15 'Je ken 'm beter over je kop dan over je oren hebben' Een beetje een watje Week Campagne: 'Ouders moeten beter op de kinderen letten' Tentenkamp in Zuiderpark tegen bezuinigingen De Kale Hoeve en de Betuwespoorlijn De .van Wethouder Hondepoep Rotterdams Dagblad zaterdag 4 september 1993 Door Gert Onnink Giessenburg - „Wat 'n stom gedoe eigenlijk," mompelt L, Hei koop, al meer dan vijftig jaar eigenaar van camping De Kale Hoeve in Giessenburg. Zijn 'levenswerk', waarmee hij in 1942 begon, dreigt volledigte worden vernietigd door het geweld van deBetuwespoorlijn.AlsdevooraiindeAlblasserwaardzeerom- streden plannen van het kabinet doorgaan, wordt het terrein aan het fraaie watertje De Giessen met daarop 24 caravans en aan de overkant 28 jachten, ruw van de kaart gevaagd. Ook het recreatiegebied De Bilderhof (44 huizen), aan de andere zijde van de rivier, zal moeten wijken voor de voorstellen van de Ne derlandse Spoorwegen. „Je Ipügt hier straks een soort Berlynse muur," wijst zoon Jaap Heikoop op de kaart. „En dat in zo'n heel rustig gebied, de achter lijke gebakkies. Weet je wat het is." gaat hij verder, Je ken 'm be ter over je kop dan over je oren hebben, die lijn. Dan weetje ten minste waar je aan toe bent. Nu is deze hele omgeving verziekt." En bij de aanslag op de recreatie gebieden zal het niet blijven, weet Carla Fenijn, woonachtig op De Bilderhof en bestuurslid van Sehelluinen Spoorloos. Deze vijf honderd leden tellende actie groep, die is aangesloten bij het Landelijk Overleg Betuweroute en die het verzet in de gehele ge meente Giessenlanden en een deel van Hardinxveld-Giessen- dam bundelt, vreest dat langs de Parallelweg in Schelluinen zo'n veertig huizen en in de kern Gies- sen-Oudekerk ongeveer tien wo ningen tegen de vlakte moeten voor de goederentreinen. „Maij- Weggen noemt het een knappe prestatie dat er in totaal maar honderdvijftig huizen weg hoe ver.. Giessenlanden krijgt dus over een afstand van zes kilome ter met dertig procent van alle el lende van de Betuwelijn te ma ken," stelt Carla Fenijn vast. Voordat de gevreesde treinen Giessenlanden binnen rijden, gaan zij met een boog door de pol der Binnentiendwegs in Hardïnx- veld-Giessendam. „Dus weg Groene Hart," zegt de actievoer ster. Voor L. Heikoop, die met zijn vrouw en zoon de inmiddels be kendste camping van Nederland bestiert en daarnaast ook roei- en visboten verhuurt, zal de dreigen de dreun van de NS hard aanko men. In de oorlogsjaren begon hij aan de Binnendamseweg in Gies senburg vanuit een boerderij mei één roeibootje en een geldbedrag van 105 gulden. In de rustieke omgeving bleken zich opvallend veel Rotterdammers te vestigen. De één volgde de ander naar de Alblasserwaard. „Ze sliepen hier in de oorlog op de hooizolder," weet mevrouw Heikoop, die vanaf 1946 haar man dag en nacht bij •nin groeiende handel hielp. Later streken steeds meer mensen voor een langere periode neer. „Van hun laatste centen kochten ze een caravan," zegt Jaap Heikoop. „Veel mensen 2itten hier al dertig jaar, drie generaties lang. We zeg gen wel eens uit gekheid, het is hier net een revahdatie-camping. En als je in zo'n periode van der tig jaar ieder jaar wat opknapt, dan heb je nu een kasteel. Maar RliHerterk H.l. Ambacht AJWasserdam Hardmxveld- SI essen it am Heerfanwam Slwdrecnt Papertdrecht RrttMüim» Ha0lad/O3O993/anp In mei presenteerde minister Maij-Weggen van Verkeer en Water staat het definitieve tracé voor de Betuwespoorlijn, de veelbespro ken goederenverbinding tussen het Rotterdamse havengebied en Duitsland. Het kabinetsplan, waarover de Tweede Kamer waar schijnlijk in december een besluit neemt, riep hier en daar nogal wat verzet op. Het Rotterdams Dagblad nam de afgelopen weken een kijkje op