13 Bingo in Schiedam aan banden ictie neemt toe Steun voor Oekraïne-actie neemt toe Schiedam krijgt er twee fietsenstallingen bij Rotterdams Dagblad Jozefschool blij met nieuwe lokalen PvdA wil Turkse partnerstad Politie mengt zich voor controle onder publiek Weggelopen jongen teruggevonden in Alphen Francois HaverSchmidt als rode draad door seizoen NPB Bouw Maaszicht start voorjaar '94 mammmmmmm Politie pakt 'oude bekende' Burger pakt twee verdachten Overval op zeemanshuis Serie inbraken in de Woudhoek Bouwmaterialen gestolen Vluchtende junk was winkeldief Inbraken op klaarlichte dag Dinsdag 5 oktoher 1993 Waterweg Vlaardingen - De 10-jarige Jopie van Vliet uit Vlaardingen, die sinds donderdag werd vermist, is terecht. De jongen werd gis teravond teruggevonden in een hofjeswoning in Alphen aan den Rijn. Hij had zich daar verstopt, maar werd gesignaleerd door een omwonende en later opge haald door een familielid uit Boskoop. De Vlaardingse politie was al da gen op zoek naar de weggelopen jongen. Foto's met het portret van Jopie werden verspreid en vooral in het centrum van Vlaar dingen, waar hij het laatst was gezien, werd naarstig naar hem uitgekeken. De jongen verliet donderdag 30 september om 8.30 uur zijn ouderlijk huis aan de Wagnerstraat om naar schooi te gaan. Toen bleek dat hij daar niet was aangekomen, werd door de moeder alarm geslagen. Omdat de jongen in zijn voor malige woonplaats Boskoop al een aantal malen van huis is weggelopen, werd niet aan een misdrijf gedacht. Jopie heeft een lichte hersenafwijking en gaat zo nu en dan aan het zwerven. Zowel de politie als Jo- pies ouders dachten dat de jon gen zich ophield in het centrum van Vlaardingen Daar werd hy volgens zijn moeder zaterdag gesignaleerd in de winkel van Jamin. De ouders maakten zich giste ren nog ernstig zorgen om hun zoon. De moeder: „In Boskoop zocht Jopie 's nachts een slaap plaats en kwam hij de volgende morgen weer naar huis," zei ze. „Op den duur wisten we ook waar hij uithing. Hu is hij al rijf dagen weg en we weten niet waar hij zit Die jongen moet toch iets eten? Bovendien ge bruikt hij medicijnen die zijn zwerversdrang tegen moeten gaan." Jopie, die sinds 1 september in Vlaardingen woont, was deze maand al eens eerder van huis weggebleven. Toen werd de jon gen nadat hij niet uit school was teruggekomen, door een vreem de vrouw bij zijn moeder afgele verd. „Helaas wilde die vrouw niet zeggen wie ze was en waar ze woonde," aldus mevrouw Van Vliet. Hoe de jongen van Vlaardingen naar Alphen is gereisd, is niet bekend. Schiedam - Naast de apparte- mentenflat Maashove aan de Maasboulevard verrijst volgend jaar een bijna identiek nieuw- bouweomplex Het flatgebouw gaat Maaszicht heten en bevat in tegenstelling tot Maashove alleen huurappartementen. De realisatie van de tweede flat hing hoofdzakelijk af van de waag naar de 49 vrije sector koop woningen van Maashove. Nage noeg alle appartementen zijn in middels verkocht en de bouw van de flat nadert zijn voltooiing. Hangt aan de koopappartemen ten van Maashove een flink prijs kaartje, ook de huurpijs van ap partementen en penthouses in de tweede flat mag er zijn. De wonin gen, variërend van negentig tot honderdzestig vierkante meter, moeten ƒ1175 tot ƒ1450 per maand op gaan leveren. Voor de huur van een penthouse moet maandelijks 2300 neer worden gelegd. Volgens de verwachtin gen wordt m voorjaar van 1994 be gonnen met de bouw van het der tien etages tellende flatgebouw. Het jaar daarop moeten de wonin gen worden opgeleverd. Schiedam - De Sehiedamse PvdA vindt dat de ge meente Schiedam vriendschapsbanden moet aan knopen met een stad in Turkije. In Schiedam wo nen enkele duizenden mensen van Turkse komaf. Volgens de sociaal-democraten zou het hebben van een vriendschapsverdrag met een Turkse stad ook ten goede kunnen komen aan de verhouding tus sen de Turkse Schiedammers en diegenen die in Nederland zijn geboren. Schiedam beschikt op dit moment reeds over een uitgebreid net aan partnersteden. Met onder ande re Velenjê (Slovenië), Neath (Wales), Vienne (Frankrijk) en Esslingen (Duitsland) onderhoudt Schiedam culturele en sportieve banden. Verder is de stad op zoek naar eenpartnerstadin het voorma lige Oostblok. Burgemeestér Reinicr Scheeres heeft reeds een oriëntatiereis voor dit doel ge maakt. De band met een Turkse stad zou volgens de PvdA los van de bestaande jumelage kunnen worden op genomen. Het plan om in Turkije een partner te zoeken wordt opgenomen iri het definitieve verkie zingsprogramma van de PvdA. Tijdens een verga dering ter vaststelling van het definitieve verkie zingsprogramma steunden de aanwezige leden het idee unaniem. Door Sander Sonnemans Schiedam - De gemeente Schiedam gaat er alles aan doen om het organiseren van bingo's op grote schaal tegen te gaan. Door een aantal strenge regels in te voeren, die vanaf 15 oktober door de bingo-bazen gehanteerd moeten worden, moet een eind ko men aan de overlast van de bingo-spelers die met bussen van buiten de stad naar het centrum van Schiedam worden ver voerd. Met de Regeling Kleine Kansspelen waarin de voorwaar den zijn aangescherpt, wil de gemeente tevens de gokversla ving tegengaan. De nieuwe maatregelen zijn inmiddels aange kondigd bij de bingo-exploitanten. Het controle-systeem is overge nomen van de politie in Rotter dam. Daar werd het enige tijd ge leden ingevoerd om de wildgroei van bingo's tegen te gaan. Dat le verde wel succes op maar het ge volg was dat veel Rotterdammers hun heil zochten in Schiedam. Het wordt de organisatoren voor al door een tweetal regels moei lijk gemaakt om op commerciële wijze bingo's te houden. Per bij eenkomst mag niet meer dat 2500 gulden aan prijzengeld worden gen van te voren worden aange meld bij Bureau Algemene Zaken waar tegelijkertijd ook de te ge bruiken boekjes met bingo-kaar- ten moeten worden afgegeven. Per bingo-boekje moeten twee kwartjes en per aanmeldingsfor mulier moet 27,50 gulden worden betaald. De boekjes en aanmel dingsformulieren worden ge waarmerkt voordat ze terug gaan naar de organisator. Bij elke aan melding moet worden aange toond dat de organiserende ver eniging ingeschreven staat bij de Kamer van Koophandel. De bingo-verenigingen moeten nog meer werk verzetten om aan de regels te voldoen. Van elk ge houden bingo-avond moet een af zonderlijke administratie worden gevoerd. Binnen drie weken na de avond moet bij Bureau Alge mene Zaken een uitgewerkte en gespecificeerde rekening van de opbrengst en de kosten worden ingeleverd. Verder kunnen voor taan alleen uitgaven die direct verband houden met de bingo avonden als kosten worden opge voerd. De vergoeding voor de 'bmgo-master' en artiesten vallen daar niet langer onder. De eindcontrole op het naleven van de Regeling Kleine Kansspe len komt in handen van de politie. Medewerkers van de afdeling Bij zondere Wetten maar ook dc 'ge wone' politiemannen mengen zich tydens de bingo-avonden on der het publiek om het controle systeem waterdicht te krijgen. „Is het geen juweeltje?" Beja KIuiters glundert achter het