13 Directie had problemen met brandmelding Gasleiding belastingdienst breekt door wassende water Raadsels rond explosie opgelost Rotterdams Dagblad Vrees van Poppe voor ramp 'ongegrond' genoemd Toekomst stadshart wordt tentoongesteld Nieuwland: wijkbewoners in nieuwe gemeenteraad Aanrander opgepakt Dief 'hengelt' jurk uit boetiek Inbraken in winkels Auto's gekraakt Voetbalfilms in archief Wjdag ft September 1933 Waterweg i Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Door Sander Sonnemans Vervolg van voorpagina Vlaardingen - De veertig brandweerlieden, die gisteravond werden ingezetom het vuur datMenbeldorp Winter &DeLange zienderogen verwoestte te bedwingen, hadden een zware klus. De hitte was op een bepaald moment zo groot dat niet alleen de ruiten van het pand aan de James Wattweg sprongen maar ook de muren van het kantoorgedeelte scheurden en afbrokkelden. Twee bij het gebouw geparkeerde bestelwagens werden even eens zwaar geteisterd door de vlammen. De werknemer die achter in het gebouw, dat een opknapbeurt on derging, bezig was verf af te bran den en plotseling werd gecon fronteerd met een enorme steek vlam, slaagde erin vier directiele den die in het pand aanwezig wa ren te waarschuwen. Onder hen was eigenaresse mevrouw R. de Winter. De staf werd opgevangen in het kantoor van het aangrenzende bedrijf Genfor. Daar verklaarde mevrouw De Winter dat er proble men v/aren bij het melden van de brand. „Er is naar 06-11 gebeld, maar daar werd gevraagd of we een ogenblikje hadden. Eén van de directieleden heeft toen maar geschreeuwd dat er brand was m het industrieterrein De Vergulde Hand. Daarna zijn we weggegaan. Met een autotelefoon zyn even la ter de politie en brandweer ge waarschuwd." Even bestond de vrees dat de enorme brand zou overslaan naar de belendende percelen van Foto home en Genfor. Omdat de wind in de richting van de Maassiuisse- dijk stond bleef de schade nog enigszins beperkt. De panden werden wel natgehouden. Buiten bij Genfor, een bedrijf in chemi caliën en synthetische stoffen, werden opgeslagen pallets en voorraden in een razend tempo met vorkheftrucks verreden. „Vlaardingen is door het oog van de naald gekropen," meende mi lieu-activist en SP-raadslid Remi Poppe, die de zaak samen met CDA-raadslid Henk van den Berg in ogenschouw nam. Poppe: „Eni ge tijd geleden stond hier nog de grootste smerigheid opgeslagen. Vorige week zelfs nog. Er zou een ramp zijn ontstaan als het boeltje hier ook in de fik was gevlogen." „Het is een wonderbaarlijk geluk dat de wind de andere kant op heeft gestaan," voegde Van den Berg er aan toe." Poppe: „Zou dat niet het geval zyn geweest, dan was Genfor ook in de fik gevlogen en zouden onherroepelijk giftige dampen de wijk ingegaan zijn." Metingen van de Milieudienst Rijnmond DCMR wezen niet op het vrijkomen van gevaarlijke Bij Genfor werden in razende vaart paliets met chemicaliën in veiligheid gebracht. Foto Roei Dijkstra gassen. Genfor-directeur J. Baay noemde de reactie van Poppe zwaar overdreven. „Hij staat de boel hier alleen maar op te naai en," reageerde Baay geïrriteerd. „We hebben een hinderwetver gunning voor de stoffen die hier zyn opgeslagen. Binnen staat al leen citroenzuur, polypropyleen, polyethyleen en synsthetiseh rubber. Dat brandt niet, maar smelt alleen maar. Bovendien hebben we een sprinkler-installa tie die pas nog is getest. Nee, die Poppe staat zich druk te maken voor niets." De brandweer, die van een 'zeer grote brand' sprak, was het vuur om tien minuten voor tien mees ter. De eerste melding was om twee minuten over acht binnen gekomen. Burgemeester Stam van Vlaardingen kwam tijdens het bluswerk poolshoogte nemen. Schiedam - Schiedammers die de bouwontwikkelingen