15 -jS Straks bederft ook de Betuwelijn het fraaie landschap Autokraakproject: marketing in de verslavingszorg 'Iedereen noemt ons een held, maar het kindje is wel dood' ■'mïüS ree tf 4? van.f, éSr Papendrecht en de Betuwespoorlijn I «jgisr De fp» Rotterdams Dagblad Zaterdag 28 augustus 1993 i Docr Marcel Potters Rotterdam - Noem het maar het markeüiig-principe -wat wil de klant? - dat nu wordt losgelaten op de verslavingszorg. Dus geen situatie meer waarin de van drugs afhankelijke dader, in dit geval notoire autokrakers, zich maar moeten schikken naar een hulp verleningsprogramma of thera pie, méér een aanpak-op-maat waarin de betrokken verslaafde zich goed kan vinden. „Want." voegt hoofd Verslavingszorg Drugs H. van Laanen van het Boumanhuis eraan toe, „de ideale manier om verslaafden ie behan delen, bestaat simpelweg niet..." Wat niet wil zeggen dat politie, justitie; reclassering, alle hulp verleners in de stad en de ge meente Rotterdam zonder meer naar de pijpen van de 'doelgroep' zullen dansen. Integendeel, bij het ambitieuze autokraakproject - officiële startdatum 1 septem ber - blijft succes afhangen van liet doorzettingsvermogen en de wil om te veranderen bij de ver slaafde zélf. Het verschil met vroeger is alleen dat als de inge sloten junk kiest voor een nieuw leven, alle betrokkenen verplicht zijn hem zoveel mogelijk te hel pen. Niet iedere autokraker komt ech- t>-t in aanmerking voor het pro ject, roepen Van Laanen en cake manager S. Bouwman, coördina tor Alternatieve Sancties bij de reclassering, in koor. Het moet gaan om autoruitentikkers die vanaf volgende week woensdag voor de tweede keer tegen de lamp lopen, en bij wie géén 'oude' misdrijfjes meer open staan Ille galen doen niet mee. „Mensen zonder vaste woon- of verblijf plaats in Nederland, vallen af, Da's een harde eis van justitie." stelt Bouwman. Motivatie Eind juni meldde officier van jus titie mr. A. H. van Wijk al vol trots dat de Rotterdamse strafrechters zich achter het project hadden ge schaard. Dat was een voorwaarde, omdat zij uiteindelijk hun zegen moeten geven aan deelname aan het project. Eerder heeft reeds een reclasseringsambtenaar de van twee autokraken verdachte verslaafde in de politiecel aan de tand gevoeld, om te peilen hoe het met zijn motivatie is gesteld. Van Laai en: „Optimistisch ge sproken, gaan we ervan uit dat een heleboel mensen zich niet liappy voelen met het feit dat ze in een politiecel zitten. En dat die mensen in principe wel anders willen, maar niet geloven dat het anders kan. Ze hebben geen geld, geen woning, geen partner, niets. Een soort desperado's, alhoewel dat misschien niet zo'n leuk woord is." De keuze is simpel: óf naar de rechter en vermoedelijk twee maanden brommen, óf naar die zelfde rechter en vervolgens door naar een drie maanden durend programma dat voor iedereen be gint in het crisis- en observatie centrum Heemraadssingel. „We gaan dan uitzoeken," legt Van Laanen uit. „wat wil hij met z'n verslaving? Wat wil iemand, wat kan iemand? Kijk, en dan hoeft'ie niet aan te komen met het voor nemen binnen drie dagen clean te zijn, want dat is irreëel." De verslaafde ondergaat tests, zijn intelligentie en vaardigheden komen aan bod. Daarna doemt weer een tweesprong op, de keuze tussen een waarschijnlijk lange weg naar een leven zonder drugs, of maatschappelijke begeleiding. In het eerste geval passeren on der meer een 24-uursbehandeling in de therapeutische gemeen schap Essenlaan of De Keet in het Delta