15 Schravenlant sluit overeenkomst met HES De Pelmolen ook monument van conflicten &Ntoovun lcclLibt1cliQ «'Mlf MI i m ryjgenda Boosheid over plannen voor polder Betere vooruitzichten op het volgen van internationaal onderwijs IBM Groeten uit Wonderful Vlaardingen Nieuwsbrief over Sociale Vernieuwing Open huis Hargahoeve Bewegingsles voor 55-plussers Concert in Orgelloods Computers in Holy Achtste Furieade-mars 'Bloemfabriek' van Van Dusseldorp stond zeventig jaar geleden ook lang leeg 'SBm i lui üi üi ill lm lm m m aim Üi Rotterdams Dagblad Woensdag 29 september 1993 Kan het Stedelijk Museum in Schiedam op tegen het Guggenheim Museum, zodat de kunstminnende Richard uit dé States hier neer strijkt? Is het Liesveld-viaduct een toeristische concurrent van de Chinese Muur, zodat Lin Pi Dao een dagje Vlaardingen doet? Kan het Hoekse strand wedijveren met de Cote d'Azur, zodat Jean-Paul hier komt pootje baden? De plaatselijke WV-directeuren menen van wel. De drie steden heb ben een grote toeristische potentie, zeggen ze- „De kansen en moge lijkheden zijn enorm" om „...{vul de plaatsnaam in) te promoten". Vooral de ligging aan de Nieuwe Waterweg beschouwen ze als een „uniek toeristisch product" en een „balkon, van waaraf de omvang en de dynamiek van het wereldhavengebied beter te zien zijn dan vanaf welke andere lokatie ook". Zeg Bill, hoor ik de lieftallige Jane in Knoxville Tennessee al tegen haar man zeggen. Zullen we deze zomer naar Vlaardingen op vakan tie gaan? Bill vindt dat wel een goed idee. Dus ze pakken hun kof fers, vliegen naar Schiphol, nemen een kamer in het Delta Hotel en klik-klik-klik doet de camera vanaf het balkon met uitzicht op het wereldhavengebied. Wonderful, kirt Jane. Dynamic, jubelt Bill En ze schudden hun hoofd om hun stadsgenoten, die de voorkeur gaven aan het Partenon boven Shell Pernis. Thuisgekomen belegt het enthousiaste tweetal een dia- en video avondje. De burgemeester en de dominee, de notaris en de hoofdre dacteur van de plaatselijke Gazette, allen snellen naar het huis van onze globetrotters om zich te verlekkeren aan al dat moois uit Vlaar dingen. Boten varen, van links naar rechts over het scherm en van rechts naar links, het gezelschap nipt aan de schelvispekel en aan het eind van de avond is iedereen zeer onder de indruk van het „toe ristisch product" Niéuwe Waterweg. Een jaar later zijn Delta Hotel, Ibis Hotel en Campanile te klein ora alle toeristen te herbergen. De klonen van Jane en Bill laten zich en masse fotograferen aan de oevers van de machtige rivier, de plaatse lijke horeca doet goede zaken met haar „Waterweg Menu", een slim me ondernemer verkoopt flesjes „Genuine Waterweg water", de Veerdienst Vlaardingen-Pemis breidt baar dienstregeling uit, wet houder Ranshuijsen (Financiën) wrijft vergenoegd in zijn handen "want de toeristenbelasting stroomt binnen en de postzakken van de PTT puilen uit met honderden ansichtkaarten uit „Wonderful Vlaar dingen". DICK VAN DER LUGT De commissie voor de Sociale Vernieuwing heeft ge constateerd dat niet overal in Schiedam bekend is hoeveel verschillende projecten er lopen. Dat komt ten dele omdat niet op elk sociaal-vernieuwend pro ject nadrukkelijk het etiket 'Sociale Vernieuwing' wordt geplakt. Omdat toch al de behoefte bestond om meer te doen aan de uitwisseling van informatie over de stand van zaken rond diverse projecten, is besloten een nieuwsbrief uit te brengen. Die verschijnt maande* lij ks en wordt op ruime schaal verspreid onder ieder een die iets met de Sociale Vernieuwing heeft te ma ken. Met de open dag die zaterdag 2 oktober in dierente huis Hargahoeve wordt gehouden, wil het personeel aantonen dat in een dierenasiel niet alleen maar zie lige dieren zitten. Volgens de beheerder van het die rentehuis aan de Sportlaan zitten er juist huisdieren die zeer gezond en levenslustig