diverse plaatsen langs het voorgestelde traject. Vandaag de elfde en laatste aflevering: camping De Kale Hoeve in Giessenburg. De familie Heikoop, eigenaar van camping De Kale Hoeve in Giessenburg, pa! aan het watertje De Giessen. Deze rustige omgeving dreigt ruwte worden verstoord door de Betuwespoorlijn.'Je krijgt hier straks een soort Berlijnse muur'. FotoAdMoiendyk met deze plannen worden ze als het ware teruggedreven naar hun flats." Glazen brug Voor de passage over De Giessen, tussen De Kale Hoeve aan de ene en de 25 jaar oude Bilderhof aan de andere kant, denkt het kabinet aan een zogenoemde 'transparan te' brug. De familie Heikoop en Carla Fenijn doen smalend over de in hun ogen 'horizonvervuilen- de' oplossing. „Je kan je toch niet voorstellen dat hier een glazen brug over het water komt te lig gen," wijst Jaap Heikoop op het watertje, dat ook bekend is van de jaarlijkse, traditionele gondel- tochten. „Dat feest is straks he laas met meer mogelijk," vreest Heikoop. „Burgemeester IJssels van Gorinchem heeft al gezegd: laat Maij-Weggen zelf maar ach ter het glas gaan zitten," lacht Carla Fenyn. Volgens dc voormalige inwoon ster van Dordrecht zij n er door de NS bij de procedures rond de Be tuwelijn veel fouten gemaakt. „Ze wisten niet eens dat hier een camping lag. Veel van die fouten zijn in het kabinetsbesluit terug te vinden," zegt Carla Fenijn, die met haar actiegroep nog altijd niet overtuigd is van de noodzaak van de Betuwelijn. „Laat ze dat nou eerst maar eens bewijzen. Neem bijvoorbeeld het stuk tus sen Hardinxveld en Gorinchem als proefproject voor een onder grondse oplossing. Wil je het goedkoop doen, dan zitten wij met de overlast. Neem je milieu maatregelen, dan wordt de lijn wat duurder. Bedenk daarbij wel dat-ie meer dan honderd jaar mee moet. Bovendien kun je know how opbouwen." Shuttietrein Carla Fenijn heeft het idee dat de NS het niet bij de Betuwelijn al leen wil laten. „In de allereerste plannen sprak men over een shuttietrein tussen Rotterdam en Duitsland. Met het rangeerterrein Kijfhoek en het computer-uitwis sel ings-punt in Valburg, de CUP, werd dat al wat moeilijker. Ook bij Geldermalsen moeten de trei nen boven de grond uitkomen," zegt het bestuurslid van Schellui nen Spoorloos, „Maij heeft het nu al over de aftakkingen naar 01- denzaal en Venlo. Verder wordt er gedacht over een hjn vanaf Schiphol langs Geldermalsen naar het zuiden, terwijl er vanaf Kijfhoek een spoor moet komen richting Antwerpen. Tel maar uit je winst," stelt Carla Fenijn vast. „Ach," gaat ze verder over de NS, „er is zelfs al gesteld dat er straks passagierstreinen zullen moeten wijken voor goederentreinen." Het woord is nu aan de Tweede Kamer. Voor de familie Heikoop is het dus afwachten geblazen. Aan verplaatsing wil L. Heikoop, die aan de kabinetsplannen sla peloze nachten heeft overgehou den, beslist niet denken. „En wie wil er nou een camping in zijn buurt hebben," vraagt Carla Fe nijn zich af. Er is bij de bevolking geen enkel draagvlak voor de Betuwelijn, gaat ze verder „Het grappige is nu dat bewoners, gemeenten én provincie samen ten strijde trek ken tegen het Rijk. Dat is toch wel opmerkelijk." Voor L. Heikoop is dc opschud ding rond zijn camping aanlei ding geweest om zijn bronzen ere medaille, die hy kreeg voor veer- ïg jaar werken in de timmerfa briek, niet in te leveren toen hij vorig jaar net als zijn vrouw een Koninklijke onderscheiding van zilver kreeg voor de arbeid op De Kale Hoeve. „Als die camping weg moet, kan ik dat lintje ook wel opdoeken. Daarom heb ik die andere maar gehouden," zegt Heikoop, die de laatste jaren ge wend is geraakt aan de stroom van publiciteit van kranten, tele visie en radio voor zijn camping of voor zijn persoontje. „Maar