De inhaalrace van Barendrecht-Oost 'Een stunt van op hoop van zegen' Taxichauffeurs rijden met de angst in hun lijf Week Racistische graffiti aangepakt De 'Moeten we wachten tot één van ons onder de grasmat ligt? Barendrecht Oost en de Betuwespoorlijn HP !,3??C Pak slaag in vete Overschie ai co van Zaterdag 24 juli 1993 Rotterdams Dagblad n vBeHwtèra yr Ridceweik BafondrecM 4>cst HaidinxyelQ- Giessendam Barendrecht KHtoek -* AlWasse'dam i^)H. I. Ambacht ZwIJndrccht^-vj Gorinchem w 1Sttedroctit Papendrecht RotUrdsmi 0*«W»a/Z40793/ani: In mei presenteerde minister Maij-Weggen van Verkeer en Water staat het definitieve tracé voor de Betuwespoorlijn, de veelbespro ken goedcrenverbinding tussen het Rotterdamse havengebied en Duitsland. Het kabinetsplan riep hier en daar nogal wat verzet op. Het Rotterdams Dagblad neemt deze weken een kijkje op verschil lende plaatsen langs het voorgestelde traject. Vandaag de vijfde afle vering: Barcndrecht-Oost. Door Gert Onnink Barendrecht - Ze bestaan nog 'maar' een halfjaar, toch hebben ze in die periode al danig van zich doen spreken; de mensen van de bewonersvereniging Behoud Oost-Barendrecht. Barend- rechter Piet Batenburg, voorzitter van de actiegroep die nu on geveer 488 leden en honderdzestig volmachten telt, verscheen inmiddels voor de camera van het NOSA^ara-televisieprogram ma Nova. Verder wordt de landelijke politiek bestookt met een videopre sentatie over de gevolgen van de spoorplannen. Met de protest actie vorige maand op het Binnenhof scoorde Barendrecht- Oost opnieuw hoog in de publiciteit. Over dit drukke spoor langs de Gebroken Meeldijk in Barendrecht-Oost rijden straks ieder etmaal zo'n zevenhonderd treinen, waaronder ook de goederenvoertuigen van de Betuweroute. Piet Batenburg (rechts)en Martin Mulder van de bewonersvereniging weigerenzïch echter neerte leggen bij de plannenvandeNS Foto Arenda Oomen/ Rotterdams Dagblad Zoals bekend grijpen dcNS-plan- nen m Barendrecht flink tn. Niet alleen de Betuweroute doet de ge meente aan. ook do Hoge Snel heidslijn (HSL) dreigt door het dorp te lopen. Daarnaast moest het aantal reizigers sporen tussen Rotterdam en Dordrecht worden verdubbeld van twee tot vier. De geluidsbelasting zal tot diep in het dorp doordringen. „Straks liggen er zes sporen waar over in het jaar 2010 ieder etmaal ongeveer zevenhonderd treinen rijden. En de goederentreinen, die iedere vier minuten langs ko men. denderen 's nachts gewoon door. Als het tegenzit komt de Belgielijn hier ook nog," zegt Ba tenburg. Het verschil voor Barendrecht- Oost - dat in grote lijnen de woon wijken Binnenland, de Oranje- wijk en de buurt rond het zwem bad 't Keerpunt omvat - met de andere getroffen delen in de ge meente is dat voor Smitshoek en 'noord' wel maatregelen komen, maar voor de 'spoorcorridor oost' voorlopig niet. ..De minister wil een scherm laten plaatsen van vier meter hoogte." vervolgt Batenburg. ..Dat zou een fabelachtige geluidsreductie be tekenen. Nou. dat gelooft natuur lijk geen kip. Wij willen een over kluisde tunnel bak. Dus een ver diepte ligging van het spoor, met een deksel erop. Het zaakje komt dan anderhalve meter boven de grond uit." Een zeven meter hoge overkapping zoals bij rijksweg 28 in Amelisweerd is volgens Baten burg onacceptabel. Die optie leidt volgens hem tot zonsverduiste ring op de Stationsweg cn levert geen bijdrage aan de veiligheid. Knelpunten „Barendrecht is straks het enige woongebied in de Randstad dat grenst aan de Betuwelijn. De mi nister heeft ook gezegd dat deze gemeente een van de grootste knelpunten is. Jammer dat ze dat voor 'oost' niet in daden omzet," zegt Batenburg, die vorige maand stevig in aanvaring kwam met