Waterweg 9 Juridische strijd rond Zwanenburg Airshow wordt klapstuk van 'Hoek van Holland Grandioos' Weer verzoek om lagere snelheid Wedden dat Jan Andeweg alle uitlaten herkent? Gemeente eist ton van bedrijf voor overtreden milieuregels Hertenkamp blijft tegen lichtinstallatie Verbazing over verwijten Stadsgehoorzaal ÏJrugs verstopt in container met gember Stankverwekker Atochem 5 moet maatregelen treffen jDerde aanhouding na mishandeling in Dordt Denis bijna klaar voor beenmergtransplantatie Peuters uit water gered Vluchter achterhaald Bromfietser botst op auto Autokraak Winkeliers tegen container Karton bij winkels weg j Rotterdams Dagblad Donderdag 26 augustus 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Vlaardingen - De Vlaardingse politie heeft gister middag omstreeks half vier aan de Koningin wilhel- mlnahaven, ter hoogte van de Doggerstraat, 860 kilo marihuana onderschept. De partij drugs zat tussen zakken gember verstopt in een container. Ter plekke werden drie mannen, een 42-jarige Rot terdammer en een 24- en 34-jarige Schiedammer, aangehouden. Zij waren bezig de drugs uit te laden. 0è»inhoud van de container is in beslag genomen. De drie arrestanten werden opgewacht, want de politie was al enige tyd, samen met Schiedamse collega's, met de zaak bezig. :t Rotterdam - Het chemisch bedrijf Elf-Atoehem in de - Botlek moet de uitstoot van stankverwekkende stof* t fen verder terugdringen door de verbrandingsinstal- latie aan te passen. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft dat, op advies van de DCMR Milieudienst Rijnmond, bepaald in aange scherpte vergunningsvoorschriften. Vorig jaar klaagden inwoners van het Rijnmondge bied meer dan 1350 keer over stank die veroorzaakt werd door Atochem. Behalve de bijna elfhonderd klachten die het gevolg waren van een brand in een opslagloods, schrijft de Milieudienst alle resterende klachten toe aan de zogeheten incinerator. Met die installatie verbrandt het bedrijf vloeibare en gasvor mige afvalstoffen. Elf-Atochem is 'stomverbaasd'. Volgens woordvoer der Van der Pols is nooit hard aangetoond dat de ge- wraakte installatie de boosdoener is. Hy wijst erop dat de strafrechter vorige maand nog Atochem in het gelijk stelde, toen de officier van justitie dertig stankklachten terugvoerde op de incinerator. Atochem zal vrijwel zeker de nieuwe eisen aanvech ten by de Raad van State. De Atochem-directie vreest dat de benodigde miijoeneninvesteringen 'heel moeilijk zullen liggen' voor het Franse moeder bedrijf Elf. Woordvoerder Van der Pols: „De chemi sche industrie zit toeh al in de hoek waar de klappen vallen." Woordvoerder A de Jong van de Milieudienst Rijn mond heeft een anderelezing van de strafzaak van 9 juli. Volgens hem speelde de advocaat van Atochem 'handig in' op de toen juist gestarte campagne van de milieudienst om menselijke snuffelaars op te leiden voor het herkennen van chemische stankbronnen. „Dat bewijst hoe moeilijk het is stank in de Rijn mond te traceren," zou de raadsman triomfantelijk hebben gezegd. De rechtbank gunde hem het voordeel van de twijfel. De Jong zegt dat er dan nog altijd zo'n 250 klachten zijn die volgens zijn inspecteurs heel duidelijk op de incinerator zijn terug te voeren. Volgens de milieu dienst is de installatie bovendien verantwoordelijk voor een relatief groot deel van de concentratie zwa- veldioxyde in de buitenlucht van Vlaardingen. Die is boven de norm. Zwavel dioxyde draagt belangrijk bij aan lure regen. Overigens had Elf-Atochem vorig jaar na een reeks 'j stankklachten