13 Grote opknapbeurt voor Maasboulevard Plan voor nieuwe museumkade in de Oude Haven 1 Bernardusschool maakt kans op onderwijsprijs Uitzichtterras, speeltuin en Schreiershuisje worden aangepakt Ook SP boos over groenonderhoud Raad kritisch over ROM-project Kunstwerk met spiegel toont geschiedenis Joop doet 't Labyrinth in andere handen College naar provincie voor Pelmolen-plan Krant niet bezorgd? Kelderbox brandt uit Videorecorders gestolen Twee vrouwen van 84 beroofd Autodief vast na achtervolging Winkeldieven komen niet ver Motorfiets gevonden 84 Prenten Vrijdag] oktober 1993 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 I 3131 BTVlaardingen tel: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam Joop de Jong heeft zijn benoeming aanvaard als lid van de gemeenteraad voor de PvdA. Het vroegere raadslid, dat in 1990 als gevolg van de verkie zingsnederlaagvan de sociaal-de mocraten niet in de raad mocht terugkeren; volgt Hans van Kleef op als lid van de twaalf personen tellende fractie. Van Kleef trad onlangs terug als wethouder en raadslid. De Jong had enige bedenktijd no dig voordat hij de benoeming aan vaardde, De PvdA'er was actief als bestuurslid van de Woning bouwvereniging Schiedam (WBS) Deze functie is volgens de statu ten niet te combineren met het lidmaatschap van de gemeente raad. De Jong heeft uiteindelijk gekozen voorde raad en zyn func tie bij de WBS opgezegd. Vlaardingen - Het voormalige open jongerencentrum Labyrinth aan de Zomerstraat in Vlaardin gen wordt door de gemeente ver kocht. Er zal 350.000 gulden voor worden betaald. De gemeente had gehoopt meer dan het dubbele van dit bedrag voor het pand te krijgen. Het pand wordt eigendom van de Amsterdammer P.G. Post, Hij wil er onder meer een oefenruimte voor muziekgezelschappen van maken en er incidenteel muziek uitvoeringen in laten verzorgen. De gemeenteraad is met de ver koop akkoord gegaan. Ook na de waarschuwing van wethouder Ranshuijsen dat de bovenverdie ping gebruikt gaat worden voor het maken van muziek. „En er kunnen problemen ontstaan als daar ook muziek worden ge maakt," Vlaardingen - Binnen twee we ken onderneemt het college van B en W van "Vlaardingen een laat ste poging bij de provincie om de met sloop bedreigde vroegere meelfabriek De Pelmolen aan de Westhavenkade van de sloop te redden. Volgens wethouder Rans huijsen hebben hij en zijn PvdA- collega Van der Windt in het colle ge voorgesteld die stap te zetten. De Pelmolen dreigt een prooi voor de slopershamer te worden omdat er geen appartementen in kunnen worden gebouwd. De pro vincie Zuid-Holland kan dit niet toestaan omdat de Wet Ge luidhinder dat verbiedt. Er wor den door de industrie aan de over kant van de Waterweg teveel deci bellen geproduceerd om woning bouw toe te staan, Ranshuijsen denkt dat De Pelmo len alleen met appartementen, te redden is. De vestiging van een architectuur-instituut in het pand, zoals geopperd is, acht hij op financiële gronden niet reëel. De Pelmolen staat al jaren leeg. De eigenaar CSM heeft er geen bestemming en geen kopers voor en de bouwkundige staat van het pand levert steeds meer risico's op voor de veiligheid. l Bel OIO - 4004.444 en 't komt in de bus! Schiedam - De Maasboulevard in Schiedam krijgt een flinke opknapbeurt. De populaire recreatievoorziening op het meest zuidelijke puntje van de stad wordt opnieuw ingericht. De na druk komt te liggen op het grote uitzichtterras naast restaurant La Duchesse. Bootjes kijken op deze plek moet volgens de Dienst Gemeentewerken in de toekomst weer het hoogtepunt worden