'Stortplaats ruilen voor een slibdepot' 'Loopjongens' hasj-transport handelden uit geldzorgen Gele glasbak van de straat Helers grossierden in gereedschap Rotterdams Dagblad Klachten over PTT blijven Muzikaal protest Vlaardingen heeft begroting rond Provincie wil nu bagger opslaan in Vlaardingen om reconstructie Midden-Delfland te betalen Inbreker opgepakt Betrapt bij kelderinbraak 'Vuurtoren' blijkt vals Vrouw valt van fiets Inbraken in woningen I Rotterdam* Dagblad j Donderdag 9 september 1993 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 I 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - De gele glascontai ners in Schiedam verdwijnen nog dit jaar uit het straatbeeld. Ze worden in de komende maanden vervangen door nieuwe glasbak ken die geschikt 2ijn voor het ge scheiden inzamelen van gekleurd glas. Die maatregel maakt onderdeel uit van het plaatselijke milieube leidsplan waarmee gepoogd wordt in 1995 tachtig procent van het verbruikte wegwerpglas in te zamelen. Van de ongeveer twee duizend ton 'eenmalig' glas die door de Schiedammers wordt ge bruikt, belandt slechts de helft in de glasbakken. Daarmee ligt de Brandersstad met twintig procent onder het landelijk gemiddelde. In Schiedam staan 38 glascontai ners waarmee jaarlijks zo'n dui zend ton 'bont' glas wordt ingeza meld. Die worden vervangen door bakken met compartimenten voor kleurloos, groen en bruin glas en moeten de inzameling van herbruikbaar glas intensiveren. Voordelen Glas scheiden op kleur biedt voordelen voor de producent die bijvoorbeeld van witte glasscher ven weer wit glas kan maken. Uit het mengsel van wit, bruin en groen glas kan slechts gekleurd glas worden verkregen. De nieu we, effectievere wijze van inzame len, verwerking en produktie le veren ook milieuvoordelen op. Voor de vervaardiging van glas uit glasscherven is minder ener gie nodig dan voor de fabrikage uit natuurlijke grondstoffen. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) die de glasbak ken exploiteert, onderzoekt mo menteel op welke wijze ook de glasreeyelihg in de horeca en an dere glasgebruikende bedrijven verbeterd kan worden. Bekeken wordt hoe de horeca met het glas- afval omspringt en op welke ma nier voor alle partijen acceptabele inzamelstructuren kunnen wor den ontwikkeld. ^Vlaardingen - Wethouder Rans- iê&u$$en wacht nog even met het jfja^p^en-v^n" FIT Telecom in Jverband melde problemen rond !%dé^splinternieuwe telefooncen- iftrale.van de gemeente. Die ver-. •/'toont regelmatig storingen, ook j)gisteriniddag'nog nadat de PTT Ihetsein op groen had gezet met Jde verzekering dat de probte- Imenwaren opgelost -fEr wórden evenwel nog steeds ^telefoongesprekken om ondui delijke redenen afgebroken. Ranshuijsen eiste in een boze fax afgelopen maandag dat de PTT moest garanderen dat Vlaardingen kon beschikken „over alle faciliteiten die ons volgens uw offerte zijn toege zegd." Hy liet juristen nakijken welke stappen mogelijk waren tégen het bedrijf. Lastig Nu zegt de wethouder: „Ik heb de PTT willen prikkelen. Ze zit- ten er nu echt met een team bo- venop en ik word om de vier uur van de ontwikkelingen op de hoogte gehouden. Ik kan wel zeggen dat de installatie om half negen moet werken, maar als die dan nog steeds niets doet, dan is dat toch lastig. Maar dat wil niet zeggen dat er niets ge beurt". 