Waterweg 11 Uitstel bouwkantoortc* u bepleit Onrust in buurt na wéér een brand Voorstel om van Vigilantis alleen GGD-vleugel te realiseren Ontslagen deskundige komt terug in Gorzen Moeder en zoon ontkennen betrokkenheid bankoverval Gratis kaarten CHIO Geen tweede strandrace Forse straf dodelijk ongeval onder invloed Buren golfbaan zijn ballen meer dan beu 'Overlast in Burgemeesters- wijk afgenomen' :ir Eerste prijs Rijnmondband op Wereld Muziekconcours Bestuurder in tram beroofd Brand aan Hogenbanweg Politie pakt autokrakers Bescherming voetgangers Winkeldievegge opgepakt Buit CD-speler Rotterdams Dagblad Vrijdag 23 juli 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De eerste dag van het CHIO, het jaar lijkse concours hippique in het Kralingse Bos is gra tis te bezoeken. Vrijkaarten voor het middag- en avondprogramma van donderdag 19 augustus zijn af te halen bij het Bespreekbureau van het Rotterdams Dagblad aan de Westblaak 180. Ook Recreatie Rot terdam heeft een serie vrijkaarten. Deze zijn af te ha len bij de recreatiebalie van het RIC, het Rotterdams Informatie Centrum in de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat. Maximaal twee per persoon en zolang de voorraad strekt Hoek van Holland Er zal op 24 oktober van dit jaar geen tweede editie komen van de Strandrace in Hoek van Holland. Dit heeft organisator Bob de Jong, van Bob de Jong Productions BV, schriftelijk gemeld aan de Hoekse deelraadsvoorzitter Willy Doorn. De Jong hoorde in 1992 al dat de Veronica Omroep Organisatie er geen heil meer in zag de op names en rechtstreekse uitzendingen van het motor spektakel, alsmede de financiering van eventuele te korten, voor haar rekening te nemen. Daarom moest De Jong dit jaar op zoek gaan naar andere sponsors teneinde de zaak alsnog financieel sluitend te krij gen. Deze week voerde hij de laatste besprekingen met potentiële sponsors. Gezien het uitblijven van voldoende garanties bleef aan de organisatie van een tweede strandrace in Hoek van Holland echter een te groot financieel risico verbonden. Wel zou er televi siezendtijd zijn toegezegd door een andere omroep dan Veronica. Over welke omroep het hier ging is door De Jong niet bekend gemaakt. De Hoekse Deelraadsvoorzitter Willy Doorn reageer de met gemengde gevoelens op het niet doorgaan van de Strandrace. Zij vond het ondanks de nadelen toch jammer dat de internationale promotie dankzij het wereldwijde bereik van de uitzendingen nu ver loren gaat voor Hoek van Holland. Ook herinnerde zij er aan dat het evenement vorig jaar prima verlo pen is en dat de destijds gemaakte afspraken, onder andere over herstel van het duingebied, perfect zijn nagekomen, Dordrecht - „Het is gebeurd in een vlaag van ver standsverbijstering." Zo verklaarde de 32-jarige Dordtenaar W.PA de G, gisteren voor de Dordtse rechtbank de dodelijke aanrijding die hij op 23 fe bruari had veroorzaakt in de binnenstad van Dor drecht. De G. reed onder invloed van alcohol een voetganger dood tegen een garagedeur. Het slachtof fer liet op dat moment zijn hond uit. De dag voor de dodelijke aanrijding had De G., die ook nog eens onverzekerd bleek rond te rijden, te ho ren gekregen dat zijn rijbewijs op medische gronden werd ingetrokken, Volgens een medisch rapport zou De G. als gevolg van langdurig drugsgebruik een or ganische hersenbeschadiging hebben. De G. die zo als hij zegt een passie voor auto's heeft, realiseerde zich dat zijn opleiding tot vrachtwagenchauffeur in gevaar kwam. De verdachte ging naar Rijswijk om verhaal te halen bij het CBS. Op de terugweg naar Dordrecht kocht hij twee flessen sterke drank en ging naar het huis van zijn vriendin. Daar