toch was ik liever op een andere manier in het nieuws gekomen." Rotteitlam Pijlen op straat bij het mïtrostation Slinge wijzen de weg raar het actiekamp van jon gerenorganisatie Rebel in het Zuide-Tark. Op een grasveldje in het pa-k is de 'Jongerenvrijstaat' opgericht, een 'actiekamp tegen bczui ligingen'. Van vrijdag avond tot en met zondagochtend verbfiven daar enkele Rebel-le den ds protest tegen de bezuini- gingsilanncn van de regering Lubbers. Veel inwoners heeft het nieuve staatje nog met. Een tien tal Rebel-jongeren is aanwezig. Jongerenorganisaties, verenigd in tet Landelijk Actie Comité (LAC), gaan de komende weken opneuw acties voeren tegen het ovedieidsbeleid. De acties zijn ge- rich: tegen de aangekondigde bij- stards- en studiefmancierings- maatregelen, de ontwikkelingen in het onderwijs en het huisves tingsbeleid voor jongeren. Rotter dam was gisteren als eerste aan de beurt. De Jongerenvrijstaat in het Zuiderpark bestaat uit een hoofdtent. een groot zeil gespan nen tussen twee bomen. Daarom heen enkele kleine tentjes. De wind wakkert het kampvuur een beetje aan, de geur van koffie ont breekt niet. Alex de Meijer (33) biedt het laatste aan. Hij is één van de organisatoren van het kamp. Als voorbeeld van kritiek op de bezuinigingsplannen van De koffie ontbrak niet in de Jongerenvrijstaat, het actiekamp in het Zuiderpark waarmee de jongerenorganisatie Rebel protes teert tegen de bezuinigingen. Folo CorVos het kabinet noemt hij de aanleg van de Betuwelijn. „Voor een in vestering als de Betuwelijn is geld nodig. Dat wordt dan bij de jongeren of de bejaarden wegge haald." Volgens hem zou er min der bezuinigd kunnen worden als projecten als de Betuwelijn of uit breiding van de Rotterdamse ha ven achterwege blijven. Het doel van het kamp is volgens Alexander van Steenderen (16) dat 'de mensen ons opmerken'. Dat moet dan gebeuren door za terdag de stad in te gaan voor hot opvoeren van een Verborgen theater'. „Bijvoorbeeld door net te doen alsof je een bedelaar bent," want zo ziet Rebel de situ atie van jongeren op dit moment. Tot nu toe is Alexander tevreden over het kamp. „Het tentenkamp is echt iets voor Rebel. Het is meer een doe-club dan een praat club", aldus Alexander. De Jongerenvrijstaat heeft ook nog een internationaal tintje. Tobbe (20) is vanuit 2jjn geboorte land Zweden aan het liften door Europa. Vanuit Engeland streek hij neer in het regenachtige Rot terdam om zondag het Metropo lis-festival bij te wonen. Of hij weet waar het kamp voor is. ..Het is tegen 'politieke onderdruk king'," aldus Tobbe. En dat vindt hy een goede zaak. Jaap Bruyn van het LAC voegt daar aan toe dat de maat voor de jongeren nu echt vol is. „De ene maatregel buitelt over dc andere en er bestaat alleen maar grotere onduidelijkheid. Het meest kwa lijke is wel dat de besluiten, zon der enig overleg, over de hoofden jongeren heen worden genomen. De afgelopen tien tot vijftien jaar is er een hap-snap-beleid ge voerd. De bijstand en minimum lonen zijn in die periode met der tig procent gedaald en omgeven met zeer ingewikkelde regelge ving. Sinds 1986 is cr jaarlijks ge sleuteld aan het stelsel van stu diefinanciering. Een stelsel dat inmiddels compleet is afgebro ken." Volgens het LAC moet er een meer samenhangend jonge renbeleid komen Bruijn: „Er zit ten te veel jongeren in de bij stand, dus wordt er gesneden in de uitkeringen en met gekeken naar de toekomstvisie op werk voor jongeren. Alleen dan voor kom je dat de uitgaven aan uitke- nngen te groot worden." Rotterdam - Minister d'Ancona start maandag met het onthullen van vier postr-s een campagne, waarmee de GGD in Rotterdam de komende acht weken aan dacht vraagt voor de verantwoor delijkheid van ouders voor de