13 Meeste PvdA-raadsleden willen niet weg Theaterdirecteur moet weg Klachten over nieuwe woonruimteverdeling Bert Kandel keert niet terug in raad iotfercfams Dagblad Gekanteld busje blokkeert drie rijbanen Ouderen terug in de schoolbankjes Schiedams bestuur vraagt ontslag aan voor Carel Beke Verdachte van moord beroept zich op noodweer **17, Tbc-controle in café Man zwaait met pistool Valse francs bij bank Te snel op Schiedamseweg Inbraak in NS-gebouw Bankpassen en paspoort weg Auto's weg en weer terug Klachten over stank bij brand I Woensdag 6 oktober 1993 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen Uit een onderzoek naar open tuberculose dat afgelo pen vrijdag in een Vïaardings café door de GGD werd uitgevoerd, is gebleken dat zes van de 79 onder zochte mensen ooit met open tbc geïnfecteerd zijn geweest. Het on derzoek werd verricht nadat in het ziekenhuis de besmettelijke ziekte bij een stamgast van het café was vastgesteld. Bij constatering van open tbc wordt in de familie- en directe vriendenkring, op het werk en bij de buren door de GGD onderzoek verricht. Omdat de patiënt verklaarde re gelmatig in café Het Spiegelbeeld te vertoeven, werden ook daar mensen onderzocht. Van een epidemie is volgens GGD-woordvoerder P. van Ger- ven absoluut geen sprake. „Bij 79 cafébezoekers is een test ge daan," zegt hij. „By zes van hen is geconstateerd dat ze ergens in hun leven met tuberculose te ma ken hebben gehad. Het staat ech ter niet vast wanneer precies en of ze in het café zijn besmet. Die zes mensen worden nader onder zocht" De symptonen van open tbc zijn gewichtverlies, landurig hoesten, koorts, vermoeidheid en nacht- zweten. De ziekte kan worden overgebracht door niezen of hoes ten. „Gewoon de hand voor de mond en de neus houden als er wordt gehoest of geniest, voor komt besmetting," aldus Van Gerven. - Maassluis - Dc Maassluisepolitie heeft gisteravond rond tien uur een 21-jarige Maassluizer in zijn woning aangehouden. De man wordt ervan verdacht na afloop van de Furieade mensen te heb ben bedreigd met een vuurwa pen. Dat was gebeurd bij de Wip, nadat een aantal personen, na het gebruik van alcohol, onenigheid had gekregen. De gearresteerde man is voor nader verhoor inge sloten. Vlaardingen - Bij de VSB-bank aan de Van Baeriestraat in Vlaar dingen is geprobeerd een briefje van vijfduizend Belgische frans te wisselen. Dat lukte niet. De po litie onderzoekt dc zaak. Vlaardingen - Op de Schiedamse weg in Vlaardingen is gistermid dag een uur lang een snelheids controle gehouden. Daarbij wer den 205 voertuigen gecontro leerd. Veertien reden er te hard, waarvan eentje zelfs 84 kilometer per uur. Schiedam - In een dienstgebouw van de NS aan de Delflandseweg te Schiedam is gisternacht inge broken. Er werd een ruit vernield om binnen te kunnen komen. Weggenomen zijn autosleutels en een draagbare telefoon. De spul len werden teruggevonden in de directe omgeving van het ge bouw. Schiedam - Na een inbraak in een woning aan de Lekstraat in Schiedam, gistermorgen uitge voerd. worden bankpassen, een paspoort, geld en een gouden ket ting vermist. Men kon binnenko men met een valse sleutel. Gisteren is verder aangifte ge daan van een inbraak in een tuin huisje op het volkstuincomplex Vijfsluizen. Daar werd overigens niets meegenomen. Schiedam - De samenwerking tussen de politie van Schiedam en Rotterdam-West heeft ertoe geleid dat er 21 gestolen auto's zijn teruggevonden tussen 27 sep tember en 3 oktober. In die perio de werden 33 auto's gestolen. Er zijn zeventien verdachten aange houden. Schiedam - PvdA-raadslid Yvonne Siljée geeft haar carrière in de Sehiedamse poli tiek op. Ze heeft te kennen gegeven in 1994 niet meer in aanmerking te willen ko men voor een raadszetel Als de ledenver gadering het goed vindt, geeft zij het esia- fettestokje door aan haar zoon Menno. Sil jée junior meldde maandenlang dat hij geen raadsambitïes had, maar op het laat ste moment heeft hij zich toch bij het be stuur en de kandidatencommissie aange meld. Direct gevolg is, dat Menno Siljée zich te rugtrekt uit de club die de