Waterweg 9 Straatverlichting kost veel extra geld Schedel van veenlijk in Maassluis' museum Asielzoeker houdt flat bezet: gemeente begint kort geding Strenge controle op misbruik parkeerplaatsen voor invaliden Stadsarchief ordent eigen 'schoenendoos' Haaien bij strandwacht Hoek van Holland AVR wordt stuk schoner door rookgasreiniger Café Dirty Henry is failliet en weer open Miljoenen nodig voor vervanging van versleten lantaarnpalen Dronken tegen lantaarnpaal Pannetje melk oorzaak brand Inbraak voor collectebusje Dief met buit in kraag gevat Naaimachines en geld weg Inbrekers opgepakt Weer reeks kelderinbraken Rotterdams Dagblad Maandag 9 augustus 1993 Hoek van Holland - Augustus betekent normaliter topdrukte voor de strandwacht, maar de door het weer veroorzaakte stilte op het strand heeft de wach ters de tijd gegeven een educatief centrum in te rich ten. De tentoongestelde spullen zijn verzameld door strandcoordinator André van Zanden. Het betreft flora en fauna uit het kustgebied. De verzamelaar beantwoordt zelf de vragen van de bezoekers, doorgaans kinderen die het centrum met school bezoeken. „Je krijgt allerlei vragen. André, wat is dit, wat is dat? Langzamerhand heb ik een ver zameling aangelegd om bepaalde dingen toe te kun nen lichten.1" De eerste exemplaren die André op sterk water zette, waren zand- en doornhaaien. De bezoekers aan de strandwacht willen vaak niet geloven dat ook onder de kust van Hoek van Holland haaien voorkomen. „Er zwemmen hier in de Noordzee wel degelijk haai en. Deze haaien worden echter niet groter dan een meter en zijn ongevaarlijk. Omdat veel kinderen zei den dat dat niet waar is, dacht ik bij mezelf: als ik eens een paar haaien op de kop kan tikken, zet ik die op sterk water. Dan kan ik laten zien waar ik het over •heb." Ook het pietermannetje, een kleine baars, is in trek bij kinderen. „Deze vissen hebben een stekeltje op de rug dat gevuld is met een soort gif. Wanneer je op zo'n visje stapt, heb je het idee dat je door een wesp gestoken wordt. Je krijgt een opgezette voet en voelt je niet lekker. Het is handig om de kinderen te laten zien hoe zo'n vis er uitziet, zodat zij uitkijken wan neer er een pietermannetje in hun garnalennetje zit." De tentoongestelde dieren zijn of door vissers gevan gen of aangespoeld en tijdens de dagelijkse jutronde door de strandwacht gevonden. De strandwacht mist in de collectie echter nog veei dieren. Daarom wil ze mensen die opgezette dieren uit het duingebied op zolder hebben staan vragen deze aan het educatieve centrum te schenken om de expositie vollediger te 'maken. Ook is André van Zanden op zoek naar een hobbyist "die een vergunning heeft om dieren op te zetten. „Wij vinden natuurlijk wel eens vogels. Sommingen zijn onbeschadigd en kunnen opgezet worden. Wij kunnen dat zelf niet doen. Daarom leggen we ze in de vriezer en wachten op iemand die dat wel mag." Het educatief centrum is niet bedoeld voor dagjes mensen. Het is in eerste instantie bedoeld voor ba sisscholen in de regio. Mensen die meer informatie willen of André van Zanden kunnen helpen aan mu seumstukken kunnen bellen met de strandwacht, 01747-83333. Vlaardingen - Door het installeren van rookgasreini gers bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) dit en volgend jaar zal de neerslag van (schadelijke) ver- brandingsstoffen in Vlaardingen sterk afnemen. De ingebruikname van een nieuwe oven voor het ver branden van huisvuil zal de emissie weliswaar ver groten, maar de reinigende werking van filters heft het schadelijke effect daarvan nagenoeg op. Dit heeft adjunct-directeur