17 Bij auto-toeleveranciers EG 400.000 banen in gevaar Hoek Loos levert wapen tegen kauwgom Verkoop nieuwe auto's in Nederland nauwelijks verder teruggelopen Mobil bouwt nieuwe fabriek in Amsterdam Rust in EMS lijkt stilte voor storm KLM-partner 'Northwest' uit de rode cijfers Bouw Tradeparc in Noord-West Gotia stelt lijndienst uit 'Haven' gaat naar Cyprus Benzine weer cent duurder Wieringerwerf koopt Flexoplast Investering door Philips Display Overschot in handel Japan Irritatie bij Piet Bukman Rabobank. Aangenaam. Baan voor helft personeel Kreisel Al ontslagen bij Toys 'R' Us Fabrikanten accepteren teerbesluit Rotterdams Dagblad Dinsdag ig oktober 1993 Rotterdam - In bedrijvenpark Noord-West verrijst in de komen de maanden het 'Global Trade parc'. Het centrum biedt zowel kantoor- als bedrijfsruimten voor kleine en middelgrote onderne mingen, die zich in Rijnmond wil len vestigen. Het bedrijvenpark zal bestaan uit drie gebouwen met denamen Melbourne. Detroit en Cairo. R, den Dunnen, secreta ris-generaal van het ministerie van VROM, sloeg vanmiddag de eerste paal voor het complex. Rotterdam - De start van de nieu we lijndienst van Gotia Shuttle Express van Rotterdam naar Ko penhagen en Gothenburg is drie maanden uitgesteld. Directeur G. Lindén van de maatschappij zegt dat de start om 'operationele re denen' niet kan plaatsvinden. Welke dat zijn kon hij gisteren niet zeggen. De eerste vlucht had gisteren moeten plaatsvinden. Af gelopen vrijdag liet Lindén de iuchthavendirectie in Rotterdam weten dat die niet kon doorgaan. Rotterdam - Havenwethouder drs. R, Smit en hoofddirecteur mr. W. KL Scholten van het Ge meentelijk Havenbedrijf zijn op 1 en 2 november in Cyprus, om er een presentatie over de mogelijk heden en voordelen van de Rot terdamse haven te geven. In Cyp rus -het land heeft een scheeps registermet een 'goedkope vlag' - is ongeveer 15 procent van de we reldscheepvaart geregistreerd. Rotterdam - Benzine wordt woensdag een cent per liter duur der. De adviesprijs aan de zelf- tank wordt 178 cent voor euro loodvrij, 184 cent voor superplus loodvrij en 195 cent voor super met lood. Dat hebben marktleider Shell en de Novok {organisatie van zelfstandige pomphouders) maandag meegedeeld. De prijs verhoging is het gevolg van de ontwikkeling op de internationa le markt. Rotterdam - Beheer- en Beleg gingsmaatschappij Hoekvaart- weg Wieringerwerf neemt Flexoplast in Harlingen over van Alpinvest, MeesPierson Equipe en de Flexoplast-directie. Flexoplast maakt hoogwaardig bedrukte flexibele polyethyleen verpakkingen. Wieringerwerf is eigenaar van Verpakkingsindus trie Velsen en Verpakkingsindus- trie Rotterdam, fabrikanten van onbedrukt polyethyleen verpak kingsmateriaal. De werkmaat schappijen blijven zelfstandig en maken met 200 man personeel een omzet van ruim 60 miljoen gulden. Eindhoven - Philips Display Com ponents investeert 45 miljoen gulden in uitbreiding van de pro- duktie van kleurentelevisiebeeld buizen in het Engelse Durham, Er komen 35 arbeidsplaatsen bij. Durham is het Europese produc tiecentrum van Philips voor de 'flat square' buizen van 51 cm. Daar komt de nieuwe buis van 41 cm bij. Tokyo - De handelsbalans van Ja pan is in september afgesloten met een overschot van 12,73 mil jard dollar na een surplus van 12,08 miljard dollar in september vorig jaar. Dat het overschot is toegenomen was niet verwacht. Luxemburg - De Europese Com missie handhaaft haar voorstel voor een nieuwe verrekening van koersschommelingen in de land bouwsteun aan boeren. Hoewei Duitsland en Nederland zich te gen het voorstel uitspraken, valt er met de Commissie alleen te praten over randvoorwaarden. Minister Piet Bukman (Land bouw) sprak gisteren van een bui tengewoon harde opstelling van de EG-landbouwcommissaris. Londen - Van de 940.000 banen die de toeleveranciers van de auto-industrie in de Europese Gemeenschap op het ogenblik tellen, dreigen er tot het jaar 2000 ruim 400.000 te verdwijnen. De