CDA-ministcr Maij-Weggen. Die zei dat de bijdrage van Batenburg vol overdrijvingen, insinuaties en zelfs'bedreigingen zat. „We had den'vööraf gekozen voor een felle benadering," licht de actieleider toe. '..Wc zijn tevreden, want ie dereen staat weer op scherp. Dat Maij hier niet voor Sinterklaas kwam spelen, wisten we vooraf. Onze oplossing kost miljoenen en die had ze natuurlijk niet bij zich." De veiligheidsrisico's ziet Baten burg als het grootste probleem. Hoe erg de situatie dreigt te wor den, licht hij toe aan de hand van de zogeheten post Seveso-richt- lijn, Deze norm is genoemd naar het Italiaanse dorpje waar in juli 1975 een grote chemische ramp plaats had in een bestrijdings- middelenfabriek. Door de vrijge komen dioxine werden bijna tweehonderd mensen ziek. lieten ruim drieduizend dieren het le ven en moesten 77.000 beesten worden afgemaakt. „Volgens die norm," zegt Baten burg, „is hier straks een gebied van dertig meter, gerekend vanaf het spoor, ongeschikt voor perma nent verblijf. Dat zijn de meeste huizen langs de Stationsweg. Het zogenoemde grijze gebied loopt tot 240 meter afstand van de lijn. Dat is dus de strook Oranjewijk. Noord IV, de buurt rond het zwembad en Binnenland, twaalf- honderdvijftig woningen lopen verhoogd risico." Medebestuurs lid Martin Mulder merkt op dat naast de chloor- en ammoniak- vraehten soms ook nucleaire transporten door Barendrecht gaan. „En vergeet de uitstraling van het rangeerterrein Kijfhoek in Heerjansdam op onze gemeen te niet." voegt Batenburg toe. Volgens de bewonersvereniging is voor de ideeën van Maij-Weg gen geen draagvlak in Baren drecht. „Dat hebben de brieven en handtekeningen van 5.130 ge zinnen wel uitgewezen. Onze pro testacties kunnen op de sympa thie van de bevolking rekenen." vertelt de actieleider, die de laat ste maanden in politiek Den Haag druk aan het lobbyen is geslagen. Keerpunt „Doordat de gemeenteraadscom missie voor Ruimtelijke Orde ning in maart tegen hot bestem mingsplan voor de spoorverbin ding stemde is de onderhande lingspositie van Barendrecht ten opzichte van de NS stukken beter geworden. Het was het keerpunt in de strijd met het Rijk en de NS," zegt Batenburg. „Men dacht de gemeente in de zak te hebben, maar dat is dus lelijk tegengeval len. We hadden voor die vergade ring heel Barendrecht gemobili seerd, het gemeentehuis zat stampvol." Sindsdien is met de verantwoordelijke wethouder in Barendrecht. Cees Silvis, een goe de en werkbare relatie ontstaan, vinden de bewoners. „Voor die tijd was dat anders, zijn er fouten gemaakt, vooral door wethouder Kok," zegt Mulder. Batenburg gaat verder: „Ook de raad moest eerst nog wakker worden ge schud. Ik geef toe dat ik daar nog al eens te keer ben gegaan, die on gezouten kritiek was helaas no dig. Het heeft iets weggehad van een inhaalrace, om op te pakken wat het college van B en W tot maart heeft laten liggen." De Barendrechtse raad stemde vorige week in met een studie naar de haalbaarheid van een ver diepte ligging in 'oost'. Dat onder zoek moet in september klaar zijn. Ook moet er nog een zogehe ten Milieu-Effect-Rapportage (MER) komen voor het gebied, opperde de Barendrechtse poli tiek. Of die er echt komt is nog niet duidelijk. „We kunnen alle plannen vertragen, wij hebben geen enkele haast." stelt Baten burg. „Ja. het Rijk kan met een aanwijzing komen, maar ik heb begrepen dat ze dat zware middel niet zo graag aangrijpen." Batenburg zegt dat argwaan in de richting van de beleidsbepalers nodig blijft. „Wat te denken van het feit dat de NS de kruisingen van de rondweg om Barendrecht betaalt? Het gaat wel om het leef milieu voor de komende eeuwen. Het is nu of nooit." Door de gelui den die hij