Waterweg 11 Illegale stort in industriegebied 'Behoud woonwagens Schiekade maakt beleid ongeloofwaardig' Milieucriminelen ontwijken in 's-Gravelandsepolder stortkosten Woningbouw op terrein langs de Gildeweg NAM gaat begin 1994 boren in Broekpolder 'Maak kunstwerf van Wilton-terrein' Brand bij Paktank Van Gend en Loos gaat schade elders verhalen Schade aan video's door stroomstoring Douane onderschept 6600 kilo marihuana Schiedam: bijna 72.000 inwoners Tapper beroofd, dader gesnapt Schilder bestolen Met slok op achter stuur Winkeldiefstal Inbraken Steun gezocht voor onderzoek naar vlinders Rotterdams Dagblad Woensdag 28 juli 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Gaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Na een explosie in een met 50 kilo natri um geladen container is gisteren brand ontstaan op het terrein van Paktank aan de Oude Maasweg. De brandweer moest het vuur met poederblussers be strijden, omdat natrium ontbrandt als het in contact komt met water. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor. Volgens de brandweer zijn er geen ge vaarlijke stoffen vrijgekomen. Rotterdam - Van Gend en Loos is niet van plan op te draaien voor de schade van de plunderingen afgelo pen zondagochtend in een loods aan de Westzeedijk in Rotterdam. „Er lagen spullen van andere bedrij ven hier opgeslagen. Die zullen ons ongetwijfeld aansprakelijk stellen," aldus een woordvoerster van het transportbedrijf. Een eerste schatting heeft duidelijk gemaakt dat de schade rond de 20.000 gulden ligt. Dat is ongeveer de helft van wat in eerste instantie werd gedacht. Van Gend en Loos is niet tegen inbraak en diefstal verze kerd. Volgens de woordvoerster zal in eerste instantie wor den gekeken of het schadebedrag is te verhalen op de daders. De politie hield in de uren na de plunde ring van het regionale distributiecentrum 24 mensen aan, die uit de loods ontvreemde waren in bezit had den. „Al moetje maar afwachten watje daar mee op schiet. Het is vaak het verhaal van de kale kip hè, waar toch al niets van te plukken valt. Daarnaast wil len we ook uitgezocht zien of de bewaking soms in gebreke is gebleven. Al moet je daar natuurlijk ui terst omzichtig mee omgaan," aldus de woordvoer ster. De particuliere beveiliger zou zich op het mo ment van de plundering elders in het complex heb ben bevonden en niets hebben gehoord. Een gisteren uitgevoerde inventarisatie heeft duide lijk gemaakt dat zondagochtend vroeg 21 dozen uit de loods zijn verdwenen. Daarnaast zijn vijftien pak ketten opengebroken. Het is nog onduidelijk of ook daaruit zaken worden vermist. „Als je uitgaat van een waarde van tussen de 500 en 600 gulden per ver dwenen doos kom je uit op een geschat schadebe drag tussen de 18,000 en 21.000 gulden." - De plunderaars, een groep van enkele tientallen jon geren die die nacht een (Caribische) bubbiing-party in het tegenover de loods gelegen, zalencentrum Im perium hadden bezocht, gingen aan de haai met do zen met onder meer stereo-apparatuur, videorecor ders, computers en computerspelletjes, stofzuigers en kleding. Die goederen zijn hoogstwaarschijnlijk meteen in auto's geladen en afgevoerd. Er is tot dus verre nauwelijks iets van teruggevonden. De aangehouden verdachten hadden vrijwel uitslui tend 'graaiwerk' in bezit. De woordvoerster van het landelijke Van Gend en Loos-kantoor: „Gewoon spul, dat ze in hun zakken hadden gestopt en waar ze eigenlijk niets aan hadden. Zo had er iemand een af standbediening van een televisie bij zich, die via ons terug ging naar de fabriek voor reparatie. Een losse muis van een computer, waar ze niets mee konden. Er was er ook nog eentje met een gestolen