9 Psychiatrie in nieuw ziekenhuis Provincie bespreekt bouw van hospitaal met staatssecretaris 'Inspraak Stadshart was goed' Gorzen sterft 'n beetje bij de dood van Toontje 'Vuur toren' is kunstwerk 'Schiedam-Noord goed bereikbaar voor brandweer en ambulances' Woningbouw op Bols/Lanvasterrein Alle DCMR-afdelingen onder één dak Toch woningen bij de Woelige Halte Onderhoud aan geplande stortplaats blijft nodig Tennissers wijzen bezwaren van de hand Inbrekers door politie betrapt Autokraker is uitbreker Inbreker zit in CV-ketel Paard sterft onder trein Inbraken in Schiedam Auto's opengebroken I Rotterdams Dagblad Maandag 26 juli 1993 Schiedam - Op het Bols/Lanvasterrein aan de Bur gemeester Honnerlage Gretelaan in Schiedam be ginnen ontwikkelaar Bemog en aannemer Wessels uiterlijk volgend vooijaar met de bouw van 23 appar tementen, 79 eengezinswoningen, twee luxe stads woningen en een beperkt aantal kantoorunits. Van de woningen zijn nog geen prijzen bekend. Voor de eerste paal de grond in kan, moet het terrein worden gesaneerd. De bodem is op sommige plaat sen verontreinigd, onder andere met zware metalen- Een deel van de grond zal worden afgegraven en ver vangen door schone grond, een ander deel wordt di rect afgedekt met een nieuwe zandlaag. De saneringsoperatie kost de gemeente Schiedam 1,8 miljoen gulden. Om het terrein geschikt te ma ken voor woningbouw moest vorig jaar eerst de bijna 50 meter hoge Bols-silo worden afgebroken. Ook dat was een kostbare operatie. Omdat de grondkosten nogal hoog uitvielen heeft het lang geduurd voordat er een aanvaardbaar bouwplan op tafel lag. De gemeente Schiedam kocht het terrein een aantal jaren geleden van ontwikkelaar George Toth. Een van Toths voorwaarden by de transactie was dat hij een nieuw kantoorpand op het terrein mocht bouwen. Schiedam - Alle afdeling van de DCMR Milieudienst Rijnmond zitten vanaf 28 juli in hetzelfde pand. Die dag verhuizen de afdeling Bodem en Afval en de af deling Lucht, Veiligheid en Geluid naar het hoofdge bouw aan de 's-Gravelandseweg te Schiedam. De af delingen hebben wegens ruimtegebrek dan driejaar onderdak gehad in het gebouw Klaverstede aan de Sandvikstraat. Telefoonnummers blijven hetzelfde. Maasland - Hoewel onlangs nog een plan sneuvelde voor de bouw van vrije sectorwoningen op de plaats van De Woelige Halte, zijn er toch nog mogelijkhe den om dit voormalige kleuterschoolterrein in Maas land te bebouwen. Het gemeentebestuur gaat er nu van uit dat de bouw van zes woningwetwoningen binnen redelijk korte termijn haalbaar is. Maasland mag volgens een oude toezegging op eigen grondgebied nog altijd negen woningwetwoningen bouwen. Omdat er aanvankelijk geen geschikte plaats beschikbaar was, is dit plan tot nu toe niet uit gevoerd. Die plaats lijkt nu wei gevonden te zijn. Op het terrein van De Woelige Halte kunnen zes huizen worden gerealiseerd, en aan de Prinses Beatrixlaan nog eens drie. Die drie huizen komen in de plaats van drie af te breken woningen, waarvoor slopen een betere oplossing wordt geacht dan renoveren. De negen woningwetwoningen worden gebouwd voor rekening van de Algemene Woningstichting Maasland, die ook de af te breken huizen aan de Prinses Beatrixlaan in beheer heeft. De huidige be woners krijgen de eerste keus voor de nieuwbouw op De Woelige Halte. Desgewenst kunnen zij later te rugkeren naar de Prinses Beatrixlaan. Vlaardingen - Ook al is de besluitvorming over de aanleg van een stortplaats in het Lickebaertgebied tot eind dit jaar uitgesteld, het onderhoud aan de plaats waar de vuilstort is gepland gaat gewoon door. Zou ook het onderhoud