15 'Splinterflesjes' moeilijk op te sporen De directeur als Robin Hood SN Bedrijven vooral op zoek naar originele relatiegeschenken Heijmans gaat naar beurs Sterke groei Postbank-fonds Ontslagen bij sluiting Bernard Japanse export auto's ingezakt Ook winstdaling voor Hoechst Meer winst voor bank Groei bij Mees Obligatiefonds Show van pleziervaartuigen felM» j Keulen merkt niets van terugval MIDDENSTANDS- VAK- EN ONDERNEMERS- DIPLOMA? DE BETERE OPLEIDINGEN EU JOU IN i mm ABN Amro stapt naar Hoge Raad in Coop-zaak Langdurig werkzoekenden starten eigen bedrijf Hogere winst IHC Galand Open dag jonge vrouwen bij RDM Bloemenexport naar Japan bloeit I Rotterdams Dagblad Dinsdag 31 augustus 1993 - Beurskoersen vanaf vandaag in 'Beursbarometer', op pagjna 16. Rosmalen - Het aannemingscon cern Verenigde Heijmans Bedrij ven gaat in september naar de beurs en zal nog dit jaar met een emissie komen om het eigen ver mogen te vergroten van 22,3 pro cent naar een kwart van het ba lanstotaal. MeesPierson en Van Lanschot bankiers zuilen de beurgsgang leiden. De nettowinst van Heijmans nam in de eerste zes maanden van 1993 met meer dan zestig procent toe: van ƒ2,8 miljoen naar ƒ4.6 miljoen. Voor geheel 1993 rekent Heijmans op een 'duidelijke' toeneming van het bedrijfsresultaat. Amsterdam - Het Postbank Be leggingsfonds heeft in het eerste halfjaar een rendement behaald van 8,4 procent. Het fondsvermo gen steeg met ruim 20 procent naar ruim 1,5 miljard gulden. Aan de aandeelhouders zal, onder af trek van 25 procent dividendbe lasting, evenals vorig jaar een in terim-dividend worden uitge keerd van ƒ1,40 in contanten. Rotterdam - De Dienstenbond FNV dreigt met acties bij de werk plaats van de technische groot handel Bernard in Capelie aan den IJssel. Het Hagemeijer-con- cern wil als eigenaar van Bernard de werkplaats sluiten en de der tien medewerkers ontslaan. Het overleg tussen de bond en de di rectie over een sociaal plan is vastgelopen. Het personeel vindt de voorstellen onvoldoende. Tokyo - De Japanse auto-export is in juli opnieuw gedaald. Het aantal verscheepte personenau to's nam in vergelijking met juli 1992 met 14,3 procent af tot 311.839 stuks. Met uitzondering van maart dit jaar is de export sinds oktober 1992 steeds vermin derd. Vooral in West-Europa zit flink de klad in de verkoop van Japanse auto's. Frankfurt - De winst van het Duit se chemieconcern Hoechst is in de eerste helft van dit jaar met 30,9 procent gedaald van 1,13 mil jard mark tot 781 miljoen mark. Oorzaak is de aanhoudend zwak ke conjunctuur. De concurrenten Basf en Bayer rapporteerde n vori ge week winstdalingen van resp, 50 en 20 procent. Ook bij de Ne derlandse dochteronderneming Hoechst Holland was de winstda ling flink. Het resultaat uit gewo ne bedrijfsuitoefening ging met ruim 35 procent omlaag van ƒ48 miljoen naar ƒ31 miljoen. Hoechst Holland verwacht dit jaar geen verbetering. Den Haag - De nettowinst van de Nederlandse Waterschapsbank is in de eerste helft van dit jaar ge stegen met 45 procent: ƒ46 mil joen tegen ƒ31,6 miljoen in dezelf de periode van 1992. Voor geheel 1993 venvacht men een verdere positieve ontwikkeling van de re sultaten. Aan netto rente ontving de bank ƒ52,4 mihoen: 38 procent meer dan de ƒ37,9 miljoen in de eerste zes maanden van 1992. De bank schrijft de toeneming toe aan ver dere verbeteringen van het porte- feuillebeheer en een bevredigen de omzet in nieuwe langlopende leningen. Rotterdam - De omvang van. het Mees Obligatie Rente Fonds is in de eerste zes maanden van dit jaar gegroeid van ƒ168 miljoen naar ƒ195 miljoen. De intrinsieke waarde per partici patie daalde van ƒ109,98 naar ƒ108,62. Rekening houdend met de uitkering van ƒ10 in februari is het resultaat van het fonds in het eerste halfjaar 8,55 procent ge weest. Den Haag - De drie Nederlandse brouwers die in het buitenland