Europese fabrikanten van auto-onderdelen zijn er niet in ge slaagd de „alarmerende kloofdie er de laatste jaren tussen hen en hun Japanse concurrenten is ontstaan, te dichten. Dat staat in een nog vertrouwelijk in het rapport worden officieel rapport dat is opgesteld in op dracht van de Europese Commis sie, de dagelijkse leiding van de EG. Het Britse financiële dagblad Financial Times heeft het rapport in handen gekregen en publiceer de er gisteren uit. De bevindingen half november aan de EG-minis- ters van industrie voorgelegd. De produktiviteit in Japan is 2,5 maai 20 groot als die in de EG. Met het schrappen van 400.000 banen wordt dat verschil overi gens maar de helft kleiner. Het rapport meldt verder dat de toele veranciers op het ogenblik de zwakke schakel vormen in de Eu ropese auto-industrie. Zij vormen een sterk gefragmenteerde sector en de kleine en middelgrote be drijven hebben er maar weinig kaas van gegeten hoe ze hun Con currentiepositie kunnen verbete ren. In de periode vanaf nu tot 2000 zal het aantal toeleveranciers ver minderen van 900 tot 500. De Europese auto-industrie zit op het ogenblik behoorlijk in de pro blemen doordat de vraag naar au to's fors kleiner is geworden. De autoproducenten zijn sterk aan het bezuinigen en dwingen hun toeleveranciers tot forse kortin gen. Zo heeft de in Bunschoten geves tigde toeleverancier Poiynorm van Volkswagen te horen gekre gen dat er 35 procent goedkoper geleverd moet worden. Bij het be drijf moeten tachtig banen ver dwijnen. De verkoop van nieuwe auto's in Nederland is overigens in het der de kwartaal nauwelijks teruggelo pen, zo blijkt uit de nieuwste cij fers van de Rai-vereniging. In de eerste drie maanden van dit jaar kelderde de autoverkoop met 32,9 procent, gevolgd door een ver mindering van 8,2 procent in de maanden april, mei en juni. De to tale achteruitgang in de eerste ne- 'jen maanden van dit jaar is uitge komen op 17,2 procent. Het licht toegenomen vertrouwen van de consument in de economie heeft volgens de Rai de achteruit gang van de autoverkoop tot staan gebracht. In het derde kwartaal werden 95.054 auto's verkocht vergeleken met 95.281 in juli, augustus en september vo rig jaar. De verkoop van nieuwe personenwagens in de eerste ne gen maanden is daarmee uitgeko men op 320.994, terwijl in dezelf de periode vorig jaar nog 387.722 auto's werden verkocht. De ver eniging handhaaft haar verwach ting dat over heel 1993 de afzet 400.000 stuks zal bedragen. ïn 1992 werden 492.130 auto's ver kocht. Het Franse merk Renault was de enige die in de eerste drie kwarta len de verkoop zag stijgen met een half procent. Renault schrijft dat toe aan de nieuwe modellen Twingo en Safrane. Ook de twee andere Franse merken, Peugeot en Citroen, deden het relatief be ter. Hun autoverkopen zakten weliswaar met respectievelijk 8.5 en 2,4 procent in maar daarmee boekten ze veel minder verkoop- verlies dan de andere automer ken. De grootste klap kreeg Maz da (- 31,8 procent). Door Yvonne Keunen Schiedam - Kauwgom: straten en perrons zijn bezaaid met de hardnekkige plakkaten. Vorige maand werd in opdracht van de Haagse vervoersmaatschappij HTM een begin gemaakt met het verwijderen van de'circa éénkwart mihoen platgetrapte plakken. Het Schiedamse bedrijf W. A. Hoek's Machine en Zuurstoffabriek, Hoek Loos, produceert en distribueert het wa pen tegen het kauwgomprobleem: bevroren koolzuur. Koolzuur wordt bij onder meer de chemische industrie opgevangen -waardoor het niet in de lucht komt - en gezuiverd. In gasvorm wordt het gebruikt in bier en fris dranken en in de glastuinbouw om het groeiproces van gewassen te versnellen. Een heel andere toepassing heeft koolzuur wan neer het wordt bevroren. Droogijs heet de koolzuur met een tempe ratuur van -79,5°C. Het wordt niet alleen gebruikt om dingen mee schoon te stralen - kauwgom wordt volgens dit prin cipe met een soort pistool wegge schoten - maar ook voor het koel en diepvriestransport van beder