Miljoenen voor nieuw Luxor en F eyenoord stadion Scholenfusie uitgebeeld als historisch huwelijk Vrij gemakkelijk ritselen, het is definitief voorbij Eén zinnetje zorgt voor rel tussen panel, hoofdcommissaris en ombudsman Rotterdams Dagblad Dordtse rechter naar Antillen Spreeuwen bieden hardnekkig verzet w; &;0ÊM Bommeldingen uit rancune Overvallers vangen bot ■l» ■i:;; Rotterdam Door Jan Rozendaal Rotterdam - Ondanks de zware druk op de gemeentelijke fi nanciën willen burgemeester en wethouders van Rotterdam de komende jaren tientallen miljoenen investeren. Eén van de voorstellen voor een impuls in de stedelijke economie en de infrastructuur is de revitali sering van het Stadion Feye- noord. De ingrijpende plannen voorzien behalve in het wegwer ken van achterstallig onderhoud ook in comfort-verbetering en business-faciliteiten. Zo zullen al le tribunes worden overkapt, ko men er meer horeca- en sanitaire voorzieningenen is er onder meer voorzien in een nieuw, multi functioneel sportcentrum. Eet is de bedoeling dat het sta dion vaker en voor meer doelein den wordt gebruikt. Het totale plan gaat 110 miljoen gulden kos ten. waarvan de gemeente twintig miljoen plus de kosten voor aan koop van de grond voor haar reke ning wil nemen. B en W verwach ten dat hiermee de nationale be tekenis van de Kuip voor enkele decennia is zeker gesteld. Ben andere investering waarin het gemeentebestuur het voor touw wil nemen is in het zoge noemde Asklepion. Dat moet een educatieve publieksattractie wor den die is gericht op preventieve gezondheidszorg. De gedachten gaan in de richting van een vier verdiepingen tellend, glazen ge bouw waarin een 'mens' staat. Op de diverse verdiepingen kan bij voorbeeld het hart of de maag worden bestudeerd en wordt op speelse wijze getoond wat onder meer de gevolgen zijn van te veel vet eten. Het moet een toeristi sche trekpleister worden, waar van de locatie nog niet bekend is. B en W 2ijn bereid een kwart van de totale investering (35 miljoen) voor haar rekening te nemen. Voor het Stadion Feyenoord en het Asklepion gelden dat het col lege een aanzet wil geven. De rest van het geld zal door andere in vesteerders moeten worden inge bracht, Directeur Jos van der Vegt van de Kuip beaamt dat. „Deze toezegging is voor ons een duw in de goede richting. Ieder een zat op iedereen te wachten en dat is nu doorbroken. Het gaat er nu echt op lijken dat het door gaat." Theater Het college zal verder voorstellen in de meerjarenbegroting midde len te reserveren voor een nieuw Luxor. Dit theater, dat schuin te genover het bestaande Luxor op de plek van de bioscoop Thalia moet verrijzen, gaat plaats bieden aan 1500 bezoekers (nu 932 stoe len). „Dit nieuwe theater van gro te omvang en met allure hebben Rotterdam - De politie van het bureau Hoek van Holland heeft een 28-jarige Hoekenaar aangehouden die ervan ver dacht wordt in de afgelopen twee jaar valse meldingen te hébben gedaan van geplaatste brandbommen bij een che misch bedryf ;n Hoek van Hol land. Bij zowel het bedrijf zelf ais by de politie zijn in totaal zes van dat soort meldingen binnengekomen. De man zou uit rancune hebben gehan deld. Na alle meldingen we»- den door de directie van het bedrijf, de politie, de brand weer en de GGD de nodige maatregelen getroffen. Zo werd in alle gevallen het be drijf onmiddellijk ontruimd en het produküeproces stopge zet. Omdat het fabriekscom plex dicht tegen de spoorlijn Hoek van Holland-Maassluis ligt hadden de maatregelen ook consequenties voor het trein- en scheepvaartverkeer. De verdachte is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie, heeft proces-verbaal gekregen en is vervolgens naar huis gestuurd. we nodig," lichtte burgemeester Peper gistermiddag de plannen toe. Met de nieuwbouw wordt rond de jaarwisseling van 1994/ 1995 begonnen. Ook zijn B en W bereid om in 1996 drie miljoen bij te passen zodat de verhuizing van Neptunes naar een nieuw honkbalstadion moge lijk wordt. Om de kwaliteit