naarstig op zoek zijn naar bier flesjes met glasdeeltjes, slagen daar maar moeizaam in. Hei- neken zoekt nog 20 procent van een partij van 17 miljoen flesjes. Bavaria heeft ruim twee miljoen flesjes nog niet achterhaald en de Oranjeboom-brouwerij (Allied Breweries) is druk bezig met het terughalen van tenminste een miljoen flesjes Dutch Post Horn Lager met glassplinters uit Enge- land- De betrokken flesjes zijn afkom stig van de Vereenigde Glasfa brieken, één van de grootste Ne derlandse leveranciers van ver pakkingsglas, met fabrieken in onder meer Schiedam en Leer dam. De precieze oorzaak van het splinteren van het glas is nog niet duidelijk. Geluiden van de Indus triebond FNV als zou Heineken voor de gewraakte, nieuwe licht gewicht-flesjes foute kroonkur- ken of niet goed afgestelde vul- machines gebruiken, worden door geen van de partijen beves tigd. Zeker is wel dat de flesjes Hei- neken Export en Bavaria Export, geproduceerd door Vereenigde Glasfabrieken, opnieuw uitvoerig zullen worden getest voordat ze weer in de handel komen. Voorlo pig levert Vereenigde Glasfabrie ken weer de oude, zwaardere fles sen. Van de flesjes van Allied Bre weries zeggen betrokkenen dat dit waarschijnlijk een incident is. Deze verschillen van de lichtge wicht-flesjes en blijven gewoon in produktie. Achterhalen Heineken claimt dat het tachtig procent van de sinds 15 juni ge produceerde, ondeugdelijke fles jes heeft achterhaald. Ze zijn te vinden op schepen, in vrachtwa gens of staan in winkels en maga zijnen in Engeland, Zweden, Is rael, Finland, Oostenrijk, Honga rije. Hong Kong en Prince Edward Island (Canada). Het pro bleem doet zich niet voor in Ne derland. Bavaria-woordvoerder R. Coolen laat weten dat ongeveer de helft van de 4,5 miljoen flesjes is opge spoord. De andere helft bevindt zich in Italié en Engeland, maar waar precies is nog niet duidelijk. Vorige week, tijdens een routine controle van de flesjes Bavaria en Heineken Export, bleek dat bij ongeveer één op de 100 flesjes bij het openen of vullen glasdeeltjes van de flessemond in het bier kunnen komen, 'Bank Holiday' Ook Oranjeboom zit met een groot probleem. Omdat het maan dag 'Bank Holiday' was, heeft het bedrijf nog met kunnen achterha len waar de tenminste één mil joen flesjes 'lager' in Engeland uithangen. Een deel ervan is waarschijnlijk al verkocht en ge consumeerd, maar woordvoerder J. Laurijssen weet ook met hoe groot dit deel is. Heineken meldt dat de riskante flesjes in de exportlanden zelf of in Nederland zullen worden ver nietigd, afhankelijk van accijn zen, milieuvoorschriften, de mo gelijkheid tot verwerking ter plaatse en transportmogelijkhe den. Het merendeel komt waar schijnlijk terug naar Nederland. Het bedrijf heeft daarvoor scha de-expert Thomas Howell inge schakeld. Brouwer Bavaria gaat ervan uit dat zijn exportflesjes eveneens in Nederland worden omgesmolten. De meeste moderne brouwerijen beschikken over afvalwaterzuive ringsinstallaties, waarin afge keurd bier - en nu ook het terug gehaalde bier- wordt verwerkt. Mislukte flesjes - hetzelfde geldt trouwens voor de temggeh aaide - worden gewoon stukgeslagen en opnieuw omgesmolten. Net zoals de vervaardiging van nieuw glas, wordt hergebruikt glas gereinigd, zodat verontreinigingen van kroonkurken en dergelijk eruit worden gezeefd. Relatiegeschenken, relatiegeschenken, relatiegeschenken... Foto Rotterdams Dagwad/Nieis van der Hoeven Rotterdam - Pennen, stropdassen, aanstekers: het zijn klassie ke presentjes die bedrijven en instanties aan hun relaties ge ven. Maar ook kunstwerken, dure Bessenwijn met bijbehoren de handbeschilderde kristallen glazen, zilveren schalen of ak tekoffers worden cadeau gedaan. Meteen 'ordinaire' pen kun je immers niet aankomen bij de directeur van een groot bedrijf. Op de inkoopdagen voor relatiegeschenken in het Rotterdamse