O 13 Conflict over voorlichtingskrant metro Rotterdams Dagblad Knutselaars houden hun jas aan 'Op voormalig Bolsterrein ligt geen jeneverzwembad' Kethel plant bollen bij Duitse vrienden Vlaardingen betaalt niet mee aan Ron Wichmanhuis Migranten eisen geld voor onderwij sbegeleiding Geen nieuwe criteria voor besloten vergaderen m Rook misleidt brandweer Wethouder Reijnhout dwarsboomt initiatief van collega Zijdeveld Radio Schiedam weer in de ether Overgang afgesloten Jeugdige schutters Inbreker gegrepen Stoep nekt Schiedammer Van ladder gevallen Inbraken Dinsdag 19 oktober 1993 I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BTVlaardingen tel.: fll0-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Een groep van Veer tien inwoners van Kethel is dit weekeinde naar Heckelberg in de voormalige DDR afgereisd met in hun bagage zo'n tiendui zend bloembollen. De Schiedammers begonnen zom dag in het stadje bij Berlijn met het paten van de tulpeh, narcis sen, blauwe druifjes en hyacint- hen, een actie die gisteren werd voortgezet. Kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten van Heckelberg waren daarbij aan wezig. De bloemen worden gepoot in: een patroon waarin de spa van Spaland en de ketel van Kethel volgend voorjaar, als de bollen uitkomen, herkenbaar zullen zijn. Het bloemenperk getuigt van de vriendschapsband die de laatste vijfjaar is gegroeid tus sen Schiedam ,en het .Duitse stadje. Reeds voor het vallen van de Berlijnse muur on derhield de Nederlands Her vormde èemeente uit Kethel contacten met de Evangelische Kerkgemeente in Heckelberg. Deze contacten werden in 1988 aangegaan door predikant NX Mos uit Kethel. "Wat begon als een uitwisseling, van jongeren tussen beide kerkgemeenschap pen, groeide gaandeweg uit tot een vriendschapsband waar jong eh oud aan deelnemen. Om het eerste lustrum te vieren, wérden in de Dorpskerk in Ke thel de afgelopen maanden pa pieren tulpjes aangeboden voor vijf gulden per stuk. Kopers ga ven daarmee te kennen dat zij een pakketje bloembollen adop teerden. Vlaardingen - Het Ron Wichman huis, het eerste opvanghuis voor aidspatiënten in Nederland, hoeft niet te rekenen op een bijdrage van de gemeente Vlaardingen. De stichting Ron Wichmanhuis heeft de gemeente Vlaardingen ver zocht om een eenmalige bijdrage van één gulden per inwoner, maar het gemeentebestuur heeft het verzoek afgewezen. „De financië le positie van de gemeente laat geen ruimte voor een dergelijke bijdrage," luidt het besluit van burgemeester en wethouders. Penningmeester Coby de Ia Rie van de Rotterdamse stichting is teleurgesteld in de Vlaardingse afwijzing. „Dit had ik niet ver wacht." De stichting heeft 'bedel brieven' gestuurd aan een groot aantal gemeenten in de Rotter damse regio, want het Ron Wich manhuis is bedoeld voor aidspa tiënten uit de wijde omtrek. De meeste gemeentebesturen hebben nog niet gereageerd op het verzoek, maar van, Schiedam meent de penningmeester nage noeg zeker te weten dat die ge meente wel over de brug zal ko men. Coby de la Rie is in Schiedam raadslid voor D66 en heeft begrepen dat er bij de be handeling van de begroting in no vember een motie van Groen links en de WD zal worden inge diend met als strekking financië le steun aan het Ron Wichman huis. Ook Hellevoetsluis zou posi tief staan tegenover het verzoek om een bijdrage van één gulden per inwoner. De stichting voert momenteel overleg' met de Rotterdamse uit gaansgelegenheden Rotown en Nighttown over een benefietshow eind dit jaar. Onderdeel van het programma zou een talkshow moeten worden met onder ande ren alle wethouders van