11 Nieuwe bingo-regels worden niet nageleefd Incestpleger moet in therapie Rotterdams DapM Scholen eens over samenwerking Ruim dertig waarschuwingen uitgedeeld door politie 'Alten, wat zijn jullie toch mooi vanavond' Zwembad nog milieuvriendelijker Politie: postcode graveren in autoradio S>U/4 CDA moet een nieuwe fractievoorzitter zoeken Maassluizer in de cel Dief bekent Arrestaties in de tram Bonnenregen Geld voor onderzoek van bodem Dinsdag 2 november 1993 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaaidingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Waardingen - Wethouder Van der Windt (Onderwijs) weigert net zo veel geld naar het bijzonder on derwijs te sluizen als er nodig is in het openbaar onderwijs voor gro tere basisscholen. Hij vindt dat gewoon bekeken moet worden wat nodig is voor een en ander en heeft het CDA-raadslid De Snaij- er hiermee nul op het rekest gege ven. Die vroeg om dat geld, zoals ook gebruikelijk was en deels nog is in het onderwijs. Van der Windt gebruikte wat dit betreft het be kende voorbeeld van de ruit die wordt ingegooid bij een openbare school. Ooit is in Den Haag beslo ten dat als zo1n ruit wordt gerepa reerd er een gelijk bedrag naar het bijzonder onderwijs gaat, ook al is daar geen ruit vernield. Dat soort regelingen dateert uit de tijd van de schoolstrijd. Staatssecretaris Wallage heeft, toen hij de post Onderwijs nog on der 2ich had, besloten dat de openbare basisscholen groter moeten zijn, willen ze nog voor rijkssteun in aanmerking komen. Om die schaalvergroting soepel te laten verlopen is geld nodig voor zogeheten flankerend be leid. Dat betreft onder meer het trainen van mensen en her- en bijscholing. De Snaijer heeft evengrote bedra gen ook voor het bijzonder onder wijs opgeëist, maar Van der Windt vindt dat eerst bekeken moet worden voor welke problemen het bijzonder basisonderwijs staat en of die wel even groot zijn als die van het openbaar onder wijs. De dertien openbare scholen zijn inmiddels overeengekomen wie met wie gaat samenwerken. Dat zijn de Erasmusschool met De Springplank, De Boemerang met De Speelwerkhoeve, De Kring met De Vogelboek, De Klinker met Het Prisma en De Wetering met De Zuidbuurt en De Zuid wester. De Jan Ligthartsehool en De Singel blijven zelfstandig. Die zijn al groot genoeg. De samenwerking betekent niet dat er opeens schoolgebouwen verdwijnen. Er wordt vooral be stuurlijk samengewerkt. De hele operatie moet voor 1 januari 1997 zijn afgerond. Overigens verdwijnt ook de vroegere ambachtschool, nu on- Schiedam - De samenwerking tussen de politie van Schiedam en Rotterdam-West by de bestrijding van autodief stallen wordt uitgebreid. Er komt naast het opsporen van gestolen auto's een preventie campagne bij. Het Autodief stallen Coördinatie Team (ACT) hoopt zo nog meer suc ces te boeken. Ook wordt er meer gesurveilleerd op plek ken waar veel auto's worden gestolen. In de eerste helft van dit jaar zijn er in Schiedam en Rotter dam-West ilöQ auto's gesto len. Ook door preventieve maatre gelen hoopt de politie hieraan een halt toe te roepen. De poli- tie trekt hiervoor de wijken in. (Er zijn zeven, actiedagen ge pland Autobezitters kunnen informatie krijgen over het be veiligen van auto's, bijvoor beeld door het graveren van de postcode in de autoradio en het etsen van het kenteken in de achterruit. De actiedagen worden gehouden op de vol gende data en plaatsen; zaterdag 6 november van 10.00 uur tot 16,00 uur op het Grote Visserijplein. zaterdag 13 november van. 10.00 uur tot 16.00 uur aan de Schiedamseweg, hoek