13 'Haring- en Bierfeest wordt tot ver na 2000 gevierd' D66 Westland wil sneltram naar Rotterdam IS Diezijner: wereld vol verlangens van Loes en Peter genda -> Uit de grote stad S. CDA weer de straat op Sportweek voor ouderen Vrouwenleesgroep in Bieb Pervelle opent expositie Rinus van Zanten: 'Smaak van het publiek verandert al eeuwen' ringen 5RFE1ST I Rotterdams Dagblad Donderdag 21 oktober 1993 '3 .VU' Gerard Reve ging een beetje sjokken, de laatste tijd. Het geviel voor al bij Nieuwe Maan, dat hij de provinciestad S. neerslachtig aan schouwde. Dan ging de Geliefde Volksschrijver op zijn dagelijkse tred naar de mensenvriend AH. zichtbaar gebukt onder de wee moed, die sinds de roetwolken van de jeneverindustrie nooit geheel de stad heeft verlaten. Het miezerige boodschappentage aan zijn arm hing er voornamelijk om de somberte van de grote stad S. te ver zwaren. Alleen in zeldzame ogenblikken, wanneer hij de glans van een onberispelijke jongeling meende te ontwaren, geleek zijn zorge lijke gestalte een korte stonde op zuivere devotie. Zijn vermoeide sjok naar de Oranjestraat veranderde op zulk een sacraal moment in een beheerste gang, alsof Reve al wandelende een schietgebed tot de Heilige Moeder richtte, dankbaar voor de genade, die met de aanblik van het fabelachtig frisse knapengezicht over hem kwam. Dan leek Gerard opnieuw jong. Ziende in de spiegel des tijds herkreeg de vro me katholiek aandoeningen van bronstigheid. Maria Gods moet al lang hebben geweten, dat hare Gerard de provin ciestad S. zoude verlaten. De doem, die het schijnbaar onbewoonde hoekpand in de Nassaulaan omgaf, deed ook zijn uitverkoren le vensgezel beseffen, dat er in de eeuwigheid sprake was van sleehts een 'tijdelijk verbluf te Schiedam. Wie Reve las, deze kon be vroeden, dat beide heren hun laatste fase in dit ondermaanse niet in Zwart-Nazareth wensten door te brengen. De grotelstad S. doet bui tendien niet de geringste moeite om haar getalenteerde .schrijvers vast te houden. Bordewij k, HavérSchmidt, Biesheuvel, allen ont vluchtten zy de stad die zelfs haar schoonste gebouweanïet met rust laat. Het is echter met schrijvers zo gesteld, dat zij, puttende uit een astrale wereld van Ideeën, niet alleen de monumenten van baksteen gesloopt zien worden, maar tegelijkertijd hunne mystieke verheven heid: de diepere betekenis van die gebouwen voor de lokale cultuur, De stad is een lichaam. Een stadsbestuur, dat blijft amputeren, dient zich niet te verwonderen dat op enig moment de ziel ontvliedt. Het echte Schiedam spookt ergens boven ons rondenkanzich geen pas sende behuizing meer vinden. Dit is een drama. Dan is de goden- schemering aanstonds, dan raakt elke inspiratiebron opgedroogd De grauwsluier, eerst nog nakende, gaat zich geleidelijk verdichten. Beste Gerard, ge zijl tijdig naar de Vlamingen verhuisd. KOR KEGEL Schiedammers die er behoefte aan hebben vertegen woordigers van het CDA hun mening te verkondigen of vragen aan hen te stellen, worden daartoe de ko mende maanden vrij makkelijk in staat gesteld. De CDA'ers kunnen gewoon op straat worden aange sproken. Ze organisereen namelijk op een aantal plaatsen in de stad een zogenoemd trefpunt. In tegenstelling tot vorig jaar is gekozen voor een be perkt aantal, steeds terugekerende lokaties: het He- maplein, het begin van de Hoogstraalenhet Hof van Spaland. Het CDA-Trefpunt wordt een maal per twee weken gehouden van 13J)(Ltot 