Waterweg 13 Kinderopvang uitgebreid Explosie roept ook bij rechtbank vragen op Veelbelovende start voor theater- en muziekfestival Chinezen, Zuidafrikanen en Belgen bezoeken Nieuw Palmboom 1 I Weer overleg in sjordersconflict Klachten over stank door defect bij Paktank Botlek 'Uitnodiging geschorste EBI-bewaker terecht' Zuid-Holland voorziet sluiting bejaardenoorden Verkeerstunnel wordt tunnel voor reeën Vlaardingen zet alles op alles om 98 extra plaatsen te realiseren Buitenschoolse opvang groeit Voetbalteam zonder shirt Tijdens vakantie huis geplunderd Bekeuring wegens drank Ondergoed weggenomen Raam open, tas gestolen CJV krijgt subsidie Rotterdams Dagblad I Vrijdag 20 augustus 1993 i RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - 0e Rotterdamse havenwerkgevers (SVZ) en de Vervoersbonden FNV en CNV zijn van middag weer begonnen met onderhandelingen over een baangarantie voor de zeventien sjorders van het failliete bedrijf Perfect Cargo Handling (PCH). De werkgeversvereniging heeft de bonden uitgeno digd nadat ze maandag een brief had gekregen van de FNV, waarin deze bond dreigde met stakingsac ties in de haven als de werkgevers niet opnieuw in overleg zouden treden. Na het faillissement van PCH, eerder deze maand, ontstond grote onrust onder de 250 sjorders in de Rotterdamse haven. De SVZ zei toen slechts acht van de zeventien werknemers van dit bedrijf per 1 ja nuari 1994 een baangarantie te kunnen geven. Dit is volgens de bonden in strijd met het Masterplan, waarin staat dat tot 1996 in de havens van Rotterdam en Amsterdam geen gedwongen ontslagen, mogen vallen. Rotterdam - Een storing in de stroomvoorziening voor een van de ketels van het bedrijf Paktank in de Botlek heeft vannaeht voor stankoverlast gezorgd. Bij de meldkamer van de DCMR Mihe enst Rijn mond kwamen tussen drie en vijf uur vtjluen klach ten over een 'branderige chemische lucht' binnen; voornamelijk van bewoners van Vlaardingen. Ook bij de brandweer in Delft werd over stankoverlast ge klaagd. Medewerkers van de Milieudienst gaan van daag bij Paktank een onderzoek instellen. Rotterdam - De van corruptie verdachte gevangen bewaarder Arie B., tegen wie deze week zeven jaar cel werd geelst, heeft volgens het ministerie van Jus titie destijds na zijn schorsing terecht een uitnodi ging gehad te solliciteren op een baan in een andere gevangenis. „Hij was geschorst, niet ontslagen, dus tel je nog gewoon mee," zegt een woordvoerder van Justitie. De voormalige cipier onthulde voor de Rotterdamse rechtbank dat hij na zijn schorsing bij de Extra Be veiligde Inrichting (EBI) van het Huis van Bewaring De Schie een verzoek kreeg te solliciteren naar vaca tures bij de Tijdelijk Extra Beveiligde Inrichting (TEBI) in Vught. Volgens de zegsman van het minis terie was dit niet bijzonder, omdat alle medewerkers van het Gevangeniswezen een dergelijke brief heb ben gekregen. „Dus ook de geschorste bewakers." Rotterdam - Als de door WVC aangekondigde extra bezuinigingen op de bejaardenoorden doorgaan, zal Zuid-Holland volgens gedeputeerde J. Pool enkele verzorgingshuizen moeten sluiten. Verdere aantas ting van de kwaliteit van de zorg is niet mogelijk. Het bedrag dat Zuid-Holland zou moeten inleveren loopt op van 6,1 miljoen gulden in 1994 tot 14 mijjoen in 1996. Die 14 mil joen is 3,5 procent van het nu be schikbare bedrag van 390 mil joen. Overigens geldt voor de vier grote steden een aparte re geling voor de verdeling van de gelden. Daar loopt dat niet via de provincie, maar via plaatselijke diensten (in Rotterdam Sociale Zaken en Werkgelegenheid). Evenredige vermindering van het huidige aantal plaatsen in de Zuidhollandse bejaardenhui zen, 16.500, komt er op neer dat er 500 a 600 plaatsen zullen ver dwijnen. Pool denkt dat de provincie eerder comple te huizen zal sluiten dan dat ze elk bejaardenoord en kele plaatsen zal laten inleveren. AbvaKabo-be- stuurder Kramer zou dat een verkeerde keuze vin den. Volgens hem moet dan de dienstverlening an ders worden afgestemd. „Duidelijk is in ieder geval wel dat