14 Rotterdam Maij: 'Sluiten van vliegveld kost ons geld PvdA-kamerlid De Jong: 'Schadeclaims? Dat is gewoon onzin!' Stokkenbrug op transport Beleid a ia Schiedam zou twee 'Borsseles' schelen Boze brief over vuurwerk naar de staatssecretaris 'Medisch pretpark' Asklepion in de aanval Van Ommeren wil 218 mensen kwijt Nog veel mis bij vervoer van gevaarlijke stoffen 'Subsidie reageerbuis bevruchting blijft voorlopig' Architect Kampman overleden Vrijdag 5 november 1993 Rotterdams Dagblad Rotterdam - Het Rotterdamse college van burge meester en wethouders is niet blij met het besluit van staatssecretaris Simons om toe te staan dat er op ou dejaarsdag dit jaar al vanaf tien uur 's ochtends vuur werk wordt ontstoken. Op verzoek van de WD-fraetievoorzitter Ella ter Kui- ïe schrijft het college een boze brief aan de beoogde toekomstige wethouder van Rotterdam. Het college wil hiermee bereiken dat vuurwerk veek later op de dag mag worden afgestoken. „Daarbij zullen we sug gereren om 10.00 uur te lezen als 22.00 uur," zegt bur gemeester Peper. Rotterdam - De stichting Asklepion is een van diver se kanten ondersteund offensief gestart om de ge meenteraad volgende week alsnog te bewegen twaalf miljoen gulden voor deze toeristische attractie be schikbaar te stellen. Vorige week werd duidelijk dat vrijwel alle fracties grote twijfels hebben over het project. Gisteravond is er een gesprek geweest met de finan cieel specialisten van de partijen. Daarin is hen op nieuw de haalbaarheid van de plannen voorgehou den en gewezen op de noodzaak van de eenmalige in vestering. Als het aan burgemeester en wethouders ligt draagt de gemeente twaalf miljoen gulden bij en zorgt zij bovendien voor een top-loeatie waar het vier verdiepingen tellende medisch pretpark kan worden gevestigd. Die twaalf miljoen gulden is bijna een derde van het totale bedrag van 38 miljoen (en niet 65 zoals al eens is verondersteld) dat Asklepion zou moeten gaan kosten. De rest zou uit het bedrijfsleven en rijkssub sidies moeten worden verkregen. Of de financieel' deskundigen in de raad al zijn overtuigd werd gister avond bevestigd noch ontkend. De komende dagen zullen de fracties een definitief standpunt innemen. Euromast-directeur Van Hartesveldt liet zaterdag in deze krant al weten Asklepion dolgraag als buur te zien en er nauw mee samen te willen werken. De 250.000 bezoekers per jaar die de Euromast trekt zou den daarmee al voor een redelijke basis voor As klepion zorgen. De stichting is blij met die steun, maar stelt met nadruk dat er nog geen duidelijkheid óver de locatie bestaat en de financiële bijdrage van de gemeente nu prioriteit nummer één is. De politiek heeft twijfels over het te verwachten aan tal bezoekers en de positieve effecten voor economie en volksgezondheid. Wat dat laatste betreft wordt verwezen naar het negatieve advies van de plaatselij ke GGD. Volgens voorstanders van het project kan dat standpunt niet los worden gezien van de subsidie die de GGD nu nog ontvangt voor preventie en voor lichting in de volksgezondheid. Daar denkt namelijk ook Asklepion een beroep op te kunnen doen. Volgens prof. dr. Galjaard, hoogleraar klinische ge netica van de Erasmus Universiteit, is op dat gebied een bijzonder zinnige rol voor het 'science-centre' weggelegd. Galjaard is voorzitter van de wetenschap pelijke adviesraad van de stichting Asklepion en in die functie heeft hij deze week in een brief een drin gend beroep op alle gemeenteraadsleden gedaan om met het voorstel in te stemmen. Rotterdam - Van Ommeren gaat een aantal bedrijfs onderdelen reorganiseren. Daardoor raken 218 men sen hun baan kwijt. De