Rotterdam 13 Voorlopig geen plek voor RTL 5 op Rotterdamse kabel 'Rotterdams carnaval leuk, maar voor het echte feest moetje op Aruba zijn' Correct maakt geen kans op bioscopen van MGM Farkeer- beugels weg Architect moet huiswerk voor nieuwe gevangenis over doen Woedende reacties op optreden Theo van Gogh Rivierpolitie heeft nieuwe snelle boot Kaartenactie brengt achtduizend gulden op Actievoerders besmeuren pand De Telegraaf Bewaarders snel voor rechter Rotterdam eens met spoortunnel Met twee ton op zak gearresteerd Peper sluit dealerskroeg Beugel-BH's Rotterdams Dagblad Zaterdag 7 augustus 1993 Rotterdam - De Amsterdamse filmregisseur/schrij ver/ tv-presentator/columrüst Theo van Gogh heeft gisteravond honderden Rotterdammers tegen zich in het harnas gejaagd. Radio Rijnmond had Van Gogh uitgenodigd voor één keer het programma Va- kan tiepost' te presenteren. Luisteraars konden rea geren op een door de presentator geponeerde stel ling. De stelling die Van Gogh gisteravond verdedigde luidde: „Het beste wat Rotterdam ooit is overkomen, is het bombardement." Meteen nadat het enfant ter rible van de Amsterdamse grachtengordel deze woorden de ether had ingeslingerd, regende het tele foontjes van boze luisteraars. Velen vroegen zich woedend en over hun woorden struikelend af wat Van Gogh bezielde» of hij wel wist wat oorlog was en hoe hij zo tactloos gaan. „Dit is ronduit schandalig. brieste luisteraar. mensen die reageer- nauwehjks kans hun be zwaren tegen duidelijk te maken, want hakte er met een ongena- Wanneer hij mocht hij wilde, dan was het juist de reageren de luisteraar, die zich schuldig maakte aan Hitler-aehtige praktij ken. Ook de 'vriendin' die Van Gogh met zich had meegetroond naar de studio, Fréderique Spigt, ooit zangeres van de popgroep I've got the bullets, gooide olie op het vuur door stevig tegen de steeds veront waardigder reagerende luisteraars tekeer te gaan. „Het zou veel beter zijn wanneer u uw verhaal met op de radio houdt," luidde een van de furieuse reac ties. „U gedraagt zich als een straatvechter, u over schreeuwt mensen," waarna ook hem door Van Gogh de mond werd gesnoerd. Van Gogh maakte alles al leen nog maar erger. De boze luisteraars stapten met open ogen „in de hoop stront" die hij voor ze had neergelegd en die alleen maar grappig bedoeld was. Hij wilde luisteraars trekken voor Radio Rijnmond, zei hij. Daarvoor was hij gevraagd. En dat de Rotter dammers de ironie niet begrepen, ach. Wel was hij enthousiast over „die prachtige gekwetstheid." Na afloop van de uitzending stond de telefoon bij Ra dio Rijnmond nog geruime tijd roodgloeiend. Radio Rijnmond-programmamaker Reint Jan Potze ver klaarde dat men dit niet had voorzien. „Wanneer je Theo van Gogh uitnodigt, dan weet je watje onge veer te wachten staat," aldus Potze. „Maar dat het zo zou uitpakken, daar hadden we geen idee van. Kijk, de mensen die wij uitnodigen krijgen de kans een uur lang het programma op hun manier te vullen, dus ze zijn vrij te doen en te laten wat ze willen," Potze verwacht niet dat het optreden van Van Gogh nog gevolgen zal hebben. „Nee, hoezo? In dit land is iedereen vrij te zeggen wat hy wil. Het is een uurtje spannende radio geworden. Ik denk dat de ironie veel mensen is ontgaan, al zullen "wij zelf denk ik niet zo snel zo'n onderwerp aansnijden." Terugblikkend op de uitzending verklaarde Theo van Gogh in café Le Vagabond dat hij zijn stelling al donderdag had ingediend bij Radio Rijnmond en dat men daar dus op de hoogte kon zijn van wat er zou gebeuren. Hij sprak tevens de verwachting uit dat hij waarschijn lijk niet snel nog eens zal worden gevraagd in Rotter dam een radioprogramma te komen presenteren. Theo van