Waterweg 11 Nutsbedrijf houdt winst zelf D66: spoorwegovergang is onveilig voor rolstoelers Geen 'bouwvak' op de bouwspeelplaats 'Vlaardingse popcultuur heeft het zeer moeilijk' Anderhalfjaar cel voor straatrover Homo-flamingo's krijgen kuiken Rotterdam middelpunt internationale vershandel Celstraf voor jaloerse Brit Film geeft kijkje in de buik van Rotterdam Deel gaat in reservepotje, rest naar aandeelhouders Vlaardingen en Maassluis Vrouw ontsnapt aan wurging Snelkraak aan Hoogstraat Geldkist uit café gestolen Jong talent op orgelpodium 'Rattenplaag' in Boylestraat Speeltuin uitgebreid Rotterdams Dagblad Woensdag 4 augustus 1993 I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen lei 010-2340055/fax 4349754 Alsof het de gewoonste raak van de wereld is, brengen twee mannetjes flamingo's In de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp een kuiken groot, dat zij zelf hebben uitgebroed. „Ouders en kind maken het goed," zegt woordvoerster Constance Alder- fieste van de dierentuin. „De twee, hoewel mannetjes van verschillend ras - een witte Europese en een rode Caribische zijn uiterst voorbeeldige verzorgers van het kuiken, dat weer van het Chileense soort is." De medewerkster legt verder uit: „Die twee mannetjes heb ben ai een tijdje een relatie en kunnen het nogal goed met elkaar vinden. Vorig jaar zorgden de twee al voor veel onrust binnen het fiamingokamp door andere ouders van hun nestte jagen en te proberen het ei uit te broeden. Dat bleek echter onbevrucht. Dit jaar probeerden ze het weer. Voorde rust en kalmte hebben we ze weer een onbevrucht ei gegeven. Toen Artis half juni een bevrucht ei over had, hebben we ze dat ge geven en dat leverde eind juli resultaat op." Bij flamingo's is het normaal dat een mannetje het vrouwtje helpt met het uitbroeden en de verzorging. Ook geven beide ouders kropmelk, waarmee het kuiken wordt gevoed. Ook de twee mannetjes in Blijdorp doen dat. „Maar het kost ze wel heel veel moeite. Het moet van heel diep komen, dat kun je goed zien," verduidelijkt Constance Alderlieste. „Het is in ie der geval heel bijzonder. We hebben wat vrijwilligers die de flamingo's al een tijd in de gaten houden vooreen studie. Op die manier weten we al heel veel over deze vogels. Dat echter twee mannetjes zelf een kuiken uitbroeden en verzorgen, is uniek." Foto Roel Dijkstra Rotterdam - Rotterdam is begin september drie da gen lang het middelpunt van de internationale han del in groente en fruit. Deze begeerde status - die de Rotterdamse haven graag ook voor alle andere da gen van het jaar nastreeft - dankt de stad aan de vak beurs AGF Totaal 1993, die van 6 tot en met 8 sep tember zal worden gehouden in Ahoy1. Uit alle delen van de wereld zullen handelaren in aardappelen, groente en fruit naar Rotterdam komen. AGF Totaal is 's werelds grootste vakbeurs op het ge bied van verse'produkten. Een maal per twee jaar wordt de beurs in Nederland gehouden, in 1991 voor het eerstin Rotterdam. Dit jaar wordt de beurs groter dan ooit: alle hallen van Ahoy' (ruim twintigduizend vierkante meter) zullen worden gevuld door han dels- en importbedrijven, maar ook telers van pro dukten uit een groot aantal landen. Het Nederlandse bedrijfsleven neemt een belangrij ke plaats in op de beurs. Een groot deel van de AGF- bedrijven is gevestigd in Noord- en Zuid-Holland, waarvan de meeste in Rotterdam en omgeving. Door de 'Foodport* in de Merwehaven (overslag, opslag en onder meer veiling van citrusfruit) en de aanwezig heid van grote veilingen (Barendrecht, Bleiswijk, Westland) heeft Rotterdam nu al een Europese spil functie op dit terrein. Volgens de organisatoren wordt de beursdeelname niet negatief beïnvloed door de matige prijzen in de groentehandel. „Het gaat relatief niet slecht," zegt J. van der Vorm van het Bedrijfsschap voor