11 'Veel scholen slecht in EHBO' 'Au! Verdorie, hij pikt me' Rotterdams Dagblad 'Telefooncentrale werkt naar behoren' gp^p, 'Ambtenarenonderzoek wordt onder tafel geveegd' Kerkweg blijft autoluw ondanks Kroonbesluit Konijnen in Broekpolder sterven massaal Papierproef uitgebreid Rijbewijs ingevorderd Drukke dag voor brandweer Foute fietsers gewaarschuwd Geld weg uit lunchroom CD's gestolen Autokraken Radarcontrole: 16 bekeuringen Sehiedamse, Vlaardingse en Maassluise scholen doen weinig aan brandoefeningen ,l' "l I Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Maassluis - De Maassluise politie heeft afgelopen nacht op de Mes daglaan een dronken bestuurder aangehouden. De ademanalyse wees uit dat de man 1.69 promille alcohol in zijn bloed had. Tegen de 51-jarige Maassluizer werd proces-verbaal opgemaakt. Bovendien werd zijn rijbewijs in gevorderd. Vlaardingen - De brandweer van Vlaardingen is gistermiddag twee maal uitgerukt om een brand te blussen. In de Kornelis Speelmanstraat brak omstreeks half vijf brand uit in een leegstaand pand en aan de Curagaolaan moest een brandend speehverktuig worden geblust. Het speelwerktuig bleek aange stoken te zijn door twee jongens van twaalf en dertien jaar. De jon ge vandalen krijgen een straf op- legd door het bureau HALT. Zonder dat de brandweer er aan te pas_ kwam werd ook nog een bran d in de sportzaal van de voor malige huishoudschool aan de Planciusstraat gedoofd. Een brandweerman die niet in dienst was ontdekte de brand rond half vier en bluste die met ei gen middelen. Rond zes uur moest de brandweer optreden in een flatgebouw aan de Zwaluwlaan. Daar was een lift met een aantal mensen erin, blij ven steken. Ze werden door de spuitgasten uit hun benarde posi tie bevrijd. Vlaardingen - De politie van Vlaardingen heeft naar aanlei ding van klachten over Fietsen op het voetgangersgebied van het Liesveld gisteren een controle ge houden. Tussen 13.30 en 16.30 uur werden ongeveer honderd fietsers op hun rijgedrag aange sproken. Het bleef bij waarschu wingen. De actie krijgt een ver volg. Vlaardingen - Een lunchroom aan de Westhavenplaats heeft vannacht ongewenst bezoek ge had. De gokkasten werden open gebroken en het daarin aanwezi ge geld weggenomen. Ook werd wat kasgeld gepikt. De grootte van het bedrag is niet bekend. Ook een schip dat lag afgemeerd in de Koningin Wilhelminahaven werd het doelwit van inbrekers. De onbekend gebleven daders verschaften zich toegang tot de hut van de kapitein en braken daar een kluis open. Ze gingen er vandoor met een stapeltje buiten landse bankbiljetten. Schiedam - Vanochtend is rond half negen ingebroken in een wo ning aan de Galileïstraat. Er werd een opbergdoos met een aantal CD's ontvreemd. Men kwam bin nen via het achterbalkon op de eerste etage. Dit een woning aan de Van der Duijn van Maasdamstraat ver dwenen gisteren op klaarlichte dag sieraden en een fotocamera. Om binnen te komen werd de deur opengebroken. Schiedam - Radiocassettespelers blijven geliefd bij autokrakers. Gisteren was het in verschillende delen van de stad weer raak. Aan de Stadhouderslaan, Overschie- seweg en op het Nïeuwlandplein werden auto's opengebroken om de geluidsapparatuur weg te kun nen nemen. Vlaardingen - Op de Sehiedamse- weg, ter hoogte van de Boslaan, werd gistermiddag door de Vlaar- dingse politie met radarappara- tuur een snelheidscontrole ge houden. Tijdens de controle, tus sen kwart voor vijf en kwart voor zes, passeerden ongeveer 200 au to's het meetpunt. Daarvan reden er zestien te hard. Zij krijgen een bekeuring. