Waterwe g 11 Nieuwbouw fusieschool in De Meesterstraat Beroepskeuze blijft voor velen een groot dilemma Zelfbewust Vlaardinger-Ambacht viert feest WATERBEDDEN "het ideale slapen" DE LANGE REEK Hovenier werkt vanuit z?n auto vogel Katholiek onderwijs bouwt op plek waar vroeger de Mastenbroekschool stond 't Paard likt zijn wonden VSB-bank heeft nieuwe directeur Carillonconcert Orgel en hoorn in Immanuelkerk DEZE WEEK GIGANTISCHE AANBIEDING Rotterdams Dagblad Donderdag 19 augustus 1993 Het hteg allang in de lucht, maar het verlossende woord wilde maar niet yalien, Mag ik nou wei of mag ik nog niet? Met die vraag worstel- de hij in.de eerste plaats, maar ook zij keek met spanning naar het antwoord uit - - Be heb het over twee gabbertjes van me. Van die vrienden bij wie je nét zo min de deur plat loopt als zij bij jou doen. Maar wel gasten met' wie je van alles beleefd hebt. Het zijn leeftijdgenoten, met wie ik niet op school heb gezeten en ook maar een keer op vakantie ten ge- - weest Toen zij, mijn vrouw en ik de vijftigjarige leeftijd hadden be reikt We hebben een herhaling gepland. Maar even verder terug mijmeren. Als teenagers kwamen we elkaar tegen op warme zomeravonden langs de flaneerboulevard Oude Ha- ven in Vlaardingen. de Westhavenkade tussen de Vïsbank en bio- scoop Luxor (nu Dansschool Van Rijswijk), of op het feestterrein aan - de Broekweg (nu marktterrein) bij de openluchtbioscoop of live-op- tredens op het podium met dé schelp. r In de winterweekenden op dans- en feestavonden in hetSchiedamse Musis Sacrum of hetVlaardiogse Vereenigingsgebouw. Met hem heb ik gevoetbald, met haar heb ik gedanst. Onze'levenslopen gingen ongeveer gelijk op. Inde Üjd dat ik trouw- - de,'werden zij ook eèn paar. Jaren geleden sdsjonge ouders en recén- - ter als trotse grootouders spraken we met elkaar. Verder in de perio de daartussen. Zomaarin de stad, op verjaardagen, bruiloften of een ander feest langs het sportveld of; bij gelegenheid en de laatste ja- k ren vaker - per telefoon. Om bijte praten als ér'ontwückelingenzijn, waarvoor de interesse van de ander bekend is. ,nZo rinkelde pas *s avonds laat bij mü thuis de telefoon. Hij aan de i lijn, Met de dwingende vraag: „Joh, waar zat je nou?" Ikverteldat we jj .een dag de stad uit waren en ik vraag natuurlijk gelijk wat er in he- cmelsnaam aan de hand is. „Per oktober mag ik officieel weg. Het is ,ji.nu definitief," schatert hij bijna. -o Joop, 54 jaar, heeft van zijn koninklijke baas te horen gekregen, dat -t ijtij in het kader van een reorganisatie als vroege vrije vogel kan uit- rrrtsliegen; Hij is, net als zijn Eef (zondag zijn ze dertig jaar getrouwd), hartstikke blij.w- -Voor het officiële afscheid plaatsvindt voeren ze daarom gezamen- j lijk nog een bijzonder karweitje uit, zo hebben ze besloten. Met een hamer zullen ze de wekker kapot slaan als deze voor de laatste och tenddienst afloopt Mag het? Na bijna veertig jaar werken (grotendeels in ploegen dienst). BEN VAN HAREN Het Schiedamse eetcafé 't Paard huurt voigend jaar in Schiedam een tennispark af om het jaarlijkse tref fen met café De Steeg te laten plaatsvinden. Dat is besloten naar aanleiding van de verpletterende ne derlaag, die de Schiedammers in het afgelopen weekeinde in Vlaardingen moesten incasseren. De spelers van 't Paard denken in een thuiswedstrijd be ter tot hun recht zullen komen. Op tennispark Soenda liet De Steeg de tegenstan ders' zondag vaak alle hoeken van de tennisbaan zién. Dé 36 spelers van De Steeg sleepten 667 games in de wacht 't Paard bleef steken op 343 games. Toch blijft het de vraag of Vlaardingers echt beter tennissen dan Schiedammers: in het team van De Steeg maakten verschillende Schiedammers hun opwachting. G.N. Steenkamer is benoemd in de functie van dis trictsdirecteur Vlaardingen voor de VSB Bank. De 33-jarige Steenkamer volgt J.Chr. Sorbi op. Steenkamer werkte de afgelopen <hie jaar als rayon directeur bij de VSB Bank in Maassluis. Als 'buurman' van Sorbi bouwde hij de afgelopen jaren reeds een redelijke kennis op van zijn nieuwe werk terrein. De nieuwe directeur is in Vlaardingen verantwoor delijk voor zes bankkantoren. Organisatorisch is Steenkaraer verantwoording schuldig aan de direc tie van de VSB Bank Schiedam Vlaardingen. 