financiën uit de gemeenten rond Rotter dam. Vorige maand werd in de Vlaardingse tennishal een bene fietgala gegeven voor de stich ting. Voor de verbouwing en inrichting van het Ron Wichmanhuis, gele gen aan de Westersingel in Rot terdam, is een bedrag van onge veer 2,5 miljoen gulden nodig. De stichting heeft daar inmiddels drie ton van binnen. In veel ge meenten wordt actie gevoerd om geld voor het tehuis bij elkaar te krijgen. Ambassadeur van de ac tie is Lee Towers. Vlaardingen - De stichting Mi granten Ouder Raad (Stimor) eist van de gemeenteraad geld om zelfstandig een opbouwwerker te kunnen aanstellen. De stichting wU niet meer samenwerken met Vlaardingen - Er komen geen aparte Vlaardingse voorschrif ten voor het geheim houden van informatie uit besloten .vergaderingen van raadscom missies. In januari volgend jaar treedt een nieuwe Ge meentewet in werking en 'daarin staat precies vernield welke factoren geheimhou ding rechtvaardigen. 9. Dit antwoorden, b én w op schriftelijke vragen van Remi Poppe, fractievoorzitter-van de Socialistische Partij. Poppe vroeg onlangs om duidelijke criteria voor het vergaderen in beslotenheid en het geheim houden, van onderwerpen die daar worden besproken. De SP'er ergert zich aan de in Vlaardingen heersende ge woonte om vaak in besloten- heid te vergaderen. Partijen die geen deel uitma ken van de coalitie (die ge vormd wordt de PvdA, CDA en D66) worden gedwongen aan de besloten vergadercultuur deel te nemen, omdat het reg lement voorschrijft dat een meerderheid van de commis sie beslist of er al dan niet in het openbaar wordt vergaderd. Door dit systeem blijft er vol gens Poppe veel informatie over belangrijke zaken binnen de muren van het stadhuis. Uit de school klappen kan een los lippig raadslid op een boete van duizenden guldens of een gevangenisstraf van een jaar komen te staan. Welzijn '90, de organisatie die ei genlijk voor ondersteuning moet zorgen. Het bestuur van Welzijn heeft de twee opbouwwerkers die Stimor begeleidden ontslagen en dat is bij de migranten bijzonder slecht gevallen. Stimor probeert de achterstanden van migrantenkinderen in het on derwijs weg te werken. Daarvoor wordt ondermeer huiswerkbege leiding gegeven en zijn peuter- groepen opgericht. De stichting ontstond drie jaar geleden met steun van Welzijn, toen George Herders daar nog coördinator was. Maar Herders is, samen met onderwijs-opbouwwerkster Han- neke Nelissen. onlangs op non-ac tief gesteld nadat een onder zoeksbureau had geconcludeerd dat het duo de werksfeer bij Wel zijn '90 negatief beïnvloedde. Stimor wil geen zaken meer doen met het huidige bestuur van Wel zijn '90 en interim-manager De Pagter. De stichting wil nu recht streeks een opbouwwerker inhu ren. zo blijkt uit een brief aan de gemeenteraad. De stichting eist bovendien het geld terug dat Her ders en Nelissen aan ondersteu ning hadden gekost als zij niet op non-actief waren gesteld. Dat is bij elkaar ongeveer 10.000 gulden. Msleiddoordikke rookwolken en een stroom alarm- meldingen, trommelde de Maas- sluise brandweer gisteravond: 22 man op om een; ogenschijnlijk, spectaculaire brand by Key en Kramer het hoofdte bieden. Toen de brandweercolonne kort na?27138 liur. hef itydsfiplvanidé' melding, bij het coatmgbedrijf ar riveerde. bleek er in tegenstelling tot de verwachtingen geen stapel geteerde buizén in brand testaam De rookontwikkeling werd ver oorzaakt door een stapeltje hoogst; waarschijnlijk in brand gestoken autobanden; - De banden lagen bovendieri niét op het terrein van Key en Kramer, maar op het gem*c ntélijke op-; slagterrein ,er pal naast aan