van landelijke politici heeft ontvangen, zegt Batenburg toch optimistisch te zijn over een oplossing. „Ik vermoed dat bij Ba rendrecht, Gorinchem en Zeve naar tunnels zullen komen." Ba tenburg betreurt het dat in het verleden zoveel argwaan tegen over het college is ontstaan. „Re gelmatig vragen mensen mij: wanneer hoor je onze burgemees ter? In de publiciteit hoor je dit' van Gorinchem, Tiel of Zevenaar wel. maar die van Barendrecht nooit. Dat is waarschijnlijk niet zo bedoeld, maar geeft wel veel ach terdocht bij de bevolking." Vol gens Mulder verscheen Van de Wouw nooit op de hoorzittingen. „Hij woont ook in de Prins Wil lemstraat," stelt Batenburg tot besluit, „de hele Oranjewijk dacht daarom: 'ons kan niets ge beuren' en is met mij daardoor aanvankelijk in slaap gesust. Nu gaat de grap dat hij voor de NS als lokeend heeft gefungeerd." Rotterdam - Een speciaal over las tteam van de Rotterdamse po litie heeft de afgelopen weken 22 tieners gearresteerd, die zich heb ben schuldig gemaakt aan - vaak racistische- graffiti en andere overlast. De jongeren maken deel uit van een groep jongens die. Groot-IJssclmonde al lange tijd teisteren. Het openbaar ministe rie vervolgt zes van hen voor het spuiten van racistische leuzen op woningen, flatgebouwen, be drijfspanden, voertuigen en tram huisjes. Tien jongeren zijn opgepakt voor allerlei baldadigheden. Hun ou ders moesten hen van het politie bureau ophalen. Ze kregen uitge breid te horen welke wandaden hun kinderen hebben begaan.' Vier jongelui zijn op heterdaad betrapt bij diefstallen. Ze beken den ook brandstichting in een, bioscoop. Twee zijn opgepakt we gens bezit van harddrugs. Met de openbaar-vervoerbedrij ven en rijkswaterstaat heeft de politie afspraken gemaakt over civielrechtelijk verhaal van de schade. Die zou meer dan een mil joen gulden belopen. De jongerengroepen vormen al lange tijd een bron van ergernis. Veel buurtbewoners voelen zich onveilig. Naast leuzen spuiten brengen de jongeren de tijd door met druggebruik en brandstich ting. De politie van het district IJsselmonde richtte een speciaal overlastteam op. Sommige agen ten surveilleerden *savonds en, 's nachts in burger. Rotterdam - De ruziënde Over- schiese families C. en Van den B. zijn elkaar deze week weer in de haren gevlogen. Bij een benzinestation op de hoek van de Zestienhovensekade en de Parallelstraat brak een gevecht uit tussen twee broers van de Van den B.-familie en Rinus. V., die is^ getrouwd met een lid van de C.-; clan. Volgens de advocaat van de,- familie C. is V. daarbij flink in elkaar geslagen. Er is van het voorval geen aangifte gedaan by de politie. „We weten dat ze elkaar weer tegenkwamen," zegt een woordvoerder droogjes. De twee Overschiese families vechten onderling een vendetta uit sinds een vrouw van de fami lie Van den B. naar bed is gegaan met Appie C. De families zijn be trokken geweest bij verschillende schietpartijen en andere geweld dadige incidenten waarbij de 18- jarige R. A. uit het C.-kamp om het leven kwam. Door Can is Zijlmans Rotterdam - Achterover van een glazenwassersladder vallen cn nietje.- tellen aan vel) iiee blijven hangen. Dat overleeft alleen een stuntman. De 17-jarige Nico Hoo- gendijk voerde het stukje waag halzerij gisteren maar liefst vijf keer op voor de televisieopnames van de 13-deligc jeugdserie Made lief. Eind volgende week wordt de serie naar het boek van Guus Kuijcr door dc Vpro op het scherm gebracht. De jonge stuntman heeft speciale spalken laten maken die zijn on derbenen beschermen bij het op vangen van zijn lichaamsgewicht. Met rubbers zitten ze vast aan een ijzeren stang aan de trap. Op de rug een dikke laag schuimrubber om de klap te