Rotterdam 9 Stadsverwarming als koelmethode Huizen uit wraak in brand gestoken Primeur van GEB en Dijkzigt spaart geld en milieu Rijnmond zit niet te wachten op gevangenissen Al langer klachten over gevaarlijke overweg Grote stroomstoring door explosie in 'trafohuisje' Vijftig auto's terug bij Franse eigenaars Gegil redt vrouw van verkrachting Twee mannen gearresteerd wegens poging tot doodslag Rechtszaak over 'vrijheid' in De Schie gaat door UW Technics naar Stork Rotterdams Dagblad Zaterdag 24 juli 1993 Dordrecht - Bewoners in de directe omgeving die door de klap uit hun slaap werden gehaald beklaag den 2ich over de spoorwegovergang, die de vorm van een S heeft met twee scherpe knikken. Vooral grote voertuigen als combines en vrachtwagencombina ties hebben grote moeite om de overgang te nemen. „Ik heb met een paar buren al verschillende keren bij de gemeente Dordrecht geklaagd," 2ei A, M. Fal- linger, eigenaar van een transportbedrijf. „Maar er wordt helemaal niets aangedaan." De politie wil niet op de oorzaak ingaan. „Die bocht ligt er al jaren," aldus de woordvoerder. „En omdat de Wieldreehtse Zeedijk gedeeltelijk is afgesloten maakt alleen bestemmingsverkeer van het traject gebruik. Voor grote voertuigen levert dat wellicht problemen op." De combine - een zeer hoog en breed landbouwvoer tuig- bleef gisteravond 'heen en weer steken' en kwam daardoor niet tijdig van de smalle spoorweg overgang af. De trein, bestaande uit een enkelvoudig stel, boorde zich in de flank van de manoeuvrerende machine en vermorzelde de combine. Het voorste deel van de trein liep daarbij uit de rails, het achter ste deel bleef met de wielen in het spoor. Alle slachtoffers zijn overgebracht naar ziekenhui zen in Dordrecht. De passagiers kregen bijstand van een traumateam van de Nederlandse Spoorwegen en een bedrijfsmaatschappelijk werker van de politie. „De meeste reizigers waren zeer ontdaan, omdat de klap hard is aangekomen," aldus de politiewoord voerder. Het traumateam is met passagiers in een NS-bus naar Breda meegereisd. Door het ongeluk was tot vanmorgen geen treinver keer tussen Dordrecht en Roosendaal mogelijk. Rei zigers liepen gisteravond grote vertraging op. Tus sen Rotterdam en Dordrecht zette de NS pendeltrei- nen in. Reizigers konden tussen Rotterdam en Roo sendaal en Rotterdam en Breda gebruik maken van snelbussen. Tussen Dordrecht en Lage 2waluwe re den stopbussen. Een woordvoerder van de NS zei vannacht dat de schade aan de raüs en de bovenleiding vooralsnog meevalt. „Het ziet ernaar uit dat het treinverkeer in de loop van de morgen kan worden hervat over één spoor." i-Jff >loG Alblasserdam - Door een ontploffing ineen transfor matorhuisje is gistermiddag de elektriciteit uitgeval len in Alblasserdam en grote delen van Papendreeht en Sliedrecht. De explosie in het transformatorhuisje op deStaalin- dustrieweg in Alblasserdam gebeurde kort na vier uur. Op dat moment was een werknemer van het Re gionaal Energiebedrijf Dordrecht daar bezig met on derhoudswerkzaamheden. De 56-jarige man werd door de klap enkele meters weg geslingerd en raakte licht gewond. Hij liep kneuzingen op en is voor be handeling naar het Merwedeziekenhuis in zijn woonplaats gebracht. Na de explosie ontstond brand in het transformator huisje. De brandweer kon het vuur snel doven. Tien minuten na het uitvallen van de stroom wist het RED de storing in het elektriciteitsnet in Papen dreeht en Sliedrecht te verhelpen door vanuit het hoofdkantoor op de Noordendijk in Dordrecht op af stand schakelaars te bedienen. De inwoners van Al blasserdam moesten tot even na half zes wachten voordat ze weer elektriciteit hadden. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Rotterdam - Met hulp van een tolk is de Rotterdam se politie erin geslaagd vijftig Franse auto's, die zijn gestolen door 'drugstoeristen', terug te bezorgen bij eigenaars of verzekeringsmaatschappijen. De auto's worden hierheen gebracht door drugstoe risten uit de Franse stad Lille en omgeving. Vóór ze naar Rotterdam vertrekken, stelen ze in hun woon plaats een auto. Als ze in Rotterdam betrapt worden mogen ze na proces-verbaal terug naar Frankrijk, maar de auto's blijven achter. De parkeerruimten van de politie in Rotterdam- Rijnmond staan overigens nog overvol met de 150 auto's die de afgelopen weken door de politie in be slag zijn genomen. Door taalproblemen had de poli tie moeite de rechtmatige eigenaren van de auto's te achterhalen. En daardoor werden de stallingsruim ten steeds voller. De jacht op de gestolen auto's is gecoördineerd door het Geweldscriminaliteit-team (GOT), dat dit jaar werd opgericht om de drugscriminaliteit in de oude stadswijken in te dammen. Ridderkerk - Een 27-jarige vrouw uit Ridderkerk is in haar woonplaats aan verkrachting ontkomen door het op een gillen te zetten. De vrouw reed om half twee over het fietspad tussen het Reijerpark en de Kruisweg in de richting van de wijk Bolnes. Zij kwam daar een man tegen die haar van de fiets trok en de bosjes in sleurde. Daar pro beerde hij haar te ontkleden. Er ontstond een vechtpartij waarbij de man de Rid- derkerkse het schreeuwen belette door haar mond en keel dicht te drukken. Uiteindelijk wist het slachtoffer zich los te rukken en gilde het uit. Daarop ging de man, met zijn broek half afgezakt, er vandoor in de richting van het Reijerpark. Het slachtoffer heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen. Rotterdam - Het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis gaat ver moedelijk als eerste in Nederland de stadsverwarming gebrui ken voor koeling van gebouwen. Het Gemeentelijk Energiebe drijf (GEB) heeft eerst zelf in het hoofdkantoor aan de Rochus- senstraat geëxperimenteerd met deze koelmethode. „Wij ver wachten dat er een grote markt voor ons klaar ligt,zegt woord voerder S. Beringer van het GEB. De trein boorde zich in de flank van het landbouw voertuig. Het voorste deel van de trein liep daarbij uit de rails. Foto Perstoirc Busink Dijkzigt en het GEB laten nu on derzoeken of het inderdaad finan cieel aantrekkelijk is om dc rest warmte van de stadsvernieuwing te gebruiken om koelwater op te wekken. „We moeten daarvoor apparaten ombouwen," legt hoofd technische dienst J. Tubbing van het Dijkzigt-zieken huis uit. Het warme water dat wordt ge bruikt voor de stadsverwarming is een restprodukt van de stoom turbines waarmee elektriciteit wordt opgewekt. In de winter wordt die energie gebruikt voor verwarming en warmwatervoor ziening, in de zomer is verwar ming met nodig. „Die energie kan dus 's zomers gebruikt worden om te koelen," legt Tubbing uit. 's Winters gaat dit niet op, maai' dan is het ook niet nodig, omdat Dijkzigt in de koude periodes geen behoefte hééft aan koeling. Het Dijkzigt-ziekenhuis gebruikt deze nieuwe methode (de zogehe ten absorptiekoeling) voor aircon ditioning en koeling van appara tuur. zoals rontgen-apparaten „Nu werkt de koeling op elektrici teit." zegt Tubbing. Mocht de nie iwe methode inderdaad inge voerd worden, dan levert dat energiebesparing en dus ook geld-en milieubesparing op. Relatiebeheerder Martin Loeve van de afdeling Rotterdam-Cen trum van het GEB zegt over het plan: „Alle voorwaarden zijn gun stig. Beide partijen willen graag en we ziin nu aan het onderzoe ken of we het eens kunnen wor den over de kosten en de techni sche oplossing.'' Het plan past volgens het GEB binnen de nieuwe structuur van het bedrijf na de ingrijpende reor ganisatie. Vroeger werd meer ge keken naar het produkt en de techniek, nu meer naar de wen sen van de klant. „We zijn gericht bezig met het promoten van de stadsverwarming." legt Loeve uit. ,.Er zit van alles in het vat, het is nog slechts een kwestie van rij pen." Rotterdam - De politie heeft twee mannen gearresteerd die ervan worden verdacht dins dag in de Rauwcnhoffstraat in Rotterdam-West te hebben ge probeerd een man dood te schieten. De politie werd die avond ge waarschuwd toen er om kwart voor twaalf werd geschoten in de straat. Toen