7 1 Bij de gemeente blijven intus-, sen klachten binnenkomen, Een gecombineerde actie van de politie uit Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam-West leidde maandag tot de aanhou ding van drie helers die grossierden in gestolen spullen en ge specialiseerd waren in gereedschap. Gisteren toonde de Schiedamse politie de buit, bestaande uit onder meer dure ge reedschapskoffers, kopieermachines, generatoren en fietsen. De waarde wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. Het drietal, een 52-jarige Rotterdammer, een 41-jarige man uit Capelle aan den Mssel en een 25-jarige vrouw uit Rotterdam, verhandelde hoofdzakelijk spullen die afkomstig waren uit in braken in kelderboxen. Zij zouden hun handel een weekof vier geleden hebben opgezet. De 'koopwaar' werd op verschillende adressen opgeslagen. Bij invallen in Rotterdam, Capelle en Nieuwerkerk werden de goederen doorde politie in beslaggeno men. De verdachten, maandagavond in Rotterdam gearresteerd, zit ten vastop het politiebureau in Schiedam. De twee mannen wor den morgen voorgeleid voor de officier van justitie. Foto Dcnncsvan der Wel/Roel dijkstra Door Peter de Lange Vlaardingen - De provincie Zuid-Holland wil in Vlaardingen een depot voor verontreinigd ha- venslib onderbrengen als de aanleg van de vuilstortplaats in de Lickebaert niet doorgaat. Het slibdepot fungeert letterlijk als wisselgeld, omdat er bij het niet doorgaan van de vuilstortplaats een 'gat' van enkele tientallen miljoenen guldens ontstaat op de begroting voor de herinrichting van Midden-Delfland. De berging van slib zou dat verlies weer goedmaken. De kans bestaat dat het slibdepot wordt ondergebracht op dezelfde plaats als de vuilstort: in de Lick ebaert, aan de voet van de Maas- sluisedjjk. Maar burgemeester en wethouders van Vlaardingen, die het. verzoek van de provincie in overweging hebben genomen, zullen ook andere lokaties onder zoeken. Gedacht wordt daarbij vooral aan de Broekpolder. Mocht toch de Lickebaert worden 'uit verkoren', dan stelt de gemeente Vlaardingen de harde eis dat de duizenden bomen die burgers daar in december vorig jaar heb ben geplant uit protest tegen de vuilstort zullen blijven staan. In de voorgestelde ruil snijdt Let mes aan twee kanten. Allereerst wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van de gemeente Vlaar dingen tegen een afvalberging in de Lickebaert. De provincie is be reid het geplande slibdepot en de afvalberging in de Merwedeha- ven in Dordrecht samen te voe gen, zodat daar voldoende capaci teit ontstaat'om ook het afval te bergen dat oorspronkelijk voor Vlaardingen was bedoeld. Tegelij kertijd wordt, door het verplaat sen van het slibdepot naar Vlaar dingen, 'financiële compensatie verkregen voor de inkomsten die de stort had moeten opleveren. De Vlaardingse wethouder Kees van der Windt (milieu) staat niet onwelwillend tegenover de ruil. „Het is een optie die in ieder ge val bekeken moet worden." Vol gens Van der Windt is een bagger- depot, anders dan een afvalber ging, een tijdelijke zaak. „Slib droogt uit en krijgt minder volu me.-Na verloop van tijd kan het weer worden afgevoerd. Dan gaat het als afval naar de Merwedeha- ven." De afvalberging in de Lick ebaert zou vijftien jaar of langer in bedrijf zijn. Bij een slibdepot gaat het volgens Van der Windt slechts om een jaar of vijf. De raadscommissie voor milieu heeft onlangs in beslotenheid over het verzoek van de provincie vergaderd. Volgens Van der Windt zal de gemeente Vlaardin gen niet over één nacht ijs gaan, „Er zijn nog veel onduidelijkhe den. Bijvoorbeeld of de opbrengst inderdaad voldoende is om de ge miste inkomsten uit de stort plaats te compenseren. Verder staat nog lang niet vast of de Lick ebaert wel geschikt is, want aan een afvalberging