dronk hij samen met vrienden ongeveer vijftien glazen drank. De verdachte had na het ongeval een alcoholpromil lage van 1.68 in zijn bloed. Waarom hij in de auto was gestapt, kon hij niet echt duidelijk maken: „Ik heb die dag zoveel dingen gedaan die ik niet kan begrij pen," De rit voerde door de binnenstad, waarbij De G. vol gens getuigen met hoge snelheid reed. Tijdens de rit ramde hij een brugleuning en kon een tegenligger met moeite zijn auto ontwijken. In De Houttuinen eindigde de dollemansrit tegen de garagedeur. Met de fatale afloop. Officier van justitie mevrouw mr. A. M. W, Verdegaal eiste 3,5 jaar gevangenisstraf. Volgens haar had de verdachte zich bewust blootgesteld aan de kans om iemand aan te rijden. Ze achtte voorwaardelijke op zet tot doodslag bewezen. De rechtbank doet uitspraak op woensdag 4 augus tus. Den Haag/Capelle aan den Ussel - De 180 golfbaüen die de afgelopen twee jaar in de tuin van de familie W. de Vries aan de 's-Gravemveg in Capelle aan den IJssel zijn beland, zijn gisteren onderwerp van ge sprek geweest op een hoorzitting bij de Raad van State. De Vries heeft via een beroepsprocedure ge protesteerd tegen de hinderwetvergunning voor de golfbaan. Hij vindt dat de voorschriften uit die ver gunning niet worden nageleefd. Doordat hole 14 niet goed is afgeschermd, belanden regelmatig ballen op het erf of tegen het huis van De Vries. Een keer is mevrouw De Vries door een verdwaalde bal geraakt. De exploitant van de golfbaan en een woordvoerder van de gemeente lieten gisteren weten dat juist deze week begonnen is met het plaatsen van een zes me ier hoog net.Dat is ook toevallig. Ik lees in de stuk ken dat het eigenlijk al voor 1 april klaar had moeten zijn," merkte staatsraad drs. M. Vos-van Gortel op. Volgens de gemeente is juist het uitvoerige overleg met de familie De Vries er de oorzaak van dat het zo lang heeft geduurd voordat er maatregelen werden genomen. De Vries liet op de hoorzitting echter we ten dat hij met de golfclub een andere afspraak heeft gemaakt: de hole zou verlegd worden, zodat de af stand tot zijn woning groter zou, werden. „Een net helpt niet omdat ze daar nog overheen slaan. Boven dien raak ik zo mijn uitzicht kwijt," aldus De Vries. Of de Raad van State het met zijn kritiek eens is, wordt over enkele maanden bekend gemaakt. Mensen te paard... Het Kralingse concours weet zich altijd verze kerd van een grote publiek be langstel ling. Archieffoto Rotterdems Dagblad/CorVos Vlaardingen - De Haagse projectontwikkelaar Devco stelt po gingen in het werk de bouw van een kantoortoren nabij NS-sta- tion Vlaardingen-Oost uit te stellen. Er zijn geen huurders voor. Voorgesteld is voorlopig alleen de vleugel waarin de gezondheids dienst gehuisvest moet worden, te realiseren, maar wethouder Van der Steen (Stadsontwikke ling) houdt de boot af. Hij staat nog steeds op het standpunt dat de hele toren, Vigilantis geheten, moet worden gebouwd. De G GD wil weten, mocht toch tot splitsing van de bouw worden be sloten, welke hinder er te ver wachten is als de kantoortoren la ter wordt gerealiseerd. Adjunct- directeur Mul van de GGD: „Wat voor lawaai valt er dan te ver wachten? En hoe lang moeten we tegen een bouwput aankijken? Over die zaken willen we eerst af spraken hebben." Het is niet de eerste keer dat Dev co onder de bouwverplichting probeert uit te komen. In mei op perde de projectontwikkelaar om appartementen in de kantoorto ren te realiseren. Er zouden er 40 a 45 in kunnen komen, zo was al berekend. Maar ook hier was wet houder Van der Steen tegen. „Daar kijken we niet eens naar," aldus de bestuurder. De wethouder heeft ook verze kerd dat hij Devco