15 Parkeerplaats centrum kopen 'Ze huilen alleen maar, die Bosnische vrouwen' ledereen wilde met me dansen AKTIE ogentest WmmËè U bent gewaarschuwd! Alleenstaanden koken Verhalenwedstrijd in bieb Vluchtelingen en Mient- Jan Faber in vredesweek Subsidie voor CJV Velenje kan niet wennen aan de duizenden vluchtelingen genda Rotterdams Dagblad Woensdag 15 september 1993 f Zowel Schiedam als Vlaardingen nemen afscheid van het rode pot- ^'iood. Beide gemeenten gaan stemcomputers aanschaffen. Wanneer f de leverancier de apparatuur op tijd wil leveren, de apparaten wer- Lken, het stembureaupersoneel ermee om weet te gaan, de elektrici- rteit niet uitvalt en de kiezers niet de verkeerde knop indrukken, heb- i ben we volgend jaar in een vloek en een zucht de correcte uitslag van t de verkiezingen. Over de voordelen hebben de kranten al uitvoerig bericht. Het tydro- vende tellen en hertellen der stemmen vervalt, discussie over ver- keerd ingevulde stembiljetten behoort tot het verleden, het aantal stembureaus kan verminderen, het onderhoud van stemhokjes en - bussen vervalt (nooit geweten dat die armoedige schotten werden onderhouden) en de uitslag is, compleet met voorkeurstemmen, snel f en foutloos beschikbaar. JvTot zover niets dan goeds. ■i'Maar ik ben toch niet helemaal gerust. Want een stembiljet is safe. I Waaien er wel eens stembiljetten uithet raam? Zijn er kiezers, die de gleuf van de stembus niet kunnen vinden? Vallen ooit de bodems uit stembussen? Rollen de stemvakjes spontaan van het stembiljet? I Breekt bij elke kiezer het stempotlood? Worden per ongeluk de stembiljetten van vier jaar terug gebruikt? Nee, nee, nee. Maar wat er niet allemaal mis kan gaan met een computer. Uit eigen ervaring weet ik: je zet hem aan, maar hij doet het niet, of hij doet het wel, maar hij doet niet watje wilt, of hij gaat ineens rare dingen doen, of je bent ineens je tekst kwijt, of de cursor zit muurvast, of je krijgt een onbegrijpelijke melding, of je kunt je tekst niet terugvinden, of je voert een verkeerde, onherstelbare handeling uit. Dus gemeente Schiedam en Vlaardingen: als het volgend jaar een puinhoop wordt (zoals bij de nieuwe telefooncentrale van het stad huis in Vlaardingen), speel dan niet de vermoorde onschuld. U bent gewaarschuwd - en een gewaarschuwd mens telt nog steeds voor twee. Dit stukje is getikt op een computer. Wanneer het in de krant staat, wil dit zeggen dat hij deze keer geen kuren vertoonde. Maar mocht het nog eens fout gaan, dan ben ik in de aap gelogeerd, want de fabri- kant, meneer Philips, heeft zich uit de eomputerbusiness terugge trokken. Misschien zijn 2e daar in Eindhoven wel in het papier ge- gaan; voor stembiljetten of zo. DICK VAN DER LUGT In dienstencentrum De 4Molens (Nieuwe Damlaan 766) wordt sinds kort de keuken gebruikt om men sen met elkaar kennis te laten maken. Er is een kook- cn eetgroep opgericht speciaal voor alleen staanden die liever met anderen dan alleen eten. Al le dagen van de week kunnen ze vanaf 16.30 uur sa men hun potje koken. De boodschappen moeten ze zelf doen. Er kunnen maximaal tien personen mee doen. Er zijn minimale kosten aan verbonden. Voor de basisvoorraad kruiden, specerijen en andere in grediënten moet eenmalig tien gulden worden be taald. De maaltijden kosten vijf gulden per stuk. De kook- en eetgroep start zodra er voldoende belang stelling voor is. Voor aanmeldingen: tel. 4705500, 'Hallo, hallo, wie schrijft er mee?' is de titel van de re gionale verhalenwedstrijd waaraan jonge