13 In de regio Rijnmond meer longvlieskanker dan elders Opknapbeurt spoorbogen en viaduct 4 Blauw asbest van de scheepsbouw belangrijkste oorzaak l Natuur en Milieu woedend op wethouder F Schiedamse wethouder wil militanter zijn Ruimte moslims wordt gesloten Hofpleintrein even naar CS Inbrekers opgepakt Simons komt al in januari Vrijwilligers Isvp mélden bij Kredietbank Stankgolf in Zuid-Holland TJsselmonde vindt oude namen terug Bijzonder burgermonument in Dordrecht gerestaureerd Zaterdag 13 november 1993 Rotterdam Rotterdam - Justitie heeft uit vei- ligheidsoverwegingen besloten de Islamitische ontmoetings ruimte aan de Schilperoortstraat in Charlois voorlopig te sluiten. De geiser en de CV-ketel produce ren zoveel koolmonoxyde dat de speciaal daarvoor bestemde meetapparatuur op tilt sloeg. Het meetpersoneel verliet daarna schielijk het gebouw. De politie en het GEB stelden een onderzoek in naar de geiser en de CV-installatie naar aanleiding van een ongeval. Vorige week donderdag werden achttien men sen onwel door het inademen van koolmonoxyde. Beide apparaten bleken geen deugdelijke afvoer te hebben. Voorzitter A. A. Khan van de ver eniging Idara Minhaj-Ul-Quran is verbaasd over de beslissing van Justitie. Hij trekt de uitkomsten van het onderzoek in twijfeL „Op die avond hadden we de geiser helemaal niet aan" voert Khan aan. „En de CV-ketel staat daar al de hele tijd. Er moet een andere oorzaak zyn." Khan weet echter niet aan te ge ven wat die oorzaak zou moeten zijn. De vereniging wil het pand gewoon blyven gebruiken. „We Inrnnen nergens anders heen, we hebben geen zin om de activitei ten te staken" stelt Khan. Rotterdam - De treinen van de Hofpleinlijn rijden dinsdag in verband met werkzaamheden tussen 9.15 en 15.00 uur niet van het stations Rotterdam-Kleiweg naar Rotterdam-Hofplein maar naar Rotterdam CS, De stations Bergweg en Hofplein zijn dan ge sloten. Tussen Hofplein, Bergweg en Kleiweg kunnen reizigers, die niet naar het Centraal Station wil len, gebruik maken van RET-bus- lajn45. Rotterdam - De politie heeft twee 22-jarige Rotterdammers opge pakt, die worden verdacht van ne gentien inbraken en diefstallen uit huizen, winkels en bedrijven. Ze sloegen de afgelopen zes we ken bun slag in Groot IJsselmon- de. De buit bestond onder meer uit stereo-apparatuur, etenswa ren en cheques ter waarde van en kele tienduizenden guldens. De twee verdachten zijn voorgeleid. De gestolen spullen zijn doorver kocht aan helers, de opbrengst werd uitgegeven aan drugs en eten. Eén van de verdachten werd het vorig weekend op heterdaad betrapt in Hillesluis. De ander werd deze week opgepakt. De po litie zoekt nog naar mededaders. Rotterdam - Staatssecretaris Hans Simons (Volksgezondheid) gaat al begin januari in Rotter dam aan de slag als lijsttrekker voor de PvdA bij de gemeente raadsverkiezingen. Eind december neemt hij af scheid van zijn Haagse baan. Mi nister D1Ancona (WVC) neemt vanaf het moment van zijn ver trek de portefeuille Volksgezond heid over. Rotterdam 'Ondergetekende v Verzoekt tot het verstrekken Formulieren van deze strek- tóng, geadresseerd aan de Ge meentelijke Kredietbank, zyn deze week door de Sugba in omloop gebracht De Stichting Uitkeringsgerechtigden rea- geert^daarmeéóp de suggestie rivanliet Projectbureau Sociale - Vendeuwing, öro mensen voor wie de gemeente een schuldsa nering heeft geregeld, uit te f^odigen' tot het vemchten van lijk tegen prestatie.- dan ook,' dat hüj al actief is in i het vriow^^swerk eti na ont- van^st van dé 30.000 gulden in r.'