zal houden aan de overeenkomst om de kantoren bij het NS-station te bouwen. Hij wilde vóór de zomervakantie ze kerheid hebben, maar die is er dus nog steeds niet. Devco vreest grote problemen als het gedwongen wordt de toren met achtduizend vierkante meter kantoorruimte te realiseren. De kantorenmarkt is ingestort, nieu we huurders voor kantoorruimte zijn er nagenoeg «iet meer. Op 1 juni had de eerste paal gesla gen moeten worden voor de toren, maar totnutoe is alleen de grond bouwrijp gemaakt, een werkje waarvoor 940.000 gulden was uit getrokken. Daar gaat de gemeen te overigens gewoon mee verder. Binnenkort moet de aldaar geves tigde bloemenkiosk worden ver plaatst naar een ruimte in het sta tion. Het college van b en w be slist daar komende dinsdag over. Half augustus praten alle partij en, dus gemeente, Devco en de GGD, verder over de problemen. Maassluis - Met de leefbaarheid in de Burgemeesterswijk gaat het de goede kant op. Die conclusie trekt de Stichting Samenlevings opbouw Maassluis (SSM) in haar jaarverslag over 1992. Geweldda dig gedrag en vandalisme hadden de flatwijk het laatste decennium een slechte naam bezorgd, maar inmiddels heeft de wijk een vriendelijker karakter. De verbe tering wordt toegeschreven aan een intensieve aanpak van de pro blemen met jongeren in de wijk. De zichtbaarste verbetering in de wijk in Maassluis-West. vormt de schone aanblik van muren, por tieken en elektriciteitshuisjes. In het verleden ging bijna al het steen en beton verscholen achter graffiti. Twee banenpoolers heb ben met schoonmaakapparatuur de strijd tegen dit fenomeen met succes aangebonden. Als een nog groter succes wordt de aanpak van de agressie in de wijk beschouwd. De laatste jaren werd de wijk geconfronteerd met een oplopende geweldsspiraal. Veel jongeren hangen in groepen rond op straat en bedreigen elkaar en buurtbewoners. Veel flatbewoners voelden zich door de opvallende aanwezigheid van de jongeren niet meer veilig in hun eigen wijk. Verschillende instellingen beslo ten in december 1991 dat er iets aan die situatie moest verande ren. Naast de SSM bogen onder andere de gemeentepolitie, het jongerenwerk, de Commissie Leefbaarheid Burgemeesterswijk en vertegenwoordigers van de Marokkaanse gemeenschap zich over het probleem. Geconstateerd werd dat veel problemen veroor zaakt werden door Marokkkaanse tieners en nog jongere kinderen. De eerste stap werd gezet door het scheiden van deze twee leeftijds groepen, die samen als een on handelbaar geheel werden ge zien. In wijkgebouw De Flat wor den sinds vorig jaar voor de kin deren uit de wijk activiteiten ge organiseerd. De nadruk ligt op spelletjes. Buiten de wijk worden de kinderen soms vermaakt op een sportveld of door de sportver eniging. Voor tieners uit de wijk worden vergelijkbare activiteiten gehouden. Van meet af aan is er veel belangstelling voor de activi teiten. De jeugd verveelt zich nu klaarblijkelijk minder, want de overlast in de wijk is volgens de SSM 'zeer afgenomen'. Als posi tief effect wordt verder gezien dat de Marokkaanse gemeenschap meer betrokken is bij hel omgaan met jongerenproblematiek. Ver der heeft het initiatief voor de kinderen de banden tussen de wijkvereniging en het professio nele sociaal/cultureel werk ver stevigd. Die ontwikkeling kan de Burgemeesterswyk de komende jaren nog van pas komen. In de wijk klinken geluiden om meer activiteiten te organiseren voor de oudere bewoners van de wijk. De SSM poogt dit idee samen met andere instanties van de grond te tillen. De brandweer had een half uur nodig om het sein 'brand meester' weer vermoedt dat het vuur, dat twee woningen vernielde. Maassluis - In de