mmm g 9 PvdA: 'De wijkbewoner is koning' Ambtenaren worden moe van 'gevecht om de centimeter' tJlJf 0W t 'Landmijn' blijkt vliegwiel Grootste coalitiepartij wil invloed bewoners en organisaties vergroten Speelinstuif herleeft in Dol-Fijn m w Geldinzameling voor Tsjechische stad Schaatsers jubileren SP verzet zich tegen overplaatsing agenten Uit brandende woning gered Topweekeinde voor krakers Traangas in gezicht Vingerafdruk verraadt dief Autodieven gingen crossen Inbreker spoorloos Twee auto's in beslag InbrBfik in café Rotterdams Dagblad Maandag 16 augustus 1993 era Vlaardingen - In vijftig of zestig Vlaardingse winkels zijn vandaag stembussen geplaatst om geld in te za melen voor de Tsjechische stad Moravska Trebova. In juni hebben Vlaardingse vrijwilligers een ambu lance in de bevriende stad in het voormalige Oost blok afgeleverd. De rekening voor de ambulance is echter nog niet betaald. Op initiatief van VVD-raadslid en voormalige Tsjech Jan Bulva heeft Moravska Trebova het officiële pre dikaat van partnerstad van Vlaardingen gekregen. Vlaardingen wil de vriendschapsrelatie niet tot een papieren aangelegenheid beperkt houden. Een dele gatie uit Ijechiè is al een keer in Vlaardingen ge weest om te leren van het Nederlandse bestuurssys teem. Omgekeerd pogen Vlaardingers om enkele maatschappelijke noden te lenigen in Tsjechië. Dit voorjaar drong in Vlaardingen de noodkreet door dat de enige ambulance van de Tsjechische stad in de prak was gereden, Vanaf dat moment werden zie ken en gewonden enige tijd noodgedwongen met personenauto's vervoerd. Het was goed bedoeld, maar het kostte mensenlevens. De Vlaardingse gemeenteraad besloot daarop te hulp te schieten toen er voor een mooi prijsje een ambulance te koop stond. Het was een vier jaar oude Ford Transit met weinig kilometers op de teller van de ambulancedienst in Voome-Putten. Er moest snel toegeslagen worden. Daarom schoot het gemeente bestuur het geld voor, in de hoop dat de Vlaardingse bevolking het bedrag vervolgens zou ophoesten. Burgemeester Stam en eental raadsleden spannen zich in om de inzamelactie tot een succes te maken. In totaal is er 40.000 gulden benodigd. Ondertussen hebben de Tsjechen reeds veel profijt van de ambu lance, die in juni door raadslid Gerrit-Wim van Veelen en Joop Brokaar van de ambulancedienst naar Moravska is gebracht. Gemiddeld wordt er zes keer per dag een zieke of gewonde met de aanwinst naar het plaatselijke ziekenhuis gebracht. Vlaardingen - „We kennen elkaar van de ijsclub aan de Broekweg. Zij was met d'r broer aan het schaat sen, Die broer kon ik goed en van het een kwam het ander, 's Avonds bracht ik haar naar huis en het was raak," vertelt de 86-jarige Comelis van Dorp. Van daag viert hij samen met zijn 84-jarige Klazien hun 60-jarige trouwdag. De bruid kan zich de strenge winters in het eerste kwart van deze eeuw nog goed herinneren. „Ik kwam uit een gezin met negen kinderen en vader en moeder hielden zelf ook van schaatsen. Vroeger was het zo datje zelf je kousen moest stoppen, maar als er ijs lag dan hoefden we dat niet te doen. Dan zei moeder; „Leg dat werk maar neer, hup naar het ijs want het kan maar kort zijn". Op het ijs leerde ik ook m'n man kennen." Na een paar jaar verloofd te zijn geweest ging het stel in 1933 in ondertrouw. Dat was een groot feest. Kla zien weet nog goe'd'ddtzij haar japon tot op het laatst voor iedereen verborgen wilde houden. De jurk die zij later op haar trouwdag aanhad was helemaal om verliefd op te worden. „Ik was met een naaister naar de stad