van een uitje naar de Nieuwe Maas. Hoewel de Maasboulevard nog steeds tot de belangrijkste trek pleisters van de stad behoort, vol doet het uitzichtterras totaal niet meer. De zitplek ligt gedeeltelijk verscholen achter hoge planten, waardoor het voor veel wande laars niet aantrekkelijk is er te gaen zitten. De hoge beplanting ontneemt de bezoekers ook ge deeltelijk het zicht op het water. Verder is het terras verzakt en verkeren de zitbankjes in slechte staat. De oude beplanting wordt gedeel telijk verwijderd en maakt plaats voor bomen die een brede groei wijze hebben. Het is de bedoeling dat de bomen een aaneengesloten 'dak' vormen waaronder het aan genaam zitten is. Verder wordt het natuursteen op het terras her steld en komt er een hellingbaan om het uitzichtpunt over het wa ter beter bereikbaar te maken voor rolstoelers en kinderwagens. Naast het uitkijkterras wordt ook de nabijgelegen speelplaats opge knapt. Dit langs de Jachthaven laan gelegen plekje is met name in trek bij de jeugd uit de Gorzen. Doordat de speelplaats niet goed afgebakend is van de rest van het park, ondervinden kinderen vaak last van honden. Ter verbetering van de situatie wordt er een gaashek van een meter hoog ge plaatst. De verbeteringen aan de Maas boulevard gaat 150.000 gulden kosten. Ook een particuliere on dernemer gaat een bijdrage leve ren aan het verbeteren van de kwaliteit van de Maasboulevard. Het verpauperde Schreiershuisje op het aan de boulevard grenzen de Hoofd wordt opgeknapt door projectontwikk elaar SSN. Voor de opknapbeurt van het uit de 19e eeuw stammende gebouw tje heeft SSN, ook de bouwer van naburige appartementencomplex Maashove, 20.000 gulden beschik baar gesteld. Tegenwoordig is het huisje een pleisterplaats voor ou dere Gorzenaren. In vroeger da gen wuifden schippersvrouwen op deze plek hun echtgenoten uit. Hier heeft het gebouwtje haar naam aan te danken. Door Ben van Haren Vlaardingen - Nog dit jaar, zover- wacht de stichting Museumkade, begint in de Oude Haven bij het Visserijmuseum in Vlaardingen de bouw van een heuse toeristi sche attractie. Een museumkade met eigen aanlegsteiger, een re plica van de oude stadskraan en een rond de oude top van de vroegere vuurtoren van IJmuiden gebouwde ontvangstruimte voor groepen museumbezoekers. De gemeente, de provincie en de Eu ropese Commissie zijn bereid er geld in te steken, de WV en de Kamer van Koophandel juichen het plan toe. Het plan is een uitbreiding van het anderhalf jaar geleden gelan ceerde plan voor de herbouw van de laatste, houten Stadskraan, die vroeger in Vlaardingen werd ge bruikt om onder meer nieuwe masten in de zeilloggers te hijsen. Die kraan was gepland op de ha venkade tegenover het vroegere Waaigat, de Vetteoordsekade. Stichtingvoorzitter Jan Madem: „De bevolking, het bedrijfsleven en fondsen liepen warm om zo'n stukje historie terug te halen naar onze stad. Er kwamen echter ook bezwaren van het bedrijfsleven aan de Westhavenkade, dat vreest dat haar bereikbaarheid in gevaar komt en parkeerplaatsen worden opgeofferd. Hiermee geconfron teerd zijn wij gaan nadenken over een oplossing. Wij kozen voor de plaatsing van de fundering van de kraan in het water van de haven en dachten toen aan het aanbren gen van vlonders daaromheen. Een van onze sponsors, architect Wijnand Houdijk, heeft daarna het idee ontwikkeld om met de stadskraan een museumkade in de Oude Raven aan te leggen en het al enige jaren ongebruikt staande lichthuis van ue IJmui- dense vuurtoren op K- nemen in een ontvangstgeiègenheid voor een bus vol