Waterweg 9 Veel meer inbraken in kelderboxen i 'Schoonmaak grond langs Buizengat heeft haast' Romantiek op maandag Dieven komen met name op dure mountain- en citybikes af Jongeren uit de Gorzen moeten weg vinden naar Kluphuis Zuid Twee noodlokalen bij Het Windas mogen er komen Beloning voor gouden tip over bomenvernielers Geen EG-subsidie voor Citybus-project Dordt Geen gedwongen ontslag bij havenbedrijf NTB IS Auto uitgebrand Geen buit bij inbraak Auto's gekraakt Café mist fooienpot Autokraker opgepakt SEAC reizen SEAC reizen I Rotterdams Dagblad Dinsdag 10 augustus 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Capelle aan den Ussel - Bewoners van de Capelse Dalenbuurt hebben een beloning van vijfhonderd gulden uitgeloofd om de vandalen op te sporen, die een groot aantal populieren in het Hitlandbos heb ben afgebroken. „Het is waarschijnlijk de enige mo gelijkheid om er achter te komen wie dit heeft ge daan," zegt W. J. van den Bos uit Capelle aan den I Js- sel, één van de initiatiefnemers. De jonge populieren stonden in het recreatiegebied Hitland, het natuurgebied tussen Capelle en Nieu- werkerk aan den IJssel dat nog in aanleg is. De bomen waren dit voorjaar pas geplant. Opnieuw planten van bomen zal ongeveer honderdvijftig gul den per boom kosten. Deze schade zal waarschijnlijk voor rekening komen van de aannemer aangezien de aanleg nog niet is afgerond. Niet afwijzend De politie van Nieuwerkerk staat vooralsnog niet af wijzend tegenover de beloning. „Het gebeurt niet vaak dat bewoners gezamenlijk een beloning uitlo ven," zegt een woordvoerder. „We zijn daar altijd voorzichtig mee, maar als de bewoners een opspo ringsadvertentie plaatsen met het telefoonnummer van de politie dan zullen we daaraan meewerken." Bij de politie is nog geen aangifte van vernieling bin nen van de Rotterdamse aannemer die het bos aan legt in opdracht van de landinriehtingsdienst Delft. Deze laatste zal het bos na de aanleg overdragen aan het Recreatieschap Hitland die het beheer zal voe ren. „Onze mensen zijn inmiddels wel al gaan kijken en er is nogal wat kapot," vertelt de politiewoord voerder, „Het gaat waarschijnlijk om veertig bomen, maar het juiste aantal moet nog komen." Dordrecht - De Europese Commissie heeft de subsi dieaanvraag van zeven mihoen gulden voor het city- bus-project -stadsvervoer met kleine elektrische bussen - van de gemeente Dordrecht afgewezen. Het gemeentebestuur van Dordrecht had de aanvraag sa men met de besturen van het Italiaanse Trento, het Britse Ipswich en de Universiteit van Brussel inge diend. Het citybusproject loopt door de afwijzing een vertraging van ten minste vier maanden op. Het is onduidelijk waarom de subsidieaanvraag niet is gehonoreerd. De gemeente Dordrecht heeft met de mede-aanvragers een verzoek ingediend voor een nabespreking. Het was de bedoeling dat in de herfst met de elektrische bus proefritten door het stadscen trum zouden worden gemaakt. Ze zijn uitgesteld tot januari 1994. Volgens de nieuwe planning zal in mei met passagiers worden gereden. Op de lange termijn moeten er acht tot tien elektrische bussen in het Dordtse centrum rijden. De gemeente Dordrecht heeft besloten door te gaan met het project. Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat loopt nog een aanvraag van ruim ander half miljoen gulden subsidie. Directeur J.P.V.M. Laurijssens van Stadsvervoer denkt dat deze subsi dieaanvraag via het project 'Stiller, Schoner en Zui niger' gehonoreerd wordt. Bovendien wil de gemeente 1994 opnieuw subsidie bij de Europese Commissie aanvragen via het ï'her- mieprogramma, dat zich richt op de vermindering van het energieverbruik. „Thermie '94 lijkt nog meer toegesneden op het eitybusproject," licht Laurijs sens toe. „Ik vond dat we sowieso veel kans maak ten, maar volgend jaar moet het zeker lukken." De aanvraag voor die subsidie moet ook met ten minste drie partners uit andere EG-lidstaten worden ge- Een triest gezicht in het Hitland- bos tussen Capelle en Nieuwer kerk: tien tallen jonge bomen zijn door onbe kenden ver nield. FotO Menno Janssen Rotterdam De vervoersbonden en de directie van het Nederlands Transport Bureau (NTB) zijn het gis teren eens geworden over de vermindering van het aantal personeelsleden bij dit Rotterdamse havenbe drijf. Daardoor vallen er geen gedwongen ontslagen, heeft de Vervoersbond FNV meegedeeld. 'cfórr.tie helft van de 211 banen schrappen omdat de' grootste klant, Polish Ocean Li nes (POL), de Rotterdamse haven heeft verlaten. Vo rige week donderdag brak bij NTB een wilde staking uit. Niet alleen kwam die dag het laatste schip van POL aan de kade, ook sloeg de vlam in de pan omdat de directie eén Brief stuurde waarin op korte termij n ontslagen werden aangekondigd. De directie wilde aanvankelijk 98 mensen in dienst houden en sloot gedwongen ontslagen niet uit. Met het Masterplan voor de haven in de hand, heb ben de vakbonden het bedrijf duidelijk gemaakt dat gedwongen ontslagen niet kunnen. ïlW-bestuurder J. Heilig is tevreden over de nu gemaakte afspraken. Die luiden dat 85 operationele en 23 kantoormensen kunnen blijven in het nieuwe bedrijf dat 1 januari 1994 begint, en dat de rest afvloeit met een ouderen- regeling of een vrijwillige vertrekpremie. De werknemers die ondanks deze regelingen over- tallig blijven, worden betrokken in nieuwe gesprek ken over het Masterplan. Na de vakantie praten de bonden met de werkgeversorganisatie SVZ over aan vullende maatregelen voor de nijpende werkgele genheidsproblemen in de haven. Stakingsdreiging Daarmee is nog niet gezegd dat het tot die tijd rustig blijft. Zaterdag belegt de Vervoersbond FNV een le denvergadering over de situatie bij het failliete sjor- bedrijf Perfect Cargo Handling. Perfect, dat ook ge troffen is door het vertrek van POL, wil negen van de zeventien werknemers gedwongen ontslaan. De vak bond verwacht dat de leden zaterdag een ultimatum stellen om dat in te trekken. Stok achter de deur is dan een stakingsactie in de sjor- en stukgoedsector. Schiedam - Verschillende Schiedamse wijken worden geteis terd door een golf van inbraken in kelderboxen. Met man en macht probeert de politie de daders ophef spoor te komen om ze zo snel mogelijk op te kunnen pakken. De afgelopen twee we ken werden 46 kelders opengebroken. De buit bestaat hoofdza kelijk uit city- en mountainbikes. De politie heeft het idee dat de doen om moderne tweewielers reeks inbraken het werk is van een groep mensen die zich van wijk tot wijk verplaatst, al kan dat nog met met zekerheid worden vastgesteld. In Nieuwland, Groe- noord, Schiedam-West, de Gorzen en Tuindorp heeft het inbrekers gilde zijn slag al geslagen. In de laatste wijk werden de spullen weggenomen uit de achter de hui zen gelegen schuurtjes. Het is de dieven hoofdzakelijk te Maar ook geluidsapparatuur en dure gereedschappen zijn zeer gewild. Vaak wordt het de dieven niet eens zo moeilijk gemaakt omdat de kelderbezitters hun ei gendommen amper beveiligen. Het is in veel gevallen een koud kunstje om het slot van de kelder deur te forceren maar ook het ge bruik van een loper wordt met al tijd bemoeilijkt. „De mensen bewaren tegenwoor dig steeds meer kostbare spullen m hun kelder." concludeert een woordvoerder van de politie. „Vrij veel mensen