n 1 15 Justitie wil Turks meisje terugsturen naar zieke opa Familie volgt 'live' oogoperatie Week Bezetting Noordereiland beëindigd De hoeren naar Hillegersberg De van Vcr?2- Vrouw jaagt overvaller met tafelpoot winkel uit Wat de oogarts ziet door de microscoop, ziet de begeleider via een monitor Ondernemers City willen adviesraad buitenruimte Rotterdams Dagblad j Zaterdag 16 oktober 1993 t- Blijft het prostitutiebeleid een zaak des gemeentes? Of zijn de hoeren een regionale aangelegen heid? Deze week werd er in het Rotterdamse stadhuis over ge brainstormd door de commissie Regiovorming, want het ging over de taakverdeling tussen de Rijnmondgemeenten en het toe komstige regiohestuur. Projectleider Wim Straasheijm vond het prostitutiebeleid ideaal voor een simulatiespel - omdat het de mensen zo aanspreekt. Hij had het over de situatie na de opdeling van Rotterdam in twaalf nieuwe gemeenten. Streefdatum 1 januari 1997. Het is mogelijk dat de nieuwe gemeente Delfshaven straks zegt; „Die tippelzone op de G.J. de Jonghweg, weg ermee!" Dat zou heel wel denkbaar zijn als het een gemeentelijke bevoegd heid is. Maar dan? Delfshaven is dan van een probleem verlost, maar waar zal zich een nieuwe tippelzone ontwikkelen? Op de Straatweg in HiUegersberg?_Ópiifij^^r£yeld j^gchieflaip? Het Zwaanshals? DeWolphaertsbocht? Moet iedere gemeente afwachten of er iets il legaals merkbaar wordt, met alle overlast vandien? Of zou het niet handig zijn als er een regionaal bestuur is, dat gerechtigd is om toch iets van een beleid te formu leren, zodat het probleem nog enigszins in beschaafde banen kan worden geleid? Of het een taak is van de gemeenten of van de regio, dat wordt geregeld in de lex speeialis (speciale wet) voor de Rijnmond. Straasheijm vindt het voorbeeld met de heroïnehocren vooral zo aardig, omdat het de ge meentebesturen in de omgeving confronteert met de wetenschap dat het niet in alle gevallen zo gunstig is om zelf een vuiltje op te moeten knappen, als je dat ook aan een democratisch gekozen re giobestuur kunt overlaten. Die taakverdeling, daar is het laatste jaar veel over te doen ge weest. Veel gemeenten waren bang om uitgakleed te worden door het 'Rotterdamse' regiobe stuur. Binnen het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR) is er veel nuttig werk verricht om de kou uit de lucht te nemen, maar ondanks de Rfjnmondbreed ge waardeerde nota Profiel II blijft het behoedzaam manoeuvreren. Bij het OOR zeifis men niet pessi mistisch. Een probleem van ande re orde is echter de terugkoppe ling vanuit de stuurgroep Lex Speeialis naar de gemeenteraden in en rond Rotterdam. De raden zijn bang voor voldongen feiten te worden geplaatst. En waar som mige gemeenten zich een bult van geschrokken zijn, is het be richt dat het ministerie van Bin nenlandse Zaken verschillende modellen hanteert voor een ge meentelijke herindeling. Rotterdam wil zich opdelen in twaalf gemeenten, maar wat gaat dat niet kosten, vroeg Ien Dales zich onlangs af. De minister van BiZa keek als een ongelovige Thomas. Mede om die reden houdt het ministerie ook reke ning met andere modellen. En daar kun je verschillend op reage ren. „Onzin." mompelt Harm Bruins Slot, burgemeester van Ridderkerk. „Wc moeten ons niet gek laten maken," zegt Jan Janse, PvdA-raadslid in Rotterdam. De meest doorwrochte benade ring is die van René Smii, wet houder voor Bestuurlijke Ver nieuwing in Rotterdam. Hij zegt: „De regiovorming maakt een schaalvergroting van de nieuwe gemeenten onnodig. Zou er géén regionaal bestuur komen, dan kon je nog overwegen om ge meenten samen te voegen, maar er komt dus wél een regiobestuur om grensoverschrijdende vraag stukken op te pakken. We hebben er goed over nagedacht en dan zal BiZa toch beslist een stevig ver haal moeten hebben, willen ze rechtvaardigen