éiwèriaiigwenst te dromen voor/schuldsanering, of nog ^Hever voor kwijtschelding. Schiedam - Meer dan twee honderd inwoners van de ge nieenten Schiedam, "Vlaardin- gen, Piinacker, Zoetermeer en Alphen a/d Rjjn hebben giste ren bil de Milieudienst Rijn mond DCMR geklaagd - over penetrante zwavel-, gas- en oliegeuren. Bron van de stank overlast was bet gespeciali seerde ranigingsbedrijf TCR Milieu in de Botlek. TCR Milieu werkt nog aan overpakken van de vaten met stinkende chemicaliën die vo rig jaar vrijkwamen door de brand by dientie-producent Elf-Atochem. Specialisten van de milieudienst hebben vrij dagmiddag de stankstoffen ge neutraliseerd. De dienst on derzoekt nog wat er is misge gaan. Er werd nog geen ge bruik gemaakt van de onlangs opgeleide 'speurneuzen'. De DCMK kon de stank op eigen kracht opzoeken. Rotterdam - Longvlieskanker komthetmeestvoorin het Ryn- mondgebied waar zich vanouds veel scheepswerven bevinden. Het aantal gevallen is hoger dan in andere vergelijkbare gebie den ter wereld. De ziekte wordt in vrijwel alle gevallen veroor zaakt door blootstelling aan blauw asbest dat in de scheeps bouw veel werd gebruikt. Dit blykt uit een rapport van het Integraal Kankercentrum in Rot terdam (IKR) over het optreden van kanker in de regio, de Zuid hollandse Eilanden, Zeeland, de Drechtstreek en westelijk Noord- Brabant. Rond andere steden met scheepvaartindustrie, zoals Triest in Italië en het Schotse Glasgow komt de ziekte ook veel voor, maar Rijnmond telt de meeste ge vallen. De blootstelling aan het asbest had vrijwel altijd plaats in de werkplaats. Dit verklaart dan ook dat longvlieskanker praktisch al leen bij mannen voorkomt. Het percentage vrouwen met de aan doening is zeer gering. De registratie van alle voorko mende kankergevallen over de periode 1988-1992 laat zien dat longvlieskanker zich het meest voordoet op plaatsen waar veel mensen op scheepswerven werk zaam waren. Alblasserdam staat bovenaan de lijst. Vlissingen komt op de tweede plaats, ge volgd door Krimpen aan den IJs- sel, Brielle, Schiedam, Spijkenis- se en Rotterdam. ZwSjndrecht, Vlaardingen en Maassluis tellen iets minder gevallen van long vlieskanker. Door het ontbreken van goede be handelingsmethoden ziet het er voor de mensen met deze ziekte slecht uit. Hun overlevingskan sen zijn gering. De meeste patiën ten hebben niet meer dan een tot twee jaar te leven. Nieuwe ont wikkelingen op het gebied van de immuuntherapie (behandeling van het natuurlijke afweersys teem van de mens) kunnen daar volgens het kankerinstituut mo gelijk verandering in brengen. Preventie is voorlopig de enige Veel van de ruimten onder de spoorbogen van de Hofpleinlijn zien er nog zo bouwvallig uit. Na jarenlang plannenmaken door de deelgemeente Noord on een protestactie deze week van de bewoners In de Agnlesebuurt lijken de Nederlandse Spoorwegen eindelijk bereid om te praten over opknapbeurtenFotDGemaniJ.M. Rotterdam - De spoorbogen in de Vijver-, hofstraat en het treinviaduet van de Hof pleinlijn worden opgeknapt. Ook het - huurbeleid voor de ruimten onder de bo- vengrondse spoortraject wordt bijge steld. Deze afspraak is gemaakt tussen de Nederlandse Spoorwegen, de deelge meente Noord en de bewonersvereniging Agniesebuurt. Inmiddels is een speciale projectgroep gevormd, die zich buigt over een plan van aanpak. Volgens de bewoners verenig ing hebben de NS het viaduct en de onderliggende ruimten in de loop van jaren ernstig laten Verpauperen. De ruimten 'wordenby-' voorbeeld uitsluitend verhuurd aan de hoogstbiedenden. Bestaande huurcon tracten zijn opgeschroefd, waardoor het voor zittende ondernemers steeds moei lijker is zich te handhaven. Volgens de buurt werkt dit de komst van louche on dernemingen in de hand. Joop Bruinzeel, eigenaar van één van de horecavestigingen, die al vele jaren on der de spoorlijn is gevestigd, werd ook geconfronteerd met een herzien huur contract. „Daartegen heb ik geprotes teerd, want met dergelijke hoge huur is niet te werken. We praten nu en ik heb er alle vertrouwen in." De vrees voor 