17' De laatste echte dienst op de Hef Week Prinses Margriet opent Bloedbank Kamerleden bezoeken 'n wozoco GEB gaat abonneeradio uit de VS doorgeven Besluit over RTL 5 valt één dag voor start uitzendingen ;y-; 4, De van Islamitische omroep verliest zendtijd $0è ffi 'gp?. :tr h Cr -ffjt ^Éil fö Groene longen Rotterdams Dagblad Zaterdag 25 september 1993 Door Hilbert Nijzink Rotterdam - „Ik had jullie wel verwacht. Iemand van de krant of van de TV. Ik heb al zoveel men- sen hier op de brug gehad. Giste ren belde De Telegraaf, maar toen i had ik daar geen zin in." Mike - Koster heeft ze naar de collega van de middagdienst verwezen. Ook een filmploeg heeft hem de- - ze week al meermaals voor de "'voeten gelopen. Toen hij de eine- - ast voor een misstap wilde behoe- den, kreeg hij de wind van voren omdat hij in het beeld stond. Toch 1 vindt hij die belangstelling niet vervelend. „Ik vind het juist goed dat er aandacht aan besteed wordt." Want de Hef gaat hem aan het hart. ti Brugwachter, dat is zijn functie. Soms. Dan weer is hij rangeerder ^op het Centraal Station. Mike "Koster is een van de reserve-brug wachters van de Hef. Een functie ''•die hy zelf aangevraagd heeft, tweeëneenhalf jaar geleden. Hy wilde de avond-Havo gaan doen en de diensten op de Hef stonden toen al bekend ais rustig. Heel rustig. „Vroeger zaten hier twee 1 man. Een brugbediener en ie mand voor de machinekamer. Maar dat heb ik niet meer meege- maakt." Hy moest in twee weken 'het vak' Ieren. Voorheen werd daar wel twee maanden voor uit getrokken. Ook het aanzien van brugwachter daalde. Maar daar •••- geeft hij niet om. „Voor mij is ie dereen gelijk." Mike Koster heeft vandaag och tenddienst. Dat betekent om half zeven beginnen. Vier keer moet *T3e brug omhoog. Steeds op een vaste tijd. „We zitten hier in dienst van de scheepvaart,legt hij uit. „We zitten hier niet voor de trein." Het treinverkeer liep dan ook regelmatig vertraging op als de brug wat langer open bleef. Ondanks alle aandacht leek deze week er een als alle andere. „Ik heb er eigenlijk niet zo bij stil ge staan," zegt hy. „Tot vanmorgen. Door dat artikel in de krant werd ik er aan herinnerd dat het afgelo pen is." En dat doet hem wel wat. Hij voelt zich verbonden met de Hef. „Deze brug heeft voor de vas te brugwachters geen emotionele waarde," legt hij uit. Dat was ook regelmatig in de kranten te lezen. Maar voor Mike Koster ligt dat anders. „Ik heb Rotterdam altijd met deze brug gekend. Het is een monument. Het is het aangezicht van Botterdam." Hij vreest dat de brug gesloopt zal worden. „Dat gezicht, dat moet je dadelijk mis sen." En dat kan in zijn ogen ei genlijk niet. Het werk kon wel eens spannend zijn. Als de brug niet meer wilde zakken, bijvoorbeeld. Dat heeft Mike ook meegemaakt. „Ik mag het eigenlijk niet zeggen, maar deze brug is erg storingsgevoe- lig." Zo hebben collega's eens met een zwengel de brug op hand kracht weer naar beneden moe ten draaien. Met opluchting ver telt Mike Koster dat hij dat nooit hoefde te doen. „Ik heb wel een keer gehad dat de brug niet sto ringsvrij dicht ging. Dat was vorig jaar. Een heel gedoe was dat." Er moesten bussen aan te pas ko men om de reizigers verder te hel pen. Wat had hij wel willen mee maken, als brugwachter? De aan varing, in 1978. En vooral de plaatsing van de tweede Brienen- oordbrug. „Dat was een gedenk waardige nacht." Vermaken „Het