Ujstsamenstel- lïng voor haar rekening neemt. Anders had de secretaris van de afdeling Schiedam zich over zijn eigen kandida tuur moeten buigen. Siljée weet zich ver moedelijk wel verzekerd van medestan ders in deze commissie. Tot het vjjf leden tellende gezelschap be horen afdelingsvoorzitter Jan Willem Mennink en Arthur de Ruiter. Met dit duo vormde Menno Siljée voorheen de jonge- renwerkgroep binnen de PvdA. Daarnaast zitten Yvette Huijken en Herman Noorde- graaf in de kiescommissie. De laatste is Jan Simons. De Vroegere senator is be vriend met Menno's moeder. Bij de sluiting van de inschrijvingstermijn heeft het bestuur achttien serieuze kandi daten voor de raadszetels geturfd. Buiten deze groep werden Yvonne Siljée, Joop de Jong en Herman Noordegraaf gekandi deerd, maar die hebben zelf aangegeven geen raadsfunctie te ambiëren. Status quo In tegenstelling tot Rotterdam maakt de oude garde in de PvdA geen aanstalten om ruimte te maken voor nieuwkomers in de raad. Stappen in Rotterdam de wethou ders Vermeulen, Linthorst, Hoogendoom en Hallensleben op, in Schiedam hebben Aad Wiegman en Chris Zijdeveld aangege ven opnieuw in de raad te willen terugke ren. Aad Wiegman, de gedoodverfde lijst trekker voor de verkiezingen in 1994. werd in in 1970 raadslid en in 1986 wethouder. Chris Zijdeveld stapte in 1974 direct als wethouder de raadszaal binnen. Op Yvonne Siljée, raadslid van '71 tot '78 en van '82 tot heden, na ambiëren de reste rende PvdA-raadsleden eveneens een te rugkeer. Voor Peter Stadhouders, Betty Hoogeveen en Noor Samkalden zou een verkiezing een tweede raadsperiode inlui den. Mensen als Gé Brouwer, Cor Huijken, Arie van Loenen, de teruggetreden fractie voorzitter Hans Bakker en Mahir Engin kunnen op een veel langere raadservaring bogen. Als de opiniepeilingen uitkomen, stevent de PvdA bij de raadsverkiezingen af op een forse nederlaag. Intern rekenen de so ciaal-democraten op verlies van twee van de twaalf raadszetels, maar volgens enquê tes zou het verlies wel eens veel harder kunnen aankomen. Vast staat in ieder ge val dat er veel te veel kandidaten zijn voor de raadszetels. Tegen de zittende raadsleden treden naast Menno Siljée en Nieuwland-bewoner Guus Klepke ook de teruggetreden be stuursleden Maarten Reuderink en Jan Klijn in het strijdperk. Dit duo stapte in het begin van dit jaar uit het bestuur we gens een meningsverschil met Menno Sil jée en Jan Simons. Ook penningmeester Edwin Westenberg en oud-bestuurslid Pe ter Groeneweg hebben zich kandidaat ge steld. Opvallende kandidaten zijn verder voorlichter Mari Dingenouts van het Openbaar Nutsbedrijf en Benle Zijdeveld. De echtgenote van wethouder Chris heeft de door enkele partijleden gedane nomi natie aanvaard. Schiedam - Carel Beke, di recteurvan het Passage Thea ter en De Teerstoof, moet ver trekken. Het bestuur van de stichting Sehiedamse thea ters vindt dat Beke zijn werk niet goed doet. Tegen de di recteur is een ontslagproce dure in gang gezet. Bestuursvoorzitter Ton de Vos wil met inhoudelijk ingaan op het ge schil met Beke. „Maar neem maar van mij aan dat er alle aanleiding voor is," is alles wat hij kwijt wil over de problemen met de direc teur. Beke is niet bereikbaar voor commentaar. Een ingewijde zegt dat het be stuur tot handelen is overgegaan „omdat Beke het theater niet goed runt" en gesprekken met de directeur over zijn functioneren niet tot verbeteringen hebben ge leid. De problemen dateren niet van vandaag of gisteren. Carel Beke, die zijn carrière bij de schouwburg begon als educatief medewerker, geeft al vijfjaar lei ding aan de Sehiedamse theaters. Hij zou in die tijd al meermaals door het bestuur ter verantwoor ding zijn geroepen. Als voorbeeld van Beke's slechte leiding wordt een 'foutje' in de programmering van het zojuist begonnen seizoen naar voren ge haald. De stichting moet een aan tal voorstellingen aflasten of af kopen, omdat Beke per abuis voor een volledig seizoen had ge boekt, terwijl de laatste voorstel lingen eind dit jaar plaatsvinden. Al langere tijd is bekend dat het Passagetheater begin volgend