jeugdproblematiek. „We willen de ouders niet de schuld geven, maar hen wijzen op mogelijkhe den," zegt mr. E. Hendriks van de afdeling jeugdhulpverlening van de GGD. Zowel hij de politie als bij de GGD ziet men de problemen met jongeren stijgen door het verva gende normbesef. Steeds meer jongeren spijbelen of maken zich schuldig aan criminaliteit. Volgens Hendriks komt dat doordat de ouders er te weinig van zeggen. „We gaan er van uit dat de ouders goedwillend zijn," zegt hij. „Maar ze letten niet al- tyd op, of weten niet hoe hun 20on of dochter aan te pakken. Ouders denken wel eens dat het niets zal uithalen als zij er wat van zeggen." In de campagne ter voorkoming van jeugdproblematiek wordt extra aandacht gevraagd voor de opvoeding van kinderen in de leeftijd tot twaalf jaar. Volgens Hendriks zyn. kinderen in die leeftijd nog te beïnvloeden. „Daarna is de kans nihil," En jongeren die dan in de proble men komen gaan het hulpverle ningscircuit van de GGD in. „Maar dan ben je eigenlijk al te iaat. Je moet zorgen dat ze daar niet in komen," aldus Hendriks. Nieuw is dat de aandacht nu wordt gericht op de ouders in plaats van de jongeren zelf. De gemeenteraad heeft in het inte grale veiligheidsdebat dit pre ventieve jeugdbeleid extra in de aandacht geplaatst en er geld voor beschikbaar gesteld. De vier posters die vandaag al op vele plekken in de stad zijn te zien, proberen de ouders en ver zorgers te wijzen op hun verant woordelijkheid voor het bestrij den van crimineel gedrag van hun kinderen. De posters zullen tot de eerste week van november te zien zijn op tramhuisjes, recla mezuilen, politiebureaus, basis scholen en schooladviescentra. Uiteindelijk hoopt de gemeente een gedragsverandering bij de ouders te bereiken, zodat die be ter opletten en eerder ingrijpen. Verder is het bijzonder dat de campagne zich ook richt op kin dermishandeling. „Dan is na tuurlijk niet het kind de veroor zaker, maar de ouder. De bood schap van dat deel van de cam pagne is dat ouders hun handjes thuis moeten houden," aldus Hendriks. Minderheden Voorlopig is de opvoedtelefoon alleen voor Nederlands spreken den bereikbaar, terwijl de sterk ste groei van het aantal kinderen juist bij de etnische minderhe den liggen. Ruim de helft van de kinderen die in de jeugdhulpver lening verzeild raken komen uit die groepen. Hendriks sluit niet uit dat daarin in de toekomst verandering komt als de vraag vanuit die bevolkingsgroep toe neemt, maar daarvoor moeten dan wel voldoende financiële middelen beschikbaar komen. Het startschot voor de campagne wordt maandag om half tien door minister d'Ancona gegeven in het stadhuis. De opvoedtele foon zal dan met twee telefoonlij nen bereikbaar zijn onder num mer 010-4363744 Door Marjolijn van Lynden 'Weer een interview, weer een fo tograaf,' zie je Casper Haring (14 jaar) denken. Maar hij slaat zich manmoedig door het vraagge sprek heen en poseert gewillig voor de fotograaf. Zo gaat dat als je een ster bent - en de hoofdrol speler van 'Kruimeltje' begint er aan te wennen. Sinds Veronica twee weken geleden m Zaltbom- mel (Rotterdam leverde geen ge schikte lokatics op) hegon met de opname van de televisiefilm 'Kruimeltje' (een bewerking van de musical van het Hofpleinthea- ter) heeft-ie al heel wat handteke ningen uit moeten delen. Zalt- bommelenaren vragen hem bin nen, bieden hem snoep en lek kers aan en deze week is hij zelfs - op verzoek van de familie - bij een invalide vrouw op bezoek ge gaan. Hij vindt het allemaal best. Dat die mensen dat leuk vinden, dat snapt hij wel. Meer problemen heeft hij met 'die meiden', die bij de opnames komen kijken. „Da's echt met leuk hoor. Dan zeggen 2e 'Ik wil een handteke ning van je hebben met een kusje erbij' of 'Ik wil verkering