11 Minder geld voor sport en kunst Nieuwe Babberspolder met oude trekjes Raad wil niets van grote verhoging belasting weten Hooistapel vat vlam in Broekpolder Rotterdams Dagblad Schiedam schrapt 2,2 miljoen voor sluitende begroting m Getuige durft niet in rechtszaal te verschijnen Groen licht jachthaven Reijnhout favoriet bij D66 'Schiedam zonder theater een flater' Asbest gedumpt in Lickebaert Onrust bij wateroverlast Twee gewonden bij botsingen Tas uit mandje I gestolen Politie: nu caravans weg Drankdief heeft te grote mond Belg rijdt te hard Dinsdag 26 oktober 1993 ii ~6' Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Minder geld voor de artotheek, verkoop van ge meentelijke panden en een verhoging van de OZB, de vroegere onroerend-goedbelasting, met drie procent moeten de gemeen te Schiedam helpen de begroting voor 1994 sluitend te krijgen. Het college x.^benw komt, om ook nog wat meuw beleid te kun nen ontwikkelen, volgend jaar 2,2 miljoen gulden tekort. Daarom is een aantal maatregelen voorge steld aan de gemeenteraad voor dekking van dit bedrag. Die maatregelen zijn onder meer. minder geld voor sportvelden, een bezuiniging van 150.000 gul den, beperking budget ouderenbe leid met een ton, verkoop panden, opbrengst 250.000 gulden, een ton minder voor de Arto theek, besparingen by het grondbe drijf, opbrengst een half miljoen gulden. een ton meer uit de bouwleges en 230.000 gulden minder voor bouw- en woningtoezicht. Naast de verhoging van de OZB met drie procent komt er voor de gebruikers nog een verhoging van een tientje per aanslag. Dat wordt doorgevoerd om een wette lijk vereiste verhouding te berei ken tussen het aandeel van de verbruikers en eigenaren. Die aanpassing levert 330.000 gulden op. daarvan is uiteindelijk 45,6 mil joen gulden (prijspeil '93) nodig. Het college stelt voor om volgend jaar hiervan alvast 20,5 miljoen gulden te lenen. In '95 staat nog een uitgave van 17.5 miljoen ge pland en in '96 eentje van 4,6 mil joen. Verdere plannen heeft het college nder meer voor: de reconstructie van de Burge meester van Haarenlaan. uitgave 1,3 miljoen gulden, het opknappen van een aantal bruggen waaronder de Koemarkt- brug (totale kosten drie miljoen gulden) en de Hoofdbrug (1,5 mil joen), nieuwe bomen (70.000 gulden in '94), «de herinrichting van het Frans Halsplein (250.000 gulden), baggeren van watergangen (180.000 gulden), een nieuwe ladderwagen en een nieuwe tankautospuit voor brandweer (1,3 miljoen gulden in '94), de bouw van een nieuwe brand weerpost in Sehiedam-Noord (een miljoen in '94) kosten begeleiding metropro ject (7,6 miljoen) en een ongelijkvloerse kruising van de spoorlijn Schiedam-Delft om een betere ontsluiting van dit stadsdeel te krijgen (6,9 miljoen in '94). Het college van b en w stelt de ge meenteraad voor volgend jaar in totaal 7,5 miljoen gulden uit te trekken voor nieuwe zaken. Die uitgaven moeten oplopen tot 13,7 miljoen in 1998. -s; Computertekening Architecten Coöperatie Marge Door Ben van Haren Vlaardingen - De nieuwe Babberspolder mVlaardin- gen krijgt gestalte. Met minder bomen en ander groen, maar meer variatie in bouwvormen en kleur- toepassing. Blauw en wit trekken aandacht in het reeds bewoonde zogenaamde Eerste Kwadrant. Lichtgeel, grijsbruin en donkerrood markeren straks het zogenaamde Tweede Kwadrant, dat bouw vakkers momenteel opvullen met 62 nieuwe wonin gen naar ontwerp van Theo Steemers van de Archi tecten Coöperatie Marge uit Rotterdam. Een hoge woontoren komt, bi] Plein 1940. naast dit complex te staan. De Rotterdamseweg (links op de foto) vormt het front met een gesloten blok koopwoningen van drie woonlagen in boogvorm, geflankeerd door twee rechte vleugels, waaraan de als zaagtanden gebouw de derde (slaap)verdieping een bijzonder cachet geeft. Aan de Ammanstraat (rechts) en recht er te genover aan de