dat ze minder dan twaalf gemeenten willen. Moetje het toch al moeilijke regioproces nou ook nog gaan belasten met gemeentelijke herindeling? Als ze aan de binnengrenzen van Rot terdam gaan sleutelen, moeten ze het ook erbuiten doen. Want als ze Hoek van Holland te klein vin den om er een aparte gemeente van te maken, hoe kan een kleine gemeente als Bernisse dan wel bestaansrecht hebben?" Toch moet er maar snel duidelijk heid komen, want gemeentegren zen zijn geen tippelzones die je te pas en te onpas kurit verplaatsen. Door Paul Jumelet Rotterdam - Het 12-jarige Turkse meisje Nurdan Erboz woont al bij na drie jaar bij haar oom en tante in Rotterdam. Ze is er heel geluk kig en beschouwt de zoon en dochter van het gezin als haar ei- gen bToer en zus. Als het aan het 'ministerie van Justitie ligt, komt aan al dat geluk echter snel een eihde. Al een paar keer is een ver blijfsvergunning geweigerd en als Nurdan op 7 december ook het allerlaatste kort geding verliest, wordt ze meteen op het vliegtuig naar Turkije gezet. Volgens Justi- tie wonen daar namelijk mensen, die het meisje ook prima kunnen verzorgen: haar grootouders. Mehmet Ali Cardakli, de oom bij wie het meisje nu nog woont, maakt duidelijk dat zijn vader en moeder daar juist absoluut niet toe in staat zijn. „Mijn vader is 85 "jaar en dement. Hij loopt, met een stok en valt elke keer om. Myn moeder is 82 jaar en ook ziek." Deze week heeft directeur Henk Moerland van de Kralingse Arent- school waar bet meisje'op school zit, de handschoen opgepakt te gen de hoge heren uit Den Haag. „Want het is de plicht van een christelijke school om voor je naaste op te komen. Juridisch ge zien redden we het niet, er zijn geen wettelijke gronden om haar hier te houden. Maar als mens zeg ik dat het gesol met dit kind on menselijk is." „We hebben nog tot december de ffpviJLni-iii tijd om iets te doen, want volgens haar advocaat mag ze tot het kort geding in Nederland blijven. Dc volgende stap is dan het benade ren van politici. Om hun aandacht te krijgen zul je het eerst via de pers moeten spelen. Verder gaan we met alle Ieraren en leerlingen een handtekeningenlijst maken. Natuurlijk mogen andere men sen, die hun steun willen betui gen, naar onze school schrijven." Nurdan heeft in haar nog jonge leven al veel meegemaakt. „Toen ik acht jaar was ging mijn moeder dood. Mijn vader trouwde na twee maanden met een andere vrouw, die mij niet wilde hebben. Toen moest ik naar mijn opa en oma, waar ik anderhalf jaar ben geble ven, Ze waren te oud en te ziek om goed voor me te kunnen zorgen. Mijn oma moest altijd speciaal voor mij vroeg opstaan. Maar er was verder niemand an ders in Turkije die me in huis wil de nemen." „Mijn oom wilde me wel naar Ne derland halen. Ik vindt het hier nu erg leuk, heb veel vriendjes en ben aan alles gewend. Ik zit al in groep 8 en wil de school graag af maken. In Turkije moet ik weer helemaal opnieuw beginnen." Moerland vult aan: „Ze kleedt zich goed, ze eet goed, zit in een goed gezin. In Turkije zit hele maal niemand op haar te wach ten." „Het meisje draait nu gewoon mee in groep 8," vervolgt Moer land. „Ze werd halverwege groep 5 opgevangen en heeft daarna alle groepen zonder problemen door lopen. Wat het advies met betrek king tot het voortgezet onderwijs wordt, weet ik nog niet precies, maar ze kan in ieder geval naar een scholengemeenschap met een Mavo. Het gezin van meneer Cardakli is voorloper onder de gastarbeidersgezinnen. Zijn ei gen kinderen zitten in 4 Havo en 6 Vwo. Het kost niemand wat, als Nurdan in Nederland blijft. Haar oom staat helemaal voor haar ga rant. Hij wil haar zelfs adopteren, maar dat kan volgens de wet niet omdat hij zelf twee kinderen heeft" Nurdan zelf. bet pleeggezin, de school; niemand durft eigenlijk nog aan een verkeerde afloop