de handel in groente en fruit. „Als je tien keer tegen elkaar zegt dat het slecht gaat en de ander antwoordt dat het met hem nóg slechter gaat, dan praatje elkaar crisis aan. Dat is absoluut een'onjuist beeld." Overigens is het niet verwonderlijk dat de belang rijkste AGF-beurs in Nederland wordt gehouden. Naast het feit dat hier veel internationale handelsbe drijven zitten, zijn Nederlanders nog steeds de groot ste groente-eters van Europa. Per hoofd van de be volking werken we jaarlijks 61,4 kilogram verse groenten weg en 69;6 kilo fruit, een gemiddelde van bijna vier ons per man/vrouw/kind per dag, Rotterdam - De 50-jarige Engelsman A H. is van ochtend door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot achttien maanden celstraf (waarvan zes maanden voorwaardelijk) wegens poging tot dood slag op zijn 35-jarige ex-vriendin. De rechtbank acht te bewezen dat de Brit zijn slachtoffer op 16 aprü in haar buik heeft gestoken. Gedurende de twee jaar -^^roeftijd mag de Brit van de rechtbank geen contact zoeken met het slachtoffer. dader kon het niet verkroppen dat zijn ex-vrien- 'A- din hem de bons had gegeven. Bij hel bedrijf aan de Albert Plesmanweg bij de Waalhaven, waar zij werk te, kregen de ex-geliefden een woordenwisseling, waarna H. een mes met een lemmet van 35 centime ter trok. Zelf zegt de Brit dat hij zich niets van het steekincident herinnert. Hij ontkent niet dat hij heeft gestoken. De officier van justitie mevrouw mr. J. de Boer eiste veertien dagen geleden drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk tegen de Engelsman. Rotterdam - De technische hoogstandjes die nodig waren voor de bouw van spoortunnel in Rotterdam, zijn in het klein nagebootst ten bate van een video- produktie. In de Toonder Studio's werd daarvoor de 'onderkant' van tunneltracé nagebouwd. De fundamenten van het Witte Huis, de Laurens- kerk, het spoorwegviaduct en kademuren, maar ook details als boomwortels, buizen en kabels werden in miniatuur in de studio's opgehangen. Omdat de ca mera daar onderdoor werd gereden, krijgen toe schouwers straks de indruk dat zij als mollen door de buik van Rotterdam vanaf Feijenoord naar het Cen traal Station graven. De Toonder Studio's zijn gespecialiseerd in anima tiefilm. Met speciale technieken kan zichtbaar wor den gemaakt wat normaal voor het oog verborgen blijft. De film is vooral bedoeld voor technici die zo kunnen zien welke problemen in de ontwerpfase van de spoortunnel overwonnen moesten worden. De film gaat kort voor de tunnelopening in première. Vlaardingen/Maassluis - Klanten van het NutsbedrijfVlaardin- gen/Maassluis kunnen aan het eind van het jaar op een klein meevallertj e rekenen. Degenen die de maandelijkse energiere kening automatisch van de bank- of girorekening laten af schrijven, krijgen een bedrag teruggestort dat tussen de tien en twintig gulden zal liggen. Ruim de helft van de47.788 klanten in Vlaardingen en Maassluis betaalt door middel van automati sche incasso de rekening van het geprivatiseerde nutsbedrijf. De vergoeding ligt lager dan tn Vlaardingen te doen gebruikelijk was. Toen het nutsbedrijf nog een gemeentelijke dienst was, kregen Vlaardingers die automatisch be taalden 25 gulden teruggestort. Maassluizers zijn bij het in de cember 1991 opgerichte bedrijf in vergelijking met vroeger ook slechter af. In het verleden werd de geboekte winst regelmatig aan de klanten terugbetaald. Per Maassluis huishouden leverde dit een voordeel van vaak enkele tientallen guldens op. Het gepri vatiseerde bedrijf heeft met deze gewoonte gebroken. De in 1992 geboekte winst van 1,3 miljoen gulden wordt gebruild voor reserveringen en een uitke ring aan de aandeelhouders. De gemeente Vlaardingen bezit 70 procent van de aandelen van het nutsbedrijf. Maassluis heeft het resterende deel van het