WorldTrade Centerpresenteerden zeventig bedrijven hunaan- bod in relatiegeschenken en kerstpakketten. De beursbezoeker kon zich afge- edelsmeedkunst Hooijkaas. Ver lopen zondag, gisteren en ook vandaag nog vergapen aan al het moois waarmee een relatie kan worden geïmponeerd. Want daar gaat het op de beurs vooral om. „Het helpt natuurlijk ook wel. Als ik een bedrijf voor een bepaalde nrder moet uitkiezen, wordt het toch al snel het concern van wie ik dat leuke cadeau heb gehad," ver telt een vertegenwoordigster van het Schoonhovense bedrijf in zilverde servetringen of briefope ners zijn de best lopende ge schenken: niet al te duur en voor iedereen bruikbaar. „Maar multi nationals pakken het voor hele goede, vaak internationale rela ties veel grootser aan. Zij schro men niet cm bijvoorbeeld een zil veren mand met de hand te laten maken. Dan ben je toch al snel meer dan duizend gulden kwijt." Hoewel het zogenoemde strooi- goed op de beurs is onderverte genwoordigd, staat er toch een stand die geheel gewijd is aan 'de pen'. „Het is natuurlijk een heel geijkt cadeau. Het zijn de plastic pennen met opdruk die met hon derden tegelijk worden besteld. Maar dat kun je niet echt relatie geschenken noemen, die worden vooral uitgedeeld op bijvoorbeeld beurzen. De duurdere sets in mooie doosjes zijn de echte rela tiegeschenken, vooral bestemd voor speciale relaties," zegt een verkoopster van de Spaanse pen- nenproducent Inoxcrom. Dat de recessie in het bedrijfsleven ook zijn weerslag heeft op de bedra gen die worden uitgegeven aan relatiegeschenken, is volgens haar goed merkbaar. „Vroeger werden duurdere pennen sets veel meer verkocht." Spenderen bedrijven over het al gemeen minder aan presentjes voor klanten, wel is er een hang naar originele cadeaus. Geheel nieuw op de 'markt' 2ïjn verhalen boekjes waarin de klant zelf de hoofdrol speelt. De boekjes, die vooral over sprookjes gaan, zijn in eerste instantie bedoeld als ca deautje voor kinderen. Maar omdat ook steeds meer bedrijven op zoek zijn naar een wat minder geijkt cadeau is de reden dat 'My Very Own Book' op de beurs ver- teBenwoordigd is. Groot succes De Rotterdamse Edna van den Bosch haalde het fenomeen van uit Amerika, waar het een groot succes is, een haltjaar geleden hierheen. „De interesse is inmid dels zó groot dat ik mijn baan er voor heb opgezegd en me fulltime met de boekjes bezighoud." Het zyn standaard verhalen, bij voorbeeld over Robin Hood, Belle en het Beest, een voetbalheld of een filmster, waarin de naam en gegevens van de relatie voor wie het boekje bestemd is, worden in gevuld. „Maar we hebben bijvoor beeld ook een kerstverhaal in ons assortiment. Een grote Rotter damse organisatie, waarvan ik de naam niet noem omdat anders de verrassing eraf is, heeft er 250 be steld voor in de kerstpakketten voor de eigen medewerkers," ver telt ze enthousiast. Eén van haar eerste grote klanten was, hoe kan het eigenlijk anders, De Efteling. „Mensen vinden het ontzettend leuk zo'n geschenk te krijgen, het is heel persoonlijk. Want niet al leen kinderen, maar ook volwas senen vinden het ontzettend leuk om een keer Robin Hood te zijn." i [i kt V In het 'Nautische Kwartier' van Amsterdam - het Oosterdok, langs de Prins Hendrikkade en bij de lJ-tunnel - ligt het boorde vol zeilschepen en motorjachten. Meer dan driehonderd plezier vaartuigen van meer dan zeven meter lengte worden er ge showd, tijdens de vandaag geopende en tot en met 5 september durende watersportbeurs Hiswa te Water. FotoANP. Keulen - De economische terug val in de wereld gaat voorbij aan de beurs van Keulen: de Köln- Messe. Volgens directeur D. Ebert van een van de belangrijkste han delsbeurzen ter wereld, is er eer der sprake van het tegenoverge stelde. Het bedrijfsleven ziet beurzen volgens hem als instru ment dat voor de verkoop op lan gere termijn effectief