Waterweg 9 'Minder wethouders in Vlaardingen' Vlaardings eenakterfestival slaapt in Brandersfeesten ondanks slechte weer toch succes Weinig bekijks voor mijnenveger Wethouders nemen zijdeur ECV Minder werk door regionale samenwerking en zelfstandige bedrijven Van Vollenhoven naar heropening Grote Kerk Nieuwe lijsttrekker voor WD Maasland Voor verkrachting twintig maanden cel geëist Banken getild voor 1/2 miljoen Vechtpartij aan Singel Appeltaart vat vlam Ziekenhuis in na vechtpartij Man schopt tegen taxi Man vliegt bocht uit Aanrijdingen met letsel Twee inbraken in zelfde pand Van der Steen wil naar de Tweede Kamer Rotterdams Dagblad Maandag 27 september 1993 Schiedam - Een 25-jarige Schiedammer is aangehouden omdat hij een aantal banken voor in totaal 464.500 gulden had opge licht. Hij runde een reisbureau/verze keringskantoor en sloot voor zo'n dertig cliënten leningen af waar bij hij gebruik maakte van valse salarisspeciheaties en valse werk geversverklaringen. Omdat alle cliënten van een uit kering leefden ontstonden er be talingsmoeilijkheden, waarna de zaak uitkwam. Schiedam - Aan de Singel in Schiedam is vrijdagavond rond half twaalf een. massale vechtpar tij geweest waaraan zo'n 20 a 25 mensen deelnamen. Twee man nen uit Botterdam moesten zich laten behandelen omdat ze met een pistool op het hoofd waren ge slagen. De oorzaak van de vecht partij is de politie nog onbekend. Schiedam - Aan de Nic. Beets- straat in Schiedam is zondagmid dag rond half twee brand ont staan omdat een appeltaart in een magnetron vlam vatte. Omdat de bewoners niet thuis waren moest de politie de deur forceren om het vuur te kunnen blussen. Vlaardingen - Na een vechtpartij in een horecazaak aan de Westha- venkade te Vlaardingen is een 21- jarige vrouw uit die plaats met in wendig letsel opgenomen in het Holy Ziekenhuis. Een en ander gebeurde zaterdag omstreeks 00.40 uur. De .vrouw werd lastig gevallen dooi; pten,^afige Vlaar- dinger, ,.hetgédXL. éftWlèidde dat ze hem'eén'fiap.&ïaèt' gezicht gaf. Dat nam de man niet en er ontstond egn vechtpartij waar mee ook de vriendin van de man zich bemoeide. De eerste vrouw dolf uiteindelijk het onderspit. Zij kreeg schoppen in. gezicht en buik. De man is in ctfc.lpop van de nacht aangehouden. Vlaardingen - Een ontevreden man is gisteravond door de politie opgepakt wegens vernielingen aan een taxi. Hij had daar tegen geschopt omdat hij niet werd meegenomen op de Van Hogen- dorplaan. De taxi was al bezet. Vlaardingen - Een 25-jarige Rot terdammer is zaterdag omstreeks half een 's nachts op de Maas- sluissedijk in Vlaardingen uit de bocht gevlogen en in een sloot te recht'gekomen. Hij kwam met de schrik vrij. De auto moest worden weggetakeld. Vlaardingen - Een 47-jarige Vlaar- dinger is zaterdagmiddag met verwondingen naar het Holy Zie kenhuis gebracht nadat hij met zijn brommer tegen een auto was gebotst op de Van Beethovensin* gel. De man had geen voorrang gegeven, waarschijnlijk omdat hem het zicht werd belemmerd door een geparkeerde vrachtauto. Zaterdagavond werd een 30-jari- ge voetganger, een Vlaardinger, op de kruising Van Hogendor- plaan/Van der Duijn-van Maas damlaan door een auto geschept bij het oversteken. Hij is vooron derzoek naar het Holy Zieken huis gebracht. Vlaardingen - In een winkel aan de Van Hogendorplaan te Vlaar dingen is in de nacht van zater dag op zondag