Haven straat. vrijdag 26 november van 10.00 uur tot 16.00 uur aan de Van Noortwijckstraat. zaterdag 27 november van 10.00 uur tot 16.00 uur aan de Vierambachtsiraat vrijdag 3 december van 10.00 uur tot 16.00 uur aan het Em- maplein in Schiedam. zaterdag 4 december van 10.00 uur tot 16.00 uur aan het Hof van Spaland in Schiedam, Zie ook pagina 13 derdeel van de VOS, uit het ge bouw aan de Deltaweg. Met het Rijk wordt bekeken wat er met het gebouw moet gebeuren. De VOS concentreert zich op twee lokaties, die aan de Claudius Civi- lislaan en de Koninginnelaan. Het onderkomen aan de Groen van Prinstererstraat is dit jaar al verlaten. Vlaardingen - Het nieuwe zwem- en warmtekrachtkoppeling voor bad in Vlaardingen wordt nog energiebesparing zouden wor- milieuvriendelijker.Voor het desinfecteren vanhet zwemwa ter zal geen chloor en zoutzuur worden gebruikt, wat slecht is voor het milieu, maar een instal latie waarmee 02on voor dit pro ces kan worden toegepast. Eer der werd ai besloten dat er zon necollectoren voor warme lucht den gebruikt. Vijf gulden Voor een ozoninstallatie had het college eigenlijk geen geld over, maar door een motie van het PvdA-raadslid Ten Have wordt het college verplicht daar toch geld voor vrij te maken. Daarbij is nadrukkelijk afgesproken dat een kaartje voor het zwembad niet duurder mag worden. Dat zal, volgens de huidige bereken ingen, rond de vijf gulden ko men te liggen. Daar kan dan een paar uur voor gezwommen wor den. Het voorstel van Ten Have werd unaniem door de gemeenteraad overgenomen. Vlaardingen - CDA-fractievoorzitter Schu macher keert niet terug in de raad. Ze vindt het na vier perioden welletjes. Bovendien wordt ze in de komende raadsperiode zestig en vindt ze dat er nieuw bloed in de fractie moet komen. Van die vier perioden zat Schumacher in to taal tien jaar in de raad. De eerste vier jaar was ze fractieassisente, daarna viel ze twee keer in en pas deze periode is ze vanaf het begin erbij. De CDA-fractie heeft ook al wethouder Van Ardenne verloren. Zij gaat naar de Tweede Kamer. Wethouder Van der Steen (D66) wil dat ook. Binnenkort wordt duidelijk hoe hoog hij op de lijst wordt gezet Jopie Schumacher. Foto Cees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Door Sander Sonnemans Schiedam - De verscherpte bingo-regeling die in Schiedam sinds 15 oktobervan kracht is, wordt nauwelijks nageleefd. Dat is gebleken uit de controles van de afdeling Bijzondere Wetten van de politie. In de afgelopen twee weken zijn aan de bingo-ex ploitanten zo'n dertig waarschuwingen uitgedeeld. Tot het op leggen van boetes kwam hel nog niet. Hoeveel controles er de voorbije veertien dagen zijn uitgevoerd, valt volgens persvoorlichter Mir jam Hoogmoed niet precies te zeggen. Zeker twintig maal heeft de politie bij de aanmeldingen van bingoën het draaien ervan gecontroleerd. „De wijkteams houden zich daar ook mee bezig," zegt Hoogmoed. „Zodoende zijn nog geen exacte cijfers bekend." De politie is niet direct tot het schrijven van bekeuringen over gegaan als bleek dat een en ander niet volgens de aangescherpte Regeling Kleine Kansspelen verliep. „Het is bij waarschuwin gen gebleven omdat het ingaan van de nieuwe regeling vrij kort volgde op de kennisgeving daar van," legt politiewoordvoerder L van Beek uit. „Maar vanaf 1 no vember kennen we geen pardon meer." Bingo-exploitanten die zich met ingang van deze maand niet aan de regels houden kunnen een verbod op het spel met de bal letjes verwachten. Het vernieuwde controle-systeein is ingevoerd om de wildgroei van bingo's en