kapitaal ingebracht. Als aandeelhouder hebben de gemeenten in 1992 goede zaken gedaan. Ze krijgen een dividend uitgekeerd van in totaal 462.000 gulden. Het rende ment op het geïnvesteerde ver mogen bedraagt hiermee in 1992 9,25 procent. De Maassluise wethouder Anton Wustrow (Financien) is tevreden met het bedrijfsresultaat in het eerste jaar van het bestaan van het nieuwe nutsbedrijf. „Er zijn wat aanloopmoeilijkheden ge weest. Het kost tijd om de ver schillende bedrijfsculturen aan elkaar te laten wennen. In dat licht gezien is het een goede zaak dat er reeds het eerste jaar winst is geboekt." Gerelateerd aan de omzet is de winst in 1992 overigens gering van omvang. Vlaardingers en Maassluizers hebben verleden jaar ruim 137 miljoen gulden aan het Nutsbedrijf Vlaardingen/ Maassluis betaald voor diensten als de levering van gas, water en licht. Op de geleverde goederen en diensten is derhalve slechts één procent winst geboekt. De grote schuldenlast van het Nutsbedrijf Vlaardingen/Maas sluis vormt de belangrijkste oor zaak van de geringe winstmarge. Het bedrijf heeft 152 miljoen gul den moeten lenen om de gemeen telijke nutsbedrijven van zowel Vlaardingen ais Maassluis te kun nen kopen. Het geld is geleend - van de gemeenten Vlaardingen, Maassluis, Rotterdam en de Bank Nederlandse Gemeenten. Deze geldschieters brachten in 1992 13 mihoen gulden aan rente in reke ning. Verder werd er voor 7 mil joen gulden schulden afgelost. Het Nutsbedrijf Vlaardingen/ Maassluis is ook de komende ja ren niet van plan geld terug te ge ven aan de consument. Liever re serveert men. Als het bedrijf zelf over méér geld beschikt, hoeft er minder geleend te worden. Min der schulden leiden tot minder kosten en dat kan bij een stabiele omzet op den duur tot hogere winsten leiden, legt een woord voerder uit. In dat geval zouden de tarieven voor gas, water en licht kunnen dalen, maar het Nutsbedrijf verwacht niet dat de aandeelhouders het geboekte voordeel aan de klanten zullen schenken. „Er moet de komende jaren flink geïnvesteerd worden. Dat leidt op andere posten onher roepelijk tot hogere kosten voor het bedrijf." Maassluis - Een 50-jarige inwo ner van Maassluis is door de poli tie gearresteerd omdat hij afgelo pen weekeinde zou hebben ge tracht zijn vrouw van het leven te beroven. De man wilde zijn echt genote tijdens een ruzie door wur ging om het leven brengen. De vrouw slaagde er in de echte lijke woning in Maassluis-West te ontvluchten en de politie te waar schuwen, De echtgenoot werd in verzekerde bewaring gesteld en is vandaag aan de officier van justi tie voorgeleid. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag. De ruzie was het gevolg van een slepende kwestie tussen de man en de vrouw. Naar aanleiding van het gewelddelict werd door de Maassluise politie een aantal mensen gehoord die in een eerder stadium - zonder succes - hadden geprobeerd de verstandhouding tussen de echtelieden te verbete- Als je een beetje handig bent en watvriendjes hebt. zetje zo een stevige hut in elkaar. Maar net als in het echt, gelden op de bouwspeelplaats voorschriften. Hoger dan drie etages mag niet. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Op de bouwspeel plaats is het verschil tussen meis jes en jongens ogenschijnlijk niet zo groot. Iedereen draagt een spij kerbroek of andere gemakkelijke werkkleding, en iedereen zwaait even gretig met zijn of haar ha mer. Maar toch hebben meisjes net iets meer oog voor details dan jongens, die vooral bezig zijn met veel geweld spijkersin het hout te meppen. Dat is in elk geval de ervaring van Dick van Tongeren, de beroeps kracht op de bouwspeelplaats in Holy. „Meisjes willen, als ze een hut bouwen, daar liefst ook een badkamer in, of in ieder geval een plekkie om zich op te tutten." Jongens letten meer op het uiter lijk van de constructies. 