Slopershamer dreigt voor De Pelmolen 3E mms Waakzame ogen bij Deltabrog en sluis Rotterdams Dagbiad CSM: 'Wij zijn van plan pand binnen redelijke termijn te slopen' Bewonersverenigingen krijgen wijkbudgetten VERWIJSKAART VOOR ACHT SPECIALISTEN. MEUBELBOULEVARD CAPELLE nrijndéts m Snackbar overvallen Poging tot doodslag Zoektocht naar vermiste man Inbreker opgepakt Garderobe gestolen 'Prijzen Steendijkpolder-Zuid gestegen naar normaal niveau' RTL 5 komt in Vlaardingen Groene Broek polder voor PvdA belangrijkste verkiezingspunt «kj&titUrJJter $fjjdag 24'september 1993.., Waterweg I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam Op een snackbar aan de BorodinJaan is gisteravond rond half tien een gewapende overval gepleegd. De dader ging er zonder buit vandoor. De over- waller was een man van 21 tot 25 jaar oud, die donkerblond glad haar in een paardestaart droeg. Hij richtte een pistool op een per soneelslid, maar deze dook weg ern rende het aangrenzende café binnèn om hulp te halen. De over- VaUer sloeg op de vlucht. Hij slap ste aan de Van Beethovenlaan in éen oud model Opel Kadett, reed weg in de richting van de Laan van Bol'Es en is sindsdien spoor-. Ióös. De politie wil graag een nauwkeu- 'rig signalement en probeert daar om in contact te komen met twee vrouwen die op het moment van de overval in de snackbar als klant aanwezig waren. De vrou wen waren ongeveer 40 en 60 jaar oud. Zij moeten de dader goed hebben kunnen zien, vermoedt de politie. Schiedam - Een onbekend geble- ven automobilist heeft gisteren - opzettelijk in Groenoord een vrouw aangereden. Dit gebeurde rond half een 's middags. Het i slachtoffer, een 6l-jarige l Schiedamse, reed met haar echt- s genoot op het fietspad achter win- keicentrum Hof van Spaland, I toen een rode Volvo stationcar met hoge snelheid in hun richting -■ kwam. Het echtpaar werd bijna l van de fiets gereden. Terwijl de 1 man de omgeving afzocht om de auto te achterhalen en het kente- ken te noteren, kwam de auto op nieuw de bocht om. De bestuur- der reed recht op de vrouw af zon- der snelheid te verminderen. Vol- gens de vrouw keek hij haar daar bij recht in de ogen. De fiets werd geraakt. De vrouw hield lichte verwondingen aan rhebt-ohgeval over. De politie is op zoek naar ge- i tuigen; - Schiedam - De Schiedamse poli- tie heeft een zoektocht op touw gezet naar de 52-jarige Schiedam- 1 mer Izak de Groot, die sinds 6 september wordt vermist. De man l was volgens de politie 'zwaar overspannen'. Voor een ongeval i; wordt gevreesd. Izak de Groot, glazenwasser van beroep, is ongeveer 1.80 meter i lang. Hij heeft een snor en don- kerblond haar en draagt een bril met bruingevlamd montuur. Hij heeft tamelijk brede schouders. Op de dag dat hy voor het laatst werd gezien, droeg hy een don- kerblauwe spijkerbroek, een 1 lichtblauw T-shirt, een donkere trui en wit-groene sportschoenen. Daaroverheen droeg hij een groenblauw trainingsj ack. Izak de Groot rydt in een bruine Ford Granada, kenteken HR 82 PV, met mogelijk een imperii! op het dak. Schiedam - Dankzij tips van buurtbewoners is gistermiddag een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats door de Schiedamse politie aangehoduen. De arrestant had even tevoren in gebroken in een woning aan de Donker Curtiusstraat. Eerder had hij hetzelfde geprobeerd op de Jo- han de Wittsingel en de Burge meester van Haarenlaan. De verdachte werd gesignaleerd toen hij in de tram wilde stappen. Eén halte verder werd hij aange houden. In zijn bezit was een tas met daarin een flipper {om sloten op te maken), sieraden, cheques en andere spullen