'Katshoek-toestanden' en een groeiend ongenoegen over de slechte staat van onderhoud, mondde deze week uit in het kraken van een lege ruimte, waar de bewonersvereniging de wijkon- derhoudsploeg definitief wil huisvesten. Als gevolg van de negatieve, publicaties bleken de NS ineenswél bereid te praten. „Een redelijk succes," vindt opbouwwer ker Johan Lammering. „Eindelijk is een dialoog opgang gekomen/Maar we blij ven gereserveerd tot het moment dat het resultaat van maatregelen zichtbaar wordt" mogelijkheid de ziekte te bestrij den. Maar tot zijn spijt stelt het centrum vast dat de tijd tussen de blootstelling aan het asbest en de vaststelling van de ziekte onge veer dertig jaar ligt, zodat van de wettelijke beschermingsmaatre gelen uit 1978 pas in de volgende eeuw resultaat verwacht mag worden. Voorts blijkt uit het overzicht dat kanker in het. algemeen sterk stijgt boven het zestige levens jaar, vooral by mannen. Op mid delbare leeftijd is kanker de be langrijkste doodsoorzaak, Bij vrouwen neemt deze ziekte tus sen het 45ste en 59ste levensjaar meer dan de helft van de totale sterfte voor haar rekening. Bij mannen is kanker tussen de 50 en 75 jaar verantwoordelijk voor bij na 40 procent van de sterfte. Op hogere leeftijd is kanker als doodsoorzaak minder belangrijk door het verhoogde risico op an dere aandoeningen. Bij mannen komen met name long- en prostaatkanker veel voor, bij vrouwen is borstkanker de belangrijkste aandoening. In de periode 1988-1991 registreerde het centrum 4896 longtumoren, 4180 bij mannen en 716 bij vrou wen. Volgens het IKR zal het risi co op longkanker bij vrouwen de komende jaren echter sterk toe nemen. Bij 4995 vrouwen trof men borstkanker aan. Maar ook 28 mannen bleken de aandoening te hebben. Prostaatkanker wordt vooral op oudere leeftijd vastge steld. Meer dan de helft van alle patiënten is ouder dan 75 jaar. Het risico op maagkanker is de laatste tientallen jaren sterk afge nomen. Het kankercentrum ver wacht de komende jaren een ver dere afname. Rotterdam;*Het Siraekar- 'hèèft^cenomiveg gegevens jgöéwitótruéérd uit het bij een brand in 1678 verloren gegane ^kerkelijk archief van de Adriaan: - Janskerfc Dit;- alle maal dank^ de 66garige Piet .'Grandia, die in'de winter van "1989 'een ctiréus leren lezen en begrijpen ;vam oude Neder- landse handschriften volgde. De vrijwilliger van het streek- brachthet v-gëleerde vervolgens; direct in deprak tijk, Bij de Gemeentelijke Ar chiefdienst Rotterdam wierp hij zich óp-de transcriptie van de "kohierender tienden van Usselmonde'; Dé tiénden wa ren; een belasting opland bouwgewassen, die geheven werden door j;dè toenmalige ambachtsheer. Die, bespaarde rich het lastige innen, door de belasting eenmaal per jaar te verpachten.Daarvan zijn sinds 1578 kohieren bijgehou- '(teri, .waarin-staat, genoteerd .wie de tienden pachtten en wie er borg stonden voot het beta len van de pachtsom, Kaartsysteem Grandia worstelde zich* de af gelopen jaren door de kohieren heen en voltooide en- kele maandengeleden het 'overschrijven'van dat oude archief, waarna hij een kaart systeem aanlegde van dé ge- vonden persoonsnamen. Dat heeft uiteindelijk 'geleid tot thet verschijnen - deze week - van de 'Naamlijsten op de Tienden van 't Oostambacht van IJsselmónde'. Een mijlpaal in de geschied- sdxryvmg. van het oudé dorp Dsseimonde, concludeert het streekarchief. De auteur heeft zoveel namen teruggevonden, dat ér nog een tweede en een derde deeltje naamlijsten zal verschijnen, die het resteren de tijdvaktot 1787beslaan.7 Door Ben van Haren Schiedam - Treuren overal in den lande PvdA-coryfeeën om het verlies van een vertrouwde posi tie; gisteren traeteerde in Schiedam wethouder ir. C. Zijde veld op gebak bij het bekend ma ken van zijn vertrek. Na de raads verkiezingen van volgend jaar keert