2e rich ten graag imposante gebouwen op. Hoe hoger, hoe beter. Maar vanwege het instortingsgevaar heeft de leiding een maximale bouwhoogte van drie etages voor geschreven. Doortastende jonge 'aannemers' vinden dat wel eens jammer. Terwijl de echte bouwvakkers op vakantie zijn, ontvangt Dick van Tongeren, bijgestaan door een le gertje vrijwilligers, dagelijks ge middeld 40 kinderen uit heel Vlaardingen die een eigen hut wilten bouwen. Direct na binnen komst storten ze zich op de voor raad hout die een palletbedrijf gratis heeft geleverd, en de rest van de dag heeft de leiding geen kind aan hen, De regen van de afgelopen weken heeft nauwelijks invloed gehad op het bezoekersaantal. „Als het zonnetje schijnt hebben we hier meer kinderen, maar ook bij slecht weer komen ze in drom men." Een buitje weerhoudt de jeugd ook niet van een vaartocht je met een van de waterfietsen op de vijver. Van Tongeren: „Het maakt ze met uit. Ze waren toch al nat." Ook om kleine ongemakjes op de bouwerij wordt hard gelachen. Slaat iemand met een hamer op zijn duim, dan zal het slachtoffer zelden in huilen uitbarsten. Een vriendje of vriendinnetje roept dan al gauw: „Stommerd. Eigen schuld." En daar blijft het dan bij. De gewonde bouwvakker wendt beschaamd het hoofd af en tim mert verbeten verder. „Hulp bie dt e wel als er eentje in een spijer trapt," vertelt Dick van Tongeren. „Dat euvel is snel ver holpen. Er lopen genoeg mensen rond met EHBO." De bouwspeelplaats blijft doorlo pend geopend tot 19 augustus. Na die datum kan de jeugd er alleen op zaterdag en woensdagmiddag terecht. Vlaardingen - Gemeenteraadslid Leo den Hoedt van D66 heeft b en w van Vlaardingen schriftelijke vragen gesteld over de recon structie die onlangs in de omge ving van de Prinses Julianabrug gereed is gekomen. De D66-frac- tie vindt de nieuwe verkeerssitu atie gevaarlijk voor rolstoelge bruikers en mensen met kinder wagens. De nieuwe brug werd zo'n twee weken geleden in gebruik geno men. Tegelijkertijd is ook de spoorwegovergang veranderd. Daar zijn twee vnjliggende fiets paden aangelegd waardoor het voetpad m westelijke richting is verplaatst. Volgens D66 zijn die wijzigingen onacceptabel. „Het voetpad is ter plaatse slechts zestig centimeter breed en aan de kant van de Parallelweg staat een portaal van de bovenleiding van de trein zeer hinderlijk in de weg," meent Den Hoedt. .Als een rolstoeler niet goed oplet, belandt hij of zij op de rijbaan of tussen de tramrails. Het voetpad moet in twee richtingen worden gebruikt terwijl het maar aan één kant door een zogenoemde ahob is be veiligd." Volgens D66 moet op een zo kort mogelijke termijn verandering worden aangebracht in de breed te van het voetpad. En aan beide zijden moet een ahob komen. Vlaardingen - Ontspannen luiste ren naar progressieve live-mu- ziek, en niet naar wat de café-ei genaar zijn gasten wenst voor te schotelen, zoals een plaatje van Corrie Konings. Waar in Vlaardin gen vind je een accommodatie waar je kunt luisteren naar mu ziek van je eigen smaak, en waar popgroepen kunnen repeteren? Hooguit in het Repetitiehuis aan de Koningin Wilheiminahaven. Maar daar voelt de stichting Co Ma zich niet thuis. Het Repetitie huis denkt volgens hen te com mercieel. De stichting (voluit Culturele Or ganisatie en Muziek Accommoda tie) wil een eigen onderkomen, zo blijkt uit een brief aan de opposi tiepartijen in de Vlaardiogse ge meenteraad. De brief is met opzet geschreven aan de partijen die niet in het college van burge meester en wethouders zitten (dat zijn de WD, GroenLinks, de SGP/RPF/GPV-eombinatie, de Socialistische Party, Burger Be langen en Burger Belangen Vlaardingen) omdat de 'gevestig de' partijen klaarblijkelijk geen oog hebben voor de popcultuur. Zij denken volgens de stichting Co Ma alleen maar aan