toeristen," Museumdirecteur Frits Loomed; er zegt; „Steeds vaker worden wij geconfronteerd met vragen van busondernemingen, die een mu- seumbezoek in het programma van een dagtocht willen opne men. Hun eis is wel, dat er gele genheid is voor het drinken van een kop koffie of het nuttigen van een uitsmijter. Nu ontbreekt ons daarvoor de ruimte." Alleen de bouw van een Stads kraan was begroot op 550.000 gul den, waarvan het grootste deel reeds was ingezameld. Yocr het nieuwe plan is 1,1 miljoen gulden nodig en daarvan moet nu nog drie ton geworven worden bij fondsen en sponsors. Stichtings voorzitter Jan Madera is ervan overtuigd, dat het ondanks de economische recessie zal lukken om dit gat in 1993 te dichten. Dat zal ook wel moeten, want de Vlaardingen - SP-fractievoorzit- ter Poppe kondigt aan het college van B en W bij de behandeling van de begroting stevig aan te zul len pakken over het groenonder houd in Vlaardingen. Het college heeft laten weten in de huidige si tuatie geen verandering te willen brengen, ook al sprak de gemeen teraad eerder dit jaar in een motie uit dat dit wel moest. Grote groepen huurders betalen via hun servicekosten voor het onderhoud van openbare stukken groen, waar weer andere groepen huurders dat niet hoeven te doen. De Socialistische Partij strijdt al jaren om aan deze misstand een einde te maken. Dat leek begin dit jaar succes te zullen hebben toen een motie van de VVD werd aangenomen waarin B en W werd opgedragen die zaak recht te trekken. Het zou de ge meente mdjoenen guldens gaan kosten - gesproken werd van twintig miljoen gulden - en dat is voor het college reden om de situ atie te laten zoals die is. „Het geld is er niet," aldus wethouder Rans huijsen (Financiën). Poppe; „Dat had dan gezegd moe ten worden toen de motie werd aangenomen. Ook toen was be kend wat de kosten zijn. Niemand kan zeggen dat 'ie dat niet wist, ook niet het CDA en D66, die de motie hebben gesteund. Dit muis je krijgt nog een staartje. We ko men er bij de begrotingsbehande ling natuurlijk op terug." De WD verwierp eerder al de op stelling van het college. De metzeven tien meter bo ven het Visse- rijmuseum uit torende Stadskraan is op een, schuin in de Oude Haven, nieuw aan te leggen mu seumkade gepland. Daarnaast komt op lager niveau een open ont vangstruimte in aansluiting op het zes meter hoge lichthuis van de Umuiden- se vuurtoren. Computertekening architect Wijnand Houdijk, door de provincie te verdelen Re- navalsubsidie van 175.000 gulden uit de Europese ruif komt alleen naar Vlaardingen als dit plus min stens eenzelfde bedrag aan ge meentelijke subsidie voor eind dit jaar wordt besteed. De provin cie is extra op zijn qui-vive omdat ze eerder meemaakte dat ze bij Vlaardingen reeds betaalde subsi die voor een toeristische route 'Van 't Hof naar 't Hoofd' kon te- 'Reflecties van detoekomst' heet dit kunstwerk van de Haagse kunstenaar Jozef van der Horst. Het is deze week opgeleverd. De opdracht is verstrekt in verband met de herinrichting van het Liesveld en omgeving. De maker heeft zich laten leiden door de geschiedenis van de stadzegt hijDie feiten, vastgelegd op foto's, hebben het kunst werk de vierkante vorm gegeven. Van der Horst spreekt van een fotografisch beeld van het verleden, afgewisseld door zacht ge kleurde spiegelplaten, die deze tijd reflecteren. Hij haaidedefo- to's onder meer uithoekjes over oud-Viaard'rngen. Foto Roei Dijkstra rugvorderen omdat het project fi nancieel onhaalbaar was voor de gemeente. Zover komt het nu niet, meent Madem. „We hebben dankzij de steun van