Gogh voor de micro foon van Radio Rijn mond: 'Het beste wat Rotterdam ooit is over komen, was het bom barde ment.' Foto Fred Emst/Ccr Vos Rotterdam - De Rotterdamse rivierpolitie heeft er een nieuw schip bij, de 'Politie 16'. Het schip is giste ren officieel in gebruik genomen. Het gaat om de snelle Boston-Whaler 'Challenger' waarmee ver schillende Amerikaanse politiekorpsen en de Ameri kaanse kustwacht uitstekende ervaringen hebben. Het schip heeft twee dieselmotoren van het merk Volvo Penta en kan een topsnelheid van zeventig ki lometer per uur bereiken. De kruissnelheid is veer tig kilometer. Het grote voordeel hiervan is dat de tijd tussen de melding en het ter plekke zijn hiermee wordt gehalveerd naar slechts tien. minuten. Het schip wordt gevaren door een tweekoppige beman ning, maar indien nodig is er ook plaats voor een sec tie van de Mobiele Eenheid. Het schip zal worden in gezet in de Europoort en tijdens het toeristenseizoen ook op het Brïelse Meer. Rotterdam - De kaartenactie voor Tgjenobyl-slacht offer Denis Mogutow heeft voorlopig ongeveer acht duizend gulden opgeleverd. Een Weine tweeduizend Rotterdammers hebben kaarten met extra geld aan postzegels gestuurd naar de Witrus, die op dit mo ment in het ziekenhuis Bijkzigt wordt behandeld. Waarschijnlijk mag Mogutow maandag het zieken huis verlaten, nadat er vorige week waterpokken was geconstateerd. Over twee weken zal de chemo therapie» die tijdelijk gestaakt was in verband met het virus, worden hervat. Door de nieuwe tegenslag zal de levensreddende beenmergtransplantatie waarschijnlijk v/orden uitgesteld tot oktober. Edwin van Wensveen, cüe zich om het lot van Mogu tow bekommert, heeft inmiddels tal van nieuwe acti viteiten in voorbereiding om de operatie mogelijk te maken. Naast de al eerder bekende benefietwed strijd van ADO Den Haag (14 september) zal op 11 september de opbrengst van een kunstveiling ten goede komen aan het Denis "Mogutow Fonds. Rotterdam - Actievoerders heb ben in de nacht van donderdag op vrijdag vernielingen aangericht aan het kantoor van De Telegraaf aan de Botersloot in Rotterdam. Het pand is besmeurd met verf en de sloten zijn onklaar gemaakt. Ook een aangrenzende woning is - vermoedelijk per ongeluk - beklad met verf. De actie tegen de krant was eer der gepland op zondag, maar ging toen niet door. Wel werd er maan dag bij het Rotterdams Dagblad en het ANP een pamflet bezorgd waarin stond dat er zondagnacht vernielingen waren aangericht bij De Telegraaf. In die brief, die is ondertekend door „enkele anti- racistes" nemen de schrijvers stelling tegen het houding van De Telegraaf tegenover asielszoe kers. Vooral het artikel „De tenta kels van RARA" in De Telegraaf van 24 juli is de actievoerders in het verkeerde keelgat geschoten, omdat daarin een onjuist verband zou zijn gelegd tussen terroristi sche organisaties en instellingen die hulp verlenen aan asielzoe kers. „Kranten als De Telegraaf zijn door 'Nederland is vol'-mde- naties medeverantwoordelijk voor de instandhouding van de racistische beeldvorming van mi granten en vluchtelingen," staat er in de brief. De redactie van De Telegraaf heeft nog geen aangifte gedaan van de vernielingen. Er wordt een chemisch bedrijf ingeschakeld om de boel schoon te maken. Rotterdam - Het is vooralsnog zeer onzeker of de nieuwe zen der RTL 5 bij de start van de uitzendingen in oktober ook in Rot terdam te ontvangen zal zijn. De Rotterdamse kabel zit op dit moment 'vol' en het Energiebedrijf (GEB), dat verantwoorde- lijk is voor deexploitatiedaarvan,'is niet van plan zelf stappente ondernemen om het doorgeven van RTL 5 in oktober wel moge lijk te maken, RTL 5 onderhandelt nog met de Vecai, de