#!istss iSNïis ïi Bedrijven kiezen andere vuilnisdienst Blijdschap bij Vaartland en Uitzicht Inspraakprocedure metro gekraakt op hoorzitting Rotterdams Dagblad moeite'met Natte voeten deren Chiem van Houweninge niet 3 Gratis compost iaat lang op zich wachten Provincie zegt tonnen subsidie toe voor nodige verbouwingen Van Wijk blijft lijsttrekker van de WD snelle stijgingen kosten OOR Schennispleger in de Hoek Overval bij 'flappentap' Doorrijder spoorloos Tweemaal kraak in restaurant Woeas3agl7 november 1993 rlfc Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Gaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Maassluis - In Maassluis Heeft een aantal bedrijven het contract met de gemeente opgezegd'voor het ophalen van afval. De onder nemers vinden dat Maassluis te veel geld rekent voor het ophalen van bedrijfsafval. Volgens de On- dememersfederatie Maassluis overwegen meer ondernemers in zee te gaan met een particuliere vuilvervverker. Gevreesd wordt dat het hierdoor ontstane finan ciële gat in 1995 op burgers moet worden verhaald. Particulieren worden in 1994 reeds geconfronteerd met een ta riefstijging van twaalf procent voor de reinigingsrechten. Bewo ners gaan vanaf januari 28,35 gul den per maand betalen. De kos tenstijging wordt veroorzaakt door de verdere uitbreiding van de inzameling van GFT-afval en tariefstijgingen bij de Afvalver werking Rijnmond (AVR) Afhankelijk van de grootte van de vuilcontainer gaan bedrijven vol gend jaar tussen de vijftig en vier honderd gulden per maand beta len. Een particuliere vuilverwer- ker heeft de bedrijven aangebo den dit voor een veel lager tanef te doen. De totale kosten van de vuilophaal en -verwerking bedra gen volgend jaar 5,2 mihoen gul den, hetgeen volgens de begro ting precies kostendekkend is. Als vêel bedrijven daadwerkelijk met de particuliere vuilverwerker in dienst zouden gaan, leidt dit volgend jaar echter onherroepe lijk tot een tekort op de begroting van de reiniging. Dit gat kan ver moedelijk alleen worden ver haald op de bewoners van Maas sluis. Wethouder Jan Storm ver telde de gemeenteraad gister avond dat hij intensief overleg met het bedrijfsleven over deze materie voert. Vooraf staat echter reeds vast dat Maassluis qua ta rief nooit zal kunnen concurreren met de particuliere vuilophaler. In het vastgestelde gemeentelijke tanef is ook een bijdrage ver werkt voor de straatreiniging en het inzamelen van glas, koelkas ten en klein chemisch afval. Deze kostenposten hoeft de particulie re vuilophaler niet tn rekening te brengen. Maassluis overweegt het reinigingsrecht te splitsen in twee afzonderlijke tarieven als veel bedrijven daadwerkelijk in zee gaan met de particulier. Het ene tarief geldt dan voor het op halen van huisvuil, het andere zou ten bate komen van de straat reiniging en de inzameling van andere goederen. Op die manier zou voorkomen kunnen worden dat het bedrijfs leven op geen enkele wijze aan deze gemeentelijke service bij- Gaardingen - „Dit is een uitstekend bericht. Ik ben hartstikke blij." Verheugd reageert directeur G. van Woerden van het ver zorgingstehuis voor bejaarden Vaartland in Vlaardingen op het bericht dat er bij hem verbouwd kan gaan worden. Gedeputeer de Staten hebben gisteren besloten hiervoor621.000 gulden be schikbaar te stellen. Het geld is nodig voorde vernieu wing van de brandmeldinstalla- tie, de telefooncentrale en het op roepsysteem. Het grootste ge deelte van het bedrag gaat naar eerstgenoemde voorziening. Die betekent dat erin elke kamer een automatische brandmelder komt. Nu nog worden