die zojuist wa ren gestolen in de Donker Curti usstraat. Schiedam - Een 55-jarige bewo ner van een pand aan de 's-Grave- landseweg zit vrijwel zonder kle ren. Toen de man gisteravond thuiskwam, bleek een inbreker zijn huis te hebben doorzocht. Al le kleding was gestolen. De bewo ner had zijn voordeur goed bevei ligd, maar de inbreker gebruikte grof geweld. Hij forceerde de voordeur, Bij thuiskomst van de bewoner stond de deur in de hal. Gaardingen - Voor het karakteristieke gebouw De Pelmolen in Vlaardingen dreigt sloop. Wethouder Van der Steen (Stadsont wikkeling) vreest dat het onmogelijk is er appartementen te realiseren nu de provincie niet meewerktaan een verbouwings plan. Dat betekent dat Bouw- en Wo ningtoezicht sloop kan eisen omdat de bouwkundige staat van De Pelmolen steeds verder te wensen is gaan overlaten. Of, zo als Van der Steen zegt: „Het ge bouw is langzamerhand gevaar lijk geworden." De wethouder zegt dat de ge meente binnenkort een onder houd heeft met de CSM, eigenaar van De Pelmolen, over de aan koop van de grond tegenover het gebouw, aan de westkant van de Westhavenkade, Daarop wil de gemeente mettertijd woningen bouwen. Van der Steen denkt dat het braakliggend stuk grond daarvoor in het jaar 2000 of wat la ter gebruikt kan gaan worden. Dan zijn de geluidsnormen die de hogere overheid hanteert voor woningbouw waarschijnlijk ver soepelt. Die normen maken wo ningbouw aldaar nu nog onmoge lijk. Diezelfde geluidsnormen, opge steld omdat de industrie aan de overkant van de Waterweg teveel lawaai maakt, bemoeilijken de realisering van appartementen in De Pelmolen. Er zouden er zo'n dertig kunnen komen, in prijs va riërend van 220.000 tot 300.000 gulden. Het Architectenbureau Geluk en Treurniet heeft er al te keningen voor gemaakt. Volgens Van der Steen is er nog een geïn teresseerde in de lokatie. Voorwaarden De provincie wil, aldus de wet houder, een dergelijk plan toe staan mits aan een aantal voor waarden wordt voldaan. Welke die zijn wil de wethouder niet ver tellen. Van der Steen zegt bang te zijn anders tegenstanders van handhaving van De Pelmolen in de kaart te spelen. Volgens de provincie zijn er hele maal geen voorwaarden gesteld. Woordvoerder De Jong: „Het plan is afgekeurd en ook helemaal niet in procedure gebracht Per 1 maart van dit jaar zijn de regels in de Wet Geluidshinder strenger geworden en die maken dergelij ke plannen onmogelijk. De vrij heden die de provincie eerder had, bestaan niet meer. Dat is "Vlaardingen ook meegedeeld." In het gesprek met CSM hoopt de wethouder dat er ook tot overeen stemming wordt gekomen over de aankoop van De Pelmolen, 'zo dat wij die meteen kunnen door verkopen aan een initiatiefne mer'. Maar als die er niet is, zal de gemeente niet zelf tot de aankoop van het gebouw overgaan. Sloop Van der Steen hoopt dat De Pel molen behouden blijft voor Vlaar dingen. „Ik wil proberen het te sparen. Daar zet ik me voor in. Maar het moet de komende we ken nog blijken of dat lukt." Hij vindt overigens niet dat het gebouw dezelfde waarde voor Vlaardingen heeft als het Wees huis. Daar dreigde ook sloop voor, maar dankzij een plan om er on der meer appartementen in de realiseren kon dat behouden blij ven. „Wij van CSM zijn van plan het pand van de Pelmolen binnen re delijk korte termijn te slopen," vertélt C.T. van Voorst Vader. Hij is manager techniek zoetwaren van het concern en woorvoerder in deze zaak. „Al twee jaar zijn we bezig om dit bijzondere pand kwijt te raken aan de gemeente of een andere gegadigde, maar dat is niet gelukt en we kunnen niet in staan voor de veiligheid." Over