'iJar. van der Zwart, stadsbeiaarcuer van Maassluis, ■'verzorgt vanavond een concert op het carillon van de Grote kerk. Het is het vijfde concert in een serie van zes. Van der Zwarts spel duurt van half acht tot half "negen. De Maassluise beiaardier is leraar bij het basisonder- "wijs, en daarnaast al vele jaren (gedeeltelijk profes sioneel) actief in de muziek. Hij is al een jaar of der tig de vaste organist in de Immanuelkerk in Delft. Organist Koos Bons en hoorniste José Aaftink musi ceren zaterdag 21 augustus op het vijfde zomercon- eert in de Maassluise Immanuelkerk. Zij spelen on dermeer werken van Mozart, Bach en Handel. Na een improvisatie wordt het concert besloten met een humoristisch stuk van Gilbert Vinter. José Aaftink geeft tussen het optreden door uitleg over de ge speelde werken. Aanvang 20.15 uur. kop Vlaardingen donderdag 19 augustus Lunchconcert Grote Kerk, organist Aad Zouten dijk, 12.45 uur vrijdag 20 augustus Hof van Sirenen, theater- en muziekfestival in het Oraxijepark, met o.a zigeunertrio Prelaz, IJs en We der, De Bont en Partners, 19.30-24.00 uur. zaterdag 21 augustus Wandelconcert Grote Kerk. organist Jan van Lan- deghem, 15 uur. Open dag kanovereniging Natsec, Watersportweg 40,11.00-17.00 uur. Hof van Sirenen, theater- en muziekfestival in het Oranjepark, met o.a. popfestival, Fred en Fred Star, Ronald van WiÜaer en Anga, 12.30 tot 24 uur. Maassluis CaLfoncöncert, Grote Kérk, 19130*20.30 uur. zaterdag 21 augustus Orgelconcert Koos Bons en José Aaftink, Immanu elkerk, 20.15 uur. Schiedam - Het Schiedamse college van Ben Wwilruimtevrij- maken voor de bouw van een uit tien klassen bestaand school gebouw tussen de De Meesterstraat en de Honnerlage Grete- laan. Voordat de bouw een feit is, moet echter eerst een zoge noemde artikel 19-procedure worden gevolgd. Het bestem mingsplan voor dit deel van Nieuwland voorziet niet in de bouw van een schoolgebouw op de beoogde plek. Op het eerste oog is dat vreemd, want de nieuwe basisschool ver schijnt precies op de plek van de vroegere Mastenbroekschool. Reeds bij het ontwerp van de wijk Nieuwland werd de bedoelde plek achter de singel van de Burge meester Honnerlage Gretelaan voor de bouw van een school gere serveerd. Het bestemmingsplan werd in de jaren vijftig gemaakt. „De nieuwe school krijgt een iets andere indeling," zegt een ge meentelijk woordvoerder. „Het gebouw is voor een klein deel ge pland op een plek, die volgens het bestemmingsplan geen onder- wijsbestemming heeft. Daarom moet deze procedure worden ge volgd. Het is een strict formele zaak." De school wordt gebouwd in op dracht van de Stichting Interste delijk Katholiek Onderwijs. De basisschool verrijst op de plek van de voormalige Mastenbroek school. Deze school werd in de ja ren tachtig op slot gedaan, waar na het werd verbouwd tot jonge rencentrum. De bezoekers van dit OJC Alladin bezorgden de buurt veel overlast. Het centrum werd enkele jaren geleden door de ge meente gesloten. Binnenkort wordt met de sloop van dit houten onderkomen begonnen. De nieuwbouw van een katholie ke basisschool vloeit voort uit een fusie van de twee basisscholen van rooms-katholieke signatuur in de wijk Nieuwland. Het gaat om de Albertus Magnus- en de Dominicus Savioschool. De eer ste school verzorgt haar lessen aan de Parkweg en de Mgr. No- lenslaan. Het gebouw van de Do- minicus Savioschool staat aan de Dr. Schaepmansingel, in het meest westelijk gelegen deel van de langgerekte wijk Nieuwland. De fusie is een