13 Breken met Slokker kost gemeente geld Rotterdams Dagblad 'Sociale werkvoorziening raakt aan de bedelstaf 'Broekpolder geen struikelblok bij collegevorming' Claim van 'enkele tonnen' bouwplan HVV de voorkeur ils KJ - Directeur voor Schiedamse bieb moeilijk te vinden RPF/SGP: felle kritiek op reorganisatie Maassluis :-c Krattendief ook autodief Jongen (12) aangereden Sieraden weg 'Zwembad kan vriendelijker voor milieu' Dinsdsg 12 oktober 1993 I Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Door Ben van Haren Vlaardingen - DegemeenteVlaardingenzitmethanden en voe ten gebonden aan projectontwikkelaar Slokker uit Zoeter- meer. Hoe hoog een alternatief voorstel van de Historische Ver eniging Vlaardingen (HW) ook wordt gewaardeerd, vast staat datvoordebebouwingvan het terrein langs deMaassluissedijk en het Westnieuwland toch Slokker de prijzen bepaalt en de bouwer uitkiest. Het gemeentebestuur heeft kort voor de zo mervakantie per brief die claim van de advocaat van de proj ect- ontwikkelaar ontvangen en wethouder Ton van der Steen er kent hem. Directeur B. de Vlieger van Slok ker Vastgoedontwikkeling ZTM BV schat, dat het de gemeente Vlaardingen „enkele tonnen" zal gaan kosten als zij van de dien sten van zijn bedrijf afziet. Hij vindt dat heel normaal. „Al tweeëneenhalfjaar hebben wij met de gemeente contact over de bebouwing van dit gebied. Vlaar dingen heeft ons benaderd met het verzoek om aan de hand van een schets van de stedebouwkun- dige van Kuiper Compagnons in vulling te geven aan dit deel van haar binnenstad. Wij hebben hier op positief gereageerd en diverse gesprekken gevoerd met meerttelijke vertegenwoordigers. Juist toen wij toe waren aan de verdere uitwerking van ons plan voor een parkeergarage en 86 wo ningen kwam er plotseling een al ternatief op tafel. Met coördinator Valentijn en hoofd Den Hartogh (ambtenaren van de afdeling Ruimtelijke Ordening van Stads werk, red,) hebben wij toen afge sproken dat wij ook naar dat plan zouden kijken. Van de uitspraak van de politiek hangt af hoe we verder gaan. Vastgesteld is wel, dat wij in ieder geval altijd daar bouwen." Wethouder Van der Steen, gecon fronteerd met deze uitspraken, bevestigt: „Wij zitten vast aan Slokker. Zij hebben veel tijd er aan besteed en kosten gemaakt. Het is niet zo. dat we een claim hebben ontvangen van hun advo caat. Wel zijn we. inderdaad voor de vakantie, gewezen op de juridi sche consequenties als we met een ander in zee zouden gaan. Hoeveel weet ik niet. maar het zal ons inderdaad geld kosten als we van Slokker af willen." De meerderheid in de gemeente raad heeft echter haar voorkeur uitgesproken voor het door de historische vereniging aangedra gen alternatief waaraan aanne mingsbedrijf Werner BV als po tentieel bouwer en architect Wijnand Houdijk. beiden uit Vlaardingen. hebben meege werkt. Gisteren sprak de D66- wethouder met dit tweetal naar aanleiding van een brief, die de HW vorige maand na een ge sprek met Slokker en gemeente ambtenaren aan burgemeester en wethouders had geschreven. De HW-vertegenwoordiger Bert van Bommel liet gisteren al in het Rotterdams Dagblad blijken hoe zeer zijn vereniging gepikeerd is over deze move van Van der Steen. „Werner heeft zich terug getrokken en alle rechten liggen nu bij ons. Houdijk heeft ons ook als opdrachtgever geaccepteerd. Dat hebben we het college ge meld. Dus wat hij nu met deze twee wil bepraten is ons een raad sel," zei Van Bommel. Van der Steen reageerde gister middag: „Mij is