het minste of geringste." Ongerust In de woning van de verdachte brandt 's avonds licht en de gor dijnen die open en dicht gaan dui den er op dat het huis wordt be woond. De bewuste man. die heeft bekend met twee jongetjes Uit Oüsi ontuchi ie hebben ge pleegd en eerder ook al eens we gens zedendelicten in aanraking is geweest met Justitie, is echter nog niet gesignaleerd. Toch is de wyk ongerust. Sommige ouders houden hun kinderen binnen of verbieden ze de straat waar de ontuchtpleger woont, in te gaan. Een buurtbewoner is al aan de deur geweest met de bedoeling de verdachte te molesteren. Hij kon daarvan door anderen worden weerhouden, maar heeft wel het slot van de voordeur onklaar ge maakt. Bij de recente ontwikkelingen gaat toch ook weer een beschuldi gende vinger in de richting van de politie. Omdat de betrokkenen het tijdens het onderzoek voor dc aanhouding van de verdachte niet eens waren met de werkwijze van de politie werd het actiecomi té 'Die pet past ons niet meer' in het leven geroepen. Na intern on derzoek in het korps gaf de dis trictsmanager toe dat er wat fout jes waren gemaakt. „Ze hebben er kennelijk weinig van geleerd," meent één van de comité-leden. „Toen ik donder dagavond zag dat het huis van de ontuchtpleger weer werd be woond heb ik gelijk de politie ge beld. Ik kreeg te horen dat er nie mand van Jeugd- en Zedenzaken aanwezig was. Gisteren om drie uur zou er pas weer iemand zijn. Op mijn verzoek om mij dan maar door een rechercheur terug te la ten bellen, is tot maandagochtend niet gereageerd." „Er is zaterdag gebeld," zegt een woordvoerder van de politie. „Wellicht," reageert de beller weer, „is mijn boodschap dan van donderdag tot zaterdag bleven liggen." Den Haag/Waardingen - De Kroon heeft het bestemmingsplan be krachtigd dat de aanleg van een buurtpark in het centrum van Vlaardingen mogelijk maakt. In een gisteren bekend gemaakte uitspraak verwerpt de Kroon het beroep van de families Eigen- raam en Visser, die nu ter plaatse een tuincentrum en een groen ten- en fruithandel hebben. De Kroon stelt in de uitspraak dat aan het belang van een buurtpark meer gewicht moet worden toege kend dan aan het belang dat de bezwaarmakers hebben' „bij per manente handhaving van hun be drijf ter plaatse". In de uitspraak staat dat het gemeentebestuur van Vlaardingen zich 'in beginsel' bereid heeft verklaard de eigen dommen aan te kopen met de voorwaarde dat de heer Eigen- raam de uitoefening van zijn be drijf tot aan zijn 65e jaar om niet mag voortzetten. „Permanente handhaving van het bedrijf zou onzes inziens tot gevolg hebben dat de omvang en daarmee de gebruiksmogelijkhe den van het park in onaanvaard bare mate wordt verkleind," zo stelt de Kroon. In de uitspraak wordt verder nog opgemerkt dat de Kroon het bedrijf niet gebon den acht aan de huidige plaats van vestiging. Hoek van Holland - Een inwoner van Hoek van Holland heeft een vreemde vangst gedaan. Bij het vissen In het Nieuw Oranje Ka naal tussen de Hoek en Maasdijk dacht hy, aan het gewicht te oor delen, een flinke vis aan de haak te hebben geslagen. Tot zyn ver wondering haalde hij een tas bo ven water. Er bleek een videore corder in te zitten. De hengelaar bracht zijn vangst naar de politie. De videorecorder bleek eerder dit jaar te zijn gesto len uit een woning in Maasland. De eigenaar is weer in het bezit gesteld van het apparaat, maar of de recorder nog werkt is niet be kend. Vlaardingen - De drie verdachten die gisteren werden aangehouden op verdenking van inbraak in een slijterij in winkelcentrum De Lo per zijn door de politie op vrije voeten gesteld. De mannen, af komstig uit Rotterdam, ontken nen dat zij iets met de diefstal van drank te maken hebben. Het trio werd opgepakt op aanwijzing van een buurtbewoner, die de politie een signalement had verstrekt. De Vlaardingse politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt. Schiedam - Van de vijf mannen die gistermiddag aan de Hor- vathweg probeerden een auto te stelen, heeft de politie er twee aangehouden. Het gaat om Rot terdammers van 18 en 22 jaar. Drie mannen die de auto probeer den weg te duwen, namen met succes de vlucht. Een speurhond slaagde er niet in hen te achterha len. De twee gearresteerden zaten in de auto en hadden de bedra ding al doorverbonden. Schiedam - Een speurhond heeft gistermiddag vergeefs gepro beerd een man te achterhalen die even tevoren op de Burgemeester van Haarenlaan een vrouw had overvallen. De dader liet zijn fiets achter en vluchtte een park in. Een politiespeurhond volgde het spoor tot de Schaperlaan en raak te het daarna bijster. Het slachtof fer werd door de GGD met onbe kend letsel naar het Schïelandzie- kenhuis gebracht. Hoek van Holland - Een inwoner van Vlaardingen, die zijn visnet ten in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland had uitgezet, kwam bij het binnenhalen tot de ontdekking dat onbekenden de netten hadden vernield. Twee netten bleken compleet met boei en en dreg-ankers te zijn wegge haald, terwijl van een derde net een gedeelte verdween, plus de boei en het dreg-anker. Het vier de net werd zwaar beschadigd. De totale schade bedraagt ongeveer vierduizend gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1