in december te denken. Maar wat als ze straks toch wordt uitgewezen? „Dan verliest ze voor de zoveelste keer haar verzorgers," zegt Moer land. „En ook de volgende verzor- Nurdan en haar klasgenootjes, die natuurlijk ook allemaal vinden dat zij moet blijven. FotoGerhardJ.H.vanRoon gers kunnen, gezien hun leeftijd, snel wegvallen. Dan komt ze er helemaal alleen voor te staan." Cardakli: „De cultuur in Turkije is heel anders. Een meisje in haar eentje, dat kan daar niet eens. Nee, met mijn ouders is nog niets geregeld voor als het toch fout loopt. Die mensen kunnen haar niet verzorgen. Het kan gewoon niet, het kan gewoon niet," be sluit hij hoofdschuddend. Rotterdam - Een kranige snackbar-eigenares heeft gisteravond een gewapende overvaller met éeh'tafelpoot haar zaak uitgejaagd. Dit gebeurde om half tien in een cafetaria aan de Sliedrechtstraat in.: Peridrecht, waar de indringer samen met een ongewapende handlan ger de vrouw en haar echtgenoot bedreigde. Toen de overvaller een greep uit de kassa deed, pakte de vrouw het stuk hout en sloeg hem op zijn achterhoofd. De klap kwam hard aan, want de overvaller viel een paar keer tijdens zijn vlucht. Desondanks is de politie er nog niet in geslaagd de man- nen te arresteren. Door Annemiek Veelenturf Rotterdam - De ondernemers verenigd in de stichting City Rot terdam willen dat de gemeente .een adviesraad instelt voor de buitenruimte in het centrum van - de stad. Zij hebben hier gisteren voor gepleit bij wethouder Bui- .tenruimte. Verkeer en Vervoer Herman van den Muijsenberg. De ondernemers voelen zich steeds weer gepasseerd. Het. verzoek •werd gedaan ter gelegenheid van het ontsteken van de sfeerver lichting op de Coolsingel door de j/wethouder. „Met name de verplaatsing van ..de kunstmarkt op het'Béïïrsplein heeft ons nuweer overvallen" zegtvoorzitter tfan de stichting -H.J. Derksen. „Het bedrijfsleven had gemotiveerde bezwaren, maar het college -legt-de-gemeen- fteraaff. géwdbh^et-voorstel voor ■deze markt'te verhuizen naar 'de Hoogstraat waarvoor weer bloem perken worden verwijderd. We hadden al brieven geschreven, maar niemand van de politiek heeft gereageerd." Volgens de stichting City is het in een overlegeconomie als in Ne derland een goed gebruik dat de ..gemeentelijke overheid ook het "bedrijfsleven raadpleegt. Dat is tenslotte een belangrijke inves teerder. „Voor de rijksoverheid heb je al tal van adviesraden, maar op lager overheidsniveau zie je dat niet terug. Met de over heveling van rijkstaken wordt overleg met de gemeente steeds "belangrijker," De ondernemers willen alsnog be trokken worden bij de gesprek- - ken tussen de Dienst Marktwezen en de ambulante handel over de .terugplaatsing van de weekmarkt naar de Binnenrotte. Met name ';zijn 'er bezwaren tegen het op nieuw plaatsen van kramen in de Hoogstraat. De wethouder wees het verzoek niet direct af. Hij vond het idee vaker overleg te hebben uitstekend. De ondernemers brachten verder de onveiligheid van het centrum ter sprake. Uit cijfers van de poli tie is gebleken, dat éénderde van de criminaliteit in het stadscen trum op straat wordt gepleegd. Naar schatting verblijven 750 drugsverslaafden, runners en zwerfjongeren dagelijks rond en in het centrum. De nabijheid van opvang van drugsverslaafden in de Patüuskerk en bij het station is volgens de ondernemers in hel hele centrum merkbaar. Zij wil len de gemeente waarschuwen, dat de overlast uit de hand dreigt te lopen. De gemeente zal niet alleen daar-' aan wat moeten doen, maar ook de buitenruimten aantrekkelijk moeten maken. De stichting klaagt met name over de looprou te vanaf het Centraal Station. Het Kruisplein is geen aantrekkelijk plek voor treinpassagiers die het centrum zouden willen bezoeken. Ook de Karei Doormanstraat bij de Doelen is onaantrekkelijk. Daarnaast