alleen de gangen zo in de gaten gehouden, de zoge heten vluchtwegbeveiliging. Voor dit werk is dik twee ton nodig. De bewoners van Vaartland be schikken straks ook over een mo dern telefoonsysteem. Dat stelt ze dan ook in staat met elkaar te bel len, wat nu niet mogelijk is. „Die voorziening betekent een wereld van verschil met de huidige situ atie," verzekert de Vaartland-di recteur. De oproepinstallatie was ook hard aan vervanging toe. Die is, aldus Van Woerden, al 27 jaar oud. Het betreft een voorziening voor het personeel. Van Woerden ver wachtte pas half december wat te horen van de provincie. Hij had wel goede hoop op een gunstige beslissing. GS kan hei geld be schikbaar stellen omdat er nog 9,3 miljoen gulden zat in een geldpot uit 1990 voor ouderen. Daaruit is nu 6.2 miljoen gehaald. Ook ande re tehuizen in Zuid-Holland zijn bedacht. In Gaardingen betekent dit dat ook het verzorg- en ser vicecentrum Uitzicht op geld kan rekenen en wel 187.000 gulden. Dat bedrag is bestemd voor een nieuwe centrale verwarming. Di recteur C. de Jong is daar zeer blij mee. „Dit is als een beker koud water voor een dorstige ziel. We wisten dat er wat op het vuur stond, maar dit is toch een verras sing." Uitzicht had voor meer zaken om een bijdrage gevraagd. Die betrof fen geen grotere bedragen. De centrale verwarming was m ieder geval hard aan vernieuwing toe. Die is negentien jaar oud, even oud als het gebouw. Schiedam - Will van Wijk blijft lijsttrekker van de WD in Schiedam bij de raadsver kiezingen in 1994. Van Wijk, die in 1990 ook ai als lijstaan voerder optrad, wordt op de voet gevolgd door de zittende raadsleden Luub Hafkamp {2) en Engefien van Coller.burg (3). Voor de plaatsen vier en vijf koos de ledenvergadering gisteravond twee bestuursle den: de dertigers Ton de Swart en Marianne de Mol. De plaatsen 6,7,8 en 9 worden in genomen door Jan Schrijver, Ineke van den Berg, Anneke Elenbaas en Martin Loch. De laatste is een vorige penode al enkele maanden raadslid ge weest. Volgens afdelingsvoor zitter Van de Wetering ver wacht de VVD bij de verkie zingen vijf zetels te halen. Die prognose is gebaseerd op het feit dat de Schiedamse ge meenteraad door de toename van het aantal inwoners wordt uitgebreid van 33 naar 35 le den en de wetenschap dat de VDD bij verkiezingen in het recente verleden vijf en een maal zelfs zeven zetels wist te bemachtigen. Maassluis - De gemeente Maassluis zal in het dagelijks bestuur van het Overlegor gaan Rijnmond (OOR) haar zorgen uiten over de snelle kostenstijging binnen deze ge meenschappelijke regeling. Net als de andere deelnemen de gemeenten van de te vormen provincie Rotterdam moet Maassluis volgend jaar per inwoner zes gulden op hoesten. In vergelijking met 1991 (tarief vijftig cent per in woner) is er sprake van een verhoging van 1200 procent. Volgens Robert Punt (PvdA) is deze kostenstijging moeilijk te rijmen met het uitgangspunt, dat de operatie van de vorming van een nieuwe provincie 'budgettair neutraal' zou gaan verlopen. Punt begrijpt dat het OOR steeds meer taken op zich af ziet komen, maar de hiermee samenhangende ho gere kosten kunnen voorals nog nergens op de gemeente begroting worden gecompen seerd door lagere kosten. Bur gemeester Janny Ster- kenburg-Versluis zegde toe dat de bezorgdheid van Maas sluis in het OOR aan de orde zal worden gesteld. Veel uitha len zal het echter niet, kondig de zij reeds bij voorbaat aan. Maassluis heeft zich gebonden aan de financiële consequen ties van deze gemeenschappe lijke regeling, die overigens volgend jaar moet worden ver