gebleken, dat de zaak niet zo ligt als de historische vereniging ons heeft geschreven. Ik wil duidelijkheid en die vraag ik aan de twee. die volgens mij de opzet voor het plan hebben ge maakt. Dat de HW gepikeerd is, verbaast me maar ik vind het ook niet van belang. Ik moet het be leid van de gemeenteraad uitvoe ren en probeer dus dit plan gerea liseerd te krijgen." Na afloop van het gesprek met Houdijk en directeur Meerman van Werner zei de wethouder: „Ik heb wat gewaagd en wat gehoord. Het plan is inderdaad verder ge vorderd dan ik dacht. Het moet nu op zijn financiële haalbaar heid en uitvoerbaarheid getoetst worden door Slokker." Onduide lijk blijft hij over de rol van de his torische vereniging, die in het voorjaar het initiatief nam voor het alternatieve plan, in augustus met Slokker en gemeenteambte naren overleg voerde en vervol gens b en w voorstelde om een on afhankelijk calculatiebureau te raadplegen. Van der Steen geelt als enige ze kerheid: „De gemeente zal op een bepaald moment een opdracht ge ven aan Slokker." Schiedam - De gemeente Schiedam heeft een headhunters bureau in de arm genomen om een directeur voor de openbare bibliotheek te vinden. Daarbij gaat de voorkeur uit naai* een vrouw. Pogingen van de gemeen te om zelf kandidaten te zoeken zijn op niets uitgelopen. Op een paginagrote advertentie in het fe ministische tijdschrift Opzij kwa men nauwelijks reacties. Er meldde zich één serieuze kandi daat, maar die haakte voortijdig af omdat zij elders een baan had aangenomen. De Schiedamse bibliotheek wordt al ongeveer twee jaar geleid door interim-directeur Jo Schipper. Hij werd op contractbasis en te gen een salaris van circa 1800 gul den per dag aangesteld om na het ontslag van directrice Mies van Helden de zaken waar te nemen. Om een einde te maken aan deze dure constructie wordt in de poli tiek al geruime tijd aangedron gen op vervanging van Schipper. Maar de werving van een vaste kracht wil niet goed lukken, deelt wethouder Zijdeveld (Cultuur) mee. Een verklaring daarvoor heeft hij niet. Schiedam heeft tot dusverre wei nig geluk gehad met zijn biblio theekdirecteuren. W.F. van der Bleij ging voortydig weg, zijn op volger Henk Ewoldt verliet Schiedam omdat het wachten op de beloofde nieuwbouw op het Stadserf hem te lang ging duren en Ewoldts opvolgster Mies van Helden werd al vrij kort na haar aanstelling op non-actief gezet en vervolgens overgeplaatst omdat zij in conflict was gekomen met het personeel. Het Nederlands Bibliotheek- en Lectuurcentrum in Den Haag heeft geen verklaring voor de ge ringe belangstelling onder biblio thecarissen voor een functie in Schiedam. „Het kan natuurlijk al tijd dat de vorige directeuren aan collega's hebben laten weten hoe zij over Schiedam denken," stelt een medewerkster van het NBLC. „Maar ik kan niet zeggen dat de Schiedamse bibliotheek een slechte reputatie heeft." Wel acht de woordvoerster het goed denkbaar dat de vacature in Schiedam zo lang openstaat omdat het om een gemeentelijke bibliotheek gaat. „Dan is het ge meentelijk beleid bepalend voor wal er in de bieb gebeurt. Mensen die eerder voor een particuliere stichting werkten, vinden het vaak moelijk zich aan te passen aan een ambtelijke organisatie." Bij het NBLC verwondert men zich erover dat de gemeente Schiedam wel in Opzij heeft gead verteerd, maar niet in de vakbla den. „Daar hebben wij nooit een oproep in gezien. Ook niet in onze eigen nieuwsbladen." Maassluis - De ambtelijke en be stuurlijke organisatie