worden uitgesteld, dan zou het bouwrijp maken van de grond, voor het geval de stort er toch komt, extra duur worden. Dit valt op te maken uit de beantwoording van schriftelijke wagen die het PvdA-statenlid Van Kooten-van der Mculen onlangs heeft gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten. Gezien de dis cussie over de noodzaak van de stortplaats leek het haar wenselijk het onderhoud op te schorten. Gede puteerde Staten zijn het daar niet mee eens. Rijping van de ondergrond is afhankelijk van het seizoen. Uitstel tot de winter zou tot kostenverhogingen lei den. Milieugedeputeerde Van der Vlist heeft de gemeente Vlaardingen vorige week iaten weten dat hij pas eind dit jaar een definitief besluit neemt of de stortplaats in de Lickebaert nodig is. Hij wil eerst wachten op de uitslag van het onderzoek naar de mogelijkheid om de al bestaande stortplaatsen efficiënter te gebrui ken. Maasland - „Behoorlijk overdreven" en „op het sen timent gespeeld". Zo noemt bestuurslid Jan Louter van de Tennisvereniging Maasland (TVM) de bezwa ren van omwonenden tegen de plannen om vijftien meter hoge lichtmasten rond hei, sportcomplex aan de Molenweide te plaatsen. De bezwaren komen met name uit de richting van het nabij liggende herten kamp en de vogelvereniging. Men vreest door de straling van de lichtmasten een ernstige verstoring van het dag- en nachtritme van de beesten. Een compromis tussen die twee enerzijds en de ten nisvereniging anderzijds zit er niet in. Een gesprek heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De gemeente raad zal zich nu moeten uitspreken over de bezwa ren. Ook een aantal bewoners van de Prinses Bea trixlaan heeft zich tegen de lichtinstallatie gekeerd. Louter, belast met het onderhoud en de opstallen van TVM, verwacht niet of nauwelijks overlast door liehtuitstraling. „Er ligt een behoorlijk brede strook met volwassen bomen tussen beide complexen. De volière willen we eventueel afschermen." Ook over de vermeende geluidoverlast van auto's maakt het bestuurslid zich niet teveel zorgen. Twee direct aanwonenden van het tenniscomplex hebben geen bezwaar tegen de lichtinstallatie. TVM blijft er vanuit gaan dat de lichtinstallatie er komt. Louter: ..Daar blijven we in het belang van on ze leden voor knokken." Wethouder De Vos wacht de bezwaarschriftenproce dure af. Dat de gemeenteraad al een voorbereidings- besluit heeft genomen is volgens hem, ondanks de door de raad gestelde voorwaarden, niet voorbarig. „Er is geen sprake van doordrukken. Dat besluit was noodzakelijk, anders kun je met die procedure niet verder gaan." Vlaardingen/Schiedam - De bouw van een ziekenhuis bij het NS-station Sehiedam-Nieuwland kan volgend jaar van start gaan. Dan verwacht het ministerie van WVC de bouwvergun ning te kunnen afgeven. Bij de directie van het Schieland Ziekenhuis, dat evenals het Holy Ziekenhuis opgaat in het nieuwe hospitaal, was ongerustheid ont staan omdat staatssecretaris Si mons nog niet gereageerd had op het ingediende programma van eisen voor de nieuwbouw. Die on gerustheid blijkt voorlopig niet nodig, zo kan uit een toelichting van WVC worden opgemaakt. Voordat de staatssecretaris dat programma van eisen in behan deling neemt, moet hij een Ver klaring van Behoefte afgeven. Dat doet hij op basis van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen en pas na ruggespraak met het betrok ken provinciebestuur en het Col lege van Ziekenhuisvoorzienin gen. In die fase verkeert de plan vorming momenteel. Naar verwachting wordt het pro gramma van eisen in oktober/no vember van dit jaar in behande ling