particulieren, bedrij- ven en enkele fondsen, waaron der het Schiedam-Vlaardingen- fonds en het Anjerfonds, al ruim vierhonderdduizend gulden bin nen. Tel daarbij de al door de ge- jmeente toegezegde 200.000 en de aan Renaval gevraagd 175.000 naast de zekerheid, dat er nu meer komt dan alleen maar een stadskraan. Een haalbaarheidsonderzoek van de brouwerij Oranjeboom was po sitief en de afdeling toerisme van de Kamer van Koophandel con stateert dat zo'n aandenken aan de visserij in Vlaardingen goed aansluit op andere toeristische ontwikkelingen in deze regio, zo als bijvoorbeeld de komst van een Gedistilleerd Museum in Schiedam. De Kamer zal deze nieuwe attracties laten opnemen in toeristenpakketten voor het Rijnmondgebied." Schiedam - De Sint Beraardusscchooi in Scliiedam is genomineerd voor de Nationale On derwijsprijs provincie Zuid-Holland 1993. Naast de basisschool uit de Bosboomlaan zyn ook de Rotter damse Oscar Romeroschool en de Poolster uit Dor drecht door de jury aangewezen als kanshebber. Initiatiefnemer van de Nationale Onderwijsprijs 1993 is het Instituut voor Nationale Onderwijs Pro motie (INOP). Het doel van de wedstrijd is de scho len de kans te geven met hun kwaliteiten naar bui ten te treden. Alle scholen in Zuid-Holland, onder- verdeeld in de categorieën basis- en voortgezet on derwijs, werden daarom in de gelegenheid gesteld een activiteit of project in te zenden uit de praktijk van het schooljaar'91-'92 of'92-'93. L De Bernardusschool zond een verslag met een.bij behorende videoband in van het Sinterklaas-pro ject over afval van twee schooljaren geleden. „We doen elk jaar met Sinterklaas, een project en dit leek. ohs ïvel representatief voor onre schöoV'. ver- telt mevrouw C. Reimerink, directeur van de school „Twee jaar geleden draaide alles om'afval. Het project omvatte een excursie naar het voorma- lig vuiloverlaadstation in Schiedam, lessen over ge scheiden hmsvuilinzamelmg en hergebruik vanaf- val en het gebruik van kosteloos materiaalbij handvaardigheidslessen. Zelfs in het jaarlijkse, to neelstuk stond afval centraalVv De Bernardusschool kwam dus door de voorronden 'i heen. Donderdag 7 oktober vindt in de Statenzaal van het Provinciehuis in Den Haag de prijsuitrëi- king plaats. De winnaars uit beide categorieën ont vangen een speciaal ontworpen kunstwerk en een nominatie voor de landelijke finale van de Nationa- Ie Onderwijsprijs. Omdat de. prijsuitreiking 's avonds van zeven tot circa half elf wordt gehouden, zullen de docenten wel maar leerlingen niét van de partijzijn. Vlaardingen - De Vlaardingse ge meenteraad plaatst kritische kanttekeningen bij het ROM-pro ject, het voornemen om in het Rijnmondgebied economische ontwikkelingen met verbeterin gen voor het milieu hand in hand te laten gaan. De raad heeft twij fel over de waag of het milieu zo wel voldoende verbeterd wordt. „We zijn er niet van overtuigd dat Vlaardingen zo op voldoende wij ze leefbaar gehouden wordt," zo verwoordde Van Veelen de kri tiek van zijn SGP/GPWRPF-frac- tie. Van den Berg van het CDA te kende aan dat het milieu in 2010 weliswaar verbeterd zal zijn, maar dat dan nog steeds de normen van het Rijk, zoals verwoord in het plan NMP Plus, niet gehaald zijn. „Stank en stof blijven problemen geven," aldus de confessioneel. VVD-raadslid Van Halteren- Schilder wees in dit verband ook met een beschuldigende vinger richting buitenland. Poppe van de SP vond dat de kiezers maar over het ROM-project moeten be slissen. Toch meende een grote meerder heid van de raad dat Vlaardingen moest meedoen aan het