Psychiatrisch Ziekenhuis de revue. „Dat duurt in ieder geval de reste rende twee maanden," weet Van Laanen, „en als iemand zó gemo tiveerd is, dat hij daadwerkelijk wil afkicken, dan kan dat. Alhoe wel daar natuurlijk een langere periode overheen gaat." Het ver schil met vroeger zit 'm m de voorfase, waarin de verslaafde al wordt 'voorgekneed', en beter een afweging kan maken. „Dat 'ie zegt: goh, er is toch meer moge lijk, misschien handig, als ik er van afkom." Mogelijkheid twee is maatschap pelijke begeleiding. Slapen in Ri- vo Torto, overdag training in so ciale vaardigheden, werken, sport. ..Ze kunnen gewoon me thadon gebruiken. Drugs zijn met toegestaan. We houden regelma tig urinecontroles. Val je door de mand, dan is het afgelopen. Ook hier worden harde afspraken ge maakt," vertelt Van Laanen. Na twee maanden volgt eveneens een exit-gesprek, met mogelijk een verdere invulling van de toe- S. Bouwman (rechts), case manager van het autokraak project, en H. van Laanen van het Boumanhuis: 'Als iemand zó gemotiveerd is, dat hij daadwerkelijk wil afkicken, dan kan dat.' Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad komst. Na de drie maanden - dat geldt in alle gevallen - is de ver slaafde vrij om te doen wat hij wil. De twee maanden celstraf, die tot dan toe boven zijn hoofd hing. worden dan omgezet m een voor waardelijke straf. Wie stopt of al eerder is afgehaakt heeft zijn kans dan overigens gehad. Het is eens. maar nooit meer. bij het au tokraakproject. Het resocialisatie team van de af deling Sociale Zaken en Werkge legenheid van de gemeente kan een eindstation zijn. Die kan de verslaafde helpen bi] het zoeken naar woonruimte, scholing of ar beid, of bemiddelen bij schuldsa nering. „Het unieke van dit pro ject is," besluit Van Laanen. ,.aat alle instanties, die op d't gebied werkzaam zijn. de handen ineen slaan. Alle bestaande bezigheden, alle kennis, wordt op die manier gebundeld." Soft? Bouwmans, een beetje gepi keerd: „Loop maar eens een maandje mee." Van Daanen ver volgens: „Als het soft was ge weest, hadden de verslaafden zich wel massaal vrij willig aange meld. Nee, die men-en moeten hun complete levensstijl verande ren en dat kost moeite. Het is nooit leuk als anderen zich met jouio leven bemoeien. Dat zou ik zelf ook niet leuk vinden." De ruston sche boerde rijen aan de Parallelweg in Papen drecht, pa! langs rijks weg 15, moe ten straks wij ken voor de Betu wespoorlijn. Een echte dat volgens de bewoners niet. Foto Ad Molendijk Papendrécht DordrechCj Oud-AJbfas In mei presenteerde minister Maij-Weggen van Verkeer en Wa terstaat het definitieve tracé voor de Betuwespoorlijn, de veelbesproken goederenverbin ding tussen het Rotterdamse ha vengebied en Duitsland. Het ka binetsplan, waarover de Tweede Kamer waarschijnlijk in novem ber een besluit neemt, riep hier en daar nogal wat verzet op. Het Rotterdams Dagblad neemt een kijkje op diverse plaatsen langs het voorgestelde traject. Van daag de tiende aflevering: de Pa rallelweg in Papendrecht. Door Gert Onnink Papendrecht - Grazend vee op uitgestrekte groene weiden, de wind die de bomen langzaam in beweging brengt, een enkele boer aan het werk en in de verte een bos. Eigenlijk detoneert in deze fraaie en vooral rustige omgeving alleen de drukke rijksweg A15, die niet alleen het uitzicht be derft, maar ook heel wat herrie produceert. En als het aan minis ter Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat, met direct in haar kielzog de Nederlandse