leden van de bibliotheek kunnen deelnemen. De bekende kin derboekenschrijfster Leonie Kooiker heeft het begin van een verhaal geschreven en de kinderen (van acht tot en met twaalf jaar) mogen het zo origineel moge lijk afmaken. Voor de jeugdige lezers die thuis met het verhaal 'Ruzie om een blikje' - want zo heet het - aan de slag willen, liggen deelnameformulieren klaar op al le jeugdafdelingen van de Openbare Bibliotheek en bij boekhandel Mercurius in het Hof van Spaland. De verhalen moeten voor 30 september zijn ingele verd. In oktober kiest de jury acht plaatselijke winnaars. Op zaterdag 23 oktober vindt in het Rotterdamse Hofpleintheater de prijsuitreiking plaats. Vlaardingen 'Europa vlucht' is het thema van de Vredesweek die dit jaar van 17 tot en met 26 september wordt gehou den. Daarbij wordt de aandacht voornamelijk gericht op vluchtelingen. Er wordt met hen gepraat over vluchten uit je eigen land of vluchten voor de verantwoordelijkheid voor de medemens in nood. Dat gebeurt onder andere op woensdag 22 september aan de Maas- sluissedijk 7a. Daar zijn Mient Jan Faber en een vluchteling uit het voor malig Joegoslavië vanaf 19.45 om over voornoem de onderwerpen tc discus siëren. De opening van de Vre desweek vindt plaats op vrijdag 17 september om 19.00 uur in de Johannes de Doperkapel aan de Ge dempte Bïersloot. Tot en met vrijdag 24 september worden daar ook elke avond om 19.00 uur wakes ge houden. De Vredesmarkt die zaterdag 25 september van 12.00 tot 16.00 uur op het Liesveld wordt gehou den, moet het hoogtepunt worden. Met het oplaten van een aantal duiven wordt de markt geopend door een Somalische vluchteling. Maassluis Het CJV staat er goed op bij het gemeentebestuur van Maassluis, Kreeg de honderd jaar geleden opge richte vereniging vorige week de erepenning van de gemeente Maassluis uitgereikt, de Christelijke Jon geren Vereniging mag zich nu verheugen op een ge meentelijke subsidie. De gemeenteraad gaat 37.000 g"Men aan de vereniging geven als bijdrage in de verbouwing van. het voormalige Luxor-theater aan de Van der Horststraat tot nieuw onderkomen van het CJV. Het CJV was van oudsher gevestigd in ge bouw Sursum Corda. Daar werden vanaf 1912 tal van activiteiten ontwikkeld op sociaal, cultureel en mu zikaal gebied. Het CJV heeft dit pand verkocht omdat het niet meer aan de eisen van deze tijd vol deed. Het Luxor-theater was in vroeger dagen een bioscoop. De gemeenteraad noemde het deze week een goede zaak dat het gebouw een functie krijgt voor jongeren. Schiedam - Het autobezit wordt voor bewoners van grote delen van de Schiedam se binnenstad in 1994 flink duurder. Voor be woners van het gebied tussen de Lange.Haven, Lange Kerk straat en de Broersvest wil verkeerswethouder Zijdeveld per 1 januari 1994 een belanghebbendenregeling voor parkeren in voeren. Voor het parkeren in de eigen straat zouden bewoners volgens een eerste plan 360 gulden per jaar moeten gaan beta len. Maar dat wordt wat goedkoper, kondigt de wethouder al vast aan. Bewoners van het centrum hoe ven, net als bezoekers van het ge bied, op dit moment op veel par keerplekken niet te betalen. Een uitzondering geldt voor de plek ken met een parkeerautomaat, maar die worden door de meeste bewoners om begrijpelijke reden gemeden. In het nieuwe parkeersysteem verdwijnen de meters en krijgen alleen bewoners en andere be langhebbenden een vergunning om te parkeren in het genoemde gebied. Bezoekers van de binnen stad worden bekeurd als zij in de belanghebbendenzone