stuur van de haar ter verloting geschonken Dnepr, Foto Roei Dijkstra Schiedam - De verhuizing van het Educatief Centrum voor Vol wassenen naar het Wibautpiein biedt ook de katholieke Sint Jo zefschool veel profijt. Het vrijko men van dit schoolgebouw aan dc Stadhouderslaan kwam voor deze met ruimtenood kampende on derwijsinstelling als een ge schenk uit de hemel. Na een op knapbeurt beschikt de school m dit vooroorlogse gebouw over acht opgeknapte lokalen. Een week na de opening van het nieuwe onderkomen van het ECV heropende wethouder Aad Wieg man (onderwijs) gisterochtend het vrijgekomen gebouw aan de Stadhouderslaan. Het schoolge bouw fungeert als dependance van de school, waarvan het hoofd gebouw is gevestigd aan de Nassaulaan, Met 410 leerlingen behoort de St. Jozef tot de groot ste basisscholen van de stad. Het vroegere ECV-gebouw ver vangt een schoolgebouw aan de Schiedam - De Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap NPB «gaat ruimschoots aandacht Dt steden aan de honderdste sterfdag van schrijver en dominee Francois HaverSchrmdt. De predikant die onder het pseudoniem Piet Paal- tjens onder andere de dichtbun del 'Snikken en Grimlachjes' schreef, kwam in 1864 naar Schiedam en overleed op 19 ja nuari 1894. Omdat HaverSchmidt bijna de helft van zijn leven in Schiedam woonde en werkte en de grondlegger was van de Sehiedamse afdeling van de Ne derlandse Protestantenbond, staat hij bij de NPB centraal in de programmering voor het seizoen '93-94. Aad Jordaans, voorzitter van de NPB en de onlangs in het leven geroepen Stichting Francois HaverSchmidt-herdenking 1994, wil met tal van activiteiten inspe len op de interesse die voor de predikant annex schrijver be staat. „Want uit de tentoonstel ling en het openluchttheater die in Schiedam aan hem gewijd zijn geweest, maak ik op dat er een duidelijke belangstelling voor hem is," aldus Jordaans. Met een speciaal herdenkings programma wil Jordaans in en buiten het NPB-gebouw tegen over de Walsvismolen aan de Westvest het werk en leven van de veelzijdige HaverSchmidt be lichten. Het programma behelst onder andere een tentoonstelling, een Piet Paaltjens-avond, diverse lezingen en een herdenkings dienst. Het startschot voor de vier maanden durende herdenking wordt dinsdag 7 december gege ven met de presentatie van het boek dat de Schiedammer Her man Noordegraaf over Haver Schmidt schreef. Het nieuwe seizoen van de NPB. doorspekt van HaverSchmidt-ac- ttviteiten, begon maandagavond. Willem de Zwijgerlaan, die tot dusver werd gebruikt als bijge bouw. Deze school beschikte ech ter slechts vier lokalen. Verdeeld over klaslokalen kregen hier de groepen 3 en 4 les. Per saldo heeft de St. Jozefschool er nu vier lokalen bijgekregen. De extra ruimte is benut om de uit twee klassen bestaande groep vijf vanuit de Nassaulaan te verplaat sen Deze maatregel geeft het hoofdgebouw aan de Nassaulaan wat extra lucht. De resterende twee lokalen zegt de St Jozefschool eveneens goed te kunnen gebruiken. Het eerste wordt benut als handwerklokaal. Het tweede is gereserveerd voor de overblijfgroep van Katja Hier worden kinderen van met name werkende ouders buiten de schooluren opgevangen. Tot dus ver werden deze activiteiten on dergebracht in de gewone klaslo kalen. Het werd geopend door de Am sterdamse predikant Nico ter Lin den die bekend werd door 2ijn boeken, publicaties in Trouw en optredens voor radio en televisie. Ter Linden gAF een lezing over 'Religie in deze tijd'. Het programma van de Francois HaverSmidt-herdenking