zal in Maas sluis nog jaren chaotisch blijven als er nu niet wordt ingegrepen. Die voorspelling doet Herman van Hoeven (RPF/SGP). Het raadslid keert zich tegen het voor stel leidinggevende ambtenaren op cursus te sturen om hun vaar digheden te verbeteren. Volgens Van Hoeven heeft dit geen zin als de bestuurlijke structuur onaan getast blijft. De gemeenteraad beslist van avond over de stappen, die vol gens het college van B en W nood zakelijk zijn om de impasse in het gemeentelijk bestuur te doorbre ken. Projectmanager W. F. Bril- stra heeft onder meer voorgesteld een formatieplaatsenonderzoek te houden en de ambtelijke chefs op cursus te sturen. Van Hoeven vindt dat vreemd. Volgens hem moet reeds bij het aanstellen van leidinggevenden bekeken wor den of ze geschikt zijn voor hun vak. De problemen in bestuurlijk Maassluis kwamen verleden jaar in volle omvang aan het licht bij de publicatie van een onderzoek, dat werd uitgevoerd door bureau Acta Midden-Nederland. Na ge sprekken met alle geledingen van het ambtelyk apparaat conclu deerde Acta dat Maassluis gebukt gaat onder een gebrek aan be stuurlijke leiding en een slechte beleidscoördinatie. Verder zou de ambtelijke top haar benoeming eerder aan vriendjes politiek dan aan bestuurlijke kwaliteiten te danken hebben, oordeelde een aantal ambtena ren. Als belangrijkste schuldige werd de politiek aangewezen. Vol gens het rapport heeft het ge meentebestuur verzuimd een vi sie te geven op de ontwikkeling '.wan dc gemeente ais bestuurlijk en dienstverlenend orgaan. Na de analyse van Acta werd Brij stra van adviesbureau ODRP aan gesteld om verbeteringen in de organisatie voor te bereiden. Net als de medezeggenschapscom missie vindt Herman van Hoeven dat er veel te weinig gebeurt om de oorzaken van de bestuurlijke problemen weg te nemen. Vol gens de RPF er is het zaak de in 1989 ingezette reorganisatie geheel of gedeeltelijk terug te draaien. Alle ellende is daar vol gens hem op terug te voeren. „Toen werd de secretarie - van oudsher belast met de coördinatie van het beleid (red.) -als volko men achterhaald opgeheven." „Het nieuwe model met sectoren en enkele stafbureaus zou helder, sturend en produktiegerieht gaan werken. Mijn vragen over wat er nu precies mankeerde aan de ou de organisatie werden zeer vaag beantwoord. Daarom heb ik in 1989 mijn stem niet gegeven aan de reorganisatie. Ik was en ben niet overtuigd van de aangekon digde verbeteringen. Helaas moe ten we constateren dat we vier jaar hebben verloren als het gaat om het verbeteren van de organi satie en en efficiënter werken." Schiedam - Bij de Be- drijfsgemeen schap Schiemond lag het werk vandaag nage noeg stil. Van de circa 340 werknemers gin gen zij die lid zijn van een vakbond - bij de BGS zijn dat er een dikke honderd - in staking. Een groot aantal andere perso neelsleden nam uit so lidariteit met de sta kers een vrije dag. De actie bij de BGS, het bedrijf voor de so ciale werkvoorziening in Schiedam, was be doeld als drukmiddel om een nieuwe CAO tot stand te brengen. Ook elders in het land voeren werknemers uit de WSW deze da gen actie. Zij eisen re paratie van het WAO- gat, een loonsverho ging van 2,5 procent en garantie van hun werkgelegenheid. „Wij worden behan deld als tweederangs burgers," klaagde de Schiedamse actielei der Henk Dolstra van morgen. „Al het over heidspersoneel heeft betere arbeidsvoor waarden gekregen, maar voor ons is er nog niets. Mensen uit de sociale werkvoor ziening die in het WAO-gat