hun auto stallen. Speciaal voor hen worden de komende jaren verschillende parkeergarages gebouwd. De eer ste verschijnt op het dak van het te bouwen ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat. Bewoners krijgen in de loop van het najaar na de officiële presen tatie van de plannen de kans om in te spreken. Met het treffen van verkeersmaatregelen in het cen trum wil Zijdeveld al eerder be ginnen. De door Zijdeveld als 'on omstreden' omschreven onderde len van het in het voorjaar gepre senteerde Concept-Bereikbaar heidsplan Binnenstad moeten volgende maand worden uitge voerd. Het gaat om aanpassingen van de verkeerssituatie in de Bo- terstraat en de Lange Haven. De Boterstraat wordt in de nieu we situatie afgesloten voor het doorgaande verkeer. Slechts be woners mogen vanaf oktober door de straat rijden. Volgens Zijde veld is de maatregel een uitvloei sel van het overleg dat verleden jaar naar aanleiding van bewo nersprotesten over de aan- en af- voerroutes voor het ABC-waren- huis in de nabijgelegen Lange Kerkstraat is gevoerd. Aan de oostzijde van de Lange Haven - de kant van de Haven- kerk en de Hoogstraat - wil Zij develd in oktober de rijrichting voor het verkeer omdraaien. Nu kunnen automobilisten vanaf de druk bereden Rotterdamsedijk en de Koemarkt zo de Lange Ha ven oprijden. Veel chauffeurs gebruiken de ha ven als sluiproute. In de nieuwe situatie kunnen auto's alleen ko mend vanaf de Parkweg, het Spinhuispad en de Markt op de oostzijde van de Lange Haven te recht komen. De andere onderdelen van het Concept-Bereikbaarheidsplan Binnenstad denkt de wethouder pas op de wat langere termijn te verwezenlijken. De Grote Markt, de Lange Kerk straat en het Broersveld worden in de visie van het stadskantoor in september 1994 volledig afge sloten voor autoverkeer. Dit is be doeld om het functioneren van het winkelapparaat te verbeteren. Verder wil Zijdeveld éénrich tingsverkeer op de Buitenhaven weg instellen. Dit moet in de toe komst voorkomen dat automobi listen vanaf deze weg op de on overzichtelijke Koemarkt terecht komen. Het meest omstreden onderdeel betreft het instellen van tweerieh- tingverkeer op de Westvest. Hier geldt nu eenrichtingsverkeer van de Griffioenstraat tot de Walvis straat. Volgens de Bewonersver eniging Schiedam-Centrum is de Westvest echter veel te smal voor verkeer vanuit beide richtingen. Door Wesse! Penning Velenje - De Oberbürgermeister slaat met de vuist op tafel. „Die mannen hangen maar wat rond en die vrouwen doen ook nooit iets." Velenje, de Sloveense part- nerstad van Schiedam, kan maar niet wennen aan de duizenden Bosnische vluchtelingen binnen haar gemeentegrenzen. „Die mensen uit Bosnië doen net alsof ze in hun eigen land zijn." De rust in het stadje zou ver stoord zijn door de komst van de vluchtelingen uit de naburige door oorlog getroffen republiek Bosnië-Herzegovina. De stroom begon zo'n anderhalfjaar geleden met ontheemden uit Kroatië en zwelde later aan door de komst van duizenden Bosnièrs, ook al op de vlucht voor de oorlog. Pre cies een jaar geleden organiseer de Schiedam een hulpactie voor de vluchtelingen in haar part- nerstad. Met de opbrengst koch ten Schiedamse vertegenwoordi gers in Velenje zelf de benodigde goederen. Tevens vertrok vanuit Schiedam een aantal vrachtwa gens vol hulpgoederen naar Slo venië. Het gemeentebestuur van Velen je had om hulp gevraagd, omdat het zelf niet meer over voldoende middelen beschikte. Toen bevon den zich daar ruim vijfduizend