15.Oduur.jOp zaterdag 23 oktober gaat het CDA voor het eerst de straat op (Hemaplein). Daarna kan men op 6 en 20 november, 4 en 18 december, 15 en 29 januari en 12 februari op de politieke ontmoetingsplaats terecht. In navolging van de landelijke 'Meer bewegen voor ouderen-week' die in het kader van het Jaar van de Ouderen is georganiseerd, houdt de Stichting Wel zijn Ouderen Schiedam van maandag 25 tot en met zaterdag 29 oktober een sportieve week voor de 'oud jes'. Tijdens die week kan men deelnemen aan gym nastiek, yoga, stijl- en volksdansen, zwemmen en sport- en spelinstuiven. Het doel van de sportweek is ouderen enthousiast te maken voor enkele van de activiteiten. De lessen vinden plaats in dienstencentra, de sporthal, wijk centra. clubhuizen en de zwembaden. Ze zijn gratis en iedereen mag meedoen. Het complete weekprogramma is af te halen op voor noemde plaatsen of bestelbaar via de centrale infor matielijn: 4731976. Vlaardingen Het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Nieuwe Waterweg Noord start dinsdag 26 oktober in de centrale bibliotheek aan de Waalstraat een lees- groep voor vrouwen boven de twintig jaar. De groep begint om 9.30 uur en komt nadien ook op 2,9 en 16 november bijeen. De leesgroep behandelt literatuur waarin de dage lijkse realiteit van vrouwen wordt beschreven. De deelnemers leren de plaats van vrouwen in een ande re cultuur kennen en in het bijzonder zoals die door hen zelf wordt ervaren. Als leidraad fungeert het boek 'De bewoonde vrouw' van de Nicaraguaanse schrijfster Gioconda Belli. Het is een spannend boek over de strijd tegen de dic tatuur in Latijns-Amerika met een scherpe kijk op de ingewikkelde positie van de vrouw. Naast de boekbespreking komen ook onderwerpen als Derde Wereld-literatuur en de geschiedenis van en de huidige situatie in Nicaragua aan de orde. In galerie Pervelle aan de Fransenstraat 25 wordt za terdagmiddag om vier uur een tentoonstelling ge opend van de in 1991 overleden schrijfster en kun stenares Margje Toonder. Van haar zijn olieverf schilderijen, gouaches en aquarellen te zien. Naast de kunstwerken worden ook een aantal per soonlijke herinneringen van de Amsterdamse schil deres geëxposeerd. Men kan boeken, onderscheidin gen en plakboeken met daarin artikelen over haar le ven en werk bekijken. De galerie is geopend tijdens normale winkeluren en eventueel op afspraak. Dinsdag 26 oktober SCHIEDAM Muziek op schoot (voor moeder met baby's vanaf vier maanden). Streekmuzieksehooi Nieuwe Waterweg-Noord (Lange Nieuwstraat 183). Acht lessen telkens op dinsdagochtend van 9.30 tot 10.30 uur. VLAARDINGEN Muziek op schoot (voor moeder met baby's vanaf vier maanden). Streekmuzieksehooi Nieuwe Waterweg-Noord (Meidoomstraat 30). Acht lessen telkens op dinsdagochtend van 11.00 tot 12.00 uur. Woensdag 27 oktober SCHIEDAM Spreken in het openbaar (aeht lessen, 40,=), SVO-gebouw, Broers- veldbed 9.30-22.00 uur). Zaterda30 oktober SCHIEL \M Wordperfeet 5.1 voor beginners. De Teerstoof 299,65 inclusief boe ken. Personeelsbeleid, Magnolia Deïkerk (Zeven lessen, 10,= per les). Info: 015-621631. Door Peter de Lange Vlaardingen - Een hamburger heeft hij nooit gegeten op het Ha ring- en Bierfeest. Haring wél. Bij anderen is het precies omge keerd. Kwestie van smaak. En tja, over smaak valt dan wel niet te twisten, maar bij zo'n groot evenement als het jaarlijkse Vlaardingse volksfeest ontkom je natuurlijk