worden andere eisen gesteld dan aan een slibde pot. Ook moet nog worden beke ken over welke categorie bagger we het hebben. Tot nu toe weten we alleen dat het om verontrei nigd slib gaat." Vlaardingen is bereid met de pro vincie mee te denken omdat er weinig alternatieven zijn om de circa 24,5 miljoen gulden op te brengen die de Reconstructie- commissie Midden-Delfland opeist als de stortplaats niet door gaat. De Reconstructiecommissie heeft de provincie onlangs voor gesteld dit bedrag als afkoopsom op tafel te leggen. Vlaardingen zou daar een deel van moeten be talen. Dat is volgens Van der Windt „niet realistisch." Boven dien is er daarnaast nog eens 13 miljoen gulden nodig voor herin richting van de Holiërhoeksepol- der. Dat bedrag zou eveneens worden betaald uit de opbrengst van de stortplaats. Een slibdepot zou een goede alternatieve finan cieringsbron zijn. Overigens vindt de gemeente dat het pro bleem waar het depot moet ko men niet alleen op het bordje van Vlaardingen mag worden gelegd. Van der Windt: „De Reconstruc tiecommissie zal ook moeten meedenken over een lokatie. Wel licht is er elders in Midden-Delf land een plek beschikbaar." Vlaardingen - Ongeveer vijftien jeugdige leden van het muziek korps Avaiance hebben gisteravond voor het stadhuis van Vlaar dingen gedemonstreerd omdat ze géén repetitieruimte meer heb ben. Met*trommels en blaasinstrumenten vroegen ge aandacht voor hun problemen. Avaiance is naoflna dertig jaar uit het Wees huis gezet omdat dat moet worden vërbouwti vooi^romngen en bedrijfsruimten. Vervangende repetitieruimte is éteétis als onvol doende van de hand gewezen. In een'pamflet wordt gesteld dat met de huidige gang van zaken „een stuk Vlaardingse cultuur en jeugd- en jongerenactiviteit de nek wordt omgedraaid." En ..Het voortbestaan van onze 84-jarige vereniging staat op het speL" Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Of het brein achter de hele organisatie ooit nog eens bij justitie in het verdachtenbankje terecht komt, valt met geen enkele zekerheid te zeggen. Wel is inmiddels dui delijk geworden dat de Schiedamse 'loopjongens' die de hasj-transporten vanuit Marok ko naar Rotterdam moesten re gelen, de dans niet zijn ontspron gen. Eerder dit jaar werd tussenper soon C. van M. voor zijn aandeel veroordeeld tot driejaar cel. Gis teren dienden zijn handlangers C. van L. en W. van der L. voor de rechtbank te verschijnen en ook hen hangt een gevangenisstraf, zij het een mildere, boven het hoofd. Beide mannen, 45 en 57 jaar oud, hadden al bij de rechter-commis- saris bun medewerking aan de smokkel van duizend kilo hasj en het transport van zeven kilo XTC-pillen naar Engeland be kend, Ze draaiden er dan ook niet omheen. Door financiële problemen waren ze op het ver keerde pad gekomen. En daar willen beide heren zo snel moge lijk weer van af. De jongste van de twee, die vorig jaar het transport vanuit Marok ko had geregeld en het spul in Nederland zelf per busje ver voerde, wil zo snel mogelijk weer aan het werk. „ik heb twee solli citaties lopen en zou in plaats van een gevangenisstraf graag in aanmerking komen voor dienst verlening," liet hij rechtbankpre sident mr. J, W. Eeyman weten. Overigens vroeg mr. P. J. Silvis, de raadsman van Van L., de zaak aan te houden omdat hij niet be schikte over een redasserings- rapport. Aangezien zijn cliënt of ficier van justitie mr. P. J. Wittop Koning' een brief had gestuurd waarin zijn achtergronden en huidige levensomstandigheden waren beschreven, meende mr. Wittop Koning genoeg over de verdachte