geweest en in een mooie 2aak hebben we toen stof gekocht. Daarna gingen we voor een etalage met mooie jur ken staan en heb ik aangewezen wat ik wilde. De naaister maakte snel een schetsje op een. stukje kar ton en maakte de gufktikderdaad precies zoals ik hem wilde. Het was eén'hele moderne jurk, een wit te. Ikwas^de-feetste thuis die in het wit trouwde. De naaister had nog voldoende stof over en zei: „Meid, je kan nog makkelijk een lange sleep nemen," maar dat wilde ik niet want mijn man was maar gewoon werkman, Het is wel een klein sleepje geworden, dat durfde ik nog wel." Comelis werkte als koperslager bij Hoilandia, Wil- ton-Fijenoord, de Gist- en Spiritusfabriek en bij Vlaardingen-Oost. In zijn vrije tijd speelde hij altijd klarinet bij een muziekkorps. Muziekspelen doet hij niet meer. „Nou niet meer, ik ben 86 en dan kom je daar adem voor te kort, maar wandelen en biljarten doe ik graag. Ik heb me nooit verveeld." Klazien werkte als huishoudster en is nu nog steeds met het maken van handwerkjes actief voor het Rode Kruis. Het echtpaar heeft het nog druk genoeg met leuke dingen doen. Kinderen hebben zij niet, maar wel he le fyne contacten met neven, nichten en vrienden. Vlaardingen - De Socialistische Partij vindt het een slechte zaak dat twee Vlaardingse wijkagenten Ms gevolg van de grootscheepse reorganisatie binnen het politiekorps hun oude functie moeten opgeven. Tot de vertrekkers behoort Jan van der Laan, die nu nog wijkagent is in Holy-Zuid, De SP vindt het een slechte zaak dat agenten die jaren hebben geïnves teerd in het opbouwen van goede contacten met de buurt nu hun post moeten opgeven. De SP denkt dat het vertrek de relatie tussen de politie en de wijk niet ten goede zal komen. In schriftelijke vragen wordt het college van B en W opgeroepen in protest te ko men tegen het overplaatsingsbesluit. Volgens de SP is de overplaatsing in strijd met de geest van het hui dige beleid om meer agenten op straat te krijgen en op die manier de contacten met de burgerij te verste vigen. De beslissing over het overplaatsen van de agenten is niet genomen door districtschef De Jong of de Vlaardingse burgemeester Stam. In de nieuwe organisatie staan niet de plaatselijke bestuurders aan de leiding van het Vlaardingse korps. Agenten in Vlaardingen werken tegenwoordig bij het Vlaar dingse district van het politiekorps Rotterdam-Rijn mond. Korpschef is de baas van de Rotterdamse poli tie Hessmg. Eerste politiek verantwoordelijke is bur gemeester Peper van Rotterdam. Schiedam - De brandweer heeft zaterdagavond een bewusteloze vrouw uit een brandende woning aan de Van der Duijn van Maasdamstraat gered. In de wo ning was even na half zeven brand ontstaan toen de vlam in de pan sloeg. Bezorgde buren alarmeerden de brandweer toen zij rookontwikkeling in de wo ning constateerden. Zij meldden dat de bewoner thuis was. De brandweer trapte de voordeur in en constateerde dat de 28-jarige Schiedamse bewuste loos in de hal achter de voordeur lag. Met beademingsapparatuur werd zij bij kennis ge bracht. De brandweer ging intussen aan de slag om de vlammenzee in de keuken te bestrijden. Dit kar wei werd binnen enkele minuten geklaard. De scha de bedraagtongeveer 15 000 gulden. Grote paniek het afgelopen weekeinde op de Trekkade. Direct naast het smalle fietspaadje langs de Vlaardingse Vaarttrof een voorbijganger zaterdagmïddageen voo rwerpaan, dat sterkege- lijkenis meteen Duitse landmijn vertoonde. Op advies van de Ex plosieven Opruimingsdienst dekte de Vlaardingse politie het In het weiland