de agenten ter plekke kwamen lag er bloed op straat, maar de schutters en het slachtoffer waren verdwe nen. De politie hield de twee ver dachten (23 en 28 jaar) donder dag aan op de Tjalklaan in Rot terdam-West, Ze reden in een auto en de bestuurder droeg een heuptas met daarin zicht baar een vuurwapen. Door Sander Sonnemans Maassluis - Voor de direct omwo nenden staat het als een paal bo ven water. De branden die afgelo pen week drie woningen aan de G. A. Brederolaan in Maassluis volledig in de as legden, zijn vol gens hen niet het werk van een pyromaan. Een slepende ruzie tussen één van de bewoners en een tot nu toe onbekend gebleven persoon zou ten grondslag liggen aan de incidenten die zich in de wijk achter de Zuiddijk hebben afgespeeld. Bij de laatste brand, donderdag nacht, zijn een hond en kanarie omgekomen. De ruim zestig dui ven die de 33-jarige bewoner in zijn schuurtje hield, zijn elders ondergebracht. Het slachtoffer is ingetrokken zijn ouders. „Twee weken geleden is mijn buurman door een groepje man nen. gewapend met honkbal knuppels, in elkaar geslagen," zegt een jongeman die naast het uitgebrande pand woont, „Vervol gens hebben ze gedreigd zijn boeltje in de fik te steken. Dat hebben ze dus ook gedaan. Ze hebben zich kennelijk vergist in de woning, want eerst is bij mijn benedenbuurman een Molotov cocktail naar binnen gegooid. Twee dagen later zijn ze terug ge komen om die fout te herstellen. Ik hoop dat alle ellende nu voorbij is. Bij iedere auto die je nu hoort remmen schiet je wel gelijk naar het raam." Gisteren, de dag na de laatste brand, verzamelden zich constant verontruste bewoners op de hoek van de laan waar ze de aangerich te schade in ogenschouw namen. Vooral de ouderen die alleen wo nen zijn bang voor nieuwe brand stichtingen. „We leven op een vulkaan," verwoordt een vrouw haar gedachte. „Door al die gek kigheid van de laatste dagen ga je elke nacht naar bed met idee dat er weer iets kan gebeuren en een eventuele nieuwe brand kan over slaan naar andere woningen. Van slapen komt dus weinig." Schrik Dat is ook het geval bij de heer J. Maas en zijn partner E. Dirksen. Opgezette oogleden geven aan dat er nauwelijks nachtrust is ge- De hele dag verzamelden verontruste buurtbewoners zich gisteren bij het uitgebrande pand. „We voelen ons niet veilig meer," klonk het meermalen. Foto Roe! Dijkstra noten. Het stel heeft een vrije dag genomen om wat bij te kunnen slapen. „Het moet zo echt niet langer doorgaan," zegt Maas. „Het is geen doen om elke keer een vrije dag op te nemen of nog slaperig op je werk te komen. Ik ga vandaag slapen om vannacht met de hond een oogje in het zeil te houden. Bij ons is de schuur in de fik gestoken. De schrik slaatje dan wel behoorlijk om het hart. En dan nu dit. Het loopt hier nu echt uit de klauwen. We voelen ons niet veilig meer." Veel had het overigens met ge scheeld of er waren slachtoffers gevallen. Bij het uitbreken van de brand - donderdagnacht rond kwart voor één - liep de man van de benedenwoning één van zijn twee honden uit te laten. Zijn bo venbuurman. Turgul Yildiz, lag te slapen maar werd net op tijd wakker. Hij trapte de deur van zijn buurman in om te kijken of hy thuis was. „Binnen vijf minuten stond de hele boe! m lichterlaaie. Het ging allemaal heel snel," zegt de ont redderde Yildiz. „Ik had net mijn woning voor zo'n 15.000 gulden opgeknapt. Alles is foetsie en ik ben met verzekerd. Binnen vijf minuten alles weg. Ik ben hele maal blut en weet me geen raad." De van zijn rondje met de hond teruggekeerde buurman moest met drie man worden vastgehou den om te voorkomen dat hij de woning in zou gaan om zijn ande re hond uit de vuurzee te redden. De man slaagde er volgens de bu ren toch in om zijn huis binnen tc gaan, maar sprong door het raam weer naar buiten om zichzelf in veiligheid te brengen. Volgens de brandweer is het vuur aan de achterzijde van de woning aangestoken. „Dat kan kloppen." reageert een ander buurman. „Ik slaap aan de achterkant en