koplamp op zak en weer een ander had een paar flesjes sham poo bij zich. De waardevollere dingen zaten er dus duidelijk niet bij." AJblasserdam - Ruim honderd inwoners van Alblas- serdam, Papendrecht en Sliedreeht hebben sinds de stroomstoring van afgelopen vrijdag een kapotte vi deorecorder of televisie. Ze hebben bij het Regionaal Energiebedrijf Dordrecht een schadeclaim inge diend. Door een explosie in een transformatarhuisje op de Staalindustrieweg in Alblasserdam viel in de drie ge meenten de elektriciteit weg. Voorlichter L. Frank van het RED sluit niet uit dat de schade aan de appa ratuur is veroorzaakt door de storing. „Bij zo'n sto ring kan de spanning vlak voordat de stroom uitvalt hoger zijn dan normaal." Het RED is verzekerd tegen dit soort schades tot een maximum van twee miljoen gulden en 2500 gulden per geval. Maar de verzekering keert alleen uit als blijkt dat het energiebedrijf schuld heeft. Het onder zoek naar de oorzaak van de explosie in het transfor matorhuisje. die plaatsvond terwijl RED-personeel er werkzaamheden verrichtte, loopt nog. Eind deze week wordt het resultaat verwacht. De mensen die schade claimen, krijgen een schade formulier toegestuurd, dat ze moeten invullen. Be gin volgende week stuurt het RED alle gedupeerden een brief, waarin ze op de hoogte worden gesteld van de oorzaak van de stroomstoring en de afwikkeling van de schade. Rotterdam - De douanerecherche heeft naar pas nu bekend is geworden op vrijdag 2 juli in de Rotter damse haven een container onderschept met 6600 ki lo marihuana. De straatwaarde van de softdrugs wordt geschat op 13.2 miljoen gulden. Er zijn zes ar restaties verricht, één verdachte zit nog vast. Het zou om een niet-Nederlander gaan. Justitie is erg terughoudend in het geven van infor matie. Hoewel de onderschepping wel wordt beves tigd wil men niet zeggen waar het schip lag afge meerd en uit welk land het afkomstig is. Volgens in gewijden gaat het om een onder Nigeriaanse vlag va rend zeeschip. Ook over de rol van de nog vastzitten de verdachte wil Justitie geen mededelingen doen. Bij de brand op het ter rein van Paktank deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, mede doordat de vooraf gaande ex plosie zich tijdens lunchtijd voordeed. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Het handhaven van het woonwagencentram aan de Schiekade ondergraaft de geloof waardigheid van het gevoerde provinciale beleid, Dat stelt de Stichting Steunpunt Woonwa genbewoners in het laatstver schenen nummer van.de Woon wagenkrant Zuid-Holland. De stichting vraagt zich af waarom overal in de provincie de 'zoge naamd slecht gelegen centra' moeten verdwijnen, terwijl het kamp in Schiedam mag blijven. Tot verbazing van de stichting ging de provincie Zuid-Holland onlangs in op het Schiedamse verzoek de Schiekade in afge slankte vorm te behouden. Er blijven vijftien wagens over. Er was sprake van een opvallende koerswijziging. Zvid-Holland heeft de gemeente Schiedam ja renlang gemaand het oude kamp op te heffen en vervangende kampen aan te leggen. Met de aanleg van een kamp aan de Bramengaarde in Spaland heeft Schiedam inmiddels een begin gemaakt met de door het Rijk gewenste deconcentratie. Vijftien gezinnen wonen met hun wagens nu middenin een nieuwbouwwijk. Een deel van hen voelt zich bekocht nu kort na hun verhuizing bekend is gewor den dat de Schiekade tóch mag blijven. Verschillende bewoners hebben aangekondigd actie te voeren teneinde naar hun oude woonplek terug te keren. Volgend jaar wordt een tweède centrum aangelegd in deelplan Midden-Delfland in dezelfde wyk. Als beloning voor deze in spanningen mag Schiedam vijf tien gezinnen