gelegen voorwerp af. De eenheid van de Koninklijke Landmacht stelde gisteren een onderzoek in naar het voorwerp uit de Tweede Wereldoorlog. De medewerkers van de EOD merkten toen ze het voorwerp voor zichtig kantelden dat er geen sprake kon zijn van een mijn. Het aangetroffen object bleek veel zwaarder te zijn dan de landmij nen, die de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog hebben ge bruikt. Na deze constatering werd het voorwerp opgepakt en weggedra gen. Naar alle waarschijnlijkheid is er sprake van een massief metalen vliegwiel. Het voorwerp krijgt een plaatsje in hetcurïo sa-kabinet van de EOD. Foto Roei Dijkstra Door Ben van Haren Schiedam - Het roer moet om in Schiedam, vinder de schrij vers van het concept-verkiezingsprogramma van de plaatselij ke PvdA Het politieke bestuur moet uit zijn ivoren toren ko men en zijn handelen meer op wijk- en buurtniveau laten stu ren. Een strakkere budgettering en prestatieloon voor ambtenaren kunnen volgens de conceptschrij vers tot een doelmatiger functio neren van de gemeentelijke orga nisatie leiden. Alle veranderingen mogen echter niet de stedelijke solidariteit met kwetsbare groe pen in gevaar brengen. 'Ruimte voor elkaar' luidt de titel van het programma, waarmee men de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar wil ingaan. Een speciale programmacommis sie heeft het ontwerp vanmiddag gepresenteerd. Uiteindelijk zal de plaatselijke afdeling het pro gramma vaststellen. Op alle gebieden wil de PvdA de 'tnvlpéc^érgroten van de mensen om wie het gaat. Betere klachten procedures en invoering van één centraal loket voor hulpvragers horen daarbij. Evenals verstevi ging van de contacten in de wij ken. „De wijkbewoners zijn de klant, en de klant is koning," staat in het programma. Overheveling van geld, andere middelen en menskracht naar buurtorganisa ties voor onderhoud en kleine verbeteringen aan straten, par ken, speelvoorzieningen en zelfs (waar mogelijk) woningen hoort daarbij. Ook moet de politie het contact met de burgerij via wijk bijeenkomsten verstevigen. De werkloosheid m Schiedam is in omvang zo groot en kwalitatief zo ongunstig, dat vanaf 1994 één van de wethouders zich speciaal moet gaan bezighouden met een eigen gemeentelijk beleid op dit gebied. Het werven en vasthou den van werkgelegenheid zullen naast het organiseren van scho lingsmogelijkheden tot zijn of haar taken behoren. Duidelijkheid is ook gewenst op het gebied van ruimtelijke orde ning, vindt de PvdA. In een struc tuurschets zullen de tuncties (wo nen, werken, recreëren, verkeer) van de verschillende stadsgebie den moeten worden vastgelegd. Voorts is er een volkshuisves tingsplan nodig, dat regelmatig wordt getoetst aan de kwaliteit van de woningvoorraad, de sa menstelling van de bevolking en de vraag naar woonruimte. De binnenstad moet in ieder ge val autoluw en waar mogelijk au tovrij gemaakt worden, met name de Lange Haven en het winkelge bied binnen de zogenaamde Gro te Omloop (Hoogstraat, Lange Kerkstraat, Broersvest). Veiliger oversteekplaatsen voor voetgan gers, meer bewaakte fietsenstal lingen en meer openbaar vervoer staan ook in het programma op gesomd. Gerichte, kleinschalige voorlichting in wijken en scholen wil de PvdA uit een oogpunt van gezondheidszorg bevorderen op het gebied van voeding, leefge woonten, hygiëne en verslavin gen. Het plaatsen van 'contai- nertreinen' in buurten zal de scheiding van afval en daarmee de belasting van het milieu ver lichten, maar doorlopende voor lichtingsacties moeten het voor komen van