gevolg van de door het Rijk afgedwongen schaalver groting in het basisonderwijs. In de toekomst moeten onderwijsin stellingen in Schiedam minimaal 184 leerlingen tellen. Zelfstandig voldoen de twee katholieke basis scholen niet aan dit criterium. Door Marjoke van der Wük Maassluis - Kinderen vieren op dit moment de laatste dagen van hun vakantie. Aanstaande maan dag schettert voor de meesten om kwart voor negen de schoolbel weer. Bij de debutanten op de ba sisschool zitten nu al kinderen die weten wat zij later willen wor den. Soms wordt het beroep met de paplepel ingegoten. Veel tie ners moeten jaloers zijn op deze kleintjes. Veelal weten zij bij de start van hun laatste schooljaar nog niet wat zij in de toekomst zullen gaan doen. Waar dat toe kan leiden, weet Le ny Vlielander heel goed, hoewel zij na het afronden van de middel bare schcrl oest ideeen had: „Na de MAVO wist ik nog steeds niet welke kant ik op zou gaan. Iets met kinderen leek me leuk maar ook administratief werk trok me wel aan. Via de decaan van mijn school kreeg ik zoveel mogelijk heden voorgespiegeld, dat ik door de bomen het bos niet meer zag." Leny kwam na veel omwegen uit eindelijk terecht bij de opleiding Oriëntatie en Schakelen van het KMBO: Het Kort. Middelbaar Be roeps Onderwijs Beneden Maas geeft deze cursus voor leerlingen die nog geen beroepskeus hebben kunnen maken. Intensief Charles- de- Graaf, adjuncthcofd van het Christelijk Economisch College Beneden Maas: „Het is een dagopleiding die een halfjaar duurt en de leerlingen krijgen bij ons een zeer Intensieve begelei ding om tot een goede beroeps keuze te komen. Dit doen wij ook door een stageperiode aan de op leiding te verbinden." Voor Leny kwam er een stage plaats vrij bij de receptie van een ziekenhuis. „Het was heel leuk werk en ik weet nu dat ik het moet zoeken in de administratie ve sfeer in combinatie met wer ken met mensen." Leny maakt nu eerst haar admini stratieve opleiding van een half jaar af bij het KMBO en gaat daar na naar de Havo om daarna nog een HBO opleiding te gaan vol gen. „Nu ik een vast doel voor ogen heb ben ik erg gerustgesteld en voel ik me niet meer onzeker." Haar klasgenoot Esther Bezemer (19) heeft ook de opleiding O en S achter de rug. „Na een korte tijd op de Mavo gezeten te hebben ben ik de Land- en Tuinbouw school gaan doen. Ik had deze laatste school gekozen zonder dat ik er echt achter stond. Tijdens de beroepenorientatiecursus heb ik veel over mezelf geleerd. De bege leiding van de school is echt goed. Iedere week heb je een persoon lijk gesprek met de mentor en er is een gezellige sfeer." Tijdens beroepen-cursus wordt er geschaafd aan de zelfstandigheid van de leerling. Esther: .Aller eerst heb ik informatie ingewon nen over beroepen die ik zelf leuk vind. Daarna gingen we bedrijven bellen en interviews houden met mensen die een dergelijk beroep uitoefenen. Later hebben we ook nog stage gelopen." Muziekbranche Esther liep stage bij een begin nend bedrijf in de muziekbran che. „Ik ben daar blijven werken in de vakanties en als ik straks aan het einde van de zomer klaar ben op school dan krijg ik daar een vaste baan." Voor Esther kwam het er al snel uit dat ze graag een administra tive taak vervult. Daarom stroomde zij direct na het half jaar op Beneden Maas door naar de KMBO-opleiding Administra tie die gevestigd is in hetzelfde gebouw in Maassluis. Voor Brigitte Kortekaas (18) uit 's- Gravenzande heeft het volgen van de cursus Oriëntatie en Scha kelen veel duidelykheid gebracht in haar leven. „Ik wist het echt niet meer," beaamt Brigitte. „Ei genlijk wilde ik naar de toneel school, maar dat vond ik achteraf toch wel heel ver van huis. De de caan op de school waar ik op zat raadde mij aan om een verzor gend beroep te kiezen, maar dat leek me helemaal niks." Brigitte is creatief en wil graag met mensen werken. Tijdens de Brigitte, Es