aan de Schiekade laten zitten. Dit bespaart de ge meente veel geld. Geste Het Steunpunt Woonwagenbe woners vraagt zich af, waaraan Schiedam deze geste te danken heeft Het feit dat Schiedam in de afgelopen 33 jaar één woonwa- gencentnim heeft aangelegd, vindt de belangenorganisatie niet bepaald een prestatie om over naar huis te schrijven. In het artikel wordt de gang van zaken in Schiedam vergeleken met de ontwikkelingen op woon wagencentra in Gouda en Dor drecht. In deze plaatsen moeten woonwagens verdwijnen ómdat ze te excentrisch liggen. De over heid wil dat wagenbewoners be ter. in de gemeenschap integre ren. Het Steunpunt Woonwagen bewoners ziet liever dat bewo ners de vrijheid krijgen om te be palen waar ze willen wonen. Het schrappen van de centra in Dordt en Gouda komt volgens de stich ting door de ontwikkelingen in Schiedam in een vreemd dag licht te staan. De Schiekade wordt gezien als één van de meest excentrische woonwagencentra die Zuid-Hol land rijk is. Het kamp ligt in de verste hoek van de stad, inge klemd tussen de Schie en de'in dustrie van de 's Gravenlandse- polder. Scholen en winkels liggen op ki lometers afstand. Volgens de provincie leidt het handhaven van de Schiekade niet tot precedenten. .De lijn om grote centra te sluiten blijft on verkort gehandhaafd. Toch wil de provincie ook andere gemeen ten best terwille zijn, zegt provin cie-ambtenaar Van Foeken in de Woonwagenkrant. „Als de be trokken bestuurders maar hun best doen om goede (okaties te realiseren." Schiedam - De afdeling Mi lieu en buitendienstmede werkers van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) zijn op jacht naar een vervuil er die regelmatig behoorlijke hoeveelheden grof afval in de 's-Gravelandsepolder depo neert. Ook afgelopen week einde werd door het ONS weer een vuilhoop aangetroffen. Eerst dacht men dat tussen het afval ook asbesthoudend materiaallag, maar uit een on derzoek is inmiddels geble ken dat het om een andere stof gaat. Volgens Piet Jongbloed, chef van de afdeling Milieu van het ONS, is het de laatste drie maanden ze ker vier maal voorgekomen dat er aan het eind van de Fokkerstraat achterin bet industriegebied ille gaal een aantal kubieke meters vuil werd gestort. Opvallend is dat het stuk braakliggend terrein waar de rotzooi wordt gedumpt, slechts vijf straten van het ONS- milieustation verwijderd ligt. ,Zeker weten doen we hei niet, maar volgens ons gaat het om ie mand die voor anderen vuil af voert en niet voor de kosten op wil draaien," zegt Jongbloed. „Ik heb sterk de indruk dat het strakke regime van ons milieustation daar een rol bij speelt. Bij het aan bieden van het vuil moet aan een aantal eisen worden voldaan en na een bepaalde hoeveelheid moet er voor het vuil worden be taald. Misschien dat daarom de troep een stuk verderop werd ge deponeerd." Het illegaal gestorte afval, vol gens Jongbloed hoofdzakelijk partijen hout, wordt gestort op de hoek van de Fokker- en de Van Doornestraat. Daar ligt ook de op slagplaats voor de bagger die door het ONS uit de Schiedamse straatputten wordt gehaald. De Het illegaal storten van vuil in de Fokkerstraat bezorgt het Openbaar Nutsbedrijf het nodige extra werk en betekent inkomstenver lies. Voor het afleveren van grote hoeveelheden vuil moet in Schiedam tegenwoordig worden betaald. Foto Roei Dijkstra vuilhopen blijven dus niet lang onopgemerkt. Afgelopen weekeinde ontdekte het ONS dat er wederom vuil was gestort. Jongbloed: „We zouden er graag achter willen komen wie degene is die ons dit lapt. Soms worden daar hele containers leeg gekiept." Naar aanleiding van de recente stortingen wordt in de uithoek van het industrieterrein