van de stedelijke omgeving te verhogen wil het col lege de komende jaren voor in tensief beheer, in combinatie met extra uitgaven voor de buiten ruimte, jaarlijks zes miljoen uit trekken. Dit intensief beheer heeft betrekking op gebieden in de stad waar de klassieke stads- vernieuweing helemaal of groten deels aan voorbij gaat en waar de leefbaarheid onder druk staat. Het gaat om plannen voor be hoedzaam onderhoud en verbete ring van woningen, gericht en veelzijdig beheren en verbeteren van de buitenruimte. Voorbeel den zijn onder meer de Deeldijk- IJsselmonde en de Binnenban in Hoogvliet. Veiligheid Voor volgend jaar wil het college extra geld uittrekken voor veilig heid, werkgelegenheid, sociale vernieuwing, buitenruimte en voor investeringen in infrastruc tuur. Voor nieuwe projecten op het ge bied van geïntegreerd veilig heidsbeleid is 4,9 miljoen gulden uitgetrokken, waarvan drie mil joen speciaal voorde veiligheid in de wijken. Zo wordt voor de aan stelling van wijkeonciërges in Delfshaven, Feijenoord en het centrum aan de raad voorgesteld negen ton te reserveren. Het gaat daarbij om banenpoolers die op treden als dienstverleners en toe zichthouders in winkelstraten en wijkparken, op pleinen om daar de onveiligheid en verpaupering tegen te gaan. Op het terrein van de werkgele genheid is een voorzichtige uit breiding van de banenpool voor zien. Het college streeft naar 2606 banenpool-plaatsen en wil daar voor 3,7 miljoen reserveren. Voor een verdere uitbreiding zou de gemeente, onder voorwaarde dat het Rijk en RBA deelnemen, nog eens één miljoen willen inzetten. Verder wordt acht ton uitgetrok ken voor projecten om jongeren aan het werk te krijgen. Ook past Rotterdam 2,2 miljoen bij om de door het Rijk doorgevoerde kor tingen in de sociale werkvoorzie ning (Multibedrijven) te verzach ten. Zoals we gisteren al meldden, wordt voor handhaving en frau debestrijding op het terrein van sociale zaken 5,8 miljoen extra wordt uitgetrokken. Het gaat om beleid voor bestrijding van mis bruik en fraude met betrekking tot de Algemene Bijstandswet en aanverwante wetten. Hoewel het beeld er voor de toe komst somber uitziet, zijn de in vesteringen volgens het college verantwoord. B en W willen de ge meentelijke tarieven in de pas la ten lopen met de inflatie. Alleen het reinigingsrecht, zo luidt het voorstel, wordt extra verhoogd tot 292,44 gulden (was 257). Die ver hoging is nodig om de kosten te dekken die moeten worden ge maakt voor een milieu-vriendelij ker beleid door onder meer de bouw van een rookgasreiniger aan deBrieiselaan. Om de begroting voor 1994 slui tend te krijgen heeft het college besloten de diensten slechts een beperkte compensatie te geven voor.de gestegen prijzen. Deze maatregel levert zo'n tien miljoen gulden op. Verder is de lage rente stand een meevaller, aldus wet houder Yvonne de Rijk (Finan ciën). Het huwelijk ofwel de fusie tussen Lamo raal van Eg- mond en Sa- '-•'KM bina van Beij- eren werd gis teren ïn Oud- Beijerland op officiële wijze gesloten. Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Oud-Beijeriand - Een fusie tussen twee scholen is eigenlijk net zo iets als een huwelijk tussen twee mensen. Je belooft voor eeuwig met elkaar verder te gaan en in veel gevallen wordt er uit zo'n hu welijk een kind geboren. De ver eniging voor protestants christe lijk onderwijs in Oud-Beijerland had daarom bedacht de fusie tus sen de basisscholen Lamoraal van Egmond en Sabina van Beijeren ook op die wijze uitte beelden. De scholen zijn vernoemd naar de stichters van het dorp Oud-Beij erland. Over de naam voor de nieuwe basisschool hoefde het be stuur niet lang na te denken, dat werd Sabina van Egmond, de naam van één van de dochters van beide historische figuren. De 'huwelijksvoltrekking1 tussen beiden scholen had gistermorgen plaats op het bordes van het Oude Raadhuis in Oud-Beijerland. De leerkrachten en leerlingen waren voor de gelegenheid gekleed in historische kledij. Om tien uur