felijke waren. „Zo gebruikt de KLM droogijs om tijdens de vlucht maaltijden mee goed te houden. In vliegtuigen zijn koel installaties onmogelijk, ijsklont jes smelten heel snel en laten wa ter achter, koolzuur vervliegt ge woon." vertelt ir. J. P. Jager Brui ning, bestuursvoorzitter van Hoek Loos. Discotheken Wanneer de koolzuur van vaste vorm in gasvorm overgaat - wan neer het sublimeert- komt er koude vrij. Het verschil met (wa: ter)ys is dat het daarbij geen en kel spoor nalaat. Een ander voor deel is dat één kilo droogijs even veel koeleapaciteit heeft als 3,3 kilo gewoon ijs. De koude die vrij komt tijdens het sublimeren geeft een soort damp. In discothe ken, de televisie en theaterwereld wordt het dan ook geregeld ge bruikt om neveleffecten mee te bewerkstelligen. „Joop van den Ende is een grote klant van ons." Naast koolzuur produceert Hoek Loos onder meer ook stikstof en zuurstof. Die worden uit de lucht gehaald cn vervolgens gezuiverd. „De lucht is in principe gratis, maar de apparatuur die nodig is om te zuiveren is vrij kostbaar. Koolzuur, zuurstof en stikstof zijn de grootste drie. Hoeveel ver schillende gassen en gasmeng sels we in totaal produceren, weet ik niet precies. Meer dan twee honderd en iedere dag komen er weer bij. Je kunt ons vergelijken met een apotheek. Mensen ko men met een recept bij ons en wij maken het produkt volgens de specificaties van de klant." Rampen Nietalleen, wordendagelijks nieuwe gasmengsels 'ontdekt', er komen ook telkens nieuwe toe passingen van die gassen bjj. Als voorbeeld noemt Jager Bruining het milieuvriendelijk scheiden van stoffen door kou van vloei baar stikstof rn'et een tempera tuur van -196°C. „De wondere we reld van gassen is grenzeloos. Het is een onzichtbaar produkt, met enorme mogelijkheden. Maar mensen hebben er meestal een negatief beeld bij, omdat gas ge associeerd wordt met rampen. Dat is ook wel begrijpelijk. De term Vergassen' klinkt natuurlijk niet echt leuk. Maar wij produce ren geen schadelijke gassen." Hoek Loos, waarvan het hoofd kantoor in Schiedam is gevestigd, is in Nederland op gassengebied de marktleider. Ondanks de ver- Hoek Loos le vert ook cilin ders met zuurstof aan ziekenhuizen en patiënten in de thuis zorg. Foto Ronald Goudberg/CorVos schillende vestigingen in België en de Verenigde Staten - omdat Amerikanen Hoek Loos niet kun nen uitspreken, opereert de firma daar onder de naam Holox- is de Als u niet alleen een hoge rente wilt, maar er bovendien zeker van wilt zijn dat uw spaargeld in goede handen is, vertrouwt u het natuurlijk toe aan een goede bekende. Aan een bank die dicht bij u in de buurt zit, die u kent: de Rabobank, Loopt u maar eens binnen. Als de grootste spaar bank van Nederland weten we precies hoe u meer uit uw spaargeld haalt zonder dat u risico's loopt. Babohanfe GJ onderneming buiten Nederland 'een kleintje'. Naast gassen houdt het bedrijf zich ook met de gezondheidszorg bezig, waarvoor 'disposables' (wegwerpartikelen) en medische apparatuur worden gemaakt. „Die twee hebben niets met elkaar te maken, maar zijn histo risch zo gegroeid. De firma Hoek begon in 1907 als machinefabriek in Schiedam. Op een gegeven mo ment is het bedrijf apparatuur gaan bouwen voor gassen, om daarna helemaal op gassen over te gaan. Weer later ging Hoek sa men met de Anistyidame han delsfirma in medische appara tuur Loos." Bestaat de gehele pro- duktie van Hoek Loos maar voor zestien procent uit medische ap paratuur en 'disposables', de me dische sector is ook een groot af nemer van gassen. Zo levert het Schiedamse bedrijf zuurstof aan ziekenhuizen en patiënten in de thuiszorg. Zo'n duizend mensen met een longaandoening of terminale pa- tienten uit Rotterdam en omge ving krijgen dagelijks cilinders met zuurstof thuis bezorgd. Ver der wordt aan huisartsen stikstof geleverd die dit in vloeibare vorm gebruiken om wratten weg te 'branden'. St. Paul - De KLM lijkt eindelijk financiële vruchten te kunnen plukken van