extra gesurveilleerd door buiten dienst-opzichter Paul Snijder en andere ONS-medewerkers. Een personeelslid van een bedrijf aan de 's-Gravelandseweg die zijn naam niet in de krant wil hebben, beweert dat het wekeftjks raak is. „We zien de auto's met aanhan gers aan de voorzijde van ons pand voorbij rijden en aan de ach terzijde wordt de boel uitgela den," zegt hij. „Het is gewoon ver schrikkelijk. Waarschijnlijk is het een aantrekkelijke plek, want er zijn zat anderen die er van alles bij gooien. Van oude meubels tot kapotte wasautomaten. Zo'n twee maanden geleden was het hele maal erg. Toen waren er twee vrachtwagens nodig om de puin- zooi weg te halen." Bij de DCMR Milieudienst Rijn mond zijn de illegale vuilstortin- gen wel bekend maar omdat het op de openbare weg gebeurt en niet op een bedrijfsterrein, is het een zaak voor het ONS. Dat zal het vuil dan ook een dezer dagen verwijderen. Schiedam - De Woningbouwver eniging Schiedam (WBS) wil op het braakliggende terrein langs de Gildeweg in de Woudhoek een bouwplan realiseren. Er wordt ge dacht aan een aantal woningen met daaronder bedrijfsruimte. Aanvankelijk zou er een garage bedrijf met benzinestation wor den gevestigd, maar daar is door de gegadigde van af gezien. Voor de WBS was dat aanleiding een bouwplan te ontwikkelen. Hoe het er uit ziet kan plaatsvervan gend directeur Pieter van der Hulle nog niet zeggen. „We heb ben er zo onze ideeën over maar er staat nog niets concreet op pa pier." zegt hij. „Als de plannen straks op tafel liggen willen we er eerst mee naar de bewonersver eniging en buurtbewoners om ie dereen op de hoogte te stellen van onze bedoelingen. Het zijn ideeën in een zeer prematuur stadium." De WBS heeft haar oog ook laten vallen op het Bachpleiti. In maart is daar gestart met de werkzaam heden van een grote onderhouds beurt van 108 flatwoningen. In middels is een plan voorbereid voor de opbouw van een extra woonlaag op elk flatgebouw. Daarmee worden zestig ruime drie-kamerwoningen gereali seerd. De plannen worden medio oktober bij de gemeente inge diend. De ontwikkelingen voor wat be treft de nieuwbouw in de Galileï- straat in Scniedam-Oost liggen op schema. Na de zomervakantie wordt begonnen met slopen en verwacht wordt dat er begin vol gend jaar gebouwd gaat worden. Er komen 23 sociale koopwonin gen en 88 huurwoningen, waaron der een aantal aangepaste huizen voor mindervaliden. Vlaardingen - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) is on langs begonnen met de aanleg van een boorlocatie in de Broekpol der. Uiterlijk in het voorjaar van 1994 zal de NAM hier op drie Mlo- meier diepte gaan boren naar aardgas en aardolie. De oliemaatschappij verwacht geen bijzonder groot gas- of olieveld te vinden, maar beschouwt de Broekpolder wel als een interessant 'reservegebied'„Anders zouden we er geen investering van tien mil joen gulden aan wagen," aldus de woordvoerder van de in Assen ge vestigde maatschappij. De NAM heeft al jaren een vergunning voor proefboringen in de Broekpolder. Met de concessie is tot dusverre nooit iets gedaan. Booractiviteiten werden telkens uitgesteld omdat de oliemaatschap pij eerst andere, belangrijker locaties elders in Nederland wilde on derzoeken. Daardoor zakte Vlaardingen geregeld enkele plaatsen op het boorschema. De NAM wilde verder eerst de uitslag aftvachten van een omvangrijk seismisch onderzoekin het Vïaardingse proef gebied. Voor dit eind 1989, begin 1990 verrichte onderzoek werd een nieuwe methode gebruikt die meer Inzicht gaf in de geologische structuur dan een voorgaand onderzoek. De boorlocatie in de polder ligt vrijwel aan het einde van de Watersportweg, ongeveer ter hoogte