1 Weinig kans op 'referendum-achteraf Familiebeurs Femina vanaf de start erg druk Ouderen voor Anderen goed bezocht glSit«s Rotterdams Dagblad j Duizenden handtekeningen nodig voor 'correctieve' volksraadpleging i Tussenpersonen slaan een brug naar Marokkaanse gemeenschap füS II is 'Knokploegen van homo's zijn actief in Rotterdam' Karpervissers houden vol Groter distributiecentrum Albrandswaard afgewezen M mm isiif iïiSS Sïltte Söl Meer informatie over gif geëist Overval Gewonden bij aanrijding «Ï*R Rotterdam Rotterdam - Wanneer er in Rotterdam een referendum wordt ingevoerd, dan zal het niet eenvoudig zijn het ook daadwerke lijk te houden. Wie een referendum wil houden naar aanleiding van een genomen raadsbesluit, moet ter ondersteuning zeker vele duizenden handtekeningen hebben verzameld. Vervol- gens wordt het referendum alleen serieus genomen, wanneer de gemeenteraad van te voren heeft gezegdmet de uitslagreke- ning te houden én wanneer meer dan 66 procent van de mensen zijn gaan stemmen, die ook voor de voorafgaande gemeente- raadsverkiezingen naar de stembus zijn gegaan. Die beperkende maatregelen vormen een onderdeel van de 'na dere uitwerking' van het voorstel voor de invoering van het referen dum, die het college van B en W de gemeenteraad volgende week presenteert. Bedoeling is dat er opnieuw een open debat plaats vindt over de volksraadpleging, nadat de gemeenteraad in april het college opdracht gaf de ideeën over het referendum eerst verder uit te werken. Het college wil een 'correctief re ferendum invoeren, dat wil zeg gen een 'referendum achteraf. Daarmee kunnen besluiten die de gemeenteraad eenmaal heeft ge nomen weer worden terugge draaid, of juist worden bevestigd. Dat de meningen ook binnen het college niet allemaal op dezelfde lijn zitten blijkt uit het voorne men dat ook de collegeleden zich tijdens het raadsdebat een defini tief oordeel over het referendum zullen vormen. WD-wethouder Van den Muijsenberg heeft zich, geheel in overeenstemming met het standpunt van de WD-frac- tie, altyd tegen het referendum verzet. In de nadere uitwerking van het voorstel het referendum in te voe ren wordt eveneens een aantal onderwerpen opgesomd die nooit en te nimmer voor een referen dum in aanmerking komen: over besluiten tot vaststelling van de gemeentebegroting en besluiten tot regeling van inkomsten uit lo kale belastingen mag het volk zich niet uitspreken. Het correctief referendum heeft alleen betrekking op besluiten die door de gemeenteraad zijn ge- Door Gert Onnink Den Haag - De provinciebestuur van Zuid-Holland wijst een verde re uitbreiding van het goederen- distributiecentrum in Albrands- waard voorlopig af. Dat blijkt uit een aanvullende nota op de Zuid- flankstudie, 'die het college van Gedeputeerde Staten gisteren naar buiten heeft gebracht. De zogeheten bestuursovereen komst over het complex pal langs rijksweg 15, waarin onder meer staat dat het terrein mag worden uitgebreid met dertig hectare in clusief een groene zone, zal nu niet worden opengebroken. In de Zuidflankstudie merkte het pro vinciebestuur nog op dat in ver band met een dreigend tekort aan bedrijfsterreinen een 'heroverwe ging' van dat bestuursakkoord over Albrandswaard 'gerechtvaar digd' zou zijn. Volgens de Zuidflankstudie dreigt er na het jaar 2000 buiten het Rotterdamse havengebied een tekort van ongeveer 175 hec tare bedrijfsterreinen, voorname lijk in de zwaardere hinderwetca tegorieën (recycling, contai nerservice en distributie). Ruimte hiervoor kan in de ogen van het provinciebestuur worden gezocht langs de nog aan te leggen