toegezegd mee te willen werken aan een herzieningvan de totale vergunning. De milieu- 1 dienst wilde daar niet op wachten omdat zo'n proee- dure 'gauw nog een jaar kost'. „Met dit ding wilden wv sneller aan de slag," zegt Milieudienst-woord eerder De Jong. Atochem is ook nog verwikkeld in een strafzaak over Jde brand vorig jaar juli in een opslagloods waar tien verschillende chemicaliën lagen opgeslagen. Recher cheursvan de Vlaar dingse poli tie 'vissen' tussen de zakken met gember naar pak ketjes ma rihuana. In totaal von den zijn 860 kilogram van de soft drug. Foto Roel Dijkstra Dordrecht - De politie in Dordrecht heeft een derde persoon aangehouden die wordt verdacht van be trokkenheid bij een vechtpartij in de nacht van zon dag op maandag. Het is een 21-jarige Dordtenaar die na speurwerk van de recherche is opgespoord. Bij de .vechtpartij in de Generaal Spoorstraat raakte een 17- j-jarige Dordtenaar zwaar gewond na te zijn bewerkt met eea metalen staaf. Eerder deze week heeft de po- litie in deze zaak twee Dordtenaren, 21 en 23 jaar, op gepakt, Rotterdam - Als de trombositen in zijn lichaam een beetje meewerken, kan de Russische kankerpatiënt Denis Mogutoweind september zijn beenmergtrans plantatie ondergaan. Voor de operatie in het Rotter damse ziekenhuis Dijkzigt is in het Westland inmid dels 175.000 gulden opgehaald. Artsen onderzoeken volgende week of Denis' lichaam klaar is voor de zware handelingen. Uit zijn borstbeen, bekken en ruggemerg wordt beenmerg gezogen en schoonge maakt De cellen worden op kweek gezet. Enkele we- - ken later, nadat hij weer een chemotherapie heeft i ondergaan, krijgt hij de gezonde cellen weer terug. De 15-jarige Denis, die nu nog logeert bij gastouders in 's-Gravenzande, eet momenteel veel fruit en ge zond voedsel om aan te sterken voor de operatie. De inzamelacties voor Denis Mogutow lopen nog steeds voorspoedig. De actie om kaarten in te sturen met extra postzegels, levert al bijna negenduizend gulden op. Gisteren kwamen opnieuw 26 kaarten binnen in 's-Gravenzande. De kaartenactie duurt nog tot 1 september. De volgende actie in het West- land is 14 september. Dan speelt een 's-Gravenzands elftal een benefietwedstrijd tegen de profvoetballers van ADO Den Haag. Hoek van Holland - Een mooie air show belooft zondag het klapstuk te gaan worden tijdens de brade rie van 'Hoek van Holland grandi oos'. De braderie is een verleng stuk van het Pinksterfeest dat de stichting organiseerde. Maar een volwassen zuidwesterstorm zorg de er toen •or dat de braderie moest worden uitgesteld. Het bui tenprogramma wordt nu op zon dag 29 augustus georganiseerd als een zomerspektakel. De bra derie omvat ruim tweehon derdvijftig kramen en 's avonds om tien uur is er als afsluiting een groot vuurwerk. Tijdens de air- show in de middaguren worden er boven de Nieuwe Waterweg ver schillende demonstratievluchten uitgevoerd. De Seagull formatie is aanwezig en er is kunstvliegen met PIT specials, de Stearman formatie en een Fokker Friend ship. Parachutisten maken een precisie landing en een hetelucht ballon zal vanaf de Koningin Em- maweg het luchtruim kiezen. Twee parachutisten zullen om een uur 's middags de zomer- markt openen. Vervolgens wordt een elf meter hoge champagne fles ontkurkt waaruit dat 1500 ballonnen de lucht zullen ingaan. Om twee uur is er een concert in de stijl van de sixties met de Rem- my Martin Band. Ook de meiden groep Y Not verleent medewer king. Niet minder dan 21 voetbal verenigingen uit het Westland le veren hun beste schutter om deel te