Protest tegen kortingen op verslavingszorg Schiedam optimistisch over tempo in metroplan Beneluxlijn Rotterdams Dagblad Kunst en recreatie gaan samen bij de Rottemeren Discoboot naar de Wijnhaven Kleine mars naar Zagreb Ghanezen vragen asiel Huursubsidie niet bekend Geen stremming 'Waarom blijft Capelse burgemeester buiten schot?' Rotterdam stelt minister d' Ancona vast aansprakelijk voor ontslagen Automobilist verongelukt Dit is Oppie Comité wil afscheidscadeau voor Peper Architecten vieren nieuw instituut uitbundig Zaterdag11 september 1393 Rotterdam? Rotterdam - Discoboot Beaufort, nu nog afgemeerd in de Leuveha- ven, is vanaf maandagmiddag welkom op een nieuwe stek in de Wijnhaven. Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam heeft toegestemd in de verhuur van een plekje in deze haven, die na wat baggerwerk diep genoeg is voor boten van het'kaliber' Beaufort. „Op die plek staan nu alleen maar kantoren," licht een woordvoer der van het Havenbedrijf toe, „dus overlast voor omwonenden is er niet" Mede-eigenaar Ferdinand Ver beek is zeer tevreden met de ver huizing van 'zijn' boot. „We lig gen in de toekomst bijna tegen de oprit van de Willemsbri-? aan, en vlakbij de Oude Haven, als de oude spoorbrug eenmaal is ge sloopt, liggen we nog meer in het zicht." Hij wil maandagmiddag met hoog water, om 14.00 uur, vertrekken uit de Leuvehaven, wellicht voortgetrokken door twee stoomslepers. Rotterdam - Voor de tweede ach tereenvolgende keer is de Leidse initiatiefnemer Abdoellatief van Landewijk er niet in geslaagd een grote, internationale protestmars naai Zagreb te organiseren. Van daag vertrekken vanuit Rotter dam en Utrecht slechts tachtig deelnemers naar de Kroatische hoofdstad. Het was Van Lande- wijks bedoeling om met tiendui zend moslims en met-moslims naar het voormalige Joegoslavië te reizen. Van Landewijk, hevig teleurge steld, zegt de actie te blijven on dersteunen, maar gaat zelf niet mee. „Ik zie er geen heil in om met een. handjevol mensen, mani festaties te gaan houden in een miljoenenstad," zegt hij. Eerdere pogingen om genoeg deelnemers te krfjgen liepen deze xzoinër óp dé klippen. Rotterdam - Vier van de dertien Ghanese verstekelingen, die af gelopen zondag van boord zijn ge- plukt van het vrachtschip 'Tano River', hebben politiek asiel aan gevraagd. In afwachting van een beslissing over die aanvragen zijn de vier in Rotterdam achtergeble ven, en is de rest weer aan boord gebracht van de 'Tano River', die juist zijn thuisreis had aanvaard, De dertien vluchtelingen waren al tijdens de heenreis ontdekt. Rotterdam - Een kwart van de mensen in Rotterdam, die recht hebben op huursubsidie, loopt ge middeld 125 gulden per maand mis omdat zij geen gebruik ma ken van hun recht. In totaal gaat het om ongeveer 20.000 Rotter dammers. Dit blijkt uit een onder zoek van de Katholieke Universi teit Brabant in Tilburg. Opvallend is, dat ook mensen die via de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid een uitkering krijgen niet altijd gebruik maken van hun recht op huursubsidie. Verwacht was dat juist ontvan gers van een minimum-uitkering huursubsidie zouden aanvragen. Oorzaak daarvan is volgens de on derzoekers het gebrek aan kennis van de huursubsidieregeling. De diepst Stedebouw en Volks huisvesting heeft over dit onder werp een informatiefolder laten maken dte wordt verspreid onder klanten van Sociale Zaken. Rotterdam - De werkzaamheden aan de spoorbrug tussen Zwijn- drecht en Dordrecht zijn zó vlot verjopen, dat van de voorziene stremming dit weekeinde geen sprake is. Het eerder aangekon digde inzetten van bussen tussen de stations van Dordt en Zwijn* drecht is