gebruiken hun kel der als hobby-ruimte en zetten daar hun oude stereotoren neer. Dat gegeven wordt onder de in brekers vnj snel doorverteld zo dat er steeds meer op het idee ko men kelderboxen open te gaan breken. De goed gevulde kelders nodigen zodoende uit tot inbra ken Een boor, om maai' een voor beeld te noemen, wordt vaak in de kelder opgeborgen. Zo'n ding kost al gauw een kleine vijfhon derd gulden. Laat de mensen het de inbrekers m elk geval zo moei lijk mogelijk maken om bij hun spullen te komen. Met wat kleine, niet eens zo dure beveiligingen kunnen ze voorkomen dat hun spullen worden gepikt Tips Ter voorkoming van een kelder inbraak heeft de politie een aan tal praktische tips. Fietsen moe ten op z'n minst op slot worden gezet. Beter is nog om ze met een beugel aan de muur te bevesti gen. Veiligheidsstrips aan de bui tenkant van de deur willen de in brekers ook wel eens doen beslui ten een deurtje, dat minder goed is beveiligd, verder te gaan. Ook het vervangen van loperslotcn door de zogenoemde Lips-sloten is volgens de politie aan te raden. „En de sociale controle, hè," be nadrukt de pohtie-woordvoerder „Dat is erg belangrijk Opvallend is dat mensen vaak inbrekers by de kelderboxen hebben gezien maar nauwelijks acht op hen slaan. Pas als ze van de buren ho ren dat er een kelderbox is ge plunderd, beseffen ze dat ze die ven aan het werk hebben gezien. Daardoor beschikken we geluk kig wei over enkele duidelijke signalementen." Een speciaal onderzoek naar de inbraakgolf in de kelders is met ingesteld Wel houden alle sur veillanten en leden van de wijk teams verscherpt toezicht op in- braakgevoeiige gebieden. „Ieder lid van het korps houdt zich met de zaak bezig en is extra alert." Vlaardingen - De eerste vuile grond die langs het Buizengat naar boven is gehaald, laat een verontreiniging zien zoals werd verwacht. „Olie en teer is wat je in het algemeen vindt op plaatsen waar vroeger scheepshellingen waren gevestigd," verklaart ir. J. Okkema. Hij werkt als adviseur bodemonderzoek bij de Grontmij en heeft de leiding van het zeven maanden durend karwei rond het Buizengat en langs de Haven straat, dat gisteren is begonnen. Bij de eerste van de ongeveer honderd uit te voeren boringen waren wethouder Van der Windt (o.a. Milieuzaken) en enkele amb tenaren van de gemeente aanwe zig. Over tweeenhalf jaar hoopt men de grond gereinigd te heb ben om zo het centrum uit te kun nen breiden met enkele honder den woningen. „De eerste fase, die nu gestart is, neemt zeven maanden in beslag. Daarna hebben we nog twee jaar nodig. Dat is natuurlijk maar een heel globale berekening, want juist uit het nu gestarte onder zoek zal moeten blijken welke sa nering nodig is. We hopen dat we geen grote verrassingen tegenko men" vertelt topambtenaar L. .Heyboer, die de supervisie heeft over het project Buizengat. Op milieugebied wordt hij bijgestaan doorT.A. Vogel. Medewerkers van de Grontmij draaiden gisteren de handboor in de grond op vooraf uitgezochte plekken op het terrein tegenover de korenmolen Aeolus. Hun richtlijn was een tekening van Okkema, die zich grondig heeft Wethouder Van derWindt lietzlch bij de eerste grondboringen langs het Buizengat uitgebreid voor lichten door ir. J. Okkema van de Grontmij. Foto Roel Dijkstra voorbereid. „Ik heb me eerst uitgebreid geori ënteerd op het vroegere gebruik van het gehele gebied, dat we gaan onderzoeken. Met zo'n his torisch onderzoek beginnen we altijd om te weten waar en waar naar we moeten zoeken. Op een recente tekening geef ik dan aan hoe de oude situatie is geweest. In dit geval kon ik mooi gebruik ma ken van de gegevens