nemen aan de strijd om de pe nalty bokaal. Dit onderdeel be gint om zes uur. Het vuurwerk vormt de afsluiting van de zomer- markl en de organisatoren hopen op zon en vooral op minder wind dan op Tweede Pinksterdag. Vlaardingen - Wethouder Van der Windt CMilieu) zal het ministerie van Verkeer en Waterstaat opnieuw vragen de snelheid op Rijksweg 20 ter hoogte van de Vlaardingse Westwijk te verlagen van 120 naar 100 kilometer. Een eerder verzoek werd onlangs afgewezen. Dat verzoek werd overigens al in 1989 gedaan. Het Rijk voerde voor de afwijzing als motief aan dat voor slechts zeventien procent van de hoofdwegen in Nederland een limiet van honderd kilometer per urn- mag gelden, anders zou handhaving van de maatregel een probleem worden. Van der Windt vindt dat het ministerie te weinig oog heeft voor de milieubelangen. Hij denkt een goede kans van slagen te heb ben als hij daar eens nadrukkelijker op wijst. Eerder verzocht de gemeente om rijkssteun voor de aanleg van een geluidswal. Dat werd afgewezen omdat de norm van zeventig deci bel, een eis om subsidie te krijgen, net niet werd gehaald. Vlaardingen - Zwanenburg Vlaardingen BVis in beroep gegaan tegen de boete van honderdduizend gulden die door de ge meente Vlaardingen is opgelegd. Dat geld is geëist omdat het bedrijf in februari van dit jaar hinderwetregels overtrad. Erwa- ren chemicaliën verkeerd opgeslagen en niet alle bouwkundige voorschriften waren opgevolgd. De gemeente oordeelde toen dat er een zeer gevaarlijke situatie was bij het bedrijf. Besloten werd personeel van de brandweer eni ge dagen by het bedrijf te statio neren tot de geëiste verbeterin gen waren uitgevoerd. De boete van een ton is opgelegd met het erfpachtcontract in de hand. Daarin staat dat de ge meente maximaal een miljoen gulden boete kan eisen als het be drijf zich met houdt aan de hin derwetbepalingen. In dit geval heeft het college van burgemees ter en wethouder besloten met honderdduizend gulden te vol staan mede omdat het de eerste maal betrof Het bedrijf is tegen de boete in beroep gegaan by de civiele rechter De gemeente Vlaardingen heeft, los van deze procedure, aangekondigd dat het voornemens is ook boetes te gaan innen rechtstreeks op basis van de Hinderwet. Die maakt het mo gelijk per dag tienduizend gulden boete te eisen tot een maximum van een ton. De wet schrijft voor dat in een dergelyk geval de boe te eerst aangekondigd moet wor den. En dat kan pas nadat er een overtreding is geconstateerd. Pas als de rechter akkoord gaat met de boeteregeling kan bij een nieu we overtreding een bedrag wor den geïnd. Zwanenburg heeft deze boetere geling met succes bestreden bij de Baad van State. Deze instantie vindt op formele gronden dat het bedrijf m het gelijk moet worden gesteld. De betreffende overtre dingen zijn in februari gepleegd, waarop de gemeente oordeelde dat op basis van de op dat mo ment geldende Wet algemene be palingen milieuhygiëne moest worden gehandeld. Vervolgens is het bedrijf op 1 maart aange schreven maar op die dag is net een andere wet, de Wet milieube heer, in werking getreden. De Raad van State vindt dat Vlaar dingen op basis van de bepalin gen m die nieuwe wet had moeten handelen. Dat standpunt wordt bestreden door Vlaardingen. Bij de Raad van State zal het stand punt worden verdedigd dat ge handeld moet worden op basis van de bepalingen die gelden op de dag dat de overtredingen wor den gepleegd. Zwanenburg wordt sinds februari door de gemeente in de gaten ge houden. Geconstateerd is dat het bedrijf sindsdien binnen de