in NPB-gebouw: Dinsdag 7 decem ber (20.00 uur): presentatie boek en lezing door Herman Noorde graaf. Zaterdag II december (t'm 23 januari 1994): tentoonstelling 'HaverSchmidt en Schiedam' in Stedelijk Museum en aanbieding van een plaquette met beeltenis HaverSchmidt in Grote Kerk (11.30 uur). Woensdag 12 januari (20.00 uur): Piet Paaltjens-avond in Stedelijk Museum. Zaterdag 22 januari (12.00 uur): Kranslegging bij graf HaverSchmidt op de Beu kenhof. Zondag 23 januari (15.00 uur): Herdenkingsdienst. Maan dag 31 januari (20.00 uur): Lezing door over Vincent van Gogh. Maandag 14 februari (20.00 uur): Voordrachtsavond. Donderdag 24 februari (20.00 uur): Lezing door Anneke Polling-Wichers. Vrijdag 11 maart (20.00 uur): Orgelconcert Aad van der Hoeven. Zaterdag 26 maart (15.00 uur); Landelijke her denking mmv Henk van Ulsen in Grote Kerk. Door Ben van Haren Vlaardingen - De hulpactie voor door armoede en de gevolgen van Tsjernobyl getroffen bewoners van Romny in de Oekraïne, die Beja Kluiters in Vlaardingen heeft ontketend, krijgt steeds meer steun. Ook buiten haar woonplaats heeft ze nu medewer king gekregen. In het Stadsinfocentrum op het Liesveld, waar ze werkzaam is, staat sinds kort een splinternieu we zijspanmotor van Oekraïnse makelij, die beschikbaar is ge steld ten behoeve van de hulpac tie, Hij is geschonken door Frans van Loon, een handelaar in grondverzetmachines uit het Bra bantse Heesch, die bovendien transporten voor de actie ver zorgt. „Is het geen juweeltje?" Beja Kluiters glundert op het zadel van de legergroene Dnepr, die vanuit een motorfabriek in Kiew geïm porteerd is en straks waarschijn lijk via een Amerikaanse loterij ten gelde wordt gemaakt. De kilo meterteller staat op 000004 en de nieuwigheid straalt van alle on derdelen af. Het model oogt voor oorlogs. „Klopt," vertelt importeur Frans van Loon telefonisch. ..Het gaat om een 650 cc'er, die naar het mo del van de vooroorlogse BMW is nagebouwd," Henk Kluiters, wiens moeder een Oekraïense is, veronderstelt: „Bij de bevrijding hebben ze die ontwerpen natuur lijk als oorlogsbuit uit de fabrie ken van BMW in Duitsland mee genomen. De naam hebben ze af geleid van de rivier, die langs Kiew stroomt. Je weet wel de Dne pr, die van Tsjernobyl naar de Zwarte Zee gaat." Van Loon, in 1975 tweede op de Nederlandse kampioenschappen zijspaneross, is enthousiast over de oerdegelijke zijspanmotoren, waarvan hij er inmiddels al een kleine tweehonderd heeft geïm porteerd. „Bijna allemaal heb ik ze al verkocht, ondermeer ook naar België. Ze gaan echt als war me broodjes over de toonbank. Vooral de legergroene, maar we leveren ook zwarte en blauwe. We verkopen ze voor 4.750 gulden. De kopers moeten wel zelf voor een kenteken zorgen." De Brabander is heel toevallig in de motonmport terecht gekomen. „Ik ben op zeker moment in het vliegtuig naar Moskou gestapt om te kijken of ik handel zou kun nen drijven met de GOS. Ze stuurden me naar Kiew waar be hoefte zou zijn aan trucs, trailers en tractorbanden. Ik kon zaken doen maar geld hadden ze met. Toen zijn we tot ruilhandel geko men. Ik word betaald met de mo- uitgekeerd en zestig procent van de opbrengst moet in de kas van de organiserende vereniging vloeien. Bovendien mag in het vervolg per ronde slechts met één kaart worden gespeeld. De politie gaat de naleving van de regels streng controleren en grijpt in als de bingo-bazen hun boekje te buiten gaan. Als het prijzengeld hoger is dan het vast gestelde bedrag is er sprake van een illegaal kansspel. Dat