vluchtelingen, wat een aanzienlij ke inspanning vergde van het on geveer vijfentwintigduizend in woners tellende Velenje. Zoals het hoort, bedankt Ober bürgermeister Pankrac Semecnic Schiedam nog eens nadrukkelijk voor haar bijdragen en is hij vol lof over de 'zeer goede Schiedam se vrienden'. Een paar weken ge leden ontving hij nog een fijne fles drank van zijn collega Scheeres. „Zoiets als Sljivowica," zegt hij. De banden tussen Schiedam en haar partnerstad worden vooral gebruikt door zangkoren uit de verschillende gemeenten. Maar tegenwoordig is ook het wel en wee van de Bosnische vluchtelin gen een reden om contact te hou den. Ze zijn met veel minder dan vorig jaar. In Velenje zijn er nu nog tweeduizend vluchtelingen, toch drieduizend minder dan pre cies een jaar geleden. Velen ver trokken naar familie in Duitsland en Zwitserland, een aantal keer de terug naar zijn geboorteland. vroeger was dat anders. Maar sinds m'n nieuwe bril zie ik er veel leuker uit. Je merkt het overal, in de disco wiide iedereen met me dansen. Ik geniet. Een nieuwe bril? Had ik veel eerder moeten doen. j METOOGDRUK-KONTROLE In onze moderne afdeling oog meting wordt uw gezichtsvermogen met de grootste nauwkeurigheid gemeten. Wij kontroleren ook uw oogdruk. Adviseurs voor brilmode ROTTERDAM-OOST - Oudedijk 141-143 Telefoon 010-412 23.27 SCHIEDAM - Passage 18 - Tel. 010 - 426.64.54 Optometrist - Contactlensspecialist ANVO Bosniërs op de vlucht. Een deel van hen komt in Slo venië terecht. Daar wordt nu op hen ge mopperd. Foto EPA Niet naar hun huizen en dorpen, die zijn meestal verwoest, maar naar aldaar opgerichte (en door de Verenigde Naties gefinancier de) vluchtelingencentra, in gebie den die door de Bosnische troe pen zijn heroverd op vijandige Serven en Kroaten. Semecnic: „Veel vluchtelingen gaan liever zo snel mogelijk terug naar hun eigen land om daar de ontwikke lingen af te wachten." En hij wil best zeggen dat ze in Velenje dat een goede tendens vinden. Een tirade begint. Niet van een willekeurige burger van Velenje, die zich ergert aan al die vluchte lingen rondom zijn huis, in zijn stamkroeg en op de school van zijn dochter. Nee, we luisteren hier naar de hoogste en gekozen bestuurder van Velenje, leider van de sociaal-democratische par tij, en naar de voorzitter van het Rode Kruis, mevrouw Darinka Hermann. De vuist slaat steeds weer op het tafelblad, „Gebrek aan voedsel is helaas niet ons grootste probleem. Wij storen ons vooral aan het gedrag van de Bos niërs zelf. Ze vergeten dat ze ergens an ders zijn en niet in hun ei gen land. Ze zitten maar op straat, overal in de stad. Ou de mannen zitten in het park, te roken, te drinken. Veel Slovenen vinden dat niet prettig. We wor den geconfronteerd met hun ei gen cultuur, een totaal andere dan de Sloveense." Met stemverheffing: „En hoe ze gekleed zyn!" De vertaalster on derbreekt 'm en legt uit. Ja, ziet u, ze dragen geen gewone jurk zo als ik." Semecnic: „Ze kennen geen an der eten dan het Bosnische en iets anders willen ze dan ook niet. Dat gooien ze gewoon weg. Wij Slovenen kunnen dat niet aan zien. En ze maken problemen. Binnen hun familie en met Slo veense meisjes. De Bosnische jongens willen dat ze doen wat zij willen en hun gehoorzamen. We hebben al een incident gehad, waarbij de politie moest worden ingeschakeld." Het gemeentebe stuur van Velenje heeft de plaat selijke politie het bevel gegeven vaker dan vroeger te patrouille ren in het centrum. Dat de Bosniers - gevlucht uit hun verwoeste dorpen, waar