verzachten. „De he le week is druk geoefend en we hebben de trap speciaal geprepa reerd. Het is een zware klus en ik deed de stunt echt op hoop van zegen. Maar het is gelukt," vertelt Nico trots. Over professionele begeleiding heeft hij niet te klagen. Hoogen- dijk treedt met zijn stuntwerk na melijk in de voetsporen van z'n vader, de Rotterdamse cascadeur Nick Holiday, die voor de jeugd serie ook een stunt voor z'n reke ning neemt. Met z'n arm in het verband slaat hij met de fiets over de kop. Al vanaf dat hij een baby was, was Nico te vinden op de sets waai' z'n vadei werkte. De laatste jaren werd hij ook steeds vaker ingezet voor het stuntteam. Hoewel hij nog niet over een geldig rijbewijs beschikt, heeft de aankomend stuntman voor verschillende films met auto's moeten rond scheuren. Met gemak gooit hij een Cadillac in de slip. „In 1965 ben ik zelf met stunten Soms is het een klein berichtje in de krant. Soms zelfs dat niet. Er gebeurt nu eenmaal i zr'eel in de wereld. Maar op zaterdag is dat ene kleine nieuwtje of die ene minuscule gebeurtenis voor het Rotter dams Dagblad aanleiding om de man, vrouw of kind achter dat berichtje aan het woord te laten. Omdat begrippen als 'groot'- en 'klein nieuws' nogal betrekkelijk zijn. Vraag maar aan de betrokkene. Vandaag UOOtjCND^jK. JR. begonnen," vertelt vader Nick Holiday in de oude fabriekshal aan de Lloydstraat waar zijn cas cade-club gevestigd is en de stunt van zoonlief wordt voorbereid. „Ik werkte als portier in de Maas dam Bar aan de Goudse Rijweg. Er kwam knok en in drie minuten had ik de tent ontruimd. Twee Amerikaanse regisseurs, die in de haven aan het opnemen waren, zagen dat en vroegen me om voor hun film hetzelfde trucje de vol gende dag op een boot te doen Na afloop kreeg ik een pak dollars en dacht: 'Nico, jij wordt stuntman*.'* Vervolgens speelde hij in een aan tal films en vestigde het wereldre cord 'Kamikaze-Dive' en 'Body- Ram'. „M'n zoon heeft nu profijt van al Nick Holiday was he emaa niet gerust over de stunt die zijn zoon moest uitha len. 'Eigenlijk kon het met gedaan wor den, Als je valt. komen er giganti sche krach ten los. Z n rug komt keihard op die ladder neer en de onder benen krijgen een enorme Foto Victor Breukeien/uorvos het leergeld dat ik heb betaald. Maar belangrijk voor een stunt man is, dat hij al z'n trucs zelf uit denkt Nico heeft dat nu ook voor de eerste keer moeten doen. Hij is zelf verantwoordelijk voor z'n vei ligheid." „Ik heb altijd gezegd," gaat Holi day verder, „dat hij stuntman mag worden, maar wel een ge woon diploma moet h3lcn voor als het mis gaat. Nico is een gediplo meerd schilder." Maar na z'n eer ste echte stunt weet de zoon net zo zr"1' z'n vader: hij wordt case* - Nick >day was helemaal niet gerust over de stunt die zijn zoon gisteren moest uithalen. „Eigen lijk kon het niet gedaan worden. Ais je valt, komen er gigantische krachten los. Z'n rug komt keihard op die ladder neer en de onderbenen krijgen een enorme klap. De kans dat er een bot breekt of z'n enkel- en knieban den beschadigen is erg groot. Ik heb daarom de sportleraar van het stuntteam ingeschakeld om zijn benen strak in te tapen. Als er dan wat breekt, schiet het bot ten minste niet door een spier naar buiten." Door Peter Louwerse Rotterdam - Natuurlijk mag je geen eigen rechter spelen, zegt de Rotterdamse taxichauffeur Ton Verhulst over de agressie van zijn collega's tegen drugsverslaafden. „Maar als de rechters de mensen niet in bescherming nemen, wat verwacht de maatschappij dan van ons taxichauffeurs? Moeten we wachten tot één van ons onder de grasmat komt te liggen?" Dagelijks stappen veel Rotter damse taxichauffeurs met angst in hun lijf achter