afval bevorderen. De aanwezigheid van verschillen de culturen kan in Schiedam door het bevorderen van wisselwer king tot een verrijking van de ste delijke samenleving leiden. De PvdA-programmacommissie vindt dat het nieuwe theater op het Stadserf een gevarieerd aan bod van voorstellingen moet bie den en dat de oprichting van een creativiteitscentrum gewenst is. Gemeentelijke diensten en ge subsidieerde instellingen zullen streng aan hun budgetteringen worden gehouden. Uitstekend presteren en dienstverlenend ge drag van ambtenaren moet met merkbare beloningen bevorderd worden. Andersom wil bij het ont breken van een goede werkhou ding de PvdA de beloning aanpas sen. De algemene financiële situ atie maakt een herziening van het gemeentelijk beleid noodzakelijk om nieuwe taken te kunnen op pakken. Over de kerntaken van de gemeentelijke overheid moet daarom een debat gevoerd wor den tussen politiek en samenle ving. Over ue zorg voor hen, die afhankelijk zijn van stedelijke so lidariteit en gemeenschapsvoor zieningen valt echter niet te twis ten. Dat is zeker een kerntaak, vindt de PvdA Tot 20 september kunnen kandi daten voor een raadslidmaat schap van de PvdA zieh nog mel den bij afdelingssecretaris Men- no Siljée, Nieuwe Buurt 49, 3111 KJ Schiedam. Maassluis - Officieel is de jaar lijkse Speelinstuif in Maassluis gesneuveld in de jongste bezuini gingsronde, maar de leiding van zwembad Dol-Fijn bewijst dat je met minder geld ook leuke va kantie-activiteiten kunt organise ren. Met slechts zo'n 6000 gulden subsidie is het bad er in geslaagd elke dag een groot aantal kinde ren te vermaken. De gemeente trok elk jaar een veelvoud van dat bedrag uit voor de instuif: 23.000 gulden. „Op maandag, de eerrie dag, had den we al meer dan honderd kin deren in huis, gisteren waren het er tachtig en vandaag tweehon derd," meldt commercieel mana ger Huub Slangen trots. Wat hem betreft mogen het er nog veel meer worden, want hoe meer zie len hoe meer vreugd. En er is ge noeg te doen. het uitgebreide spelletjes-pakket biedt voor eik wat wils. Uit een onderzoekje on der de jeugd blijkt dat vooral de kinderen uit de Westwijk de weg naar het nieuwe, begin juni ge opende zwembad nog niet kun nen vinden. „Er komen zelfs kin deren uit Amsterdam die bij fami lie of vriendjes in Maa^ lms loge ren, maar uit de Wc?1 on we bijna niemand." dat Slangen zint op m n ook jongens en meis_ ui deel Tijdens de spelinstuif trok de duikinstructie vele liefhebbers. Foto Roei Dijkstra van dc stad voor de instuif te inte resseren. Het onderzoekje maak te verder duidelijk dat bijna alle activiteiten goed m de smaak val len, van peddelen op een plastic draak tot het bloemschikken dat ook op de gewone instuif in de Koningshof altijd op enthousiaste deelnemers kon rekenen.Alleen wachten vinden kinderen nooit leuk," is Huub Slangen opgeval len. Absolute toppers zijn het spij kerbroek hangen boven het bad en het boegsprietlopen. Het ge lach is niet van de lucht als een overmoedige deelnemer in het water stort. De speelinstuif, waar ook voor de inwendige mens ge zorgd wordt met zelfgebakken poffertjes en pizza's, duurt tot 20 augustus. Zwembad Dol-Fijn is tot die datum elke dag voor de jeugd geopend van 's morgens ne gen uur tot 's middags één uur. Vlaardingen - De herinrichting van de Westhavenkade ter hoogte van de Prinses Julianabrug is op een oor na gevild, maar de discus sie over het verkeersplan tussen enerzijds de gemeente en ander zijds de bewonersvereniging Vet- tenoordsepolder en de belangen vereniging De Haven Rond