11 Gedwongen ontslagen dreigen bij Schieland 1 'Maassluis is de Groote Kerk' Overvaller moet cel in en afkicken Rotterdams Dagblad Reijnhout: 'Wel contact met pers' Baart gepasseerd als CD A-lij sttrekker Wethouder blij over uitstel vuilstort Ook bij Holy Ziekenhuis verdwijnen banen Wethouder opnieuw lijsttrekker van D66 in Schiedam Gewonden j in verkeer Bon voor 50 hardrijders Subsidie COS j op de tocht Donderdag 4 november 1993 Regio Waterweg Westbavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: ÜlO-2340055/fax.; 4349754 Schiedam - Het Schieland Ziekenhuis moet volgend jaar zo'n 130 arbeidsplaatsen schrappen als gevolg van forse bezuinigingen van het Rijk. Daarbij zal aan gedwongen ontslagen niet zijn te ontkomen, zo heeft algemeendirecteur LA. van Eijk deze week in twee bijeenkomsten het perso neel moeten meedelen. Hij denkt dat zeker „enkele tientallen" werknemers zo zonder werk zul len komen te zitten. Ook bij het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen zullen arbeidsplaatsen verdwij nen. Directeur dr. M.J. Rutgers kan niet garanderen dat daarbij geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Het banenverlies in het Schiedamse ziekenhuis is een ge volg van onverwachte, forse be zuinigingen van het Rijk. Ze dwingen het Schieland Zieken huis volgend jaar nogeens 6,8 mil joen gulden in de uitgaven te schrappen. Er was daarnaast al voor 4,8 miljoen aan bezuinigin gen aangewezen. Het bestuur van het Schieland Ziekenhuis is al tegen één bezui niging een beroepszaak gestart bij de Raad van State. Die betreft een korting van 1,5 miljoen gul den aan Ry ksuitkeringen omdat er met 130 bedden minder moet worden gewerkt, het hoogste aan tal van alle ziekenhuizen in Ne derland. Schieland bestrijdt de bezuiniging op zich niet, maar vindt om allerlei redenen dat die pas in '95 moet worden doorge voerd. Het Schieland Ziekenhuis heeft ruwweg zevenhonderd mensen in dienst, Omdat het verloop onder het personeel afneemt is het moeilijker geworden de bezuini gingen zonder ingrijpende maat regelen door te voeren. Directeur Van Eijk verzekert dat alles in het werk zal worden gesteld om men sen te begeleiden. Hij zoekt daar voor overleg met onder meer de vakbonden en verzekert dat er een sociaal plan zal komen. Bijkomend probleem is dat het Schieland Ziekenhuis volgens ambtelijke regels werkt en de ont slagen werknemers een wacht geld zal moeten betalen. Dat geld moet het ziekenhuis zelf op tafel leggen {bij andere ziekenhuizen Schiedam/VIaardingen - Adri Reijnhout treedt voor de raads verkiezingen in maart 1994 op als lijsttrekker voor D66 in Schiedam. Het is de vierde keer dat Reijnhout, sinds 1990 wethou der Stadsvernieuwing, de verkie zingslijst aanvoert. De onlangs doorde ledenvergade ring vastgestelde lijst maakt dui delijk dat alle fractieleden (D66 heeft momenteel vijf zetels in de Schiedamse raad) ook de komen de periode willen aanblijven. De zittende raadsleden Marcel Hout kamp, Vincent Broeke cn Trudy van den Akker staan op de twee de, derde en vierde plaats. Opvallend is de duikeling van raadslid Coby de la Rie. Een par tijgenoot verklaart deze 'val' uit het feit dat mevrouw De la Rie „de laatste tijd nogal in de lappen mand is geweest en zich daardoor niet goed heeft kunnen inzetten". De D66-leden in Gaardingen heb ben niet wethouders Ton van der Steen of fractieleider Wil van Rijn aangewezen als lijsttrekker, maar het raadslid Ron Molenaar. Van Rijn staat tweede, wethouder Van der Steen zelfs derde. gaat personeel de WW in). Die ex tra kosten zouden ook weer tot ontslagen kunnen leiden, maar daar wil Van Eijk niet aan. „Dat doe ik niet," verzekert hij. De di recteur gaat met de betrokken in stanties overleggen hoe hier op lossingen voor te bedenken zijn. Hij noemt daarbij onder meer het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg, het Sanerings fonds en Rijk en provincie. Tegen de bezuinigingen van het Rijk zijn in landelijk verband pro testacties in voorbereiding. Op 17 november laten de ziekenhuizen weten hoe ze over de maatregelen denken en op 25 november doen de bonden cüt. Directeur Van Eijk: „Wat mij stoort is dat dit blinde kortingen zijn. Elk ziekenhuis is eenzelfde percentage opgelegd zonder dat gekeken wordt