vakbonden voelen zich door de maatregelen overvallen en zijn kwaad dat Van Ommeren gedwongen ontslagen niet wil uitsluiten. De ingrijpende reorganisatie kost het bedrijf 45 mil joen gulden. Daarvoor zal de winst worden gebruikt die het bedrijf dit jaar verwacht te maken. Het netto resultaat (vorig jaar ƒ45,5 miljoen) zal daardoor dit jaar rond het nulpunt uitkomen. De reorganisatie zal op jaarbasis ƒ20 miljoen besparen. Van Ommeren sluit gedwongen ontslagen niet op voorhand uit, zegt woordvoerder L. Fokma. Het con cern denkt dat voor 121 oudere medewerkers collec tief ontslag kan worden aangevraagd. Zij krijgen dan een aanvulling op hun WW-uitkering. Voor 43 ande ren ligt een dienstverband in het verschiet bij onder nemingen die activiteiten van Van Ommeren overne men. Voor de resterende 54 moet nog een 'begelei dingsregeling' worden afgesproken. In het aantal te schrappen banen is niet de aangekon digde reorganisatie meegeteld die Van Ommeren moet doorvoeren door het wegvallen van de Japanse rederij NYK als klant van de scheepsagentuur. Van Ommeren hoopt dat NYK alle 300 medewerkers, van wie er 65 in Nederland werken, in dienst neemt. Fok ma venvacht dat de onderhandelingen hierover vóór het eind van het jaar duidelijkheid zullen brengen. Bestuurder C. van Nimwegen van de Vervoersbond FNV spreekt van een 'salami-strategie'. „Over ge dwongen ontslagen valt met ons in ieder geval niet te praten." Overigens gaat het financieel momenteel beter met Van Ommeren. De gang van zaken in het derde kwar taal ondersteunt volgens het concern de verwachting dat het bedrijfsresultaat over het tweede halfjaar aanzienlijk hoger zal uitkomen dan in het eerste half jaar (ƒ18,1 miljoen). Bij een grote verkeerscontrole op rijksweg A15 bij Rozenburg heeft de politie tegen dertig bestuurders van de honderd gecontroleerde vrachtwagencombi naties proces-verbaal opgemaakt. De aanwezige offi cier van justitie ontving zesduizend gulden aan di rect betaalde boetes. De nadruk van de controle lag op het juiste vervoer van gevaarlijke stoffen. Vijf chauffeurs kregen door de Rijksverkeersinspec tie een rijverbod omdat zij te lang achter het stuur hadden gezeten. Vijf anderen kregen een bekeuring dmdat het vervoer van gevaarlijke stoffen niet in or de was. De Rijksverkeersinspectie incasseerde ruim negenduizend gulden aan boetes. De Radio Controle Dienst nam elf zenders in beslag wegens een te groot zendvermogen. 'Vier vrachtwagens bleken bij weging door de Verkeerspolitie te zwaar beladen. De Belas tingdienst bekeurde een chauffeur omdat te weinig accijns was betaald op de brandstof. Door de Mare chaussee werden vier bekeuringen uitgeschreven omdat persoonlijke papieren niet in orde waren. Alle honderd bestuurders hebben een blaastest n. 3e- ten ondergaan. Een chauffeur bleek te veel alcohol te hebben gedronken. Een Rotterdamse motoragent raakte gewond bij een botsing met een plotseling ke rende auto. Den Haag - Minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) vreest fikse schadeclaims te krijgen als het kabinet besluit om geen nieuw Rotterdam Airport aan te leggen en vervolgens het huidige Zestienhoven dicht moet De CDA-bewindsvrouw heeft dit laten weten aan de Tweede Kamer. „Een eventueelne- gatief besluit inzake Nieuw Rotterdam Airport zal aanzienlijke financiële consequenties hebben." De minister houdt rekening met schadeclaims van bedrijven, die zich rond Zestienhoven hebben gevestigd en van luchtvaartmaat schappijen. Daarnaast zal sluiting van Zestienhoven betekenen dat Verkeer en Waterstaat nog een aantal jaren exploitatiebijdragen op tafel zal moeten leggen. Voorts zal het ministerie