zijn. In vele gevallen vinden de dieren dan ook een nieuw tehuis. In De Hargahoeve kunnen de bezoekers zaterdag een kijkje achter de schermen nemen en de inzen dingen van een eerder uitgeschreven fotowedstrijd beoordelen. De dierenvrienden zijn er van 10.00 tot 15.00 uur welkom. In Kluphuis Oost wordt maandag 4 oktober (13.30- 14.30 uur) een gratis proefies 'bewegingsleer' gege ven voor ouderen vanaf 55 jaar. De cursus bewe gingsleer is er op gericht de ouderen hun lichaams houding te leren verbeteren. De lessen worden elke maandagmiddag van 13.30 tot 14.30 uur gegeven en deelname kost vijftien gulden per blok van zes lessen. Vlaardingen De Orgellüöds van J. van de Ende aan de Wille- moordseweg 3, net over de Vlaardingse grens, vormt zaterdag 2 oktober het decor voor een concert. Gast- speler is Jan van Westenbrugge uit Wateringen. Vanaf 20.00 uur verzorgt hij het herfstconcert op het orgel. Er is ook samenzang. Een toegangskaartje kost vijf gulden en de koffie is gratis. Wijkcentrum Holy is zaterdag 2 oktober omgetoverd tot computercentrum. Die dag wordt in het gebouw aan de Aristide Brtandring door computerclub Rijn mond een speciale dag voor hobbyisten georgani seerd. Aan deze dag wordt deelgenomen door diver se verenigingen uit de regio. Het is de bedoeling de bezoekers te laten zien wat zo al mogelijk is met een (hobby-)computer. Tevens kunnen ze kennis maken met de clubs en de syste men van onder andere Atari, Commodore en MSX. Ook worden er eomputerspullen verkocht. De hobby-computerdag wordt gehouden van 10.00 tot 17,00 uur. Wandelaars uit Maassluis en omstreken kunnen ko mend weekeinde aan hun trekken komen. Tijdens de Furieade wordt door wandelsportverteniging VTM de gelijknamige wandelmars georganiseerd. Men kan kiezen uit de afstanden vjj f, tien, twintig en dertig kilometer. De Furieademars wordt voor de achtste keer gehou den en iedereen die de eerder gekozen afstand af legt, krijgt een herinneringsspelu. Startpunt is de gymzaal aan de Parkietstraat en daar moeten de wandelaars zich voor 18.00 uur weer melden. Op za terdag kan men vanaf 8.Ö0 uur al aan de wandel. De starttijd op zondag is vanaf 9.00 uur. Deelname kost vijf gulden. Tippelaars die geen prijs op de beloning stellen, betalen de helft. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - Atheneum-leerlingen van de gemeentelijke scho lengemeenschap Schravenlant krijgen in het vervolg betere vooruitzichten op het volgen van internationaal gericht onder wijs. Dat is het doel van de samenwerkingsovereenkomst die de Schiedamse school aangaat met de Hogeschool voor Economi sche Studies (HES) te Rotterdam, De overeenkomst moet de door stroming van VWO-leerlingen van Schravenlant naar de inter nationale afdeling van de HES sterk bevorderen en vergemakke lijken. Leerlingen op Schraven lant die het atheneum gaan vol gen, kunnen kiezen voorde zoge noemde VWO+-stroom. Naast de gebruikelijke vakken die alle VWO-seholieren moeten volgen, krijgen de leerlingen in de VWO+*stroonr als extra vakken Russisch en/of Spaans. Die twee vakken worden in nauw overleg met de HES verzorgd. De HES garandeert de aspirant- studenten, die de VWO-stroom met goed gevolg hebben doorlo pen, dat ze in het eerste jaar van de HES of ISER (International School of Economics) in Rotter dam worden toegelaten. De ISER is de Engelstalige opleiding com merciële economie die in 1990 door de HES als internationale school is gestart. Tijdens die op leiding worden uitwisselingspro gramma's met negen hogescho len en universiteiten in Europa cn de Verenigde Staten georgani seerd. De HES/ISER heeft belang bij de toeloop van VWO-leerlin gen omdat zij de uitwisselings programma's met Spanje en Mos kou wil intensiveren. De samenwerkingsovereenkomst tussen de HES en Schravenlant werd gisteren in het stadhuis offi cieel ondertekend door