genomen. Er is vervolgens ongeveer zes maanden nodig om dat te bestuderen en er over te overleggen. Ook een schetsont werp en bestekplan moeten wor den gemaakt. Daarna volgt de bouwvergunning. Het nieuwe ziekenhuis krijgt, als het programma van eisen wordt overgenomen, ook een psychiatri sche afdeling. Holy en Schieland Ziekenhuis willen daar 24 bedden en acht stoelen gerealiseerd zien. Verder wordt bekeken of er een collegezaal in kan komen en een patiënten-demonstratieruimte. Onderzocht wordt ook of de grote hal van het nieuwe ziekenhuis multi-functioneel kan worden ge maakt. Daarbij gaan de gedach ten uit naar een loket voor post en bankzaken, een filiaal van het ziekenfonds DSW en het kruis werk. Het ziekenhuis zelf krijgt 537 bedden, waarbij nadrukkelijk wordt gesteld dat dit aantal onlos makelijk is gekoppeld aan de po liklinische voorzieningen, die zijn afgestemd op 605 bedden. Er wordt namelijk gestreefd naar een zo kort mogelijke behande- lingsduur. Niet alleen zal het fusiezieken huis de nieuwste snufjes krijgen, ook de begeleiding van de patiën ten wordt op een nieuwe leest ge schoeid. Er wordt naar gestreefd het contact tussen huisarts en specialist te intensiveren. Er zijn situaties denkbaaT. zo meldt het jaarverslag 1992 van het Holy Zie kenhuis, waarbij de huisarts met de patiënt meekomt naar het zie kenhuis, of andersom de specia list de patiënt thuis behandelt. Daarover moeten overigens nog fundamentele discussies plaats vinden. De bedoeling is dat geko men wordt tot een betere en mis schien wel goedkopere zorg voor de patiënten. Door Carel van der Velden Schiedam - Het liefst was Toontje gestorven in het harnas. Met een laatste blik op zijn unieke handels voorraad had hij voorovergebogen op een stoeltje zijn laatste adem willen uitblazen. Het mocht niet zo zyn. Vorige week maandag was de ongekroonde koning van het tweedehands goed zó ziek, dat hij zich met pijn in het hart naar huis liet dirigeren. Zaterdagochtend overleed de 66-jarige Gorzenaar in de Brielsestraat. Hij leed aan longkanker. Zijn unieke handel in de Hagastraat maakte Toont je - voluit Van der Westelaken - legendarisch in de Gorzen, beroemd in Schiedam en zelfs ver daar buiten gekend. Toontje was goedkoop en zijn vaste klanten bewe ren stellig dat hij hen nooit heeft teleurgesteld. En als hij bij voorbeeld de gevraagde kinderschaatsjes maat 33 eens niet kon leveren, kwam hij na een lan ge speurtocht door zijn domein ter grootte van een half voetbalveld tenslotte toch minstens met een maatje 34 op de proppen. Ook zeer geschikt, want kindervoetjes groeien snel. Toontje begon zijn carrière als schillenboer en gla zenwasser. In de jaren zeventig ging hij in lompen in een pandje aan de Rozenburgerstraat Later ver kaste hij naar een pand in de Groenelaan, Maar de meeste Schiedammers kennen hem ongetwijfeld uit het huidige bedrijfspand aan de Hagastraat. Daar toverde hij in 1986 de oude meubelfabriek van Stabiel om tot een pakhuis met door anderen afge schreven waren. Vooral in de laatste maanden van het jaar was het er steevast zeer druk. Tussen oktober en nieuwjaar toverde hij het bedrijf jaarlijks om in 'Toontjes Kerstmarkt'. De hal bood dan de bijna surrealistische aanblik van duizenden kerstballen, lichtjes en pieken. Omdat Toontje een goede neus had om goedkope handelswaar op te sporen, konden zijn klanten voor een prikkie de boom versieren. {a-winkeliers uit de oude volkswijk omsehrij- ven Toontje als een legendarische figuur, maar ook een beetje als een einzelganger. „We hadden nooit veel contact met hem," zegt Frits Bijtel van de mid- denstandsvereniging