over koepelende organisatie van kabelexploitanten over het doorge ven van de zender. De zenderindèling voor de Rot terdamse kabel wordt ieder jaar vastgesteld door de commissie Kunstzaken van de gemeente raad, waarna het college van bur gemeester en wethouders het for mele besluit neemt. De vaststel ling over 1994 vindt normaal ge sproken pas plaats in november of december. De contracten met de via de Centrale Antenne In richting (CAI) doorgegeven zen ders worden bovendien per ka lenderjaar gesloten. Het is dus niet mogelijk tussentijds een zen der 'van de kabel af te gooien'. Wel bestaat de mogelijkheid de capaciteit van het Rotterdamse kabelnet uit te breiden, maar dat heeft aanzienlijke financiële con sequenties. RTL 5, het tiende station van de Luxemburgse omroepmaatschap- pij CLT, is bedoeld als aanvulling op RTL 4. De laatste zender blijkt vooral bij vrouwen aan te slaan. RTL 5 wil zich vanaf oktober meer gaan richten op jongeren, mannen en hoger opgeleiden en de daarbij horende advertentie markt. In Hilversum wordt de komst van de nieuwe commercië le zender met bezorgdheid tege moet gezien, omdat die een ver dere bedreiging kan vormen voor de publieke omroepen. Het bioscoopconcern MGM zal geen panden verkopen aan het Rotterdamse elektronica-bedrijf Correct. Volgens direc teur W. van Wouw van MGM zal de komende jaren wel zyn gehele bedrijf worden ver kocht, maar is het niet de bedoeling afzonder lijke bioscopen van de hand te doen. Correct heeft MGM deze week gemeld geïnte resseerd te zijn in de overneming van een of meer bioscoopcomplexen in Amsterdam en Den Haag. Hierin zou het Rotterdamse be drijf filialen van zijn elektronica-winkels wil len vestigen. Directeur H. de Jong sr. van Correct reageerde daarmee op berichten dat de huidige eigenaar van MGM, de Franse staatsbank Crédit Lyonnais, van de bioscoop keten afwil. „Het is inderdaad zo," zegt MGM-directeur Van Wouw, „dat al onze aandelen binnen een paar jaar van eigenaar zullen verwisselen. Maar er is absoluut geen sprake van dat af zonderlijke bioscopen zomaar verkocht zul len worden. De bioscopen zyn juist de winst gevende tak binnen MGM; die willen we uit breiden. In Rotterdam zullen we onder meer dit jaar beginnen met de bouw van een groot bioscoopcomplex op het Schouwburgplein." Volgens Van Wouw zullen na de opening van die grote complexen - er komt er in ieder ge val ook een in Amsterdam - wel kleine bio scopen worden afgestoten. Daarbij gaat het om Thalia aan de West-Kruiskade in Rotter dam en Bellevue/Cinerama/Calypso aan de Mamixstraat in Amsterdam. „Maar in beide gevallen worden die bioscopen overgenomen door de gemeente. Dat is part of the dealDie zalen kunnen we dus niet aan Correct verko pen. Bovendien krijg je natuurlijk niet zo ge makkelijk toestemming voor detailhandel in een bioscoopzaal." Door Canis Zijlmans Rotterdam - „Prachtig was het, de Straatparade van vonge week en het Rotterdamse tropische car naval, maar voor het echte feest moet je toch op Aruba zijn," ver telt de 34-jarige Germaine Her- na'ndez in haar flatwoning in Prins Alexander, „Hoewel ik flink spierpijn had van al dat dansen," voegt twee lingzus Corinne, waarmee 2e haar woning deelt, eraan toe, „zijn we na afloop nog naar het feest m de Energiehal geweest om te kijken en luisteren naar de Braziliaanse Kaoma, de vertolker van de Lam bada. Maar het was er hartstikke stil. Er waren op zoveel plaatsen feesten georganiseerd, dat er overal te weinig mensen waren." Samen beeldden de zussen in de tot 'Beste Groep van de Straatpa rade' uitgeroepen Fantasia di Rotterdam - De parkeerbeugel verdwijnt uit het straatbeeld van Rotterdam. Met deze beugels worden zevenhonderd parkeer plaatsen