niet aan kritiek. Het is lastig het iedereen naar de zin te maken. Die hamburgers vormen een in- grediënt van de Haring- en Bier happening dat Rinus van Zanten persoonlijk niet zo waardeert. Zo als hij ook niet warm kan lopen voor popmuziek, want na Dvorak is er wat hem betreft nauwelijks echte muziek gemaakt. Maar per soonlijke smaken tellen niet: „Dat feest maak je voor de hele Vlaardingse bevolking. Niet voor jezelf." Van Zanten geeft na bijna acht jaar de pijp aan Maarten. Hij treedt terug als voorzitter en zal ook niet weerkeren als bestuurs lid van de stichting die het feest organiseert. Hij stopt er mee omdat hij die tijdrovende hobby niet meer kan combineren met zijn dagelijks werk als directeur van de technische handelsonder neming Algebra. „Of je gaat mod deren aan twee kanten, of je kiest voor één ding datje met volle in zet wilt doen. Voor mij is dat m'n baan." Ontevreden Zijn opvolger (voorlopig is dat be stuurslid Pim Vlag) komt onge twijfeld voor hetzelfde dilemma te staan. Die zal zich terdege moe ten beraden of hij naast het werk voor de stichting ook een drukke baan wil houden. Want een Ha- ring- en Bierfeest voor tiendui zenden mensen organiseer je niet op een achternamiddag, dat heeft na wijlen de eerste roemruchte voorzitter Jan Brouwer ook Rinus van Zanten ervaren. Toch is hij niet bang voor het voortbestaan van het feest. Er zul len altijd mensen zijn die er brood in zien, en als zijn advies om het bestuur (nu maximaal zeven mensen) uit te breiden wordt op gevolgd, krijgt iedereen het wat gemakkelijker. Uit de 'vele posi tieve reacties' tijdens de slot- avond, deze week in de Harmo nie, kreeg de scheidende voorzit ter de indruk dat de stichting niet bang hoeft te zijn voor de in stroom van verse bestuursleden en medewerkers. Animo genoeg. Rinus van Zanten spreekt met klem tegen dat hij er de brui aan geeft omdat hij als voorzitter niet meer zou zijn opgewassen tegen de toenemende kritiek op het Ha ring- en Bierfeest. „Ontevreden mensen zijn er altijd," zei hij al schouderophalend in de Harmo nie tegen zijn gehoor. En daar voegt hij nu aan toe:Aan kritiek ontkom je niet. Waar je ook heen gaat, je hoort altijd wel iemand zeggen dat hij de volgende keer niet meer komt omdat 'er niets meer aan is'. Dat hoor ik ook a!s ik naar het Concertgebouw ga." Braderie Geluiden dat het Haring- en Bier feest vooral de laatste jaren sterk aan karakter heeft ingeboet, niets typisch Vlaardings meerheeft, al tijd weer een herhaling is van de vorige keer en almaar commer ciëler wordt. kent Van Zanten on derhand ook van buiten. Hij is het er maar ten dele mee eens. „Dat karakterverlies is al een tijd je een grote zorg van het bestuur. We hebben duidelijk gezocht om meer inhoud aan het feest te ge ven. Dat heeft er bijvoorbeeld toe geleid dat er minder muziekpodia zijn, maar wel meer artiesten van hogere kwaliteit. En we zijn be gonnen met een experiment: een promenadeconcert op de vrijdag avond. Niet iedereen waardeert dat, maar je hoort ook mensen zeggen: goh, nu is er eindelijk ook eens iets voor mijn smaak." Hij verzet zich ook tegen de be zwaren die veel mensen hebben op het 'braderie-achtige' karakter dat het feest gaandeweg heeft aangenomen. Van Zanten: „Wat die mensen zich kennelijk met realiseren, is dat alles ontzettend veel geld kost. De attracties op het Haring- en Bierfeest zijn gra tis. Die braderiekramen zijn daar om hard