heb er glasgerinkel gehoord. Daarna hoorde ik een paar mensen weg rennen. Toen ik naar buiten keek zag ik alleen maar vlammen." Ook de politie gaat uit van brand stichting. Tijdens het verhoor van de huurder van de benedenwo ning is komen vaststaan dat wraak een rol speelt. Hoe een en ander precies in elkaar steekt is echter nog niet bekend. „De bran den in de schuurtjes staan waar schijnlijk los van de rest," vertelt een politie-woordvoerder. „Maar tussen die van de twee woningen aan de G. A. Brederolaan bestaat waarschijnlijk wel een verband." In de wijk wordt dit weekeinde extra scherp gesurveilleerd. Rotterdam - De Rotterdamse ad vocaat mr. D. A. Harff zet zijn kort geding over het bezoekregime van het huis van bewaring De Schie door, ondanks de beslissing die dc Haagse rechtbankpresi dent gisteren deed in een soortge lijke zaak. Volgens de Haagse rechter lijkt het toelaatbaar dat advocaten achter doorzichtig glas en door een intercom mogen praten met hun dienten. Juist tegen deze gang van zaken maakte Harff bezwaar. Ook pro testeerde hij tegen de andere ma nieren waarop de raadsman met zijn cliënt mag praten in De Schie: met een andere advocaat erbij of onder toezicht van een be waarder die niet meeluistert. In Den Haag ging het om een ge detineerde die verblijft in het Leeuwarder huis van bewaring De Marwei. Afgelopen woensdag hield de Rotterdamse rechtbank president mevrouw mr. L. de Bruin het kort geding van mr. Harff aan in afwachting van de Haagse beslissing. Harff, die de belangen van een Haagse drugsverdachte behar tigt, ziet zich nu gesteund door het oordeel van de Haagse rech ter. „Als de rechter zegt, dat het praten door glas en intercom toe laatbaar lijkt, dan concludeer ik dat het in sommige gevallen niet toegestaan is. En zo'n geval is mijn cliënt, omdat zijn dossier buitengewoon omvangrijk is." De zaak tegen De Schie wordt dinsdag voortgezet. Rotterdam - Stork in Hengelo heeft de aandelen van HW Tech nics in Brielle overgenomen. HW Technics (25 man personeel) is marktleider in Nederland op het gebied van warmtebehandeling van staalconstructies, drukvaten, pijpleidingen en dergelijke. Rotterdam - De komende twee jaar moeten er in totaal driedui zend cellen bijkomen in Neder land. De vraag is nu: waar moeten de strafinrichtingen (pakweg ze ven, acht stuks) komen. Nog voor dat het kabinet afgelopen week einde de 120 miljoen gulden bij elkaar had gesprokkeld voor de laatste uitbreiding (tweeduizend cellen), heeft het ministerie van VROM zestig gemeenten een brief gestuurd waarin wordt ge vraagd of ze een plekje hebben voor een penitentiaire inrichting. Ook een flink aantal Rijnmond gemeenten is door het ministerie benaderd met de vraag of een lap grond van drie tot zes hectare vrij is. Een rondgang langs de stad huizen leert dat de zestien aange schreven gemeenten rond Rotter dam niet staan te springen om een gevangenis op te nemen. Slechts zes hebben Voorzichtig positief tot positief gereageerd, maar weten in de meeste gevallen niet waar die dan precies moet worden gebouwd. Rotterdam is niet aangeschreven. Dat heeft te maken met het feit dat er al twee strafinrichtingen - de derde, de jeugdinrichting in Kralingen, verhuist naar Spijke- msse - en een flink aantal politie cellen zijn. Bovendien onderhan delt de gemeente op het moment met de Rijksgebouwendienst om het Huis van Bewaring aan de Noord singel met 96 cellen uit te breiden. „Natuurlijk levert het werkgele genheid op," zegt een woordvoer ster van Nieuwerkerk aan den IJssel, „maar onze gemeente is vol. En drie tot zes hectare is een groot stuk grond." De gemeente, die voor de tweede keer binnen drie jaar een verzoek uit Den Ter illustratie: het Rotterdamse Huis van Bewaring De Schie is met 250 gedetineerden niet zo'n grote gevangenis en neemt minder dan twee hectare in beslag, Voor de nieuwe strafinrichtingen is drie tot zes hectare grond nodig. Archieffoto Rotterdams Oagblad/Robert NageSkerke Haag kreeg om een penitentiaire inrichting binnen