alle rek eruit is. Het is het ministerie ernst met de bezuinigingen. Dan kunnen ze wel zeggen dat er meer beschikbaar is voor de thuiszorg, maar hoe moet dat aan met al die oude mensen die echt met meer thuis kunnen blijven?" Hij wijst er voorts op dat de bezuinigingen niet alleen in de bejaarden sector hard zullen aankomen. „In de psychiatrie is het nog veel pijnlijker." De Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden (VNB) heeft minister d'Aneona (WVC) en premier Lubbers om spoedoverleg gevraagd over de aange kondigde korting van honderd miljoen gulden op de subsidie in 1994. Ook volgens de VNB zal deze kor ting leiden tot vermindering van het aantal verzor gingsplaatsen of verdere verlaging van de kwaliteit en tot aantasting van de werkgelegenheid. Ze vindt dat onaanvaardbaar. De VNB voert overleg met de organisatie van bejaardenhuisbewoners (LOBB) en de provincies (IPO) over een gezamenlij ke strategie tegen de bezuinigingsplannen. De totale jaaromzet van de bejaardenhuizen is op het ogenblik vijf miljard gulden. Twee miljard hiervan wordt door de bewoners zelf opgebracht; de overige drie miljard wordt gesubsidieerd. Gedepu teerde Pool: de rek is er uit. Archieffoto Stuyvenberg/ S ij th off Pers Ouddorp - Rijkswaterstaat in Zuid-Holland gaat van een verkeerstunnel onder rijksweg 57 ter hoogte van Ouddorp een wildtunnel maken. De zeventig meter lange en zeven meter brede tunnel die nu nog wordt gebruikt door automobilisten, fietsers en voetgan gers wordt als het aan Rijkswaterstaat ligt een veili ge doorgang voor in het bijzonder reeën, ïn het gebied leven veel Teeën. Veel van deze dieren worden bij het oversteken van de rijksweg doodgere den. De vdldrasters en -roosters die Rijkswaterstaat eerder heeft geplaatst blijken onvoldoende te zijn. Ook voor automobilisten ontstaan soms levensge vaarlijke situaties. Rijkswaterstaat verwacht begin volgend jaar de tunnel aan te passen. Over het be staande wegdek zal een laag zand worden gelegd. Het verkeer moet dan gebruik maken van twee an dere tunnels in de directe omgeving. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen zal alles in het werk stellen om nog voor het einde van dit jaar de capaciteit van de kinderopvang uit te breiden met 98 plaatsen. Bij het realiseren van deze voorzieningen is haast geboden, anders verspeelt de gemeente rijkssubsidie en moet bovendien ruim anderhalf mil joen gulden aan subsidie over dejaren 1991 tot en met 1993 wor den terugbetaald. Vlaardingen heeft via de stimule ringsmaatregel voor kinderop vang over de jaren '91 tot en mét '93 recht op een bedrag van bijna 4,5 miljoen gulden. In overleg met de stichting Kinderopvang Vlaardingen is besloten de helft van de 98 nog te realiseren plaat sen te bestemmen voor de wijk Holy. Als locatie is gekozen voor het gemeenschappelijke school gebouw van Het Kompas en de Speel-Werkhoeve aan de Baarn- hoeve, waarin ook buurthuis De Deel is ondergebracht, In dit ge bouw is ruimte over en de ge meente heeft de mogelijkheid die te verhuren aan derden, in dit ge val de stichting Kinderopvang Vlaardingen. Een probl em vormt nog de fi nanciers van de verbouwing, die ongeveer een half miljoen gul den zal kosten. In de gemeente begroting is daarvoor slechts twee ton uitgetrokken. Burge meester en wethouders hebben de gemeenteraad voorgesteld het tekort van drie ton recht te breien bij de behandeling van de begro ting voor volgend jaar. Behalve de 48 plaatsen voor hele dagopvang en buitenschoolse op vang in Holy, is de gemeente van plan 24 opvangplaatsen te verwe zenlijken bij kinderdagverblijf De Krentenmik aan de Hofiaan, Hier gaat het om buitenschoolse en flexibele opvang. Ten slotte wordt gezocht naar mogelijkhe den om ergens in de Westwijk de resterende 26 plaatsen onder te brengen. Deze wijk heeft nog een groot tekort aan opvangplaatsen. Een geschikte ruimte lijkt het schoolgebouw aan de Lorentz- straat. Slaagt de gemeente m de opzet, dan zijn er aan het einde van het jaar 318 gesubsidieerde plaatsen voor kinderopvang in Vlaardin