de Vlaardingerdijk Het was niet no dig het voltallige materieel en personeel voor dit akkefietje in te zetten. Een paar brandweerlieden blusten het vuurtje ineen hand-, omdraai. -Zonde van de moeite? Och, beter /mee ..verlegen' dan om •verlegen," luidt; het Jakonieke commentaar; van de Maassluise brandweer. Eén woordvberder van het korps, zegt dat men geen risico wilde ne men: bij Key en Kramer hebben in het verledenmeermaals grote; branden gewoed. Autobanden bleken uiteindelijk verantwoordelijk voor de dik ke rookwolken in Maassluis. Foto Roei Dijkstra Door Carel van der Velden Schiedam - Wethouder Adri Reijnhout (D66, voorlichting) heeft persoonlijk voorkomen dat er deze week in Schiedam huis-aan-huis een voorlichtingskrant over de aan te leggen me tro verschijnt. Het krantje is gedrukt op initiatief van PvdA- wethouder Zijdeveld, als onderdeel van de voorbereidingen van de metrobouw. Reijnhout vindt dat in het krantje niet vol doende duidelijk wordt gemaakt dat het gepresenteerde plan slechts een voorstel is en dat de bevolking nog de kans heeft om in te spreken. Wethouder Reijnhout zegt tot voor kort niets te hebben geweten van hei initiatief de krant te druk ken. „Bij mijn weten is dit niet in het college aan de orde geweest. Ik had hel op prijs gesteld als dit vantevoren was gemeld. Wethou der Zijdeveld heeft 'in, een per soonlijk gesprek verteld dat hij het ook niet verstandig vindt het krantje in de huidige vorm te ver spreiden." In de publicatie worden de enige weken geleden gepresenteerde plannen voor de uitbreiding van de metro tussen het Marconiplein en Spijkenisse via Schiedam op een rijtje gezet. In Schiedam zou de metro gedeeltelijk boven gronds en gedeeltelijk onder gronds moeten gaan rijden. Een groot deel van het geplande traject voert door de wijk Nieuw- land. De verbinding zou vanaf NS-station Schiedam/Rotterdam- West via de Horvathweg, de 's* Gravenlandseweg, de Burge meester Honneriage Gretelaan en de Vlaardingerdijk naar Vijfslui zen voeren. Volgens Reijnhout zou een goede lezer uit het krant- jë kunnen halen dat het voorlopig slechts om een voorstel van een ambtelijke werkgroep gaat, maar hij meent dat dit toch niet goed uit de verf komt. De 34.000 gedrukte exemplaren liggen opgeslagen ineen gemeen telijk depot. Het drukken heeft 17.000 gulden gekost, dp totale produktiekosten zijn een stuk ho ger. Niet duidelijk is, of ze de op slagplaats ooit zullen verlaten om te worden verspreid. „In de huidi ge vorm kan het krantje in ieder geval niet," zegt Reijnhout, die belast is met de coördinatie van het gemeentelijke voorlichtings beleid. Als lezer zou je de indruk kunnen krijgen dat dit de defini tieve, niet te amenderen route is. Wellicht kan er een inlegvel bij." Reijnhout hoorde vorige week bij geruchte van het bestaan van het krantje. Na een speurtocht door het stadskantoor toverde hij een exemplaar boven water. „Ik hou het maar op ambtelijke voortva rendheid," zegt Reijnhout. „In lijn met de politieke ontwikkelin gen hebben ze dit geproduceerd. Ook Zijdeveld vertelde vorige week dat hij het krantje nog niet had gelezen." Jan Langstraat, als medewerker van de Dienst Gemeentewerken belast met de voorlichting over het metroproject, ontkent dat de ambtenaren op eigen houtje tot de produktie van het krantje zijn overgegaan. „Het Rijk heeft toe stemming gegeven om de voorbe reidingen van de metro ter hand te nemen. De krant vormt een on derdeel van de totale voorlich tingscampagne. Daar heeft het college opdracht voor gegeven." Wethouder Zijdeveld heeft be loofd in de loop van de week op de kwestie terug te komen. Op