Waterweg 11 Protest tegen bezuinigingen Westnederland Monumenten worden in kaart gebracht Vakmanschap in Grote Kerk Kunstenaars mogen milieuprijs maken WBS verbetert bedrijfsresultaat Vlaardingen gefrustreerd over schrappen verbinding met de Spaanse Polder Politie rolt drugslijn op Rotterdam helpt met, toerisme in Constanza Trein naar Kuip duurder P. W. Russel overleden Advocaat verliest 'BH-kort geding' Spaland Ruiters zonder zadels Ladder foetsie Winkeldievegge steelt kleding Fietsers botsen Buit op straat Vlaardinger steelt haarlak Etalage leeggehaald Rotterdams Dagblad Woensdag U augustus 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Spijkenisse - Met de arrestatie van negen mensen heeft de politie van Spijkenisse een einde gemaakt aan een al anderhalf jaar gebruikte cocaïnelijn tus sen Curgao en Nederland. De politie heeft invallen gedaan in drie woningen aan de Larixstraat in Spij kenisse, waarbij twee kilogram cocaïne is aangetrof fen. In totaal werd veertien kilogram cocaïne in be slag genomen, met een straatwaarde van drie mil joen gulden. Bij de huiszoekingen nam de politie ook enkele tienduizenden guldens aan contant geld en een vuurwapen in beslag. De zaak kwam aan het rollen nadat de douane op Schiphol de politie van Spijkenisse had ingelicht over verdachte postpakketten, die vanuit Willem stad naar Spijkenisse werden gestuurd. De dozen, gevuld met potten en pannen, hadden dubbele bo dems en wanden waarin de cocaïne zat verstopt. Het gaat het om 'zeer zuivere' cocaïne afkomstig uit Co lombia. Onder de verdachten zijn een vrouw uit Co lombia en twee mannen en een vrouw van Cur§ao, De vijf anderen (drie mannen en twee vrouwen) wo nen in Spijkenisse. Volgens politiewoordvoerder P. Boswinkel werden de drugs in de regio Rotterdam afgezet bij dealers. Ook op Curgao zijn huiszoekeningen gedaan, maar de politie wil daarover geen mededelingen doen. - Rotterdam - Drie ambtenaren van het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam (OBR) gaan eind deze maand de Roemeense stad Constanza helpen bij het verbe teren van het toeristisch beleid. De Rotterdamse steun past in het kader van de zusterstadrelatie met de Roemeensebadplaats aan de Zwarte Zee. Constanza was in vroeger dagen bij Oosteuropeanen bijzonder in trek als vakantie-oord. Het Middelland se Zeeklimaat maakt bet verblijf er aantrekkelijk. Uit het verleden heeft de stad een ruime hoeveelheid hotels. „In het toerisme naar Constanza is behoorlijk de klad gekomen," weet Jan-Willem Vader van het OBR. „Westeuropeanen hebben de weg naar deze badplaats nog niet gevonden." Samen met collega's Hans Mani en Ingrid Peitsman, onlangs afgestudeerd aan de hogeschool voor toeris me in Rotterdam, vertrekt Vader volgende week voor tien dagen naar de Roemeense havenstad. Zij zullen er mogelijkheden onderzoeken om het toeris tisch beleid een nieuwe impuls te geven. Rotterdam - Bezoekers van voetbalwedstrijden en popconcerten die per trein naar de Kuip reizen, moe ten voortaan een toeslag van drie of vijf gulden op hun kaartje betalen. Deze regeling gaat aanstaande zondag al in. Op deze wijze wil de NS de reizigers la ten meebetalen voor de service die ze krijgen. Tij- dens evenementen in het Stadion Feijenoord rijden er speciale treinen en er wordt extra personeel inge zet. De 'Kiup-töeslag' kost bij de NS-loketten drie gulden. Mensen die pas bij station Stadion hun kaartje kopen, zijn vijf gulden kwijt voor de toeslag. Rotterdam - Na een langdurige ziekte is gisternacht op 65-jarige leeftijd Rotterdamse journalist P, W. Russel overleden. Russel was ruim achtendertig jaar redacteur van het Algemeen Dagblad. Russel stond erom bekend zijn positie als journalist niet te schu wen om mensen in nood te helpen. Zijn stukjes in het AD leidden tot talrijke acties waarbij miljoenen