veel familie en vrienden gedood wer den - nog eisen hebben ook, daar over verwondert Oberbürger meister Semecnic zich nog het meest. „We betalen de school voor ze en ze mogen de taal leren. En voor sommigen vinden we nog werk ook, terwij) we nu toch een werkloosheidspercentage van tien procent hebben. Dat is onge woon voor Velenje." (Werk was nooit een probleem in Velenje. De plaatselijke wasma chinefabrikant Gorenje - een be grip in heel voormalig Joegosla vië - had altijd mensen nodig. Vandaar dat van oudsher veel Bosniers als 'gastarbeiders' in Ve lenje werkten. red.) „Maar nu willen ze nog meer rechten. En meer geld, terwijl ve len wel geld hebben meegeno men en het nu ergens verbergen." De Rode Kruis-vertegemvoordig- ster: „Nog elke maand komen hier nieuwe vluchtelingen. En ze lachen, want ze kunnen hier voor niets leven. Werken willen ze niet. Als hier hulpgoederen wor den gebracht, willen ze niet hel pen uitladen. Ze zeggen: 'Als we werken, willen we geld hebben. We doen het niet voor niets." Semecnic: „Die Bosnische wou wen doen niets. Ze lopen maar rond of zitten ergens in het park. En maar huilen en huilen. Ze zou den zich zoveel nuttiger kunnen maken. Nee, aan zo'n houding storen wij ons in Velenje. En dit blijft nog twintig jaar een pro bleem. Het is altijd hetzelfde met die mensen uit Bosnië. Ze passen zich niet aan." Maarzon het niet kunnen dat vele vlucktelingen toch zoveel hebben meegemaakt xn die oorlog, op maar enkele honderden kilome ters van Velenje, dat hun hoofd op dit moment niet direct staat naar werken en het aanpassen aan de Sloveense gewoontenIs het niet zo dat veel van die vluchtelingen flinke trauma's hebben opgelo pen? Een kort knikje van Semecnic: „Dat ook natuurlijk. Die mensen zijn hun privéleven kwijtge raakt." Het privéleven moeten de Bos niers in Velenje voortaan delen met een paar duizend lotgenoten. De vluchtelingen die zijn onder gebracht in de vluchtelingen- centra zitten dicht op elkaar en moeten ie dere privacy ontberen. Een kamer per fa milie, in grote kamers wonen twee families. Maar de families zijn zelden compleet. Vooralsnog zijn vierhonderdvijf tig van de ruim tweeduizend vluchtelingen gehuisvest in de twee vluchtelingencentra van Ve lenje. De kans bestaat dat deze centra op den duur worden geslo ten, omdat de Sloveense regering alle Bosnische ontheemden wü onderbrengen in grote nationale tehuizen voor vluchtelingen. Aan de rand van Velenje ligt het ene centrum, een voormalig stu dentenhuis, waar de voorzienin gen redelijk verzorgd lijken. Bui ten zitten moeders met kinderen. Darinka Hermann wil even wat foto's nemen. Van vluchtelingen, moeders en kinderen. „Even la chen," roept ze opgewekt. Een aarzelend lachje volgt. De kinde ren kijken bedremmeld. Het andere onderkomen voor tweehonderdvijftig vluchtelingen is schrijnender. Het ruikt niet fris. In veredelde bouwketen, met betonnen vloeren en lange gan gen, hebben ze hun kamers. De schoenen staan op de gang, in houten rekjes. Binnen de kamers hangen vale gordijnen. De kinde ren hebben hun eigen stukje muur. Daar hangen Michael Jackson en Madonna. De kinde ren maken het lawaai in het vluchtelingencentrum. Ze spelen en rennen door de gangen. Hun moeders zijn stiller. Kijken ver doofd voor zich uit. Het beeld mag schrijnender zyn, maar volgens Josip Lamesic, vluchtelingen-coördinator van dit opvanghuis, voelen de meeste van de vluchtelingen zich hier prettig. „Hier zijn ze samen en mogen ze zelf koken. Of we echt contact met ze