ir. P. C. Groenewegen van de DCMR Milieudienst Rynmond de gemeente 'Vlaardingen laten weten. De DCMR heeft op verzoek van Vlaardingen onderzoek gedaan naar de uitstoot van de AVR in de afgelopen jaren cn de verwachte emissies in de toekomst, na installatie van nieuwe reinigingstechnieken. „Eindconclusie is dat de consequenties met betrek king tot gezondheid en milieudruk in Vlaardingen ten gevolge van de AVR na december 1993 zeer klein zullen zijn. De toename van de nadelige effecten ten gevolge van de bouw van een nieuwe oven zijn te ver waarlozen," aldus Groenewegen in zijn rapport aan de gemeente. Volgens de DCMR gebruikt het afvalverwerkende bedrijf in Rozenburg straks de beste technieken die er bestaan om de emissie van schadelijke stoffen te verminderen. Ook m een rapport van de TU in Delft worden de door de AVR gebruikte technieken als de best bestaande erkend. Schiedam - De arrondisementsrechtbank heeft vori ge week het faillissement uitgesproken van café Dir ty Henry aan de Grote Markt. Het etablissement, dat werd uitgebaat door H. J. Carels, timmerde de laatste tijd vooral aan de weg als muziekcafé. Op zaterdag avonden werd de zaak op de hoek van de Grote Markt en de Brede Marktsteeg druk bezocht door motorrijders. Ondanks de redelijke klandizie bouwde het bedrijf m de afgelopen tijd een flinke schuldenlast op. De curator is op dit moment druk bezig met het inventa riseren van de schuldeisers. De belangenbehartiger van deze geldschieters wil niet zeggen wie het faillis sement heeft aangevraagd. Carels pachtte het pand van de Rotterdamse exploitant van horeca-onderne- mir.gen D. Rutteman. Na de sluiting van Dirty Henry heeft een nieuwe pachter het café heropend onder de naam Grote Inkorte tijd betekent dit de deide wisseling van ei genaar m cafés aan de Grote Markt. Op het plein rond het oude stadhuis verwisselden eerder café d'Ooievaar en het vroegere café De Hermandad van eigenaar. De laatste zaak is omgedoopt in Van Digge len. André van Zanden ver wacht de ko mende weken veel school kinderen in het Educatief Centrum van de strand wacht ïnHoek van Holland. Met name de haaien op sterk water zijn in trek. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen moet de komende ja ren veel extra geld uitgeven om de nachtelijke duisternis op straat te kunnen blijven verdrijven. Het heeft niets te maken met een stijgende elektriciteitsrekening; net als nu zal de ko mende jaren naar schatting SvO.OCÖ gulden nodig zijn om 's nachts de lampen te laten branden. De kostenpost wordt ver oor ^akt door versleten lantaarnpalen, die de komende jaren massaal vervangen moeten worden. In de jaren '50, '60 en '70 zijn in de uitbreidingswijken duizenden lantaarnpalen geplaatst. Omdat een gemiddelde paal vijfentwin tig jaar dienst doet, gaan ze de ko mende jaren naar de oudijzer- boer. In de toekomst is voor ver vanging waarschijnlijk één mil joen gulden per jaar nodig. De vervangingsinvesteringen zullen een flinke stijging beteke nen ten opzichte van het huidige budget voor de openbare verlich ting in de stad. Dit jaar geeft Vlaardingen 576.000 gulden uit om de stad van nieuwe straatver lichting te voorzien. Ten opzichte van voorgaande jaren is nu reeds sprake van een forse verhoging van het budget. Dit jaar wordt de verlichting on der meer vervangen aan de Floris de Vijfdelaan, in de omgeving van de Eendrachtstraat in de Oost- wijk en gedeelten van de Oranje- buurt. Onderzocht wordt of 15.000 gulden geïnvesteerd moet wor den om de verlichting in het oude deel van winkelcentrum De Loper te verbeteren. Dit deel van het winkelgebied wordt binnen