de daarmee gepaard gaande overlast tegen te gaan. Het wordt de organisatoren voor al door twee regels moeilijk ge maakt commerciële bingo's te draaien. Per bijeenkomst mag niet meer dan 2500 gulden aan prijzengeld woiden uitgekeerd en zestig procent van de opbrengst moet in de kas van de organise rende vereniging vloeien. Maxi maal veertig procent van het be drag dat de deelnemers binnen brengen, mag worden gebruikt voor de prijzen, Daar is vanuit vooral de kleine verenigingen die bingo's organiseren voor een goed doel, herige kritiek op geko men. „Zodoende is het niet meer aan trekkelijk om bingo's te draaien," vindt ook Rietje Konings, voorzit ter van de Stichting Lentefeest. „Als veertig mensen komen spe len, komt er zeshonderd gulden binnen. Daarvan mag dan slechts 240 gulden worden uitgetrokken als prijzengeld. En dat moet dan ook nog eens worden verdeeld over tien ronden. Er komt welis waar een ieuk bedrag in de ver enigingskas maar op de bingo's komt niemand meer af. Het heeft dus hoe dan ook oen negatieve werking. Daarom staan de bingo's voor de komende week op losse schroeven. Triest, heel triest." Ook over de toepassing van de nieuwe regels heeft Konings zo haar bedenkingen. Zelf was ze één van de velen die een waar schuwing kreeg omdat de admi nistratie niet in orde was. „Ja. logisch," reageert Konings geïrriteerd, „We moeten aan al die papieren toestanden wennen. Wij niet alleen, maar de politie ook. Wij dienen met de aanvraag formulieren en bingoboekjes naar het Bureau Algemene zaken te gaan waarna de politie ze van stempels voorziet. Je wordt heen en weer geslingerd tossen allerlei instanties. We hebben ook mee gemaakt dat de boekjes niet cor rect waren gestempeld. Iedereen zit kennelijk nog in een onwenni ge situatie. Ik heb de politie om een versoepeling van de regeling gevraagd maar daar is afwijzend op gereageerd." Het draaien van bingo's betekent voor de Stichting Lentefeest een behoorlijke bron van inkomsten die zou worden besteed aan de bouw van een eigen schip. Nu er een krimpende geldstroom valt te verwachten zijn de plannen met de boot voor reisjes met gehandi capten in de ijskast gezet. „Goed, goed," complimenteert di rigent Aad van der Hoeven zijn honderdtwintig koorleden. „Al ten, wat zijn jullie toch mooi van avond." Zittend achter de vleugel strooit hij deze avond met nog meer op- en aanmerkingen. „Hit het hoofd," klinkt het- En: „Zon der dat ik dirigeer." Van alles wordt geprobeerd om het resul taat te verbeteren. De C.O.V. Gloria Toonkunst zet, na een jaartje studeren, de laatste puntjes op de i om hun uitvoering van het oratorium Elias tot een succes te maken. Het concert wordt gegeven ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van dit koor. Felix Medelssohn Bartholdy, die' leefde van 1809 tot 1847, compo neerde in 1346 dit werk, dat rijk is aan schitterende melodieën. In 1846 werd het werk ook met veel succes uitgevoerd in Birming ham. Het libretto voor dit oratorium heeft Mendelssohn, samen met zijn vriend en theoloog Julius Schubring, ontleend aan bijbel teksten met als hoofdpersoon de profeet Eiias. Hij wijzigde hier en daar wel de tekst omwille van de dramatiek, Dit machtige en aangrijpende werk is geschreven in een vroeg- romantische, subjectieve stijl en is qua vorm en stemvoering (poly fonie) sterk onder invloed van J.S. Bach, een componist voor wie Mendelssohn veel bewondering had. Gloria Toonkunst voert dit orato rium uit op zaterdag 13 november om acht uur 's avonds in. de grote kerk van Vlaardingen. De muzi kale begeleiding is in handen van het Randstedelijk Begeleidings orkest met aan het orgel Tijn van Eijk. Solisten zijn de sopranen Jitske Steendam en Maijon Strijk, de alten Joke de Vin en An Schrama, de tenoren Marten Smeding en Peter Jan Idema en de bassen Jan Alofs en Hans Claus. Dirigent Aad van der Hoeven instrueert de honderdtwintig koorleden. 