betraden Lamoraal van Egmond en Sabina van Beijeren het bor des om door een ambtenaar van de burgerlijke stand in de echt te worden verbonden. Cindy van der Pligt en Mathijs Keukens, twee leerlingen die de historische figu ren uitbeeldden, Heten het gela ten over zich heenkomen. Maar toen de ambtenaar van de burger lijke stand na de officiële plech tigheid liet weten.dat ze elkaar mochten kussen, schudden, bei den heftig van 'nee'. Dat deden ze dus mooi niet. Nog tijdens de hu welijksvoltrekking sprak de amb tenaar de wens uit dat de dochter van beiden, Sabina van Egmond, ïn veel geluk en voorspoed mag opgroeien. Beide scholen houden ieder hun eigen gebouw en gaan dus niet 'samenwonen' zoals bij de meeste huwelijken gebeurt. Na de trouwpartij was ervoor alle leerlingen een groot spelletjes- feest in sporthal De Boogerd in Oud-Beijerland. Jaap de Winter is de directeur van de nieuwe fusieschool, die op 1 augustus is begonnen. Corrie Sonneveld is de nieuwe adjunct- directeur. Door Annemiek van Oosten Rotterdam - Twaalf dikke boe ken op een rij. de handleiding voor de ambtenaar van de sociale dienst voor het gebruik van de Bijstandswet. De Rotterdamse wethouder mevrouw E. Hallens- leben (Sociale Zaken en Werkge legenheid) zit ernaast en maakt een weids gebaar. Illustreert zo haar mededeling dat zij de aanbe veling van de commissie Van der Zwan om de regelgeving voor de bijstand nog strakker te maken niet onderschrijft. Hallensleben gelooft er niet in, met zo min als in de eenvoud van het idee om mensen te activeren door vijf procent op een uitkering te korten. „Ik weet hoe tenminste 75 procent van deuitkeringsrech- tigden het minstens verdomd moeilijk heeft om van het huidige bedrag rond te komen," meldt zij bij de presentatie, gisteren, van het nieuwe fraudebeleid van de sociale dienst. Het nieuwe fraudebeleid komt niet plotseling uit de lucht vallen, al ligt het er op een politiek gun stig moment. De dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (So-. ZaWe) heeft er ruim een jaar aan gewerkt. Was dus al druk doende, zoals Hallensleben. gisteren nog eens memomeerde, toen de vori ge wethouder Sociale Zaken en Werkgelegenheid, J. Henderson, politiek struikelde over de om vang van steunfraude in de Be verwaard. De sociale dienst in Rotterdam heeft op dit moment zo'n 55.000 klanten met een bijstandsuitke ring. Het bedrijf zet aan die uitke ring alleen gemiddeld 1,2 miljard gulden per jaar om. De kosten van het nieuwe fraudebeleid zijn daarbij vergeleken een 'schijntje', namelijk 5,8 miljoen gulden extra in 1994. Al met al een bedrag, dat de 73 extra full timers die hiervan kunnen worden aangetrokken vermoedelijk razendsnel en in veelvoud zuilen kunnen terug verdienen. De nieuwe medewerkers van de sociale dienst zullen wat de mana gers P.H. Laman en E.CJ.E. Czyzewsky betreft vooral in de frontlinie worden ingezet. De dis cussie daarover binnen de sociale dienst moet de komende werken nog worden afgerond, maar wijst in de richting van de wykkanto- ren. De nota 'Handhavingsbeleid en de bestrijding van misbruik en fraude' laat hierover weinig ruim te voor misverstand. Hoewel de sociale dienst ook duidelijk bete re, harde bestrijdingsmethoden nastreeft, zoals bijvooorbeeld spe ciale projecten inzake postadres sen en de start van een interdisci plinair regionaal opsporingsteam naar zwart werken, moeten mis bruik en fraude vooral preventief worden aangepakt. Misbruik en fraude, veelal erva ren als geritsel of gesjoemel, zijn -de discussie daarover geven zowel de Rotterdamse wethouder als de sociale dienst in de Maas stad bij voorbaat gewonnen- wijd verbreid. Het is daarom zaak voor alle uitkeringsgerechtigden om kennis te nemen van de goede voornemens in Rotterdam, te meer daar er nog een afzonderlij ke nota sanctiebeleid in aantocht is. De tijd dat je als uitkeringsge rechtigde vrij gemakkelijk kon ritselen, raakt definitief voorbij. De soepele afbetalingsregelin gen, waardoor misbruik voor bij