kort opgeknapt Voor 1993 is ook geld uitgetrok ken voor het aanbrengen van ver lichting op plaatsen, waar tot dus ver duisternis heerst in de nach telijke uren. Onder meer wordt het parkeerterrein van voetbal vereniging Zwaluwen van licht voorzien. Bij het parkeren aan de Watersportweg en de Zwaluwen laan kunnen automobilisten in de toekomst ook beschikken over straatverlichting. De Dienst Stadswerk van de ge meente Vlaardingen springt bij beslissingen over investeringen in verlichting nu uitsluitend in op geconstateerde problemen. De komende jaren wil de gemeente lijke dienst het anders aanpak ken. Er wordt gewerkt aan een in vesteringsplan, waarin in grote lijnen wordt vastgelegd welke straten in welk jaar van nieuwe straatlantaarns worden voorzien. In het plan wordt ook bepaald hoeveel uren de lampen 's nachts branden en hoeveel licht de lam pen moeten verspreiden. Ambtenaar ing. M.H. Eliasberg kan zich voorstellen dat het amb telijke plan over de verlichting tot een publieke discussie zal leiden. „De kosten gaan met tonnen met jaar stijgen. De politiek zal de in vesteringen in de verlichting ver moedelijk af willen wegen tegen andere noden in de stad." Volgens Eliasberg zal de kosten stijging zeker niet veroorzaakt worden door een rigide vervan- gingsdwang. „Op een gegeven moment komt volgens ons vervangingsplan elke lantaarnpaal aan de beurt. Maar als bij inspectie blijkt dat de straatverlichting nog jaren mee kan, gaan we natuurlijk niet tot vervanging over." DoorMariètte Olshoorn Maassluis - In de zomer van 1990 vonden drie spelende jongens op een eilandje in de Krabbeplas bot ten van een menselijk skelet. Het materiaal werd opgestuurd voor onderzoek naar de Rijksuniversi teit in Groningen. De beenderen bleken 3300 tot 3400 jaar oud te zijn en duidden op het eerste en enige spoor van menselijke aan wezigheid in de bronstijd (2000- 700 voor Christus) in Midden- Delfland en omgeving. In het Gemeentemuseum van Maassluis is de schedel van het veenlijk te zien. Het is een van de opgravingen die het Instituut voor Prehistorie van de Rijksuni versiteit Leiden (IPL) en het In stituut voor Pre- en Protohistori- sche Archeologie van de Universi teit van Amsterdam (IPP) hebben uitgevoerd. Onder de titel '5000 jaar wonen op veen en klei' is za terdag de tentoonstelling met ar cheologische vondsten in Mid den-Delfland van start gegaan. De herinrichting van Midden- Delfland gaat gepaard met een groot archeologisch onderzoek in het gebied. Toen de archeologen van het IPL in 1988 gingen gra ven, hadden zij nooit durven dro men dat hef verleden hier zoveel sporen.achtergelaten.zou hebben. Projectleider Heieen van Londen noemt de conservering van de veengebieden opmerkelijk. Een ander kenmerk van dit gebied m vroegere tijden is volgens de pro jectleider van het IPP, Peter van den Broeke, de dichte bebouwing. Geheel onverwacht stuitten de onderzoekers op een rijkdom aan bodemsporen uit de Romeinse tijd (0400 na Christus), de daar aan voorafgaande ijzertijd (700 voor Christus-0) en de Middeleeu wen. Vorig jaar zijn in de Maaslsndse De in Maassluis tentoongestelde schedel is een bijzonder exemplaar. Het menselijk overblijfsel is ruim 3000jaar oud. Daarmee is het hoofd het eerste en enige spoor van menselijke aanwezigheid in Midden-Delfland in de bronstijd. Foto Roei Dijkstra Duifpolder restanten gevonden van een zestal boerderijen uit de Ijzertijd. In de Kralinger- en Dorppolder kwamen ophogings plaatsen uit de Romeinse tijd aan het licht. Thema's De tentoonstelling in het mu seum van Maassluis stipt een aan tal thema's aan; het begrip