met je'." Hij zucht en kijkt naar z'n voeten „Da's toch echt stom, hè'" Casper, pas een jaar leerling by de Jeugdtheaterschool Hofplein, speelde ook in de musical één van de Kruimeltjes. Het Hofplein theater werkt met een dubbele cast. Hij werd uitverkoren omdat Roel, de ander Kruimeltje, een te Amsterdams accent heeft. Ca sper: „Hij belde me op en zei: ik heb groot nieuws voor je... en toen hoorde ik het." Erg van onder de indruk was-ic niet. „Ik had het ook leuk gevonden als Roel het was geworden." Casper blijft een beetje op zich zelf in het zaallje van de Philip- school waar de 39 castleden zich verkleden en wachten tot het hun beurt is. Boterhammen met pin dakaas en Nutella vinden daar gretig aftrek, terwijl je af en toe moet duiken vanwege de ping pongballen die om de oren vlie gen. In niets onderscheidt de sfeer van deze televisieploeg zich van die van een willekeurig jeugdvakanttekamp wat al een tijdje aan de gang is. 'Kruimeltje' vindt het niet mak kelijk om over zijn eigen presta ties te praten. Filmlampen op z'n gezicht, een camera op tien centi meter van zijn wangen. „Ach, op het toneel is het warmer." Als een geroutineerd acteur speelt de Havo-leerling probleemloos met grootheden als Frits Lambrechts en Lops Luca samen Maar hij vmdt 't doodgewoon, ,,'t Is alleen gek als je jezelf daarna op de film ziet. Dan denk je: hé, ben ik dat, wat doe ik raar en wat heb ik een stomme stem." Casper Ha ring alias Kruimeltje: 'fk wil hierna een eens een beetje een valse rol spe len'. FotoGerhard J.H. wan Roon/ Rotterdams Dagblad Belangstelling voor zijn eigen persoontje ligt hem niet zo, dus verandert hij gauw van onder werp. „Wat gaaf is," zegt hij. op eens opverend, „is het hotel. Ik was nog nooit in een hotel ge weest. Ik heb er nu al een paar keer geslapen. Vannacht met mijn vriendje Bas. Die had zich heel erg op het ontbijt verheugd, dan staat er van alles, maar we hebben ons verslapen en er was niks meer." Per dag worden er zo'n drie sce nes opgenomen. Meestal moet Casper daarbij zyn, maar afgelo pen maandag had hij vrij. „Toen ben ik naar school geweest, roos ter halen. Dat was best lekker, want daar doen ze tenminste nor maal. Filmhond Moor ging mee. „Maar dat doe ik niet meer want mijn katten schrokken zich rot." Terwijl hij over de hond praat houdt hij zijn baud Ier bougie van een denkbeeldige kop. „Hij is veel groter man, zo zegt de 16- jange Charlotte, die tijdens het hele gesprek met van zijn zijde wij kb Ze ruzieên wat ictdat Ca sper roept, „Wedden om een reep?" Er worden streepjes op de tafelpoot gezet. Straks moei de hond erbij komen om te bewijzen wie er gelijk heeft. Caspei. „Maar ik win. Ik heb deze week al twee repen gewonnen." Hij kijkt zo ge meen mogelijk en vervolgt: „Ik wil hierna eens een beetje een val se rol spelen. Kruimeltje vind ik Gapper V)<mr?r\q een beetje een watje. En nog zo'n klein jongetje bovendien." En wat was nou 't leukste van de week? Daar hocft-ie niet lang over na te denken. Dat is als er iets mis gaat natuurlijk. Zoals toen ze op de bedden in het wees huis stonden te springen en er doorheen zakten. Of toen die mevrouw met die spiksplinter nieuwe kinderwagen opeens de voordeur uitkwam tijdens de op name (het stuk speelt in 1920). Maar het allermooiste bewaart hij voor het laatst. Dat was de vechts cène in het schooltje. „Daar mocht ik Diederik op z'n mond slaan en dat heb ik zo hard ge daan dat dc stukjes die de tand arts aan zijn (afgebroken) tanden had gemaakt eraf vielen." Om zijn woorden kracht bij le zetten kijlct—ie nog maar eens extra ge meen. En 't ergste? Dat blijken toch de meiden weer te zyn Troostend zegt Charlotte: „Maar ik heb ze verteld dat je al met vier meisjes verkering hebt, hoor." In negen van de