sloopkosten en de kosten voor vervangende luchtvaartcapaciteit elders voor zijn rekening krijgen, meent Maij, Onzin PvdA-kamerlid De Jong vindt het vreemd dat de minister uitgaat van schadeclaims. „Dat is gewoon onzin," is zijn reactie. Volgens De Jong is er geen enkel juridisch ar gument te bedenken op grond waarvan bedrijven schadeclaims zouden kunnen indienen als Zes tienhoven dichtgaat en er geen nieuw vliegveld in de Schieveen- polderkomt. De PvdA'er noemt het voorts 'nogal pikant' dat Maij de Tweede Kamer heeft medegedeeld dat in de nota over ontwikkeling van re gionale luchthavens veertig mil- Rotterdam - Reageerbuisbe vruchting (IVF) zit niet in het nor male verstrekkingenpakket van de ziektekostenverzekeringen. In Nederland wordt IVF wel gesub sidieerd, maar beperkt: maximaal drie behandelingen worden ver goed. Wie meer behandelingen wil, moet dat zelf betalen. Staats secretaris Simons (Volksgezond heid) wil die beperkte vergoeding voorlopig handhaven. Dat zei geneeskundig hoofdin specteurvan de volksgezondheid, G. Siemons, gisteren in Rotter dam namens de bewindsman, tij dens het symposium "Ken jaar IVF in Nederland'. In 1983 is in Rotterdam het eerste kind gebo ren met behulp van reageerbuis bevruchting. De politiek moet nog beslissen over de vraag of reageerbuisbe vruchting thuishoort in het basis pakket of in de aanvullende ver zekering. De centrale vraag is dan of IVF essentiële zorg is. Siemons: „IFV werkt en is doel matig, mogelijk noodzakelijk vanuit medische optiek, maar de vraag is of IVF ook vanuit maat schappelijk oogpunt noodzake lijk is en door allen gezamenlijk, solidair betaald moet worden. Cruciaal lijkt mij de vraag in wel ke mate maatschappelijk geoor deeld zal worden, dat er naast de vrijheid om kinderen te krijgen ook een recht op het krijgen, van kinderen bestaat. En een recht op alle medische handelingen die daarvoor nodig zijn," De staatssecretaris liet via Siemons verder weten huiverig te staan tegenover het toestaan van draagmoederschap met IVF. Eerst is een principiële politieke Schiedam - De Schiedamse architect Herman Kampman is op 26 oktober op 67-jarige leeftijd overleden. Hij is in middels begraven. Kampman heeft naam gemaakt als bouwer van ziekenhuizen in Nederland. Hij was onder meer betrokken bij de realise ring van het Sint Clara-zieken- huis en het Sint Franciscus Gasthuis in Rotterdam. Kamp man was in Schiedam voor het CDA lid van de g;êvk ,-enteraad. discussie nodig, vindt hij. Om te voorkomen dat mensen in de tus sentijd hun heil in het buitenland zoeken, zijn afspraken in Euro pees verband nodig, Over de zogenoemde pre-implan- tatie-diagnostiek (het testen op afwijkingen van de bevruchte ei cel voordat die in de baarmoeder wordt geplaatst) meldde Siemons dat zijn staatssecretaris daarover met de artsenverenigingen heeft afgesproken dat die zich terug houdend opstellen, in afwachting van een wettelijke regeling. „Voor klonen hoeven wij in Ne derland dus niet te vrezen." Verder vindt de staatssecretaris de tijd rijp voor meer en beter on derzoek naar verschillende be- handeUngmethoden rond IVF en resultaten op langere termijn. Tussen de klinieken in Neder land zijn er nog steeds grote ver schillen in succespercentages. ww.z-' yy, joen gulden extra is uitgetrokken voor de eventuele aanleg van het omstreden vliegveld. Maij blijkt daarin het oorspronkelijk toege zegde bedrag te hebben verhoogd van tachtig naar honderdtwintig miljoen gulden. Niet in te zien De Jong: „Wat heb ik eraan dat de minister schrijft dat in die nota de bijdrage voor Rotterdam Airport is verhoogd? Helemaal niks. Want die nota, waar de Kamer