gen. Nu zijn dat er 220. Hoek van Holland - Nog voor de buitenschoolse opvang in Hoek van Holland van start is gegaan, zal het aantal kindplaatsen al worden uitgebreid van de aanvankelijk geplande achttien naar vierentwin tig. Aanleiding tot die uitbreiding is niet een groter wordende vraag, maar een poging om het dreigende exploitatietekort op te vangen. Het onderkomen voor de buitenschoolse opvang, dat wordt gebouwd op het terrein van de speeltuinvereniging, blijkt duurder uit te val len d jö was begroot. Voo" de achttien kindplaatsen was een investeringsbijdrage be- sch Jcbaar van 120.000 gulden. Door nu het aantal opvangplaatsen uit breiden naar vierentwintig komt er een extra bijdrage van 40.ÖÖÖ guiden en dat is voldoende om de tegenvaller op te vangen. De commissie welzijnszaken van de deelraad zal binnenkort advies uitbrengen over de uitbreiding, maar daar worden geen problemen verwacht. Het aantal plaatsen voor buitenschoolse opvang komt met vieren twintig precies op de norm die aanvankelijk was gesteld. Voor de deelgemeente heeft deze manier van financiering geen nadelige ge volgen omdat de buitenschoolse opvang wordt gefinancierd vanuit de rijksregeling kinderopvang. Voor de exploitatie is voor het ko mende schooljaar een bedrag van ruim 18.000 beschikbaar. Vlaardingen - Twee in het zwart gehulde zangeres sen lokken voorbijgangers met hun gezang het Hof in. Naar een open plek in het park waar twee feest tenten zijn verrezen. Daar heeft Vlaardingen de ko mende dagen een eigen festival: het Hof van Sirenen met muziek, theater en een vleugje beeldende kunst. Gisteravond beleefde het zijn opening, stille tjes in het begin, maai- later op de avond gezellig druk. Met loeiende sirenes arriveren 'Walter Conny from Great Britain' en presenteren met een hoog melig heidsgehalte de eerste act op het podium. Tim van der SÏuys, een beginnende cabaretier, probeert in een bijna uitverkochte theatertent zijn grappen uit op het Vlaardingse publiek. Niels en Marco, twee zo juist afgestudeerde grafisch ontwerpers maken op het veld achter de podiumtent een bouwwerk van af val rondom het thema sirenen. De rock en blues van de Schiedammer Peter de Vries brengt de sfeer er pas goed in. Er wordt akoestisch gespeeld, unplugged heet dat tegenwoordig in pop- jargon, om de omwonenden geen overlast te bezor gen. Zo gaat het door tot een uur of twaalf, als de tent sluit en de vrijwilligers, die zorgen dat het de komen de drie dagen op rolletjes loopt, zich opmaken voor de nacht. Zij houden de boe! in de gaten als de rust na de eerste geslaagde avond is weergekeerd in het donkere Hof. twee opera-zangeressen lokten met hun ge zang bezoekers het Hof in. In het begin van de avond slaagden ze nauwelijks in hun opzet, maar later werd het toch nog lekker druk. Foto Roel Dijkstra Door Carel van der Velden RotterdarrWlaardingen - Was de 36-jarige man in het verdachten bankje dezelfde die 1981 in Den Haag betrokken was bij brand stichting? Rechtbankpresident Van der Grinten wist het gister middag niet zeker. Daarom ver daagde hij de rechtszaak tegen de ex-Vlaardinger die verantwoor delijk wordt gehouden voor een explosie op Nieuwjaarsdag aan de Robert Schumanring in Vlaardin gen. De onduidelijkheid rond de per sonalia van de verdachte wordt vermoedelijk veroorzaakt door nonchalance bij de burgerlijke stand. De gedaagde die voor de president stond is ingeschreven onder de voornaam Bert. In het strafverleden van de man duiken echter de namen Hubertus PaulusAdrianusop. De kans dat er sprake is van twee verschillende personen is zuiver theoretisch. In dat geval zouden zij beiden met dezelfde achter naam op dezelfde dag in 1957 in Heerlen geboren moeten zijn. De rechtbank acht dit sterk, maar wil toch zekerheid. Daarom kreeg de officier van justitie opdracht klaarheid in de zaak te brengen. Op 16 september wordt de afge broken zitting vervolgd. De verwarring rond de personalia was niet gespeend van symboliek. De man. die verdacht wordt van het moedwillig veroorzaken van brand en een explosie, wordt