jaar wordt gesloopt. Wordt Carel Beke inderdaad ont slagen, dan zit het bestuur met het probleem wie de bouw van het nieuwe theater op het Stadserf moet begeleiden. Een deskundi ge is wel nodig bij de inrichting van de nieuwe schouwburg, er kent voorzitter De Vos. „Ik weet nug niet hoe we dat probleem gaan oplossen. Voorlopig hebben we nog tijd genoeg om daar over na te denken." De Vos schat dat er na de sloop van het Passagetheater nog zeker twee jaar zullen verstrijken voor dat de schouwburg op het Stadserf opengaat. Brandweerlieden en politiemensen hebben vanmorgen Rijksweg 20 schoon moeten vegen nadat er een bestelbus met een aanhan ger was gekanteld. Op die aanhanger stond een verhuislift. De combinatie was rond half negen door onbekende oorzaakgaan scha ren en vervolgens omgeslagen. Daarbij werden meteen drie rijbanen op de noordelijke rijbaan, ter hoogte van het Beatrïxpark, ge blokkeerd. Defiles werden zo groot dat assistentie nodig was van de Rotterdamse politie en de Rijkspolitie om het verkeer weer in goede banen te krijgen. Dat lukte een beetje toen de bestelbus van de rijksweg was weggesleept en nadat het wegdek was schoon gemaakt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het verkeer ondervond een uur lang vertraging. Foto Roei Dijkstra. Vlaardingen - PvdA-fraetievoorzitter Bert Kandel keert niet terug in de Vlaardingse ge meenteraad. Hij stelt zich niet herkiesbaar omdat hij heeft besloten voorrang te geven aan zijn gezin en werk. „Daar liggen mijn prio riteiten." Kandel is sinds een jaar hoofd van de afdeling Milieubeleid bij de gemeente Rotter dam en hij heeft twee jonge kinderen. De PvdA'er vindt dat hij zich als raadslid ook in de stad moet laten zien. „Je moet praten met mensen, verenigingen, belangenorgani saties. Juist daar heb ik onvoldoende tijd voor." Hij betreurt het in dat verband dat de eemeenteraad weer besloten heeft vanaf acht uur te gaan vergaderen. Volgens hem wordt zo geen rekening gehouden met raadsleden met een drukke baan. Kandel verzekert dat het hem aan het hart gaat dat hij de raad verlaat „terwijl de partij in zwaar weer verkeert." „De partij staat er niet best voor. De sociaal-democratie - vroeger de SDAP, nu de PvdA - heeft een grote bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van ons land. Vooral in gemeenten is de invloed altijd groot geweest." Bert Kandel werd acht jaar geleden lid van de gemeenteraad. In deze periode -fungeerde hij drie jaar als fractievoorzitter. Hij maakt deze vier jaar wel vol als raadslid. Het vertrekkende raadslid hoopt een bijdrage te kunnen leveren aan het zoeken naar samenwerking met ande re bewegingen en partijen. „Ik zie rond 2000 een brede progressieve partij in het verschiet liggen. Ik zou graag een bijdrage willen leve ren aan een beweging in die richting." Tuchten ordezijn verte zoeken op de hedendaagse scholen. Dat wilden de vijftien ouderen, variërend in leeftijd van 57 tot 81, maar even gezegd hebben toen zij gistermiddag een gelegen- heidsbezoek brachten aan de Vlaardingse scholengemeen schap Westland-Zuid. Conrector Bas Kranenburg (links op de fo to) had enige moeite dat vooroordeel weg te nemen. De mees ten onder zijn gehoor konden zich nog goed herinneren hoe zij vroeger door de meester met het Spaanse rietje werden getuc h- tigd, en hoe heilzaam dat was geweest. „Maar fijn was het niet," gaven zij toe. In de loop van de middag moesten de senioren ook erkennen dat computers niet zo eng en bedreigend zijn als ze lijken. Met één druk op de knop kregen ze de dienstregeling van de NS op het scherm, en dat vonden zij toch wel handig. Uiteindelijk viel de kennismaking met het moderne onderwijs hen niet tegen. „Het was voor beide partijen heel leuk en leerzaam," concludeerde ook conrector Kranenburg. Foto Roel Dijkstra. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Maassluis - Handelde de 41-jarige verdachte M. B. uit noodweer toen hij zijn mes in het bovenlichaam van zijn drie jaar oudere opponent E. S stak of wa ren het wraakgevoelens die hem tot zijn daad brachten? Dat is de hamvraag waarop de rechtbank binnen drie maanden een duide lijk antwoord wil zien te krijgen. Eén van de twee messentrekkers die elkaar op 26 juni van dit jaar in Maassluis te lijf gingen, kan de toedracht in elk geval niet meer navertellen. Hü overleed aan zijn verwondingen. De ander, M.B., werd gistermiddag door officier van justitie mevrouw mr. A.M. Zwaneveld ten laste gelegd zijn rivaal opzettelijk met één of meerdere messteken van het le ven te hebben beroofd. Tevens werd hem verweten gepoogd le hebben een tweede persoon om te brengen. Tot een strafeis kwam het nie1 want de zaak werd op verzoek van de Amsterdamse raadsman mr. H. G. Koopman aangehouden. Hij eist dat naast de twee brigadiers van de Maassluise politie die als getuigen verschenen, ook de we duwe van het slachtoffer als ge tuige bij de rechter-commissaris alsnog een verklaring aflegt. Het was de bedoeling dat ook zij giste ren als getuige op zou treden. Maar de officier van justitie vond het 'onkies' om haar nogmaals te confronteren met de feiten die haar man tenslotte noodlottig wa ren geworden. En dat nog wel in het bijzijn van de verdachte. On danks het besluit van de recht bank de zaak aan te houden hield advocaat mr. Koopman toch een vurig pleidooi om de onschuld van zijn cliënt te bewijzen. De verdachte had zijns inziens uit zelfverdediging gehandeld en moest daarom met onmiddellijke ingang in vrijheid worden ge steld. Na lang beraad wees recht- Vlaardingen - Een flink aantal Vlaardingers heeft bij de net ge starte Woningfederatie geklaagd over de slechte verspreiding van de woonkrant. In deze krant wor den vanaf 1 oktober alle sociale huurwoningen in de stad aange boden. Verschillende mensen hebben ge meld achter het net te hebben ge vist omdat ze de eerste krant niet of te laat hebben ontvangen. Vlaardingers kunnen tegenwoor dig alleen middels het invullen van een in dit periodiek afgedruk te woonbon m aanmerking ko men voor een woningwetwoning. „De verspreiding van de woon krant is een beikei punt," zegt medewerker R. Brobbel van de Woningfederatie. „Je haren gaan natuurlijk recht overeind staan als je als woningzoekende een ge schikt huis in de krant ziet en je constateert dat de inzendtermijn al voorbij is. We gaan ervan uit dat er sprake is van een aanlooppro bleem. Maar als de klachten aan houden, moeten we wellicht de PTT voor de verspreiding van de krant inschakelen. Daar wordt nu al over gesproken." Volgens het contract met de ver spreider moet de krant tweeweke lijks huis-aan-huis worden ver spreid. De praktijk leert echter dat een dergelijke afspraak zel den of nooit wordt waargemaakt. Verder hebben enkele duizenden een sticker op de brievenbus ge plakt waarmee zij aangeven dat zij geen ongeadresseerd druk werk willen ontvangen. „Dat leidt ertoe dat ze ook geen woonkrant zullen ontvangen zegt Brohbol In de eerste woonkrant werden negentien woningen aangebo den. 170 Vlaardingers gaven mid dels een woonbon aan in aanmer king te komen voor een woning. Bij de Woningfederatie, die de vrijkomende huizen van Patrimo nium, Samenwerking '77 en het Gemeentelijk Woningbedrijf ver deelt, wordt het aantal reacties op de eerste krant 'teleurstellend' genoemd. Enkele duizenden mensen zijn in Vlaardingen op zoek naar een ander huis. De magere belangstelling wordt mede geweten aan de voorlich tingscampagne, die het nieuwe woonverdeelsysteem aan de be volking duidelijk had moeten ma ken. Volgens betrokkenen is die heel slecht geweest. „De gemeen te heeft bepaald dat het zich niet meer met de woonruimteverde ling wil bezighouden," zegt een medewerker van de Woningfede ratie. die anoniem wil blijven. „De taak is naar ons toegeschoven, maar begeleiding is er amper ge weest." Gebrekkig Ook raadslid Annie Attema (PvdA) noemt de omschakeling naar het nieuwe woonverdeelsys teem gebrekkig. „De voorlichting is absoluut onvoldoende. We had den gevraagd om doelgroepen als ouderen cn migranten gericht voor te lichten, maar dat is nog niet gebeurd. Er was alleen al een avond nodig om de raadsleden over het nieuwe systeem voor te lichten." Op het stadhuis merkt de