guldens werden ingezameld om de betreffende men sen te helpen. Een recher cheur van de politie in Spijkenisse toont een van de do zen waar mee de co caïne naar Nederland werd ver zonden. De dozen had den dubbe le wanden, waartussen de cocaïne zat ver stopt. Foto Fox Rotterdam - Als advocaten bezwaren hebben tegen de veiligheidsmaatregelen van het huis van bewa ring De Schie in Rotterdam, dan moet de deken van de Orde van Advocaten in Rotterdam dit zien te rege len met de directie van het huis van bewaring. Vice- president mr. C.H.B. Boot van de Rotterdamse rechtbank heeft dat beslist in het kort geding dat de Barendrechtse advocaat mr. D. Vermaat had aange spannen tegen De Staat. De rechtbankpresident vindt dat er voor 'enig ingrijpen in kort geding nu geen aanlriding^taat'. Het zit advoc^t ^r^Vermaat niet lekker, dat de de tectiepoortjes al""afgaan'op de metalen plaatjes in schoenen en de metalen beugels in bustehouders. Raadslieden moeten daarom op kousevoeten hun cliënten bezoeken, hun vrouwelijke collega's wordt gevraagd de BH uit te trekken. Volgens Vermast is de verplichting tot ontkleding 'geheel zinloos en no deloos grievend en vernederend'. Rechtbankpresident"mr. Boot vindt dat advocaten hun bezwaren via dëdeken van de Orde van Advoca ten in Rotterdam kenbaar moeten maken en niet in kort geding. De Schie heeft de veiligheidsmaatrege len meegedeeld aan de Orde van Advocaten. Mr. Ver- maat sprak in dit verband over 'een dictaat', maar daarmee is mr. Boot het niet eens. „Het komt ons voor dat de deken alle gelegenheid had om op het 'dictaat' af te dingen," oordeelde de rechter. „Hij werd daartoe min of meer uitgenodigd, maar hij liet het na. Dan mag de overheid ervan uitgaan dat de re geling is aanvaard." De rechter geeft de advocaten weinig hoop om iets af te dwingen bij het huis van bewaring: „Het tot nu toe toegepaste procédé van enig overleg komt passend en correct voor, maar afdwingbaar lijkt het niet." Advocaat Vermaat is niettemin optimistisch over het overleg tussen de deken en de directie van De Schie. „Ik hoop dat het overleg wat oplevert. Dit is een pro bleem van de hele advocatuur," zegt mr. Vermaat. Vlaardingen - Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben bij de vervoersmaatschappij Westnederland fel gepro testeerd tegen de aangekondigde wijzigingen in de dienstrege ling. Westnederland wil, zoals eerder gemeld, in januari vol gendjaar buslijn 138 naar het industriegebied Spaanse Polder in Rotterdam opheffen en de route van de lijnen 125 en 126 in korten. Het Vlaardingse gemeentebe stuur betreurt dat de vervoer maatschappij, die moet bezuini gen omdat de bijdrage van rijk wordt verlaagd, dit besluit eigen machtig en zonder overleg heeft genomen, B en W vinden ook dat Westnederland zijn besluiten slecht heeft gemotiveerd. Vooral het schrappen van de verbinding met de Spaanse Polder is voor Vlaardingen een klap in het ge zicht. De gemeente heeft veel tijd gestoken in het tot stand brengen van deze verbinding om zo het woon/werkverkeer per auto te verminderen. „Overleg over eventuele alternatieven met ons was minstens op z'n plaats ge weest," aldus een woordvoerder van de Dienst Stadswerk. De gemeente Vlaardingen geeft toe dat het passagiersaanbod op lijn 138 nog niet bijster groot is, maar vindt ook dat deze verbin ding nog te kort bestaat om van een mislukking te spreken. „Het opheffen van de lijn heeft in elk geval een averechts effect. Men sen blijven de auto gebruiken omdat ze niet van het openbaar vervoer opaan kunnen." Hetzelfde geldt volgens Stads werk voor de routewijzigingen op de lijnen 125 en 126, die vanaf ja nuari niet langer NS-station Schiedam/Rotterdam-West aan doen, maar vanaf de Koemarkt in Schiedam rechtstreeks doorrij den naar het Marconiplein. Vlaar dingse passagiers die