dan ook afgelast. Wel kunnen er enkele vertragingen ontstaan. Stoptreinen vanuit Rotterdam naar Dordrecht zullen volgens dienstregeling vertrekken. De sneltrein Den Haag-Keulen rijdt in het weekend alleen van Dor drecht naar Keulen en terug. Reizigers met bestemmingen richting Eindhoven en Roosen daal moeten in Dordrecht over stappen. Groningen - Ouö-PvdA-wethou- der Fokko Molema van Veendam heeft zich voor de Groningse rechtbank verbaasd getoond over het feit dat de huidige Capelse burgemeester J. Verbree buiten schot is gebleven bij de vervol ging wegens malversaties van de Stichting Werktijd Groningen (SWG). Verbree - toen nog burge meestervan de gemeente Groote- gast - was voorzitter van de SWG en werd in eerste instantie ook verdacht, maar justitie liet al eer der weten van vervolging af te zien. Tegen Molema is wegens verduistering van dertigduizend gulden een boete geëist van 7.500 gulden. Gezien de sociale degra datie van Molema die zich naar aanleiding van de affaire heeft voltrokken, achtte officier van justitie mr. C. J. van Epenhuysen een gevangenisstraf niet gepast. Molema heeft bekend dat hij in de jaren '87 tot '89 als SWG-pen- ningmeester subsidiegeld heeft overgemaakt naar zijnprivé-re- kening, een eigen stichting en aan een garage. Van de eerste overboeking zou Verbree op de hoogte zijn. Samen met Verbree heeft MoUemaook werkbezoeken gebracht aan Berlijn en Londen en werd een 'afseheidsreis' ge maakt naar New York. De Groningse rechtbank doet uit spraak op 23 september. Op de Burge meester van Haaren aan loopt de metro boven grondS. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Schiedam - Binnen een halfuur van het Marconiplein naar Spij- kenisse. Dat perspectief bieden de plannen voor de nieuwe metro verbinding, die over de noordelij ke rivieroever en via de Tweede Beneluxtunnel de twee bestaande metrolijnen op elkaar zal aanslui ten. Kort na de eeuwwisseling kunnen de eerste passagiers van deze nieuwe route gebruik ma- Door Jan Rozendaal Rotterdam - Burgemeester en wethouders van Rotterdam heb ben bij minister d'Ancona (WVC) met klem geprotesteerd tegen de aangekondigde bezuinigingen van tien procent op de versla vingszorg. Volgens verantwoordelijk wethouder Piet Hoogen- doom (PvdA) is Rotterdam so wie so al onderbedeeld. Boven dien staan de voorgenomen kortingen van het kabinet haaks op eerdere afspraken met de gemeenten - de decentralisering zou niet ten koste gaan van de hoogte van de subsidie - en de wens van de vaste kamercommissie voor Volksgezondheid. Die heeft zich ook uitgesproken tegen de bezuinigingen. In de brief aan d'Ancona wordt het ministerie op voorhand ook maar vast aansprakelijk gesteld voor de uit de bezuinigingen voortvloeiende wachtgeldver plichtingen door de onvermijde lijke ontslagen. Het zou daarbij om achttien banen gaan die ver dwijnen. Nu gaat er in de Rotterdamse drugshulpverlening zo'n achttieneneenhalf miljoen gul den om, waarvan de gemeente uit eigen middelen 2,9 miljoen bij draagt. Dat gaat onder meer naar projecten als Perron Nul en Keetje Tippel (de keet voor heroï- neprostituées op de G.J. de Jonghweg). De bijdrage van WVC zou, als de bezuinigingen door gaan, terugvallen naar twaalf mil joen. Hoogendoom wil zich er niet over uitlaten of de gemeente in de eventuele rijkskorüng bij kan dragen. „De gemeente Rot terdam heeft ook te maken met krimpende budgetten," is het eni ge wat hij hierover wil loslaten. Directeur Ton Quadt van de Rot terdamse hulpverleningsinstel ling Odyssee voorspelt dat door de kortingen de overlast door drugsverslaafden in Rotterdam toe zal nemen. Geen methadon betekent dat de verslaafden meer heroïne