wethou der Wiegman (onderwijs) en de voorzitter van het college van be stuur van de HES, drs. J. W. L. Stubbe. - tS&l 2* i- - J8L> es -s? ff m M ju ■II. illl Bf »iï M M ,,r -ssr m [in' in ni in in De 'bloemfabriek' van Adriaan van Dusseldorp uit 1873 zoals hij stond afgebeeld op drukwerk uit die tijd. Tien jaar later zal de verplaatsing van ketelhuis en schoor steen naar de overzijde van de Westhavenkade plaatsvinden en de uitbreiding met een nieuwemachirekamer en graansilo meteen verhoogddak, waardoor de karak teristieke vorm ontstaat die nu nog aanwezig is. Door Ben van Haren Vlaardingen - Armoe is troef in Vlaardingen in 1841, als de Schiedamse kandidaat-notaris en koopman Johannes van Dussel dorp eigenaar wordt van de in vei ling gebrachte molen De Bonte Os op de hoek van de Galgkade en Westhavenkade. Het gaat slecht met de visserij, de belang rijkste bedrijfstak. De zeilloggers liggen in de haven als gevolg van allerlei nieuwe wetgeving. De 56-jarige telg uit een oud Bra bants molenaarsgeslacht koopt de molen voor zijn zoons Adriaan (21 jaar) en Corstiaan Gerrit(20). Zijn oudste zoon, ook Corstiaan geheten, is 32 en arts in Wer kendam. De twee twintigers beginnen in de Vlaardingse molen onder de firmanaam 'Gebr. Van Dussel dorp' een handel in rijst en een pellerij. Vijf jaar later nemen zij het eigendom over voor 3400 gul den, de prijs die vader had be taald. De jongste Corstiaan is dan al getrouwd. Het nieuwe bedrijf draait uitste kend en in 1849 laten de broers een tweede molen bouwen, dich ter naar het Westerhoofd, De Hoop. Het plan om ook een dub bele korenwijn- en jeneverstoke rij te beginnen wordt gedwars boomd door GS. Toch komt er uitbreiding. In de vorm van een stoompellerij. Met stoom als nieuwe krachtbron kunnen de gebroeders de pelste nen laten draaien wanneer en in het tempo dat hen het beste uit komt. Over windkracht kan je ge middeld slechts 150 dagen per jaar beschikken en bij toenemen de wind gaan de molenstenen soms zo snel draaien dat gerst en rijst ertussen gebroken in plaats van gepeld worden. In 1852, Adriaan is dan ook ge trouwd en woont in een nieuw huis tussen de twee molens in, vragen de ondernemende broers toestemming aan het gemeente bestuur tot het bouwen van een stoompelmolen en krijgen goed keuring. Onder twee voorwaar den. Modern Onbekend met de moderne tech niek, wil het stadsbestuur alle ri sico's uitsluiten en stelt als voor waarde bij uitgifte van de grond dat de erfpachters „vergoeden al le schaden welke het later mogt blijken dat door deze fabriek aan dc stedelijke eigendommen mogt worden veroorzaakt". De andere voorwaarde is ter be scherming van de windvang van de molens De Vrijheid en De Roos aan de Galgkade. De stoompel molen mag niet hoger worden dan 8 ellen (5,52 meter). Daar is weinig van terecht geko men. Het begint met een correctie van het ontwerp door de inmid dels aangetrokken machinist. Hij waarschuwt voor het bij hoge wa terstanden nat worden van een stoommachine op de begane grond. Prompt wordt besioten de machine hoger te plaatsen en daarvoor het gebouw twee ellen hoger te maken. „In het belang der nijverheid" verleent de ge meenteraad toestemming. De molenaars van de Galgkade, die er niet gelukkig mee zijn, zien vervolgens tot hun ergernis dat de nieuwbouw van de broers Van Dusseldorp zelfs veel hoger wordt dan zij hadden gevreesd. De bouw is nog niet voltooid als zij consta teren dat de pelmolen al tot an derhalf maal de oorspronkelijke 5,5 meter reikt. Zij eisen afbraak van alles wat boven de toegestane hoogte is opgetrokken. De Van Dusseldorpen klimmen ook in de pen en laten de inder haast bijeen geroepen raad we ten, dat „tot onze groote verwon dering en spijt" de toegestane hoogte met „ruim een el" is over troffen. Ze vragen goedkeuring om de bereikte hoogte te mogen handhaven omdat verlaging on doenlijk