dit moment kan van hem geen be vestiging worden gekregen of hij inderdaad persoonlijk opdracht heeft gegeven voor de produktie van de metrokrant. Wegens ver blijf in het buitenland is hy niet bereikbaar voor commentaar. Tientallen kinderen zaten gistermiddag in de open lucht herfststukjes te maken op het Hemaplein in Schiedam. Sjaals en dikke jassen en het uitbundig schijnende zonnetje voorkwamen dat de knutselaars het koud kregen. Een mooiere openingsmiddaghad de organisatie van Jeugdland zich niet kunnen wensen. Zeker als het zulk mooi weer blijft verwachten Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel, door de jaren heen uiterst ervaren in hun rol als vader en moedervan de vakantievierende schooljeugd, deze herfstweek een grote toeloop. Wantbehalve knutselen en spelletjes heeft Jeugdland de komende dagen nog een fietspuzzeltocht, een superglijbaan en een draaimolen in petto. Met als uitsmijter vrijdagmiddag een voorstelling van Aladdin en zijn Wonderlamp in de Blauwe Brug. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Het verhaal is even mooi en Schiedams als hardnek kig. Op het vervuilde Bols/Lanvass- terrein zou zich een erfenis van de jenevergigant Bols bevinden in de vorm van 400.000 liter alco hol in ondergrondse tanks. De bewonersvereniging Nieuwland beweert het en ook menig ambte naar van de gemeente Schiedam vertelt het verhaal. Maar het klopt vermoedelijk niet, zeggen deskundigen. Gemeentelijk slo- opexpert Jan Klootwijk houdt de aanwezigheid van een grote hoe veelheid alcohol op het braaklig gende terrein zelfs voor onmoge lijk- De verhalen die de laatste tijd in Schiedam de ronde doen willen dat Bols de reusachtige hoeveel heid alcohol heeft achtergelaten toen het drankenconcern in de jaren tachtig zijn vestiging in Schiedam ontmantelde. Over het ondergrondse 'jeneverzwembad' wordt gesproken sinds bekend is dat de gemeente op het terrein woningen wil laten bouwen. In het stadskantoor gaat het verhaal sindsdien van mond tot mond. Maar volgens slcopexpert Kloot wijk is het gerucht nergens op ge baseerd. „Vorig jaar bij de sloop van de Bolsopstallen zijn alle tar.ks en kelders die op de teke ningen stonden verwijderd. Dat is voor honderd procent zeker. Dus ik kan mij niet voorstellen waar dit ondergrondse bassin zich zou moeten bevinden." De afdeling voorlichting van Bols reageert zeer ongelovig: „Vier honderdduizend liter alcohol? i Dat vertegenwoordigt een gigan tische waarde! U denkt toch met dat wij dat zomaar in de grond la ter. zitten?" Na een kort maar grondig intern onderzoek, waar bij zowel de bouwtekeningen worden geraadpleegd als enkele oud-werknemers uit Schiedam, laat de Bols-vestiging in Nieuw- Vennep weten dat het gerucht volkomen uit de lucht is gegre pen. ,.Bij de sloop zijn destijds men sen van de Dienst Accijnzen aan wezig geweest. Alles is uiterst nauwkeurig nagelopen. De man die er voor ons bedrijf toezicht op hield, heeft bovendien verklaard dat het helemaal niet kan dat al cohol zo lang ergens opgeslagen ligt. Om de simpele reden dat al cohol vervliegt" aldus de voor lichter. Wel is het mogelijk dat er uit de tanks van Bols destijds wat alcohol is gelekt. „Maar heus niet genoeg om een zwembad mee te vullen." Vermoedelijk, zegt de woord voerder van Bols, is het verhaal terug te voeren op een anekdokte die nog regelmatig wordt opge haald door werknemers van het, bedrijf. Die anekdote speelt zich af in Nieuw-Vennep, waar Bols op zekere dag grote opslagtanks reinigde met water, en enkele omstanders gekscherend op merkten dat de tanks vast geen water, maar jenever bevatten. Uit dat