project. „Het milieu wordt nu gelijk ge steld met de economie. Dat is een verbetering," aldus Ten Have van de PvdA Wethouder Van der Windt (Milieu) wees erop dat het ROM-project ook belangrijk is voor de stedebouwkundige ont wikkeling van Vlaardingen. Hij sprak de verwachting uit dat er in de volgende eeuw zoveel minder lawaai wordt gemaakt door de in dustrie dat er langs het water weer gebouwd kan worden. Uiteindelijk stemden allen de SP en Groen Links tegen. Maassluis - In de Mimosastraat te Maassluis is gistermiddag een kelderbox uitgebrand. De brand weer kon weliswaar na tien minu ten het sein brand meester geven, moar toen hadden de bovenlig gende woningen al rookschade opgelopen en was de kelderbox helemaal uitgebrand. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. Maassluis - Uit een woning aan de Marelstraat te Maassluis zyn twee videorecorders gestolen. Ook een camera werd meegeno men. Gisteren is aangifte gedaan van de inbraak. Men kon binnen komen door een schuifpui op de eerste verdieping te verbreken. Bij een Chinees-Indisch restau rant in Koningshoek is vanmor gen in alle vroegte geprobeerd in te breken. Er is met een trottoirte gel een ruit ingegooid, maar er wordt niets vermist. Schiedam - Bij een 84-jarige vrouw uit Schiedam is gistermid dag een portemonnee gestolen in de Loeffstraat. Een ongeveer 25- jarige man trok in het voorbij gaan de tas van de vrouw open en stal de portemonnee. Hij ver dween richting Nieuwe Damlaan. In een supermarkt aan de Oranje straat in Schiedam is gistermid dag bij een andere vrouw, ook 84 jaar oud, een portemonnee grold. Een onbekende nam de porte monnee weg uit de boodschap pentas van de vrouw. Schiedam - Na een korte achter volging vannacht heeft de Schiedam se politie samen met Rotterdamse collega's een 19-jari- ge Rotterdammer aangehouden die een auto had gestolen. De man was in de Kommiezenlaan gesignaleerd en negeerde een stopteken van de politie. Enkele straten verder liet hij de wagen achter en ging er lopend vandoor. Met assistentie van de Rotter damse politie kon de man worden achtergehouden. Aan de St.Li- duinastraat is gisteravond ook een auto gestolen. Die auto werd even Later gezien voor een apo theek in de zelfde straat. In die apotheek werd ingebroken. De autodief/inbreker ging er daarna vandoor richting Van Beveren straat. Schiedam - In een supermarkt aan het Broersveld in Schiedam is gisteravond een 35-jarige vrouw uit Rotterdam betrapt bij het stelen van parfum. Onder zoek leerde dat ze ook elders ge stolen had. Ze is ingesloten. In een grootwinkelbedrijf aan de Broersveld zijn twee zusjes van 13 en 10 jaar uit Rotterdam betrapt. Ze hadden al diverse spullen ge stolen. Een winkeldief die was be trapt in een drogisterij aan de Hoogstraat kon ook worden beet gepakt. Maar omdat hij broodmes dreigde moesten omstanders hem laten gaan. Schiedam - De blauwe motorfiets die maandagmiddag in de 's-Gra- venlandseweg is gebruikt bij een overval op een werknemers van Eurotax is teruggevonden in de bosschages langs een pad naast een vijver bij de Poldervaart ter hoogte van het volkstuinencom plex Thurlede. De politie zoekt nog steeds getuigen die de over val hebben gezien of die zagen hoe de motorfiets werd achterge laten. Schiedam - Bij een verkeerscon trole op de Churehillweg in Schiedam zijn gistermiddag 84 bekeuringen uitgedeeld. 86 Be stuurders reden te snel, twaalf gingen er door rood licht en vier hielden zich niet aan de vakinde ling op de kruising met de Laan ■van Bol'Es.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1