14 conosnie Nederland veruit favoriet voor Europese distributie VVV wil werkweek van vier dagen Chaos rond RSV-debacle was niet nodig geweest EG is op diepste punt recessie Situatie rond United Bus steeds nijpender Van Rooj richt vizier op het Verre Oosten Duizenden banen meer dan verwacht Vakverbond wil eurotop verstoren Philips Weert: 60 hanen weg Vrachtwagen vignet komt er China brengt orders mee Bij Citroen 1.178 banen weg Branson baas bij Virgin Bod verhoogd op Paramount Lagere afzet voor BMW Dinsdag 26 oktober Rotterdams Dagblad Weert Philips stuurt 60 van de 770 werknemers van de lampen fabriek in Weert weg. Het bedrijf gaat de produktie van gewone gloeilampen verplaatsen naar Po len, waar de loonkosten veel lager zijn Philips heeft ontslag aange vraagd voor 40 werknemers van 55 jaar en ouder. De overige 20 man krijgen een baan elders. Vol gens Philips kunnen de stan daardgloeilampen alleen renda bel worden geproduceerd in lage lonenlanden. In Weert blijft het concern wel kopspiegellampen en infraroodiampen maken. Luxemburg - De EG-ministers van Financiën hebben in Luxem burg het laatste obstakel uit de weg geruimd voor invoering van het Eurovignet in de Benelux, Duitsland en Denemarken. Om te voorkomen dat er tussen de lid staten oneigenlijke concurrentie kan plaatsvinden door middel van een soepele toepassing van de wegenbelasting op vrachtwa gens werd afgesproken deze aan minimumtarieven te koppelen. Het akkoord biedt Nederland vol doende ruimte de verhoging van de dieselaccijns te compenseren door een verlaging van de motor rijtuigenbelasting, zei staatsse cretaris Van Amelsvoort. Eindhoven - Vijftien Chinese ma nagers die een cursus volgen bij de Hogeschool Eindhoven blijken onverwacht een forse orderporte feuille bij zich te hebben. Ze zijn op zoek naar bedrijven die bereid zijn met ondernemingen in China een joint-venture op te richten. Het gaat om meer dan 100 orders - van bedrijven in allerlei sectoren, zoals de chemie, de elektrotechni sche-, pharmaceutische- en com puterindustrie. Omdat het niet mogelijk bleek de Chinezen op korte termijn via de reguliere ka nalen m contact te brengen met belangstellende Nederlandse be drijven, heeft de Hogeschool deze week zelf snel een bijeenkomst belegd. Parijs - De Franse autoproducent Citroen wil volgend jaar 1.178 ba nen schrappen: vier procent van het totaal. In '91 en '92 kondigde Citroen ook al een vermindering van in totaal 4.300 banen aan. Het nieuwe aantal komt daar boven op. Citroen is onderdeel van het PSA-concern, waartoe ook Peuge ot behoort. Deze maakte onlangs bekend dat er in 1994 ruim 4.000 banen worden geschrapt; 7,5 pro cent van het totaal. PSA heeft in de eerste helft van dit jaar een verlies geleden van ƒ359 miljoen. Londen - De Britse zakenman Ri chard Branson is weer volledig ei genaar van zijn luchtvaartmaat schappij Virgin Atlantic. Hij heeft de enige andere aandeelhouder, het Japanse hotel- en super marktconcern Seibu Saison. uit gekocht voor naar schatting 110 tot 140 miljoen gulden. Seibu Sai son nam in 1989 een belang van tien procent. Het concern wilde tegen de zin van Branson een op tie uitoefenen op nog eens 10 pet. New York - Het gevecht om over neming van de Amerikaanse filmstudio Paramount heeft zich verscherpt. De kabeltelevisie maatschappij Viacom, onder meer eigenaar van de muziekzen der MTV, verhoogde haar bod tot ongeveer tien miljard dollar: het bedrag dat ook wordt geboden door concurrent QVC Network. Viacom lijkt in het voordeel te zijn omdat er al afspraken zijn met Paramount, de laatste onaf hankelijke filmstudio in de VS. Frankfurt - De afzet van