Spoorwe gen, ligt dan razen hier, even bui ten Papendrecht, over een tijdje ook goederentreinen over de nog aan te leggen Betuwespoorlijn. Bundeling van geluid, noemen de plannenmakers het idee om de omstreden spoorverbinding pal langs de rijksweg aan te leggen. Dan valt hei met de totale herrie wel mee, is de uitleg. Wanneer de Betuweroute vanaf het eiland IJs- selmonde de rivier de Noord on dergronds heeft gepasseerd, loopt de lijn na de bocht door polder Nieuwland vrijwel evenwijdig aan rijksweg 15. En dit blijft, met een enkele uitzondering, tot aan de grens met Duitsland het geval. Voor de bewoners van de vijf his torische boerderijen aan de Paral lelweg in Papendrecht heeft dat verstrekkende gevolgen. De NS heeft voor haar ambitieuze kar wei ten noorden van de autover- RlddeiVeft H. I. Ambacht Alblasserdam Birwd recht -fg? Zwl]ndf«htï^2&®^ Dordrecht Glessendam Gorfnchem Heerjansdam SlledrecM Papendrecht IXfPlad/2 60893/ anp binding een strook van ongeveer honderdtien meter breedte nodig. De bewoners kunnen zich dus langzaam maar zeker gaan opma ken voor de sloop van de in 1938 gebouwde steeën, waarvan er nog één daadwerkelijk voor agrari sche doeleinden wordt gebruikt. De in Sliedrecht geboren Cees van Rees werkte jarenlang in de scheepsbouw. Na zijn pensioen kocht hij een lap grond van 17,6 hectare aan de Parallelweg in buurgemeente Papendrecht. in clusief boerderij. De hoeve werd ingrypend verbouwd cn het land verpacht. „Hier in de zitkamer hebben de koeien nog gestaan," zegt mevrouw Van Rees. Met haar man hoopt ze op duidelijkheid, het liefst heel snel. En op vervan gende grond, dolgraag even ver derop de polder in. Over de herrie van de ook al voor oorlogse rijksweg zit Van Rees niet in. „Nee, dat hoor je al lang niet meer. Ja, bij een file, dan schrik je op van de stilte." Illusies dat de aanleg van de Betuwelijn nog wordt afgeblazen, hebben ze niet. „Je gelooft toch niet dat Maij-Weggen wakker ligt van een boer die met een rot ei gooit. Pro testen halen niks uit. Dat ding komt er. kijk maar eens naar wat er een containers hier langs rij den. Dat is de laatste jaren alleen maar erger geworden," merkt Van Rees op. „Er gaat straks een hoop moois verloren," stelt zijn vrouw vast. „En dan kan je nog heel hoog tot aan het plafond springen, hei heeft nelaas geen enkele zin." Gelukkig hebben ze van de gemeente Papendrecht de verzekering gekregen dat er nieu we woonruimte komt, zegt Van Rees. De laatste Buurman G. Vink woont tiental len meters verder en is de laatste 'echte' boer aan de Parallelweg. Hij is van de derde generatie Vink, die als veehouder met een veestapel van 75 dieren twintig hectare grond beheert. „Wij zijn denk ik één van de laatste boeren van Papendrecht. Met Van Os, de fruitteler van hiernaast. En dat op dertigduizend inwoners. Er zui len er straks niet veel overblij ven," verwacht Vink. „Nee, een echte verrassing is het niet. Voor dit stuk Betuwelijn zijn nooit al ternatieven of andere varianten geweest. Eigenlijk weet je het al tweeenhalf jaar dat je hier weg moet." Waarheen weet het gezin Vink. met twee opgroeiende kinderen, niet. „Je kan moeilijk naai' de nieuwbouw nietje koeien," merkt zijn. vrouw Els gevat op. Verplaat- ring van het bedrijf in noordelijke richting, wordt weer beperkt door het Alblasserbos. „Daar moet je ook weer op een bepaalde afstand van wegblijven," weet Vink. In de volgende bebouwing aan de Parallelweg zetelt Jan Vink (geen familie van zijn buurman) met zijn Bioderij, een