is. Ebert zei dit gisteren in Den Haag. Vorig jaar behaalde de Keulse beurs een omzet van 342 miljoen gulden. Ten opzichte van 1990 (toen het beursprogramma verge lijkbaar was met 1992) was dit een stijging van 21 procent. Ebert ver wachtte voor dit jaar een omzet van 362 miljoen gulden: 23 pro cent meer dan het vergelijkbare beursjaar 1991. Vooral het in 1993 sterk gegroeide buitenlandse deelnemersaantal bevestigt volgens Ebert dat de in ternationale beurzen in Keulen, tijdens wereldwijd merkbare re cessie een onmisbaar instrument zijn voor industrie en handel. Het totale aantal exposanten groeide met 7 procent het buitenlandse aandeel met 11. Nederland neemt dit jaar deel met 1100 exposanten en 50.000 vakbezoekers deel aan de Keulse beurzen. Het IMKO is een gespecialiseerd opleidingsinstituut Op raeer dan 100 plaatsen verspreid over het hele land verzorgen mensen uit de praktijk de opleidingen Voordeel daarbij is dat |e bij het IMKO mondeling en 's avonds les knjgt Meer informatie' Bel of schrijf dan snel de cursusleider bg jou in de buurt of bel hel IMKO in Bodegraven, tel 01726-19255 INSCHRIJVEN EN INFORMATIE vanaf heden op ma. en do. van18.00-20.00 uur (cursussen starten vanaf 2/9/93) Lossen: iMKO/ Avondschool TECHNICON (ingang Maasstadcoilege tegenover het Hof pleintheater) Benthemstraat 2 - 3032 AA Rotterdam Tel: 010-4650433 of na 18.00 uur 010-4168748 (privé) Amsterdam - ABN Amro is in hoger beroep gegaan by de Ho ge Raad in een poging om een rechterlijke uitspraak in de Coop-zaak ongedaan te maken. Dit heeft de bank gisteren be vestigd, ABN Amro was aan het eind van de jaren tachtig betrokken bij een emissie van de Duitse de tailhandelsketen Coop. Kort na de uitgifte van de obligaties ging Coop bijna failliet als ge volg van fraude door de directie. De koers van de obligaties zakte sterk, waardoor diverse beleg gers veel geld verloren. De Vereniging Coopag Finance stapte in het begin van 1990 na mens zestig boze obligatiehou ders naar de rechter om schade vergoeding van de bank te ei sen. De obligatie-eigenaars wa ren boos omdat zij naar eigen zeggen waren misleid bij de emissie. In het prospectus had niets gestaan over de slechte .fi nanciële toestand van de onder neming. De rechtbank oordeelde vorig jaar in een tussenvonnis dat de bank als emissiebegeleidster verantwoordelijk is voor de ïn- houdvan het prospectus. Het V' gerechtshof ondersteunde later de visie van de rechtbank. Deze voorlopige uitspraak is uniek voor Nederland. Voor het eerst hebben de juridische autoritei ten een bank verantwoordelijk gesteld voor het prospectus. Gezondheid Voordat er een prospectus wordt gepubliceerd, wordt er van de begeleidende bank verwacht dat goed is gekeken naar de ge-„' zondheid van de obligatie-uitge ver. Volgens de opposanten heeft ABN Amro dit niet ge daan. De bank moest van de rechtbank bewijzen dat ze wel goed naar de cijfers van Coop heeft gekeken. Door in beroep te gaan bij de Hoge Raad probeert ABN Amro alsnog onder de uitspraak van de rechtbank uit te komen. Bij een cassatie bekijken de rech ters van Nederlands hoogste - rechtsprekende orgaan of de;; rechtbank en het hof hun juridi-j sche werk goed gedaan hebben. De Hoge Raad oordeelt niet op nieuw over de aangedragen fei ten. De zestig leden van de vereni ging beschikken over zo'n der tigduizend obligaties, Rotterdam - Het Rotterdamse ad viesbureau Factor heeft het afge lopen jaar via het project Enter prise 45 langdurig werkzoeken den geholpen bij het opzetten van een eigen bedrijf. Ongeveer tach tig procent van de deelnemers is ook daadwerkelijk gestart. Het soort bedrijven varieert: van een winkel met cosmetica voor de donkere huid tot een groothandel in tapijten. Factor start in oktober een vol gend project, Enterprise, voor personen die langer dan een jaar werk zoeken. Woensdagavond 8 september start