Van der Duijnstraat (boven) wordt de rest van de 42 koophuizen in dit proj eet gebouwd De achterzijde van het bouwblok bestaat uit 21 eenge zinswoningen, waarvan het Gemeentelijk Woning bedrijf huisbaas wordt Zij liggen aan de nieuwe Ele- onorastraat. die parallel loopt aan de (verlengde) Pompenburgsingel waar een ander project van acht tien koopwoningen van het type drie onder een kap m aanbouw is De meeste huizen krijgen, in de stijl van de oude in de oorlog als noodhuisvesting gebouwde Bab berspolder, behalve een achtertuin ook een voortuin tje. Tussen de huizen komt een groot gemeenschap pelijk binnenterrein in de vorm van een ei en omge ven door een pergola. Een van de oude bomen uit het gebied zal hierin een plaats krijgen Architect Theo Steemers, die het geheel laat optrek ken in lichtgele steen, afgewisseld met leverkleurige stroken, en elke woning voor 'iet van een donkerro de, stalen 'zonneklep', zegt .Het vertrouwde, be staande sfeertje heb ik willen invullen Zij het, dat toen alles klein was en het nu gaat om een groter ge baar. In die sfeer past ook de keuze voorleven aan de straatzijde. Dus maken wij met, zoals tegenwoordig overal, de keuken aan de voorkant, maar de woonka mer" De koopwoningen zijn verkocht voor prijzen van 150 000 tot 250.000 gulden. De huurhuizen doen on geveer 700 gulden per maand. Door Stéphan Reket Rotterdam/Schiedam - Na een twee uur durend steekspel tussen vijf advocaten, rechtbankpresi dent mr. F. van Dooren en officier van justitie mr. E. Rutten werd de «-"Zaak uiteindelijk aangehouden. Oorzaak: de belangrijkste getuige én slachtoffer - hij zou in juli dne dagen zijn gegijzeld in Spykenis- se - durfde de confrontatie met de verdachten en het publiek niet aan. Op 15 november komt de zaak opnieuw voor en móet de kroongetuige op 'bevel van mede- brenging' verschijnen. Gisteren moesten één vrouw en vier mannen uit Schiedam en Spijkemsse zich verantwoorden voor de Rotterdamse rechtbank Zij zouden van 9 tot en met 12 juli de man hebben vastgehouden en bedreigd in een schuur in Spijke msse. Twee van hen bhjven in voorlopige hechtenis. De getuige was in het rechtbank gebouw. maar verscheen met op de zitting. De officier van justitie probeerde hem tevergeefs over te halen. „Ik kan gewoGn niet getui gen, want ik voel me niet veilig," zou hij tijdens een schorsing heb ben gezegd tegen mr. E. Rutten. De officier wilde het getuigever- hoor van het slachtoffer laten plaatsnemen zónder de aanwezig heid van het publiek en de ver dachten. De vijf advocaten waren het daar mee niet eens. „De officier van justitie ontneemt de openbaar heid aan de zaak," was het oor deel van mr D. Vermaat, De vier andere raadslieden sloten zich als één blok aan by de woorden van hun collega. Een ander probleem was dat een van de verdachten m juli nog minderjarig was. Strikt formeel zou de behandeling achter geslo ten deuren plaats moeten vinden. De ouders van de verdachte had den geen bezwaar tegen open baarheid van de zaak. De recht bankpresident vond dat er geen aanleiding was om de getuige achter gesloten deuren te verho ren. En dus mocht het publiek eindelijk naar binnen. De zaak werd echter meteen weer ge schorst, omdat iedereen gefouil leerd diende te worden. Schiedam - In de 'brievenbus- ronde' waarmee de leden van D66 in Schiedam de kandidaten aan wijzen voor de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar is wethouder Adri Reijnhout als lijsttrekker genomineerd. Hy werd door de meerderheid van de 32 deelnemers aan deze selectie als nummer 1 genoteerd. Fractievoorzitter Marcel Hout kamp kwam op de tweede plaats terecht. Overigens is hiermee nog met de lijstvolgorde voor de ver kiezingen vastgesteld. Pas vrij dag beslist de uit vijftig leden be staande afdeling Schiedam van D66 op een voorstel van het be stuur wie in 1994 lijsttrekker zal