tien gemeenten is de 'zwaarste' wethouder degene die zich met de regionale infra structuur bezighoudt. De wethouder die veel met hoge Haagse ambtenaren meepraat over rijkswegen, autotunnels of (Betuwe-)spoorlijnen, wordt door gaans beschouwd als de meest in vloedrijke gemeentebestuurder. Het zijn inderdaad belangrijke zaken. Toch duidt het op een merkwaar dig automatisme om zulke wet houders meer gewicht toe te ken nen. Hun portefeuilles heten Ruimtelijke Ordening of Verkeer Vervoer of Stedelijke Ontwik keling en dat klinkt allemaal heel deftig en heel duur, maar als je er een beetje nuchter over nadenkt, valt hun betekems nogal mee. Zo'n wethouder betaalt de rijks weg niet, legt de r-ksweg niet aan, heeft geen ir 'loed op de in passing in het bovenlokale we gennet. Het best komt de functie van de wethouder nog tot uiting, als het gemeentebestuur tegen zo'n rijksweg is. Dan kan hij ob structie plegen en er bij onder handelingen nog een metrobuisje of overkapping uit zien te slepen. Maar als de gemeente vóór is, zit zo'n wethouder er in Den Haag toch maar een beetje by. Een figurant. Wei guitig. Maar lang niet zo zwaarwichtig als hij/zij door de gemeentebe stuurders in eigen stad of dorp wordt beschouwd. Moet het aanzien van de plaatse lijke politiek nu bepaald worden door projecten waarop die plaat selijke politiek amper invloed heett? Dat is te dol voor woorden. De gemiddelde burger heeft het over 'ordinaire' zaken, zoals daar zijn: hondepoep, onveiligheid, onkruid tussen de straatstenen, verpaupering, lange rijen bij het loket van de sociale dienst of het bureau Huisvesting. Het zou dus zo moeten zijn, dat de gemeentebestuurders er hun grootste prioriteit van maken om aan die directe onvrede en onlust gevoelens een eind te maken. De wethouder voor Hondepoep (meestal valt dat onder Gemeen tewerken of Nutsbedrijven) dient in feite de toonaangevende figuur in het college van b en w te zijn. Maar is er in Nederland al één wethouder, die zijn gemeente hondepoepvnj heeft kunnen krij gen? Nee. Als de bergen erg hoog wor den, klinken in het gemeentehuis gezwollen woorden over 'de eigen verantwoordelijkheid van de bur ger'. Daarmee verhult de politiek dat ze het probleem niet aan kan. Het is in wezen nog veel erger: de poli tiek marginaliseert haar eigen functie. In het geval van de bo venlokale infrastructuur zit de gemeentebestuurder erin Den Haag plompverloren bij, maar in het geval van de hondepoep weet men het ook met. In de Rotterdamse regio heeft men het afgelopen jaar gepraat over een taakverdeling tussen de Rijnmondgemeenten en het toe komstige regiobestuur. De gemeenten waren bang veel taken kwijt te raken aan die regio. Ze vreesden zichzelf in de kant lijn te plaatsen. Vanuit Rotterdam werd daartegenover gesteld, dat als de regio zich gaat bezighou den met regionale zaken, dan de gemeenteraden weer meer zullen toekomen aan hun primaire en meest vitale functie: dat is de dienstverlening aan de burgerij. Zorgen voor quick service, facili teiten. toonbare straten, opge ruimd en netjes. Maar menig wethouder heeft toen vol dédain gezegd: „Mag ik me dan straks alleen met de klapro zen en de lantaarnpalen bezig houden?" Alsof dat te min is! Uiteindelijk blijkt het nu mee te vallen, wat de gemeenten aan de toekomstige regio kwijtraken. De regio zal voornamelijk coördine ren, dat is een nuttige aanwinst, de gemeentebestuurders krijgen dan meer tijd voor contacten met de burgerij. Als het goed is, zal dat een opwaardering betekenen van de functie van de wethouder voor Welzy nde wethouder voor Woon- en Wykzaken, de wethouder voor Sport Recreatie. Dat zijn de be langrijkste bestuurders van de Vitale' gemeenten van morgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2