Schiedam-Zuid. Maar 1e handelaar in tweedehands goederen kon het eenvoudig zonder winkeliersoverleg en een goed ma:.":etingbeleid stellen, want de klanten kwamen vanzelf, De basisschool bij voorbeeld, die met Pasen voor alle 150 leerlingen een cadeautje zocht. De transactie met kleine hebbedingetjes maakte Toon meestal af op een piek per stuk. Bij het verscheiden van Toontje kan tot troost die nen dat hij voortleeft in de literatuur. Schrijver Le vi Weemoedt heeft in de verhalenbundel Acte van Verlating het hoofdstuk Moederaarde vrijwel volle dig aan de Gorzenees gewijd. Toontjes activiteiten zijn volgens hem 'veeleer cultuurhistorisch dan commercieel van aard.' „Het Schiedamse gemeentebestuur kan de wyk vernieuwen wat het wil, de hand van Toontje blijft toch machtiger. De wijzigingen en verbeteringen van de overheidberoeren slechts de oppervlakte en Collega-mid- doen trouwens in armetierigheid niet onder voor denstanders wat er al stond. Maar door Toontjes Overdekte uit de Gorzen Rommelmarkt Zuid zal het karókter van de Gorzen hadden wei- nooit veranderen," nig contact met Toon van Dochter Monique zet de conserverende activiteiten der Westela- naar de laatste wil van haar vader in ieder geval ken. Maar de voorlopig voort. Voor Weemoedt blijft er dus reden klanten kwa- genoeg om terug te blijven keren naar de wyk, men in mas- waar zijn moeder is geboren. Bij Toontje vond de sa 's naar zijn schrijver 'hel meest uitputtende overzicht van de winkel, waar geschiedenis van de massaconsumptie van de afge- altijd wel lopen dertig jaar'. „Vrijwel zonder uitzondering koopjes wa- zijn het dingen die al bij hun geboorte overbodig ren te vinden. waren." Foto Roel Dijkstra Toontje wordt donderdagmiddag om twee uur ge cremeerd op De Beukenhof. Voorafgaande aan de plechtigheid is er tussen half een en half twee gele genheid tot condoleren in het rouwcentrum aan de Nassaulaan. 68. Menige Vlaardinger heeft zich al afgevraagd wat dat geheimzinnige in aan bouw zijnde object bij de DeStabrug is. Een vuurto ren? Een gedenknaald? In de stad weet niemand er het fijne van. De Haven dienst niet, de Dienst Stadswerk niet. Het gaat om een kunst werk, verklaart het Hoog heemraadschap Delf land. De zuil is een ont werp van de kunstenaar Joop Beljon uit Oud-Beij- erland en wordt gemaakt in opdracht van het Hoog heemraadschap. Die in stantie schenkt het kunstwerk aan Vlaardin gen om het sluiten van het laatste stu kje van de Delf- landsedijk te markeren. Deze dijk is de nieuwe wa terkering tussen Hoekvan Holland en Schiedam. Op donderdag 23 september wordt de zuil tijdens een officiële bijeenkomst overgedragen aan de ge meente Vlaardingen. Foto Roef Dijkstra Vlaardingen - Het Vlaardingse college van b en w is het met nagenoeg alle verwijten van het WD-raads- lid Bulva over de inspraak rond bet bestemmings plan Stadshart oneens. Dat blijkt uit de beantwoor ding van de schriftelijke vragen die de liberaal over dit onderwerp heeft gesteld. Bulva was tpr ore gekomen dat een inspraakavond over het Stadshart samenviel met een vergadering van Vlaardingse ondernemers over dit onderwerp. Dat stoorde hem en hij gebruikte daarbij richting college het woord sabotage. De WD'er meldde ver der dat zo 'grove overtredingen van de beginselen van de inspraak' werden begaan. Uit de beantwoor ding van het college blykt dat de inspraakavond was vastgesteld op een moment dat nog niet bekend was dat de ondernemers vergaderden. Daarom is er later nog een inspraakbijeenkomst georganiseerd. Bulva verweet het college verder dat het de burger maar drie dagen tijd gaf om zich voor te