voorbeeld een bedrag tot zo'n 10.000 vaak het karakter heeft van een zeer gunstige lening, gaan definitief tot het verleden behoren. Bij omvangrijker frau de, in de praktijk vanaf 12.000, is er overigens al geruime tijd sprake van terugbetaling en straf rechtelijke vervolging. De strengere controle bij het aan vragen van een uitkering (eventu eel inclusief huisbezoek) en de maandelijkse controle van de door alle uitkeringsgerechtigden ingevulde vragenlijsten moeten in de toekomst veel ellende voor komen. De nieuwe, behoorlijk ge automatiseerde vergelijking van de eigen gegevens met die van andere organisaties, moet niet al leen veel ellende voorkomen. De strakkere handhaving van de Bij standswet maakt ook meer tijd vrij voor bijvoorbeeld wijkonder- zoek en/of een veel intensiever begeleiding van mensen richting werk. Rotterdam - Een medewerker van een garagebedrijf aan de Hudsonstraat was gisteren een overvaller te slim af. Twee man nen drongen de garage binnen en gingen in eerste instantie met en kele duizenden guldens aan de haal. Een bedrijfsmedewerker zette echter de achtervolging in en wist één van hen in de kraag te grij pen, De overvaller, een 18-jarige Rotterdammer, bleek in het bezit van de buit. Hij werd later overge bracht naar het politiebureau. In een kledingzaak aan de West zeedijk, bedreigden drie mannen gisterenmiddag het personeel met een vuurwapen en elektri sche staaf. Het drietal ging er met enkele honderden guldens van door, maar werd korte tijd later in de Willem Ruysstraat aangehou den door de politie. V I b .'V-v- Hetis september dusze zijn erweer.de spreeu wen van de Coolsingel. Met duizenden tegelijk bezetten ze de bomen en daken, om nu en dan als een fladderende wolk over het centrum van de stad de klapwieken. Wat ze achter laten be dekt de straat (met name de fietspaden) met een glibberige, smerig stinkende brei. De gemeente probeert de spreeuwen dan ook te verjagen, met behulp van vuurwerk en (voor vogels) angstaanjagende geluiden: een jaar lijks terugkerende wedstrijd waarvan de uit slag bij voorbaat vaststaat hoewel de tegen stand steeds hardnekkiger wordt. Foto Jasper Juinen Rotterdam - De Dordtse rechter mr. H. M. Behrens is benoemd tot lid van het Gemeenschappelijk Hof van Justitie van de Neder landse Antillen en Aruba, met als standplaats Aruba. De rijksminis terraad is op voorstel van minis ter Hirsch Baliin (Antilliaanse en Arubaanse Zaken en Justitie) ak koord gegaan met de voordracht aan Hare Majesteit de Konin gin. Mr. Behrens (58) was van 1965 tot 1975 advocaat en procureur in Rotterdam. In 1975 werd hij rech ter bij de rechtbank in Dordrecht. Van september 1979 tot septem ber 1985 was mr. Behrens lid van het Hof van Justitie van de Neder landse Antillen, waarna hij terug keerde naar de rechtbank in Dor drecht. Door Peter Louwerse Rotterdam - Het is maar één klein zinnetje, één enkel zinnetje uit een rapport dat verder niet al te veel aandacht heeft gekregen. „Het is te laken dat de resultaten voor het publiek geheim gehou den worden," staat er te lezen op bladzijde 47 van klachtenrapport 'En toen hebben wij de Hoogste Directeur geschreven' van het Rotterdamse Kwaliteitspanel. Door dat ene zinnetje zijn korpschef Hessing, pane, ider Gerard Nijssen en gemeentelijk ombudsman Mr. M. van Kinderen verwikkeld geraakt in een heuse rel. Over en weer worden er harde verwijten gemaakt. Hessing is woedend op het Kwaliteitspanel Rotterdam, dat het klachtenrap port heeft opgesteld, en hij laat dat in een boze brief aan mevrouw Thakoerdat van hel pa nel weten ook. „Men heeft af breuk gedaan aan de integriteit van het korps," aldus de getergde hoofdcommissaris. „Dat neem ik dit panel zeer kwalijk." Door wederzijdse irritaties en ver velende misverstanden is het conflict inmiddels hoog opgelo pen. De drie rapporten waarover dc drie hoofdrolspelers elkaar in de haren zitten zijn: Het klach tenrapport 'Misschien leren zc er wat van' (februari 1992) van de Rotterdamse politie, het