voor belanghebbenden gemarkeerd. Hiervoor in de plaats komt een markering met borden en gele strepen op het wegdek van de parkeerplaats. Verder zullen parkeervergunnln- gen voortaan voor een aantal stra ten - zogenoemde parkeersecto- ren - worden verleend, zodat ver gunninghouders hun auto op meer plaatsen voor belangheb benden kunnen parkeren. Burgemeester en wethouders ho pen hiermee de parkeerregeling te verbeteren. Onderzoek heeft uitgewezen dat vergunninghou ders zich in de maatregelen kun nen vinden. Er wordt overige is een uitzondering gemaakt voor beugels die zyn verhuurd aan be drijven. In totaal telt de Rotterdamse bin nenstad byna tweeduizend par keerplaatsen voor belanghebben den. De verwachting is dat dit aantal in de komende jaren zal toenemen, omdat het gemeente lijk beleid erop is gericht om alle vrije parkeerplaatsen om le zet ten in gereguleerde. De wijzigingen in de parkeerrege ling levert de gemeente een be sparing op van 170.000 gulden per jaar. Daartegenover staat dat het weghalen van de parkeerbeugels een eenmalige kostenpost van 105.000 gulden is. Universo 'de bliksems' uit. Voor dit doel waren ze uitgedost in wit zilveren pakken, rijkelijk versiert met edelstenen, pluche, veren en glitters. „Dat hebben we aan e'e'n persoon te danken," stelt Corin ne, die in 1978 door Aruba werd afgevaardigd voor de Miss Uni verse verkiezing in het Mexicaan se Acupulco, vast, „De kleding van de groep is ontworpen en ge maakt door de Coco Chanel van de Cariben, de 67-jange ïchie Kelly uit Amsterdam. Zij is de stuwende kracht achter onze groep en door haar hebben we ge wonnen. Ondanks haar hoge leef tijd liep Ichie zelf met een lood zwaar 'road-piece' op weitjes in de parade. Alle ouderen applau disseerden toen ze voorbij kwam. Op Aruba doet iedereen met car naval mee. Duizenden guldens geven we er aan uit en je bent er nooit te oud voor." De pas e'e'n jaar oude groep wordt veel gevraagd. Vandaag lo pen de vijftig leden mee in de pa rade van Hellevoetsluis en er wordt hard gewerkt om begin vol gend jaar met de vijftig leden mee te dansen in de parade van Aruba, dat dan z'n veertigste carnaval viert. „Daar is het carnaval een spektakel," vertelt de in het Aru baanse Santa Cruz geboren Cor inne. Op achttien jarige leeftijd kwam ze tegen haar zin naar Ne derland, omdat haar vader in Heerlen een contract voor werk kreeg aangeboden. Trainen „Naast Rio en Trinidad," gaat ze verder, „is Aruba de' plaats om carnaval te vieren. De stoet is on geveer vijftien kilometer lang en we lopen over het hele eiland. Dat wordt wel even trainen dus. Het carnaval, dat toeristen van over de hele wereld trekt, eindigt met Maidigras. Dan is er 's avonds de Light Parade, een fantastisch schouwspel met verlichte praal wagens. Het esthetische is heel belangrijk. Een Arubaan loopt niet twee keer met hetzelfde pak. Als het carnaval voorbij is kopen hoteleigenaren en carnavalsgroe pen uit andere plaatsen de kos tuums op. Het bewijs dat Aruba trendsetter op dit gebied is." Toen carnaval op Aruba nog met maskers gevierd werd, heeft de kerk zich lange tijd tegen het feest verzet. Germaine: „Ze von den het 'onbeleefd' en 'heidens' om met maskers te lopen. Maar op Aruba gaat het er in tegenstel ling tot het feest in Rio er netjes aan toe. Bij ons wordt beschaafd carnaval gevierd." De zussen menen dat de Aru- Germaine en Corinne Her na'ndez 'de bliksems' van de Arubaanse carnavals groep Fanta sia di Univer so. Foto Fred Ernst/Cor Vos baanse cultuur 'overzee' veel le weinig bekendheid heeft en er kenning krijgt. Volgens hen wor den alle mensen van de Antillen en Curasao over e'e'n kam ge schoren. „We hebben een eigen identiteit en zijn verschillend van