gren zen van de Hinderwet blijft. Schiedam - Jan Andeweg ken nen ze bij Heck Co. ais een man die alles van uitlaten weet. Op de schappen van het bedrijf aan de 's Gravenlandseweg in Schiedam liggen zesduizend verschillende types en de inkoper van de impor teur van uitlaten kent ze allemaal. Zelfs geblinddoekt meent de 37- jarigc Schiedammer ze te kunnen benoemen, inclusief het bestel nummer. Tijdens een uitzending van Wedden Dat blijkt op 6 sep tember of Andeweg zijn bewering waar kan maken. Andeweg is al weken in training voor zijn televi siedebuut. In de afgelopen vijf tien jaar heeft hij zich weliswaar ontwikkeld tot een expert-bij-uit- stek op het gebied van uitlaten, maar bij het Schiedamse bedryf is het niet de gewoonte om de me dewerkers hun werk te laten doen met een blinddoek. Met die han dicap heeft hij pas de afgelopen weken kennisgemaakt. „Door te voelen probeer ik een beeld van de uitlaat voor ogen te krijgen," verklapt hy zijn werk wijze. „Als dat lukt, dan weet ik het. Als ik een bepaalde uitlaat zie, weet ik bij voorbeeld direct dat die op een BMW 318 hoort. D ie kennis is op een soort speelse wij ze gegroeid. Het is een soort hob by geworden." Zijn baas bracht de inkoper op het spoor van de televisie-uitzen ding. Enige tijd geleden kregen alJe leden van de RA] een schrij ven om deel te nemen aan Wed den Dat. Bij Heck Co dachten ze direct aan Andeweg, die bin nen het bedrijf met 210 medewer kers ai jaren bekend staat om zijn fotografische geheugen op het vlak van uitlaten. „We hebben ge reageerd en voor ik het wist zat ik in de uitzending," lacht Andeweg. In totaal heeft de inkoper tien da gen geoefend voor zijn opdracht. De opnames voor het programma vinden vandaag plaats in de stu dio's van Joop van den Ende. „Vanuit ons bedrijf is er 24 meter magazijnstelling naar de studio gegaan," zegt Andeweg. „Er ko- Jan Andeweg: „Die kennis is op een soort speelse wijze gegroeid. Het is een soort hobby geworden Foto Roei Dijkstra men zeshonderd verschillende ty pes uitlaten in te liggen. Het pu bliek mag er vijf uitkiezen. Ik krijg twee minuten de tijd om ze te betasten en te benoemen. Ik moet zeggen bij welke auto de uit laat hoort en wat het bestelnum mer is. Ze zijn heel erg streng. Ik mag geen enkele fout maken." In het door Rolf Wouters gepre senteerde programma moeten be kende Nederlanders gokken of Andeweg zijn opdracht volbrengt. Wie het goed heeft krijgt punten. Vooraf raadt de inkoper de deel nemers aan hun kaarten op hem te zetten. „Ik heb er vertrouwen in dat het gaat lukken. A blyft het natuurlijk razend moeilijk." Andeweg heeft de afgelopen ja ren alle kansen gehad zich te be kwamen in de 'uitlaatkunde'. Als importeur heeft het in 1926 in Rotterdam opgerichte Heck Co verschillende typen uitlaat op de schappen liggen. Het bedrijf, dat ook tal van andere auto-accessoi res aan de grossiers verkoopt, be schikt daarmee volgens de inko per over het breedste assortiment van Nederland. Met kennis van deze actuele modellen alleen zal Andeweg het echter niet redden. „By de uitzending zitten ook exemplaren uit 1935. Maar erg is dat niet. Dc uitlaat van een Ci troen Traction Avant is natuurlijk heel incourant geworden. Zo'n uitlaat is daardoor voor mij ge makkelijker te herkennen." Maasland - De Stichting Herten kamp Maasland blijft zich verzet ten tegen de aanleg van een licht installatie rond het naastliggende complex van Tennisvereniging Maasland (TVM). Het besluur gaat zonodig tot aan de hoogste instantie tegen dit voornemen in beroep. Het stichtingsbestuur, tevens