grote bouwprojecten. Popmuzikanten hebben het zeer moeilijk in Vlaardingen, meent de stichting. De Stadsgehoorzaal mag niet meer door hen worden gebruikt, de Lijnbaanhallen zijn voor bands verboden terrein van wege de nabijheid van woningen, gebouw Triangel van de CJV aan de Fransenstraat moet om dezelf de reden nee verkopen en het La byrint aan de Zomerstraat, ooit gebouwd juist voor jongeren en hun muziek, staat ai jaren leeg. Co Ma kan het kopen van de ge meente - eventueel samen met de drumbands Avalance en Liberté - voor de somma van 600.000 gul den. Die prijs vindt de stichting te gortig. Daarnaast is het ook wel zuur dat Co Ma het Labyrint zou moeten kopen, De twaalf bands die bij de stichting zijn aangesloten, had den vroeger het jongerencentrum als hun vaste thuisbasis. Toen de gemeente het centrum sloot ston den de muzikanten op straat. De belofte van de gemeente om voor vervangende repetitieruimte te zorgen is nooit nagekomen, zegt Co Ma-secretaris Arie Letter man. Pogingen van de stichting om zelf een geschikte ruimte te vinden liepen steevast stuk op strenge geluidsvoorschriften of bepalingen uit het bestemmings plan. „Daarom," schrijft Co Ma, „wordt het tyd dat er in Vlaardin gen een wethouder komt die wel wat op heeft met de popcultuur. Onze vraag is dan ook: kan en wil de oppositie eens duidelijk ma ken aan het college van b en w dat de nood in Vlaardingen hoog is, en dat er op korte termijn een op lossing gevonden moet worden voor dit probleem." Schiedam - Bij een snelkraak aan de Hoogstraat in Schiedam is vanmorgen omstreeks zes uur een videorecorder gestolen uit de winkel van Skala. De dader reed met een gestolen au*o tegen de winkelpui en griste de recorder weg. De auto werd gisteravond laat ge stolen op het Johan Straussplem. Een bewoner van een flat aan de Eorodirdaan was getuige var. de diefstal. Hij iwaarschuwde de poli tie, maar die kon de dader niet meer achterhalen. De politie vermoedt dat de dader gisteravond lange tijd heeft ge zocht naar een geschikte auto. In de stad werden verschillende au to's opengebroken, zonder dat daar iets uit werd gestolen. Bo vendien kwam het signalement van de autokraker overeen met dat van de man die de auto aan het Johan Straussplem heeft ge stolen. De politie verwachtte in de loop van de ochtend meer duidelijk heid in de zaak te kunnen schep pen. Rotterdam/Schiedam - De 24-jari- ge Schiedammer A.E.B. die ervan wordt verdacht een stadgenoot twee keer te hebben beroofd en later ook nog eens gepoogd zou hebben het slachtoffer thuis te belagen, is door de rechtbank schuldig verklaard. De dader werd conform de eis veroordeeld tot achttien maanden cel met af trek van voorarrest. Officier van justitie mevrouw mr. A. Kaptein meende tijdens de zit ting van twee weken geleden te moeten kiezen voor een 'stevige' celstraf omdat de man klaarblij kelijk weinig had geleerd van zijn eerdere detentie. Hij was eerder tot tien maanden cel veroordeeld wegens de beroving van twee Rot terdammers. Twee maanden na dat hij zijn straf had uitgezeten belandde hij weer op het verkeer de pad. De Schiedammer kreeg in eerste instantie drie feiten ten laste ge legd. Hij zou in april van dit jaar met een kennis op de Parkweg een voorbijganger hebben be roofd van zijn portemonnee. „Als je aangifte doet, maken we jou dood," kreeg de man te horen. Het duo volgde het slachtoffer naar huis en trachtte de volgende dag zijn woning met geweld bin nen te dringen. De derde tenlaste legging was gebaseerd op verkla ringen van een broer van het slachtoffer. Deze hield vol dat B. hem op 23 november van het vo rig jaar 's nachts in Schiedam van zijn heuptas had beroofd. Dat laatste feit werd tijdens de zitting echter van de dagvaarding ge schrapt. De raadsman van de ver dachte, mr. S.T. van Bergen He negouwen, was tot de