is best leuk om hier te zitten, als je je weet te vermaken," zegt hij in het nu zo bekende hokje aan de zijkant van de beroemde brug. „Als je hier gaat zitten en je hebt niets te doen, dan duurt je dag zo lang." Hij neemt dan. ook altijd iets te lezen mee. „Ik hou ei genlijk helemaal niet van lezen. Maar ik wil graag alles weten. En waar moet je je wetenschap an ders vandaan halen?" Er staat een TVtje in de hoek, maar hij is niet zo'n TV-kijker. En al hele- maal niet van dagtelevisie. Hy heeft zich eens aan een roman ge waagd: Tortilla Flat van John Steinbeck. „Dat blijft me bij, omdat ik dat hier gelezen heb." Studeren hoeft hij niet meer, nu zijn school is afgeloptn. Hij had in een vast rooster op het Centraal Station opgenomen kunnen wor den. Maar dat wilde hij niet. Het bevalt hem wel als brugwachter. Hij vindt het niet erg om straks weer te gaan rangeren op het Cen traal Station. „Je moet toch wer- en. Je moet er zelf ook een beet je wat van maken." Maar het uit zicht op het dak van het brug wachtershuisje, dat zal hij toch wel missen. En af en toe ging hij met de brug mee omhoog, als een collega dienst had. „Dat doet me wel wat," zegt hij met ingehouden emotie. Rouwdag Op 23 oktober zal de Koningsha- venbrug, zoals de Hef bij de NS heet, voor het laatst door een brugwachter van de Spoorwegen bediend worden. De gemeente neemt het dan over. Brugwach ters van di' ernaast gelegen Ko- ninginnebru»; krijgen dan de Hef erbij. Maar treinen zullen er niet meer over rijden. „Misschien dat er straks wel iets komt als een Rotterdamse nationale rouwdag," zegt hij met een lach. Als hij straks zijn dienst erop heeft zit- Reserve brugwachter Mike Koster: 'Ik heb Rot terdam altijd met deze brug gekend. De Hef is het aangezicht van de stad.' Folo Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad ten en niet weet of hij nog terug zal komen in het zo vertrouwde hokje, dan zal hij nog wel even omkeken. Deze zaterdag zal hij voor het eerst in z'n loopbaan als brugwachter niet meer met de trein over het luchtspoor naar huis gaan. „Ik heb er geen be hoefte aan om met de stoomtrein de laatste rit te maken. Ik vind dat zo'n onzin. De mensen doen er nou ineens zo erg over. Dat vind ik niet nodig." Hy blijft ge woon. Dat is een positieve ge dachte die veel Rotterdammers met hem delen. Prinses Margriet heeft gistermiddag de nieuwe hoofdvestiging van de Bloedbank Rotterdam van het Rode Kruis geopend door een rode ballon te 'injecteren'. De prinses werd vorstelijk ont vangen in museum Poymans-van Beuningen, waar zij een stukje bijwoonde van een symposium over ontwikkelingen in de ge neeskunde door bloedtransfusie. Het ging in het bijzonder over haematopoietische groeifactoren. Heel wat wijzer toog het pro minente gezelschap daarna naar de Wytemaweg, waar de Bloedbank staat naast de nieuwbouw van het Sophia Kinderzie kenhuis. Prinses Margriet bezocht het donorcentrum, de bloed- opslag en de analyseruimte. Foto Gerhard van Roon/Rotterdams Dagblad Rotterdam Een uitgebreide po litieke delegatie bracht gisteren een (bliksem-) werkbezoek aan het zorghuis Jan Meertens in Rotterdam-Zuid. Zij bekeken hoe een woonzorgcomplex, wozo co, in de praktijk werkt. Een Wo zoco is zo ingericht dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blij ven wonen. Binnen tien jaar wil minister 1 d'Ancona dat de huidige verzor gingstehuizen worden omge bouwd