twee keer ingebro ken. In de zelfde nacht is ingebro ken in een snackbar aan de Van Hogendorplaan. Er werden gok kasten opengebroken om geld mee te kunnen nemen. Eerder werd er ingebroken bij een sportcomplex aan de Zwa- nensingel. De toegangsdeur van de kantine bleek geforceerd, zo word zaterdagnacht geconsta teerd. Ook hier was al eerder in gebroken. Schiedam - Het slotweekend van de Brandersfeesten in Schiedam heeft nauwelijks hinder onder vonden van het slechte weer. Tienduizenden bezoekers trok ken zaterdagavond en zondag on danks de regenval, gewapend met paraplu's, naar de binnenstad voor de jazz-nacht en zondags markt. Niet alle activiteiten gingen giste ren door maar de deelnemers aan het standwerkersconcours op het Broersveld, trosteerden de regen buien Over belangstelling had den ze niet te klagen. Ook bij het muziekpodium op de Koemarkt viel de interesse ontzettend mee. Honderden mensen dromden bij een om de optredens van de ar tiesten te kunnen zien. Op de na bijgelegen terrasjes werd de nat tigheid eveneens getrotseerd. Alsof er geen vuiltje aan de lucht was, werd er door de doorweekte bezoekers gegeten en gedronken. De avond ervoor was het al niet veel anders geweest. De Hoogs traat trok de meeste mensen. Ze zorgden vooral bij de cafés 't Paard, 't Weeshuis en Pacha voor flinke opstoppingen. Daar werd jazz-muziek gespeeld. Café Het Vierkantje daarentegen, zette bij jazznacht-organisator Joop Leur kwaad bloed. In strijd met de af gegeven vergunningen werd daar toch gebruik gemaakt van ver sterkers. „Dat is niet de af spraak," baalde Leur. De muzieknaeht verliep zonder problemen. De reinigingsdienst van het ONS had de volgende ochtend wel de handen vol aan het opruimen van het nodige glaswerk. MilieucontroJeurs Mari Dingenouts en Theo van der Meer kwamen op hun fiets niet ver met hun rondje door het centrum. In een mum van tijd hadden ze een lekke band en moesten ze het karwei lopen afmaken. „Maar," vond Dingenouts, mede-organisa tor van de zondagsmarkt, „we hebben over animo niet te klagen gehad. Als er zelfs met dit weer nog zo veel volk op de been komt, mogen we weer van een succes spreken." Op muziekgebied werd de toon weer eens aangegeven door café De Unie. Op de parkeerplaats er voor stonden zaterdag en zondag artiesten van naam. Ze trokken honderden muziekliefhebbers. Gisteravond stonden saxofonist Hans Duifer en 'regio-ster Rick de Vïto op de planken en gaven een puik optreden weg. Zoals ge bruikelijk viel het bier nauwelijks aan te slepen. Het enige dat eigenlijk wel in het water viel was het vuurwerk waar mee de Brandersfeesten officieel werden afgesloten. Door al de nat tigheid haperde menige vuurpijl en viel de tekst van bengaals vuur op het dak van het stadskantoor niet te lezen. Het kon de duizen den toeschouwers in de stromen de regen niet deren. De laatste klap werd beantwoord met luid applaus. Vlaardingen De Vlaardingse wethouder Ton van der Steen (Stadsontwikkeling) heeft ambi ties voor de landelijke politiek. Hem is gevraagd of hij mee wil dingen naar een plekje op de kies lijst voor D66 als volgend jaar een nieuwe Tweede Kamer moet wor den gekozen. Daar heeft hij positief op gerea geerd. Van der Steen is nu een van de 130 kandidaten voor die D66-iijst. Zijn plaats is nog niet Van der Steen bevestigt zijn inte resse. „Dat klopt," klinkt het zuchtend, omdat hij