rijks weg A4-zuid, in de Drechtsteden en bij Moerdijk. Als concrete plek wordt de kruising van de A4 met rijksweg 29 ten zuiden van Oud- Beijerland genoemd. Voorwaarde Volgens GS is de aanleg van deze A4 (het tracé Beneluxster-Klaas- waal) een 'absolute voorwaarde' voor woningbouw en bedrijfster reinen rond het Spui. Het zou ook een belangrijke voorwaarde scheppen voor verdere verstede lijking van Spijkenisse, merkt de provincie op. GS zijn verder wel akkoord ge gaan met de ontwikkeling van be drijfsterreinen bij de Charloisse Poort in Rotterdam, de zoge noemde A15-zone tussen het Vaanplein in Barendrecht en het rijkswegenknooppunt Ridder kerk, en van de polder Bolnes zuid. Dit gebied ten oosten van rijksweg 16 maakt deel uit van polder Nieuw-Reijerwaard in Rid derkerk. Smitshoek In de Zuidflankstudie stemmen GS ook in met de bouw van bijna negenduizend woningen in de Vi- nex-locatie Barendreeht-Smits- hoek. De gemeenteraad van Ba rendrecht ging daar eerder deze week al mee akkoord, zij het dat er nog wat voorwaarden zijn ge steld aan de nieuwe woonwijk. Er is nog geen duidelijkheid over de exacte grenzen en het bouwt em- po, waarin het gebied ten westen van Smitshoek moet worden be bouwd. Een kleine tweeduizend huizen van de bouwlocatie verrij zen op het grondgebied van Al brandswaard. In het nu nog agra rische complex ten oosten van rijksweg 29 moet ook ruimte ko men voor een bedrijfsterrein van 35 hectare. De woonwijk dient te worden ontsloten door midden van een zogenoemde tram-plus- verbiriding, met aanvullend bus vervoer. Het middengebied van IJssei- monde moet 'open' blijven, meent de provincie in de Zuid flankstudie over het stuk Lussen Hoogvliet, de A15-zone, de tot een ongeveer tweehonderd hectare recreatiegebied te verbreden Koedood-zone en de Oude Maas. De statencommissie voor Ruimte lijke Ordening praat op woensdag 13 oktober over de Zuidflankstu die en de aanvullende nota. Den Haag - In Rotterdam zijn knokploegen actief die mannen aanpakken die verscheidene malen homo's in elkaar hebben geslagen of beroofd. Dat heeft COC-voorzitter Cees van Wijk gisteren verteld bij de onthul ling van het Homomonument in Den Haag. Volgens Van Wijk zijn de knokploegen van homo seksuele mannen actief in de buurt van het museum Boymans-van Beuningen, waar een ontmoetingsplaats voor ho mo's is. „Homo's worden vier of vijf keer door dezelfde mensen in elkaar' geslagen. De daders worden soms wei opgepakt, maar ko men snel terug. Dan stappen de knokploegen eropaf en geven ze een pak slaag. Ik vind het schandalig dat het moet, maar vind het goed dat ze het doen. Politiebescherming krijgen de ze homo's niet, dus nemén ze het recht in eigen handen." Volgens de voorzitter wordt er per geval een ploeg georgani seerd. Van Wijk kent de vorming van knokploegen al leen in Rotterdam, maar heeft gehoord dat er ook in Den Bosch sprake van is. De Rotterdamse politie zegt niet op de hoogte te zijn van het be staan van de knokploegen. Een woordvoerden „Als er aangifte van geweld wordt gedaan, gaan wij daar altijd achteraan. Laat die COC-voorzitter maar eens met concrete voorbeelden ko men." Ket COC is de belangenorgani satie voor homoseksuele man nen en lesbische vrouwen. nomen. Wie kiesgerechtigd is en het niet met zo'n raadsbeslissing eens is, kan binnen zes weken een initiatief-voorstel indienen om over het gewraakte besluit een referendum te houden. Dat voorstel moet door handtekenin gen worden ondersteund. Het aantal handtekeningen moet ten minste gelijk zijn aan tweemaal de kiesdeler voor de gemeente raadsverkiezingen, berekend naar het