wordt gezien als een economisch mis drijf waar een maximale straf van twee jaar cel en een geldboete van 25.000 gulden voor staat. Volgens de Regeling Kleine Kansspelen moet elke bingo-bij- eenkomst minimaal veertien da toren waarvoor zij geen afzet meer hebben." Frans van Loon, die in zijn bedryf in Heesch ook Oekraïense en Russische monteurs opleidt voor reparaties aan de door hem gele verde trucs en trailers, hoorde op zeker moment van de hulpactie, die Beja Kluiters voor de bewo ners van Romny voert. „Je moet mekaar een beetje helpen, vind ik. Zij heelt moeite om de kleding en andere hulpgoederen naar de plaats van haar familie te trans porteren en wij hebben altijd wel wat ruimte over in onze vrachtwa gens, die naar Kiew rijden. Zo hebben we elkaar gevonden en heb ik het idee aangedragen zo'n echte Dnepr voor haar actie be schikbaar te stellen." Beja Kluiters zegt: „Ik heb met de burgemeester van Romny de af spraak, dat hij voor het ophalen zorgt van de goederen die wij bij de fabriek in Kiew afleveren. Ik weet dat het dan goed voor elkaar komt. In Vlaardingen krijgen we nog steeds kleding en andere spullen aangeleverd. Na een be richt in het wijkblad van Holy stroomt weer van alles binnen, wat wij nu dus gelukkig snel kun nen verzenden. Zeker al durend kilo heeft Van Loon voor ons mee genomen." In Vlaardingen is vorig jaar ot ac tie breed opgezet met steun van de scholengemeenschap Bene den-Maas en winkeliersvereni ging Stadshart. Inmiddels is een stichting opgericht uruei de naam Spoetnik, wat m het Rus sisch begeleider betekent, die los staat van de winkeliersvereniging maar waarin wel bestuursleden van Stadshart actief meehelpen fondsen en goederen voor de in validen, ouden van dagen en vele wezen m Romny (Oekraïne) in te zamelen. Schiedam - De politie van Schiedam heeft gistermiddag een junk aangehouden nadat hij was gesignaleerd op een fiets die rond twee uur aan de Singel was gesto len De man. een 26-jarige drugver slaafde uit Rotterdam, is niet di rect op vrije voeten gesteld. Omdat de politie de fietsendief al meermalen heett opgepakt wordt vermoed dat hij meer op zijn kerf stok heeft. I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Een doortastende Schiedammer van 25 jaar heeft gisteren twee verdachte Fransen aangehouden op rijksweg 20. De Schiedammer verbaasde zich over het slingerende rijgedrag van het tweetal. Hij volgde de Franse auto toen die naar een benzinestation langs de weg reed en sprak de inzittenden aan. De Schiedammer ontdekte dat de draden van het contact waren doorverbonden en concludeerde dat de auto was gestolen. Hij nam daarop het duo mee naar het Vlaardingse politiebureau. De Vlaardingse politie vindt de actie van de Schiedammer 'schit terend'. Ondertussen is nog niet duidelijk of de auto daadwerke lijk is gestolen. De twee arrestan ten beweren dat zij de wagen er gens in Frankrijk hebben gevon den. Schiedam - Het zeemanshuis Mission to Seamen is gisteravond om kwart voor elf overvallen door twee mannen van wie er een ge wapend was met een mes en een vuurwapen. De beheerder werd gedwongen de kluis te open waar na de overvallers er te voet met een onbekend geldbedrag van door gingen. Vermoedelijk is het tweetal in de buurt van de Julianalaan op een klaarstaande brommer gestapt en weggereden. Dc politie beschikt niet over een ai te duidelijk signalement omdat de mannen hun gezicht bedekt hadden met een zakdoek en een panty. Schiedam - Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag hun slag geslagen in de