een voorlich tingsbijeenkomst in het Groot- handelsgebouw in Rotterdam. Deelnemers aan het project moe ten al wel een goed idee hebben, gemotiveerd zijn en voldoen aan de eisen die worden gesteld in het kader van de Vestigingswet. Enterprise bestaat onder meer uit groepsgewijze trainingen op di verse gebieden die voor onderne mers van belang zijn. Deelnemers krijgen ook begeleiding by het opstellen van het ondernemings plan en het verkrijgen van finan ciering. Het project wordt grotendeels ge financierd door het Europees So ciaal Fonds en door de gemeente Rotterdam. De deelnemer draagt zelf minimaal 250 bij. Enterpri se wordt ondersteund door de Ka mer van Koophandel, de Ge meentelijke Sociale Dienst en banken. Schiedam - IHC Caland, leveran cier van materieel voor de buiten- gaatse olie- en baggerindustrie, heeft in de eerste helft van 1993 goed gedraaid, De nettowinst steeg van ƒ22.5 miljoen naar 27,1 miljoen. Het bedrijf denkt genoeg nieuwe opdrachten te kunnen krijgen. Het resultaat uit gewone bedrijfs uitoefening zal daarom over heel 1993 stijgen tot zo'n 52 miljoen. Vergeleken met het jaar ervoor is dit een stijging van meer dan 14 procent. De omzet sprong omhoog van ƒ293,2 miljoen naar ƒ423,1 mil joen, onder meer door de overne ming van de scheepswerf De Merwede. Op 1 juli was er voor 1.376 miljoen aan opdrachten in portefeuille (tegen 1221 miljoen aan het eind van 1992). IHC Caland spreekt met potentië le klanten over 'serieuze' projec ten. Het bedrijf profiteert van het aantrekken van de oliemarkt. Er worden investeringen in nieuw baggermateriaal voorbereid. Rotterdam - De bedrijfsschool van de Rotterdams che Droogdok Maatschappij (RDM) opent dins dag 7 september de poorten voor jonge vrouwen van 16 tot 27 jaar. Op het programma staan onder meer een rondleiding door de school en de vertoning van een vi deofilm over 'Meiden maken het in de metaalelektro'. een project inclusief een kosteloze opleiding. Bezoekers van de open dag kun nen een praatje maken met vak vrouwen en zich nog tot de herfst vakantie aanmelden voor de op leiding. De bedrijfsschool van de RDM neemt nieuwe leerlingen aan met LBO/Mavc of drie jaar Havo/VWO aan. Wiskunde of na tuurkunde in het pakket zijn niet nodig, evenmin als technische kennis. Voor de open dag kunnen jonge vrouwen zich aanmelden via Mo nique Snoeij, telefoonnummer 010-4257154. Tokyo - Dankzij één van de koud ste, donkerste en natste zomers van deze eeuw in Japan, bloeit de Nederlandse export van bloemen De Nederlandse bloemenexpor- teurs konden in juli tweemaal zo veel snijbloemen naar Japan ex porteren. In augustus en septem ber halen de exporteurs waar schijnlijk nog betere verkoopcij fers, omdat er een groot tekort aan bloemen is voor twee feestda gen in die maanden. Midden augustus viert men het O-bon festival, een jaarlijks boed dhistisch feest om de doden te herdenken. Familieleden bren gen een bezoek aan familiegra ven en zetten er bloemen neer. Midden september is er het higan feest, respect voor de ouderen. Ouderen worden dan in de bloe metjes gezet. Vooral dan is er veel vraag naar chrysanten en die ko men vooral uit Nederland. Het slechte weer heeft nog steeds de overhand in Japan. De weer man heeft een vroege en natte herfst voorspeld. De Japanse bloememmporteurs denken dan ook dat ze tot het eind van dit jaar grote afnemers van Nederlandse bloemen zullen zijn. Dit jaar zal dus weer een goed jaar voor de Nederlandse bloemenexporteurs naar Japan worden. De dure yen helpt ze daarbij nog eens een handje. De Japanse bloemist kan nu goedkoper in het buitenland bloemen kopen. Mocht de yen duur blijven, dan kunnen de Ne derlandse bloemenexporteurs hun marktaandeel weer terug winnen. Vorig jaar zagen zij hun omzet in Japan met 20 procent kelderen ten opzichte van 1991.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3