vallen, raken nagenoeg aan de be delstaf. Zij moeten zich verzekeren voor een bedrag tussen de 150 en 400 gulden per maand. En dat terwijl het om een kwetsbare groep gaat, mensen met een geestelijke of lichamelijke handi cap." Dolstra was zeer tevre den over de grote ani mo voor de actie. De weinige werknemers van dc BGS die van daag wel aan de slag gingen, moesten zelf voor eten en drinken zorgen, want ook het personeel van het be drijfsrestaurant had het werk stilgelegd. Grote belangstel ling was er vanmor gen bij de BGS voor het invullen van de stakingsformulie ren. Er werd actie gevoerd voor een nieuwe CAO, Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Vlaardingen - WD-fractieieider Bram Zonne verwacht dat de Broekpolder in Vlaardingen voor zijn partij geen struikelblok za! zijn bij eventuele onderhandelin gen over collegesamenwerking. Hij zegt dit in een toelichting op het verkiezingsprogramma van de liberalen. De PvdA wijst woningbouw cate gorisch af. de WD tekent aan dat met de huidige techniek de grond niet schoon te krijgen is zodat ook deze partij voorlopig tegen wo ningbouw aldaar is. Een 'leeflaag' van grond wordt door de VVD af- gewezen. „Dat kan niet op dit soort vervuiling," aldus Zonne. Als er al programmatische proble men zouden ontstaan liggen die op het vlak van de grondpolitiek (erfpacht, verkoop van grond), de verkoop van gemeentelijke hui zen aan huurders en de opheffing van een aantal wegafsluitingen die zijn voortgekomen uit het Verkeerscirculatieplan (VCP). De 'WD denkt overigens dat er best W besturen valt mei ue PvdA. maar ook met andere partijen in Vlaardingen. Of. zoals WD-voor- zitter Jan Abrahamse zegt: „Met dit programma kunnen we de dis cussie aan met de andere partij en." Rode draad in het programma is de relatie met de burger. Daarbij kent de WD de burger niet alleen rechten, maar ook plichten toe. ..Daarom is er hier en daar een vermanende toon in het program ma." aldus Zonne. Schoolmeester De WD-fract iel eider: „Het klinkt hier en daar wal schoolmeester achtig. maar we vinden dat als we afspraken maken dat we dan ook de regels moeten nakomen. Dat geldt voor het controleren van schoolverzuim, maar ook voor het handhaving van milieuwetten." De WD vindt verder dat er meer controle moet komen op mogelijk misbruik van sociale voorzienin gen. „Ons wordt gemeld dat Vlaardingen met de steun fraude onder het landelijk gemiddelde zit, en dat is verheugend als dat zo zou zijn, maar we zijn ook be nieuwd naar de maatregelen die genomen zijn om het misbruik te rug ie dringen." De liberalen willen verder niet elke kale plek in de stad volge bouwd zien met woningen. „We nemen de consequentie dat Vlaardingen dan minder inwo ners krijgt. Dat hebben we liever niet. maar we moeten de stad wel leefbaar houden." Zonne erkent ten dele dat het ver kiezingsprogramma van zijn par tij punten bevat die eigenlijk al leen landelijk kunnen worden op gelost. Maar de VVD heeft van een aantal punten willen aange ven hoe de zaken zouden moeten worden geregeld en heeft daarom die zaken vermeid. Die betreden onder meer de ouderenzorg, lik- op-stukbeleid bij kleine crimina liteit en de zelfstandigheid van scholen. De gemeente zou verder vriende lijker voor het bedrijfsleven moe ten worden, vindt de WD. „Ja, ook op bestuurlijk niveau." ver duidelijkt Zonne. „Het is gebeurd dat bedrijven zijn weggejaagd." De WD vindt verder dat de tarie ven en heffingen in principe met niet meer dan de algemene infla tie mogen stijgen. „Van