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 86 kilomter per s VJ" ■i-'ï.' Vlaardingen - Het is op de basisscholen en in het speciale on derwijs in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis slecht gesteld met de hulpverlening bij ongevallen en de preventie ervan. Dat is gebleken uit het onderzoek dat de GGD Nieuwe Waterweg Noord het afgelopen schooljaar heeft gehouden. Volgens het rapport dat deze maand is verschenen, zijn op de scholen veel noodzakelijke verbeteringen aan te brengen op het gebied van de EHBO en het handelen bij calamiteiten. Volgens de GGD is het wenselijk dat er per schoolgebouw mini maal één personeelslid met een geldig EHBO-diploma tijdens alle lesuren aanwezig is. Hier wordt in de regio Nieuwe Waterweg Noord niet aan voldaan, want slechts op 36 procent van de scholen be schikt iemand over een diploma. En dan nog weet niet iedereen op de school wie dat is. Bij 61 procent weet men wel wie van de leer krachten EHBO-deskundigheid bezit. Omdat iedere docent van een basisschool ook gymnastiek les geeft acht de GGD het eigen lijk vanzelfsprekend dat alle on derwijzers bij ongevallen eerste hulp moet kunnen bieden. Met de verbanddozen is het al niet veel beter gesteld. Bij wijze van steekproef werden de EHBO- koffers geïnspecteerd door de schoolartsen. Die constateerden dat maar één van de zestien ge controleerde dozen voldeed aan de eisen. Voorts geeft het rapport aan dat er vrij wel nooit sys tematische re gistratie plaatsvindt van ongeval len waarbij een huisarts of ziekenhuis is inge schakeld. Dat is, menen de onder zoekers, uit oogpunt van preven tie wel aan te bevelen. Veel scho len (81%) hebben een lijst met be langrijke telefoonnummers. Deze lijst bevindt zich in de meeste ge vallen echter niet hij de telefoon. In slechts 24% van de gevallen ligt de lijst bij de telefoon. Slechts 64% van de leerkrachten is op de hoogte van het bestaan van een telefoonlijst. Ook de gymnastieklokalen zijn bij het onderzoek betrokken. In de meeste gymzalen in Schiedam en Vlaardingen was ten tijde van de inspectie geen telefoon aanwe zig. De Sehiedamse zalen zijn echter wel voorzien van een alarmmelder en in de Vlaardingse gemeentelijke gymnastiekloka len zijn inmiddels telefoons aan gesloten. Lang niet alle scholen zijn in het bezit van een op schrift gesteld ontruimingsplan. Slecht 58% van de ondervraagde scholen heeft wel zo'n plan. In slechts 29% is dat plan goedgekeurd door de brand weer en in slechts 43% van de ge vallen is het personeel op de hoogte van zo'n ontruimingsplan. Op slechts 21 procent van alle vierentachtig scholen wordt jaar lijks een ontruimingsoefening ge houden. In Vlaardingen gaat die vlieger misschien niet helemaal meer op. Want nadat het onder zoek is verricht, heeft de brand weer acties gevoerd om op alle Vlaardingse scholen een ontrui mingsoefening te houden. Eén van de maatregelen om ver betering aan te brengen in het 'EHBO-beleid' is de cursus 'Op vang en preventie van ongevallen op scholen1 die door de GGD wordt gegeven aan leerkrachten van alle scholen in de drie Water wegsteden. Het is de bedoeling dat de docenten na de cursus be ter kunnen handelen by ongeval len op school. Daarnaast gaat de cursus in op de veiligheidssitu atie in en rond de school en het treffen van maatregelen om onge lukken te voorkomen. Ook brand preventie en de handelwijze bij calamiteiten komen aan de orde. Vlaardingen - Dé teléfböncen-_ trale van de gemeente Vlaardm: gén functioneert weer naar bé£- horend zo;verzekert general ma- nager DC. Visser van Telecom- regió Rotterdam-Noord. De uit gerukte PTT-specialisten blij ven: voorlopig no g wel voor de gemeente actief. Ze houden de centrale nog even in dé gaten.' Al by de ingebruiknemi ng in ju: li had Vlaardingen problemen met de telefoonverbindingen. Het kwam voor dat gesprekken