de Duitse autofabrikant BMW is de afgelo pen negen maanden met 9,8 pro cent verminderd. BMW verkocht 406.508 auto's. De produktie nam met 12,1 procent af tot 396.737 stuks. Winstcijfers gaf het con cern niet. Over de eerste zes maanden van dit jaar boekte BMW een 39 procent lagere winst (255 miljoen Mark). nemingen ziet wel brood in Ne derland. Marktleider Dat Nederland zeer duidelijk marktleider is, blijkt uit het feit dat Duitsland een marktaandeel heeft van 11 en 31 procent, Belgie een aandeel van 19 en 18 procent en Groot-Brittannie een aandeel Den Haag - Drievan devier distributiecentra vanAmerikaanse en Japanse bedrijven hebben zich in de afgelopen driejaren in Nederland gevestigd. Daarmee heeft Nederland zijn leidende positie in de goederendistributie sinds 1989 versterkt. Ons land kan zijn positie overigens nog verder versterken. De huidige honderd grote Ameri kaanse en zeventig Japanse dis tributiecentra zijn goed voor vijf tigduizend banen, waarvan twin tigduizend bij de centra zelf. In een studie van drie jaar geleden werd nog gemikt op een totaal van 35.000 banen in het jaar 2000. Uit het nieuwste rapport, vanmor gen overhandigd aan de Japanse ambassadeur T. Arima en aan zaakgelastigde M. Klosson van de Verenigde Staten blijkt dat er nog enkele duizenden arbeidsplaat sen in het verschiet liggen. Het onderzoek is verricht door Buck Consultants International met hulp van studenten van de Hogere Europese Beroepen Op leiding in Den Haag. De opstel lers zijn tot de conclusie gekomen dat ons land uitstekende kansen heeft nog meer EDC's aan te trek ken. „Bijna tachtig procent van alle Amerikaanse en Japanse be drijven met plannen om hun Eu ropese distributie te centraliseren noemt Nederland als één van de vestigingsplaatsen," zo schrijven zij. Nederland staat vooral hoog aangeschreven by Japanse be drijven. Negen van de tien onder- Brussel - Het Algemeen Beïgisbh Vakverbond (ABVV) dreigt roet in het eten te gooien op de extra EG- top vrijdag in Brussel. Het ABW heeft zijn miljoen leden opgeroe pen die dag in de Belgische hoofdstad te betogen tegen de „totaal onevenwichtige" plannen waarmee premier Jean-Luc De- haene de economische malaise in zijn land te lijf wil. Dehaene kreeg het ABW op de kast met een idee in te grijpen in de CAO's voor 1994 als onderdeel van een loon stop tot 1997, De premier wil loonsverhogingen terugdraaien in ruil voor werkgelegenheidsaf- spraken en verbetering van de Belgische concurrentiepositie. Het ABW staat voorlopig echter alleen in zijn verzet, ook in poli tiek opzicht. De vier regerings partijen. inclusief de twee socia listische partners, zetten maan dag het licht op groen voor De haene om binnen de regering een globaal plan uit te werken na het mislukken van een breed 'sociaal pact' tussen regering, werkgevers en werknemers. De Franstalige socialisten verbonden aan hun steun wel de eis dat de sterkste schouders de zwaarste lasten dra gen: ook de hogere inkomens moeten inleveren. van 17 en 3 proeent. De belangrijkste criteria voor ves tiging in ons land zijn de kwaliteit van de infrastructuur, de centrale ligging, de kwaliteit van de logis tieke dienstverlening, de mam- ports (Rotterdam er. Schiphol), de meertaligheid van de Neder landers en hun goede arbeids- mentaliteït. Europa telt ongeveer vierhonderd grote distributiecentra en daa.