voormalige boerderij van waaruit natuur vriendelijke produkten worden verhandeld. „Het is hier allemaal puur natuur," lacht Jan Vink, die met zijn vijf medewerkers nu al anderhalf jaar lang handig in speelt op de laatste jaren weer heersende gedachte dat alleen ge zond eten goed is. „We gebruiken geen conserverings- of kleurstof fen in onze boerderijprodukten," zegt hij, staande tussen de dozen yoghurt, kwark, kaas en andere melkprodukten. Groothandelaar Vink bedient vanuit zijn ingrij pende verbouwde stee zo'n 65 su permarkten in heel Nederland, tot aan Arasterdam en Amers foort toe. Pannekoeken Het jongste succesnummer van De Bioderij is de ambachtelijke pannekoek, die in Papendrecht volgens oud, natuurlijk recept wordt gebakken en daar ook met tien stuks tegelijk in een plastic zakje wordt gestopt. „Ik ben er pas mee bezig, ze doen het echt heel goed. Ik lever onder meer aan Centerparcs en Gebroeders De Jong. Een pakje om zo in de supermarkt mee te nemen, tien voor vijf gulden, die twintig da gen goed blijven. En je kan ze koud en warm eten, echt heer lijk," prijst hij zijn jongste topper aan. De rest van het anderhalve hecta re grote terrein, waar opa Vink in 1938 zjjn boerenbedrijf begon, ge bruikt kleinzoon Jan Vink voor de opslag van caravans. Ook hij zal met zijn handeltje moeten wij ken voor de gevreesde goederen treinen. Vink wil, gelet op de fa miliebanden, zeker in de buurt blijven. Na een bezoek aan de laatste van de vijf bedreigde boerderijen zit er niets anders op dan met de au to te keren. Want plotseling blijkt wat de bewoners al een tijdje wis ten: de Parallelweg is niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk een doodlopende weg... Door Martijn Verwaaijen De laatste vakantieweek. Maan dag moeten ze weer naar school en is het lieve leventje voorbij. Maar om nou te zeggen dat Tama ra en Eliana Blaauw en Sandra Lammers zich in alle rust hebben kunnen voorbereiden op het nieuwe schooljaar is wel heel erg overdreven. Want sinds vorige wreek zaterdag is het allemaal ui termate hectisch geweest in huize Blaauw en Lammers. Die zaterdag verdronk in de plas van het Zuidelijk Randpark in Barendrecht een 9-jarig Marok kaans meisje. Omstanders keken toe terwijl slechts een handjevol het water in dook in de hoop het kind te redden. Onder hen Tama ra (15) en Sandra (13), die na uren wanhopig zoeken ontredderd te rug naar de kant kwamen. De 13- jarige Eliana bleef aan de kant, behield haar tegenwoordigheid van geest en probeerde zo good cn zo kwaad als dat ging de hevig in paniek geraakte vriendinnetjes en het zu sje van het slachtoffer op te vangen. De commotie over het uitblijven van hulp van pakweg 200 toe schouwers brak pas maandag goed los, toen alle media er mel ding van maakten. En toen de meisjes voor ó1 camera van het actualiteitenprogramma Nova ook nog vertelden over racisti sche opmerkingen was het hek helemaal van de dam. De rol die de drie in het drama hebben gespeeld, heeft het leven van de twee Vreewij kse gezinnen in elk geval drastisch veranderd. „Het probleem waar zeker Tama ra mee kampt is, dat zij zo plotse ling vanuit niets in een heldenrol is gemanoeuvreerd," zegt haar moeder, An ja Blaauw. „Iedereen roept dat het fantastisch is ge weest wat ze hebben gedaan, maar Tamara worstelt nog alfjd met het feit dat dat kindje wel dood is. Ze vindt zich ook hele maal geen held. Zo zijn onze dochters opgevoed. Als je ziet dat iemand in nood is, dan ga je, klaar." Haar man Henk knikt