zomaar' wegvielen. Volgens de PTT gebeurde dat in één op de duizend gevallen. Maar maan dag 6 september verergerde de situatie dusdanig dat het hele ambtelijke apparaat bijna de he le dag niet bereikbaar was. Wet houder J. Ranshuijsen dreigde daarop juridische stappen te on dernemen. De gemeente had acht ton voor de centrale be- taald. Vissen „Het was heel terecht dat 7'de- gemeente ons maandedé problemen op te. lossen. Daarom 'zijn we.ook meteen rnet een aar tal specialisten aan.de slag ge- gaan." Deze projectgroep vah' de;PTT, hield de gemeente sindsdien om de vier uur van de ontwikkelin-1 gen op de hoogte. Allés werd'na-; gelopen en ;de meeste :proble-£ men werden vrij snel verholpen. Maar bepaalde klachten bleven. De PTT denkt die nu ook te heb- ben opgelost. „Wij hebben daar wel vertrouwen in," aldus de PTT-manager.Maar we blijven er nog even bovenop zitten. Sa» men met de gemeente bekijken we dan wanneer wy ons werk als gedaan kunnen beschouwen." De problemen vinden hun oor sprong in de digitalisering van het PTT-telefoonnet. De daarbij gebruikte software correspon deerde niet altijd goed met de digitale koppelingen in de Vlaardingse telefooncentrale. Schiedam - De Kroon heeft be slist dat het verkeersbcsluit van de gemeente Schiedam om een deel van de Kerkweg gesloten te verklaren voor auto's moet wor den teruggedraaid. Desondanks zullen er voorlopig geen auto's over de weg in Kethel rijden, want burgemeester en wethouders hebben een foefje be dacht om de beslissing van de Kroon uit te voeren en tegelijker tijd toch hun eigen zin door te drijven. B en W hebben een nieuw verkeersbesluit genomen en een deel van de Kerkweg tot 'ver plicht rijwielpad' verklaard. Engelien van Collenburg (VVD) sprak deze week in de gemeente raad haar bevreemding uit over de situatie. Ook Marcel Hout kamp (D66) verwonderde zich er over. „Komen die twee besluiten niet op hetzelfde neer?" vroeg hij wethouder Chris Zijdeveld (ver keer en vervoer). De wethouder gaf niet alleen toe dat de Kerkweg nog steeds autoluw is, maar ver klaarde lakoniek dat dit juist de opzet was van het college. Moeite Van Collenburg had daar moeite mee. Enkele bewoners die aan het 'verplichte rijwielpad' wonen hebben een garage, maar kunnen daar nu hun auto niet meer stal len. Ze moeten ergens in de buurt hun wagen parkeren, maar ge makkelijk is dat niet op de smalle weg. Stallen ze hun wagen toch in hun eigen garage, dan zijn ze in overtreding. Zijdeveld maakte duidelijk dat bewoners die zich niet met het verkeersbesluit kunnen vereni gen, daar beroep tegen kunnen aantekenen. Dat heeft een aantal tenslotte ook - en met succes - ge daan toen het eerste, nu door de Kroon vernietigde besluit werd afgekondigd. Maar veel kans geeft de wethouder nieuwe appel lanten niet, antwoordde hij op een vraag van Houtkamp. De menin gen in Kethel over een autoluwe Kerkweg zijn sterk verdeeld. „Ik denk dat dit besluit een heel goe de kans maakt stevig overeind te büjven." De cursus dierverzorging ïs niet alleen leerzaam maar ook leuk. Susanna, Kevin en Esmé hebben schik als ook eenden zich melden voor het kippevoer. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Hoe zie je het verschil tussen een haan en kip? Is nou een bok of een geit een mannetje? En loopt een haas op dezelf de manier als een konijn? Het zijn allemaal vragen die tijdens de cursus dierverzorging op de kinderboerderij in het Sehiedamse Beatrixpark beantwoord worden. Kinderen in de leeftijd van negen tot en met twaalf jaar kunnen er gratis aan mee doen. Gistermiddag was de eerste les. „De belangstelling," zegt Carlo Reys, me dewerker op de boerdery, is enorm. „Het maximaal aantal kinderen dat we op de cursus kunnen herbergen is