G.A. Bre- derolaan en omgeving te Maas sluis is grote onrust ontstaan na weer een brand vannacht. Het is de vijfde keer in iets meer dan een week tijd dat 'l< brandweer in de buurt moest ur. -iken, twee maal voor bluswerk in een. wo ning en driemaal om vuur in een schuur te bestrijden. De brand- vannacht is aangestoken. De bo venburen hoorden rond «kwart voor één glasgerinkel en zagen buiten een oranje gloed, zo ver klaarden ze later. Ze konden zich in veiligheid stellen en de brand weer alarmeren. Anderen hebben verklaard iemand te hebben zien te kunnen geven. Foto Roel Dijkstra weglopen. Brandweercomman dant Claessen vindt in de schade aanwijzingen voor brandstich ting. Die schade bedraagt overi gens 'een dikke twee ton'. De brandweer zette vannacht twee tankautospuiten, een ladderwa gen en een hulpverbmdingseen- heid in om de uitslaande brand te bestrijden. Na een half uur blus sen kon het sein brand meester worden gegeven. De recherche van de Maassluise politie is inge schakeld om de branden te onder zoeken. Begin deze week was er ook al in de G.A. Brederolaan brand uitgebroken. In dezelfde nacht gebeurde dat ook in een wo ning om de hoek, aan de Constan- tijn Huijgenstraat. Schiedam - De zeven maanden geleden ontslagen technisch des kundige Hans van der Zandt keert op korte termijn terug op zijn oude stek als ondersteuner van dc Bewonersvereniging Schiedam-Zuid (BVSZ). Voorzit ter Albert Eons van dc BVSZ heeft geld gekregen om hem op freelance-basis in te huren. Van der Zandt werd verleden jaar ont slagen omdat het Instituut On dersteuning Bewoners in Stads vernieuwingsgebieden (IOBS) af wilde van de in haar ogen te dure arbeidscontracten met externe krachten. Van der Zandt keert op exact de zelfde voorwaarden in de Gorzen terug. Naar verwachting gaat hij twaalf uur per week werken voor de bewoners in de Gorzen. De ar chitect is ingehuurd om de bewo ners in het zuidelijk deel van de wijk bij te staan in het conflict met de Woningbouwvereniging Schiedam. Deze corporatie wil tussen de Havendijk en de Nieu we Maasstraat 160 woningen slo pen. In grote meerderheid zijn de bewoners gekant tegen deze ope ratie, die ruimte moet scheppen voor de bouw van 240 nieuwbouw woningen in dit deel van de wijk. Bestuurslid Bert Kaptein van het IOBS erkent dat het vreemd is dat het instituut nu een freelan cer inhuurt terwijl kort geleden juist werd besloten dat het IOBS in het vervolg alleen zou werken met eigen personeel. „Maar in de Gorzen is de technische onder steuning op dit moment in ver band met het conflict met de WBS dringend nodig. In afwachting van de nieuwe structuur vindt het bestuur het niet verstandig om bindende beslissingen te nemen. De aanstelling van een vaste kracht zou zo'n beslissing zijn. De kracht wordt slechts voor enkele maanden ingehuurd." De aanstelling van een freelancer in de Gorzen was de laatste beslis sing van het bestuur onder lei ding van de inmiddels vertrok ken voorzitter Bert van Kan. Na zijn vertrek telt het bestuur van het IOBS slechts twee leden, waardoor men niet langer beslis singsbevoegd is. De drie vacatu res in het bestuur worden naar verwachting in september opge vuld. Voorzitter Albert Bons van de BVSZ vindt het logisch dat Van der Zandt op zijn oude stek terug keert. „Hij is goed bekend met de situatie in de wijk. Een ander zou den we eerst moeten inwerken." Binnen het IOBS neemt Van der Zandt een omstreden positie in. Verleden jaar weigerde hij een vast dienstverband met het IOBS aan te gaan. In financieel opzicht had hij een flinke veer moeten la ten. Verder was Van der Zandt enkele jaren geleden met een andere pet op als bouwkundige verantwoor