instem- fcamearta BIcöCuuD |-fen)r «n Qraet'SlcöUiX mend „Toch heb ik me er over verband dat er zo ontzettend veel over is gesproken, en dan vooral over die racistische opmerkin gen. Terwijl dat een incident was, niet goed te praten, maar het was ook niet zo dat iedereen aan de kant dat soort uitlatingen deed. Ik vind het belangrijk dat het mensen aan het denken heeft ge zet. En wat de meisjes betreft, na tuurlijk zijn wij trots dat zij er wel alles aan hebben gedaan. Ze moe ten zelf ook dat gevoel krijgen. Dat ze alles hebben geprobeerd om dat kindje te redden." Contact Eliana blikt terug op haar week. „Niet echt leuk," zegt ze. „En dan vooral met als ik in bed lig. Dan moet je proberen in slaap te ko men en ga je aan leuke dingen proberen tc denken, maar dat is steeds weer mislukt. Ik moet de hele tijd aan die kinderen den ken. Aan die vriendinnetjes en de familie vooral. Ik zou ook heel graag contact willen hebben met Nataseha. dat meisje dat ook m de boot zat toen het gebeurde. Aan haar zit ik vooral te denken. Ik zag die kinderen met elkaar spe len, ze hadden hartstikke lol. En dan gebeurt er zo iets ergs. Dat he, dat laat me met los. Ik heh ook nichtjes in die leeftijd waar ik steeds aan denk." Thuis proberen Henk en Anja er zo veel mogelijk met hun doch ters over te praten. Al valt dat wat Tamara betreft niet mee. Profes sionele hulp heeft ze al afgewe zen „Ik krop het liever op. Dan ga ik ergens alleen zitten en begin ik te schelden of te janken. Ik hou er niet zo van om erover te praten. Natuurlijk heb Lk ook slapeloze nachten, nog steeds. En het is niet leuk om 's ochtends met een nat kussen wakker te worden. Maar eerlijk gezegd vind ik het alle maal wat overdreven. Al die aan dacht, dit interview nu ook weer. Maar ik kan nou eenmaal moei lijk nee zeggen. En iedereen blijft maar roepen dat ik een held ben. Maar zo voel ik dat absoluut niet. Dat gevoel had ik alleen gehad als ik dat meisje had gered." Juichen Net als Tamara is ook Sandra geen echte prater. Toch weet ze haar gevoelens te verwoorden als ze zegt: „Ik probeer veel te la chen, maar ik denk er heel vaak aan. Ik vind ook niet dat ik vrolijk mag zijn. Bij basketbal bijvoor beeld, dan scoor je en ga je jui chen. Maar waarom eigenlijk? Er valt niets te juichen, denk ik dan. Dc eerste nacht heb ik mijn jon gere broertje by mc genomen, omdat ik iemand dicht bij me wil de hebben. Want vooral 's nachts heb ik er problemen mee. Dan moet ik er steeds weer aan den ken." Sandra's moeder maakt zich zichtbaar zorgen. „Het is nooit een kroelkind geweest, maar de afgelopen week kwam ze steeds weer bij me. Ja, ik maak me zorgen, want alle drie hebben ze er grote problemen mee. Hoe ver werken ze het, hoe moet dat straks op school? Dat houdt mij bezig op dit moment. Gelukkig uit Sandra het nu wat meer. Want toen het net was gebeurd en ik er met haar over wilde praten, klap te ze helemaal dicht." Het zal, vrezen de ouders van de meisjes, niet meevallen om de draad weer op te pakken. Maar helemaal aan het einde van het gesprek denkt Tamara toch een manier te weten om het alsnog van zich af te praten. „Ik zou heel graag een keer om de tafel willen zitten met de mensen die óók het water zijn ingegaan. Dat lijkt mij prima, want zij weten precies wat wij hebben meegemaakt." Ü-sg: Het is een hectische weekgeweest voor van links naar rechts Sandra, moeder Anja Blaauw,Tama ra, vader Henken Eliana. Foto Jaap Rozema'Rotterdams Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3