nodig, want ze brengen geld op om andere activiteiten mee te betalen." Brandweer Van Zanten geeft ogenblikkelijk toe dat het Haring- en Bierfeest anno 1993 niet veel meer lijkt op dat uit het beginjaar 1973. „Ik ben er toen niet bij geweest, want ik maakte er pas kennis mee in de loop van de jaren tachtig. Maar dat er dingen veranderen, lykt me logisch. De Vlaardingse sa menleving is in die jaren toch ook veranderd? Ik hoor vaak dat er in het begin veel meer Vlaardingse verenigingen aan deelnamen. Nou, het bestuur heeft zich heel wat moeite getroost om die ver enigingen voor het feest te behou den. Dat is met gelukt en dat ligt niet aan ons, maar aan de vereni gingen. Die zien gewoon geen kans meer zich op een behoorlij ke manier te presenteren." De afwezigheid op het laatste feest van de vrijwillige brand weerorganisatie DOV, vroeger met zijn bluswedstryden voor de jeugd een trekker van de eerste orde, leidde ook tot kritiek. Oud- AG 1 SEPTEMREB Rinus van Zanten: 'Ik ben toch geen evangelist die het publiek toeroept: gij zult haring eten en bier drinken?'. Foto Roel Dijkstra bestuurslid Jan de Koning van het H B-comité stuurde ver schillende kranten een ingezon den brief om dat gemis aan de kaak te stellen en terloops wat sneren uit te delen aan het adres van Van Zanten. Maar die kaatst de bal terug naar de spuitgasten. „Zij wilden meer ruimte claimen voor hun opstelling dan was afge sproken. Daardoor kwamen ande ren, het Zeekadetkorps en de scoutinggroep, in de knel. Toen wij DOV daar op attent maakten, kregen we, kort samengevat, het volgende commentaar: 'Als jij niet doet wat wij willen, donderen wy op'. Zo is dat gegaan. En wat De Koning betreft, die man ken ik niet Ik heb hem nooit ontmoet." Loempia's Dat er op het Haring- en Bierfeest steeds minder haring verkrijg baar is en steeds meer hapjes die niets met de visserscultuur van doen hebben (hamburgers, loem pia's, sateh, roti, enzovoorts) kan Rinus van Zanten niet heipen. Het is trouwens maar ten dele Die verandering van smaakt doet zich op alle fronten voor, is Van Zantens stelling, en het is ook geen verschijnsel van vandaag of gisteren. Dat fenomeen be schouwt hij ook als een garantie dat Vlaardingen tot ver na het jaar 2000 jaarlijks een Haring- en Bier feest zal meemaken. „Het is een echt volksfeest en volksfeesten worden al eeuwen lang gehouden. Ze veranderen omdat de mensen veranderen. Maar de feesten blij ven bestaan." waar, zegt hij: „Uit mijn hoofd: er waren de laatste keer 47 haring verkooppunten. Maar ik ben niet verantwoordelijk voor de smaak van het publiek. Dat vraagt om hamburgers. Verschillende ha ringverkopers beklaagden zich er over dat er zo weinig belangstel ling was voor hun produkt, maar de loempiaverkopers wreven in hun handen. Die hadden goede zaken gedaan. Ik ben toch geen evangelist die die het publiek toe roept: gij zult haring eten en bier drinken?" Door Nathalie Lans Schiedam - De Rolling Stones zongen ooit over vreemde ver langens, Strange desires. Loes Ham werd door het lied op een idee gebracht. Zij had 'vreemde' verlangens en nam de stap om die werkelijkheid te maken. Na zo'n twintig jaar als etaleuse bij de Bij enkorf en andere grote zaken te hebben gewerkt, wilde zij iets heel anders. Zij wilde originele materialen - dus geen vogeltjes en bloemetjes - ontwerpen voor etalages, maar ook voor de aankleding van be drijfsruimtes. De tekst van Mick Jagger bracht