eerst de le den van zijn afdeling had willen informeren. „Daarom wil ik er nu ook nog niets over zeggen. Nee. ik vind het niet leuk dat het is uitgelekt." aldus de kandidaat- parlementarier. D66 vergadert vanavond. Vlaardingen - Het aantal wet houders in Vlaardingen gaat in de volgende raadsperiode terug van vij f naar vier, als het aan het huidige college ligt. In de begroting voor de komen dejaren is al rekening gehou den met een wethouder min der. Dat scheelt 120.000 gul den aan uitgaven. Daar komt nogeens een bezuiniging op de post secretaresses bij, goed voor 60.000 gulden. In de begroting voor 1994 kondigt het college deze maatregel aan. Het schrijft weliswaar in de meer jarenbegroting niet teveel be leidsmaatregelen te willen ne men omdat die door de volgende gemeenteraad moeten worden uitgesproken, maar meent wel dat die met een wethouder min der kan besturen. Dat is geba seerd op de wetenschap dat het college van B en W minder te doen krijgt met de komst van een nieuw regiobestuur. Dat komt er op zijn vroegst overigens pas op 1 januari 1997. Minder te doen Verder heeft het college minder te doen gekregen door de verzelf standiging van het nutsbedrijf en de komst van een geprivatiseerd woningbedrijf. Ook de grotere zelfstandigheid van de gemeente lijke diensten, waardoor er op hoofdlijnen bestuurd gaat wor den, betekent dat wethouders minder voor allerlei zaken wor den ingeschakeld. De bezuinigingen leiden er mede toe dat de onroerend zaakbelas ting (OZB), de vroegere OGB, niet met 2,5 procent maar met 1 pro cent wordt verhoogd in '94. De ge meenteraad had die verminde ring overigens al geëist bij de be handeling van de Voorjaarsnota. Extra geld Het college stelt voor om volgend jaar (extra) geld uit te trekken voor onder meer de stadsvernieu wing (2 miljoen gulden), onder houd fietspaden (0,25 min), het re giobestuur {0,25 min), de komst van een ombudsman/functie (45.000), de opvang van vluchte lingen (150.000), fusies in het on derwijs (150.000) en de wijkwerk- plaats (180.000). Vacatures weg Dat geld moet niet alleen via de OZB binnenkomen, maar ook door bezuinigingen op de sport velden (130.000), kortingen voor de Stichting Welzijn 90 (100.000), stringenter begrotingsbeleid (150.000) en de verwachting dat de privatisering van het CAl-net meer opbrengt, te weten 530.000 gulden. Hel totaal aan bezuinigingen dat Vlaardingen volgend jaar moei doorvoeren overschrijdt overi gens de drie miljoen gulden. Voorgesteld is, zoals eerder ver meld. enkele tientallen vacatures te laten vervallen. V" -v De mijnenveger Vlaardingen heeft zaterdagmiddag enkele tientallen mensen begroet tijdens de twee uur dat het vaartuig bezocht kon worden. Het schip lag afge meerd aan de Maasboulevard en was in Vlaardingen op bezoek. Er zouden ook al vanaf 's morgens elf uur enkele demonstraties worden gegeven, maar die vielen vanwege het slechte weer in het water. Vandaag is de Vlaardingen weer vertrokken. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Het Educatief Cen trum voor Volwassenen (ECV) is zaterdagochtend officieel 'ge kraakt'. De nieuwe huisvesting aan het Dr. Wibautplein 47 was zo goed beveiligd dat de wethouders Aöri Reijnhout (wijk- cn buurtbe heer) en Aad Wiegman (onder wijs) er niet in slaagden het co- deslot te openen. Heel toepasselijk moesten zij een rekensom maken om achter de code van het slot te komen. De op lossing bleek goed, alleen de code bleek anders ingesteld te zijn. Via een van de zijdeuren kwamen de wethouders uiteindelijk naar bin nen. Na veel gelach en gepuzzel kon het slot worden gekraakt en lie ten zij de eerste bezoekers, die zich door enkele kubieke meters ballonnen moesten worstelen, met de verhuisde school kennis maken. „Dit was voor mij een van de leukste openingen. Normaal ge sproken weet je ai wat er allemaal gaat gebeuren, maar dit was voor mij ook een verrassing," zei Aad Wiegman toen hij eindelijk de kans kreeg de cursisten en docen ten te feliciteren met het nieuwe pand. Het ECV dat eerst in de Stadhou derslaan was gevestigd, is een in stituut voor basiseducatie in Schiedam voor Nederlanders en buitenlanders van achttien jaar en ouder. Voorheen zaten op de plek zo'n zes winkels. Het ruimtegebrek van het ECV en het beleidsplan van Reijnhout, namelijk een impuls geven aan Nieuwland, hebben er toe geleid dat de school midden in de woon wijk zit. Open School voor 55-plussers, een Opfriscursus Nederlands, Re kenen op de basisschool en Wer ken aan een baan zijn enkele cui - sussen die op het programma 1993/1994 staan. De cursisten, op dit moment ongeveer zevenhon derd, krijgen vanaf deze week les in een van de twaalf splinternieu we, vrolijk ingerichte lokalen aan het Dr. Wibautplein of in een van de vijf andere lokalen in de de pendance aan de Nieuwe Haven. Morgenavond houdt het ECV nog een spelavond voor cursisten en woensdagmiddag een wouwen- feest en kinderactiviteiten. Geïn teresseerden die zich op willen geven voor een van de cursussen kunnen vanaf vandaag ook te recht aan het Dr. Wibautplein. Maasluis - Mr. Pieter van Vollen hoven zal op woensdag 3 novem ber de Grote of Nieuwe Kerk in Maassluis heropenen. De Grote of Nieuwe Kerk is in 1639 als een van de eerste protestantse kerken gebouwd. Het interieur van de kerk laat een belangrijk stuk van de geschiedenis van Maassluis zien. In maart 1943 werd de kerk ge troffen door een bombardement en pas in 1947, na een eerste res tauratie, is zc weer in gebruik ge nomen. Van januari 1991 tot no vember 1993 heeft zowel het exte rieur als het interieur een ingrij pende restauratie ondergaan. De restauratie van het godshuis heeft ruim vijf miljoen gulden ge kost. Een deel van het geld is op gebracht door de Maassluise ge meenschap. Het leeuwedeel werd echter betaald uit voor de monu mentenzorg bedoelde Rijksgel- den. Dc echtgenoot van prinses Margriet en oud-Schiedammer Pieter van Vollenhoven heropent de kerk uit hoofde van zijn func tie van voorzitter van het Natio naal Restauratiefonds. Maandag 27 september ROTTERDAM Ahoy'. UB 40. 20.00 uur. St.Lau- renskerk. Nazomerconcert, 20.15 uur. Rotown. Club Yellow Moon, 22.00 uur. De Twijfelaar. Brèm Brèm, 22.30uur. Bibliotheekthea ter. Lezing door het Theosofisch Ge nootschap; 'Mens, Ken uzelf'. 20.15 uur. Dinsdag 28 september VLAARDINGEN Harmonie. Brekend Vaatwerk (theaterworkshop voor ouderen), 14.00 uur. Filmzaal Stadsgehoor zaal. De grote vriendelijke reus, 14.00 uur. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: The hand that rocks the cradle' (12) dag. 16.45-19.15-21.45. Calypso 1: 'The piano' (12) dag. 6.45-9.30. Calypso-2: 'Belle van Zuylen' mada me de Chamère' (al) dag. 6.45- 9.30. Calypso-3: 'Light sleeper' (12) dag. 6.45-9.30 Cinerama 1: The Fugitive' (12) dag. 4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Dave' (al) dag. 4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Cliff- hanger' (16) dag. 4-6.45-9.30. Ci- nerama 4: 'Guiltyassm' (16) dag. 4- 6.45-9.30.1max Theater: 'Sharks' (al) di.t/mvr. 2-8.30. 