lengd. Punt, wiens mening door de meerderheid van de raad wordt gedeeld, plaatste gisteren ook kanttekeningen bij de zogenoemde LexSpecia- lis, die afgelopen zaterdag werd gepresenteerd. Dit wets ontwerp moet in staatsrechte lijk opzicht de weg banen voor de komst van de nieuwe pro vincie in het Rijnmondgebied. De PvdA'er vindt het zorgelijk dat de nieuwe provincie een gedeelte van de Onroerende Zaakbelasting mag gaan in nen en een taak zou moeten krijgen in de verdeling van de bijdragen van het Gemeente fonds over de verschillende steden in het Rijnmondge bied. Punt vreest dat kleinere randgemeenten als Maassluis in zo'n systeem in de toekomst minder geld zullen krijgen. Hoek van Holland - Verschillen de vrouwen in Hc^k van Holland hebben bij de politie gemeld dat zij zijn lastig gevallen door een man die zijn geslachtsdelen toon de. De schenmspleger zou actiet zijn in de buurt van de bunker aan de Kerkhofweg. De politie nam een kijkje in die omgeving, maar het onderzoek had geen re sultaat. Chiem van Houweninge redt een plantje uit zijn ondergelopen tuin. 'Wateroverlast hoort bij het woongenot Door Peter de Lange Vt aardingen - Halverwege een etentje maandagavond met schaker Jan Timman en diens vrouw en kinderen zag Chiem van Houweninge zich genoodzaakt de kaarsen uit de kast halen. Het wassende water in zijn tuin had de me terkast bereikt. „De stoppen sloegen meteen op tilt," ver telt de schrijver van populaire televisieseries als Zeg 'ns Aa een dag later in zijn huis aan de Vlaardingse Vaart. „Maar eten bij kaarslicht is wel zo gezellig hoor." Van Houweninge kwam gisterochtend voorlopig met toe aan het afronden van de 73ste en laatste aflevering van Op passen!!! en het ook het werk aan de nieuwe TV-serie Victo rie liggen. Hij moest de elektricien instructies geven en de brandweer assisteren bij het doorsteken van het slootje voor zijn deur. Door de hevige regenval van de afgelopen dagen stond er dertig centimeter water in zijn tuin. De schrijver vatte de tegenslag laconiek op. Hij is aan wa teroverlast wel gewend. Van Houweninge woont sinds 1970 in het drassige gedeelte van de Broekpolder, m het huis dat zijn schilderende vader ooit als atelier gebruikte, en heeft al eens eerder met een bootje naar zijn voordeur moeten hier in de Broekpolder.' Foto Roei Dijkstra peddelen. „Het is hier nu eenmaal het laagste punt van Vlaardmgen." zegt hij berustend .Als de sluis dichtgaat hebben wy natte voeten Maar water maakt nu eenmaal deel uit van het woongenot hier." Voor de brandweer was het nog een hele klus de water stand op een normaal peil te krygen. De simpelste oplos sing, het water uit de sloot overpompen m de Vaart, kon met worden toegepast. Dat vond het Hoogheemraadschap Delfland met goed. „Het slootwater in de Broekpolder is vervuild. Als we dat in de Vaart lozen krijgen we grote moeilijkheden," aldus een Gaardmgse brandweerman. Enkele tientallen Maassluizers wachten bij het winkelcentrum Koningshoek op het uitdelen van gratis compost. Ze moesten bijna een uur in de kou staan Foto Dennes van der Wel/Roel Di|kslra Maassluis - Hoewel het spul gra tis werd verstrekt door de ge meente namen de Maassluizers die gisterochtend naar de uitdeel- post waren gekomen, hun baal compost mokkend in ontvangst. Ze moesten veel te lang op hun presentje wachten. Aangekondigd was dat vanaf 10.00 uur bij winkelcentrum De Koningshoek duizend zakken mest zouden worden uitgedeeld. Om niet achter het net te vissen stonden er ruim voor tienen al tientallen mensen hoopvol op de stoep. Maar om tien uur viel er nog geen