al een hele tijd op zit te wachten, is er nog niet. We hebben er dan ook moeite mee om, volgende week, in de kamer over haar begroting te oordelen, als de minister ver wijst naar stukken die niet zijn in te zien." Wanneer het kabinet een defini tieve beslissing neemt over de no ta over regionale luchthavens - en dus ook over het 'hete hangij zer' Zestienhoven - is nog steeds onbekend. Niettemin blijft Maij, die in het kabinet op veel weer stand kan rekenen ten aanzien van de aanleg van een nieuw vliegveld, streven naar besluit vorming binnen twee maanden. De Stokkenbrug bij het Willemsplein in Rotterdam gaat op transport. De hele week is eraan gewerkt om de brug gereed te krijgen voor ven/oer, omdat deze in de weg lag voor de Erasmusbrug. Overigens betekent het niet het einde van de constructie, omdat de brug volgend voorjaar (na een kleine aanpassing) bij de Peperklip als oeververbinding over de Binnenhaven op de Kop van Zuid gaat dienen. Foto Jaap Rozema/Rottcrdams Dagblad Door Kor Kegel Schiedam - Ja, maar. proberen ze nog, Rotterdam zit ook niet stil. Rotterdam doet ook echt wel wat aan milieuvriendelijke woning bouw. Het is heus niet zo dat Rot terdam in alles het kunstje van Schiedam moet afkijken. Maar, moet de Rotterdamse delegatie toegeven, de resultaten van het Schiedamse milieubeleid zijn in derdaad verbluffend. Vierduizend energiezuinige wo ningen, met alleen in de stadsuit breiding van Woudhoek en Spa- land, maar tegenwoordig ook in de stadsvernieuwing. Woningen met een beter binnenklimaat, met thermisch meer comfort. De uitstoot van koolstofdioxyde nam met zesduizend ton af. En de brandstofrekening van de stad ging op jaarbasis met anderhalf miljoen gulden omlaag. En dat al les zonder extra bouwkosten! „Als alle gemeenten inNederland gelijk met ons energiezuinig wa ren gaan bouwen, had dat lande lijk een besparing kunnen ople veren die gelijk is aan wat twee centrales a ia Borssele aan ener gie produceren," doceert de Schiedamse wethouder voui Stadsontwikkeling en Verkeer, ir. Chris Zijdeveld. In de leer Gisteren was Rotterdam bij hem 'in de leer'. De Rotterdamse WD- wethoude- Herman van den Muijsenb g was Zijdeveld tij dens een congres in Toronto te gen het lijf gelopen. Hij was zo aangestoken door het inspireren de milieuverhaal van zijn Schiedamse collega, dat hij zich graag met zijn hele gemeente raadscommissie liet uitnodigen voor een excursie door de Schiedamse nieuwbouwwijk Spa- land. Bij het eindpunt van tram lijn 1 stapten ze uit om vervolgens door een behaaglijke, groene wijk te wandelen, waar de bewoners een aardgasverbruik hebben dat nog maar ééntiende is van wat vijftien jaar geleden in de nieuw bouw gebruikelijk was. Trofeeën Typisch. Zijdeveld heeft, dankzij unanieme steun van de Schiedamse gemeenteraad, al di verse milieupryzen en -trofeeen in de wacht gesleept, met alleen voor het bouw- en energiebeleid trouwens, maar ook voor het ver keersbeleid. En toch was Rotter dam er amper van op de hoogte. De Rotterdamse commissie kreeg het ene plaagstootje na het ande re te verwerken. „Milieubeleid gaat iets verder dan deze regio," zei Zijdeveld droog. Hij toonde een dia van de Rotterdamse kant van de Horvathweg en een dia van de Schiedamse kant. De Schiedamse is veel groener. Veel meer bomen. „Maar wij zijn ook bezig aan een bomenbeleid," pro beerde Van den Muijsenberg. „Binnenkort komt er zelfs een bomenboek." In de jaren '70 verwierf Zijdeveld zich al de bijnaam 'zendeling van de zon'. Hij investeerde tiendui zenden guldens om zijn ambtena ren op congressen overal op de wereld kennis te laten vergaren over zonneénergie en ecologie. De