portier dagelijks dat de meeste Vlaardin gers nog geen weet hebben van het nieuwe woningverdeelsys- teem. Dagelijks komen enkele tientallen woningzoekenden op het stadhuis voor een andere wo ning. Het zijn er nauwelijks min der dan vorige maand, toen het inmiddels opgeheven Bureau Huisvesting zich voor het laatst met dc woningverdeling bezig hield. Als doekje voor het bloeden krij gen de bezoekers op het stadhuis een woonkrant mee naar huis. Nadere inlichtingen konden bij de ingang van de start van het systeem echter nog met worden verkregen. Wie afgelopen vrijdag het nummer van dc Woningfede ratie draaide, kreeg een bandje aan de lijn. De chaos wordt met name wet houder Aart Kool tCDA) aangere kend Hem wordt verweten dat hij de nieuwe verdeling van woonruimte veel tc laat en aller beiabberdst heeft voorbereid. Kool bracht het convenant pas vo rige week in de gemeenteraad ter wijl het reeds op 1 oktober in moest gaan. Er was geen tijd ge weest om de raadscommissie over het plan te polsen. Veel problemen waren, volgens betrokkenen, te voorkomen ge weest als alle ingeschreven wo ningzoekenden een persoonlijke brief hadden ontvangen. Dat is niet gebeurd. Deze mensen raken m het nieuwe systeem op termijn hun opgebouwde punten kwijt. In de nieuwe verdeling gelden ande re criteria. Werden huizen vroeger aangeboden, nu kunnen belangstellenden alleen meedin gen door de bon in de woonkrant in te vullen. Bij de selectie van een huurder wordt onder meer gekeken, hoe lang de boninvuller in zijn huidige woning woont. bankpresidente mevrouw J. M. E. in 't Veld-Meijer het verzoek ech ter van de hand. Vast staat in eik geval wel dat er tussen de twee families die bij de steekpartij waren betrokken, van een vete geen sprake is. Alle el lende begon op de hoek van de Peter van Anrooylaan en Willem Landrélaan nadat twee kinderen van de messentrekkers ruzie met elkaar hadden gekregen. De ver dachte sloeg het kind van het la tere slachtoffer met een fietspomp maar er werd aangifte gedaan van het feit dat er met een hamer was geslagen. De zaak es caleerde en beide vaders raakten nut elkaar in gevecht. Volgens verdachte M. B. werd hij met een mes belaagd door zijn buurman E. S. en stak hij terug om hem van het lijf te houden. Getuigenverklaringen zeggen dat beide mannen woedend op elkaar af zijn gelopen. M. B. moest in een ziekenhuis een spoedoperatie on dergaan om zijn leven te redden. E.S overleed aan zijn verwondin gen. Het vreemde van de hele zaak is dat getuigen drie messen hebben gezien maar dat geen van de steekwapens is g°vonden. Daar om vond advocaat mr. Koopman het vreemd dat dorr het Open baar Ministerie geen opdracht is gegeven tot het doen van huiszoe kingen. „Nu is misschien belang rijk bewijsmateriaal ongebruikt gebleven." Ook had hij zo zijn twijfels over de wijze waarop het politie-onder- zoek is uitgevoerd. „Mijn cliënt is zonder een tolk verhoord. Waar om? Over dc aard van de verwon dingen van het slachtoffer is wel een rapport verschenen. Over die van mijn cliënt, en hij was toch bijna dood geweest, niet. Waar om? Werd de overledene ook als verdachte beschouwd?" Allemaal vragen waarop de raadsman van de twee aanwezige getuigen ant woord wilde hebben. Dat ook het slachtoffer door de politie als verdachte werd gezien, sterkte mr. Koopman in zijn plei dooi. Want hoezeer de rechtbank presidente liet merken dat het be toog van mr. Koopman te lang dradig vond, bleef hij maar door draven in een poging zijn client, in afwachting van het vervolg, vrij te krijgen. De zaak wordt bin nen drie maanden voortgezet. Vlaardingen/Schiedam - By de meldkamer van de DCMR Milieu dienst Rijnmond zijn gistermid dag uit Vlaardingen en Schiedam Noord zestig klachten binnenge komen over een olie-achtige en zwavel-achtige stank. De lucht werd veroorzaakt door een brand je bij Shell-Pemis. Daardoor werd dc gang van zaken in het raffina- ge-proces van de fabriek ontre geld. wat tot gevolg had dat de rookgassen sneller neersloegen dan gebruikelijk. De brandweer heeft de brand geblust.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1