woedt nog steeds in alle hevigheid voort. Reeds in mei stemden de drie par tijen in met het inrichtingsplan, maar De Haven Rond en de bewo nersvereniging menen nu dat de gemeente zich niet aan de afspra ken houdt. Het autoverkeer be schikt volgens de appellanten over te weinig ruimte en dat is ge vaarlijk voor het fietsverkeer. Na een lange discussie werd het inrichtingsplan reeds op 25 mei op een tekening vastgelegd. In de schets werd de Westhavenkade, die ter hoogte van de nieuwe hrue ruim 9 meter breed is, verdeeld over twee fietspaden en twee rij stroken voor het autoverkeer. Het autoverkeer zou na de werkzaam heden in de breedte in totaal over 6,30 meter kunnen beschikken. De bewonersvereniging heelt het nagemeL komt niet verder dan een e van 5,85 meter. Deze ver mg heeft volgens woordvoer-ji.Peter van Nieu- wenburg tot gevolg dat vrachtwa gens elkaar niet meer kunnen passeren ,,Ze zullen moeten uit wijken over het fietspad. Dat is gevaarlijk voor de fietseis. Wat af gesproken was, was reeds het compromis. Het kan natuurlijk niet de bedoeling zijn dat de ge meente daar eenzijdig van gaat afknabbelen Het Rotterdamse advocatenkan toor Nauta Putilh heeft namens dc bewonersvereniging Vetten- iMjt dsepolder een brief op poten 'dói. de gemeente Vlaardingen ge stuurd Er wordt geeist dat de kruising volgens afspraak wordt ingericht Zolang dat niet ts ge beurd, weigert de bewonersver eniging een in een eerder sta dium tegen het verkeersplan in gediend bezwaarschrift bij de Raad van State in te trekken. Verkeers-ambtenaar Peter Kooij- man vindt dat de bewonersver- enigmg met een kanon op een mug schiet. „We hebben de be zwaarmakers bericht dat de West havenkade aan de vooravond van de bouwvak tijdelijk is dichtge- straat. We vonden het onverant woord om de weg dne weken open te laten liggen. De bewo nersvereniging mag ops aan de gemaakte afspraken houden. Na de bouwvak gaat de straat gedeel telijk weer open. Het werk wordt precies volgens de tekening van 25 mei uitgevoerd." De argwaan van de bewonersver eniging wordt ook gevoed door de situatie op de nieuwe fiets- en voetgangersbrug over de haven. De afspraak was, dat voetgangers de beschikking zouden krijgen over anderhalve meter op de vier meter brede brug. Ook hier is de bewonersvereniging de afspra ken met een meetlat aan de wer kelijke situatie gaan toetsen. Volgens de bewoners is de brug maar 3,84 meter breed. Voetgan gers beschikken over 1,40 meter, fietsers over 2,44 meter. Peter van Nieu venburg erkent dat het ver schil met de opgegeven maten ge ring is. „Maar ook hier waren de afgespioken maten reeds mini maal, Het effect is dat rolstoelers elkaar op deze brug niet kunnen passeren." Ambtenaar Peter Kooijman vindt het spijtig dat de organisaties de gemeente op deze wijze bejege nen. „Het is jammer dat er zo'n basis van wantrouwen is. De praktijk wijkt altijd wel eens een paar centimeter af van de teke ning. De wegwerkers leggen het wegdek met een machine aan. Het fietspad of het voetpad wordt dan in de praktijk wel eens een paar centimeter groter dan wel kleiner." Voor de gebruikers maakt het vol gens Peter Kooijman geen enkel verschil. „Of die paar centimeters er nu wel zijn of niet, rolstoelge bruikers kunnen elkaar sowieso niet passeren op deze brug. Dat is een gevolg van de in mei gemaak te keuze. De bouw van een brede re brug zou te duur worden. De bewonersvereniging moet tiaar nu niet weer over beginnen." De ambtenaren beginnen zo lang zamerhand moe te worden van kritiek. „Ik vraag mij in gemoede af wat de bewoners