moeten langparkeers op laad- en losstroken harder wor den aangepakt. Na de officiële onsteking van de sfeerverlichting op de Coolsingel gisteravond werd in kleine kring de nieuwe verlichting van het Weena gepresenteerd. Met name de vernieuwde Hofpleinfontein krijgt daarin een belangrijke plaats. Nog voor december wor den daarin acht masten van vier meter geplaatst en één van 7,5 meter. Het uiterlijk van de fon tein blijft gehandhaafd maar er komen 35.000 lichtjes in. Rotterdam - 'Live' de oogope ratie van je vrouwmeemaken. Zien hoe een klein trilboortje via een sneetje aan de rand van het hoornvlies de lens. in gaat en daar de troebele in houd verpulvert en wegzuigt. Het gebeurt dagelijks in het dagcentrum van het Oogzie kenhuis in Rotterdam, waar staarpatienten poliklinisch worden behandeld. Met een kopje koffie in de hand volgt een familielid of goede beken de van de patiënt via een mo nitor hoe de ingreep in de ope ratiekamer even verderop verloopt. Wijd opengesperde ogen staren op twee televisieschermen de wachtruimte in. Op de monitor rechts schuift oogarts J. H. Pa- meyer net een nieuw kunststof ler.sje naar binnen. „Daar links, dat is mijn vrouw," wijst P. Stnnjk, ter.vijl hij nauwlettend dat scherm in de gaten houdt. „Ze is nog niet zo lang geleden naar binnen gereden." We zien wat de oogarts ziet door de microscoop. Het sneetje, dat in werkelijkheid maar 3,5 millime ter groot is, lijkt een jaap. Het kleine beiteltje, dat met een snel heid van 40.000 bewegingen per seconde de harde kern stuk trilt, een groot instrument. Heel mooi komt in beeld hoe het zuïgertje, dat aan het trilboortje is verbonden, de brokstukjes weg zuigt. Daarna kijkt een helder oog de kamer in. Nou ja, 'kijkt' is niet helemaal op z'n plaats. De patiënt is plaatselijk verdoofd en ziet niets met het oog dat wordt ge opereerd. Bloed „Geweldig," zegt .meneer Struijk. ijDit is micro-ehirurgie, hë? Heel erg mooi..; Of ik het eng vind? Nou, ik sta in de familie bekend als iemand die niet tegen bloed kan. Als ik thuis op de televisie een operatie zie, zet ik 'm meteen uit. Ik wist dat ik hier niet hóefde te kijken, als het me te veel wordt. Maar het valt me erg mee." Zijn vrouw was voordat ze de ope ratiekamer in ging, wel wat ze nuwachtig. Maar hjj niet, vertelt Struijk. Hoe is dat, om te zien hoe je eigen vrouw onder het mes gaat? „Natuurlijk zijn er emotio nele gevoelens," zegt hij. „Ik weet dat het mijn vrouw tot steun is te weten dat ik in de buurt ben. Maar nu hebben de technische as pecten van de operatie de over hand in mijn gedachten. Het is toch mooi dat de techniek zo ver is gevorderd dat mensen zo gehol pen kunnen worden. Ik heb be grepen dat na de ingreep een we reld opengaat voor de patiënt. Dat mijn vrouw straks al heel snel weer goed ziet." Het linker scherm toont beeld vul lend het linker oog van mevrouw Struijk als de oogarts met een pincet het kunststof lensje op zijn plaats duwt. Het rechter scherm Nieuw in het Oogziekenhuis: via monitors een oogoperatie bij een dierbare huisgenoot volgen, of een krantje lezen als het even niet spannend is. Foto Gerhard J.H. van Roon is leeg. Uit operatiekamer zes komt de patiënt de wachtruimte binnenrijden. Hij is opgelucht en vrolijk. „Bedankt voor de gezelli ge operatie," zegt hij tegen oog arts Pameyer en hij schut diens hand. Samen gaan ze vervolgens op de Polaroidfoto, die de patiënt mee naar huis krijgt. Dat aanden ken behoort standaard bij de in greep. Officiële opening Het dagcentrum in het Oogzie kenhuis is op 1 juni in gebruik ge nomen. Op 24 november komt staatssecretaris Simons van Volksgezondheid naar het Oog ziekenhuis om de officiële ope ning te verrichten. In het dagcen trum vinden alleen staaroperaties plaats. Daarvan zijn er in het zie- kenhuis zo'n 2500 per jaar. De phaco-emulsificatie, zoals