- naast nog eens enkele duizenden kleinere, waarvan ruim driehon derd in Nederland. De sectoren met de meeste Euro pese centra zijn: de automobielin dustrie, de computer-, instrumen ten-, machine- en de farmaceuti sche industrie. Tenminste de helft van deze bedrijven heeft in deze sectoren één of meer EDC's in Europa. De functie van de distributiecen tra neemt, zo blijkt uit het onder zoek, steeds verder in betekenis toe omdat de activiteiten niet meer beperkt blijven tot opslag en distributie alleen. In bijna 85 procent van de EDC's in Europa worden ook andere werkzaamhe den verricht, zoals kwaliteitscon trole, assemblage, testen, ompak- ken en reparatie. Luxemburg - De EG heeft het diepste punt van de recessie be reikt, zo heeft EG-eommisaris voor Economische Zaken Hen- rdng Christophersen gisteren in Luxemburg tijdens een bijeen komst van de EG-ministers van Financiën gezegd. Hij zei dat nieuwe voorspellin gen uit Duitsland aangeven dat de economie van de twaalf EG- landen iets meer zal groeien dan aanvankelijk was gedacht In veel EG-landen heeft de recessie hard toegeslagen. Het aantal werklozen, zal volgend jaar waar schijnlijk 18 miljoen bedragen: - het hoogste aantal in dertig jaar. In het algemeen zal de economie van de EG dit jaar met ongeveer 0,5 procent dalen. Christophersen zei eerder dit jaar dat de economie volgend jaar 1,8 tot 1,5 procent zou groei en. Gisteren voorspelde hij dat de groei waarschijnlijk op twee procent zal uitkomen. Het her stel zal langzaam verlopen, maar 'wij hebben de bodem gezien'. Als onderdeel van het plan om in 1998 te komen tot een monetaire unie hebben de ministers beslo ten maatregelen 'te nemen die het onmogelijk moeten maken voor nationale banken geld aan de regeringen te lenen teneinde het begrotingstekort te dekken. Om opgenomen te worden in de monetaire unie mag het tekort van een land niet groter zijn dan een door de landen gezamenlijk bepaald percentage. De ministers kwamen tijdens de bijeenkomst ook overeen de Bel gische bankier Alexandre Lam- falussy te benoemen tot hoofd van het Europese Monetaire In stituut, dat vanaf 1 januari 1994 zal gaan functioneren. Het insti tuut wordt de voorloper van een gemeenschappelijke centrale bank: Vrijdag zullen de minis ters de plaats bekend maken waar het EMI komt. Het is bijna zeker dat het Frankfurt wordt. - De pogingen van de EG om met miljarden-investeringen de eco nomische crisis te bestrijden, dreigen overigens te mislukken. De maatregelen zijn te beperkt of lopen vertraging op. De darm- kreet is afkomstig van de Belgi sche minister Philippe Maystadt tijdens een door hem voorgeze ten beraad van de EG-ministers van financiën in Luxemburg. Volgens hem zou de EG bij deJ' bestrijding van de werkloosheid een hoofdrol moeten vervullen^ nu de afzonderlijke lidstaten"" geen manoeuvreerruimte meer hebben voor extra maatregelen. Maystadt toonde zich echter te leurgesteld over de vertraging* die EG-maatregelen juist hier dreigen op te lopen. Hij waarschuwde voor frustratfé van de burgers, door verwachtin gen te scheppen die niet worden^ gevolgd door concrete uitvoeT ring. 1 Sombere gezichten bij het personeel var. ^en Oudsten, fowanp Rotterdam - De situatie rond de noodlijdende busfabrikant Uni ted Bus (bijna duizend werkne mers) wordt steeds nijpender. Terwijl de tijd dringt, is het nog niet duidelijk of de banken geld willen geven om twee United Bus-bedrijven (Den Oudsten in Woerden en DAF Bus in Eindho ven) voorlopig te laten doorwer ken. Het derde Nederlandse Uni ted Bus-bedrijf. Bova m Valkens- waard, is gisteren door de 480 werknemers bezet. Zij willen voorkomen dat informatie over het bedrijf aan concurrent Berk hof wordt gegeven. Berkhof, een grote Nederlandse busfabrikant met vestigingen in Valkenswaórd en Heerenveen, zou alleen geïnteresseerd zyn m dc kennis, dc orders cn het klan tenbestand van Bova. De Bova-di- rectie had, via