hebben? Nou nee. Ze praten vooral met elkaar en wij horen weieens wat. Wilt u ze eens vragen hoe ze het hier vinden?" Met grote passen beent Lamesic door de gangen. Foetert een vrouw uit omdat de schoenen van haar gezin niet allemaal in het schoenen rekje staan. Hij opent een willekeurige deur, zonder te kloppen. Een vrouw zit geknield op de grond en bewerkt deeg met een roller. Twee kinderen liggen met een flesje melk op één van de twee bedden. Lamesic: „En Hani- fa, hoe vind je het hier?" „Goed," zegt ze. Woensdag 15 september SCHIEDAM Harreweg-Noord (keerlus van tram). Natuur-excursie 19.00 uur uur. De Tamboerijn (Nijhofplein 20). EHBO-cursus 20.00 uur. VLAARDINGEN De Zeeman (Hoogstraat 205). Ex positie aquarellen Lous Dooijes. MAASSLUIS Koningshof. Consumentenbond 20.00 uur. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg. All for Love 20.15 uur. Decadence. 21.00 uur. The Act. Jamsessie 20.00 uur. Holland Casino. 1 the Point 19.00 uur. Nighttown, Babes in Toy- land. 21.00 uur. Thelonious. Strictly Ear 21.00 uur. Café de Twijfelaar. Carlos Salsa Descarga 22.30 uur. Lantaren/Venster. Ci- nematheekprogramma 19.30 uur. Donderdag 16 september SCHIEDAM De Erker. Start oerdans-seizoen 13.30 uur. Gebouw De Ark. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Daens (film) 20,30 uur. Dansgroep Krisztinade Chatel 20.15 uur. Cultureel Cen trum Hollandia. Workshop foto grafie 20.00 uur. MAASSLUIS Koningshof. Bridge 19.45 uur. ROTTERDAM St.Laurenskerk. Lunchconcert 12.45 uur. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Alien 3' (12) dag. 11.45-14.15-16.45-19.15- 21.45, Alhambra 2: 'Made in Ame- - riea' (al) dag. 1.154-6.45*9.30. Ca lypso 1: 'Dave'(ai) 1.154-6.45-9.30. Calypso-2: 'The Piano' (12) dag. 1.154-6.45*9.30. Calypso-3: 'Mac! Dog and Glory' (16) dag. 6.45-9.30 do.vr.md.di ook 1.15. Cinerama 1; 'The Fugitive' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Untamed heart' (al) dag. 1.154-6.45-9.30. 'Jurassic Park' premiere 30 sept. Cinerama 3: 'Cliffhanger' (16) dag. 1.154- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'Quilty as sin'(16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 5: 'Fixing the shadow' (16) dag. 6.45-9.30 do. vr.ma.di.ook 1.15. Corso: 'The fugitive' (12) dag. 1,15- 4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Sharks' (al) di.t/m vr. 2-8.30, za.zo. 24-8.30. 'Antarctica' (al) za.zo. 12 'Het Grote Barrière Rif (al) di.t/m vr. 3-7.30, za.zo. 1-3-7.30. Venster 1: 'Virginia' dag. 8. 'Reservoir Dogs' dag. 10. Ontbijtcinema: zo.och- tend 11. VlrFanfare, V2:Zoeken naar Eileen. Venster 2: 'La voie Lactee' do t/m za9.30 zo.ma.di.7.30 Visconti-Retrospeetief (Eng.on- dert.) do.en vr. 9.30 'Morte a Vene- zia', za.9.30 'Ossessione' zo.7.30 'Bellissima' ma. 7.30. 'Violence et passion' di.7.30 'L'innocente' wo.7.30 II 'Gattopardo'. Venster 3: 'Shadows in paradise' dag. 8 'The cement garden' dag.beh. ma. 10. Let op: ma 13/9 10: 'Sneak Pre view'. Venster 4: 'Calendar' dag. 8 en 10. Lumière 1: 'Indecent propo sal' (al) dag. 1.154-6.45-9.30. Lu mière 2: 'Last Action Hero' (al) dag. 4-6.45-9.30. 'Jurassic park' premiere 30 sept. Lumière 3: 'Dra gon The Bruce Lee story' (12) dag. 6.45-9.30 do.vr.ma.ook 1.154. Lu mière 4:'Hotshots'(12) dag. 1.154- 6.45-9.30. Rex: 'Dark Angel' dag. 12. Doorlopende voorstelling. Thalia: 'Sliver' (16) dag. 1.154- 6.45-9.30. Kindermatinees: Calypso 3: 'Bambi' dag.4. za.zo,wo ook 1.15. Cinerama 5: 'Dennis the Menace'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2