klach tenrapport 'En toen hebben wij de Hoogste Directeur geschreven' (september 1993) van het Kwali teitspanel en het klachtenover zicht 1992 van de Rotterdamse po litie. Alle ellende begon afgelopen don derdag toen het rapport van Kwa- Hteitspanei openbaar werd ge maakt. De aantijging aan het adres van de politie is ook niet misselijk. De politie wordt ervan beschuldigd het klachtenrapport 'Misschien leren ze er wat van' ge heim te hebben gehouden, omdat de uitkomsten ongunstig zijn voor het korps. Bij de presentatie gooide gemeentelijk ombudsman mr. Van Kinderen - wellicht onge wild - olie op het vuur met de ont hulling dat ook hij vergeefs bij Hessing heeft aangedrongen op informatie over klachtenafhande ling. Hessing distantieert zich nu reso luut van die verhalen. „We heb ben zelf om dat klachtenrapport gewaagd," zegt de hoofdcommis saris gedecideerd. „Er is vorig jaar in het Tijdschrift voor de Po litie aandacht aan besteed, er stond zelfs bij waar je het kon krijgen. Dit jaar heeft onze Korps- krant er twee keer'aandacht aan besteed. Die wordt aan alle kran ten opgestuurd. Dus het panel hau ruimschoots de mogelijkheid om het rapport in handen te krij gen." De korpschef vindt daarom dat het Kwaliteitspanel die naam niet verdient. „Ik heb ernstige twijfels over de kwaliteit. Ik spreek daarom van een panel." Het Kwaliteitspanel is geschrok ken van Hessings reactie. „Wij vinden het erg vervelend, wij heb ben helemaal geen zin in een rel," aldus projectleider Gerard Nijs sen. Hij zegt dat hij twee keer met de poütie contact heeft gehad over dit onderwerp. „De eerste keer kreeg ik te horen dat ik het rapport niet kon krijgen. Toen heb ik het via via zelf bemachtigd. Daarna kreeg ik van de politie te horen dat ik het rapport niet mocht hebben." Nijssen is niet van plan zijn ex cuses aan te bieden aan de politie. „Nee," zegt hij, „ik vind dat wij zorgvuldig gehandeld hebben. Als de politie ons had verteld waar het rapport te krijgen was, hadden we dit probleem niet ge had. Ik kan toch niet over de hele wereld gaan bijhouden of er een rapport verschijnt?" Wat niet wegneemt dat het ge wraakte zinnetje „Het is te laken dat de poütie de resultaten ge heim heeft gehouden" niet klopt. „Zoals het daar staat, is het te sterk uitgedrukt," zegt Nijssen. Ook tussen ombudsman Van Kin deren en Hessing is nu wrijving ontstaan over deze kwestie. De ombudsman zegt dat hij in juli van dit jaar aan de politie heeft gevraagd om relevante informa tie over klachtenafhandeling. Hij wist toen niet eens af van het be staan van het rapport 'Misschien leren ze er wat van'. „Maar als ik dat toen had geweten, had ik er zeker om gevraagd," zegt de om budsman nu. Van Kinderen kreeg een briefje terug waarin stond dat het niet opportuun was om hem nu al het klachtenoverzicht over 1992 toe te sturen. „Het is toch raar," vindt Van Kinderen, „dat ze me toen het rapport 'Misschien leren ze er wat van' niet hebben opgestuurd. Als de poütie nu zegt dat ze zo open zijn geweest, zet ik daar mijn vraagtekens bij," Van Kinderen neemt het dan ook op voor Nijssen. „Als die jongen twee keer van de politie te horen krijgt dat het rapport geheim is, dan mag-ie daar toch op blindva ren. En wat voor belang heeft hij erbij om dat te verzinnen? Hessing ontkent ten stelligste dat de politie heeft geweigerd rapport 'Misschien Ieren ze er wat van' aan Van Kinderen te geven. „Hij heeft het over een ander rapport, het klachtenoverzicht over 1992," zegt Hessing, Maar dat kan ik niet geven, want het moet nog in de raadscommissie besproken wor den." De vraag is nu hoe lang de ze tragi-komedie voor drie heren nog moet duren. Niet al te lang meer, hoopt Nijssen. In een brief aan de politie zal hij volgende week uitleggen hoe de onderzoe kers tot hun de bevindingen zijn gekomen. „We zullen ons stand punt uiteenzetten. We hopen dat we met de politie in gesprek kun nen komen om deze zaak op te helderen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1