gaan gebruiken en dat zij daarvoor aan geld moeten komen. Wethouder Hoogendoom wil dit najaar wel met de raadscommis sie om de tafel om prioriteiten te stellen in het drugsbeleid. Dat vloeit voort uit het drugsdebat, dat de gemeenteraad voor de zo mer heeft gehouden. Daarin kwam naar voren dat de gemeen teraad wil dat de hulpverlening zich meer dan voorheen met de overlastbestrijding bezig gaat houden. Ook Hoogendoom - die in het vooijaar deze portefeuille overnam van de naar huis ge stuurde wethouder Johan Hen derson - is daarvan een voorstan der. „Ik wil de drugsverslaafden van straat. Overlastbestrijding, op vang, therapie, ik wil bespreken of er voor een toespitsing op die zaken een politiek draagvlak is." Ook wil Hoogendoom bekijken of er mogelijkheden zijn om de hulpverlening te ontlasten door drugsgebruikers, die alleen nog methadon nodig hebben ec bij wie de overige problemen (werk, huisvesting en dergelijke) niets met drugs te maken hebben, door te verwijzen naar algemene voor zieningen. „Lang niet alle drugs gebruikers geven veel overlast. Ik wil onderzoeken of het mogelijk is om deze mensen bijvoorbeeld in een banenpool onder te bren gen," aldus de wethouder. Rotterdam telt nu drie grote in stellingen. In andere steden - Utrecht bijvoorbeeld en in Am sterdam wordt er naar gestreefd om de verschillende drugshulp verleningsinstellingen te laten fuseren omzp kosten te besparen. Hoogendoom voelt daar niet voor. „Natuurlijk moet op gebie den waar uit efficiency-overwe- gingen beter kan worden samen gewerkt, dat ook gebeuren. Maar het het ei van Columbus is nog niet uitgevonden." 'T- Omdat een recreatiegebied veel mensen trekt, verdient kunst in zo'n gebied extra aandacht.' Foto Robert vos/John de Pater Mïjnsheerenland - Een 70-jarige inwoner van Ridderkerk is gister morgen rond half twaalf op de provinciale weg 43 in Mijns- heerenland om het leven geko- De bestuurder reed in zijn auto over de weg en week ter hoogte van het Texaco-benzinestation om nog onverklaarbare reden naar rechts uit. Hij kwam vervolgens met zijn voertuig in de sloot terecht, maar bleef boven water. Hulpverleners hebben het slachtoffer nog gere animeerd. maar zonder resultaat. De politie vermoedt dat de chauf feur tijdens het rijden hartklach ten heeft gekregen. De wagen, waarin de Ridderker ker reed, zal nog op technische gebreken worden onderzocht. Bergse hen hoek - Een metersho ge sierbeker pronkt sinds giste ren officieel op de flanken van de kunstskihelling bij Bergschen- hoek in het recreatiegebied Rot temeren. De schepping van kun stenaar Hans van Bentem is met enig ceremonieel onthuld. Het kunstwerk in de natuur vloeit voort uit het project 'Tien verbeel dingen in het landschap' van het Recreatieschap Rottemeren, de provincie en het kunst- en am bachtcentrum Artihove. Tien kunstenaars presenteerden eer der dit jaar hun visie op dit the ma. Verschillende van hun wer ken, waaronder de super-sierbe- ker, worden in nauwe samen spraak met een landschapsarchi tect daadwerkelijk uitgevoerd. Het samenwerkingsverband vindt dat mensen zich in een re creatiegebied ook op andere wijze moeten kunnen ontspannen dan actief te sporten of passief te ge nieten van natuur, rust en land schap. Alle mogelijke combina ties zijn denkbaar, ook in combi natie met een nieuwe sporttak als roiskiën. Het kunstwerk maakt deel uit van een rolskiparcours, dat gisteren eveneens voor ge bruik is opengesteld. Een andere overweging voor het neerzetten van kunst in de natuur is dat het een bijzondere rol kan spelen bij mensen die nu eens even niet met zakelijke of huiselijke beslomme ringen bezig willen zijn.