die de Histo rische Vereniging Vlaardingen enkele jaren geleden heeft verza meld. Verder heb ik het Hinder- wetarchief geraadpleegd. Het gaat hier om oude terreinen, waar scheepshellingen en machinefa brieken hebben gestaan." Okkema venvacht olie, teer en zware metalen aan te treffen. Van de eerste bevindingen hangt af waar mogelijk verder wordt ge boord. In principe gebeurt het met de hand en pas als op grote weerstand wordt gestuit, komt er een machine aan te pas. In de boorgaten, die tot vier meter diep gaan, worden peilbuizen aange bracht om de verontreiniging van het grondwater in de gaten te houden. „Als het een beetje meezit, hoeft er geen afgraving plaats te vinden maar kan door spoeling de ver ontreiniging worden verwijderd. Net zoals bij tankstations ge beurt," zegt Heyboer hoopvol. Hij gaat er in dit geval vanuit dat uit sluitend olieachtige stoffen qor- den aangetroffen. Uitsluitsel Wethouder Van der Windt durft zich met te wagen aan voorspel lingen over de start van woning bouw in het door Hollaan, West- landseweg, Kortedijk en Haven straat ingeklemde gebied. Hij hoopt wel eind dit jaar uitsluitsel te hebben over het voormalige gasfabriekterrein aan de Hoflaan, waar al eerder onderzoek heeft plaatsgevonden. Ook over de hoogte van de saneringskosten zegt hij geen getal te kunnen noe men. „Juist dit 500.000 gulden kosten de onderzoek is ervoor om te kun nen bepalen wat er moet gaan ge beuren. In samenwerking met provincie en het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuzaken kan aan de hand hiervan worden uit gemaakt of het goedkoper kan dan door afgraving. Voor de gas fabriek is gedacht aan 25 miljoen gulden, maar ik verwacht eigen lijk dat voor de rest van het ter rein minder geld nodig is." Vooralsnog betaalt de gemeente dit onderzoek uit eigen kas. „We hebben in overleg met de provin cie hier haast achtergezet, omdat we het zo'n belangrijke plek vin den voor woningbouw," licht Van der Windt toe. Schiedam - Bier drinken en een blowtje roken is er met meer bij voor de jongeren uit de Gorzen. Althans, in ieder geval niet bin nen de officiële activiteiten van het jongerenwerk in de wijk. De tijd dat jongeren in hun eigen honk hun gang konden gaan, is wat beroepskracht Marieke Thiescheffer betreft definitief voorbij Het jongerenwerk wil de doelgroep tegenwoordig een zin volle tijdsbesteding bicden m Kluphuis Zuid, tot dusver het do mein van volwassen Gorzenarcn. Voor de vroegere bezoekers van jongerencentrum De Dyk zal het even wennen zijn. Het houten honk aan de Westfrankelandse- dijk vormde vroeger een vrij plaats waar jongeren meestal hun eigen gang konden gaan. Kletsen, drinken en roken vormden de be langrijkste bezigheden. In 1990 liep de situatie uit de hand toen een kleine groep de macht overnam en het leven voor de andere bezoekers onmogelijk maakte. Onder de vloer van het centrum vond de politie wapens Vlaardingen - Onder redelijke be langstelling is gisteren in de Gro te Kerk het beginakkoord gege ven voor do derde Internationale Orgehveek. Het was de 64-jarige Kamiel D' Hooghe die gisteren als eerste de handen op elkaar kreeg. De internationaal vermaarde or ganist en directeur van het Ko ninklijk Conservatorium te Brus sel nam de belangstellenden mee naar vroeger tijden. Hij speelde werken van Johan Se bastian Bach en mensen die zich hebben laten inspireren door de grootmeester. Uit eerbetoon voor Bach hebben Schumann en ande re toonkunstenaars composities gemaakt op de muzieknoten B, A, C en H. Deze werken werden door D' Hooghe eveneens onder de aandacht gebracht. Na het concert is de rol van orga nist D' Hooghe tijdens het evene ment nog niet uitgespeeld. Sa men met zijn Franse collega Jean Boyer verzorgt hij deze week een cursus voor orgelstudenten, waar in dit jaar de muziek van de Itali aan Frescobaldi centraal staat. 