bereiden op de inspraakavond, maar uit de antwoorden van het college blijkt dat dit twee weken was. Ook wordt b cn w verweten de burgers niet voldoen de te hebben geïnformeerd. Het college antwoordt dat alle bewoners in het plangebied ruim op tijd een folder hebben gekregen met alle relevante gegevens. „Samenvattend," zo antwoorden b en w, „kunnen wij dan ook stellen dat belanghebbenden voldoende in de gelegenheid zijn geweest hun opmerkingen over het (voor)ontwerp-bestemmingsplan Stadshart kenbaar te maken." Door Peter de Lange Schiedam - Voor brandweer en GGD is de bereikbaarheid van Schiedam-Noord geen enkel pro bleem. Het gewone autoverkeer loopt dikwijls vast op de Churchillweg, maar zelfs als deze enige grote ontsluitingsweg naar Groenoord, Woudhoek en Spa- land vol auto's staat, zijn er voor de hulpverleners voldoende alter natieve routes om op tijd op de plaats des onheds te komen. Dit zeggen brandweercommm- dant Van Leeuwen cn chef-ambu- lancevervoer Suurendonk van de GGD in een reactie op een artikel van gemeenteraadslid Van Coi- lenburg in het mededelingenblad van de WD. Ze schrijft in het par tijblad dat de hulpverlening op bepaalde uren van de dag nauwe lijks de wijk in kan. „De mensen in Noord moeten in de spitsuren liever geen problemen krijgen, want de kans dat ambulance of brandweer snel ter plaatse zijn, is gering." Brandweercommandant Van Leeuwen vindt deze opmerkin gen uit de lucht gegrepen. „Er zijn voor ons voldoende alterna tieve routes op momenten dat de zaak tijdens de spits dichtzit. We kunnen altijd gebruik maken van de busbaan vanaf de Burgemees ter van Haarenlaan tot aan de Laan van Bol'es. Daarnaast kun nen we via de Parkweg over het fietspad door het park naar de Schiedamseweg, en vandaar naai de Zwaluwlaan. Personenauto's kunnen met meer ove~ de 'knip' in de Schiedamseweg, maar brandweerauto's staan hoger op hun wielen, die hebben daar geen moeite mee." In extreme noodgevallen kan de brandweer bovendien direct ma teriaal inzetten dat gestald is aan het Noordeinde in Kethel. Van Leeuwen: „We hoeven dan voor de bemanning ervan alleen het personeel dat in Noord woont te waarschuwen." Tot nu toe heeft zo'n situatie zich niet voorgedaan. Het is volgens dc commandant ook nog niet voorgekomen dat de brandweer te laat kwam. „Wij vol doen aan de eis om binnen acht minuten ter plaatse te zijn in de nieuwbouw in Schiedam-Noord." Suurendonk van de GGD-ambu- lancedienst. strategisch gehuis vest aan de Hargalaan op de grens van Noord en het 'oude' deel van Schiedam, bevestigt de woorden van de brandweercommandant. Ook voor de hulpverleners van de GGD zijn speciale verkeersmaat regelen getroffen, zodat ze in alle delen van de stad snel assistentie kunnen verlenen. Zo zorgt een voorziening op het verkeerslicht op de hoek van de Nieuwe Damlaan en de Harga laan ervoor dat ambulances altijd direct voorrang krijgen. Opstop pingen op de Churchillweg zijn voor ziekenauto's geen probleem, zegt Suurendonk: „De weg is zo breed, dat wij er altijd doorkun- nen als we onze signalen gebrui ken. Ik heb nog niet meegemaakt dat wij vast kwamen te zitten." Vanuit Schiedam-Noord kunnen ambulances gebruik maken van de busbaan naar Vlaardingen-Ho- ly. Via die route zijn ambulances snel bij het Holy Ziekenhuis. Langs dezelfde weg kunnen ze vlot de A20 op. voor het geval dat de patient naar een ander zieken huis in de regio moet worden ver voerd. Het gewone autoverkeer van en naar Noord blijft voorlopig nog aangewezen op de drukke Chur chillweg. Pas m 1995 wordt de nieuwe ontsluiting tussen de ver lengde Zwaluwlaan en de 's-Gra