in de binnenstad op de voet willen vol gen, kunnen binnenkort ook eventjes in de toekomst kijken. Onder het motto 'Schiedam cen trum gaat 't maken' houdt de Dienst Gemeentewerken aan staande zondag een expositie over de grootscheepse vernieu wingsoperatie van het stadshart. De tentoonstelling duurt één dag en wordt ondergebracht in tenten op de parkeerplaats naast het stadskantoor. Met de expositie wordt voor het eerst al het informatiemateriaal over de face-lift van het centrum bijeengebracht. Naast tekenin gen en foto's zullen maquettes van de gehele binnenstad en een model van het nog te bouwen win kelcentrum de Imeldapassage te zien zijn. Tevens kan het publiek zich een beeld vormen van de be bouwing op het Stadserf en Em- maplein waar het nieuwe theater, de bibliotheek, woningen en ove rige bebouwing verrijst. Metrolyn Verder valt ook te kien hoe het ABC-complex aan de Lange Kerk straat, de nieuwe vestiging van Bas van der Heijden aan de Bui tenhavenweg en diverse woning bouwprojecten (Hollandïa- en Bolsterrein en Parkweg) in en rond het centrum er uit komen te zien. Ook het vorige week gepre senteerde materiaal over de aan leg van de metrolijn door Schiedam is in de expositie opge nomen. De tentoonstelling behelst niet al leen de presentatie van de nieuw- bouwplannen maar laat ook zien welke voorbereidingen vooraf zijn gegaan aan het geschikt ma ken van de te bebouwen grond. Tijdens de expositie die gratis toegankelijk is, zijn medewerkers van de Dienst gemeentewerken aanwezig voor het geven van toe lichtingen of het beantwoorden van vragen. Door Carel van der Velden Vlaardingen - De belastingambtenaar zoekt beschutting voor de striemende re gen onder een paraplu. Het is donderdag ochtend tegen twaalven. Even daarvoor heeft hij met dertig collega's het douane kantoor aan de de Derde Industriestraat in de Vettenoordsepolder moeten verla ten. Een net aangebrachte zandlaag on der de stoep van het kantoor is door de overvloedige regen weggespoeld. Onder de grote druk is ook de gasleiding bezwe ken. Het euvel is snel verholpen, maar met het leegpompen van de kelder zal de brandweer nog uren bezig zijn. Teruggekomen in hun kantoor lopen de douane-ambtenaren even later wat ver dwaasd rond. De natte voeten kunnen weer opdrogen, want de burelen bevin den zich een meter boven straatniveau. Nieuwsgierig neemt de een na de ander een kijkje in de kelder. Een peilstok leert dat er minimaal een halve meter water in de kruipruimte staat. Het moeten vele honderden kuubs water zyn, want de enorme kelder is tien meter breed en tientallen meters lang. Het onderlopen van de kelders van de douane vormt een geluk bij een ongeluk voor de naburige ondernemers. Voordat de stoep brak, had het regenwater het kruispunt van de 3e Industrieweg en de Mercuriusstraat reeds volledig blank ge zet. De ondernemers waren druk in de weer met vloedplankjes en zandzakken om het wassende water te stuiten. Totdat bij de Belastingdienst de stoep het begaf. „Het leek mijn geld wel," grapt Cock van Schyndel, die zich recht tegenover de douane bezighoudt met de verkoop van speeiaal-meubelen. „Het water stroomde met een enorme snelheid in de richting van het Belastingkantoor." Riool Het kantoor van Van Sehijndel bleef hier door net als de omliggende bedryven ge spaard voor een overstroming. Van Sehijndel denkt te weten waardoor de problemen bij het douanekantoor zijn ontstaan. „Er reed daarnet een zware wa gen van de Roteb langs die stoep. Even later zat een personenwagen op die plek zelfs vast. Dat zand is vers en is daardoor snel weggezakt." Komen ze vandaag goed weg, de onder nemers zijn allerminst te spreken over de wateroverlast Die keert volgens hen met Het