'Uit het hoofd,' klinkt het Foto Roei Dijkstra Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - De gevol gen van zijn vergrijp zijn niet te overzien. Zijn familie wil niets meer met hem te maken hebben, de omgangsregeling met zijn ex- vrouw betreffende de kinderen kan hij wel vergeten en hij is door zijn werkgever geschorst. Dat al lemaal omdat hij zijn seksuele lusten botvierde op zijn achtjari ge dochtertje. De 35-jarige Schiedammer N. van de V. bekende op 25 juli ontucht te hebben gepleegd met zijn oud ste dochtertje die samen met haar vier jaar jongere zus een weekein de bij hem verbleef. Maar toch sprak hij enkele verklaringen van het slachtoffertje stellig tegen. Het kwam er op neer dat hij niet bij haar naar binnen was gedron gen. Wel gaf hy toe het meisje te hebben betast, en zich door haar te hebben laten betasten. „Maar ik heb geen gemeenschap met haar gehad en ik heb me ook niet laten masturberen," sprak de ver dachte. De zaak kwam aan het licht toen Van de V. zijn dochtertjes bij hun moeder en haar nieuwe vriend had afgezet na hen een weekein de in huis te hebben gehad. De moeder merkte aan het gedrag van het kind dat er iets moest zijn voorgevallen. Nadat ze had ver teld wat ze mee had gemaakt, werden de huisarts en de politie ingeschakeld. In zijn verklaring bij de rechter commissaris had de verdachte ge zegd het prettig te hebben gevon den maar achteraf wel te hebben bcsefl dat hij hel niet had mogen doen. Hoewel in het psycholo gisch rapport wordt veronder steld dat herhaling niet is uitge sloten, is de Schiedammer er van overtuigd dat hij nimmer meer iets dergelijks zal uithalen. Daar om vroeg hij zich ook af waarom hij zou moeten deelnemen aan het Incest Dader Project. „Het is één keer gebeurd en zal nooit meer gebeuren," luidde het. Als gevolg van het zedendelict is de toekomst van de verdachte vol ledig op het spel komen te staan. Zijn familie heeft hem per brief laten weien nooit meer komakt met hem te willen hebben en zelf verwacht hij dat hij binnenkort wordt ontslagen. „Eigenlijk," zei raadsman P.E. Vos, „is mijn cliënt al gestraft. Bovendien heeft hij zelf ook de nodige schade opgelo pen." Voor de zitting liet de advo caat al weten dat zijn cliënt, die drie maanden in voorarrest zit. in dt gevangenis geen leven heeft. „Uit angst te worden aangepakt zegt hij tegen de andere gedeti neerden niet waarvoor hij zit. Mensen als hij worden gediscri mineerd." Officier van justitie mr. G. Mun- niehs noemde het delict 'ernstig'. „Het kind had goed in de gaten dat er iets ging gebeuren dat niet had mogen gebeuren," hield ze dc rechtbank en de Schiedammer voor. „Ze huilde en daaruit valt toch op te maken dat ze het niet wilde? Bovendien hebben we geen garantie dat het niet nog eens gebeurt." Ze eiste een celstraf van twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Als bijzondere voorwaarde werd gesteld dat Van d.e V. zich moet houden aan de richtlijnen van de reclassering en hij zich aanmeldt voor het trai ningsprogramma voor zedende lictplegers. De vprdfichtc zei zelf dat niet no dig te vinden maar toonde zich wel bereid er aan deel te nemen. Zijn raadsman kwam nog eens te rug op de kans op herhaling. „Die acht ik uitgesloten. Want het ziet er niet