hij niet terug. Wat hij pre cies gaat doen, zegt hij nog niet te weten. Chris Zijdeveld, bijna vijftig, is sinds hij in 1974 voor de PvdA de gemeenteraad binnenstapte onaf gebroken wethouder geweest in zijn geboortestad. Hij zegt ori ënterende gesprekken gehad te hebben met de commissie, die de kandidatenlijst samenstelt voor Tweede Kamerverkiezingen. Het schrappen van twee milieuspecia listen biedt perspectief in deze door Zijdeveld geambieerde sec tor, „Ik wil een baan waarmee ik intens met milieuzaken boven het stedelijk niveau bezig ben of Dordrecht - Nu wonen er krakers, maar ooit waren Willem van Oranje en de hertog van Alva te gast in De Berckepoort in Dor drecht. De krakers waren er giste ren getuige van dat het rapport over de bouwgeschiedenis van Nederlands meest bijzondere burgermonument uit de zestien de eeuw werd overhandigd aan wethouder W. Verhakel. In wat de krakers de feestzaal noemen, vertelden de bouwkun dig onderzoekers de wethouder dai sommige elementen van De Berckepoort verder nergens in Nederland te rien zijn. Onderzoek De onderzoekers A. Glaudemans en J- van der Hoeve hebben in op dracht van de gemeente het 45 nieter lange gebouwencomplex nabij het al «ven historische Hof onderzocht op zijn bouwhistorie. „Het is het rijkste burgermonu ment uit de 16e eeuw van Neder land," stellen ze. Op de zolder 2ijn bovendien res tanten van stucwerk aangetroffen van rond 1700. In die tijd was stucwerk volgens de onderzoe kers alleen in Engeland en Duits land gebruikelijk: „Er komen consoles en sleutelstukken en een spiltrap in voor die hun weer ga niet kennen. Wil je zulke ver sieringen aan balken zien, dan moetje naar België." Matthijs Berck De Berckepoort is genoemd naar Matthijs Berck, een wijnhande laar uit Duitsland die omstreeks 1570 eigenaar werd van het pand. Hij verbouwde en vergrootte het gebouw aanzienlijk. Aan geld moet het hem niet hebben ontbro ken. „Zowel aan de buitenkant als aan de binnenzijde straalt het gebouw rijkdom uit. Boven veel vensters rijn accolades aangebracht, veel bakstenen hebben een groefaf- werking," aldus Glaudemans. „Binnen hebben prachtige schou wen gestaan. Maar die zijn er rond 1900 uitgehaald. En die zul len vast ergens anders zijn ge plaatst." Door Jan Rozendaal Rotterdam - De Stichting Natuur en Milieu is woedend op de Rotterdamse wethouder Piet Hoogendoom, Volgens de milieubewe ging heeft de wethouder 'zeer selectief ge citeerd uit een artikel. Want in tegenstelling wat Hoogendoom de gemeenteraad wilde doen geloven, kraakt Natuur en Milieu het milieubeleid van Rotterdam nog steeds af. Tijdens het begrotingsdebat schermde Hoo gendoom donderdagavond met een artikel van drs; Albert Klingenberg. Daaruit las de wethouder een passage waaruit volgens hem bleek dat de Stichting Natuur en Mi lieu 'het Rotterdamse GFT-afvaibeleïd hele maal steunt'. „En die Klingenberg," voegde Hoogendoom daaraan toe, „is niet zo maar iemand. Hij is zeer gezaghebbend binnen de milieubeweging." Waarmee Hoogendoom maar wilde zeggen, dat minister Alders (Milieu) dan wel mag vinuen dal Rotterdam, net ais alle andere gemeenten in Nederland, per 1 januari 1994 over moet gaan tot het gescheiden ophalen van huisvuil, maar dat zelfs de milieubewe ging nu vindt dat Rotterdam op de goede hjn zit. Die lijn houdt in datgescheiden in zameling van GFT-afval volstrekt geen zin heeft. De extra kosten (dertig gulden per huishouden) zouden niet opwegen tegen het milieuvoordeel. Zeker niet zolang er nog onvoldoende afzetmogelijkheden zijn voor de compost „Overal liggen nu bergen compost die men niet kwijt kan en alsnog in de verbrandingsoven verdwijnen." En dan de burger extra laten betalen, zou het psy chologisch effect van milieubewust omgaan met afval alleen maar schaden, zo luidt Hoo- gendooms filosofie. Steun En