personeel van het douanekantoor aan de Mercuriusstraat wordt geëvacueerd nadat de wateroverlast een verzakking heeft veroorzaakt en er een gaslei ding is gaan lekken. Foto Roel Dijkstra de regelmaat van de klok terug. Volgens hen worden de problemen veroorzaakt door de slechte staat van het riool ter plaatse. „Het riool zat nel barstensvol met water," zegt Van Sehijndel. „Dat heeft niet voldoende capaciteit om bij he vige buien het water af te voeren. We kij ken met angst en beven naar de lucht. De vorige keer stond mijn kantoor vol wa ter," Even verderop in de 3e Industriestraat zit drukker Teleprint. Het bedryf van Cor Langel is alleen te betreden door over een vloedplank te stappen. „Dit is de vierde keer in twee jaar tijd dat er wateroverlast is. Vroeger hadden we hier veel minder problemen. Maar de gemeente doet mets aan het onderhoud van het riool. We wor den hier gewoon weggepest, Ik denk dat de erfpacht te weinig oplevert. Ik betaal hier 75 cent per vierkante meter. In 't Scheur en op het Moermanterrem vTaagt de gemeente 20 gulden per meter." Dertig centimeter Bij een vonge overstroming had Langel dertig centimeter water in zijn zaak staan. „Ik heb hier allerlei dure appara tuur staan," wijst hij op zijn fotografische zetmachine en zijn computers. „Door het water kunnen die spullen volledig wor den geruïneerd. En de verzekering be taalt de schade niet." Volgens de ondernemer leiden de over stromingen ook tot milieuproblemen. „Ik moet 4500 gulden betalen voor een nieuwe hinderwetvergunning. Maar zelf doet de gemeente geen donder. Verschil lende bedrijven in het gebied hebben vet- vangers om oliën en vetten op te vangen. De vorige keer stroomden die als gevolg van de regen helemaal over. Heel de buurt zag toen blauw van de olie. En als de grond daardoor vervuild raakt, moe ten wij weer voor de kosten opdraaien." Woordvoerder Remus Aussen van de Dienst Stadswerk zegt dat de situatie van het riool in de 3e Industriestraat nog on derwerp van studie is. „Elke stad heeft knelpunten in het riool. Aan het eind van het jaar komen we met een Rioolbeheer- plan. Knelpunten worden daarna met voorrang behandeld. Maar het is niet be kend of in deze buurt echt sprake is van een knelpunt Dat wordt nog bekeken." Schiedam - De bewonersvereni- 'ging Wonen en Leven in de Schiedamse wijk Nieuwland wil inwoners uit de wijk naar voren schuiven voor een zetel in de nieuwe gemeenteraad, die vol gend jaar maart wordt gekozen. De bewonersvereniging heeft daarover vijf politieke partyen benaderd. CDA, PvdA, Groen links, D66 en VVD zijn met- klem gevraagd Nieuwlanders op verkiesbare plaatsen op de kan didatenlijst te plaatsen. Het is de bewonersvereniging opgevallen dat geen van de le den van de zittende gemeente raad in, Nieuwland woont. „Een rare zaak, als in ogenschouw wordt genomen dat ongeveer eenvijfde deel van de Schiedam mers in Nieuwland woont. Wij zijn van mening dat hier sprake is van ondervertegenwoordi- ging" schrijft het bestuur van Wonen en Leven in een brief aan de politieke partijen. Een nadeel van deze onderverte genwoordiging is dat dit nadeli ge effecten kan hebben, omdat de fracties uit eigen gelederen weieens onvoldoende informatie kunnen krijgen over wat er in Nieuwland leeft. Een goede poli tieke vertegenwoordiging in de gemeenteraad lijkt de bewoners vereniging van groot belang. Nieuwland staat aan de voor avond van een grootscheepse en. ingrijpende stadsvemieuwings- operatie. „Woningverbetering, sloop en nieuwbouw, herinrichting van het openbaar; gebied zullen plaatsvinden. Om ai deze ont wikkelingen vlot te kunnen la ten verlopen, zal zeker een be roep moeten worden gedaan op de motivew 2 en medewerking van de bewoners. Hun aantal, en