van watersportvereniging Bommeer. Kennelijk heeft de NAM de ge meente Vlaardingen niet op de hoogte gebracht van de activiteiten in de polder. Bij de Dienst Stadswerk was niet bekend dat er grond werk wordt verricht. Schiedam - Het aantal inwoners van Schiedam blijft licht stijgen. In de eerste vijf maanden van dit jaar nam de bevolking toe met ze ventig burgers. Eind vorig jaar telde Schiedam 71.875 inwoners. De tellingen stokten in mei van dit jaar op 71.945. Het vrouwelijk geslacht blijft in de meerderheid. In 1992 woonden 1537 meer vrou wen en meisjes dan mannen en jongens (36.706 tegen 35.169) in de brandersstad. Die verhouding kent nu een verschil van 1523. Het aantal vrouwelijke inwoners is dit jaar gestegen met 28; het aantal mannen met 42. Het vesti gingsoverschot van 1992 (590 in woners) lijkt aanzienlijk te slin ken. Toen vestigden 3364 mensen zich in de Branderstad terwijl 2774 Schiedammers verhuisden naar elders. Dit jaar zijn tot juni 1212 nieuwe inwoners geteld te gen 1170 burgers cüe zijn vertrok ken. Dat betekent een vestigings overschot van 32. Schiedam - Geef oude, leegstaan de bedrijfshallen op het terrein van scheepswerf Wilton Fijen- oord in gebruik aan kunstenaars. Die kunnen de verlaten gebou wen nieuw leven inblazen met on der meer tentoonstellingen, mu ziekfestivals en openlucht voor stellingen. Dit voorstel doet GroenLinks in het jongste nummer van het par tijblad De Spot GroenLinks vindt het zonde dat de loodsen ten prooi zijn gevallen aan het verval. Sinds de scheepswerf zijn activi teiten noodgedwongen inkromp, staan verschillende gebouwen te wachten op een nieuwe beslem ming. Of op de sloper. De gemeente Schiedam, die een deel van het Wilton-terrein in ei gendom heeft en bezig is er het nieuwe bedrijvenpark Vijfsluizen in te richten, heeft nog niet be slist wat er met de monumentale loodsen moet gebeuren. Tot nu toe hebben zich voor de twee grootste objecten, de schecps- bouwhal en de timmerwinkel, geen gegadigden gemeld. In het najaar wil de gemeente knopen doorhakken over de toekomst van de enorme loodsen. „In die discussie zullen alle mogelijkhe den worden overwogen," zegt hoofd Economische Aangelegen heden Raymond Vredebregt. „We sluiten geen enkele bestemming uit. Opk sloop niet." Sloop zou bij GroenLinks slecht vallen. Raadslid Jolie Hakkert heeft onlangs het terrein met en kele Schiedamse kunstenaars be zocht cn gcconcludeeid d<A de muzen er graag zouden intrek ken. „Menig kunstenaar zou hier graag zijn fantasie de vrije loop la ten. En waarom ook eigenlijk niet? Waarom zou Schiedam deze plek, die ook voor de stad en de arbeiders van Wilton zo belang rijk was, niet beter gebruiken? Al is het maar tot het moment dat er zich een nieuwe, definitieve be stemming aandient." Als bijkomende reden om iets met de hallen te doen noemt Jolie Hakkert het feit dat er een jaar lang geen theatervoorstellingen in Schiedam kunnen plaatstón den. In de periode tussen de sloop van het Passagetheater en de nieuwbouw van een schouwburg op het Stadserf zouden op het Wil ton-terrein bijzondere voorstel lingen gegeven kunnen worden. „Haal eens wat leuke, spectacu laire dingen naar Schiedam, zou ik zeggen. De locatie is er geknipt voor." De leegstand op het Wil ton-terrein is niet alleen Groen Links een doorn in het oog. „Buurtbewoners hebben al her haaldelijk hun zorg uitgesproken over de verpaupering van de hal len," zegt Jolie Hakkert, die zelf ook uitkijkt op het terrein. „Veel mensen in de buurt zijn bang dat het er een zooitje wordt. Dat er 's nachts stiekem house parties worden georganiseerd. Er worden herhaaldelijk jongelui gesigna leerd. Als je er rondloopt zie je dat er