dan zou daar nu nog eens de steun van Natuur en Milieu zijn bijgekomen. Het ci taat dat Hoogendoom de raad voorhield: „In dat licht is verder onderzoek naar met name de kwaliteit van de stedelijke tuin- fractie nodig en die leidt wellicht net alsbij lood tot de conclusie dat bepaalde partijen stedelijk tuinaival beter niet bij het GFT-af- vai kunnen worden gedaan, maar dat het beter is ze als groenbemèsting in de eigen tuin te houden." Dus, bevestigde Hoogendoomzijn beleid: voorlopig eerst maar eens even afwachten' of het gescheiden inzamelen van GFT-afyal in Rotterdam inderdaad wel zo goed is voor hetmilieu. Maar navraag bij de auteur van het artikel, dat stond in de septemberuitgave van hét blad Gemeenterëiniging M^mahagèri ment, leert dat Hoogendoom zeer selectief heeft geciteerd. Klingenberg: Dit is cht een schande. Ik hèblzeer genuanceerd. öp:j:; basis van diverse onderzoeken uit proberen te leggen dat welHcht bepaalde partyen ste delijk tuinafval beter niet bij het Gfeafróliv kunnen worden gedaan. Maar dat betekent niet dat wij nu het beleid van de heer Hoc- gendoorn steunen. Integendeefrdat kraken wij nog steeds helemaal ah" Uit (de rest" van) het artikel'blijkt dat dè kwaliteit van het GFT-compost juist steeds beter wordt „Dat. sommige partijen tumhfH: val in de grote steden niet aan de eisen vol doen, betekent niet dat dit voor heel Rotter dam geldt. Bovendien is het tuinafval maar een deeL Want dit geldt natuurliik niet voor het huishoudelijk afval. Er is geen enkele reden voor Rotterdam om el het afval maar in de verbrandingsovens van de Roteb te blijven gooien. Dat is tegen alle gedachten die in de rest van het land leven," 20 besluit Klingenberg. een waarmee milieu-activiteiten te combineren zijn." Zijdeveld verwacht niet een ver kiesbare plaats op de kamerlijs! van de PvdA te krijgen: „De eer ste dertig plaatsen zijn bezet door bewindslieden en de niet afge schreven zittende kamerleden, dus tel maar na. ik heb ook wat contacten in de sfeer van milieu- werk, maar ik heb geen enkele ga rantie vooreen baan." In Schiedam zat Zijdeveld niet op de wip, De plaatselijke selectie commissie, zo bevestigt voorzit ter Jan Willem Mennink, had hem zeker opnieuw hoog op de kandi datenlijst geplaatst. De wethou der zelf redeneert, dat volgend jaar een uitgelezen moment is voor hem om op te stappen: „Als ik door ga, ben ik straks 54 en dan is de kans om nog wat nieuws te gaan doen veel kleiner. Weinigen in Nederland verstaan de kunst om op hun hoogtepunt afscheid te nemen. Ik wil niet de fout ma ken om aan het eind van een mooie carrière in de plaatselijke politiek te moeten vaststellen, dat de aftakeling is begonnen." „De vorige keer, in 1990, heb ik het ook overwogen maar juist in die tijd wekten D66 en Groen links de suggestie van een gif zaak in Spaland. Een vertrek zou toen ten onrechte uitgelegd kun nen worden als erkenning. Bo vendien zijn nu een aantal be langrijke zaken geregeld. De bouw in de binnenstad is aan de gang, waarbij de gemeente en niet een projectontwikkelaar be paalt wat het wordt. De ontwikke ling van de nieuwbouwwijk Spa- land loopt op een manier, waar aan andere een voorbeeld nemen en de plannen voor de metro en de fiets- en metrobuis in de Twee de Beneluxtunnel zien er goed uit." Zijdeveld zegt de vrijheid te wil len hebben om zich millitanter op te kunnen stellen tegen geluiden in de samenleving, waaraan hij zich steeds meer gaat ergeren. „Het alleen-zaligmakend verkla ren van het marktmechanisme vind ik in potentie levensgevaar lijk. De aandacht voor mens en welzijn lijkt te worden vervangen door een opvatting, dat alles in or de is als het maar goed zit met het bruto nationaal produkt. Daar naast is er ook op milieugebied nog zeer veel te doen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1