door psychiaters geschetst als een ge spleten persoonlijkheid. Hij heeft een lang verleden in psychiatri sche instellingen en wordt regel matig geplaagd door 'stemmen m zijn hoofd'. Bovendien heeft hij grote moeite het verschil tussen fantasie en werkelijkheid te dui den. Bert of Hubertus Paulus Adn- anus heeft de autoriteiten ook op gezadeld met twee versies van de gebeurtenissen in de kelderbox cp Nieuwjaarsdag. Die dag werd de Robert Schumanring 's mid dags opgeschrikt door een explo sie. Zes kelderboxen werden ver nield en tien woningen liepen flinke schade op. De klap was zo groot, dat op de begane grond de complete voorpui naar buiten werd geblazen. Vast staat dat de verdachte ten tij de van de explosie in het kelder- complex aanwezig was. Hij werd na de klap met brandwonden en een verschroeid pakje shag op zijn hoofd tussen het rakende puin op straat aangetroffen. Maar wat is er binnen gebeurd? In het ziekenhuis verklaarde de man geen idee te hebben. De the orie ontstond dat op het moment dat de verdachte de kelder betrad er een explosieve wolk hing. Dit goedje zou hij met een brandende sigaret onbewust aangestoken kunnen hebben. Onderzoek leverde maandenlang niks op, maar uiteindelijk rappor teerde een technisch laboratori um dat er resten van motorolie in alle in beslag genomen kleding van de man waren aangetroffen. Deze conclusie richtte de verden king opnieuw in de richting van Bert. De explosie was ontstaan in een ruimte van een buurman waar een oude motorfiets stond gestald. Onder druk van de nieuwe gege vens legde de verdachte een vol ledige bekentenis af. .Achterin de gang stond een kelderbox op een kier," verklaarde hij enige tijd geleden tegen de rechter commissaris. „Ik duwde de deur open en zag een oude Norton staan. Toen begon 't in myn hoofd te malen. Het deed mij denken aan dat liedje van Normaal. 'Oerend Hard, met Bertus op z'n Norton en Tinus op de BSA.' Ik dacht aan vroeger en raakte totaal in de war. Toen ben ik een jerry can gaan leeggooien. Vervolgens ontstond het idee van de fik. Ik wilde het verleden achter my ver branden." In deze versie van het verhaal veroorzaakte Bert na tien minuten de klap door met een vuurtje het gevormde explosieve mengsel aan te steken Justitie acht de verklaring geloofwaardig, omdat die aansluit bij het tech nisch onderzcek. De verdachte verklaarde gisteren echter dat hij de minder serieus te nemen kant van zijn ik aan het woord heeft gelaten. „Ik heb dat verhaal helemaal verzonnen. Ik weet echt niet wat er gebeurd is." De rechtbankpresident vroeg of de verdachte veel fantaseert. „Als er psychische druk word* uitgeoe fend is dat soms nodig. Ik dacht dat ik na een bekentenis van het gezeur af zou zyn." Schiedam - Molenmuseum De Nieuwe Palmboom heette van daag de tweeduizendste bezoeker welkom. Het Sehiedamse museum dat sinds 15 mei is geopend is tevreden over het bezoe kersaantal maar streeft in de toekomst naar honderd kijkers per dag. Ook gisteren kwamen toeristen een kijkje nemen in één van de hoogste molens ter wereld. Arnold Wennekink uit Azeloo- Ambtdelden vond het uitstapje naar de molen een prima idee van zijn kennis Kees van der Gaag. „Ik ben hier drie dagen in Schiedam en vandaag doen we de molen. Nou, het is prachtig mooi. Ik zit zelf in de bouw, ik ben tim merman en het is een knap stuk- kie werk." Kees van der Gaag, die uit Schiedam komt, is trots op 'zijn' molen. „Ja we hadden bezoek. Arnold is een kennis van de doch ter van de boer waar ik in de oor log ben geweest We hebben de buurt verkend en dan sla je de molen niet over. Ik was er zelf ook nog nooit geweest, maar heb wel de bouw gevolgd en ben nu eens een kijkje komen nemen." Net als Kees nemen veel Schiedammers familie en vrien den mee naar het nieuwste mu seum in Schiedam. Maar toeris ten uit bij voorbeeld China, Zuid- Afrika, België en Canada weten de weg naar de molen ook te vin den. „Op het moment is het ei genlijk een beetje Italiè-tijd," ver tellen medewerkers Matthieu Zuiderwijk en Wil üebrechts. „We hebben elke keer Italianen die