ontdekking gekomen dat zijn diént op het zelfde tijdstip in Rotterdam was opgepakt voor een beroving. De advocaat vond de eis van acht tien maanden veel te hoog. Hy be twijfelde of zijn cliënt de dreige menten aan de Parkweg daadwer kelijk had geuit. Hij pleitte voor een straf van twaalf maanden, volgens hem de absolute grens. Schiedam - Uit een café aan de Lekstraat is een geldkistje gesto len met daarin duizend gulden. De diefstal moet volgens de aan gever maandag op klaarlichte dag zijn gepleegd. Kelderboxen waren de afgelopen dagen een geliefd doelwit van in brekers in Schiedam, Kelders werden opengebroken aan de Lo- rentzlaan, de Piersonstraat en de Von Leibnizstraat. Er werd ge reedschap gestolen. In de Von Leibnizstraat werd de dader ge signaleerd. Het ging om een man met donker haar in een staartje en een pet op. Een getuige zag de man weglopen met een tas. De buit van de inbraak is niet be kend. Maassluis - In de serie orgelcon certen in de Immanuclkcrk in Maassluis is zaterdag 7 augustus plaats ingeruimd voor twee jonge musici: Wim Voogd en Mare La- bruyère. Voogd is in het bezit van de diploma's docerend en uitvoe rend musicus, Labruyère heeft het diploma docerend musicus en studeert nog aan het Arnhems conservatorium. Het tweetal speelt zaterdag niet alleen solowerken maar ook com posities die bewerkt zijn voor vierhandig samenspel. Het con cert begint om kwart over acht Schiedam - Bij het .Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) en de politie is maandag een aantal meldingen gedaan van een rat tenplaag in de Boylestraat. Als ooraak worden twee kapotte ri oolleidingen in de straat in Sehiedam-Oost aangewezen. De ratten werden voor het eerst eergisteren gesignaleerd nadat bij een woning een put was gegra ven om het riool te herstellen. Het gat is inmiddels gedieht en ook het tweede riool wordt een dezer dagen hersteld. Volgens medewerkers van het ONS valt het allemaal wel mee. „Er zou zich een heel peloton rat ten door de straat bewegen," zegt een woordvoerder. „Dat kan ik me nauwelijks voorstellen. Na tuurlijk kan het gebeuren dat bij werkzaamheden aan het riool rat ten tevoorschij n komen. Maar om nu te zeggen dat het een opval lend groot aantal betreft, nee." Inmiddels is een ontsmetter van het nutsbedrijf in de Boylestraat aan het werk geweest en zijn de nodige bestrijdingsmiddelen toe gepast. Die werken niet direct maar hebben pas na zo'n vijf da gen hun vernietigende werking. Ook volgens de bestrijder valt de rattenoveriast wel mee. „Ik heb wel vaker met dat bijltje gehakt en kan vaststellen dat er niets bij zonders aan de hand is. Het wordt allemaal nogal overdreven." „Als je nooit een rat voor je deur ziet en er lopen er ineens drie of vier in de straat, valt het wel op," reageert een bewoonster die uit het raam leunt. „Ik moet er niet aan denken dat zo'n beest in het donker voor me langs schiet. Of dat spelende kinderen zo'n eng beest tegenkomen." Vlaardingen - De speelvoorzie- ning op de hoek van de Van Maer- lantlaan en de Melis Stokelaan wordt uitgebreid, tot een buurt- speelvoorziening. Na de vakantie worden er nieuwe speelwerktui- gen geplaatst. De gemeente heeft hierover eerst uitvoerig overleg gehad met de basischolen in de buurt: de Zuid wester en de Willem Alexander. Daarna hebben de onderwijzers de kinderen om hun mening ge vraagd. De leerlingen van de Zuidwester krijgen vlakbij hun school een tafeltennistafel en een klimrek, die van de Willem Alexander krijgen een klimrek en twee veerbeesten. Het vergroten van de speelmoge- lykheden vloeit voort uit het in maart door de gemeenteraad vastgestelde speelruimteplan. Daarin staat ook het realiseren van een voorziening aan de Henri Dun ant laan In september gaat daarover de inspraak van start.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1