350 jaar geleden was hy organist in de St. Pieter in Rome. Deze Boyer verzorgt vrijdag avond een concert in de Grote Kerk. Verder kunnen orgellief hebbers woensdagavond horen op welke wijze Aad Zoutendijk warme klanken aan het befaamde Van Peteghemorgel ontlokt. Don derdag keert de muzikale sfeer van het hof van de Franse koning Lodewyk XIV in Vlaardingen te rug. Orgelliefhebbers kunnen verder onder meer terecht bij een fototentoonstelling in de kerk en concerten van de cursisten. Theo- De 64-jarige Kamiel D' Hooghe kreeggisteren als eerstede han den Op elkaar. Foto Roel Dijkstra rie komt ook aan bod. Vanavond geeft Peter van Dijk een lezing over orgelbouw en literatuur in Zuid-Duitsland. en munitie, hetgeen voor het be stuur en de werknemers het sein vormde om De Dijk definitief op slot te doen. De afgelegen houten keet is inmiddels gesloopt. Anno 1993 tracht het jongeren werk met een schone lei te begin nen. Voordeel is, dat het meren deel van de doelgroep van nu (jongeren van 16 tot 21 jaar) in de jaren tachtig nog te jong was om tot de vaste kern van De Dijk te hebben behoord Ze hebben nooit over een eigen honk beschikt, dus is de verwachting dat ze eerder dan hun voorgangers te porren zijn voor activiteiten als styldan- sen, musiceren en huiswerkbege leiding. De Dijkers hadden vroeger als be langrijkste eis dat de jongeren werker hun domein lang open hield. In activiteiten hadden ze nooit zin. Volgens de jongeren werker van nu is dat onvoldoende om te voorkomen dat jongeren af glijden naar een crimineel circuit. Gelukkig heeft het verleden haar zeker niet helemaal gelijk gege ven. Afgezien van de bende die De Dijk om zeep heeft geholpen, is het rnet de vroegere vaste kern van het jongerencentrum best in orde gekomen. Velen het ben een keurige baan en een aantal van hen levert zelfs een belangrijke bijdrage aan de leefbaarheid van dc oude volkswijk. Ze zijn maan den in de weer met de organisatie van het VAGE-festival, het grote volksfeest dat jaarlijks duizenden toeschouwers trekt. De jongeren van nu worden in vergelijking met hun voorgan gers reeds in hun tienerjaren tot serieuze activiteiten aange spoord. In Kluphuis Zuid wil men onder meer gaan werken aar» serieuze zaken als het stimuleren van de emancipatie onder jongens en meisjes en het leren samenwer ken met anderen. Aan creatieve ontplooiing wordt aandacht be steed in cursussen handvaardig heid, knutselen en muziek. Ver der is er aandacht voor studie en huiswerkbegeleiding. Voor het jongerenwerk vormt het lokken van de jongeren naar het clubhuis de belangrijkste uitda ging. Veel jongeren kennen het centrum niet of koesteren voor oordelen. De jongerenwerker be seft terdege dat de doelgroep in eerste instantie behoefte heeft aan het ongedwongen bij elkaar zij n, zonder dat er per se iets moet gebeuren. Het rondhangen, zitten en drinken kan volgens het jon gerenwerk echter pas weer aan bod komen als de activiteiten draaien. Den Haag/Schiedam - Bij de openbare basisschool Het Wind as aan de Nachtegaallaan in de Vogelbuurt in Schiedam mogen twee noodlokalen geplaatst wor ded. Dit is een gevolg van een gisteren bekend geworden uit spraak van de Raad van State. Waarnemend voorzitter mevrouw mr. W. Eekhof-de Vries heeft het verzoek van om wonenden afgewezen om de plaatsing van de lokalen op te schorten. De buurtbewoners vrezen dat de twee extra lokalen tot meer verkeersoverlast en aantasting van de