is „en de oprichting der fabriek onmogelijk zou maken." De raadsleden Van Warmelo en Van Gijn kunnen niet geloven, dat „persoonen welke eene zoo groote onderneming daarstellen, zich niet vooraf van de omvang en aard daarvan zekerheid zouden hebben verschaft". In ieder geval behoren ze dat te doen en moeten ze niet klagen over schade door eigen verzuim. Burgemeester Van der Drift zegt ervan over tuigd te zijn dat de ondernemers niet moedwillig te hoog hebben gebouwd. De meerderheid van de raad steunt de burgemeester. De stoompelmolen, genaamd De Rijsthalm, blijft gehandhaafd op ongeveer 8,5 meter. Bloemfabriek De zaken van de gebroeders gaan uitstekend. Een heel grote klap maken ze tijdens de Frans-Duitse oorlog door de verkoop van rijst aan het Franse leger. In die tijd scheiden de wegen zich van de twee broers. Adriaan ziet meer toekomst in de fabricage van meel, terwijl Corstiaan vasthoudt aan de pellerij. De jongste krijgt alle bestaande gebouwen en Adriaan een groter deel van de enorme rijstvoorraad. die zc op dat moment hebben. Modernist Adriaan laat in 1872 door Ateliers de Construction de L. J. Marie uit Marchienne au Pont (bij Charleroi) in België zijn 'bloemfabriek' ontwerpen. Het vijf verdiepingen tellende pand met een lengte van 41 meter, een breedte van 13 meter en een hoog te van 21 meter wordt, op 22 meter lange palen, opgetrokken aan de haven, schuin tegenover zijn huis. In het najaar van 1873 komt de 'Stoommeelfabriek De Maas' ge reed. Twee jaar later breidt Adriaan zijn bezit uit met de ou de, bij de splitsing naar zijn broer gegane panden. Hij koopt ze van zijn schoonzus, die weduwe is sinds Corstiaan in 1874 op 53-jari- ge leeftijd is overleden. Adriaan verplaatst de opslag naar de oude panden en laat in de fabriek een tweede stoommachine en naast de al aanwezige tien nog vier paar molenstenen plaatsen. De ontwikkelingen in de meelfa- bricage gaan steeds verder en de familie Van Dusseldorp, behalve twee zoons van Adriaan neemt ook de zoon van de arts in het be drijf deel, komt met nieuwe uit breidingsplannen. Het kolenop- slagterrein, het ketelhuis en de schoorsteen gaan daarin naar de andere kant van de Westhavenka de en de fabriek wordt verlengd. Dit plan ketst af op de voorwaar den die het gemeentebestuur stelt met betrekking tot wateraf voer van de openbare weg, die tussen het bezit van de Van Dus seldorpen blijft doorlopen. De on dernemers weigeren die voor waarden en dreigen om in Vlaar dingen niet verder uit te breiden. Wel vragen ze goedkeuring voor do bouw van een nieuw ketelhuis met stoomleidingen hoog over de weg heen naar de fabriek. Aan de zuidzijde wordt het pand alleen uitgebreid met o.a. een nieuwe machinekamer. Voorts wordt een deel van het dak verhoogd voor de graansilo. De 'bloemfabriek' krijgt in 1883 de vorm, die het nu met sloop bedreigde pand nog heeft. Naar Rotterdam Het bedrijf floreert en dat succes steekt schril af tegen de zorgelij ke, ouderwetse visserij, waar na aarzelend geëxperimenteer pas in 1896 dc eerste op stoom aangedre ven logger een nieuw tijdperk in luidde. In 1899 werken op Adriaans bloemfabriek al 63 per soneelsleden, die allen ter gele genheid van het zilveren jubi leum van het bedrijf een spaar bankboekje krijgen. De oud-ge- dienden met een bedrag van meer dan 400 gulden. Als aan het begin van deze eeuw Duits patentbloem voor zware concurrentie zorgt, besluit de dan in het bedrijf gekomen jonge gar de van Van Dusseldorp tot de bouw van een nieuwe, grotere, tweede fabriek. Vlaardingen vin den ze hiervoor geen geschikte vestigingsplaats. In het sterker industrialiserende Rotterdam met zijn zeehavens en uitgebrei de spoorwegnet komt aan de Brielschelaan in de zomer van 1914 de moderne vestiging ge reed. De Eerste Wereldoorlog zorgt vervolgens voor stagnatie in het bedrijf. De in Vlaardingen om zijn