tot Wuzoco's. Aanwezig waren ook Erica Terpstra (WD) en de Rotterdamse wethouder J. van der Schalk. Terpstra sprak in het Jan Meer- tenshuis met mevrouw C. Com- bee. De oude dame besprak met de WD'ster de voordelen van een wozoco. „Ik ben hier lekker mezelf, ik gaan naar bed gaan wanneer ik wil," aldus Combee. Zij vindt dat ze alles zoveel mogelijk zelf wil doen, „Iedereen wil dat toch?" vraagt ze aan Terpstra, die beves tigend antwoordt. Als Terpstra op weg is naar de volgende bewo ner, vertelt Combee verder. „Ik ben hier van alle gemakken voorzien. Hier zit je fijn, een ei gen huisje, een eigen bedoe ning." Het is nog maar de vraag of het bewonen van Wozoco's voor ie dereen toegankelijk is. Want óók de huursubsidie voor de ouderen staat op het spel. „Voor mensen met een AOW is het allemaal be angstigend," aldus bewoner A. de Bruin (88). Hij werpt zich op als woordvoerder van de bewo ners. Hij is bang dat veel mensen het niet meer kunnen bekosti gen. Zonder huursubsidie vindt De Bruin een huur van bijna ze venhonderd gulden wel erg duur. Voor de rest heeft hij het prima naar zijn zin in huize Meertens. De Bruin: „Het is hier ontstellend goed. De bar gaat open om half vier. Een borreltje drinken, een biljartje leggen of een potje kaarten." Rotterdam - Het Rotterdamse Energiebedrijf (GEB) gaat rond de jaarwisseling abonneeradio aanbieden via het kabelnet. Voor twintig tot dertig gulden per maand krijgt de luisteraar een di gitale tuner in huis, waarmee via achttien tot dertig kanalen mu ziek kan worden ontvangen, zon der reclame of gesproken woord. De abonneewerving gaat al bin nen enkele weken van start. De muziek van CD-kwaliteit wordt via satelliet aangeleverd vanuit de Verenigde Staten en door het GEB via de kabel doorge geven. Of het GEB ook zal mee doen aan de 'verkoop' van de abonneera dio, de organisatie en de admini stratie is nog niet zeker. Producer-', van abonneeradio is Digital Cable Radio, een onderne ming van muziekgiganten Time Warner en Sony. Dit bedrijf be schikt over tientallen radiokana len, elk met een eigen kleur, waaronder pop, rap, jazz, klas siek, country en western, en aan gevuld met Europese en in het bijzonder Nederlandse nummers. Via teletekst kan worden beke ken welk nummer op een bepaald ogenblik wordt gedraaid. Het is d. bedoeling dat in Nederland wordt begonnen met maximaal dertig kanalen. Luisteraars kun nen echter zelf kiezen hoeveel ka nalen ze willen ontvangen. Rotterdam - Burgemeester en wethouders van Rotterdam ne men vrijdag 1 oktober - één dag voor de start van RTL 5 - een be sluit over het toelaten van deze nieuwe commerciële zender op het kabelnet. Het GEB, dat de ka bel beheert, heeft voorgesteld Su per Channel tijdelijk van de kabel af te halen om RTL 5 vanaf 2 okto ber te kunnen doorgeven. De commissie Kunstzaken van de Rotterdamse gemeenteraad heeft al met het voorstel van het GEB ingestemd. Het GEB onderhan delt momenteel met Super Chan nel en RTL 5 over de financiële consequenties van het voorstel en over de vraag wie daarvoor gaat opdraaien. De drie partijen ne men daarover dinsdag een be sluit. Super Channel heeft een contract met het GEB tot eind dit jaar. De vraag is nu of RTL 5 bereid is de ze zender voor de resterende drie maanden 'uit te kopen'. Om wel ke bedragen het daarbij gaat, is niet precies duidelijk. Het GEB onderhandelt met iedere zender apart over het