tien. Er is nu al een wachtlijst voor een tweede groep." Reijs heeft op de eerste middag twee meis jes en een jongen onder zijn hoede. Ze hou den zich bezig met de verzorging van kip pen, voeren ze en proberen meer over de kakelaars te weten te komen. In een cur susboekje maken ze aantekeningen. Dat moet ook wel. Anders komen ze niet in aan merking voor de titel assistent-dierverzor- ger. Met kaplaarzen aan struint het drietal over de boerderij en in de hokken. De eerste cursusdag wordt afgesloten met het voeren van de kippen. „Au," roept de elfjarige Kevin plotsklaps. „Verdorie, hij pikt me," schrikt de knaap als een van de gevederden iets te gulzig probeert wat van het voer te bemachtigen. Esmé van negen en de tienjarige Susanna laten zich er niet door afschrikken. Ze moeten er een beetje om lachen. Vooral als ook eenden zich mel den voor een lekker hapje. Vlaardingen - Konijnen leggen in de Broekpolder weer massaal het loodje. Van de naar schatting tweeduizend konijnen in het ge bied zijn er inmiddels vijfhon derd gestorven. De beesten zijn het slachtoffer van de konijnen ziekte myxomatose. Jagermees- ter Roel Blom verwacht dat zeker de helft van de populatie de uitge broken epidemie niet zal overle ven. Medewerkers van de Dienst Mi lieu halen de zieke en dode konij nen dagelijks weg. Toch bestaat volgens Roel Blom de mogelijk heid dat recreanten in de Broek polder met zieke of dode beestjes worden geconfronteerd. Blom heeft niet de illusie dat alle dode beestjes weggehaald kunnen wor den. „We vinden ze lang niet alle maal. Er zijn er een heleboel die zich verstoppen." De Broekpolder staat bekend om zijn rijke konijnenpopulatie. Die reputatie zal het recreatiegebied ook na de epidemie niet snel kwijtraken, verwacht Blom. „Naar verwachting zal het effect van de ziekte over enkele weken afnemen. En konijnen planten zich snel voort. Ik verwacht dat de populatie zich daarna weer snel zal herstellen." De geconstateerde ziekte wordt veroorzaakt door een konijnevlo. Het virus werd voor de oorlog bij konijnen in Australië ingebracht om een konijnenplaag te bestrij den. Een grootgrondbezitter uit de omgeving van Parijs nam het virus na de oorlog mee naar Euro pa om een konijnenplaag op zijn landgoed tegen te gaan. Het virus verspreidde zich vanaf dat mo ment razendsnel over Europa. Volgens Roel Blom zijn steeds meer konijnen immuun voor de ziekte. Tastte de ziekte in de jaren vijftig nog vrijwel de gehele ko- nijnenpopulatie aan, tegenwoor dig is het percentage slachtoffers een stuk kleiner. Roel Blom zegt het niet met zo veel woorden, maar de u igebro- ken konijneziekte komt hem in een bepaald opzicht niet zo slecht uit. „Normaliter moeten we de ko nijnen bejagen om de jonge aan plant in de Broekpolder te be schermen. Ik heb vijf schutters nodig om die klus te klaren. Deze epidemie onder de konijnen ver laagt de beheerskosten. We hoe ven nu niet op jacht." Vlaardingen - De onlangs gestar te proef om bij de winkeliers aan de Dr. Wiardi Beckmansingel oud papier en karton op te halen, wordt door de gemeente uitge breid naar andere winkelcentra in Vlaardingen. Deelname aan deze dienstverlening is vrijwillig. Mid denstanders die meedoen, kun nen de reinigingsdienst voortaan elke woensdag verwachten. Deelnemers moeten wel aan be paalde voorwaarden voldoen. Ze moeten papier en karton netjes aanbieden, in dozen en bundels, en de boel niet los op de stoep gooien. Wie meedoet, behaalt daarmee een financieel voordeeltje. Deel name kost twintig gulden per maand, maar het reinigingsrecht van de middenstander wordt te gelijkertijd verlaagd met zesen- twirüg of tweeënvijftig gulden. De korting is afhankelijk van zijn Anton Wustrowonder curatele. Foto