gewend rijn mee te rijden tot station Schiedam zuilen voortaan met een andere buslijn naar een van de Vlaardingse stations moeten om eerst per spoor naar Schiedam te reizen, en vandaar verder in de richting van Delft. „Dat betekent een extra overstap. Dat maakt het openbaar vervoer er bepaald niet populairder op." Ondertussen blijft de gemeente Vlaardingen rich op andere fron ten beijveren voor serviceverbe teringen aan gebruikers van het openbaar vervoer. Op verzoek van bewoners van verzorgings- Maassluis - Bezoekers van het stadhuis kunnen alvast een voor proefje nemen. Daar is in de hal een mini-tentoonstelling inge richt van foto's waarop de restau ratie van de Grote Kerk, één van de monumentale pronkstukken van Maassluis, op sublieme wijze in beeld is gebracht. De foto's ma ken deel uit van de reportage die in de uitgave 'De restauratie' wordt getoond. Het boek ver schijnt in oktober. De werkzaamheden die de afgelo pen twee jaar in de Grote Kerk werden verricht, zijn op de voet gevolgd door de Maassluise foto graaf Theo van Pelt. Hij heeft de restauratie vastgelegd vanuit het standpunt van de werklieden. Van Pelt klauterde achter hen de stelling op. De werkzaamheden zijn in grote lijnen vastgelegd. Belangrijke details zjjn daarbij niet uit het oog verloren. In het boek wordt door de histori cus Adri P. van Vliet de geschie denis van de kerk beschreven. Hij beschrijft de betekenis, het ge bruik en de sociale functie van het gebouw door de eeuwen heen en geeft tevens aan hoe daar op een eigentijdse wijze weer invul ling aan kan worden gegeven. De teksten bij de foto's zijn van de hand van Harm van den Berg. Het is overigens niet de eerste maai dat het uit de zeventiende eeuw daterende bouwwerk werd gerestaureerd. In 1947, na het bombardement, onderging het godshuis al een flinke opknap beurt. De huidige ingreep wordt uitgevoerd door vaklui en niet minder deskundige vrijwilligers. Zij brengen de Grote Kerk met identieke materialen zoals die werden gebruikt bij de bouw rond 1630, terug in de oorspronkelijke staat. De opening is gepland in oktober van dit jaar, Dan verschijnt ook het boekwerk. Het is tegen de in tekenprijs van 38,50 gulden ver krijgbaar. Na de verschijning be draagt de prijs van het document 45 gulden. Een van de fo to s uit het in oktober te verschijnen beeldverslag van de res tauratie. Op een hoogte van zo'n twin tig meter her- ste t een vak kundig retau rateur een glas-in-lood- raam. Hiihakt het natuur steen uit om ter nieuwe verstevi gingsstaven voor het raam aan te kun nen brengen. Foto Theo van Pelt Maassluis - Twee ambtenaren van de provincie Zuid-Holland trekken deze maand Maassluis in om alle monumenten te registre ren en te fotograferen. Zij doen uitsluitend de oude wijken aan: de binnenstad, het Hoofd, de Ka pelpolder en de Zuidbuurt. Want op hun inspectietocht bekijken zij enkel de 'jongere' bouwkunst uit de periode 1800 tot 1945. De ambtenaren werken voor het MIP, het monumenten inventari satie project dat is opgezet door het ministerie van WVC, Aan het einde van de jaren tachtig besloot dit departement de zogenaamde jongere bouwkunst in Nederland te inventariseren. Na de inventa risatie wordt bekeken of er geld kan worden gereserveerd om de waardevolle jongere bouwkunst te beschermen tegen verval. Ge zien de krappe rijksfinanciën wordt gevreesd dat de bescher ming van het jongere bezit ten koste kan gaan van de budgetten voor de reeds beschermde monu menten. Deze panden zijn meest al gebouwd tussen de 17e en 19e eeuw. Bij de nu in uitvoering zijnde in ventarisatie wordt niet de meeste aandacht gegeven aan de rijks monumenten. Het gaat in de eer ste plaats om panden die geen monumenten zijn in de zin van de wet, maar die wel het beeld van een stad (mede) bepalen. Het MIP ging in Zuid-Holland in 1988 