naar uit dat er nog kontakt komt met zijn ex-vrouwen kinde ren," aldus mr. Vos. De uitspraak volgt 15 november. Maassluis - Na een diefstal uit een winkel aan het Bloemhofje, heeft de Maassluise politie giste ren een 24-jarige inwoner van die gemeente aangehouden. De ar restant bleek nog meer op zijn kerfstok te hebben. Bij zijn aan houding reed hij rond op een fiets die de dag tevoren bij het station was gestolen. Hij vervoerde een in Schiedam gestolen betcnschaar. Direkt na dat er proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, werd hij opnieuw aangehouden omdat er nog twee vonnissen openstonden. De Maassluizer had geen geld om die boetes te betalen en werd in de cel gestopt Vlaardingen - Een 46-jarige Rot terdammer heeft tegenover de politie bekend dat hij op 20. sep tember een rugzak heeft gestolen in het Holy Ziekenhuis. De Rot terdammer werd zondag aange houden in de Baarnhoeve. Zijn signalement was bekend. De man verklaarde op het politiebureau dat hij enkel geld uit de tas had gepakt, en de rest van de inhoud had achtergelaten. Er wordt pro- ces-vrbaal tegen hem opge maakt. Schiedam - In een tram van lijn 1 heeft de Schiedamse politie gis termiddag twee winkeldieven aangehouden. Het signalement van het tweetal was verspreid door de meldkamer, op aanwij zing van winkelpersoneel. Twee agenten in burger zagen het twee tal in de tram zitten. Aan de Rot- terdamsedijk stapten zij even eens in en waren er getuige van dat een van de winkeldieven, een 40-jarige Rotterdammer, juist be zig was het prijskaartje te verwij deren van een gestolen spijker- jack. De tweede arrestant, een 43- jarige man die geen vaste woon- op verblijfplaats kon opgeven, ontkende de diefstal van kleding. Onder zijn jas bleek hij echter een overhemd te verbergen. De twee mannen moesten mee naar het bureau. Schiedam - Bij een controle op de verlichting van verkeersdeelne mers heeft de Schiedamse politie gisteravond tussen half zeven en acht uur 38 bekeuringen en vijf waarschuwingen uitgedeeld. De controle werd gehouden in de Gerrit Verboonstraat. Daarbij werd op het verkeer in beide rich tingen gelet. Een bestuurder ging op de bon omdat hij een kleine hoeveelheid hash bij zich had en niet over een rijbewijs beschikte. Vlaardingen - Er komt regelmatig bodemonderzoek naar de historie van Vlaardingen. De WD heeft hiervoor bij de begrotingsbehan deling een motie ingediend die unaniem is aangenomen. De liberale fractie voert als argu menten aan dat Vlaardingen „als archeologisch/historische bewo- ningsplek" belangrijk is voor de geschiedschrijving van heel Ne derland. Om die reden trok het college van b en w eerder al voor een korte on derzoekstijd wat geld uit. De WD vindt dat dit permanent moet ge beuren. Het onderzoek zou op part-time- basis gedaan kunnen worden, staat in de aangenomen motie. Er zou een „bescheiden" onder zoeksbudget vrijgemaakt moeten worden. De WD diende bij de begrotings behandeling ook een motie in om het schrappen van een vijfde wet- houderspost in het nieuwe colle ge van b en w, dat na de raadsver kiezingen van maart moet aantre den, ongedaan te maken. De daar bij gehanteerde argumenten brachten het college ertoe het voorstel in te trekken. Een aantal moties van de SGP RPF/GPV-fractie haaide het niet. Zo werd onder meer afkeuring over het college uitgesproken over het uitblijven van de bouw van voldoende woningen. Van Groenlinks werd unaniem een motie overgenomen om vol gend jaar 150.000 gulden uit te trekken voor het vluchtelingen werk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2