de vraagprijs kon de CSM-manager geen mededeling doen. Deze veertien meter hoge zuil, een kunstwerk van beeldend kunstenaar Joop Beljon uit Oud-Beij- eriand, is gis termiddag of fïcieel ont huld door bur- Stam van en dijkgraaf van den Ber ge van het Hoogheem van Delfland. De pilaar. voorzien van een vaste schaduw, staat bij de Deltabrug in vlaardingen en is een ca deau van de stad. Het kunstwerk is omdat het deel van de Deltawerken dat in Vlaar dingen moest worden ge realiseerd, is voltooid. De vorm van het kunstwerk doet denken aan een vuur toren. De ogen verwij zen. aldus de kunstenaar naar het be grip waak zaamheid. Foto oennesvan der Wel/Roe! Schiedam - Haar aanleiding van het rapport dat het 'comité van wijze mannen' over de voortgang van het Instituut Ondersteuning Bewoners in de Stadsvernieu wingsgebieden (IOBS) heeft uit gebracht, worden een flink aantal veranderingen doorgevoerd in de wijken. De meest verrassende wijziging is de invoering van het de zogenoemde wijkbudgetten. Het is de bedoeling dat in de meerjarenbegroting structureel 425.000 gulden op jaarbasis voor het wijk- en buurtbeheer wordt opgenomen. Daar maakt Reijn- hout zich hard voor. De bewoners organisaties in de wijken krijgen 2elf de beschikking over de bud getten en kunnen aan de hand van de wensen van bewoners be palen waaraan het wordt besteed. De budgetten worden beheerd door de projectleiders voor stads vernieuwing en wijk- en buurtbe heer. Evenais de wijzigingen in de verordening van het IOBS moet ook deze verandering per 1 januari 1994 worden doorgevoerd. De donkere wolken, die zich en kele maanden geleden boven de professionele bewonersonder- steuning in Schiedam samenpak ten, zijn deze week als sneeuw voor de zon verdwenen. Verant woordelijk wethouder Adri Reijn- hout heeft aan alle betrokken par tijen de visie van het college op het rapport bekend gemaakt. De bewonersorganisaties hebben daarop zeer lovend gereageerd. Aanleiding voor de storm binnen het IOBS was het voornemen van het bestuur om zelf te bepalen waar en wanneer de opbouwwer kers voor de oude wijken zouden worden gestationeerd. Een meer derheid stond achter dat plan, de bewonersorganisaties niet. Mede daardoor ontstonden binnen 'het bestuur de nodige fricties en kwa men de bewonersorganisaties in opstand. Er moest een comité van wijze mannen in het leven wor- den geroepen om de problemen uit de weg te ruimen. De veranderingen zijn velerlei. Het instituut IOBS en de onaf hankelijkheid van de opbouw werkers blijven bestaan, maar het kantoor aan de Parkweg ver dwijnt. De 'werkers' moeten in de wijken worden ondergebracht. Het IOBS gaat zich in het vervolg naast stadsvernieuwing ook met wijk- en buurtbeheer bemoeien. Dat wordt tevens ondergebracht bij de projectteams in de stads vernieuwingsgebieden. Schiedam-Noord, weliswaar geen stadsvernieuwingsgebied en dus zonder projectteam, krijgt ver moedelijk twee beheergroepen, waarin hoofdzakelijk bewoners participeren. Om het overleg in de beheergroepen te stroomlijnen wordt een wijkcoördinator aange steld. Zolang die groepen er niet zijn, worden bij bepaalde zaken één of twee projectleiders van stadsvernieuwing uit het stads deel 'beneden de spoorlijn' inge zet. Het belangrijkst voor de bewo nersverenigingen is dat zij de op drachtgevers blijven van de op bouwwerkers. De gemeente ga randeert dat tot en met 1997 het huidige aantal uren van de IOBS- medewerkers gelijk blijft. Rest nog het bestuur van het IOBS. Dat bestaat momenteel nog uit slechts twee mensen en moet zo snel mogelijk worden uitgebreid tot vijf leden. Wethouder