Woud- hoek, Dat is gebleken uit de aan giften van bewoners uit de Schrijnwerker- en Glazenier straat. Maar liefst vijf gezinnen werden het slachtoffer van het nachtelijk bezoek dat ze kregen terwijl er werd geslapen. De dieven kwa men binnen door bovenraampjes te verbreken. De totale buit be staat uit een video-recorder, ste reo-toren, schoudertas, rij- en kentekenbewijzen, geld, bank- en giropasjes en cheques. Vlaardingen - Bij een bouwpro ject aan de Carrie Pothuiskade aan de Vaart is afgelopen week einde voor circa 30.000 gulden aan bouwmaterialen gestolen. Het gaat om een partij koperen leidingen en stroomkabels. De gedupeerde is een bedrijf uit Hil- legom. Het is niet de eerste keer dat uit de nieuwbouw aan de Vaart kostbare materialen zijn ge stolen. Vlaardingen - Politieagenten uit Vlaardingen hebben gisteren een vluchtende man in het centrum van de stad achtervolgd en opge pakt. De man, afkomstig uit Maassluis, liep door de Dijksteeg toen hij de agenten ontwaarde. Hij rende hard weg, maar werd al snel in de kraag gegerepen. Bij zijn aanhou ding bleek de reden van zijn vlucht. Hij had 23 pakjes batterij en bij zich, die kort tevoren waren gestolen bij Vroom en Drees- mann. De man wilde de buit ver kopen om verdovende middelen te kunnen aanschaffen. Schiedam - Inbrekers hebben gisteren terwijl de bewoners even niet thuis waren, ingebroken in twee woningen aan de Lorenzlaan en een huis aan de Kortiand- straat. Ze maakten gebruik van een valse sleutel. Uit de woningen verdwenen sie raden, een fototas, videocamera, geld en cheques. „De mensen zijn nog steeds met voorzichtig ge noeg," verklaart een politie woordvoerder. Als er even bood schappen worden gedaan, trekt men de deur achter zich' dicht. Die moeten ze op het nachtslot doen" Schiedam - De bewaakte fietsenstallingen op de Koe markt en het Hemaplein krijgen er twee broertjes bij. Het ligt in de bedoeling beveiligde stallingen te plaatsen in het Hof van Spaland en bij de Margriethal, De stalling op de Koemarkt is de enige in Schiedam die zes dagen van de week is geopend. Ook op het zogenoem de Hemaplein kunnen bezoekers van het centrum hun tweewieler veilig stallen. Dat kan daar slechts alleen de dag waarop de weekmarkt wordt gehouden. Uit een enquête onder het winkelend publiek is gebleken dat steeds meer mensen gebruik maken van de door ba nenpoolers beheerde Fietsenstallingen in de binnenstad. Mede daardoor hebben burgemeester en wethouders voorgesteld het aantal stallingen in de stad uit te breiden. Voor de realisatie van de twee nieuwe fietsenstallingen is 69.500 gulden nodig. Daarmee moeten de hekwerken, Fiet- senstandaards en andere noodzakelijke voorzieningen worden bekostigd. Voorts wordt gerekend op een exploita tielast die op jaarbasis wordt geraamd op 90.000 gulden. By de twee nieuwe stallingen wordt eveneens toezicht ge houden door banenpoolers. De Bedrijfsgemeenschap Schiemond, de leverancier van de materialen, is verant woordelijk voorde kwaliteit van de stallingen. De plaatsing van een stalling bij het Hof van Spaland ligt tamelijk voor de hand. Het winkelcentrum heeft met de recente uitbreiding ingespeeld op de toenemende drukte van bewoners uit de nieuwbouwwijk Spaland. Het aantal fietsenstandaards is daarbij achtergebleven. De stalling bij de Margrïethal, vooral in de weekeinden druk bevolkt, moet in de nabije toekomst ook worden benut door de be zoekers van het nieuwe zwembad dat op loopafstand van de sporthal komt te liggen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1