voorval kwam een 1 april- grap voort: omwonenden werd wijs gemaakt dat zij gratis jene ver mochten tappen uit de op slagtanks. Die natuurlijk met lei dingwater waren gevuld. Ambtenaar Klootwijk geeft een tweede mogelijke verklaring voor het ontstaan van het ge rucht: „In een monumentaal pand, dat direct grenst aan het Bols/Lar.vassterrein, liggen een paar grondvalcr» die gevuld zijn met alcohol. Die zijn niet van Bols, maar van een andere distil lateur. En dat is gewoon alcohol die gebruikt wordt voor de pro duktie. Niets bijzonders, dus." Schiedam - Stadsomroep Schiedam zendt haar program ma's weer uit via de ether. Nadat de zender vorige week woensdag uit een flat in Nieuwland werd ge stolen, is afgelopen weekeinde een nieuwe zendinstallatie in ge bruik genomen. Sinds gisteren is de lokale omroep behalve op de kabel dus ook weer op draagbare radio's en autoradio's te beluiste ren. De nieuwe zender, waarde achtduizend gulden, werd afgelo pen weekeinde geïnstalleerd. De zendruimte is beveiligd met spe ciale deuren, sloten en een alarm installatie. De zender zelf is ver ankerd aan de muur. Aad van der Wel, hoofdtechnicus bij de om roep, heeft het idee dat de diefstal het werk is van een bende. „De afgelopen weken verdwenen ook in Rosmalen, Hilvarenbeek, Made, Lage Zwaluwc en Lekker- kerk een aantal zenders," zegt hij. „Het zou kunnen zijn dat die din gen worden verkocht in de Oost bloklanden." Vlaardingen - De spoorwegover gang bij de Maassluisedijk, Mara- thonweg en Deltaweg wordt ko mend weekeinde afgesloten voor het verkeer. Tussen zaterdag 23 oktober om elf uur 's avonds en maandag 25 oktober vier uur 's middags staan de slagbomen per manent dicht. De afsluiting is nodig voor onder houdswerk door de Nederlandse Spoorwegen. Het (drukke) ver keer wordt omgeleid met speciale borden. Vlaardingen - Gistermiddag zijn in de Castricumhocve drie Vlaar- dingers tussen 12 en 16 jaar aan gehouden. Zij hadden twee lucht drukpistolen en een mes bij zich. De wapens werden in beslag ge nomen. De politie pakte het drietal op omdat een buurtbewoner klaagde dat er met'de wapenswerd ge schoten. De politie kon de jon gens daar niet op betrappen. Wel hepen zij rond met de wapens on der hun jas.' Vanwege hun jeugdige leeftijd werden de arrestanten na een re primande overgedragen aan hun ouders. De wapens zullen worden vernietigd. Schiedam - Een winkeleigenaar van de Dam heeft afgelopen nacht een inbreker aangehouden die zich even tevoren over de kas sa van het bedrijf had ontfermd. Samen met een vriend wist de door glasgerinkel gealarmeerde eigenaar de dader om kwart over twaalf na een worsteling aan te houden. Schiedam - Een 81-jarige Schiedammer is gisteren in het Schieland-ziekenhuis opgeno men nadat hij in de Boterstraat over een scheefliggende stoepte gel was gestruikeld. De man heeft letsel aan het hoofd en een hand. Schiedam - Bij het doe-het-zel- ven aan een woning aan de Watt straat is een 71-jarige Schiedam mer gistermiddag flink gewond geraakt. Toen de man met ccn ruit in zyn handen een ladder op klom. verloor hij zijn evenwicht. Hij stortte achterwaarts naar be neden. De Schiedammer liep twee gebroken ribben en een flin ke schaafwond op. Schiedam - Uit een woning aan de Wattstraat zijn gisteravond een giropas, cneques, een ed-spe- Ier, een portemonnee en zieken- fondspapierer. weggenomen. De inbreker was via een steeg aan de achterzijde van de woning in de tuin terecht gekomen. Daar werd een ruit geforceerd. Uit een pand aan Lange Nieuw- straat zijn geld uit de kassa en twee gokkasten gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3