per boot in Nederland op reis zijn. De boot legt in Schiedam aan, zij komen in wielrenners broeken de molen in en fietsen dan naar Delft om daar weer op de boot te stappen." De molen is en blijft een symbool van Nederland bhjkt uit de reac ties van emigranten. „Mensen die hier veertig jaar geleden 2ijn weg gegaan, komen als eerste de mo len bezichtigen. Echt tot tranen toe geroerd." De molen is niet alleen museum, maar gaat vanaf oktober ook draaien voor de produktie van Whisky en Notaris, tarwevlokken voor de Echte Bakkers en bier. Vanaf die tijd wordt ook de ten toonstelling van de Echte Bak kers door de vaste expositie boer- molenaar-brander vervangen en de wisselexpositie - nu een over zicht van de bouw - wordt een sa menstelling van prenten en schil derijen van molens. Wil Lie- brechts heeft ook plannen om in de wintermaanden op zondagoch tend leerlingen van de Streekmu- ziekschool te laten musiceren. Voor de Schiedammer die de aan winst nog niet heeft bezichtigd re denen genoeg om toch maar eens te gaan kijken. Het Nederlands Malend Korenmolenmuseum De Nieuwe Palmboom is van dinsdag tot en met zaterdag van 10.09 tot 17.00 uur geopend en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Molen De Nieuwe Palm boom aan de Noordvest heeft van daag de 2000ste be zoeker in het ïn mei ge opende mu seum verwel komd. De mo lenliefheb bers komen uit alle wind streken. Foto Roe! Dijkstra Schiedam - Het complete eerste elftal van voetbalvereniging HBSS zal nieuwe shirts en broe ken moeten aanschaffen. De club- kledmg van het team verdween woensdag bij een inbraak in een woning aan het Hargplem. De da der kwam binnen toen de bewo ner lag te slapen. Behalve de club- kleding, nam de dief de videore corder, twee damesfietsen en wat geld mee. Schiedam - Een gezin dat van ochtend vroeg terugkeerde van vakantie, kwam tot de ontdek king dat tijdens hun afwezigheid het huis was geplunderd. Minder dan een uur na hun thuiskomst stonden de bewoners van het huis aan de Heelmeesterstraat op het politiebureau om aangifte te doen van de d'efstal van de videorecor der, de CD-speler, een stapeltje CD's, sieraden en de auto. De dief had de sleuteltjes van de wagen in huis gevonden. Vlaardingen - Afgelopen nacht is op de Kethelweg een 25-jarige Vlaardmger opgepakt wegens rij den onder invloed van alcohol. De politie hield de man omstreeks één uur staande wegens 2ijn op vallende rijgedrag. De bestuurder werd voor een ademanalyse mee genomen naar het bureau. Daar bleek dat hij meer alcohol in zijn bloed had dan voor een automobi list is toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal. Vlaardingen - Op het politiebu reau is gistermiddag een 19-jarige Vlaardinger verhoord wegens winkeldiefstal. De man werd om half twee gearresteerd, nadat hij m twee winkels in de binnenstad ondergoed had gestolen. De ge stolen kleding werd door de poli tie aan de eigenaren teruggege ven. Tegen de dief is proces-ver- baal opgemaakt. Schiedam - Een 18-jarige te- woonster van het Schuttersveld heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van haar tas, waarin onder meer geld zat. De tas lag thuis op bed. De dief zag kans vanaf de galerij het raam dat op een kier stond verder te ope nen en de tas te stelen. Maassluis - De CJV maakt kans op een subsidie van ruim 37.000 gulden voor de verbouwing van het voormalige Luxor-theater tot activiteitencentrum van de ver eniging. Burgemeester en wet houders willen de Maassluise ge meenteraad voorstellen de ver bouwing met dit bedrag te steu nen De CJV, die m 1992 het B0-jarig bestaan vierde, had tot voor kort haar onderkomen ia Sursum Coida aan de Fenacofiuslaan. Dit pand voldeed met meer aan de ei sen van een modern verenigings gebouw. Het voormalige Luxor-theater aan de Van der Horststraat heeft al jaren geen dienst meer gedaan als bioscoop. Na sluiting van de bios werd het pand verbouwd tot bedrijfsruimte voor een lijsten maker. De CJV gaat er sociale, culturele en muzikale activiteiten organiseren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1