moederbedrijf Uni ted Bus, van bewindvoerder mr. H. I. Prinsen de opdracht ge kregen informatie te verstrekken. „Maar daar doen we niet aan mee. We houden in de gaten dat er niets uit het bedrijf verdwijnt," zei voorzitter P. Verhoeven van de ondernemingsraad van Bova. Hij ziet veel meer in het reddings plan van de twee voormalige eige naren: voormalig Bova-directeur Lijmer en Piet van Doome van Vado, de maatschappij van de fa milie Van Doorne. Volgens dit plan blijft het bedrijf bestaan en zouden 320 van de 480 werkne mers kunnen blijven. Volgens Verhoeven gaat de bezetting door totdat er een oplossing is gevon den. Ondertussen draait het be drijf gewoon door. Voor de twee United Bus-onder delen die uitstel van betaling heb ben gekregen, dreigt nog steeds een snel faillissement. Zowel Den Oudsten in Woerden (350 werkne mers) als DAF Bus in Eindhoven (160) hebben snel geld nodig. De banken aarzelen echter nog of ze een boedelkrediet verstrekken. Daarmee zouden de lonen over oktober kunnen worden betaald en kunnen de bedrijven blijven draaien totdai er een oplossing is. Volgens de bonden moet voor Den Oudsten en DAF Bus mor gen het faillissement aange vraagd worden, als de banken (ABN Amro, Rabobank en de Na tionale Investeringsbank) geen boedelkrediet geven De banken weigerden vorige week 25 miljoen gulden te geven voor een red dingsplan. Daarop moest United Bus afgelopen vrijdag uitstel van betaling aanvragen. Een faillissement hoeft niet het einde te beteken van de busfa- brieken. De bedrijven zouden uit een faillissement zoals bij vracht wagenfabrikant DAF een 'door start' kunnen maken, waarbij ze eventueel met een nieuwe eige naar sterk afgeslankt blijven draaien. Voor alle drie Nederlandse onder delen van United Bus zouden be langstellenden zijn. Bij DAF Bus ligt al een reddingsplan, waarbij 126 van de 160 mensen hun baan kunnen houden. Bij Den Oudsten wordt gestudeerd op een manage ment buy-out, waarbij de directie het bedrijf overneemt. Wolfsburg - Volkswagen (VW) zou van plan zijn volgend jaar een vierdaagse werkweek in te voeren bij de zes fabrieken in Duitsland. Het autoconcern zorgt daarmee voor een doorbraak in de Duitse industrie. VW, de grootste autoproducent in Europa, ziet zich tot maatregelen genoodzaakt door de slechte ver koop en de scherpe concurrentie. Een woordvoerder zei dat het con cern de produktiviteit verder moet verhogen en daarom denkt aan mogelijkheden te sleutelen aan de werktijden, teneinde de werkgelegenheid in stand te hou den. Volgens eerdere sanerings plannen zal het aantal werkne mers Dij VW in Duitsland dalen tot 108.000 eind volgend jaar. Als er inderdaad tot een vierdaag se werkweek wordt besloten, zul len de autofabrieken wel vijf da gen per week blijven draaien, maar op een lagere capaciteit. VW kan daardoor twintig procent be sparen op de loonkosten. De groei van de werkloosheid in Duitsland heeft geleid tot sterke druk op werkgevers en werkne mers om meer flexibiliteit te brengen in de arbeidstijden. Bondskanselier Kohl, de Bundes bank en werknemersorganisaties hebben er herhaaldelijk op gewe zen dat de slechte economische omstandigheden ertoe dwmgen de bakens te verzetten. De vak bonden lijken nu ook bereid mee te werken, Een woordvoerder van de machtige bond IG Metall zei dat zijn organisatie in principe positief staat tegenover invoering van een vierdaagse werkweek om verder banenverlies te voorko men. Volgens IG Metall moet in troductie van een kortere werk week met overeenkomstig inko mensverlies wel doorgaan op ba sis van vrijwilligheid en mag zo'n maatregel niet onherroepelijk zyn. De mensen die