van start. Behalve panden, komen ook gedenktekens, hekken, brug gen en andere bijzondere objec ten voor registratie in aanmer king. Vijf jaar na de start van het pro ject heeft de provincie Zuid-Hol land nog veel werk te verrichten. In de grotere steden in het Water weggebied moeten de ambtena ren nog met hun arbeid beginnen. In Schiedam en Vlaardingen kun nen de medewerkers wel terug vallen op eerdere onderzoeken naar het bouwkundig bezit van de stad. Gesloopt In 1980 gaf de historische vereni ging in Schiedam een zeer uitge breid overzicht uit van interes sante gebouwen in de stad. Naast de 200 officieel erkende monu menten werden honderden ande re vooroorlogse panden beschre ven. Een deel van de beschreven huizen en bedrijven is de tussen liggende periode gesloopt, al vormde het behoud van de be schreven panden destijds één van de doelstellingen van de histori sche vereniging. Ir. "Vlaardingen, dat in een later stadium eveneens wordt bekeken in het kader van het monumen ten inventarisatieproject, is in het verleden eveneens onderzoek ge daan naar het bouwkundig verle den. Als reactie op de toenmalige sloopwoede deed de pas opgerich te Historische Vereniging Vlaar dingen aan het eind van de jaren zestig onderzoek naar het histo risch belang van het bedreigde deel van de binnenstad. Dit onderzoek werd in 1970 aan het gemeentebestuur aangebo den, die het in een diepe lade ver stopte. Zelf publiceerde de ge meente Vlaardingen in 1981 de Nota Karakteristieke Elementen, een gemeentelijke inventarisatie van bouwkundig bezit in de ge meente. Van recenter datum is de studie van Bert van Bommel, die in opdracht van de historische vereniging onderzoek heeft ge daan naar waardevolle panden in de binnenstad. Van Bommel stu deerde op dit onderwerp af aan de Academie Voor Bouwkunst in Rotterdam. Wordt Maassluis op dit moment uitgebreid onder de loep geno men, de gegevens van Maasland zijn inmiddels bij het ministerie van WVC ingeleverd. Het histori sche dorp telt 44 rijksmonumen ten. De architectuur-historica Carla Scheffer heeft geïnventari seerd dat minimaal 144 panden in het dorp op basis van de bouw kundige kwaliteiten eveneens be scherming verdienen. Zie ook pagina 13. Schiedam - De gemeente heeft onder Schiedamse kunstenaars een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van twee ob jecten. Ket gaat om de plaatse lijke milieuprijs, die de gemeen te de vorm van een kunstwerk wil geven, en. het verfraaien van een transformatorhuisje in de wijkNieuwland. Het ontwerpen en uitvoeren van de milieuprijs mag 16.000 gul den kosten. De kunstenaar moet voor dat geld drie exemplaren leveren, want de prijs zal drie keer worden uitgereikt (in 1993, in 1995 en in 1997). Voor het be schilderen van het trafchui^je is 10.000 gulden beschikbaar. Het liefst ziet de gemeente dat de kunstenaar de buurtjeugd betrekt bij zijn ontwerp, want het kunstwerk ia Nieuwland moet aansluiten bij de bele vingswereld van kinderen tot pakweg 13 jaar. Schiedam - De Woningbouwver eniging Schiedam is bezig uit een financieel dal te kruipen. Vorig jaar heeft de corporatie met een gunstiger bedrijfsresultaat dan was voorspeld de basis gelegd voor het herstel van de zwakke fi nanciële positie. De algemene be- drijfsreserve groeide vorig jaar van net iets meer dan 7 ton in 1991 tot bijna 4,8 miljoen gulden, blijkt uit het jaarverslag over 1992. Dat is nog geen bedrag om over naar huis te schrijven, want om gerekend komt dat slechts neer op ongeveer duizend gulden per woning. De WBS bezit circa 5000 huizen in Schiedam. „In vergelij king met andere corporaties een zeer minimale risicoreserve," meldt directeur Fenny de Graaf in het jaarverslag De Vlaardingse woningbouwvereniging Patrimo nium bijvoorbeeld heeft 60 mil joen gulden in reserve. Bij de WBS wordt in de nabije