naar de specifieke problemen van elk gebied. Ik weet wel dat dit moeilijk is, maar het gaat wel om verschillende za ken. Bovendien, dit krikt de werkgelegenheid ook niet op." Het Holy Ziekenhuis moet onge veer 3,5 miljoen gulden bezuini gen. „Het is voor honderd procent zeker dat dit arbeidsplaatsen gaat kosten," stelt directeur Rutgers. „We zullen eerst kijken of dat door natuurlijk verloop kan wor den geregeld. Ik aarzel alleen of dat dit keer ook lukt. Ik kan niet garanderen dat er geen gedwonen ontslagen zullen vallen." Door bezuinigingen in het recen te verleden zijn in het Vlaar- dingse ziekenhuis al ongeveer 50 arbeidsplaatsen verdwenen. Schiedam - Wethouder Adri Reijnhout is bij nader inzien niet bijster gelukkig met de fomnuie- rii$ in een gezamenlijke brief van hem en zijn collega Chris Zij develd over de verspreiding van de' Metrokrant. In die brief ont kent Reijnhout tegenover de pers zijn ongenoegen te hebben geuit over deze voorlichtingskrant over de metroverbinding die in Schiedam zal worden aangelegd. Reijnhout wil die 'slordige passa ge' alsnog nuanceren. Hij heeft, erkent hij, wel degelijk met een verslaggever van het Rotterdams Dagblad gesproken en gezegd dat hij de Metrokrant liever nog niet zag verschijnen. De ontkenning heeft enkel betrekking op een pu blicatie in Het Nieuwe Stadsblad. Volgens Reijnhout werd hij voor dit artikel niet om commentaar gevraagd, De D66-wethouder verklaart nog maals dat hij bedenkingen houdt tegen de Metrokrant, deze week in Schiedam verspreid. Volgens Reijnhout maakt de krant niet voldoende duidelijk dat de keuze van het tracé nog maar een voor lopige is. en dat de gemeenteraad er nog een beslissing over moet nemen. Ook de mededeling in de krant dat er nog inspraak op het tracé mogelijk is, vindt Reijnhout niet opvallend genoeg. De zaak is voor de wethouder des te pijnlijker, omdat hij portefeuil lehouder voorlichting is. „Ik had het sjieker gevonden ais er eerst overleg met mij was geweest over het uitbrengen van de krant," al dus Reijnhout. Even ging het mis omdat een touwtje bleef hangen. Daardoor onthulde gisteren In feite niet de koninklijke vertegenwoordiger Pieter van Vollenhoven, maar koster A. J. Wessink de plaquette, die herinnert aan de twee Jaar durende en vier miljoen gulden kostende restauratie van de Groote of Nieuwe Kerk van Maassluis. Het tussen 1629 en 1639 gebouwde bedehuis van de hervormden - naar voorbeeld van de Amsterdamse Noorderkerk, op het voordien door Spanjaarden en Geuzen hevig bevochten Schanseiland - staat eindelijk weer in oude glorie te blinken. Metal zijn versieringen. Zoals een visserijbord, een kleermakersbord, een eeuwfeestbord, beschilderde klankborden, scheepsmodellen en het260Jaaroude,enormeGarre!s-orgeldatvanaf het begin van de radio regelma tig, met behulp van de NCRV-microfoon, door heel Nederland heeft geklonken. De kennismaking met dit orgel inspireerde Maarten 't Hart tot het schrijven van zijn eerste roman 'Stenen voor een Ransuil'. Foto Roei Dijkstra Door Ben van Haren Maassluis - Tot in alle hoeken was gisterenmiddag de Groote of Nieuwe Kerk op het Schanseiland bezet. De in de banken van de vier beuken en op stoelen in het middenstuk gezeten aanwezigen waren niet afgekomen op de repu tatie van dominee Pancras Ver- maat of de van radio en televisie bekende klank van het Garrels- orgel. Neen, de grote opkomst was gericht op het gebouw zelf, dat bouwmeester Maarten Giliisz. van der Pijpen tussen 1629 en 1639 naar Amsterdams voorbeeld neerzette. Vijftig jaar nadat een brisantbom het bedehuis van de 'deftige' her vormden vernielde, is de restau ratie voltooid. Twee jaar zijn vele professionals en een groep van vijftig vrijwilligers, geleid door oud-wethouder Izaak van der Knaap, hiermee bezig geweest. Vrachtwagens vol verf zijn ge bruikt, by na 7000 ruitjes moesten netjes terug in het lood en voor het plaatsen van een nieuwe acht tien meter lange balk moest een tientallen jaren oude boom in zijn geheel aangevoerd worden. Subsidie De financiering was mogelijk dankzij een speciale, tijdelijke rijkssubsidieregeling. Met verder ook financiële steun van gemeen te, provincie, Prins Bernhard- fonds en enkele particulieren en het aangaan van enige schuld heeft de