meewerken, dienen de garantie te krijgen dat zij later weer op de oude voor waarden kunnen werken. Den Haag - Nederland zal nog dit jaar een ambassade openen m Vietnam en in Sjanghai staat een consulaat-generaal op stapel. Dit heeft staatssecretaris Van Rooy (Buitenlandse Handel) gisteren in de Tweede Kamer gezegd. De bewindsvrouw liet voor het front van de Kamerleden twee van haar ambtenaren een wereld kaart ontvouwen, waarop Europa niet zoals gebruikelijk centraal stond, maar aan de zijkant. De 21e eeuw wordt de eeuw van Azié, zo had Van Rooy tijdens haar recente reis naar het Verre Oosten te horen gekregen. Volgens haar staat ons land, en ook Europa, nu voor de opgave zich aan te passen aan de gewij zigde economische machtsver houdingen. Handhaving van ons welvaartspeil is met langer van zelfsprekend, zo vond ze met Ka merlid Leers (CDA). Uitgedaagd door Lonink (PvdA) nam Van Rooy stelling tegen dr. Arie van der Zwan. Zij verweet hem de deur open te zetten voor protectionisme in Europa, Bescherming Een verschil tussen defensief en rechtvaardig protectionisme is in de praktijk niet te maken, meent Van Rooy. Zo duurt de 'tijdelijke' bescherming van de textielindus trie in de Westerse landen nu al 25 jaar. Juist een land met een open economie moet niet pleiten voor deze symptoombestrijding. Nederland profiteert door de Rot terdamse haven en door Schiphol ook van een hogere invoer in Eu ropa. Vlissingen - De volstrekte chaos rond het debacle met het scheeps- en machinebouwconcern Rijn- Schelde-Verolme (RSV), ruim tien jaar geleden, was niet nodig geweest. Dat is de conclusie van drs. C. de Voogd, die morgen pro moveert op het proefschrift 'Dê neergang van de scheepsbouw en andere industriële bedrijfstak ken'. Iedereen kreeg ervan langs in het rapport van de Parlementaire En quêtecommissie die het RSV-de- bacle heeft onderzocht. De Voogd --van 1965 tot 1972 bij De Schelde en tot 1980 in dienst by andere on derdelen van RSV- valt de en quêtecommissie m haar hoofd conclusies met af. De RSV-direc- tie heeft inderdaad grove fouten gemaakt. De rijksoverheid heeft te lang geld (in totaal 2.7 miljard gulden) in een failliete boedel ge pompt, zonder dat er uitzicht was op verbetering. De vakbonden hebben dc korte-termijnbelangen van hun leden bij RSV voorop ge steld. „Maar de commissie had de affaire in een breder verband moeten plaatsen," vindt De Voogd. ,.Ze had een vergelijking moeten maken met de ons omrin gende landen." Zelf heeft hij wel een analyse ge maakt van de scheepsbouwsitu- atie in Westeuropese landen, Ja pan en Zuid-Korea. In Groot-Bn- tannie en Zweden hebben over heid en scheepsbouwers ook alles in het wr-rk gesteld de bedrijfstak te redden. „Met name m Zweden hebben ze er een potje van ge maakt." Gewoonlijk werken werven alleen op bestelling, maar dc Zweedse regering maakte het mogelijk schepen op voorraad te bouwen. In afwachting van eco nomisch betere tijden. Deze kwa men echter niet. Svenska Varv had m 1979 niet minder dan 41 schepen in voorraad. Het bedrijf is begin jaren tachtig gekapseisd. Noodklok Zo ver had het volgens De Voogd in Zweden en ook in Nederland nooit mogen komen. De neergang van de scheepsnieuwbouw is met de grote financiële injecties van de overheid slechts enkele jaren vertraagd Het was onvermijde lijk, meent hij. Westeuropese scheepswerven konden de Japan se nieuwkomers niet aan. Dit was al in 1964 bekend. Onder-directeur mr. drs. H Lang- man van De Schelde in Vlissin gen luidde de noodklok. Hij vond gehoor en de in 1965 aangetreden Commissie Nederlandse Scheepsbouw pleitte voor een spoedige samenwerking tussen de grote