sociale optreden zeer populaire 'meneer Willem' Drossaart Van Dussel dorp (kleinzoon van de dokter) zag niets in het Rotterdamse avontuur en liet zich in 1912 uit kopen. Hij verplichtte zich daar bij om vier jaar niet actief te zijn in de meelfabricage. In 1916 is hij echter president-directeur van NV Meneba. de door de coöpera tieve bakkers van Nederland op gerichte meelfabriek. In 1919 neemt Meneba het oude familie bedrijf van de Van Dusseldorpen, NV Stoommeelfabrieken De Maas v/h A.M. van Dusseldorp Co, voor vier miljoen gulden over. Voor het Vlaardingse bezit komt een speciale regeling, waardoor in januari 1921 ir. C. J. van Dussel dorp (Adriaans kleinzoon) eige naar kan worden van de oude 'bloemfabriek' met bijbehorende pakhuizen, voor 250.000 gulden. Hij mag er echter geen bloem meer fabriceren en de gehele in ventaris wordt daarom geveild. De pakhuizen aan de Westhaven kade worden wel verhuurd maar de fabriek langs de Buitenhaven staat twee jaar leeg. De Pelmolen In 1924 koopt een Groningse graanhandelaar de fabriek voor 215.000 gulden. Meneba schrapt dan het overeengekomen concur rentiebeding waardoor de geheel op electrokracht werkende nieu we erwtensplitterij NV De Hol- landsche Pelmolen cr kan begin nen. De werkelijke eigenaar hiervan blijkt de Duitse aardappelzet- meelgigant Hildcbrandt te zijn, die door heel Europa fabrieken sticht. De Groningse graanhande laar is commissaris van de Hol landse NV, die als president-com missaris heeft Willem Dros saart van Dusseldorp (tevens pre sident-directeur van Meneba). Duitsers hebben de dagelijkse lei ding bij De HollandscLe Pelmo len tot 1937, als de inmiddels 64- jarige Drossaart van Dusseldorp zijn commissariaat al enkele ja ren heeft ingeleverd. Hij overlijdt in januari 1945 in Den Haag. Na de oorlog wordt De Pelmolen als vijandig vermogen geconfiskeerd en in 1947 als draaiende fabriek te ...koop aangeboden. In'1957,-drie dagen nadat een grondige vernieuwing van de bij de watersnood in 1953 deels aan getaste installatie gereed is geko men, vindt een stofexplosie plaats en ontstaat brand in de centrale stofafzuiging. Het vuur ver spreidt zich razendsnel. Een deel van het dak en verschillende vloeren zijn in de vlammenzee bezweken, maar de muren blij ken niet ontzet. De kwaliteit van het bouwwerk uit 1873 maakt her stel mogelijk. In 1959 kan De Pel molen weer volop draaien. In 1973, als er 92 mensen werken, gaat het bedrijf op in het concern Koninklijke-Scholten Honig, dat vijfjaar later failliet gaat. De Cen trale Suiker Maatschappij (CSM) neemt dan Hollandse Pelmolen BV over en zet de produktie voort. Dit levensmiddelenconcem bouwt zelfs nog een nieuwe loods bij. Vier jaar geleden verkocht CSM het bedrijf De Pelmolen aan een dochter van Cebeco Handels- raad, maar niet het onroerend goed. In het voorjaar van 1990 staakt Cebeco de activiteiten van het Vlaardingse bedrijf en komt het nog steeds aan CSM toebeho rende pand leeg te staan. Zij heeft het voornemen om het overgeble ven industriemonument te slo pen. Bron: 'Van Bloemfabriek tot Pel molen' van E.TJ. Eikema en H.A.B. Neleman, Historisch Jaarboek 1984. Woensdag 29 september VLAARDINGEN Harmonie. 'Liefdesschijnbewegin- gen' (theater), 20.00 uur. Gemeen teraad, 19.30 uur. MAASSLUIS Schuurkerk. Zigeunerjazz, 20.15 uur. ROTTERDAM De Doelen. Rotterdams Philharmo- nisch orkest, 20.15 uur. The Act. Jamsessie, 20.00 uur. Ahoy'. UB 40, 20.00 uur. Thelonious. Open podium met De Kweekbak, 21.00 uur. De Twijfelaar. Carlos Salsa Descarga.22.30uur. Rotterdamse Schouwburg. 'Andona' en 'Gegij zeld', 20.15 uur. Luxor Theater. Hans Dorrestijn, 20.15 uur, Lanta ren/Venster. De onthoofde hand, 20.30 uur. Theater Bonheur. Het Theater van het Geheugen. 20.30 uur. Correct Studio Café. Open ta lenten podium, 21.00 uur. Donderdag 30 september SCHIEDAM Artoteek (Bachplein). Tentoon stelling 'ÏOO werken in bruikleen' (V m 14oktober)KlubhuisZuid. Naai les, 9.30-11.00 uur. Café Podium. Jamsessie. 