PvdA-wethouder is vaste klant bij De Kleme Aarde in Boxtel, adopteerde het idee van pirami dewoningen, experimenteerde met minimum-energiewoningen en met serres als warmtebuffer, propageerde een woningbouw die op het zuiden (vanwege de zon) georienteerd moest zijn - en dat alles tegen de achtergrond van de alarmerende ontwikkelingen met de ozonlaag en het broeikaseffect. Zoals hij gisteren vertelde; „Mijn vrouw en ik hebben geen kinde ren. Bewust niet. Dus ik hoef niet te denken over hoe ik de wereld voor mijn kinderen achterlaat. Maar als ik Amerikaanse top- hoogleraren hoor, duurt het alle maal mijn tijd niet uit. Dan krijg ik zelf op mijn oude dag nog last van de klimaatsveranderingen op aarde. Die berichten maken mij de laatste maanden militanter dan ooit." Rotterdam is m menig opzicht nog niet zover als Schiedam. Wet houder Zijdeveld doet alleen nog zaken met projectontwikkelaars, die energiezuinig kunnen bouwen. Hij verbiedt de toepas sing van tropisch hardhout. Hij predikt het gebruik van waterbes tendige natuurverf en verzoekt bouwers om geen PVC-pijpen te gebruiken. Schiedam hanteert de toetshjst van de stichting Experi mentele Volkshuisvesting (SEV). Er worden grasdaken aangelegd. In de gemeente staan nu vijftien warmte-krachtkoppelingen. Schiedam had de naam veel te ex perimenteren, Maar, beaamt de Rotterdamse wethouder Van den Muijsenberg, „het zijn geen inci denten meer. Het is m Schiedam regulier beleid geworden. En dat het niets extra kost, ja, dat spreekt mij w»l heel erg aan." De situatie is zelfs zo, dat als er er gens in Nederland een uitvinder komt met een nieuw idee voor energiezuinig bouwen, de eerste reactie van projectontwikkelaars is: 'Heeft Schiedam het a) toege past?' Want als Zijdeveld het goed gevonden heeft, is het kennelijk goed. De naam Schiedam is, be halve voor de jenever, ook een keurmerk geworden voor verant woord bouwen. Tramlijn Tijdens een bevlogen verhande ling van anderhalf uur licht Zijde veld de Rotterdammers voor. Peter Aubert, PvdA-fractievoor- zitter in Rotterdam, is verbaasd dat het Schiedam destijds lukte om tramlijn 1 doorgetrokken te krijgen naar Woudhoek. toen daar nog maar ééntiende van de woningbouw gerealiseerd was. „Daar hebben wij de RET om ge vraagd voor de wijk Prinsenland, maar het is ons niet gelukt om openbaar vervoer te realiseren vóór de woningbouw," zegt Au bert. Zijdeveld antwoordt: „Wij hebben rechtstreeks onderhan deld met de rijksoverheid. Wij hebben gezegd: wij bouwen die wijk niet, als we niet meteen de tram krijgen om het autogebruik tegen te gaan." Aha, begrijpen de Rotterdammers, zich ineens weer goed bewust van het feit dat hun gemeente te weinig met Den Haag onderhandelt. Elise de Bok, CDA-raadslid te Rotterdam, hoort geamuseerd aan hoe Schiedam tegenwoordig het onkruid bestrijdt. Zijdeveld: „Als er op een weg of een voetpad onkruid groeit, wordt er kenne lijk te weinig gebruik van ge maakt. Dat betekent dat er te veel verharding ligt. Dus maken we een voetpad smaller. En ook de doorgaande Van Haarenlaan wordt gehalveerd. Minder verhar ding, meer groen. Dal maakt de stad minder woestijnachtig en vermindert zelfs de druk op de riolering en de pompcapaciteit." Zelfs 2ijn antipathie tegen nieu we autowegen weet Zijdeveld lo gisch te verwerken in zijn milieu- betoog, Gerard Peter, hoofd van de Milieudienst van Gemeente werken Rotterdam, zegt na afloop dat Rotterdam bezig is aan een handleiding Ruimtelijke Orde ning en Milieu. Of Schiedam het als ervaren gemeente alsjeblieft eens wil nalopen, om te zien ol er nog aanvullingen mogelijk zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 4