de problematiek rechtvaardigen een directere invloed op de poli tieke besluitvorming," aldus het bestuur. Het verzoek aan de partyen is Wonen en Leven vermoedelijk ook ingegeven door slechte er varingen met de politiek in het recente verleden. Verschillende keren kregen partijen in het col lege van burgemeester en wet houders het met elkaar aan de stok over ingrepen in Nieuw land, zonder dat de wijk invloed had op dïe discussie. Onenigheid was er ondermeer over de sloop van de Brandersschool en de be stemming van de vrijkomende grond en het al dan niet slopen van flatblokken om daar duurde re huizen voor terug te bouwen. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Vlaardingen - Het mysterie rond de 36-jarige ex- Vlaardinger, die er van wordt ver dacht de explosie op nieuwjaars dag aan de Robert Sehumanring op zijn geweten te hebben, is op gelost. Vorige maand werd de zaak tegen de zwervende B. van der W. aangehouden omdat niet kon worden vastgesteld wie hy was: Bert, of Hubertus Paulus Adrianus Tijdens de zitting van gisterochtend werd dat duidelijk. De verdachte heet Bert. Bij de rechtbank rezen m augus tus vragen omdat met kon wor den achterhaald of de man m het verdachtenbankje dezelfde was als degene die in 1981 betrokken was by een brandstichting in Den Haag. Volgens het dossiei was dat Hubertus Paulus Adrianus, maar de verdachte hield vol 'slechts' Bert te heten De officier van jus titie kreeg de opdracht de verwar ring op te helderen. Bij zijn geboorte werd de ver dachte met drie namen inge schreven bij de burgerlijke stand van Heerlen. Van der W, veran derde die namen later in Breda zelf in Bert. Bovendien had de of ficier ontdekt dat de vingeraf drukken die tijdens het onder zoek in Den Haag waren aange troffen, toebehoren aan de ver dachte die de explosie begin dit jaar heeft veroorzaakt. Hoewel de man na de ontploffing gewond tussen de puinhopen werd aangetroffen en bij de rech- ter-commissans bekende de boe! te hebben laten springen, ontken de hij gisteren er iets mee van doen te hebben. „Ik ben Bert. Dat klopt," sprak hij „Maar ik heb niets met die explosie te maken. Kei enige dat ik me herinner, is dat ik na de knal pijn aan mijn handen had. De verklaringen by de rechter-commissaris heb ik, aan de hand van de verhalen die ik had gehoord, gedaan om van alles af te zijn. Ik had geen zin om steeds weer met mijn verleden te worden geconfronteerd." Twijfel Dat laatste werd door officier van justitie mr. G. Munnichs sterk in twijfel getrokken. Hoe kon hy zo'n gedetailleerde verklaring af leggen als hij er zelf niet bij was geweest? En hoe was het moge- U]k dat zijn kleding 'droop' van de benzine? Hij achtte dan ook be wezen dat Van der W. de explosie opzettelijk teweeg had gebracht door een brandende aansteker in aanraking te brengen met benzi ne die hy zelf in de kelderbox ge sprenkeld had. Bij de explosie werden zes kelderboxen vernield. Tien woningen liepen aanzienlij ke schade op en de complete voor pui op de begane grond werd weg- „Er is voor 3,5 ton schade aange richt," hield de officier de ver dachte voor. „Maar er hadden ook slachtoffers kunnen vallen. Ge wonden en doden. Dat zou een rampzalige start van een nieuw jaar geweest zijn." Omdat in de psychiatrische rapporten wordt geconcludeerd dat de man volle dig ontoerekeningsvatbaar is, zag de officier af van strafvervolging. Daarentegen werd TBS met dwangverpleging geëist. Raadsman P. van Vugt kwam ver rassend voor de dag door vrij spraak te bepleiten. .