totale aantal stemmen. Als voorbeeld: bij de laatstgehou den gemeenteraadsverkiezingen, die van 1990, telde Rotterdam 359.340 kiesgerechtigden. Dat aantal, gedeeld door het aantal raadszetels van 45, levert de kies deler op: 7.985. Met twee verme nigvuldigd leidt dit getal tot het aantal voor een verzoek tot refe rendum benodigde handtekenin gen: 15.970. Om vervelende ervaringen te voorkomen, zoals die tijdens een ooit genomen proef in Amster dam werden opgedaan, is een ex tra regel toegevoegd. In Amster dam, waar moest worden gestemd over het al of niet weren van au to's uit het stadscentrum, was de opkomst bij het referendum (net 26 procent) dermate teleurstel lend, dat met de uitslag geen en kele rekening werd gehouden. Om zoiets in Rotterdam uit te siuiten stelt het college voor een 'opkomstdrempel' in te stellen, die bepaalt of aan de volksraad pleging 'beleidsinhoudelijke be tekenis' moet worden toegekend. Daarvoor is de opkomst van de voorafgaande verkiezingen voor de gemeenteraad maatgevend. Maakt meer dan tweederde van het aantal mensen dat ook voor de gemeenteraad ging stemmen de tocht naar de stembus, dan pas wordt met de uitslag rekening ge houden. Maar er is nog een voorwaarde: de gemeenteraad moet zich wel, voordat het referendum wordt ge houden, hebben uitgesproken dat hij zich aan de uitkomst van het referendum bindt. Toen het referendum-voorstel in april in de gemeenteraad werd be sproken, bleek dat de WD hoe dan ook fel tegen de volksraad pleging is. De WD vindt dat de democratie aan gekozen instellin gen als de gemeenteraad genoeg heeft. Fractieleidster Ter Kuile was van mening dat het referen dum zelfs onwettig is. Ook SGP en GroenLinks hadden bedenkin gen. D66 is altijd groot voorstan der van het houden van een refe rendum geweest. Schiedam - Niemand zal het nog in zijn hoofd halen om te be- weren dat Jan Vellekoop en Mi- chel Berghuis geen visfanaten zijn. Na 32 dagen onafgebroken turen naar de hengel beëindig de het duo gisteren volgens plan zijn vismarathon voor de Daniël den Hoedkliniek. De inzame lingsactie heeft volgens een eer ste schatting 3500 gulden opge bracht. Wie denkt, dat ze nooit meer aan de waterkant plaats'zullen ne men heeft het mis, „De komen de week doe ik wat andere din gen. Ik ga eens lekker in bad en stel wat orde op zaken," zegt Jan Vellekoop. „Maar de week daar na haal ik. mijn hengel toch maar weer eens te. voorschijn. Het blijft trekken," ..'I-I-II Het visfestijri in het Beatrixpark. I is probleemloos verlopen. De vissersj die om beurten aan de Met een verdwijntruc heeft Hans Kazan gisteren de 46ste Femina ir. Ahoy' geopend. Duizenden mensen zagen het op het voorplein en bij de kassa's waarde rend aan. Maar nog blijer waren de bezoekers toen eindelijk ook de loketten open gingenDe eerste Femina-fans hadden toen al ruim twee uur wachten achter zich. Slagersleerlingen deelden in die tijd als troost stuk jes rookworst uit. Binnen zwermden de nieuwsgieri gen langs de vele stands in alle hallen van het com plex, waar naast nieuwe produkten natuurlijk het aloude proeven niet ontbreekt. De grootste familie- beurs van Nederland is tot volgende weekzondagda- gelijks open van 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 UUr. Foto Jasper Juinen waterkant plaatsnamen, onder- vonden wei veel last van de re- gen. Kennissen en familie zorg den voor koffie, warme maaltij den en schone'kleding. De sup porters &rgden ook voor de ver koop van'loten a vijf gulden per stuk. Deelnemers moesten ra- ;den hoeveel hoeveel kilo en me ter vis Berghuis en Vellekoop in 32 dagen aan dë haak zouden slaan. Een rekensom leert dat de. 