21.00 uur. VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert, 12.45 uur. Stadsgehoorzaal. Theater van de lach, 20.15 uur. Harmonie. Grand theater cabaret diner, 19.30 uur. Filmzaal Stadsgehoorzaal. Chaplin, 14.00 en 20.30 uur. MAASSLUIS Koningshof. Cursus kunstgeschie denis, 13.30 uur. Bridge, 19.45 uur. ROTTERDAM St.Laurenskerk. Lunchconcert, 12.45 uur. Luxor Theater. Ladies Voices, 20.15 uur. De Doelen. Rot terdams Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. Zaal De Unie. Portret tengalerij: Olivier Messiaen, 20.30 uur. Nighttown. De Dijk, 21.00uur. Baroeg. Jamsession, 21.00 uur. Rotterdamse Schouwburg. 'An dorra' en 'Gegijzeld', 20.15 uur. Theater Zuidplein. Jango Edwards, 20.15 uur. Theater Bonheur. Het Theater van het Geheugen, 20.30 uur. Lantaren/Venster. De ont hoofde hand, 23.00 uur. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: The hand that rocks the cradle' (12) dag. 11.45-14.15-16.45-19.15- 21.45. Alhambra 2: 'Under Suspi cion' (12) dag. 6.45-9.30. Calypso 1: The piano' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-2: 'Belle van Zuylen' madame de Charrière' (al) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Calypso- 3: 'Light sleeper' (12) dag. 1.15.4.6.45-9.30 Cinerama 1: The Fugitive' (12) dag. 1.15-4- 6,45-9.30. Cinerama 2: 'Dave' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Cliffhanger' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'Guilty as sin' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Posse' (16) dag. 6.45-9.30. Corso; The fugitive' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Sharks' (al) di.t/m vr. 2- 8.30. 'Het Grote BarriereRif' (al) di.t/ mvr. 3-7.30. LantarervVenster 1: Trois couleurs: bleu' dag..8-10. Venster 2: 'Senso' dag. 7.30. 'Het evangelie volgens Mattheus' dag. 9.30. Venster 3: 'Bad Lieutenant' dag. 8-10, Venster 4: 'Calendar' aag. 8. 'La chasse aux papillons' dag. 10. Lumière 1: 'Sliver' (16) dag.1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Indecent proposal' (al) dag. 6.45.9.30. do. ook 1.15-4. Lumiè re 3: 'Last action hero' (a!) dag. 6.45-9.30 do. ookl. 15-4Lu m ïère 4: 'Hot Shots' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Rex: 'Sex corruption' (18) dag. 12. doorl.voorst. Thalia: 'In the line of fire (16) dag.1.15-4- 6.45-9.30. dat dit gebied bestemd moet wor den voor open landschap en voor dc Oranjetunnel." Volgens de Hoekse deelraads voorzitter maakt de bouw van de Oranjetunnel heel andere moge lijkheden los. De Maasvlakte en de Betuwespoorlijn worden dan voor de tuinders heel makkelijk bereikbaar voor het verladen en verschepen van hun produkten. Dc deelraadsvoorzitter consta teert dat de plannenmakers ach ter de feiten aanlopen. „Zij base ren een deel van hun stellingen op de aanleg van dc Oranjehaven. Maar in het vervolg van het Ha- vcnplan 2010 van dc gemeente Rotterdam is die haven op de noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg al niet meer terug te vinden." Hoek van Holland - Voorzitter Doorn-van der Houwen van de deelgemeente Hoek van Holland is boos omdat ze niet officieel is ingelicht welke recente plannen er zijn rond de Oranje Buitenpol der. „Het is toch eigenlijk onge hoord dat we uit de krant moeten vernemen dat anderen bezig zijn om ons grondgebied te bestem men voor een agrarisch distribu tiecentrum," zegt ze boos. „Ze hebben zelfs niet het fatsoen kunnen opbrengen om ons als deelgemeente Hoek van Holland het rapport toe te zenden. Ik heb dat min of meer toevallig in han den gekregen." Dnorn-van der Houwen is het ove rigens totaal oneens met de con clusies die in het rapport worden getrokken. „De deelgemeente- raad heeft al eerder uitgesproken

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2