velandseweg m gebruik geno men. Vlaardingen - In een winkel san de Van Hogendorplaan heeft de Vlaardingse politie afgelopen nacht op heterdaad een inbreker betrapt. De man, een 27-jarige Schiedammer, had een trottoirte- gel door de etalageruit gegooid. Vermoedelijk was hij door het gat in de ruit de winkel binnengekro pen. Hij werd aangehouden en in gesloten. De Schiedammer was niet de eni ge arrestant in Vlaardingen dit weekeinde. Vrijdagavond betrap te de politie een 26-jarige Vlaar dinger die bij een bedrijf aan de Westhavenkade aan het inbreken was. Diezelfde nacht werd een 20- jarige stadgenoot opgepakt kort na een inbraak in een clubhuis aan de Prof. Teldersstraat. De da der was nog maar enkele uren op vrije voeten. Hij was kort tevoren enige tijd ingesloten geweest op verdenking van afpersing. In de nacht van zaterdag op zon dag namen Vlaardingse agenten een autokraker mee naar het bu reau. De man, betrapt tijdens het openbreken van een auto in de Havenstraat, weigerde zijn identi teit op te geven. Vlaardingen - Een van de twee autokrakers die vorige week don derdag werden opgepakt aan de Haringbuisweg in Vlaardingen, blijkt een ontsnapte gedetineerde uit de strafinrichting in Heer- hugowaard. De man, afkomstig uit Maassluis, is door de politie te ruggebracht naar de gevangenis. Op het bureau bekende de man, samen met zijn ook uit Maassluis afkomstige vriend, nog negen an dere auto-inbraken in Vlaardin gen te hebben gepleegd. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gistermiddag enige tijd moeten zoeken naar de inbrekers die gesignaleerd waren in een be- drijfspandaan de Parallelweg. De eerste, vermoedelijk bij het mis drijf betrokken man was makke lijk op te sporen. Hij stond bij een gat in een ruit van het pand. Twee anderen bleken zich binnen te be vinden. Een had zich verstopt in een verwarmingsketel, zijn met gezel zat achter de ketel verbor gen. De arrestanten waren 17,18 en 20 jaar oud en afkomstig uit Schiedam. Schiedam - Op de spoorbaan bij Kethel is vrijdag een paard door een trein geschept. Het dier, een schimmel met de naam Angela, werd door de klap van de botsing in een sloot geslingerd. Het dier was op slag dood. Volgens de politie hebben onbe kenden het hek van het weiland waar Angela samen met enkele andere paarden stond te grazen opengezet. Zo kon het gebeuren dat de dieren op de spoorbaan te recht kwamen. De machinist van dc trein zou nog hebben gepro beerd met een noodstop de bot sing te voorkomen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Groe- neweg. Schiedam - Inbrekers hebben bij boekhandel Van Leeuwen aan de Mgr. Nolenslaan een aantal pen nen gestolen uit een vitrine. De daders namen geen lectuur mee. Bij een inbraak m een slagerij aan de Nicolaas Beetsstraat is zondag ochtend de kassa leeggehaald. De nacht tevoren werd uit een wo ning aan de Nieuwe Haven een hoeveelheid gereedschap, waar onder een kruiwagen, gestolen. Aan de Graaf Florisstraat ver dween by een inbraak in een wo ning de videorecorder. De dader nam ook geld en cheques rnee. Uit een woning aan de Rotter- damsedijk werd de stereotoren gestolen. Schiedam - In Schiedam werden het afgelopen weekeinde vijf in braken in auto's gemeld. Uit au to's die geparkeerd stonden aan de Tuiniaan, de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de Rot- terdamsedijk werd de radiocas- settespeler gestolen. Uit een wa gen aan de Johan de Wittsingel verdween een leren jack. Aan het Chopinpiein werd een auto open gebroken waarbij de dief een hoe veelheid handgereedschap buit- maakte.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1