te weten. Het verzoek werd afgewezen. De oudste van de twee, verant woordelijk voor het contact met de kapitein van het schip dat de drugs vervoerde, gaf aan een laatste kans te hebben zijn leven een positieve wending te kunnen geven. Van der L. werd nadat zijn bedrijfje in assurantiën in 1986 failliet was gegaan naar zijn zeg gen in Spanje ten onrechte ver dacht van de handel in hasj en zat er drie jaar vast. Om bij zijn terugkeer in Schiedam de geld zorgen te minimaliseren was hij op het aanbod ingegaan om ais mede-organisator van het trans port op te treden. Hij zou er hon derdduizend gulden mee hebben verdiend. „Dat is absoluut niet waar," ontkende hij. Nu hij ineen niet al te florissante positie verkeert heeft zijn zoon, eigenaar van een bedrijf in pos ters, hem een baan als vertegen woordiger aangeboden. „Om nog iets van mijn leven te kunnen maken wil ik die kans graag aan grijpen, Daarom vraag iku te be oordelen of dienstverlening van toepassing kan zijn," sprak de verdachte bijna smekend. - Officier mr. Wittop Koning wilde daar, ook niet nadat de raadslie den van de Schiedammers er op aan hadden gedrongen, niets van weten. Van L. had zich verder ook nog schuldig gemaakt aan het in bezit hebben van vijfhon derd pillen amfetamine en de mishandeling van een buschauf feur. Dat laatste gebeurde naar aanleiding van een meningsver schil over het rij drag van de chauffeur. De eis: achttien maan den gevangenisstraf en een geld boete van vijfduizend gulden. Omdat de tweede verdachte in de ogen van de officier een iets belangrijkere rol in het geheel had gespeeld, vroeg hij de recht bank hem twintig maanden cel en eveneens een boete van vijfduizend gulden op te leggen. Mr. Silvis, de raadsman van Van L. vond de strafeis voor zijn cli ënt veel te hoog. „We hebben hier niet te maken met een door gewinterde crimineel maar met iemand die hopeloos in geldpro blemen zat en met de verkeerde mensen in aanraking is geko men. Bovendien heeft hij een blanco strafblad. Nee, een alter natieve straf lijkt mij het beste op z'n plaats." Ook de advocaat van Van der L. zocht het in die richting. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Vlaardingen - Wethouder Rans huijsen (Financiën) heeft de ge meentebegroting voor 1994 giste ren sluitend gekregen. Hij heeft daarvoor voor ongeveer vijf mil joen gulden aan dekking moeten vinden. Met welke maatregelen hij de begroting rond heeft gekre gen wil hij nog niet zeggen. Tot de vijf miljoen gulden behoor de een bedrag van 3,1 miljoen gul den dat de diensten Stadswerk, Miucu en Welzijn moesten op hoesten als gevolg van de regor- ganisatie van het ambtenarenap paraat. Dat bedrag zouden zij in 1994 moeten terugverdienen na de miljoenenuitgaven om het ambtelijk apparaat te modernise ren, juist met ais doel de efficien cy te vergroten. De ambtelijke top van de drie diensten had aanvankelijk grote moeite met het aangeven van de ze besparingen. Met name bij de Dienst Stadswerk zouden de pro blemen groot zijn. Er is zelfs een onderzoeksbureau, KPMG, inge huurd om aan de 3,1 miljoen gul den te komen. Dat bureau heeft voor alle diensten gewerkt, verze kert wethouder Ranshuijsen. Hij ontkent dat er alleen bij Stads werk problemen zouden zijn ge weest. Op de vraag of het niet vreemd is dat een dure ambtelijke top nu al steun nodig heeft van een bureau van buiten, antwoordt Rans- Wethouder John Ranshuijsen: 'Niet alleen bij Stadswerk bespa ringsproblemen.' Foto C«esKuiper/Rotterdam Dagblad huijsen bevestigend. „Dat zouden ze zelf moeten kunnen doen, maar