'Het Grote Bar rière Rif (al) di.t/m vr. 3-7.30. Lan taren/Venster 1: Trois couleurs: bleu' dag. 8-10. Venster 2: 'Senso' dag. 7,30. 'Het evangelie volgens Mattheus' dag. 9.30. Venster 3: 'Bad Lieutenant' dag. 8-10, rrta.al- leen 8. 'Sneak Preview' ma. 10. Ven ster 4: 'Calendar'dag. 8. 'La chasse aux papillons' dag.10. Lumière 1: 'Shver' (16) dag.1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Indecent proposal' (al) dag. 6.45.9.30. Lumière 3: 'Last action hero' (al) dag. 6.45-9.30. Lu mière 4: 'Hotshots' (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Rex: 'Sex corruption' (18) dag. 12. doorl.voorst. Thalia; 'In the line of fire (16) dag.1.15-4- 6.45-9.30. Maasland - De plaatselijke afde ling van de VVD m Maasland komt tijdens de gemeenteraads verkiezingen in maart met een tot dusver in de lokale politiek onbe kende als lijsttrekker voor de dag. Als dc ledenvergadering er op 15 november mee instemt, wordt de liberale kandidatenlijst aange voerd door drs. L. Lauwaars (48). Van de dertien raadszetels in Maasland bezit de WD er mo menteel één, die wordt ingeno men door Dirk Oosterlee. Na drie raadsperiodes acht Oosterlee de tijd gekomen om zijn plaats be schikbaar te stellen. De voordracht van Lauwaars is in zoverre verrassend, dat Rob Bou- man achter Oosterlee momenteel als duo-raadslid fungeert. Bou- man verving op die plaats Wim Paardekoper, die tijdens de huidi ge zittingsperiode zijn functie be schikbaar stelde. Leo Lauwaars komt oorspionke- lyk uit Schiedam en woont sinds 1986 in Maasland. Hij is register accountant van beroep. Hoewel de kandidatenlijst van de WD nog definitief moet worden vast gesteld. is wel zeker dat Paulien Bouvy achter Lauwaars de twee de plaats inneemt. DoorManette Olsthoorn Twee oude vrienden zitten aan een tafel en spelen een partijtje schaak. Er is een vrouw in het spel. Wederzijdse irritaties. Her inneringen aan een verloren vriendschap. Uiteindelijk gaat ook de liefde dood. 'Schaakstuk', uitgevoerd door de cursusgroep van het Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel (VCA), is een stuk over de wisselwerking van liefde en vriendschap. Geschreven door Steven van Galen van het U- trechts Schrijverscollectief, ge speeld door Fakkelleden Ron van Herpen en Colin Ferguson op het Vlaardingse eenakterfestival. Aan de 18e editie van het festival dat vrijdag- en zaterdagavond in de Harmonie werd gehouden, de den acht amatcurtoneelgroepen mee, waarvan vijf uit Vlaardin gen. Ze speelden voor een slecht bezette zaal, voor een vrienden en familicpubliek. Dat kreeg op haar beurt voorgeschoteld: orgi- nahteit van Toverlei, een knappe monoloog door Rita Hoogen- boom. verrassend toneel van het VCA. teleurstellend Tsjechov-re- pertoire, een langdradige bewer king van Harold Pinter en 'la- chen-gieren-brullen' met Varia. De voorzitter van het VCA, Judith Kioesen. kijkt vanuit het publiek, soms met 'gekromde tenen', naar de passerende voorstellingen. Ze krijgt het idee dat een aantal ama teurverenigingen zich er wat al te gemakkelijk vanaf heeft ge maakt. Kluchten horen eigenlijk niet thuis op een eenakterfesti