dc uitzon deringen zullen niet wel voor beelden zijn," denkt Zonne. „Maar als je de mensen meer kwaliteit zou bieden, dan staat daar ook een prijs tegenover." Voor de WD is het overigens zo ver nog lang niet. Vlaardingen - De man die gister middag op het Liesveld werd ge arresteerd op verdenking van diefstal van een krat met lege flessen, heeft vermoedelijk ook een auto in Dordrecht gestolen. De arrestant belandde gisteren op het politicbureau na diefstal van de krat en bedreiging van een ver koper. De gestolen auto werd te rug gevonden aan de Burgemees ter Heusdenslaan. De verdachte is een 18-jarige inwoner van Zwijndrecht. Hij is voorlopig in gesloten. Vlaardingen - Een 12-jarige jon gen uit Vlaardingen is gisteren gewond geraakt bij een aanrij ding. Hij brak zijn pols. De jongen fietste op een parkeerplaats aan de Lepelaarsingel en haalde daar een langzaam rijdende auto in. Op het moment dat de fietser pas seerde week de auto naar links uit. De jongen viel en omdat hij op dat moment geen ernstige klachten had. reed de automobi list door. Even later kreeg de jon gen pijn aan zijn pols. De automo bilist was toen al weggereden. Schiedam - Bij een inbraak in een woning aan de Burgemeester van Haarenlaan is voor een onbe kend bedrag aan sieraden en hor loges gestolen. De inbraak werd vermoedelijk afgelopen weekein de gepleegd. De dader kwam bin nen door de deur open te 'Hippe- Vlaardingen - Milieuwethou der Kees van der Windt onder zoekt of er by de gemeente vier ton kan worden vryge- maakt voor maatregelen waar door het chloonvater van het nieuwe zwembad in Vlaardin gen het nrili'eu minder, belast. Hij doet dat' op voorstel van zijn partijgenoot Leo ten Have (PvdA). De ontwikkelaars van het zwembad, dat moet komen in de driehoek Westlandseweg/ Burgemeester Heusdenslaan/ Vlaardingse Vaart, hebben dat geld niet. Als ze het zouden uitgeven zou het zwembad kaartje te duur worden. De bouw van het zwembad gaat ongeveer 10,5 miljoen gulden kosten. In het voorlopi ge ontwerp krijgt Vlaardingen daarvoor een complex met drie zwembanen: één van 15 bij 25 meter (wedstrijden), één van 12,5 bij 25 meter (instructie) en een rond recreatiebad met een doorsnede van ongeveer vijf tien meter, met daarbij een peuterbad, een wild water baan, een mogelijkheid om naar builen te zwemmen, een Turkse sauna, een borrelbad en een whirlpool. Verder komen er een peuter badje buiten en een restaurant met terrassen binnen en bui ten. Ook 2ijn twee zoncabines gepland waarvoor buiten het zwembad om een kaartje kan worden gekocht. Bij het wedstrijdbad komt een tribune voor ongeveer 150 toe schouwers. Voor alle zwem- clubs komt er verenigings ruimte. Eén van de zwembaden 2ou een beweegbare bodem moe ten krijgen, maar vanwege de kosten wordt bekeken of dit haalbaar is. Om geen te grote uitgaven te doen is al afgezien van een duikplank van drie meter hoogte. Dat bespaart een uitgave van een half mil joen gulden omdat de bodem minder diep hoeft tc zijn. Op het dak komen zonnepane len voor de verwarming bin nen. Daarmee kan alleen de lucht verwarmd worden. Voor waterverwarming is zo niet ge noeg energie binnen te halen. Er is 75.000 gulden uitgetrok ken voor kunst. Van het geld moet een kleurenverlichting van glasfiberkabels worden gemaakt die functioneel kan worden gebruikt in het zwem bad. Die kabels zouden ook moeten worden gebruikt voor onderwater-verlichting. Daar mee kan energie worden be spaard.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1