het is het eerste jaar dat we met deze organisatie draaien en mij gaat het er vooral om dat de begroting sluitend wordt." Om dat te bereiken worstelt de wethouder nog met een paar pro blemen. Bekend is geworden dat op dc rekening o, jr 1932 niet 1,2 miljoen gulden is overgehouden, maar de helft van dit bedrag. Het geld is niettemin al uitgegeven aan met name kinderopvang en milieumaatregelen. Ranshuijsen wil de teveel gemaakte kosten ten laste van de reserves brengen. Onduidelijkheid is er ook over de gevolgen die het afsluiten van de ambtenaren-CAO voor de begro ting van 1994. Als de met de bon den overeengekomen twee pro cent loor sverhoging volledig wordt doe berekend, moet Vlaar dingen 1,2) ifljoen gulden op tafel leggen. Mrar het Rijk betaalt een deel van tie kosten. De wethou der Financiën wil nog niet zeggen wat voor rekening van Vlaardin gen komt. Vlaardingen - Tegen een 26-jarige Vlaardinger, die verdacht wordt van enkele woninginbraken, is gisteren door de Vlaardingse poli tie proces-verbaal opgemaakt. De man zou hebben ingebroken in woningen in de Stationsstraat en de Van Riebeeckstraat. De inbra ken werden gepleegd in juli en augustus van dit jaar. Bij een van deze inbraken werden girobetaalkaarten gestolen. Deze werden verzilverd door een 23-ja- rige Vlaardinger. Ook tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De ze man bleek ook een aantal an dere van diefstal aikomstige giro kaarten te hebben verzilverd. In totaal incasseerde hij voor onge veer 6000 gulden. Vlaardingen - Een man die giste ren bezig was een kelderbox in de Sweelinckstraat open te breken, werd daarbij betrapt door een be woner. Deze siaagde er in de dief aan te houden en over te dragen aan de politie. De verdachte was een 26-jarige Belg, die in Neder land rondzwierf. Ér werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. Daarna mocht de Belg naar 'huis'. Ondertussen werden elders in Vlaardingen nieuwe inbraken in kelders gepleegd. Meldingen kwamen uit de Stadhouderslaan, waar de bewoners een damesfiets misten, en uit de Dillenburgsin gel. Ook hier werd een damesfiets gestolen. De dief nam ook een krat bier mee. Schiedam - Tussen geld in de nachtkluis van de ING-bank aan de Nieuwe Haven heeft het bank personeel gisterochtend een vals biljet van 250 gulden ontdekt. Het geld zat in de cassette die afkom stig was van een fotowinkel. De valse 'vuurtoren' was volgens de politic gemaakt met behulp van een kleurenkopieermachine. Schiedam - Op de Lange Haven is gistermiddag een 35-jarige vrouw van de fiets gevallen. Het ongeval gebeurde toen de bood schappentas die aan het stuur hing tussen de spaken van het voorwiel terecht kwam. De uit ba lans gebrachte vrouw reed tegen een geparkeerde auto en viel met haar gezicht tegen de bumper. Het slachtoffer werd met verwon dingen in het gelaat naar het Schielandziekenhuis gebracht. Schiedam - Woensdagmiddag is ingebroken in een woning aan de Willem Pijperstraat. Toen de be woner thuiskwam, stond tot zijn verrassing de deur open. Binnen bleek dat er ongenode visite was geweest. Gestolen werden een paspoort, geld en een radio-cas- setreeorder. De dief maakte ge bruik van een valse sleutel. Gisteren werd ook ingebroken in een woning aan het Herautpad. De dief kwam binnen door een ci linder van het voordeurslot af te breken. Er werden verschillende kasten doorzocht, maar de bewo ners missen geen spullen. Uit een schuur achter een huis in de Eduard C.F. Hellendoorn- straat is woensdagnacht een fiets gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1