„Gezien deze werking, en omdat een re creatiegebied veel mensen trekt, verdient kunst in zo'n gebied ex tra aandacht," zegt het Recreatie schap in een verklaring. Dit flitsmeneertje zullen de Rot terdammers de komende maan den op talloze plekken aanschou wen: Oppie Opzoomer heet het fi guurtje. Hij is de mascotte van de Opzoomerdag die op zaterdag 28 mei 1994 wordt gehouden, een spektakel dat de Koninginnedag in menig opzicht moet overtref fen. Rotterdam moet na die dag een andere stad zijn: schoon, vei lig en gezellig. Al vele honderden welzijnswerkers en bewoners zijn bezig de voorbereidingen, te tref fen. En ook andere gemeenten in de omgeving haken erop in: Spjj- kenisse voorop, en Krimpen aan den IJssel volgt. De burgemeester van Krimpen, Ries Jansen, zal ko mende week een poging doen om ook andere gemeentebestuurders in de Rijnmond over de streep te trekken. Oppie Opzoomer is een 'achter neef] e' van de filosoof C. W. Op zoomer. Naar deze Rotterdammer is de Opzoomerstraat vernoemd en in de Opzoomerstraat kreeg dc sociale vernieuwing haar belang rijkste impuls, toen de bewoners de. verpaupering zat waren en zelf de handen uit de mouwen gingen steken. Inmiddels zijn er twee honderd Opzoomerstraten in Rot terdam. De gemeente heeft een premie over voor hun zelfwerk zaamheid en de komende maan den gaat het er om, een aantal pleinen een betere buurtfunctie te geven. Daar zijn sponsors voor gevonden, evenals enthousiaste omwonenden. Het is de bedoeling dat de inspanningen op 28 mei 1994 tot een zichtbaar resultaat leiden, wat dan gevierd gaat wor den met wijkdiners, feesten en muziek. Geel is de kleur van de Opzoomerdag en daarom is Oppie een geel manneke. Het ontwerp is van Jan Bolle en Berry van Ger- wen. lerdam - Onder het motto 'Pe- bedankt' is een comité opge richt dat geld gaat inzamelen voor een groot afscheidsgeschenk voor de burgemeester van Rotterdam. In het comité zitten mensen die Peper al langer wegkijken: oud- PvdA-Kamerlid Piet de Visser, Stadspartij-oprichter Manuel Kneepkens en vier journalisten, te weten Jim Postma, Wiert Omta, Wim Noordegraaf en Marie-Annet van Grunsven. Hoewel Peper zelf allerminst van plan is om ermee op te houden, herinnert hec comité hem aan zijn voorkeur voor de door het volk gekozen burgemeester. Als Peper er volgend jaar twee ambtstermijnen van elk zes jaar op heeft zitten, moet dat in Rot terdam ook maar eens echt moge lijk worden, vindt het comité Af scheidsgeschenk Burgemeester Peper. Dinsdag treedt het comité met zijn plannen naar buiten. De be doeling is dat Peper het ingeza melde bedrag geheel naar eigen inzicht mag besteden aan goede doelen in Rotterdam. ken, verwacht de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld. Het tracé door zijn gemeente is gete kend en gaat nu de inspraak in. Zijdeveld klinkt optimistisch. Hij toont zich gelukkig met het tem po, waarin de minister van Ver keer en Waterstaat en haar advi seurs van Rijkswaterstaat dit in totaal 900 miljoen gulden vergen de metroplan Beneluxlijn behan delen. „Formeel nog niet, maar wel voor 99,9 procent hebben we de zeker heid gekregen dat haast gemaakt wordt. Het ziet ernaar uit dat in 1995 met de aanleg kan worden begonnen," Een beetje verbouwereerd is hij eigenlijk. „Het is krankzinnig snel gegaan. Tot voor drie jaar heeft niemand hieraan kunnen denken," zegt Zijdeveld, die zijn jarenlange pleidooi voor beter openbaar vervoer beloond ziet worden. „Ruim vijf jaar geleden hebben we geprotesteerd tegen de be stuurlijke ontucht van buurman Rotterdam en het Rijk door hun deal om de Beneluxtunnel te ver breden. Men was vergeten, dat een deel van die tunnel op Schiedamse grondgebied ligt. Wij