Reijn- hout is tevreden dat het IOBS in ere hersteld kan worden en einde lijk een eind aan alle problema tiek is gekomen. „Ik ben opge lucht en buitengewoon verheugd dat de voorstellen zo positief zjjn ontvangen door de bewonersver enigingen," aldus Reynhout. Wat het personeel van het IOBS van de ontwikkelingen vindt, is nog niet bekend. De opbouwwer kers gaan zich over de materie buigen. Maassluis - Het giftig havenslib in de bodem heeft niet langer een negatief effect op de huizenprij zen in de Steendijkpokler. In Maassluis actieve makelaars heb ben die indruk. De vervuilde grond zorgde er ja ren voor dat de woningprijs ge middeld 40.000 achterbleef bij de waarde van een vergelijkbaar huis in andere wijken. „Maar nu worden er pryzen betaald alsof er helemaal geen gif in de grond zit," zegt makelaar P.F. Bourr.an- De Wolf van Waterweg Makelaars. De actuele waarde var. de wonin gen in de Steendijkpolder zou oen belangrijke invloed kunnen hebben op de onderhandelingen tussen bewoners en de gemeente over een vergoeding voor de ver mogensschade. De Hoge Raad heeft bepaald dat de gemeente aansprakelijk is voor. de vermo gensschade, die huizenbezitters in de Steendijkpolder hebben op gelopen. Als de huizen-in de wijk inder daad tot de marktwaarde zyn ge stegen, dan betekent dit dat zit tende bewoners niet langer te:ma- ken hebben met schade. In dat geval zou de gemeente Maassluis kunnen ontsnappen aan het uit keren van schadevergoeding aan de bewoners die reeds vóór het bekend worden van het gifschan daal in 1983 een woning in de wijk hadden gekocht. Woordvoerder Ype Kramer van de gemeente is niet verbaasd over de snelle prijsstijgingen in de Steendijkpolder. „Wij constate ren dat al enige tijd op basis van krante-advertenties. Maar dat zijn natuurlijk slechts de vraag prijzen. Ik weet niet hoeveel uit eindelijk wordt betaald." Volgens makelaar Bouman-De Wolf ging een woning die in 1989 werd verkocht voor 172.000 on langs van de hand voor 230,000. Een woning aan de Röntgendreef onlangs is verkocht voor ƒ210.000, terwijl hetzelfde huis vorig jaar maar ƒ170.000 op bracht. Landelijk stegen de wo ningprijzen in dat jaar met acht procent. De oorzaak voor de meer dan gemiddelde prijsstijging in de Steendijkpolder is niet geheel duidelijk. Ongetwijfeld speelt een rol dat er in de regio weinig een gezinswoningen te koop zyn. Ver der rekenen veel belangstellen den er op dat de bodem snel wordt gesaneerd. Als het aan de gemeente ligt, zul len de stijgende huizenprijzen in de wijk overigens geen invloed hebben op de afhandeling van de schadeclaims. In een zogenoemd Plan van Aanpak heeft de ge meente bepaald dat alleen de aan getoonde schade van 130 ex-be woners van de wijk wordt ver goed. Schade van zittende bewo ners wordt door de gemeente niet erkend. Deze groep bewoners denkt er zelf anders over. Zij willen in een juridische procedure de gemeen te dwingen tot betaling. Als de waarde van de huizen niet langer lager ligt dan in vergelijkbare wij ken, 2al het voor de betrokkenen echter moeilijk worden om ver mogensschade aan te tonen. Vlaardingen RTL 5, de nieuwe commerciële televisiezender, komt op het Vlaardingse kabel net. Wethouder John Rans- huijsen verzekert dat de zender de Vlaardingse huiskamers in komt, alleen weet hij nog niet ten koste van welk station dat ge-, beurt. RTL 5, een RTL-zender die meer op de man gerichte TV-program- ma's brengt, begint zondag 2 ok tober met uitzenden. In de sport wereld is de vraag of de zender tij dig op het net komt omdat op woensdag 13 oktober de voetbal wedstrijd Nederland-Engeland wordt uitgezonden, een