werven en een lichte sub sidiering. Dat deden andere lan den ook. Aan de toekomst van de Neder landse scheepsnieuwbouw twij felde de commissie niet. Neder land zonder grote scheepsbouw, dat was ondenkbaar. „En dat is het juist," stelt De Voogd. „Wat weerhoudt een ondernemer er- Een luchtopname van de Verolme-werf in de Botlek, uit 1979. Archieffoto Rotterdams Dagblad van te onderkennen dat zijn be drijf op de langere termijn met meer levensvatbaar is? Hij moet allerlei barrières overwinnen en eén van de belangrijkste daarvan is de psychologische. Die barrière is in de scheepsbouw heel lang onneembaar geweest. Toen het inzicht er in 1975 kwam, was het al te laat. Een geleidelyke sane ring was niet meer mogelijk." Kolenmijnen Het had anders gekund, stelt De Voogd. Dat heeft de directie van Staatsmijnen in 1964 bewezen. Ze kwam tot de slotsom dat de Lim burgse kolenmijnen dicht moes ten. Miljoenenverliezen dreig den. Kolen waren op hun retour, Olie verdrong de oude brandstof en het gasveld in Slochteren was in 1959 ontdekt. Sinds deze vondst was het de Staatsmijnen al duidelijk dat een rendabele ex ploitatie van kolenwinningsbe- drijven niet meer mogelijk was en dat Nederland voor zijn energie behoefte kolen met nodig had. De toenmalige minister van Eco nomische Zaken Joop den Uyl hakte in 1965 de knoop door, op voorstel van de Staatsmijnen. Wat in de scheepsbouw ondenkbaar was. gebeurde in de mynbouw. Do vakbond steunde de sanering. Ei kon een plan worden ontwik keld om vervangende werkgele genheid in Limburg te scheppen. Dat heeft gewerkt. „Limburg is er economisch sterker uit geko men," luidt De Voogds conclusie. „Ga maar eens in Noord-Frank- njk en Wallonië kijken, wat de mijnsluitingen daar in latere ja ren teweeg hebben gebracht." Toch waren de ondernemers in de scheepsnieuwbouw ook niet blind voor de ontwikkelingen in de - old. Zo zag de directie van Rijn-Schelde - de combinatie van de Rotterdamse werven RDM en Wilton-Feijenoord en De Schelde in Vlissingen - niets in de grote- tankerbouw. Hun grote rivaal Cornells Verolme dacht er echter anders over, want hij wilde zich daar juist in specialiseren. Niet te houden Toen de vorming van RSV in 1970 ter sprake kwam, was de inzet van het Rijn-Schelde-concem de tan- kerbouw te saneren. „Maar het tragische is dat de behoefte aan tankers juist in 1978 fors steeg. Verolme boekte een tiental or ders. Rijn-Schelde heeft mis schien ingezien dat het om een tijdelijke opleving ging, maar is wel in de fusie gestapt. In alle on derhandelingen heeft overigens meegespeeld dat De Schelde dé Nederlandse marinewerf wilde worden. Verolme was de enige se- rieuze concurrent en die kon door medewerking aan de fusie wor den uitgeschakeld. Natuurlijk had de rijksoverheid al in de jaren zestig in de scheepsnieuwbouw kunnen ingrijpen. Maar als vak bonden en werkgevers een totaal ander standpunt hebben, moet een regering wel van heel goede huize komen." Zwarte Piet De Voogd wil de rijksoverheid niet de Zwarte Piet toespelen voor de teloorgang van de scheepsbouw. De ondernemers dragen als eersten de verantwoor delijkheid. Zij moeten de markt goed inschatten, oude activiteiten afstoten als deze niet renderen en de handen vrijmaken voor nieu we zaken. „De RSV-direetie heeft dit niet gedaan, maar ik weet ze ker dat ook andere bestuurders de scheepsbouw niet hadden kunnen redden. Structurele neer gangsprocessen zijn gewoon niet tegen te houden, ook niet met be schermende maatregelen. Zie de landbouw en de auto-industrie. Die krijgen nu een uitgestelde re kening gepresenteerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2