al een hoop is vernield. Dood zonde, je zou er 2ulke mooie din gen kunnen doen." Schiedam - Twee rechercheurs van de Schiedamse politie heb ben gisteravond een 29-jarige Amsterdammer aan kunnen hou den, die even tevoren een Schiedammer van zijn geld had beroofd. Het slachtoffer werd om half acht aangesproken nadat hij geld had opgenomen uit de 'flap- pentap' van de ABN-AMRO-bank aan de Gerrit Verboonstraat. De Amsterdammer dreigde met ge weld, waarop de Schiedammer zjjn geld afgaf. De recherche zoekt getuigen van het voorval, telefoon 4494414. Schiedam - Een in het Schieland- ziekenhuis werkzaam schilders bedrijf heeft gisteren aangifte ge daan van diefstal van onder meer verfpotten en schuurmachines. De dieven sloegen hun slag op een verdieping die momenteel buiten gebruik is. Vlaardingen - De politie heeft vannacht omstreeks half twee aan de Zeemanstraat een 23-jari- ge Vlaardinger uit zijn auto ge haald en meegenomen naar het bureau voor een blaastest. Daar bleek niet alleen dat de bestuur der te veel alcoholische versnape ringen had genuttigd maar ook dat de auto niet was verzekerd. Nadat de man twee processen- verbaal had gekregen mocht hij naar huis. Zonder auto, want hij kreeg een rijverbod van vier uur opgelegd en zijn vervoermiddel werd in beslag genomen. Schiedam - Uit een kledingwin kel aan de Hoogstraat is ingebro ken. Onbekenden namen na het ingooien van een ruit enkele kos tuums, een suede jasje en enkele shirts weg. Schiedam - Uit een kelderbox aan het Faassenplein is gisteroch tend onder meer een zaagmachi ne en een decoupeerzaag wegge nomen. Aan de Burgemeester van Haarenlaan werd uit de kelder een stereoset gestolen. Aan liet Bachplein werd een bromfiets uit de kelderbox gegapt. Vlaardingen/Schiedam - Om de juiste omvang van de vlindersoor ten Landkaartje en Gehakkelde Aurelia in het Waterweggebied vast te kunnen stellen zoekt de Insekten Werkgroep Waterweg- Noord (IWG) steun bij de bevol king. Wie m zijn tuin of nabije omgeving de sinds enkele jaren in deze streek teruggekeerde vlinders aantreft, wordt verzocht contact op te nemen met de werk groep. Sterker nog. De IWG zou graag willen dat iedereen in het Waterweggebied de komende tijd goed uitkijkt naar deze twee dag vlinders. De zomergeneratie van het Land kaartje {Araschnia levana) vliegt vanaf half juli in enigszins ruige gebieden van vochtige bossen, parken, langs bospaden en -ran den en in grasland en tuinen in de buurt daarvan. Ze is herkenbaar aan de witte vlekken op haar zwarte ondergrond. Mannetjes verdedigen vaak een territorium en vliegen daarom patrouillerend rond. Het voedsel van deze door leden van het Vlindercentrum Vlaardingen een paar jaar gele den teruggeplaatste soort is nec tar uit paarsachtige bloemen. De Gehakkelde Aurelia (Polygo- nia e-album) valt op door haar ge kartelde vleugelrand. Kenners kunnen van dichtbij op de onder zijde van de vleugel het witte c-te- ken waarnemen. Deze vlinder vliegt meestal alleen voorbij in lange glijvluchten, afgewisseld met enkele krachtige snelle vleu gelslagen. Het mannetje contro leert zjjn territorium vanuit een vaste stek op een zonnige en war me plek in een struik of boom op twee a drie meter hoogte. Het is een overwinteraar, die in het na jaar aan rottend fruit zuigt en ver der drinkt uit plasjes water. In tuinen zit zij vaak op de Vlinders truik en de Hemelsleutel. Waarnemingen van beide vlin dersoorten kunnen aan de IWG van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging ge meld worden via de telefoonnum mers 4601988 of 4743407 of schrif telijk bij Natuurcentrum De Boshoek, Churchiflweg 52, 3121NZ Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1