ontmoe ting die belangrijk is voor kwalifi catie voor het wereldkampioen schap in Amerika. De gemeénte heeft geen plannen om het aantal zenders op de kabel uit te breiden. Er zijn er nu zo'n twintig. Uitbreiding betekent een miljoeneninvestering, omdat on der meer alle kabelkastjes in de stad veranderingen moeten on dergaan. En dat zou weer 'een substantiële verhoging' van het CAI-tarief betekenen. Rans- huysen: „Die uitbreidingen zijn totnutoe uit de reserves van het CAI betaald en dat kan niet meer." Vlaardingen - Een groene Broek polder, dat is volgens PvdA-voor- zitter Fred Meerhof hoogstwaar schijnlijk het meest opvallende punt waarop zijn partij zich in Vlaardingen zal onderscheiden van de andere grote partyen bij de komende verkiezingen voor de gemeenteraad. Die worden op 2 maaiv 1994 gehouden. Het gisteren gepresenteerde par- tij programma laat dan ook geen twijfel bestaan over de inzet van de PvdA op dit punt: De Broek polder mag niet worden be bouwd! En: De Broekpolder blijft groen, meldt het zeer beknopte verkiezingsprogramma. Als tweede belangrijke punt noemt hij het minimabeleid. Meerhof spreekt in dit verband van inzet voor sociale rechtvaar digheid. „Daar blijven we mee doorgaan." De PvdA-voorzitter noemde giste ren nog twee punten die er voor hem uitspringen in het program ma. Dat zijn meer aandacht en steun voor de actieve bruger en de verbetering van de kwaliteit van de stad zelf, onder meer via buurtbeheer, tegengaan van ver vuiling en vandalisme en meer gevel-tot-gevelreiniging. Het PvdA-programma bestrijkt één A4-vel, aan één kant ook nog- eens slechts voor de helft be drukt. Het is het kortste verkie zingsprogramma ooit. „Kort en helder," aldus Meerhof. „De men sen moeten snel kunnen lezen waar de PvdA voor staat." Voor wethouder Kees Van der Windt is dat, na de keuze voor een groene Broekpolder, de relatie van de plaatselijke overheid met de burger. Dat is volgens Van der Windt ook de rode draad in het verkiezingsprogramma. „Er zijn steeds meer activiteiten in de buurten en wijken. Daar ervaart men problemen ook het eerst en weet men vaak ook wat ér moet gebeuren." Het gemeentelijk ap paraat moet daar beter op inspe len, vindt Van der Windt. R'dA-fractievoorzitter Bert Kan del noemt als voorbeeld de Ko- ninginnelaan, waar een actieve bewonersvereniging enige tijd geleden een aantal problemen heeft gesignaleerd. Daar werd pas op ingespeeld toen een wethou der, in dit geval Van der Windt, werd ingeschakeld. „Maar het is natuurlijk fout dat het zo gaat," aldus Kandel, „omdat het om heel simpele dingen ging als kapotte lantaarns en slecht onderhouden groen." De ambtenarij moet daar beter op inspelen, vindt ook wethouder John Ranshuijsen, politiek ver antwoordelijk voor de verande ringen die erin de ambtelijke or ganisatie zijn doorgevoerd. „De ambtenaar is er voor de burger en niet omgekeerd," aldus Rans huijsen, die persoonlijk als be langrijk verkiezingspunt wijst op het onderwijs en de vorming van de jeugd van twee tot zes jaar. Daar is speciale aandacht voort in het PvdA-programma. Als mogelijke verschillen - ar.de- re partijen moeten hun verkie zingsprogramma nog presente ren - worden verder genoemd het verzet tegen meer wegen om en bij Vlaardingen en de keuze om het milieu voorrang te geven op de economie. Kijkeweg A2Ö, afeiagCapsïïe a/d fJssel. Gratis Boulevard &ueop vrijdagavord (koopavqnd) en zaterdag vanaf metrostation Alexander (bij Oosterhof). WAT EEN KEUS, WAT EEN STIJLEN. -0=7-o-O- - Internationaal wnnrn HH DE KLERK alshet om wonen gaat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1