Loes op het idee van de naam van het bedrijf dat zij samen met haar kunstzinnige vriend Peter Visscher oprichtte. Verlangens waren er, of anders gezegd: die-zijn-er. Een woord koppeling die in uitspraak veel overeenkomsten vertoont met het woord desire en natuurlijk de signer. Het is nu drie jaar later en Peter en Loes doen het goed. Etalages worden nog regelmatig ingericht, maar voor het versieren van het Congresgebouw of het World Tra- de Center draaien zij hun hand ook niet om. Zij maken veel deco raties in opdracht en hebben in middels een magazijn aangelegd voor de verhuur van prachtige doeken, meubilair, zuilen, levens groot fruit, open haarden, nou ja alles wat je maar kunt bedenken om een grote of kleine ruimte om te toveren in een heel andere sfeer. Voor zover bekend, vormen zij het eerste bedrijf in Nederland dat zich bezighoudt met het 'thea traal' inrichten van bedrijven. Hun werkplaats en magazijn aan de Schoolstraat in Schiedam maakt diepe indruk. Er liggen doeken van meer dan vijftig vier kante meter waaraan wordt ge schilderd. Tussen de immense zuilen met daarop de 'klassieke hoofden' zie je levensgrote gou den lijsten en borden met salades opgesteld. Allerlei kroonluchters, draperieën en bankjes in Barok stijl maken de ruimte nog sprook- jesachtiger. Peter en Loes maken veel ge bruik van technieken die in thea ters worden gebruikt. „Zoals in de theaterwereld al lang gebeurt, veranderen wij bedrijven, zalen en etalages in totaal andere ruim- Loes Ham en visscher van Diezijner sjouwen met zuilen: decors voor het be drijfsleven Foto Roel DrjksLra tes. Decors die in de theaterwe reld thuishoren proberen wij in het bedrijfsleven toe te passen in de vorm van kunstzinnige decors. Maar we noemen het geen kunst, dat is te veel beladen." Hel artistieke stel richt nog steeds etalages in voor zaken als Oilily en de Nobelaer. Iets anders is het aankleden van het Congres gebouw. „Voor een feest hebben wij daar de hele ruimte van sfeer veranderd. Peter heeft giganti sche doeken gemaakt en ik kon mij vooral uitleven in de draperie- en. Op acht meter hoogte met dui zend meter stof de sfeer omtove ren, heerlijk om te doen." vertelt Loes. Ook de Laurenskerk in Rotter dam, de Korenbeurs in Schiedam en particuliere panden en be drijfspanden hebben zij voor ge legenheden ingericht voor een feest of evenement. Een van de decors dat langdurig wordt ge bruikt. is dat van Droomvlucht in de Eftelmg. Peter maakte samen met zijn broer Roelf Visscher de schilderingen die ais achtergrond dienen bij dit onderdeel in het sprookjespark. De zolder waar Diezijner is geves tigd. is heel erg groot. Behalve voor de opslag van de decorstuk ken is de ruimte nodig voor het schilderen van de doeken. „Ook met schilderingen is het zo datje in een ruimte van vijf meter hoog te geen doeken van 2,5 meter moet ophangen. Dan krijg je een soort streep als decor. We hebben dus vaak enorme lappen doek no dig en om die te kunnen schilde ren kunnen we de ruimte hier goed gebruiken," aldus Peter. Vaak tot midden in de nacht zijn Loes en Peter aan het werk. Een baan van 9.00 tot 17.00 uur heb ben zij niet. „De leukste ideeen komen vaaK pas na tien uur 's avonds. Dan heb je rustig gegeten en vaak gaan we dan nog heel hardwerken." De grootste uitdaging in dit werk is voor Peter nep te maken. „Het is voor mij de kunst om nepdin- gen te maken die net echt zijn. Al le beelden, bankjes en schouwen