'vissers in de afgelopen maand 250 karpers op het droge hebben gebracht met een totaal- géwicht van 900 kilo. De opbrengst van de visaetie Wordt maandagmiddag aange boden aan. een vertegenwoordi ger van de Daniël den Hoedkli niek, waar kankerpatiënten worden verpleegd. De winnaar van de lotenactie wordt bij die gelegenheid ook bekend ge maakt. Rotterdam - 'Is dit vervuilde grond!? Rust in vrede, slaap zacht!' luidt de tekst op één van de spandoeken die aan een biok woningen aan de Gerdesiaweg hangen. Boze bewoners hebben gisteren protestleuzen opgehan gen omdat zij menen onvoldoen de geïnformeerd te zijn door het Projektburo Bodemsanering. Projektleider Eric Schol ten zou voor 1 oktober duidelijkheid ver schaffen over de uitslag van gif boringen die op het binnenterrein Dagpauwoog -achter de Ger desiaweg- hebben plaatsgehad. Miekc Versteeg van de bewoners- groep: ..Na vijf maanden weten we nog niet waar we aan toe zijn. We gaan milieuwethouder Van den Muijsenberg eens flink wak ker schudden." Eric Scolten stelt dat de grond op betreffende locatie wel vervuild is, maar niet onder de sane ringsnorm valt. ..Er is geboord op plaatsen binnen een meter af stand van plekken die bewoners hebben aangegeven. Resultaten daarvan zijn al herhaaldelijk aan hen voorgelegd." Gisteren heb ben de actievoerders alsnog infor matie gekregen van het Projekt buro. Scholten hoopt dat de boos heid overwaait. „Enkele bewo ners van de Gerdesiaweg hebben hun excuses al aangeboden voor de actie. Van mensen die op de gifgrond wonen heb ik enkel posi tieve reacties cehad." Rotterdam - Een onbekende man heeft gisteravond een gewapende overval gepleegd op een boekhan del aan de Nieuwe Binnenweg. Hij bedreigde de winkelier mei een vuurwapen. Deze opende de kassa, waarna de man er met een onbekend bedrag vandoor ging. Rotterdam - De manifestatie in Theater Zuidplein 'Ouderen voor Anderen' heeft gisteren ruim 3500 bezoekers getrokken. Een gestage stroom van niet alleen mensen uit de doelgroep van 50- plussers, maar ook van jongeren. Zelfs volle bussen uit het noorden van het land deden het evene ment aan. Zij waren doorgereden vanuit Den Haag uit protest tegen de toegangsprijs van tien gulden voor de landelijke manifestatie voor ouderen aldaar. Gerard de Kieijn van het project bureau sociale vernieuwing van de gemeente Rotterdam had bij de officiële opening van Ouderen voor Anderen al vraagtekens ge zet bij Den Haag. „Er is in het ka der van het Jaar voor de Ouderen toch al zo weinig specifiek voor de ouderen zelf te doen. Moeten ze nog toegang ook betalen. Daarom vind ik een manifestatie als hier veel beter passen." Ruim zeshonderd vrijwilligers waren gisteren in de weer. Niet al leen in de organisatie, maar ook up hel podium, de stands op de beurs en tijdens de workshops. Het Museum voor Volkenkunde Rotterdam maakte van de gele- Countrydansen voorouderen was gisteren één van de program mapunten op het podium van Theater Zuidplein tijdens de mani festatie Ouderen voor Anderen. Foto Jaap Rozema/Rotterdoms Dagblad geniu.