beweegt om zich hier druk over te maken. Die nen ze hiermee de belangen van de burger of pogen 2e de gemeen te een hak te zetten? Als men be hoefte heeft aan het laatste, dan moet men daar vooral mee door gaan" Schiedam - Autokrakers rïebben het afgelopen weekeinde in Schiedam op volle toeren ge draaid. Ze verschaften zich toe gang tot auto's aan de Parkweg (drie keer), de Nieuwe Damlaan, de Nassaulaan, de Alphons Ariënsstraat, de Van Marken straat, de Laan van Spieringhoek, de Van Swindensingel en het Pol dervaartpad. De buit bestond uit radio/casset terecorders ensportkleding, In de strijd met deze vorm van cri minaliteit boekte do politie in het afgelopen weekeinde ook een succesje. Aan de Nieuwe Dam laan werd een autokraker op he terdaad betrapt. De 29-jarige Schiedamse dader wordt ver dacht van autokraken aan de Nieuwe Damlaan en omgeving. Schiedam - Een 50-jarige Schiedammer is zaterdagochtend in alle vroegte op de Rotterdam- sedijk beroofd nadat een onbe kende iraangas in zijn gezicht had gespoten. De onbekende sloeg toe om kwart over drie. Van de dader ontbreekt elk spoor. Schiedam - Een 23-jarige Schiedammer is gisteren aange houden nadat uit een onderzoek naar vingerafdrukken duidelijk was geworden dat hij verantwoor delijk is voor een inbraak in een koffieshop aan de Parkweg. De dader brak daar gisteren na het forceren, van de voordeur enkele gokkasten open, Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft zondagnacht twee man nen aangehouden op verdenking van de diefstal van vijf auto's. Op rfiksweg A20 werd een 17-jarige Vlaardinger gearresteerd die zon der rijbewijs reed. Hij was in het gezelschap van een 18-jarige stad genoot. Op het politiebureau bleek dat de auto waarin zij reden gestolen was bij een bedrijf aan de 3e Industriestraat in Vlaardin gen. Op hetzelfde adres waren nog drie andere auto's ont vreemd. Ze werden teruggevon den bij het crossterrein aan de Maassluisedijk. Daar bevond 2ich ook nog een auto die in mei bij hetzelfde bedrijf was gestolen. Drie auto's zijn door gebruik op het crossterrein total loss. De ver dachten bekenden de diefstal van alle auto's. Maassluis - In Maassluis zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een aantal panden ruiten ver nield. In sommige gevallen werd ook ingebroken. Zo sneuvelde de ruit van de toegangsdeur van een opticien in de Boogertstraat. Ook de deur van een dierenkliniek aan de Fenacoliusiaan moest het ontgelden. Uit een tabak- en lec- tuurshop in de Koningshoek wordt geld vermist na een in braak waarbij een ruit werd ver nield. Ruiten sneuvelden ook bij eetcafé De Roos aan het Dennen- dal en bij een sporthuis aan de Noordvliet. Afgelopen nacht werd een printer gestolen bij een gara ge aan de P. J. Troelstraweg. In enkele gevallen werd een man gesignaleerd die een een vecht- petje droeg en bruine kleding. Deze verdachte kon niet worden aangehouden. Vlaardingen - Op rijksweg A2Ö zijn dit weekeinde twee auto's in beslag genomen. Vrijdagmiddag werd de bestuurder van een per sonenauto aangehouden wiens wagen niet verzekerd bleek. Bo vendien was de datum van de APK-keuring overschreden. De eigenaar deed afstand van de au to. In de daarop volgende nacht viel bij een controle een andere bestuurder door de mand. Ook zijn wagen was gekeurd noch ver zekerd. Deze wagen werd m be slag genomen. Schiedam - Uit een catë aan de St. Liduinastraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag CD's, sterke drank en geld uit de gok kasten ontvreemd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1