arche ologie, de werkwijze van de arche oloog, het landschap en de drie genoemde periodes. In vitrines is een gedeelte van de vondsten uit gestald van een hondekaak en een middenvoetsbeentje van een paard met een ontsteking tot haarkammen en een scherf met een erotische afbeelding uit het jaar 200. Reconstructies van een deel van een boerderij uit de Ijzertijd - be staande uit vlechtwerk dat is dichtgesmeerd met klei en mest, de daaruit voortkomende geuren, en landelijke geluiden- helpen de bezoeker de sprong in het ver leden te maken naar onze voorna melijk uit boerenfamilies be staande voorouders. De tentoonstelling duurt tot 24 oktober en is gekoppeld aan een project voor de Maassluise basis scholen. Het bijbehorende boekje met aanvullende informatie wordt waarschijnlijk half septem ber gepresenteerd. Maassluis - De politie van Maas sluis houdt de parkeerplaatsen bestemd voor voertuigen van in validen nauwgezet in de gaten en treedt bij overtredingen streng op. Auto's die ten onrechte op een invalidenparkeerplaats staan worden in het vervolg wegge sleept naar het politiebureau aan de Westlandseweg. De eigenaren krijgen hun vervoermiddel pas terug als ze de wegsleepkosten, 230 gulden, hebben voldaan. Volgens een woordvoerder is de politie de laatste jaren al 'bijzon der happig' op foutparkeerders die bewust misbruik maken van de speciale parkeervakken voor minder- en invaliden. „Dergelijk gedrag is natuurlijk a-sociaal te noemen," zegt de politie-functio- naris. „Gezonde mensen die ge makkelijk een stukje kunnen lo pen maken het de minder mobie le medemens zodoende behoor lijk moeilijk. Die parkeerplaatsen zijn er niet voor niets." Wegsleepregeling Sinds drie maanden wordt in Maassluis een speciale wegsleep regeling gehanteerd. Verkeerd geparkeerde voertuigen worden door de politie van de weg ge haald en in bewaring genomen. Voor het wegslepen van de auto's wordt een takelwagen van de Vlaardingse politie gebruikt. Naast de 230 gulden die moeten worden neergelegd om bij het bu reau de auto weer mee te krijgen, krijgt de auto-bezitter een bekeu ring van vijftig gulden voor de verkeersovertreding. De politie gaat niet alleen over tot het wegslepen van vervoermidde len als die op een invalide-par keerplaats staan geparkeerd. Voertuigen worden ook verwij derd als ze de veiligheid op de weg in gevaar brengen of het ver keer belemmeren. Als de bestuur der arriveert op het moment dat de takelwagen ter plekke is, moe ten alleen de zogenoemde uitrij- kosten (118 gulden) worden be taald. Beschikt de overtreder niet over voldoende financiële middelen, dan wordt de auto alsnog wegge sleept en dient de volle mep, eventueel inclusief het bewaar- loon van zeventig gulden per dag, te worden betaald. Als het voer tuig na drie maanden nog niet is opgehaald, wordt het verkocht. De opbrengst blijft daarna maxi maal drie jaar ter beschikking van de rechthebbende eigenaar. Vlaardingen - Een erkende vluch teling uit Iran, die weigert een tij delijke flat voor asielzoekers aan de Van Hogendorplaan te verla ten, zal door de gemeente Vlaar dingen voor de rechter worden De man had de zogenoemde ROA-wontng (ROA staat voor re geling opvang asielzoekers) al maanden geleden moeten ontrui men. Volgens dc gangbare proce dure komen vluchtelingen die een verblijfsvergunning hebben gekregen op de wachtlijst voor een normale woning, die hen wordt toegewezen door het ge meentelijk Woningbedrijf of een van de corporaties. In de ROA-wo- ning komt dan wee** plaats voor andere asielzoekers, die nu nog in één van de opvangcentra in Ne derland verblijven. De Iraniër