doorgeven van het signaal. Daarbij is een contributie van één gulden per aansluiting - het Rotterdamse kabelnet heeft ongeveer tweehonderdduizend aansluitingen - niet ongewoon. Super Channel hoeft door de komst van RTL 5 niet voor de eeuwigheid van de Rotterdamse kabel verbannen te worden. Op 1 januari 1994 al kan de zender te rugkeren. Het kabelnet zal dan worden uitgebreid met twee ka nalen, hetgeen mogelijk is door een technische uitbreiding van de band. Het andere kanaal wordt waarschijnlijk een reservekanaal. Rotterdam beslist in december over de indeling van de kabel voor 1994. Daarbij koir.t dan het hele pakket aan kanalen opnieuw aan de orde. Rotterdam is de laat ste in de regio die instemt met het doorgeven van RTL 5. In augus tus sloten de overkoepelende Ver eniging van Kabelexploitanten {de Vecai) en de omroepmaat- schappij CLT/RTL een model overeenkomst. Die voorziet in een contract met een looptijd van driejaar. In het eerste jaar wordt voor RTL 5 35 cent per kabelabonnee betaaid en in de resterende twee jaar 12 cent. De Vecai vroeg aan vankelijk een gulden. Rotterdam - De Islamitische Om roep Stichting (IOS) uit Rotter dam zal per 1 oktober haar zend tijd op radio en TV moeten af staan aan de Nederlandse Moslim Raad (NMR). Dat heeft rechter P. Boukema van de Raad van State gisteren bepaald. Het Commissariaat voor de Media besloot in juli dat ze de zendtijd voor de IOS zou intrekken, van wege ruzie in het bestuur. Het commissariaat was bang dat de IOS niet behoorlijk zou kunnen functioneren. Tegen deze beslis sing voerde de IOS donderdag een rechtszaak bij de Raad van State in Den Haag. Volgens de ad vocaat van de Islamitische Om roep Stichting, mr. R. de Lauwe re, zijn de conflicten inmiddels opgelost en is er geen reden meer om de IOS buiten spel te zetten. Daarbij is het de IOS een doorn in het oog dat haar zendtijd uitgere kend aan de NMR zal worden ge geven. Volgens haar is deze veel kleinere organisatie niet repre sentatief voor de moslims in Ne derland. Advocaat mr G. Weesing van het Commissariaat voor de Media zei tijdens de zitting in Den Haag dat er geen andere keus was. Er was al lange tijd een bestuurlijke chaos in het IOS en in juli zag het er nog niet naar uit dat de crisis snel zou worden op gelost. Om te voorkomen dat de moslims in Nederland helemaal geen eigen programma's meer zouden hebben, werd daarom ge kozen voor de NMR. Volgens Wecsing is NMR een bre de organisatie, waarin zowel Turkse, Marokkaanse en Suri naamse moslims zitten. Ook mos lims van andere nationaliteiten, vrouwenorganisaties en jonge renorganisaties zouden erin wor den vertegenwoordigd De rech ter heeft het commissariaat in Let gelijk gesteld. De overdracht van de zendtijd zal volgens de advocaten weinig con sequenties hebben voor de pro grammamakers. Zij kunnen hun arbeidscontract inruilen. Het is trendy in politieke partijen om te stellen dat gekozen afge vaardigden bij voorkeur niet lan ger dan een jaar of acht in een ge meenteraad of ander overheids bestuur moeten zitten. Er gaat de suggestie van uit, datje na zo veel jaren niet vers meer te gen de stand van zaken aankijkt. Men veronderstelt dat nieuwko mers een frissere opinie kunnen verwoorden. Hier zit stellig enige waarheid in, maar het zegt in feite alleen iets over de kwaliteit van de gekozen bestuurders die niet wisten te voorkomen dat ze tot saaie pieten vervielen. Het