„Mijn eliènt, die inmiddels al vier maanden in voorlopige hechtenis zit, heeft twee verschillende verklaringen afgelegd. Daaruit valt niet op te maken of hij de ontploffing opzet telijk heeft veroorzaakt. Ik ver zoek dan ook hem vrij te spreken en met onmiddellijke ingang in vrijheid te stellen." De rechtbank had een kwartier nodig om het verzoek te overwe gen maar wees het van de hand. De uitspraak volgt 30 september. Schiedam - Een 15-jarige jongen blijkt de aanrander te zijn die de afgelopen weken zes vrouwen in Schiedam de stuipen op het lijf heeft gejaagd. De dader werd gis teravond opgepakt op de Hoog straat, nadat hij door enkele poli tiemensen in burger al een tijdje was gevolgd. De aanrander had een stereotype werkwijze. Hij koos zijn slachtof fers uit in tramlyn 1 en volgde hen als zij uitstapten. Daarna sprak hij hen aan, om hen vervol gens te zoenen en te betasten. De dader werd deze week door een van zijn slachtoffers geïdenti ficeerd bij een foto-confrontatie op het politiebureau. Agenten die gisteravond in de tram surveil leerden herkenden de jongen van het foto-signalement. De ver dachte sprak op de Koemarkt twee meisjes aan en vroeg hen naar de tijd. Ook dat behoorde tot zijn vaste ritueel. De meisjes wer den evenwel niet lastig gevallen. Voor de politie was er evenwel voldoende reden de jongen aan te houden. Na zijn arrestatie legde hij een bekentenis af. Bovendien werd hy door twee vrouwen ge ïdentificeerd, Hij heeft sinds 3 september zes vrouwen lastig ge vallen. Vier van hen deden aan gifte. Vlaardingen - In de Havenstraat is afgelopen nacht een 24-jarige Vlaardinger door de politie aange houden. De man had even tevo ren uit een kledingboetiek aan de Hoogstraat een jurk gestolen. Hij had het kledingstuk via de brie venbus naar zich toe gehaald. De verdachte werd voor verhoor in gesloten. Bij een bouwmarkt aan de Delta weg werd gistermiddag een 51-ja- rige inwoner van De Lier gearres teerd. De man had daar enkele steenboren met een waarde van ruim vijftig gulden gestolen. Schiedam - In de Passage zyn by een inbraak in een winkel een geldkistje en een potje met mun ten weggenomen. De dader for ceerde 's nachts een hek en de kelderdeur. Ook een winkel aan de Parkweg werd doelwit van een inbreker. Hij forceerde een raam. Uit de Winkel verdwenen een CD- speler, een autotelefoon, sport- Ideding, CD's, geld, gereedschap en een rekenmachine. Inbraken werden ook gepleegd in een woning aan de Parkweg, waar een portemonnee werd gestolen, en by een bedrijf aan de Breed- straat. Hier verdwenen twee boor machines en een slijptol. Schiedam/Viaardingen - In Schiedam werden gisteren bij de politie drie inbraken in auto's ge meld. Hit een wagen in de Hem- siusstraat verdween de radiocas- settespeler, Aan de Burgemeester van Haarenlaan werd handge reedschap en lasapparatuur uit een auto gestolen en aan de Nieu we D ami aan maakte een autokra ker een schaafmachine buit. Bij een auto-inbraak in Vlaardin gen werd een CD-speler gestolen. Deze wagen stond geparkeerd in de Schepenstraat. Vlaardingen - Het Vlaardingse gemeente-archief heeft ruim hon derd acht-millimeterfilms en een grote stapel foto-albums over de voetbalvereniging Zwaluwen ver worven. De films bevatten beel den van toernooien en kampen vanaf de jaren veertig tot de jaren zeventig. In de collectie zitten ook documentaires over buitenlandse voetbaliers en voetbalclubs. De films zijn gemaakt door de ge broeders Roodenburg, die jaren lang jeugdleider zijn geweest by Zwaluwen. De naar de smaak van het archief beste films zullen wor den overgezet op video, zodat ze kunnen worden bekeken door {oud)leden van de Vlaardingse club. De foto-albums zijn in het archief te bekijken. Nieuw in de collectie is ook de in ventarisatie van de archieven van het Gemeente-Lyceum over de periode 1956-1968 en van een aan tal andere Vlaardingse scholen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1