de nieuwste techniek om staar te verhelpen heet, is bij uitstek ge schikt om als dagbehandeling uit te voeren. „Vier jaar geleden moest de patiënt voor zo'n opera tie nog vier dagen worden opge nomen," legt algemeen directeur U. F. Hiddema uit „Nu kan hij na een uurtje weer naar huis." Het Oogziekenhuis heeft een jaar ^roef gedraaid met deze methode. zozeer om de techniek uit te r eren, maar meer om te zien hoe de patiënt op de ingreep rea geert. Staar komt in verreweg de meeste gevallen bij oudere men sen voor. Het is belangrijk dat zij op hun gemak zijn. want tijdens de operatie moeten ze heel stil lig gen. Goede voorlichting en bege leiding door een vertrouwd per soon zijn daarvoor onontbeerlijk. Het Oogziekenhuis stelt als eis dat mensen die voor een phaco- operatie in aanmerking willen ko men, een eigen begeleider mee brengen. „Die persoon gaat sa men met de patiënt naar de voor lichtingsmiddag, waar een video wordt vertoond, en is aanwezig tijdens de operatie," zegt Hid dema. „Ook de eerste nacht na de ingreep móet de begeleider, ter geruststelling, bij de patiënt blij ven." Meneer Struijk is zeer te spreken over de gang van zaken voor en tijdens de oogoperatie van. zijn vrouw. „Zo'n goede sfeer. De mensen zijn heel correct." Ook uit een enquête blijkt dat de meeste patiënten positief zijn over de dagbehandeling. Dat geldt in hoge mate voor mensen die ook ooit een staaroperatie op de traditionele manier hebben ondergaan en een vergelijking tussen de twee methoden kunnen maken. Mevrouw Struijk wordt uit de operatiekamer gereden. Ze heeft een verbandje op haar geopereer de oog. „Ik zag er best tegenop," vertelt ze, „maar het is me heel erg meegevallen. Er heerste zo'n heerlijk ontspannen sfeer en op de achtergrond speelde een mu ziekje. Nee, ik ben eigenlijk hele maal niet bang geweest." DoorFons Simons Rotterdam De bewoners van het Noorderei land hebben de bezetting van de puinstort tussen de Willemsbrug en het oude lucht- spoor opgeheven. Zij besloten daartoe, nadat wethouder Herman van den Muijsenberg hen zwart-op-wit had toegezegd, dat aan het transport van puin naar het Noordereiland definitief een eind is gekomen. De bezettingsactie begon gistermorgen om zeven imr, nadat de overlast van de af en aan rijdende vrachtwagens de bewoners te veel was geworden. Bij de Spoortunnelorganisatie zowel als bij de' gemeente Rotterdam brak enige paniek uit. Allereerst bij de projector ganisatie. omdat stagnering van het sloop werk de snelle nieuwbouw van de extra trein sporen zou tegenhouden. Daarnaast omdat vervoer van grof puin over grotere afstanden enorme kosten met zich meebrengt. Gemeentewerken Rotterdam zag al nieuwe moeilijkheden rond de bouw van de Eias- musbrug. Voor de bouw van het prestigeuze project moeten de komende jaren honderden vrachtwagens heën en weer om beton en an der materiaal aan te voeren. Een juridische procedure daartegen werd weliswaar door de bewoners verloren maar nog altijd.bestaat de mogelijkheid dat zij in hoger beroep gaan. Door de beslissing van Van den Muijsenberg de puinaanvoer definitief onmogelijk te ma ken zijn in ieder, geval van gemeentezijde de verhitte gemoederen van de bewoners ge sust. Probleem voor de Spoortunnelorganisatie is nog wel de verwerking van de achtduizend ton puin, dat er nu al ligt. De actievoerders hebben gisteren gezegd, dat het puin moet verdwijnen zoals het is gekomen. De Spoortunnelorganisatie ziet het liefst als nog een puinbreker aangerukt om het mate riaal te versplinteren. Beide partijen gaan ko mende week overleggen over een oplossing. Hétrontsteken van de sfeerverlichting op de Coolsingel ging let terlijk gepaard met trompetgeschal. Wat de middenstand be treft kunnen de Sint en de Kerstman komen -Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1