dogma, dat periodiek vers bloed nodig is, kan wel eens een al te onbesuisde doorstroming op gang brengen. Met ernstige hart kloppingen en hersenbloedingen tot gevolg. Het zou een regelrech te ramp zijn, als bijvoorbeeld een wethouder die ergens twintig jaar zit, alleen weg moet omdat zijn partij toevallig het modieuze mot to huldigt dat de tijd rijp is voor wat anders. Daarmee gooi je wel twintig jaar ervaring weg. Zoiets is alleen te billijken, als die wethouder totaal is ingedut. Want ervaring van slaapkoppen telt niet. Wie naar de doorstroming in een willekeurige gemeenteraad kijkt, ziet dat in een periode van zo'n acht a twaalf jaar een groot scheepse vernieuwing plaats vindt - zonder dat de kwaliteit aanmerkelijk verbetert, immers, de politiek zit in een dip, horen we tegenwoordig maar al te vaak. De structurele wisseling van de wacht, zowel in Rotterdam als in de meeste gemeenten rondom in de Rijnmond, heeft enkele grote nadelen, die helaas onbesproken blijven. Het continue stuivertje wisselen schaadt het principe, dat regeren vooruitzien moet zijn. Het beperkt doorgaans de visie van onze bestuurders tot een ter mijn van pakweg vier jaar - tot de volgende verkiezingen. Ik zal een actueel en concreet voorbeeld noemen om aan te tonen, hoe stad en regio daaronder lijden. In Rotterdam is met name onder die volkstuinders, waarvan Jaap van de Scheur voorzitter is, grote beroering ontstaan over een plan om hun tuincomplexen te ver plaatsen naar de randen van de bebouwde kom. In het kader van de 'compacte stad' lijkt het de ge meente dienstig om hier en daar wat groene gaten te dichten. Als je de stad optimaal volbouwt, is het beter mogelijk om het groene landschap rond de stedelijke ag glomeratie te sparen voor verdere aantasting. Dat is op zichzelf be schouwd waar. Een raadslid, dat nog niet zo lang meeloopt, zal voor die theorie beslist gevoelig zijn. Er is echter ook een periode ge weest, waarin stadsuitbreiding bovenaan de agenda stond, ten einde de hoogst noodzakelijke 'groene Iongen' in het stedelijk milieu geen geweld aan te doen. De gedachte was m die tijd. dat parken en plantsoenen behalve hun recreatieve waarde ook een functie hadden om zuurstof te produceren, afgezien nog van ver der ecologisch nut. Groene linten door de stad waien de longen die de belendende woonwijken nodig hadden. Ook die veronderstelling bevat op zichzelf beschouwd veel logica. Het gemiddelde raadslid dat pas kwam kijken was er abso luut van gecharmeerd. In mijn eigen stad heb ik echter op die manier zowel parken als polders de vernieling in zien gaan. En wie de plattegrond van de Rijnmond vergelijkt met kaar ten van een paar decennia gele den, ziet dat volbouwen en uit bouwen elkaar afwisselden als de hoogste waarheid. Wisselende theoneen, die zich beurtelings een geldigheid kon den verwerven omdat de meeste bestuurders nog niet zo lang meeliepen, hebben telkens meer groen aan gort doen gaan. Ik weet ook wel dat de bevolking groeit, wat nieuwe woonwijken noodzakelijk maakt. Dat is mijn punt niet. Maar het is ergerlijk, dat tegenstrijdige visies om beur ten upgelu doen - en eikaar te niet doen! Regeren zou pas echt vooruitzien zijn, als een bepaalde optiek op gewichtige zaken eens een halve eeuw kon standhouden. Volkstuinders zijn al veel te lang de zigeuners van de samenleving.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2