de andere eilandbewoners," legt Germaine uit. „De 75,000 Aruba nen spreken hun eigen dialect van het Papiemento en zijn 'lati no's', die afstammen van de indi anen, Portugezen, Spanjaarden, Italianen en Hollanders. Wij zijn veel meer gericht op Amerika en Curasao en de andere Antillen op Nederland. Daar heerst de creool se cultuur. Zo hebben de Westin- dische negers hun geïmprovi seerde jazzmuziek in rumba-rit me, Calypso en Tumba, terwijl wij meer van Salsa en Merengue en swingende brass-bands houden." Gediscrimineerd Ondanks hun VWO-diploma en afgeronde opleiding aan de peda gogische academie hebben Corin ne en Germaine in Nederland geen passende vaste baan kun nen vinden. Corinne: „De kwali teiten van de Arubanen vinden hier te weinig erkenning. Neder land lijkt multi-cultureel. Maar dat is misschien alleen zo als de parade door de stad trekt. Er wordt flink gediscrimineerd. Veel Arubanen zijn goed opgeleid, maar doordat ze een kleurtje en een dialect hebben vinden ze toch moeilijk werk. Terwyl de naar Amerika gee"migreerde Aruba nen daar wel aan de bak komen." „Sunnamers en de niet-Aruba- nen van de Antillen," gaat ze ver der, „zijn altyd veel meer op Ne derland gericht geweest. Zij ken nen de cultuur hier beter en zijn goed georganiseerd. Ze hebben hun eigen taalcursussen, speciale instellingen en belangenorgani saties. Maar op het Arbeidsbu reau zit bijvoorbeeld geen consu lent voor Arubanen, terwijl dit wel nodig is. Arubanen zouden zich beter moeten organiseren." In de toekomst hopen de zussen terug te keren naar Aruba. „Als we daar zijn voor het carnaval," zegt Germaine, „oiïe"nteren we ons gelijk op een eventuele terug keer. Tot nu toe was er alleen werk voor bouwvakkers om ho tels te bouwen. Maar wie weet kunnen we daar een baantje in de toeristensector vinden." Dordrecht - De Rotterdamse ar chitect W. J. Neutelings moet zijn huiswerk voor de bouw van een nieuwe gevangenis in Dordrecht over doen. Het door Neutelings geleverde ontwerp is, net als de plannen van twee collega's, door een jury onder leiding van Rijks bouwmeester K. Rijnboutt afge keurd. Het ontwerp van de Rot terdamse architect biedt echter voldoende mogelijkheden voor een nieuw plan. Neutelings moet wel haast maken, want al komend voorjaar moet met dc bouw wor den begonnen. Eind 1995 moet de gevangenis, die plaats zal bieden aan 192 cellen, klaar zijn. Eerder dit jaar bereikten Dordrecht en het rijk een akkoord over de ver koop van een stuk grond op de Kerkeplaat, dat lange tijd gere serveerd was voor de bouw van een nieuwe elektriciteitscentrale. Voor het ontwerp van de nieuwe gevangen L had het ministerie van Vrom aan drie architecten op dracht gegeven een plan tc ma ken. Dat is gebeurd in de hoop dat zo'n prijsvraag nieuwe concepten zou opleveren voor de huisves ting van gedetineerden. Noch Neutelings, noch zijn Italiaanse collega V. Gregotti, noch de Por tugese architect T. Taviera heeft, volgens de jury. aan de gestelde eisen voldaan. De jury noemt de geleverde plannen echter wel 'ar chitectonisch van hoog niveau'. Ook wordt gesteld dat 'het zonder tussentijdse uitwisseling van ge dachten met gebruiker en toepas sing van bestaande ervaringen ook voor Europese toparchitecten zeer moeilijk is te slagen in deze specifieke opdracht'. De kritiek op de geleveide plannen spitst zich toe op de te hoge kosten en het benodigde 'nuttig oppervlak' van het gebouw. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Vrom zal het bijwerken' van het ontwerp niet leiden tot vertraging in de bouw. Rotterdam - De twee bewaarders die er van worden verdacht dat zij gedetineerden hebben geholpen bij ontsnappingen uit de peniten tiaire inrichting De Schie, moeten dinsdag 17 augustus voorde rech ter komen. Dat heeft het open baar ministerie in Rotterdam gis teren bekendgemaakt. De twee inmiddels ex-bewaar- ders, 27 en 30 jaar oud, worden er van verdacht tot twee keer toe een vuurwapen binnen de muren van de Schie te hebben gebracht. De vuurwapens werden gebruikt bij twee gewelddadige ontnappingen van gedetineerden uit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI). In EBI's worden gevangenen onder gebracht die zeer vluchtgevaar lijk zijn. De bewaarders wordt verder het medepiegen van gijze lingen en hulp bij ontsnappingen ten laste gelegd. De bewaarders hebben bekend dat zij geld heb ben gekregen voor hun hulp bij de ontsnappingen. De ontsnap pingen vonden plaats op 19 fe bruari en 30 maart van dit jaar. By de ontsnapping in februari ging een 35-jarige Italiaan er vandoor. De Italiaan is nog steeds voort vluchtig. Eén van de bewaarders leverde het vuurwapen, de ander hielp by de voorbereiding. De le verancier van het wapen liet zich zelf gijzelen. Bij de ontsnapping in maart van een 50-jarige Colom biaan en een 44-jarige Amerikaan waren de rollen omgedraaid. Deze vlucht mislukte. Door kordaat op treden van andere bewaarders kon de Amerikaan buiten dc poorten worden opgepakt. De Co lombiaan werd later in de stad aangehouden nadat hij met een vluchtauto tegen een lichtmast was gereden. De bewaarders wer den in mei opgepakt. Rotterdam - B en W van Rotter dam gaan akkoord met het plan om een spoortunnel onder de Ou de Maas aan te leggen. De2e tun nel is nodig om het knelpunt Bot- lekbrug (onderdeel van de haven spoorlijn) op te lossen. In een brief aan de NS, die een voorkeur voor een tunnel hebben, schrij ven B en W dat een spoortunnel de beste garanties biedt voor een ook op langere termijn voldoende capaciteit voor het goederenver voer per spoor. Bovendien voor komt een tunnel de nautische problemen die gepaard gaan met een brug. Als voorwaarden voor de tunnel, die mogelijk volgens een nieuwe methode wordt geboord, noemt het college de verwijdering van de beslaande Botlekbrug en de vervanging door een andere brug- verbinding voor het vervoer van gevaarlijke sioffen over de weg. Rotterdam - Naar nu pas bekend is geworden heeft de politie woensdagavond bij een routine controle op de Maasboulevard twee mannen aangehouden die twee vuurwapens, munitie, CS- gas en tweehonderdduizend gul den aan contant geld bij zich had den, De twee, de 23-junge E. van H. en de 31-jarige L.S., zijn gear resteerd. In hun huis in Rotter dam vond de politie nog een vuur wapen. De politie onderzoekt waar het geld vandaan komt. Rotterdam - Burgemeester Peper heeft het overlastgevende horeca bedrijf 'Schiezicht' aan de Span- gensekade voor een jaar gesloten. Het bedrijf heeft volgens Peper op ontoelaatbare wijze de openba re orde en het woon- en leefkli maat in de buurt aangetast. Schiezicht staat bekend als een. pand waar verdovende middelen werden verhandeld en gebruikt. Bovendien werden regelmatig ge stolen goederen omgeruild voor drugs. Volgens omwonenden ver oorzaakten de bezoekers ontoe laatbare overlast. In de krant van dinsdag 3 augus tus hebben wij een verslag ge plaatst van het kort geding dat de advocaat mr, E. R, Weening tegen de Staat heeft gevoerd over de veiligheidsmaatregelen en detec tiepoortjes in het huis van bewa ring De Schie. Daarin doet mr Weening de volgende uitlating: „Als je vrouwen verplicht om hun beugel-BH af te doen, dan is dat een duidelijke discriminatie van de beter gepositioneerde dames ten opzichte van de gebakken eit jes." Mr. Weening wyst erop dat het gegniffel tijdens deze uitla ting niet van hem afkomstig was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2