het stuur. Angst voor de harde kern van de populatie van het verslaaf- den-verbhjf Dc Maasvlakte (voor heen Perron Nul), voor de drugsrun ners, voor de koeri- ertjes die steeds brutaler worden. „Toen ik gisteren bij CS stond," vertelt chauffeur Karei van Leeuwen, „kreeg ik een paar keer te horen: 'Je kop gaat eraf, je uren zijn geteld'. Die lui van Perron Nul laten open en bloot op de televisie zien dat ze pi stolen bij zich hebben. De politie weet *t ook en doet cr niks aan." Van Leeuwen was de chauffeur die dinsdag door een verslaafde word gestoken met een besmette injectienaald. Of hij seropositief is. zal hij pas over een half jaar weten. Dat slcekincident was voor dc chauffeurs de druppel die de emmer deed overlopen. Met een mannetje of ijftig Vuci Jen ze een stormloop uit op het verslaaf - dcn-verblijf. „Wc zagen die vent lopen en we hebben geprobeerd hem te pakken te nemen." zegt Van Leeuwen. Andere junks pro beerden de chauffeurs tegen te houden. ..Toen hebben we links en rechts lopen slaan," vertelt de chauffeur. „Maar het was zeker niet gericht tegen De Maasvlakte, maar tegen die ene persoon." De Rotterdamse verslaafden hoe ven niet bang te zijn voor de chauffeurs, benadrukt Van Leeu wen. „Het gaat maar om een klei ne groep. De meeste lui die daar lopen zijn te ziek om geweld te ge bruiken." Sinds de wraakactie van woens dag voelt Van Leeuwen zich nog onveiliger dan voorheen. „De gro te dealers hebben een prijs cp mijn hoofd gezet," klinkt het stig. „Iedereen denkt dat ik de lei der van die actie ben, maar dat is echt met zo. Maar er wordt nu wel dagelijks op mij geloerd." Bodyguard Mensen die Van Leeuwen kwaad willen doen. zullen zich wel twee keer bedenken, want de taxi chauffeur heelt ter zelfbescher ming een zeer gespierde bodygu ard ingehuurd. Deze vechtjas is behalve sportschooleigenaar ook beoefenaar van de levensgevaar lijke sport Thai Boxing, waarbij zo'n beetje alles is toegestaan wat pijn duet. „Ik Iil'U twintig jongens staan als portier." licht hij toe. „Als ik die met z'n alien naar Per ron Nul stuur, dan heeft de politie niet eens de tijd om in te grijpen Dan gaan we er hard tegenaan. Keihard." Chauffeurs die zich niet de luxe van zo'n duurbetaal de 'gorilla' kunnen veroorloven, grijpen daarom naar eenvoudiger middelen als vuurwapens of" honkbalknu ppel s „Ik loop elke dag met een onvei lig gevoel bij CS," verklaart Toni Verhulst deze wapenwedloop. „Er wordt vanuit Perron Nul naar ons geloerd, er wordt gedreigd. Als wij een boete niet betalen, is er dade lijk celruimte voor ons. Maar die vent die die spuit in Karei heeft gestoken, loopt vrij rond. Daar slaatje rechtsgevoel van op hol." Dat soort emoties zijn een vrucht bare voedingsbodem voor ge weld. Verhulst. „Wij hebben niet veel te doen, de laatste tijd. Dan heb je tijd om te gaan piekeren. Die rechtervleugel van ons groeit- heel hard. Daar om hebben wij liever dat justitie en de politiek het opknappen," legt hij uit. Om druk op de politiek uit te oe fenen is de Ridder kerkse taxi chauffeur, die woensdagavond werd gearresteerd wegens verbo den wapenbezit en openlijke ge weldpleging. een brievenactie ge start. „Ik hoop dat veel mensen reageren op de onveiligheid op Centraal Station," zegt hij. „Dat kan een signaal aan de politiek zjjn dat er iets moet gebeuren." Van hun gewelddadige actie te gen de junks hebben Van Leeu wen en de Ridderkerkse chauf feur geen greintje spijt. „Wij heb ben gedaan wat anderen wel wil len maar niet duiven of kunnen." En hoewel de chauffeurs vier ver slaafden het ziekenhuis in gesla gen hebben, zegt Van Leeuwen over de actie: „We zijn nog netjes geweest."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1