zijn. Maassluis - De plannen voor een jacht- en recreatiehaven in Maas sluis kunnen verder worden uit gewerkt. De raadscommissie Ha ven en Economische Zaken b^eft daarvoor gisteravond het licht op groen gezet. Dat betekent dat er een stappen plan kan komen om de binnenha ven een nieuwe impuls te geven. Fasegewijze aanpak is nodig omdat er nog economische laad- en losactiviteiten plaatsvinden in de haven De gemeente verwacht geen di rect financieel voordeel van een dergelijke recreatieve voorzie ning, maar denkt dat de uitstra ling naar de binnenstad wel rele vant is voor de stad. In ieder geval zal het centrum ervan profiteren Een studie van het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme heeft geleerd dat een jacht- en recreatiehaven be staansmogelijkheden heeft. De haven ligt dicht bij zee en er is een ontskiitingsmogclijkhcid via de Monsterse Sluis naar het Delf- landgebied. De studie kostte ruw weg 35.000 gulden. De helft hier van is gesubsidieerd. Schiedam - Het personeel van het Passage Theater wil door middel van een manifestatie- dag protesteren tegen het feit dat de komende drie jaar in Schiedam niet beschikt kan worden over een zaal voor gro te produkties. Het theater wordt in februari gesloopt. Veel medewerkers vrezen voor hun baan. De manifestatie staat gepland op zondag? november en moet een gedenkwaardige dag wor den in de zestigjarige geschie denis van het Passage Theater, Het initiatief is afkomstig van het personeel zelf en onder het motto 'Schiedam zonder thea ter is een flater' zullen vele be kende Nederlanders uit de theaterwereld belangeloos aan eg grote dag meewerken. „We willen het zeker geen pro testdag noemen," zegt een woordvoerder van het perso neel. „Het moet een manifes tatie worden met een positieve uitstraling, Het heeft ook niets met het vertrek van de theater directeur te maken. Dat staat daar helemaal buiten. De dag wordt door het personeel geor ganiseerd omdat het theater weg moet en het nog steeds niet duidelijk Is wat we er voor terugkrijgen en wat er met het personeel gebeurt Het gaat ons om de overbruggïngspe- riode van driejaar. Die is veel te lang." Het Passage Theater is 7 no vember gratis toegankelijk en brengt de meest uiteeeniopen- de optredens op de planken. Het Groot Niet Te Vermijden Dans En Showorkest, de Beri- ni's, Trio de Janeiro, Waarden- berg De Jong, Fay Lovsky, Brigitte Kaandorp, Bert Vis- seher, Bram Vermeulen en ve le anderen hebben al toege zegd belangeloos op te zullen treden. Ook diverse Schiedam- se toneel-, muziek- en dansge zelschappen verlenen hun me dewerking. Met Paul de Leeuw, Jules Deelder, Jenny Arean en Margnel Esftuys wordt nog onderhandeld om hen kosteloos op te laten tre den. Maassluis - De gemeenteraad van Maassluis eist in meerder heid, dat de aangekondigde extra verhoging van de onroerende zaakbelasting van tafel gaat. Dat werd vanochtend duidelijk tij dens de algemene beschouwin gen over de gemeentebegroting 1994. Volgens het college van b en w is het gemeentelijke huishoud boekje echter alleen sluitend te maken ais de onroerende zaakbe lasting voor bewoners met 10,7 procent wordt verhoogd. WD'er John Scheerstra meende vanochtend dat deze aangekon digde verhoging 'alle perken te buiten gaat'. Ook PvdA en D66 keren zich op voorhand tegen de aangekondigde verhoging. Deze partyen vinden een verhoging van de onroerende zaakbelasting met 5,2 procent het maximum. CDA en RPF/SGP wachten met het innemen van hun standpunt in deze kwestie tot vanavond. Zij gunnen wethouder Anton Wus- trow (Financien) vanmiddag eerst de kans om het voorstel nader te motiveren. In vergelijking met de door PvdA, WD en D66 gewenste verhoging levert de door het college voorge stelde lastenstijging drie ton ex tra op. In het licht van de aan staande miljoeneninvesteringen in de Steendijkpolder en de voor gestelde