heeft de maximale ter; mijn van drie maanden al ruim schoots overschreden. Deze pe riode geldt voor alle erkende vluchtelingen, die in afwachting van een nieuw huis in een ROA- woning verblijven. Vier keer In de afgelopen tijd heeft de ge meente hem vier keer een woning aangeboden, maar de man vond die geen van alle geschikt. „Hij is buitengewoon onredelijk, want de gronden waarop hij weigert zijn niet terecht," meent een woordvoerder van de Gemeente lijke Sociale Dienst. Als argu ment gaf de man bijvoorbeeld op dat de huizen hem niet aanston den omdat ze te klem waren of dat ze niet beschikten over een goede badkamer. Burgemeester en wethouders hebben uu besloten de man via de rechter te dwingen de tijdelijke woning voor vluchtelingen te ver laten. Volgens de Sociale Dienst is dat een uitzonderlijke maatre gel, die tot nu toe slechts één keer eerder is toegepast. Door Ben van Haren Vlaardingen - Bij veel ar chieven, ook op het Vlaardingse Stadsarchief, komen bijna dage lijks mensen langs met docu menten, die ze bij een schoon maak of na een sterfgeval zijn tegen gekomen. „Op de vraag of wij er misschien nog wat mee kunnen, zeggen we altijd hart grondig ja. Naast de officiële stukken, die volgens wettelijke regels bewaard moeten blijven, hebben we graag ander mate riaal dat iets zegt over het leven van de bewoners van deze stad." Harm Jan Luth, plaatsvervan gend stadsarchivaris, weer spreekt de veronderstelling dat het personeel van de gemeente lijke archiefdienst van dergelij ke 'oude rommel' niets zou wil len weten. „We willen het juist graag hebben. Ja, ook schoenen dozen met geboortekaartjes, bidprentjes, getuigschriften, lidmaatschapskaarten enzo voorts zijn welkom. Of kopieën van stukken uit andere ar chieven en aantekeningen van een onderzoekje, dat iemand heeft gedaan naar zijn voorou ders, verenigingsontstaan of vroeger bezit." De wens tot voortdurende uit breiding van de verzameling is overigens geen nieuw geluid in het voormalige stadhuisje van Vlaardinger-Ambacht aan het Plein Emaus. M.C. Sigal, die van 1919 tot 1953 stadsarchiva ris was, begon al met het verga ren van dergelijke persoonlijke stukken. De toegankelijkheid van dit bezit was echter slecht, omdat de stukken verspreid za ten over enkele archieven, de bi bliotheek en in de 'schoenen doos' van het Stadsarchief. Want wegggooien doen ze daar niet gauw iets. De vraag was hoe je kan bereiken dat dergelijke 'losse' archiefstukken snel op gespoord kunnen worden in de grote verzameling. Hoe regis treer je zoiets? Bijna tien jaar werk hebben ze eraan gehad op het Stadsar chief. „In 1984 ben ik er aan be gonnen en nu is het klaar," ver telt Luth met enige trots. Ge bruik makend van een modern computerregistratie-systeem is 'de schoenendoos' van het Stadsarchief in Vlaardingen ge ordend. „Het was een heidens karwei, maar nu hebben we een inventaris waardoor gerichte raadpleging van deze rijke col lectie mogelijk is geworden. Hij is bovendien flexibel en zal re gelmatig aangepast worden om de stukken erin op te nemen, die na de eerste beschrijving bij ons binnenkomen." De eerst verschenen inventaris van de 'Handschriften- en Docu- mentatieverzameling' telt 400 pagina's. Daarin staan 1500 be schrijvingen naast onder meer trefwoorden-, straat- en per soonsnamenregisters. De stuk ken waarop zij betrekking heb ben is daar weer een veelvoud van. Zo zijn stambomen van al-1 lerlei "Vlaardingse families toegankelijk geworden, evenals bijvoorbeeld enkele rederijboe- ken, scheepsjournalen, gelegen heidsgedichten, rouwbrieven, huwelijkskaarten, diploma's, correspondentie van