zijn bijvoorbeeld van piepschuim gemaakt. Met piepschuim, lijm cn gips kan je eindeloos veel kan ten op." Loes gebruikt voor artis tieke kandelaars en lampen vaak bestaande tweedehandsvoorwer- pen die zij dan met stof. lijm en gips tot hele grillige vormen ver andert. Binnenkort krijgen zij as sistentie van de Rotterdamse kunstenares/beeldhouwster Jos Kamphuis. Het stel is nu nog op zoek naar een creatieve bloemist om bijvoorbeeld mantels en ande re kledingstukken van bloemen te maken. Donderdag 21 oktober SCHIEDAM De Ark (Hargplein 101). Ledenver gadering CNV. 19.45 uur. Gebouw De Ark (Hargplein 101). Bijeen komst Nederlandse Chnsten Vrou wen be raad over depressies. 19.45 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Purper. 20.15 uur. Rose R/ A brief av/akemng (dans en mimiek}. 20.30 uur. Kleine blon de dood (film). 20.30 uur. MAASSLUIS Koningshof. Bridge. 19.45 uur. ROTTERDAM Rotterdams Philharmomsch Orkest. 20.15 uur. Correct Studio Café. Fi nale Mistake. 20.30 uur. Zaal De Unie. Het Pianokabinet. 20.30 uur. Tejatro Popular. De Rotterdam Popkwis. 21.00 uur. De Vlerk. Hak kenbar, 22.00 uur. Slingerick. Roek-Blues Sessie. 22.00 uur. Rot terdamse Schouwburg. Bagasi. 20.15 uur. De Rotterdamse Dans groep, 20.30 uur. Luxor Theater. Sweeney Todd, 20.15 uur. Theater Zuidplein. De Serpanties, 20.30 uur. Lantaren/Venster. De Zelf moordenaar, 21.00 uur. Vrijdag 22 oktober SCHIEDAM Teerstoof. Othello Toneel, 20.30 uur, Buurthuis Nieuwland. Herfst- disco, 20.00 uur. Filmhuis. Gas, food, lodging, 21.30 uur. Passage theater. Remco Campert en Jan Mulder, 20.30 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Mirandolina (ko medie). 20.15 uur. Kleine blonde dood (film), 20.30 uur. Harmonie. Marijke Boon (levensliederen). 20.30 uur. ROTTERDAM De Doelen.The YoungTchaikovsky, 20.15 uur. Nighttown. The Bree ders. 21.00 uur. The Little Cave. Room 101. 22.00 uur. Plan C. Het Luchtalarm, 22.30 uur. Bierlokaal v/h Schoonewil. Sidewinder, 22.30 uur. Theater Zuidplein. Job Schu ring, 20.15 uur. Maarten Spanjeren Bart Chabot, 20.30 uur. Luxor Theater. Sweeney Todd, 20.15 uur. Lantaren/Venster. De Zelfmoorde naar, 21.00 uur. Suites, 20.30 uur. Rotterdamse Schouwburg. Ne derlands Dans Theater 1.20.15 uur. De Rotterdamse Dansgroep, 20.30 uur. Bibliotheektheater. Poppen theater J. Wieman, 15.00 uur. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Boome rang' (al) dag. 11.45-14.15-16.45- 19.15-21.45. Alhambra 2: 'Inde cent proposal' (al) dag. 6.45-9.30. Calypso 1: The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30. Calypso-2: 'Fiorile' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ca- lypso-3: 'The Piano' (12) dag. 1.15.4.6.45-9.30 Cinerama 1: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: The Va nishing' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3; 'Cliffhanger' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Guilty as sin' {16} dag. 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Hot Shots'(12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'The Fugitive'(12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Sharks' (al) do.t/m zo. 2-4-8.30. 'Antarctica' (ai) do.tfm zo. 12. 'Het Grote Barnere Rif (al) do.t/m zo. 1-3- 7.30. Lantaren/Venster 1: Trois couleurs: bleu' dag.8-10. Venster 3: 'Hetschaduwnjk' dag. 8-10. Ven ster 4: 'Autumn Moon' dag. 8. 