Hervormde Kerk het ge bouw in oude luister kunnen te rugbrengen. Die rijksregeling, in het leven geroepen om de onge veer 150 in verval geraakte, oude monumentale kerkgebouwen in Nederland te redden, heeft meer dan de helft van de benodigde vier miljoen gulden opgeleverd. De regeling bestaat nu niet meer. De Groote of Nieuwe Kerk van Maassluis had het geluk tot de in totaal uitverkoren veertig gebou wen te behoren. Daarom toonde gisteren naast presidente-kerkvoogd mevrouw J. C. Nouwt, als eigenaar, ook Maassluis' burgemeester drs. J.C. Sterkenburg-Versluis zich zeer gelukkig bij de officiële ope ning van de kerk, die namens het Koninklijk Huis door mr. Pieter van Vollenhoven werd verricht. Had mevrouw Nouwt zich de vraag gesteld: „Hebben kerkge bouwen nog toekomst?" Ster- kenburg kwam met een ant woord: „De belangstelling onder jongeren voor kerkgemeenschap pen is dalend. Ook is er sinds de bouw van de kerk veel veranderd en wonen in Maassluis niet meer alleen protestanten maar bijvoor beeld ook volgelingen van de is lam. Toch hoop ik dat het kerkbe zoek op het Schanseiland zal toe nemen. Dat u dit culturele erf goed toegankelijk zal maken voor een zeer breed gezelschap. Want deze kerk is het hart van onze ge meente, Maassluis is de Groote Kerk." Het gebouw is neergezet op de historische plek, het Schansei land, waar de Spaanse overheer sers verschansing zochten en la ter de Watergeuzen en Marnix van Sint Aldegonde. de plaatsver vanger van Willem van Oranje en schryver van het Wilhelmus. Het volkslied werd op verzoek van burgemeester Sterkenburg gezongen aan het slot van de ope ningsplechtigheid. Aan het begin was het psalm (122:1) gezongen, waarmee in 1639 dominee Johan nes Fenacolius de eerste officiële kerkdienst was begonnen. Schiedam - Het CDA in Schiedam gaat de raadsverkie zingen in met een. vróuw als lijsttrekker: Nanda Gelderblom. Daarmee is de huidige fractie voorzitter Daan Baart gepas seerd. Hij staat tweede op de lijst. Gevraagd waarom hij geen lijst trekker is geworden, antwoordt Baart: „Om dat het mevrouw Gelderblom is geworden. Ja, het is vanuit het verleden misschien logischer dat ik het zou worden, maar er moet naar de toekomst worden gekeken. Bovendien, het lijsttrekkerschap vergt veel tijd. We hebben een werkverde ling afgesproken waarbij mevrouw Gelderblom als eerste naar voren zal treden." Had u het niet uiiülen toorden? Baart: „Nou, ik hecht niet zoveel waarde aan dat lijsttrekker schap zoals andere mensen dat doen." Van de huidige CDA-fractie ke ren vijf leden niet terug. Om persoonlijke redenen zijn Dod- dema, Prins, Rosman en Seis niet beschikbaar en Roosen mag reglementair nietmeer herkiesbaar staan. Hij is al vijf aaneengesloten periodes, lid van de raad en is met zijn 28ste plaats laatsteop de lijst. CDA-lijsttrekker Gelderblom verwacht „minstens" negen: ze tels te halen. Dan is er. ook een plaatsje voor de allochtoon Halil Kilic. De fractie telt hu acht le den. Vlaardingen - Wethouder Van der Windt (Milieu) is zeer verheugd dat de kans op een vuilstort in het Lickebaertgebied weer verder uit het zicht is verdwenen, Hij toon de die blijdschap tijdens de be grotingsbehandeling in de ge meenteraad. De wethouder hoorde daar dat een aantal provincies vrijdagmid dag heeft laten weten dat de ver wachtingen over de afvalstromen moeten worden bijgesteld. Van wege toenemend hergebruik van stoffen groeit de afvalberg veel minder snel dan berekend was. Daardoor lijkt de noodzaak om een plek in het Lickebaertgebied vrfj te houden voor de stort van puin en bedrijfsafval helemaal niet meer nodig. Van der Windt tekende voorzichtigheidshalve wel aan dat de aanwijzing voor de stort nog steeds moet worden in getrokken, Tegen de komst van een afval berg plantten duizenden burgers eind 1992 meer dan vijftiendui zend bomen op de plaats waar de stort gedacht was. Actievoerder Remi Poppe, ook leider van de SP-fractie in de Vlaardingse raad, zal nu met ro ken moeten stoppen. Hij had de Vlaardingse artsen die meededen aan het verzet tegen de komst van de afvalberg, beloofd het roken eraan te geven als de vuilstort van de baan was. Rotterdam/Maassluis - De recht bank heeft de 18-jarige Maasslui zer B. E. B. veroordeeld tut twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. B. E. B. pleegde de afgelopen zomer maanden in zijn woonplaats en in Maasland een gewapende over val, diverse inbraken en enkele insluipingen. De rechter stelde als bijzondere voorwaarde dat de jongeman zich onder toezicht moet stellen van het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (CAD). De verdachte deed tijdens de zit ting niet moeilijk en bekende alle feiten. Maar bij een poging hem te onderwerpen aan psychologi sche en psychiatrische onderzoe ken verleende hij geen medewer king. Hij vreesde naar aanleiding van de rapporten in aanmerking te zullen komen voor terbeschik kingstelling. Veel kwam de offi cier van justitie dan ook niet over de Maassluizer te weten. Alleen dat hij wegens problemen met zijn vader het ouderlijk huis had verlaten en verslaafd is aan coca- ine. Aan die verslaving moet met de hulp van het CAD een einde komen. Volgens de nieuwe richtlijnen, zo liet de officier tijdens de zitting doorschemeren, staat voor een gewapende overval alleen al drie jaar cel. Rekening houdend met de leeftijd van de Maassluizer werd voor het totale delictenpak ket een gevangenisstraf van het zelfde kaliber geëist, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Voor de forse straf werd gekozen omdat de gewapende overval op een bakkerij in zijn woonplaats door de officier als een bijzonder ernstig feit werd beschouwd. Het gegeven dat de verkoopster, die op het moment van de overval alleen in de zaak was en onder schot werd gehouden met een vuurwapen, gestopt is met wer ken ontstemde de officier nog het meest. „Heeft u enig idee wat het slachtoffer door heeft moeten ma ken?" vroeg de oiïïcier destijds aan de verdachte die het ant woord schuldig bleef. „En dat ai- leen maar omdat u geld nodig meende tc hebben." De raadsman van de verdachte bepleitte een lichtere straf omdat zijn cliënt volgens hem wel dege lijk beseft wat hij bij zijn slachtof fers teweeg heeft gebracht. Hij zei een celstraf van zo'n twee jaar schappelyker te vinden. Vlaardingen -Een 9-jarige jongen en een 68-jarige vrouw uit Schiedam zijn gisteren in het Vlaardingse verkeer gewond ge- i raakt. De Schiedamse viel in de Broek- j polder van haar fiets toen een Vlaardingse automobilist een por tier opende op het moment dat de vrouw passeerde. Het slachtoffer j brak haar heup en is naar het Ho- ly Ziekenhuis gebracht. j De 9-jarige jongen werd aangere- j den door een automobilist toen i hij de Floris de Vijfdelaan wilde oversteken. De jongen viel met zijn hoofd op het wegdek en liep j een hersenschudding op. Ook hij i werd naar het ziekenhuis ge- j bracht. SchiedamAlaardingen - In Schiedam zijn gisteren vijftig hardrijders op de bon geslingerd. De bekeuringen werden geschre ven tijdens een snelheidscontrole op de Hargalaan. De hoogst ge meten snelheid was 114 kilometer per uur. Maximaal toegestaan is 50 kilometer. Eergisteren werd op dezelfde plaats ook al op snelheid geeonlïuleerii. i In Vlaardingen hield de politie gisteren het verkeersgedrag van scholieren in de gaten. Bij een j controle op een kruising van de Hoiysingel deelde de politie gis- terochtend waarschuwingen uit aan jongens en meisjes die door rood licht reden. Schiedam - Het Centrum voor I Ontwikkelingssamenwerking (COS) wordt bedreigd in zijn i voortbestaan. Schiedam wil de i subsidie aan het centrum laten i vervallen. Dat blijkt uit de beant- woording van schriftelijke vragen j' van de fractie van Groenlinks i door burgemeester en wethou- ders. Het COS is enkele jaren geleden I opgezet door de gemeenten Schiedam en Vlaardingen en wordt voor de helft door die ge- j meenten betaald. De andere helft komt voor rekening van het NCO, de Nationale Commissie voor j Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking. Daarnaast betaalt de provincie Zuid-Holland een klein bedrag i mee. Het COS probeert de bevol- j king in het Waterweggebied te be- trekken bij ontwikkelingswerk in i de Derde Wereld. B en W van Schiedam hebben de gemeenteraad voorgesteld de subsidie te schrappen om zo geld i vrij te maken voor andere doelen. De maatregel zal zeker gevolgen hebben voor de vaste kracht van het COS, hebben B en W aan GroenLinks laten weten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2