tner en Leny (van links naar rechts): Meer duide iijkheid in het even. Foto Westland Fotoburo zelf-oriëntatie, een onderdeel van de cursus waarbij de leerlingen zichzelf als het ware een spiegel voorhouden, kwam er voor Brigit te een vakgebied in beeld waarin zij zowel haar creativiteit als haar sociale vaardigheden kwijt kan. ,Met een duur woord heet dit ago gisch werk met geestelijk gehan dicapte kinderen," vertelt Brigit te. „Ik heb stage gelopen bij de ^outershof in Monster. Dat was ui het begin wel wennen, maar ik heb er toch een heel goed beeld van gekregen wat werken met ge handicapten is." Uiteindelijk heeft Brigitte de knoop doorgehakt en heeft na het half jaar O en S een schakelcur sus Nederlands gedaan om op het juiste niveau voor de driejarige MDGO-AW opleiding te komen. Op middelbaar niveau kan Brigit te op deze school voor agogisch werkster gaan Ieren. Zelfvertrouwen „Voor veel leerlingen vijzelt de oriëntatiecursus ook het zelfver trouwen oo," zegt Ingrid Roozen- burg. Zij is mentor van de oplei ding in Poeldijk. „Sommige leer lingen fleuren helemaal op als ze eindelijk een beslissing hebben genomen over hun toekomst. Voor meisjes is deze beslissing te genwoordig net zo moeilijk als voor jongens. Je kunt echt zien dat zij er erg mee bezig zijn." De opleiding wordt door de men tor voorgesteld als een trechter. Aan het begin bij de sector-oriën tatie worden alle beroepen en mo gelijkheden erin 'gegooid'. Als het goed is rolt uiteindelijk na be roepsoriëntatie, zelforiëntatie en opleidingsoriëntatie de juiste in dividuele beroepskeuze er uit. Roozenburg: „Het gebeurt maar heel zelden dat er aan het einde van het halfjaar nog steeds geen oplossing is gevonden." Sommige leerlingen denken dat het half jaar een verloren periode is, maar dat is het volgens Roozenburg beslist niet. „De leer lingen krijgen van ons een hele boel tips en mogelijkheden om zelfstandig te zoeken naar een baan en krijgen nog een heel be langrijk aspect mee dat vooral in de puberteit zo belangrijk is: zelf vertrouwen." Vlaardingen - Vlaardinger-Am- hacht is nog steeds springlevend. Ook al verloor de voormalige ge meente aan gene zijde van de dijk zijn zelfstandigheid reeds lang geleden, een eigen karakter heeft de buurt nog keeds. „Het blijft een beetje een dorp," zegt Ruud Anderson met zekere trots. Anderson is één van de vijftien ondernemers uit Ambacht die een jaar geleden de koppen bij elkaar staken met de bedoeling een spraakmakend feest van de grond te tillen. Over de verkeers maatregelen die de wijk goed deels van de rest van Vlaardingen hebben afgesneden zijn bewoners en ondernemers zo onderhand wel uitgepraat. Het leven gaat verder, en een klinkend evene ment is de beste manier om te be wijzen datje er nog bent. Dat- e tenement vindt plaats op za terdag 28 augustus, een heel be wust gekozen datum omdat de binnenstad een week later in het teken staat van het Haring- en Bierfeest. „En dat Wilden we graag een stapje voor zijn," aldus Anderson. „Je valt in het niet als je na zo'n groot gebeuren nog met eigen activiteiten op de proppen komt." Als leidraad voor het Ambacht-feest diende hei. draai boek van twee jaar geleden, toen de voormalige gemeente voor he' eerst - en met groot succes - een poging deed zijn zelfvertrouwen te herwinnen. Het mooie weer, een bijzondere bruiloft op het stadhuisje - dat al jaren als ge meente-archief dienst doet - en een overvol programma zorgden toen voor een massale toeloop. Getrouwd wordt er dit keer niet aan het Emaus, maar aan lokker tjes voor het publiek ontbreekt het niet op de 28e. Er is een stand werkersconcours en een vrij markt voor de jeugd, het stadsar chief en Streekmuseum Jan An derson houden open huis, de 'plaatselijke' kunstenaars Hans Rikken, Kees Lesuis, Jan van Dorp en Elly Zwaanswijk zetten de deuren van hun ateliers open en natuurlijk staan de straten