privacy zullen leiden. Door de bouw van de lo kalen ontstaat een pleintje, dat zich grotendeels aan het zicht van de omgeving onttrekt. De omwonenden vrezen voor over last. Verder hebben de procederende omwonenden aangegeven dat de twee nieuwe lokalen de sane ring van een bodemverontreini ging in de tuin van een nabijge legen woning in de weg kunnen staan. De lokalen zijn volgens de gemeente nodig om de was sende stroom leerlingen uit met name de nieuwbouwwijk Spa- land tijdelijk op te vangen. Schiedam - Bewoners van de Boylestraat in Schtedam-Oost zyn vanochtend vroeg opge schrikt door een brandje. Rond vier uur kwam een auto, gepar keerd op de hoek van de Boyle straat en het Van 't Hoffplein, op nog onverklaarbare wijze in brand te staan. De auto fikte behoorlijk en omdat de vlammen dreigden over te slaan naar de nabij gelegen win kel moesten de bewoners van het huis daarboven hun woning ver laten. De brandweer kon met voorkomen dat de auto geheel uitbrandde. Vlaardrngen/Schiedam - Bewo ners van de Parallelweg hebben gisteravond ongewenst bezoek gehad. Hun woning werd door on bekenden overhoop gehaald, maar kennelijk was er voor de in brekers mets van hun gading bij want er werd niets vermist. Een stuk verderop in dezelfde straat werd geprobeerd ook nog in een andere woning in te bre ken. Dat is echter met gelukt. Het inbrekersgilde was afgelopen nacht ook actief in de Wagner- straat. Daar werden door de poli tie één inbraak en één poging daartoe geregistreerd. De buit be stond uit een CD-speler. In de Zo merstraat verdwenen girokaarten uit een woning. Aan het Liduinaplein in Schiedam werd gisteravond ook ingebroken in een woning. Men kwam binnen door de keuken deur te forceren. Op het moment van de aangifte konden de bewo ners de politie nog niet melden of er iets was gestolen. Vlaardingen/Schiedam - Uit een aan de Schiedamseweg gepar keerde auto is gisteren een auto radio met CD-speler gestolen. Om de geluidsapparatuur te kunnen bemachtigen werd een portier ge forceerd. Ook aan de Broekweg werd een personenauto openge broken. Het was te doen om de autoradio die dan ook verdween. In Schiedam werd vannacht eveneens aan aantal auto's ge kraakt. Aan de Buys Ballotsingel en Fokkerstraat werd muziekap- paratuur gestolen, uit een auto aan de Monseigneur Nolenslaan verdween een fotocamera en aan de Westfrankelandsedijk werden kledingstukken, gereedschap pen, een radio-cassetterecorder en een brandblusser gepikt. Schiedam - Een café aan de Oude Sluis in Schiedam heeft vannacht na sluitingstijd inbrekers binnen gehad. De dieven gingen er van door met wat geld uit de gokauto maat en namen ook de fooienpot mee. Hoe de inbrekers het café zyn binnen gekomen, is niet be kend. Schiedam - Dankzij een opletten de getuige heeft de politie giste ren een 39-jarige Rotterdammer op kunnen pakken die aan de Huis te Vlietstraat een auto open had gebroken. De autokraker was er wel vandoor gegaan maar aan de hand van het opgegeven signa lement kon de man in de buurt worden aangehouden. Aan de Westvest werd gistermid dag nog een Rotterdammer opge pakt. De man wordt verdacht een auto te hebben opengebroken. heeft zonnige nazomer aanbiedingen Kos HtJ. v.af 869.- Kos App. v.a. 758.- Egypte v.a958.- Aruba v.af 1745.- Thailand v.a1868.- Nederland Westenbergen bung. P-W.300.- Ook uw adres voor goedkope tickets New York v.a. 685.- Ch/cago V.a845.- Bangkokv.a. f1195.- Singapore v.a. 1337.- Jakarta v.a7470.- Wacht niet te lang met uw boeking voor de Wintersport GARAGE FONDS Relsburo Burg v. Haarenlaan 782 3119 GV Schiedam, 010-4716777

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1