be stuur van de Maaslandse Vogel vereniging, wijst een proefopstel ling van de lichtmasten van de hand. TVM wil met een dergelijke proef aantonen, dat de lichtuit- straüng niet hinderlijk is voor de hertenkamp en ook bezwaar ma kende omwonenden. „Zo'n proefopstelling is overbo dig," stelt bestuurslid C. J. van Duijn, „Een ieder die de lichtef fecten van zo'n installatie wil waarnemen kan hiervoor een kijkje gaan nemen bij tennisver eniging De Commandeur, in het sportcomplex aan de andere kant van het dorp." De kritiek van het hertenkamp gaat nog verder. Stelt TVM-voor- zitter Aad van Baarlen te pleiten voor een lichtinstallatie voor al zijn leden, Van Duijn schampert die opmerking weg. „Uit goede, individuele contacten met leden van de TVM is bekend dat slechts een zeer beperkt aantal leden echt voorstander is van de realise ring van de lichtinstallatie." Van Duijn schat dat aantal op minder dan tien. „De leden is tot dusver niet om hun mening gevraagd. Het zou interessant zyn te weten hoe een stemming hierover onder de leden zou uitvallen." Het hertenkamp prijst zich on dertussen gelukkig met de bin nengekomen reacties uit de be volking. „Met hen hopen we," zegt Van Duijn, „dat de gemeente geen toestemming zal verlenen tot het plaatsen van de lichtinstal latie." De gemeenteraad moet straks de bezwaarschriften be handelen. Hoe die uitspraak straks ook uitvalt, zowel het her tenkamp als TVM hebben al aan gekondigd tegen een voor hen ne gative beslissing in beroep te zullen gaan. Van Duijn. „Wij hopen met te worden gedwongen tot een zeer tijdrovende procedure zoals in 1981. toen uiteindelijk de Kroon uitspraak moest doen in een soortgelijk geschil tussen dezelf de partijen." Het ging toen om de uitbreiding van het aantal banen „Ook toen," vervolgt Van Duijn, „werd in hoogste instantie geoor deeld dat het park primair be stemd is voor passieve recreatie, een wandelpark met educatieve en natuurwetenschappelijke waarde waar rustverstorende fac toren zoveel mogelyk moeten worden vermeden. Derhalve wer den vogelvereniging en herten kamp in het gelijk gesteld." Vlaardingen - Organisator Kees Lesuis is verbaasd over de kritiek van Stadsgehoorzaal-directeur Marten Putman op het theater- en muziekfestival dat het afgelopen weekeinde in 't Hof in Vlaardin gen is gehouden Putman meen de onder meer dat het beter was geweest als de organisatie over de programmering met hem had overlegd. Dat had tot meer niveau geleid, aldus de directeur. Kees Lesuis zegt dat „met hele maal" te begrijpen „Er is wel de gelijk met zijn expertise rekening gehouden," aldus de organisator. „Vorig jaar was Marten Putman voorzitter bij het Leids Cabaret festival en loofde toen Tim van der Sluys. En dat is precies de ca baretier die we hebben uitgeno digd Lesuis vindt wel dat het beter was als er overleg was geweest, maar voert aan dat daarvoor de tijd ont brak. „We hebben alles in twee maanden moeten rondmaken, mede omdat pas laat zekerheid was over de subsidie van de ge meente Kees Lesuis en Annette Braad hebben het festival „mm of meer" op verzoek van wethouder Van der Windt (Cultuur) georgani seerd. Die had nog geld zitten in een potje voor activiteiten m 't Hof en constateerde dat daar geen beroep op werd gedaan Ver volgens zijn Lesuis en Braad be naderd. Overigens is er wel wat contact geweest tussen festivalorganisa tie en Stadsgehoorzaal Dat betrof het lenen van een piano. Kees Lesuis. „Een leuke anekdote, de pianostemmer is twee uur bezig geweest om pinda's te verwijde ren uit die piano." Schiedam - Twee Schiedam mers, 46 en 37 jaar oud, hebben gistermorgen rond elf uur twee peuters gered uit de singel aan de Stadhouderslaan in Schiedam De ukkies waren daar tijdens het spelen in terecht gekomen. Een voorbijgangster had de twee kinderen, de ene bijna twee jaar en de ander driejaar oud, in het water zien liggen maar ze kon zelf niet zwemmen. Ze haaide daarop hulp uit het Nolet-ziekenhuis, De peuters zijn ter observatie in het ziekenhuis opgenomen, waar ge constateerd is dat het goed met hen gaat. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft vannacht rond twee uur een 20-jarige Rotterdammer aan gehouden nadat deze een stopte ken op de Horvathweg had gene geerd en er met hoge snelheid vandoor was gegaan. De man reed in een auto en twee surveilleren de agenten wilden een controle by hem uitvoeren. Er ontstond een achtervolging in het westelij ke en noordelijk stadsdeel van Rotterdam die uiteindelijk naar rijksweg 13 voerde. Daar raakte de man de macht over het stuur kwyt en botste tegen een vang rail. Vervolgens kon hij worden aangehouden. De auto bleek ge stolen te zijn. Vlaardingen - Een 27-jarige Vlaar- dinger heeft gisteravond een be keuring gehad nadat hij op zijn bromfiets tegen een stilstaande auto was gebotst. Dat ongeluk ge beurde rond tien uur in de Van der Driftstraat. De auto stond op de weg, wachtend om naar links te kunnen gaan. Controle op het politiebureau leerde dat de .brom fietser teveel alcohol in zijn bloed had. Brommer en auto hadden geen schade. Schiedam - Uit een auto aan de Nieuwe Damlaan in Schiedam is een radio gestolen. Gisteren is aangifte gedaan. Vlaardingen - Winkeliers van de Hoogstraat gaan over tot 'burger lijke ongehoorzaamheid' als de nieuwe regels voor afVaüevering van kracht worden in Vlaardin gen. De leden van winkeliersver eniging d'Oude Hooghstraet kon digen dat aan in een brief aan de gemeente. Vlaardingen heeft bepaald dat winkeliers verplicht zijn een con tainer aan te schaffen als ze meer dan tweehonderd liter afval aan bieden. Komen ze niet aan die hoeveelheid, dan zijn zeverplicht om ontheffing aan te vragen van het hebben van een container. Tegen deze laatste verplichting verzetten de winkeliers zich. Ze vinden dat ze met verplicht moe ten worden om een ontheffing aan te vragen voor iets wat ze niet nodig hebben. Op de achtergrond spelen de be zwaren van de middenstanders tegen het feit dat ze al tweemaal het normale tarief moeten beta len, terwijl ze vaak minder afval aanbieden dan bewoners. Daar om melden de leden van 'd Oude Hooghstraet alvast dat ze de ont heffing met zulten aanvragen. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen gaat bij alle winkels en bedrijven die dat wensen kar ton en oud papier ophalen. Dat gebeurt tegen een vergoeding van twintig gulden per maand. Er is kort geleden al gestart aan de Dr. Wiardi Beckmansingel m dc Westwyk en de ervaringen daar geven af nleiding om het nieuwe ophaals/stcem in heel Vlaardin gen toe te passen. De gem<*»^e gaat ervan uit dat de opbrengsten iets groter zijn dan dc kosten. Er wordt bespaard op de verwerkingskosten van de Af valverwerking Rynmond (AVR) alsmede op de kosten die moeten worden gemaakt om vuil daar naartoe te brengen. In de voorge stelde regeling gaat het karton/ r,ud papier naar het recychngsbe- drijf Akkerman. Volgens de gemeente is de rege ling ook interessant voor bedrij ven die bijvoorbeeld een contai ner hebben. Die zal nu minder snel vol zitten zodat daarmee minder kosten worden gemaakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1