vol kramen van middenstanders en charitatieve instellingen als het Rode Kruis, Unicef, de Wereld winkel en Amnesty International. Voor de muziek zorgt Rita Young met een keur van artiesten uit ei gen 'stal', onder wie Martin Eden en Hans van Katwijk. Ook de jeugd hoeft zich op het ko mende feest niet te vervelen. Mo lenaar Boekestijn van de Aeolus bakt pannekoeken van meel uit eigen keuken, de kinderen kun nen op de foto met Bruun de Beer, er is een springkussen en er wordt straattbeater opgevoerd. En jongens en meisjes die niet van zoet vermaak houden mogen in de kraam van Ruud Anderson de ramen ingooien van een spe ciaal voor dat doel gebouwd huis. Voor de liefhebbers organiseert de VW die dag rondwandelingen door Vlaardinger-Ambacht. En wie het naadje van de kous wil weten over de geschiedenis van de wijk, kan een kijkje nemen bij de dia-voorstelling in basisschool 't Ambacht aan de Chrysant straat, die plaatjes uit het verle den afwisselt met foto's uit het hedendaagse 'dorp'. Verstelbare, volledig watergevolde matras, 180 x 200 cm, los te plaatsen met 100% wollen tijk. GRATIS een hoeslaken en.... Showroom en kantoor Beftoweg 17 Spaanse PolderSchiedam Tel. OIO - 437 49 44 Fax 010 - 437 40 07 Hoek van Holland - Paul de Ka per wordt door branchegenoten een beetje vreemd aangekeken. Veel hoveniers beschouwen de bedrijfsvestiging als hun visite kaartje. Om klanten te impone ren zit er vaak een prachtig aan gelegde tuin bij. Hovenier De Kaper doet het anders. Ge vraagd naar de lokatie van zijn bedrijf, wijst Paul de Kaper trots naar buiten. Voor zijn woning staat een kleine open vrachtwa gen, met daarachter een aan hanger. „Daar staat mijn be drijf," verklaart hij met enige trots. „Ik heb geen duur terrein achter me. Als ik een opdracht heb, dan ga ik met de mensen praten. Ik heb een heleboel foto's van tui nen die ik in het verleden heb aangelegd of waar ik aan heb meegewerkt. Aan de hand daar van kom ik met de klant tot een ontwerp. Als we het daar over eens zijn, dan koop ik recht streeks bij de groothandel de be nodigde materialen en planten. Daar ga ik mee aan de slag en tot nu toe is dat goed bevallen. Ik heb zeer regelmatig werk en geen opslagkosten. Dus kan ik ook tegen een concurrerende prijswerken'. Paul de Kaper heeft zijn eigen hoveniersbedrijf sinds 1 januari van dit jaar. De 30-jarige inwo ner van Hoek van Holland werkt al sinds zijn zeventiende jaar in dergelijke bedrijven, .maa^ uiteindeli^be^oot voor zichzelf têoeglhnehr „Ondanks de enorme concur rentie van enkele grote hove niersbedrijven in het Westland is ervoor een eenmanszaak best nog een gat in de markt," vindt hij. „Bovendien ben ik in Hoek van Holland zelf de enige op dit Paul de Kaper springt in op meuwbouwprojekten. Wanneer er woningen in aanbouw zijn en ze zijn in een bepaald stadium gekomen, dan gaat hij praten met de nieuwe eigenaren om te proberen de tuinaanleg in han den te krijgen, „Dat blijkt ge woon goed te werken," heeft hij inmiddels el ontdekt. „Het was natuurlijk wel een sprong in het diepe, maar het bhjkt goed te werken," De Kaper zegt dat hij door zijn lage kosten goed kan concurre ren met andere hoveniers. Naar de kosten van de aanleg van een tuin blijft hettchter gissen, zegt hij. „Daar is geen slag naar te slaan. Je kun', pas over prijzen gaan praten, wanneer de men sen redelijkerwijs weten wat ze willen. Zo uit de losse hand is dat onmogelijk. Je kunt een tuintje maken voor duizend gul den of voor twintigduizend gul den. Dat is afhankelijk van op pervlakte, het soort planten dat men wil hebben, 2elfs de grond en vele andere factoren hebben ermee te maken." De hovenier, die van zijn vracht auto met aanhanger zijn hele bedrijf heeft gemaakt, is er wel achter gekomen dat een jonge veet^thou^^^^nra^én-^ nis best een behoorlijke boter ham kan verdienen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2