Archief Rotterdams Dagblad Maassluis - Er gebeurt veel te weinig om de oorzaken van de be stuurlijke problemen in de ge meente Maassluis aan te pakken. En wat er gebeurt, wordt onvolle dig gedaan. Dat oordeel velt de medezeggen schapscommissie (m.c.) in een re actie op een nieuw onderzoek, dat is ingesteld naar het functioneren van de gemeentelijke organisatie. Hoofdpunten van kritiek: een al bestaand rapport wordt onder ta fel geveegd en er. wordt nu alleen met de amtelijke top gesproken over de problemen. Verleden jaar concludeerde on derzoeksbureau Acta Midden-Ne derland reeds dat Maassluis ge bukt gaat onder gebrek aan be stuurlijke leiding en slechte be leidscoördinatie. Verder zou de ambtelijke top haar benoeming eerder aan vriendjespolitiek dan aan bestuurlijke kwaliteiten te danken hebben, luidde het harde oordeel van een aantal ambtena ren. Als vervolg op dit rapport werd verleden jaar een projectmanager aangesteld om aanzetten voor verbeteringen aan te geven. De rapportage van deze manager, drs. W.F. Brilstra, wordt vermoe delijk in de maand oktober in de gemeenteraad behandeld. Brilstra schrijft dat er in vergelij king met verleden jaar reeds een aantal verbeteringen is doorge voerd. In de ambtelijke organisa tie zijn enkele wijzigingen opge treden en de gewenning aan de enkele jaren geleden doorgevoer de reorganisatie is inmiddels gro ter geworden. Verder constateert hij bij ambtenaren de neiging om de zaken van een positievere kant te bekijken. Volgens de m.c. geeft Brilstra echter een verwrongen beeld. Ook ten tijde van het Acta-rap- port wilden de ambtenaren er op positieve wijze tegenaan, meent de medezeggenschapscommissie. „Juist het feit dat iedereen onge zouten zijn mening kon geven voedde de verwachting dat er ein delijk iets aan de problemen en misstanden kon worden veran derd," zo staat in de schriftelijke reactie. Top De hoop op verbeteringen is in middels flink getemperd. In te genstelling tot Acta voerde Bril stra alleen gesprekken met de ambtelijke top. Volgens de mede zeggenschapscommissie poogt de projectmanager het rapport van Acta Midden-Nederland nu onder tafel te vegen. „Brilstra heeft de meeste aanbevelingen van Acta echter niet in zijn rapport opgeno men. Omdat het gehele personeel daarbij was betrokken, dienen ze echter nog steeds bijzonder seri eus genomen te worden." Als belangrijkste schuldige voor de problemen wees Acta verleden jaar de politiek aan. Volgens het rapport heeft het gemeentebe stuur geen visie gegeven op de ontwikkeling van de gemeente als bestuurlijk en dienstverle nend orgaan. Een advies was onder meer het aantal wethoudersposten in te krimpen van vier naar drie. De politiek sloeg dat verleden jaar in de wind. Wel werd als reactie op de bestuurlijke crisis wethouder Anton Wustrow van personeelsza ken onder curatele gesteld. Vijf fractievoorzitters gingen zich vanaf dat moment persoonlijk met de problemen bezighouden, maar dat heeft de situatie volgens een lid van de medezeggen»; schapscommissie ook niet ver eenvoudigd. „Er is gewoon weer een nieuwe laag in het overleg ge creëerd. Ik geloof niet dat we daar wijzer van worden." Brilstra adviseert snel een begin te maken met de gemeentelijke takendiscussie. Daarin moet wor den bepaald welke taken de ge meente in de toekomst wel en juist niet wil uitvoeren. De discus sie moet snel plaatsvinden omdat Maassluis voor een enorme bezui nigingsoperatie staat. Een goede uitvoering is volgens Brilstra ge baat bij het verbeteren van de ambtelijke efficiency. Hij stelt voor het aantal raadscommissies te verminderen. Verder zou de nieuwe gemeentesecretaris een zware taak moeten krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1