delijk voor een verbeterproject in de Den Bommelschestraat. In po- litiek-Schiedam werd opgemerkt dat het geen pas geeft dat een be woners-ondersteuner in zijn vrije tyd bouwprojecten in zijn eigen werkwijk ontwikkelt. Gesteld werd dat een bewonersdeskundi- ge juist wordt aangesteld om be woners tegen grillen van architec ten en bouwers te besehermen. Door Sander Sonnemans Vlaardingen/Rotterdam - Het puz zeltje paste precies in elkaar. De getuigenverklaringen en resulta ten van het pohtie-onderzoek slo ten volgens officier van justitie mr. C. de Kimpe naadloos op elkaar aan. De 20-jarige Delfte naar F. de N. moest de dader zijn die, samen met een ander, in april van dit jaar eerst de VSB-bank aan de Billitonlaan en een dag la ter de Credit Lyonnais-bank aan de Wcsthavenplaats poogde te be roven. Ook de rol die zijn moeder daarbij had gespeeld, stond vast. „Ik heb niets met dc overval op de VSB-bank te maken De beroving van de Credit Lyonnais-bank? Zegt me niets," klonk het uit de mond van de jongeman, „Ik ben onschuldig," sloot de moeder, die ervan wordt verdacht bij de eerste overval de vluchtauto tc hebben bestuurd, zich bij haar zoon aan. Desondanks dacht de officier vol doende bewijsmateriaal in han den te hebben om tegen de ver dachte vijf jaar gevangenisstraf en tegen zijn medeplichtige moe der drie jaar cel te eisen. De raads lieden van beide verdachten wa ren echter van mening dat niet kon worden vastgesteld dat het tweetal bij de bankovervallen was betrokken. Ze bepleitten dan ook vrij spraak. Advocaat mr. Van 't Hoff verzocht daarbij haar cliente onmiddeiijk in vrijheid te stellen. Haar collega mr. Szegedi vroeg in afwachting van de uitspraak de voorlopige hecMems van do jon geman op te heffen. Beide verzoe ken werden na kort beraad afge wezen. Bij belde overvallen werd een vuurwapen gebruikt. Volgens de verklaringen zou de Delftenaar in de VSB-bank twee schoten heb ben afgevuurd op de balieruit. „Duizendjes, duizendjes, overval, opzij, anders schieten we je voor je kop," werd de baliemedewerk ster toegesnauwd. Omdat de ruit niet kapot was gegaan, gingen hij en zijn handlanger er in een ge reedstaande auto vandoor. De au to was gehuurd door de moeder van de verdachte en zou ook door haar zijn bestuurd. Toevalligerwijs De tweede overval werd gepleegd op de Credit Lyonnais-bank. Daar werd een personeelslid onder schnt gehouden. De overval mis lukte doordat de politie toevalli gerwijs in de buurt was. De Delf tenaar werd niet veel later in de gestolen vluchtauto aangehou den. De auto, verklaarde De N„ had hij eerder in Alphen aan de Rijn voor een kennis gestolen en op de bewuste dag weer van hem teruggekregen. „Acht minuten na de overval werd u in die auto aan gehouden," hield de officier hen voor. „Ik kon ook niet weten dat hij 'm had gebruikt voor een over val," was het antwoord. Omdat de 20-jarige man hardnek kig bleef ontkennen werd de ver moedelijke mededader, die begin april uit de penitentiaire inrich ting de Gnttenborg in Sitlard was ontsnapt, als getuige opgeroepen. Hij had bij de politie verklaard met de verdachte en de vriend van zijn moeder, eveneens uit de gevangenis m Sittard ontsnapt, de overval op de Credit Lyonnais- bank te hebben gepleegd. „Die verklaring heb ik zo niet afge legd," beweerde hij. „Daar klopt mets van. Ik lees liever een strip verhaal dan die verklaring." Voor de officier was de betrok kenheid van de moeder en haar zoon echter allemaal zo klaar als een klontje. De jongeman had beide overvallen gepleegd en zijn moeder had bij één van de delic ten de vluchtauto gehuurd. „Dus moet zij ook bij het maken van de plannen zijn geweest." „Ze is gek," reageerde de vrouw met haar wijsvinger op haar voor hoofd tikkend. De verdachte kreeg nog meer voor haar voeten geworpen. Bij de overval op de VSB-bank aan het Van 't Hoffplein in Schiedam, en kele maanden geleden uitge voerd door haar vriend, zou°ze ook als chauffeuse hebben gefun geerd. Ook die tenlastelegging ontkende ze. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Schiedam/Kerkrade - Tijdens het Wereld Muziek Concours in Kerk- rade dat deze week wordt afgeslo ten, heeft Tamboer- en Trompet terkorps De Rijnmondband uit Schiedam de eerste prijs in de wacht gesleept. De muzikanten wonnen de onderdelen mars- en showwedstrijden. Tijdens het jaarlijks terugkeren de evenement dat drie weken duurt en naar schatting tussen de 500.000 en 600.000 toeschouwers trekt, kan door de muziekgroe pen worden deelgenomen aan de concertwedstrijden, galaconcer ten en mars- en showwedstrijden. De Rijnmondband kwam uit in de eerste divisie en scoorde op haar onderdelen vrij hoog. Het korps behaalde 86.2 punten bij de mars- wedstrijden en kreeg voor het op treden tijdens de showwedstrij den 86.6 punten. Daarmee eisten de Schiedamse slagmensen en blazers overtuigend de eerste plaats op. Schiedam - Bij de keerlus aan de Scheepvaartweg in Schiedam is vannacht even na twaalf uur een 30-jarige trambestuurder be roofd. Hij is daarbij bedreigd met een vuurwapen. De overvallers gingen er met wat wisselgeld en strippenkaarten in een auto van door richting Rotterdam. Een zoekactie leverde niets op. Schiedam - In een woning aan de Hogenbanweg in Schiedam is gis termiddag even na twee uur brand uitgebroken. De schade be draagt ongeveer vijftigduizend gulden. Er is ook schade aan de woningen eromheen ontstaan. De bewoonster van de woning was niet thuis. Aanvankelijk werd gedacht dat er nog mensen in de woning waren. De recherche van de Schiedamse politie onderzoekt de brand omdat er over de oorzaak nog vra gen zijn. Vlaardmgen/Schiedam - De Vlaar- dingse politie heeft gistermiddag rond half vijf twee mannen opge pakt op verdenking van poging tot diefstal uit een auto. Het twee tal voldeed aan het signalement van een getuige die had gezien dat er aan de Haxingbuisweg een auto was opengebroken en gepro beerd was de autoradio te stelen. De arrestanten zijn een 2T-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats en een 18-jarige Maas sluizen In Schiedam zijn drie autokra kers gepakt, twee Rotterdammers van 18 en 22 en een Woerdenaar van 24 jaar. Er zijn auto's openge broken aan de Overschieseweg, Hogenbanweg, Brugmanstraat, Hof van Spaland, Westfranke- landscstraat, Hargplein, Smgel en Moerbeigaardc. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie ts gistermiddag tegen auto mobilisten opgetreden die voet gangers geen voorrang geven op een oversteekplaats. Op deMara- thonweg en de Mr. L.A. Kesper- vveg zijn meerdere overtredingen geconstateerd. De bestuurders krijgen een bekeuring thuisge stuurd. De politie controleerde ook acht honderd voertuigen op snelheid. Daarbij werd 96 maal vastgesteld dat er te hard werd gereden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 99 kilometer per uur. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gistermiddag een 23-jari- ge vrouw uit Vlaardingen opge pakt vanwege diefstal in zes win kel in het centrum van Schiedam. De vrouw had onder meer zeep, kleding en snoep weggenomen. Schiedam - Uit een woning aan dc Westfrankelandsestraat in Schiedam is bij een inbraak een CD-speler, een CD en een giropas je gestolen. Bij de tennisclub aan de Zoomweg in Schiedam-Noord is bij een inbraak onder meer de kasss leeggehaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1