'Bad Lieutenant' dag.10. Lumière 1: 'Ju rassic Park' (al) dag.1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Sliver' (16) dag. 1.15-4-6.45.9.30. Lumière 3: 'An gle' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'Last Action Hero" (al) dag. 6.45-9.30. Rex: The stimula tors' (18) dag. 12. doorl.voorst. Tha lia: 'In the line of fire' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Kindermatinees; Alhambra 2: 'Bambf do.Am zo. 1.15-4. Cine rama 4: 'Dennis the Menace" do.t/m zo. Lumière 4: 'De ongelooflijke reis' do.t/m zo. 'No worries' vr.2.30. 'Waar staat het huis van mijn vriend' vr.2.30. Westland - Hebben Westlanders behoefte aan een sneltram naar Den Haag of naar Rotterdam? Zoeft de reiziger straks over het spoor rechtstreeks van. 's-Gra- venzande naar Schiedam? Als het aan de Westlandse D66 ligt, gebeurt dat zeker. De partij kwam deze week met een plei dooi voor onderzoek naar een sneltram tussen Den Haag en Rotterdam via het Westland. Zo'n tram is milieuvriendelijker, comfortabeler en sneller dan een auto of een bus, vinden de Demo craten. D66-woordvoerder Ewald van Vliet uit Monster: „We zijn nu ontevreden over de bussen in het Westland. De verbindingen zijn slecht en worden door de be zuinigingen nog minder goed. Zelfs met busstroken is de bus niet sneller dan de auto." Snelle verbindingen vanuit het Westland met de grote steden Den Haag en Rotterdam zijn hard nodig. Ook met het oog op de toekomst, redeneert D66, want in het Westland komen op de lange duur steeds meer men sen wonen. Welke dorpen en straten de snel tram precies aandoet zou onder werp van nadere studie moeten zyn. „Het zal geen rechte lijn zijn, want we moeten rekening houden met de bestaande hui zen," vindt Van Vliet. Eerst zal onderzoek moeten uitwijzen wat het allemaal gaat kosten. D66 verwacht dat de aanleg enkele tientallen miljoenen guldens zal vergen. Vooralsnog |s hei sneltram-idee echter niet meer dan een politie ke proefballon. D66 wil met het idee vooral een discussie aan zwengelen. „Want iedereen roept wel dat er iets moet worden ge daan tegen het autogebruik, maar er gebeurt weinig. Ik zou graag zien dat hierover een dis cussie ontstaat," zegt Van Vliet. In de politiek wordt al langer na gedacht overeen sneltram of ver gelijkbare voorziening. In het structuurplan Westland hebben zeven gemeenten de ruimtelijke ordening tot 2010 beschreven en hierin staat al dat 'nader onder zoek naar vervoerskandige en ruimtelijke aspecten van aparte tram- of busbanen gewenst is. Ook de vervoerskundigen van stadsgewest Haaglanden hebben het plan in de pen. al komen zij daar de eerste jaren waarschijn lijk niet aan toe. De vervoerskundigen bij busbe drijf Westnederland hebben ook al eerder nagedacht over een sneltram door het Westland. De bussen van Den Haag naar het Westland zijn vaak goed gevuld. Woordvoerder El de Koning be twijfelt niettemin of er er wel vol doende mensen zullen meerei zen. „In een sneltram kunnen 180 mensen zitten," zegt hij. „Het is de vraag of al die trams wel vol komen. Wy zien veel meer in een tussenoplossing: bussen, die op sommige plaatsen op een bovenleiding aansluiten." Overigens bestaan er mogelijk heden om de sneltram bij Schiedam te koppelen aan de metro. De RET is immers van plan om het Rotterdamse metro net door te trekken van het Mar- eoniplein tot aan het station Schiedam/Rotterdam-West en vandaar via de tweede Benelux- tunnel naar Spijkenisse.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1