hebben toen duidelijk gemaakt dat we oog hebben voor de econo mische belangen in dit gebied maar ook dat rekening gehouden dient te worden met de aanwezig heid van grote woongebieden, die goede verbindingen nodig heb ben. Wij zijn voorstanders van een goed openbaar vervoerssys teem als wapen tegen het groeien de autogebruik." Zijdeveld, eerder al de aandacht op zich vestigend bij Verkeer en Waterstaat met zijn vele en felle protesten tegen de aanleg van rijksweg 19 (door Midden-Delf land), liet in het eerste overleg met minister Maij-Weggen door schemeren dat Schiedam best be reid was mee te werken aan een snelle tunnelverbreding. Maar niet zomaar. „Wij hebben gezegd de verbete ring van het openbaar vervoer het belangrijkste te vinden en niet bereid te zijn onze stad overhoop te halen als er geen zekerheid komt over de aanleg van de me trolijn Marconiplein-Hoogvliet. Vlak voor de vakantie hebben wij de gevraagde zekerheid gekregen over de aanleg van een metro, die ook van belang is voor de ver- voersontwikkelïng in onze eigen stad, dus gaan we nu de burgerij om haar oordeel vragen." Het Schiedamse tracé kost 400 miljoen gulden. In de oorspron kelijke (Rotterdamse) plannen was vanaf het Marconiplein een nieuwe metrolijn geheel boven gronds getekend langs de Burge meester van Haarerdaan of langs de spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland. Schiedam heeft deze tracés direct afgewezen omdat het vindt dat de metro het stads beeld niet te zeer mag verstoren en tevens de bereikbaarheid van haar stadscentrum moet vergro ten. Rotterdam - Wie ook maar enigszins meetelt in de vader landse architectuur was er. Het nog niet eens geopende Neder lands Architectuur Instituut (NAi) kende vannacht de groot ste architecten-dichtheid die er waarschijnlijk ooit in Nederland te meten moet zijn geweest. De nacht van de architectuur' bete kende het inwijdingsfeestje van het nieuwe instituut, voordat koningin Beatrix het op 29 okto ber officieel opent. Zo'n 2000 vertegenwoordigers van de 'ontwerpgemeenschap' waren vannacht te vinden in de creatie van Jo Coenen, om te dansen in de tentoonstellings zaal, te rock 'n rollen tussen kas ten van de bibliotheek, te hou sen in de waterig verlichte kel ders of gewoon rond te schuife len door de gangen, langs het kale beton én over de houten planken en te kijken wie er alle maal waren. Carel Weeber, na tuurlijk.- Kees Christiaanse, Ilarry Reijnders, Noud Devree- ze, Wim Graüwel, architecten en vormgevers van naam, architec ten die nog naam moeten ma ken en tallozen die zich ooit nog graag architect zouden willen noemen. Jules Deelder verhaalde in de hitte van de tentoonstellings zaal hoe hy ooit tot eigen ver bijstering inging op de uitnodi ging een eerste paai te slaan op een troosteloos industrieterrein ergens in Alexanderpolder. In het auditorium liet architect Wytze Patijn horen hoe hij het pianospel beheerst door enkele werken van Tsjaikovski te ver tolken NAi-directeur Adrt Dui- vesteijn liep glunderend temid den van de feestende menigte en was zichtbaar tevreden. Rond het middernachtelijk uur werden allé aanwezigen het ge bouw uitgedreven om getuige te zijn van het in gebruik nemen van het lichtkunstwerk van Pe ter Struycken. Onder begelei ding van muziek van De Kweek- bak was te zien hoe de 240 TL- buizen ietwat aarzelend aan sprongen, toen weer even uit vielen, maar uiteindelijk sa menvloeiden tot een feestelijk ballet van telkens wisselende, kleuren. Een opeenvolging die vrijwel onuitputtelijk is en de Rochussenstraat 's avonds voor goed een ander aanzien geeft. ZieookOuItuurbijlage

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1