dwangar beiders uit de tijd van de Duitse bezetting en allerlei andere stukken, die niet deel uitmaken van een van de vele archieven of de bibliotheek van het Vlaar dingse Stadsarchief. Alle stukken zijn kosteloos te raadplegen in de studiezaal van het Stadsarchief, Plein Emaus 5, Vlaardingen op dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Vlaardingen - Een 23-jarige Vlaar- dinger is zaterdagochtend vroeg zijn rijbewijs kwijtgeraakt. De man ramde op de Olmendreef een lantaarnpaal en was na het voor val doorgereden, De politie trof de bestuurder na een korte zoekactie in de omgeving aan en conclu deerde dat de man te diep in het glaasje had gekeken. Na een ademanalyse werd proces-verbaal opgemaakt, kreeg hij een rijver bod van zeven uur en werd zijn rijbewijs ingevorderd. Schiedam - De brandweer van Schiedam is zaterdagmiddag uit gerukt om in een woning aan de Henri Polakstraat een binnen brandje te blussen. De bewoner was weggegaan en had vergeten een pannetje met melk van het vuur te halen. De in dc woning aanwezige hond kon in veiligheid worden gebracht en het vuur werd geblust voordat het grote schade aan kon richten. Maassluis - Een tot op heden nog onbekend persoon heeft zondag ochtend omstreeks vijf uur de deur van een bakkerij aan de Dr. Kuyperkade opengebroken. Ver moedelijk was het collectebusje ten behoeve van de kankerbe strijding op de toonbank het doel van de inbreker. Verder werd er niets vermist in de winkel. Schiedam - Dankzij een duide lijk signalement, opgegeven door getuigen, heeft de politie gister avond een inbreker kunnen op pakken. De man, een 22-jarige Rotterdammer, was aan het Noordemde een woning binnen gedrongen. Aan de Zwaluwlaan kon de politie hem aanhouden. De even daarvoor gestolen video recorder zat in de tas die hij bij zich had. Vlaardingen - Een winkel aan de Fransenstraat heeft afgelopen weekeinde ongewenst bezoek ge had. Op de eerste verdieping van het pand werd door de inbrekeris) een raam opengebroken om bin nen te kunnen komen. De eige naar van de winkel miste na de in braak drie naaimehmes en wat geld. Ook aan de Fultonstraat werd in gebroken. Twee bedrijven wer den daar doorzocht. De buit was uiterst beperkt want er werden slechts wat pennen en een gerin ge hoeveelheid geld gepikt. Uit een winkel aan de Winkelhoe ve werd zaterdagochtend in alle vroegte de inhoud van de kassa weggenomen. Er werd een ruit in gegooid om binnen te komen. Maassluis - De politie van Maas sluis heeft zaterdagochtend rond vier uur twee mannen van 24 en 20 jaar aangehouden die er van worden verdacht ingebroken te hebben in de kantine van voetbal vereniging VDL. Na het in- braakalarm troffen surveillanten de mannen, beiden afkomstig uit Vlaardingen, aan in de bosjes. Ze zijn in verzekerde bewaring ge steld en worden verhoord. Een in de buurt aangetroffen au to, volgens de politie vermoede lijk het eigendom van een derde dader, is bij het bureau in bewa ring gesteld. Schiedam - Aan de golf van kel derinbraken is in Schiedam voor alsnog geen emde gekomen. Af gelopen weekeinde was het in verschillende delen van de stad weer raak. Uit een kelder aan de J.C. van Markenstraat verdween zaterdag middag een citybike. Ook aan de Burgemeester van Haarenlaan en Talmalaan werden kelderbox opengebroken. De buit bestond respectievelijk uit een fiets en een kinderzitje en divers kost baar visgerei. Aan de Van Hallstraat is zaterdag op klaarlichte dag in een woning ingebroken. Toen de bewoners thuiskwamen bleek dat sieraden, geld en geluisdapparatuur waren weggenomen. v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1