haar grondge bied te bouwen, heeft daarom op nieuw afwijzend gereageerd. „We hebben te maken met glastuin bouw, recreatie en een heieboe! nieuwe woningen die moeten worden gebouwd. Om nu ook nog eens drie tot zes hectare te reser veren voor een strafinrichting wordt een beetje te gortig." Ook in de toen nog zelfstandige gemeente Lekkerkerk is weieens gedacht over een plaats voor een gevangenis. Daarvoor kwam zo'n tien, twaalf jaar geleden het oude Boskalis-terrein, tussen Bergam bacht en Lekkerkerk, langs de Lek in aanmerking. Inmiddels is een andere bestemming gevon den, maar de wil om met het mi nisterie mee te denken over een andere plaats is er in de samenge voegde gemeente Nedcrlek nog steeds. Burgemeester mr. A. van 't Laar is al een keertje in Den Haag wezen praten. Het pro bleem is echter: waar? „Wij liggen in het Groene Hart en de vraag is of de provincie en het rijk het be lang van een nieuwe gevangenis groter vinden. Maar in principe zijn wij bereid," zegt een woord voerder van Nederlek. Ook de gemeente Krimpen aan den IJssel is benaderd. In ver band met vakantie van de verant woordelijk wethouder wordt pas eind augustus antwoord gegeven. Werkgelegenheid Van de vijf benaderde gemeenten in de Hoeksche Waard zijn er twee die in principe de komst van een gevangenis op hun grondge bied met afwijzen. Binnenmaas heeft positief gereageerd en on derzoekt welke plaats binnen de gemeente eventueel voor een ge vangenis m aanmerking zou ko men. Het voorlopige standpunt is mede gebaseerd op het werkgele genheidsaspect voor de bevol king. „Maar nu hoor je dat ver- haai van nud-miütaircn die als personeel in gevangenissen wor den ingezet," laat woordvoerder A. Verzijl weten. Het zou de me ning van b en w van Binnenmaas kunnen veranderen. Korendijk is de andere gemeente in de Hoeksche Waard die positief heeft gereageerd. Er is overleg ge weest met Rijksgebouwendienst en Korendijk is opgenomen op de zogeheten B-lijst, licht een woord voerder toe. De Rijksgebouwen dienst werkt eerst de A-lijst af bij het zoeken naar een plaats voor een gevangenis, pas daarna ko men gemeenten op de B-lijst aan de orde. Oud-Beijerland, Crom- strijen en Stryen zeggen geen plek te hebben voor een gevange nis. evenals Zwyndrechten Hecr- 'snedem 'c Gravendeel heeft al leen een telefoontje gehad van Rijksgebouwendienst, maar geen brief. Dit kan te maken hebben met het feit dat 's-Gravendeel al plaats biedt aan een tijdelijk op vangcentrum voor ontheemden. Barendrecht heeft negatief gerea geerd op het verzoek. Deze ge meente zegt het al druk genoeg te hebben met allerlei spoorplannen (HSL, Betuwelijn, spoorverdub- beling). Voorstellen Schiedam heeft op verzoek twee voorstellen ingediend bij de Rijksgebouwendienst. Maar evenals Korendijk vinden ze in Den Haag ook dat Schiedam voor alsnog niet in aanmerking komt en is deze stad op de B-lyst te rechtgekomen. Het college van burgemeester en wethouders in Brielle heeft de brief van het ministerie ook ont vangen. „We zullen de brief seri eus bestuderen en binnenkort een standpunt bepalen," laat bur gemeester Sala weten. Volgens Sala is het grote cellentekort een verantwoordelijkheid van de hele maatschappij. „Het is dus nor maal dat je zo'n vraag serieus be kijkt." Hellevoetsluis heeft vooralsnog voorzichtig positief gereageerd op dc brief. „We hebben niet di rect nee gezegd, maar ook nog lang geen ja," zegt een gemeente woordvoerder. Er is een ori ënterend gesprek geweest met de Rijksgebouwendienst, waarin de gemeente alle eisen en randvoor waarden te horen heeft gekregen. „We kijken nu wat voor conse quenties de bouw van een strafge vangenis zou hebben." Ook Spijkenisse is benaderd. De gemeente heeft, samen met de Rijksgebouwendienst op een rij tje gezet welke mogelijkheden er zijn. Volgens burgemeester L. Vteggeert gaal het om niet meer dan 'een inventarisatie' en is het nog veel te vroeg en voorbarig aar. dat overleg conclusies te verbin den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2