de samenwerking met Northwest Airlines. De Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij maakte gisteren bekend dat in het derde kwartaal van dit jaar een nettowinst is geboekt van 112,3 miljoen dollar, het eerste po sitieve kwartaalresultaat in twee jaar. In de overeenkomstige pe riode van 1992 was er nog een ver lies van 19.7 miljoen dollar. Opgaande lijn Volgens Northwest is de opgaan de lijn vooral toe te schrijven aan de ingrijpende saneringsmaatre gelen en aan de samenwerking met de KLM. De Nederlandse maatschappij nam in 1989 een be lang van 20 procent in Northwest voor 400 miljoen dollar. Die inves tering leverde tot nu toe alleen maar financiële stroppen op en is inmiddels volledig afgeschreven. Dat zich nu eindelijk een omme keer aftekent, is mede te danken aan de vorig jaar gesloten lucht vaart overeenkomst tussen Ne derland en de Verenigde Staten. Op de gezamenlijke vluchten die de twee maatschappijen uitvoe ren tussen Amsterdam en de Amerikaanse steden Boston. De troit en Minneapolis zijn specta culaire resultaten geboekt. Northwest denkt de opgaande lijn te kunnen vasthouden. Over de eerste negen maanden van dit jaar leed Northwest een verlies van 122,2 miljoen dollar, aanzien lijk minder dan de 381,4 miljoen dollar in dezelfde periode van 1992. De omzet groeide met onge veer vijf procent tot 6,5 miljard dollar bij een stijging van de bela dingsgraad van 66,8 tot 67,6 pro cent. In het derde kwartaal nam de om zet toe met zes procent tot 2.39 miljard dollar. Amsterdam - Mobil Chemical Company, onderdeel van het Amerikaanse Mobil Oil, gaat in het Westelijk Havengebied in Amsterdam een nieuwe fabriek bouwen. Met de bouw is een be drag gemoeid van ongeveer 63 miljoen gulden. In eerste instan tie gaat de fabriek aan circa 35 mensen werk bieden. Er worden ester-grondstoffen gemaakt voor synthetische smeermiddelen in onder meerde autobranche. In de zoektocht naar een geschik te plaats, die Mobil Chemical twee jaar geleden inzette, moest de Amsterdamse haven wedijve ren met het Franse Le Havre, Spanje en Schotland. Ook Delfzijl was enige tijd genomineerd als nieuwe Nederlandse vestigings plaats. Volgens de Amsterdamse wethouder Economische Zaken P. Jonker was de nabijheid van de luchthaven Schiphol doorslagge vend voor de uiteindelijke keuze van Amsterdam, Mobil wil regel matig gebruik maken van specia listen, die worden overgevlogen uit de Verenigde Staten. De wethouder zei het wel te be treuren dat het bedrijf een beroep blijft doen op Amerikaanse ar beidskrachten. In Amsterdam en omgeving werkt maar 13,5 pro cent van de beroepsbevolking in de industrie. Om de werkgelegen heid in die sector te bevorderen, geeft de gemeente daarom al sub sidies van 10.000 gulden per nieuw gecreeerde arbeidsplaats. Mobil rekent voorlopig op 351 nieuwe arbeidsplaatsen. In de toekomst kan dit aantal drie tot vijf maal hoger worden, aldus ge neral manager L. Lavalh van Mo bil Chemical International. In de nieuwe fabriek moet jaarlijks 16.000 ton esters worden geprodu ceerd. Deze worden gebruikt in produkfen voor de autobranche en koelmiddelenindustrie, ter vervanging van de voor het mi lieu zeer sehadelyke CFK's. In de tweede helft van 1995 moet het complex klaar zijn. De nieuwe fabriek in Amsterdam wordt gebouwd naast de Mobil Amsterdam Terminal. Tot 1982 had Mobil op deze plaats een raf finaderij met 225 arbeidsplaatsen. Daarna werd deze omgebouwd tot opslagterminal met werk voor 50 mensen. Rotterdam - Renault Nederland zal 30 tot 35 werknemers van de fail liete autodealer Kreisel in Rotterdam een baan aanbieden. Daarmee d^upporteur zelf een dealerbedrijf in RotterdarorNoord, om het 'gat' trinet déalemetwerk op te vullen. Voor dé'overige werknemers zoekt curator mr. E. W. de Liagre Böhl naar nieuwe banen. Een aantal zou bij collega-dealers aan de slag kunnen- Voor jongere werknemers wordt via het opleidingsinstituut Innovam voor de autobranche naar nieuwe betrekkingen gezocht. Den Haag - „Gigantisch rustig" was het gisteren op de Europese valutamarkten. De Belgische frank, die vorige week onder gro te druk van de valutahandel was gekomen, trok zelfs weer een klein beetje aan. Maar schijn be driegt soms. Handelaren cn ana listen sluiten niet uit dat het een stilte is voor een nieuwe storm over het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Tenminste, wat daar nog van over is. De Belgische frank is in een maand tijd ruim 3 procent in waarde gedaald ten opzichte van de sterkste munt binnen het EMS, de Nederlandse gulden. Sinds vorige week heeft het Bel gische geld daarmee het Deense van de laagste plaats binnen het stelsel verdreven. Valutahandela ren en beleggers gaan er vrij alge meen vanuit dat de Belgische overheidsschuld (het dubbele van de Nederlandse) met de huidige hoge rente niet lang meer te fi nancieren is. Tweee gebeurtenissen zullen de ze week bepalen of er een massale aanval op de Belgische (en Fran se) frank zal komen. De Belgische centrale bankpresident Verplaet- se moet als voorzitter van een werkgroep voor de regering een uitweg bieden voor de enorme Arnhem - De Amerikaanse speelgoedgigant Toys 'R' Us heeft twee weken na de opening van het eerste Nederlandse filiaal in Arnhem 18 van de 96 personeelsleden ontslagen. Dit meldt de Dienstenbond FNV. Volgens de bond kan het aantal ontslagen stijgen tot veertig. Volgens de Dienstenbond zijn 85 van de werknemers van Toys 'R' Us in dienst, genomen met een contract tot januari 1994 met een proef tijd van twee maanden. Bestuurder E. Daamen van de bond zegt dat de werknemers tijdens de opening van het fiiiaa! op 9 oktober een vaste aanstelling in het vooruitzicht was gesteld. Directeur Bomas van Toys 'B' Us zegt dat het niet om achttien maar om elf ontslagen personeelsleden gaai. Volgens Bomas zullen de arbeidsplaatsen weer worden opgevuld. Hij zegt dat er bij de vestiging in Arnhem 76 mensen in dienst zijn. Het arbeidsbureau in Arnhem laat echter we ten 96 vacatures bij het speelgoedwarenhuis te hebben opgevuld „De directie van Toys 'B' lis heeft ons steeds voorgehouden dat het om vastwerk ging. Anders hadden we wel uitzendkrachten van Start gestuurd.'' Toys 'E' Us opent dezer dagen ook vestigingen in Rotterdam Utrecht, Muiden en Eindhoven. schuldenlast. De tweede gebeur tenis van belang voor rust in het EMS is de tweewekelijkse bijeen komst van de Duitse Bundes- bank-raad, aanstaande donder dag. Want zonder een Duitse ren teverlaging kan ook de Belgische rente niet omlaag. Alleen wan neer alles voor de Belgen mis loopt deze week, komt mogelijk ook de nieuwe bodem van het EMS in zicht. Den Haag - Het kabinetsbesluit om met ingang van volgend jaar zomer het teergehalte van siga retten beneden de 15 milligram te brengen, zal vooralsnog weinig problemen opleveren voor de si garettenindustrie. Met ingang van januari 1998 mag het teergehalte nog maar 12 milli gram zijn. De tabaksindustrie krijgt de tijd om haar produkten aan de nieuwe eisen aan te pas sen. Volgens directeur Toet van de stichting Sigaretten Industrie loopt Nederland met deze maatre gel achteraan in Europa. „Het ka binetsbesluit is een uitvloeisel van een Europese Richtlijn. An dere landen hebben die al ge volgd, maar de Nederlandse siga rettenindustrie heeft al wel gean ticipeerd op deze ontwikkeling. Daarom voorzien we nu geen pro bleem." Toet wijst in dit verband op een van de weinige wrijfpunten tus sen de Nederlandse sigarettenfa- brikanten, en de shagindustrie. „Voor shag geldt de richtlijn niet, maar dat zal toch moeten veran deren, gezien onze concurrentie positie," benadrukt Toet. „Er kan een standaard-shagje worden ge maakt om de vergelijking met si garetten aan te gaan," oppert hij. De Stichting Volksgezondheid en Roken is vanwege de uitsluiting van het shaggie niet erg te spre ken ovc-r het kabinetsbesluit. Ge middeld genomen bevat een zelf gedraaide sigaret 30 milligram teer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1