bezuinigingen op het ge meentelijk apparaat acht wethou der Wustrow het gerechtvaardigd ook van de burger een extra offer tc verlangen. Maassluizers zijn het komende jaar zowel bij het college-voorstel als in het alternatief van PvdA. WD en D66 slechter af dan in de buurgemeenten. Vlaardingen wil d' stijging van de vroegere onroe- '<.nd goedbelasting tot één pro cent beperken en Schiedam gaat uit van een percentage van dne procent Voor het CDA is dit echter geen reden om op voorhand tegen het collegevoorstel te zyn. De chris ten-democraten stellen dat Maas sluis ook na een verhoging van 10,7 procent qua gemeentelijke lasten met meer dan een midden positie inneemt De christen-de mocraten zeggen te beseffen dat er 'nauwelijks aan de verhoging is te ontkomen'. Conflict De door het college van b en w voorgestelde extra belastingver hoging van dne ton vormde pre cies een jaar geleden ook het hete Voordat Schiedam deze bezuini gingen op papier zette, waren al de mee- en tegenvallers voor vol gend jaar verwerkt. De grootste meevaller bedraagt twee miljoen guldenen is een gevolg van de da ling van de rentekosten. De groot ste tegenvaller bedraagt een mil joen gulden. Dit bedrag was ge boekt als opbrengst uit bezuini gingen. Maar die bezuinigingen zyn dit jaar niet doorgevoerd en wel als inkomsten opgevoerd, zo dat daarvoor volgend jaar alsnog dekking moet worden gevonden. De grootste uitgave waar de ge meente voor staat is de realise ring van het gemeentecomplex Stadserf. Dat betreft de bouw van een bibliotheek, een volwaardig theater en uitbreiding van het stadskantoor. Voor de realisering hangijzer tijdens de begrotings behandeling. Toen trok het colle ge de extra aanslag uiteindelijk in en werd het bedrag uit de ge meentelijke reserves betaald. Wel kondigde wethouder Wus trow toen aan dat de verhoging dit jaar opnieuw zou worden op gevoerd als het college er met m zou slagen om dit bedrag op een andere wijze op te hoesten Het vmden van een alternatieve dek king voor deze drie ton is met ge lukt, meent het college nu Dat wordt geweten aan financiële tegenvallers van m totaal 2.1 mil joen gulden Die worden met na me veroorzaakt door de grote in vesteringen in de 'icucn en de Steendijkpolder Naast de extra OZB-verhogmg wil het college het dreigende gat dichten door 1.7 miljoen gulden te bezuinigen op haar uitgaven. Het resterende te kort in 1994 denkt Wustrow te dekken door geld uit de gemeen telijke spaarpot te halen. Ondanks de netelige financiële positie van de gemeente zien PvdA, WD en CDA wel mogelijk heden om de Maassim se burger voor de extra lastenverzwaring te behoeden De partijen stellen als alternatief voor om een deel van de boekwinst van de verkoop van het CAI-bedrijf aan te wenden om de begroting sluitend te maken De boekwinst van de nog niet af geronde overdiacht van het ka- beltelevisiebedrijf is begroot op negen miljoen gulden Lof De meeste raadsfracties roemden vanochtend het brede college van PvdA, CDA. D66 en WH) voor De Vlaardingse brandweer is gistermiddag met een blusau- to uitgerukt naar de Broekpol der omdat daar een hooiberg vlam had gevat. Vermoedelijk is het vuur veroorzaakt door broei. Het gebeurt wel vaker in het najaar dat stapels hooi spontaan in de fik vliegen. „Door de vochtigheid gaan de micro-organismen in het hooi zich ontwikkelen en als dat te snel gaat komt er warmte vrij. Daardoor ontstaat broei," legt een woordvoerder van de brandweer uit. Met een zoge noemd hooipijlijzer contro leert de brandweer de tempe ratuur in de hooistapel. Op een meter, die via een kabel tje in verbinding staat met de thermometer in de punt van het metalen voorwerp, wordt de temperatu u r afgelezen. Als die te hoog is wordt de hooi berg uit elkaar gehaald om brand te voorkomen. Om uitte zoeken wat de oorzaak was van het brandje in de stapel bermgras, werd gisteren