val, vindt ze. „Je hoort dingen te doen die je niet of nauwelijks voor een eigen publiek speelt. Ook als dat betekent dat je dan een keer onderuit gaat." Blij is ze met Toverlei uit Leider dorp. Deze groep had ze in juni gezien op een eenakterfestival in Delft, waar ij de eerste prijs won nen. Hun voorstelling Beklim elke berg, gebaseerd op de Sound of music vindt ze orgineel en grappig. „Het is leuk, maar er zit ook nog iets achter." Het festival begon in 1973 tijdens het 700-jarig bestaan van Vlaar dingen, De bedoeling is toneel verenigingen experimentele en dieperliggende stukken te laten spelen. „Amateurs spelen vaak voor een publiek van familie, vrienden en donateurs, die pro bleemloze stukken willen zien," licht Kroesen de doelstelling toe. „Met eenakters kun je verder gaan." In de beginperiode van het festi val, toen nog compleet met een jury, werden de rapporten na af loop in een grote kring bespro ken. „Dan vielen de klappen, maar je had er tenminste wat aan." Twee jaar geleden zijn ook de onderlinge besprekingen van het toneel verdwenen. Het tweejaarlijkse eenakterfesti val moet worden wakker ge schud, vindt de voorzitter. Als het aan haar ligt worden er de volgen de keer geen uitnodigingen meer verstuurd, maar moeten vereni gingen cn groepen zich zelf in schrijven voor het festival, dat landelijk zal worden aangekon digd. Een kritische jury zou de deelnemers weer moeten beoor delen. „Amateurtoneel is pleziei, maar er mag ook wel een beetje prestatie achter staan." Den Haag/Schiedam - ,.Er is hele maal niets van waar. Ze was niet naakt. Ze probeert me gewoon een oor aan te naaien." Dat was de reactie van een 21-jarige inwoner van Schiedam vrijdagmorgen bij het gerechtshof in Don Haag, waar hij terechtstond op beschul diging van verkrachting van een ex-vriendin. De procureur eiste een gevangenisstraf van twintig maanden, evenveel als de straf waartoe de rechtbank in Rotter dam de man in juni veroordeelde. De man heeft steeds in alle toon aarden ontkend dat hij de vrouw tot geslachtsgemeenschap heeft gedwongen. Wel geeft hij toe haar in haar huis in Schiedam te heb ben bedreigd en keüiard tegen een kast te hebben geduwd. „Ik was heel kwaad," zei de man. De reden daarvan was dat de vrouw niet kwam opdagen bij de burgerlijke stand voor het schijn huwelijk met een illegale man, dat de Schiedammer zorgvuldig had gearrangeerd. Hij zou daar voor dertienduizend gulden van de illegale vreemdeling krijgen; aan de vrouw zou hij achtduizend gulden afschuiven. Toen ze niet op het stadhuis ver scheen en de vreemdeling hem onder druk zette, ging de Schiedammer woedend naar het huis van zijn ex-vriendin, sloeg een ruitje in cn dwong haar een excuusbrief aan de bedrogen1 vreemdeling te schrijven. Daarna verplaatste dc ruzie zich naar de slaapkamer, waar de vrouw ver kracht werd. Zo vertelt de vrouw het en zo be schrijven de twee politiemensen, die door buren gewaarschuwd werden, de toestand. Zij 2agen een naakte, huilende vrouw en de Schiedammer, die zich snel aan kleedde. In een condoom werd sperma gevonden, waarvan in het Gerechtelijk Laboratorium een DNA-profïel werd gemaakt. Dat profiel kwam overeen met dat van de verdachte, maar deze blij ft ont kennen geslachtsgemeenschap met de vrouw te hebben gehad. Het hof doet over twee weken uit- snraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1