-id geli uik om gisteren een actie te starten rond de tentoon stelling Afrika in Rotterdam. Als gebaar naar de Rotterdamse ou deren werden honderd gratis groepsrondleidingen aangebo den. Zie ook pagina 15 Rotterdam - Met de aanstelling van elf speciaal opgeleide con tact-functionarissen hopen poli tie en hulpverleners meer greep te krijgen op de criminaliteit en het schoolverzuim van jonge Ma rokkanen. De elf Marokkaanse contactpersonen, onder wie een imam, zijn als banenpoolers in dienst bij de stichting Nieuwe Ba nen Rotterdam Werkt en gaan op 11 oktober aan de slag. „Een uniek project voor Neder land," zegt projectleidster Topsy Ros van de Vereniging Humani- tas. die samen met de politie ver antwoordelijk is voor het project. „De Marokkaanse gemeenschap lost op deze manier de eigen pro blemen op." Vooral op het gebied van de crimi naliteit weert de Marokkaanse jeugd zich duchtig. Van alle Ma rokkaanse jongeren in Nederland komt 33 procent in aanraking met de Justitie, een percentage dat door geen andere bevolkings groep wordt gehaald. „Maar als we met dit soort arrestantjes te maken hebben," zegt politieman Harry Stap van de Jeugd-en Ze denzorg, „slagen we er niet of nauwelijks in om met de ouders in contact te komen." Dit is niet alleen te wijten aan de taalbarriè re, maar het is ook een cultuur probleem. „Marokkanen kijken op heel andere manier tegen de politie aan," legt Stap uit. „Ou ders vinden het gek dat jongeren geen straf krijgen op het politie bureau. Dat gaat in Marokko heel anders." Leraren van Nederlandse scholen hebben net zoveel moeite om in contact te komen met Marok kaanse gezinnen. Om die kloof tussen de politie en de scholen aan de ene kant en de Marok kaanse gemeenschap aan de an dere kant te overbruggen bedacht de politie samen met Humanitas het idee voor de Marokkaanse contact-functionarissen (mcf s). Deze tussenpersonen komen te werken in het stedelijk gebied van Rotterdam. Ze komen elke ochtend eerst even bij het politie bureau in hun district informeren welke problemen zich hebben voorgedaan met Marokkaanse jongeren. „Wij kunnen de ouders in hun eigen taal benaderen," zegt supervisor Ahmed Hariki. „Zo hopen wij vertrouwen te wek ken." De tussenpersonen presen teren zich niet als politiemensen. „We komen niet in uniform aan de deur," zegt Hariki. De mefs richten zich niet op de harde kern van jeugdige crimine len, maar juist op de jongeren tus sen de tien en de achttien jaar die voor het eerst in aanraking ko men met de politie. „Wij willen voorkomen dat die jongeren op het slechte pad komen," verklaart Hariki. „De ouders weten vaak zelf ook niet wat ze moeten doen. Onze taak is het dan om die varter weer te betrekken bij het pro bleem." De ouders spreken vaak slecht Nederlands, ze vertrouwen de sa menleving niet. En daar zit ook de oorzaak van de ontsporingen van veel Marokkaanse jongeren, vindt Hariki. ,Het is een kloof tussen twee culturen," meent hij „Thuis leert de vader de kinderen dat ze moeten doen wat hij zegt. maar op school leren ze precies het tegenovergestelde: mondig heid, voor je zelf opkomen. Dat botst vaak. Meisjes pikken het niet meer dat ze uitgehuwelijkt worden, jongens trouwen niet meer op hun 2l5to." Daar komt nog bij, vervolgt Hariki, dat veel Marokkaanse ouders niet kunnen lezen of schrijven. „Hun bijdrage aan het onderwijs is dus meestal gering." Vooral over de deelname van een geestelijk leider aan het project is projectleidster Topsy Ros erg in haar nopjes: „De imam is een the oloog. Hij kan beargumenteren dat bet op basis van de Koran niet nodig is om je dochters thuis te houden. Dat is heel wat anders dan wanneer iemand van ons dat zegt." Rotterdam - Twee inzittenden van een personenauto zijn gister avond licht gewond geraakt bij een ongeval op Rijksweg 20. De bestuurder zag te laat dat or een file stond irp het Klcinpolderplein in de richting van Den Haag. De auto botste op dc autc voor hem en sloeg over de kop. Dc bestuur der en zijn vriendin zijn ter obser vatie opgenomen in het Sint Franciscus Gasthuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1