door de brandweer gebruik ge maakt van het pijlijzer. Uitge sloten wordt dat het vuurtje is aangestoken. Foto Roei Dijkstra haar inspanningen in de afgelo pen 3,5 jaar. Men is blij dat er ein delijk geld beschikbaar is gesteld voor de opknapbeurt van de ha ven, de bodemsanering in de Steendijkpolder en de schade claims van ex-bewoners van die wijk. De raad beziet de toekomst echter minder positief WD'er John Scheerstra betwijfelt sterk of de opgevoerde bezuinigingen voor 1994 daadwerkelijk kunnen wor den verwezenlijkt, In het licht van de tegenvallers m de afgelo pen boekjaren van de gemeente heeft hij er wemig vertrouwen in. Robert Punt (PvdA) meent dat het college visie mist. Door het voort durende gestoei met het geld heeft het college volgens hem het ontwikkelen van een toekomstvi sie uit het oog verloren Vlaardingen - In bosschages van het Lickebaertbos tussen Vlaar dingen en Maassluis zijn twee zakken met resten asbesthouden de golfplaten gevonden. De toe zichthouder van het recreatie schap Midden-Delfland trof ze gisteren aan en waarschuwde de politie. Die stelt een onderzoek in naar de herkomst en zoekt getui gen. Schiedam - Een kapotte binnen leiding in een benedenwoning was gisteren de oorzaak van wat onrust in de Archimedesstraat in Schiedam. Bewoner Halil Erden ontdekte tot zijn schrik de lekke leiding enkele dagen geleden toen hij, na een reis van twee maanden, thuis kwam, In de kelder onder zijn huis en dat van de buren stond vij ftig cen timeter water. Hij kon geen stap pen ondernemen omdat zijn bu ren de afgelopen dagen niet aan wezig waren. Gisteren was er toch een beetje paniek en heeft het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam de water toevoer voor de panden tijdelijk afgesloten. De politie forceerde de deur van de nog steeds met aanwezige buren, zodat de lood gieter de wateroverlast kon ver helpen. Vlaardingen - Een 21-jarige vrouw uit Vlaardingen is gister morgen -onü negen uur met een enkelblessure naar het Holy Zie kenhuis gebracht Dat gebeurde na een aanrijding op de Mr. L. A. Kesperweg. De vrouw reed op een brommer en gaf een 50-jarige automobilist geen voorrang. Ze kon na behan deling in het ziekenhuis weer naar huis. Dat kon een 17-jarige bromfietser ook. Hij was 's morgens rond elf uur naar het ziekenhuis gebracht met letsel aan een been. Dat had hij opgelopen op de Biliitonlaan na een botsing met een auto. De 30-jarige bestuurder daarvan verleende geen voorrang bij het wegrijden. Vlaardingen - Een 56-jarige vrouw uit Vlaardingen is gister avond rond half elf haar tas kwijt geraakt op de Willem de Zwijger laan. Zij fietste daar toen iemand die tas uit haar fietsmandje rukte De dader verdween via de 'Goud kust' naar de vaart. Maassluis - DeMaassluise politie waarschuwt dat caravans en an dere recreatievoertuigen met in gang van 1 november uit het straatbeeld moeten zijn verdwe nen. De voertuigen mogen dan nog slechts twee achtereenvol gende dagen in de stad worden geparkeerd. Duurt dat langer dan wordt opgetreden. Schiedam - Een zestienjarige jongen die gistermiddag een win keldiefstal heeft gep>egd, is door zijn eigen opschepperij tegen de lamp gelopen. In de tram vertelde de jongeman tegen zyn vrienden een fles drank te hebben gestolen uit een wi"aan de 's-Gravc- landseweg -i agent m burger hoorde het ai haal en hield de praatjesmaker aan. Omdat hij een fles rum bij zich had werd hy overgebracht naar het politiebu reau. Schiedam - Een Belgische auto mobilist heett gisteren diep in de buidel moeten tasten na een ver keersovertreding De bestuurder reed met een snelheid van 91 kilo meter over de 's-Gravelandseweg. Na overleg met dc officier v aijus- titie kreeg de man door de politie een boete opgelegd van 325 gul den. Nadat hy die had betaald mocht hy verder ryden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3