toekomst een verdere groei van de reserve verwacht tot zo'n 10 miljoen gul den. Ondanks de geringe risicoreserve is de WBS van plan de komende vijf jaar 21 miljoen gulden te in vesteren in onderhoud en verbe tering van 1456 over de stad ver spreide woningen. Met deze in vestering denkt de woningbouw vereniging de basis voor een ge zonde financiële toekomst verder te verbreden. Politiek van de cor poratie is, schrijft de directeur, „dat het vermogen in de wonin gen zit, en niet op de bank staat." Gejd te vorderen heeft de corpo ratie ook. Een kleine 600 huur ders staan bij de woningbouwver eniging in het krijt voor samen ruim een half miljoen gulden. huis De Meerpaal aan de Willem de Zwijgerlaan onderhandelt de gemeente momenteel met de RET over het aanleggen van een eigen halte van lijn 56 bij het ver zorgingshuis. Bewoners van De Meerpaal moeten nu een flink stuk lopen voor ze in de bus kun nen stappen. De RET is bereid de halte te verleggen, maar de ge meente beraadt zich nog op de kosten die dat met zich brengt. Het maken van een 'buskom' voor de deur van De Meerpaal kost ongeveer 20.000 gulden. Schiedam - Een behoorlijk aantal leden van ruitersportvereniging De Spaland Ruiters is gedupeerd door een inbraak die dinsdagoch tend in alle vroegte op de manege werd gepleegd. Uit het onderko men in Schiedam-Noord werden dertig zadels ontvreemd. Ook ver dwenen andere attributen die on misbaar zijn voor het berijden van een paard: rijlaarzen, hoofd stellen, teugels en dekens. Schiedam - Dieven hebben er een frinkc klimpartij voor over gehad om een de Gedempte Baansloot een uitschuiibare lad der te bemachtigen. De ladder lag op het dak van een schuur in de achtertuin van een woning. Om daar te komen, moest over de om heining van de tuin en op het dak van de schuur worden geklom men. De eigenaar van het klim toestel bemerkte de diefstal gis terochtend. Vlaardingen - Tegen een 55-jarige inwoonster van Vlaardingen heeft de politie gistermiddag pro- ces-verbaal opgemaakt. De vrouw had uit een winkel aan de Hoog straateen trui en een paar schoe nen gestolen. Ze werd op heter daad betrapt door het personeel en overgedragen aan de politie. De waarde van de buit bedroeg zo'n 150 gulden. Vlaardingen - Als gevolg van een verkeerde inhaalmanoeuvre van een 18-jarige fietser uit Rotter dam is een 46-jarige Vlaardingse gistermiddag op de mr. LA. Kes- perweg met haar fiets ten val ge komen. De vrouw liep enkele snij- wonden op en moest worden be handeld in het Holy-ziekenhuis. Ze werd ingehaald door de jongen maar die hield niet genoeg af stand. Daardoor raakten de twee- wielers elkaar en vielen beide fietsers op het wegdek. Vlaardingen - Inbrekers hebben vanochtend vroeg aan de Van Ho- gendorplaan geprobeerd een win kel te plunderen. Er werd een ruit ingegooid om binnen te komen. Waarschijnlijk zijn de dieven ge stoord tijdens hun 'werkzaamhe den' want ze 'gingen er zonder buit vandoor. Ze lieten buiten voor de winkel enkele dozen met boormachines achter. Schiedam - In de Volumeinarkt aan de Van Swindenstraat is gis termiddag een winkeldief betrapt op het stelen van een bus haarlak. De man, een 28-jarige Vlaardin ger, werd door de bedrijfsleider aangehouden en overgedragen aan de politie. Na verhoor op het bureau werd de dief heen gezon den. Schiedam - Uit een winkel aan de Singel zijn in de nacht van maan dag op dinsdag een aantal walk- men, een scheerapparaat en een CD-speler gestolen. De goederen lagen allemaal in de etalage uitge stald. Ook aan de Hogebanweg waren inbrekers actief. Daar verdwen uit een woning diverse kleding stukken, geld en camera's. In de nacht van maandag op dins dag werd in een bedrijf aan de Lange Haven ingebroken. Een fax en een hoeveelheid postzegels vormden de buit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1