vrachtwagen te beken nen, Die kwam pas om kwart voor elf. Vele wachtenden konden geen geduld opbrengen en heten de compost maar voor wat het was. Dan maar niet gratis. „Het is toch zeker geen verlate 1 april-grap?" vroeg één van de koukleumende wachtenden zich hardop af. „Typisch weer de ge meente," reageerde een ander. „Ze zijn nooit eens op tijd." „Ik heb at geen hoge pet op van het gemeentebestuur," klonk het een stukje verderop.Als er eens iets voor de burgers wordt gedaan, laat men ze net zo makkelijk wachten. Nu worden we ook weer in de kou gezet. En vanmiddag komt wethouder Storm de mon.e jongen uithangen door zo'n zck compost officieel te overhandi gen. Nee, ik houd het voor gezien. Ik laat me niet in de maling ne men." Het geduld van de Maassluizers die wel bleven wachten, werd te gen elven dan toch beloond. Een lekke band bleek de oorzaak van het late arriveren van de vracht wagen. De wagen was nauwelijks geparkeerd, of men drom samen om vooral met met lege handen achter te blijven. Voor iedereen was één zak compost van tien kilo weggelegd. Maar aan die regel hield men zich nauwelijks. Uitdelen hoefden de twee perso neelsleden van de stads- en mi lieudienst de compost niet. Het goedje werd zelf wel gepakt en de grypgrage Maassluizers lieten het niet bij één baal Auto's wer den volgestouwd. Fietsers bon den twee of indien mogelijk drie zakken op hun bagagedrager. Eén vrouw hep zelfs achtmaal heen en weer naar haar auto. Slechts een enkeling wist zich wél te beheersen. „Geld hebben ze genoeg," mom pelde Max Boer, belast met het uitdeelwerk, „maar als iets gratis is weten de mensen met hoeveel ze moeten zien te bemachtigen Nou ja, dat de mensen die een uur hebben staan wachten, twee zak ken meenemen is nog te billijken. Hun geduld mag van mij best ge honoreerd worden." De gemeente had de ludieke uitdeelactie be dacht om het fabeltje dat het Door Sander Sonnemans Schiedam - „Pas toen we zeker heid hadden dat de minister de aanleg van de metrolijn wilde be talen zijn we stad ingegaan. Als we eerst met de burgers waren gaan praten over het tracé en la ter zou blijken dat de minister er niet de financiële middelen voor beschikbaar wilde stellen, zou den we pas echt met de gebakken peren zitten. Ons doel is zo open mogelyk te praten." Met die bewoordingen probeerde wethouder Chris Zijdeveld tij dens de hoorzitting gisteravond in het stadskantoor de toehoor ders ervan te overtuigen dat de realisering van de metrolijn geen voorgekookte zaak is. De burgers hebben volgens hem wei degelijk wat in de melk te brokkelen. Maar of hij de onrust by de mor rende aanwezigen heeft wegge nomen, valt te betwijfelen. Want nadat de laatste spreker in de bomvolle kantine zijn grieven kenbaar had gemaakt, waren nauwelijks positieve reacties te horen. Diverse mensen voelden zich sowieso achtergesteld omdat naar hun zeggen nooit alternatie ve metrotrajacten ter sprake zijn gekomen. „We mogen meedis- cussieren. Dat is waar, Maar dan alleen over de door de gemeente uitgestippelde route. Dat is toch geen inspraak? Nee, de Schied' uers worden weer eens in de maling genomen," liet een bewoner van de wijk Nieuw- land die zijn naam niet in de krant vermeld wil hebben, zich ontvallen. „Er zijn gewoon fouten gemaakt met de inspraakprocedure," rea geerde J. Vleesenbeek die na mens twee verenigingen van huiseigenaren en wijk- en bewo nersvereniging Wonen en Leven Nieuwland het woord voerde. „We hebben één velletje papier in de bus gekregen waarop een informatie-avond werd aange kondigd. Op die avond is alleen dat ene tracé naar voren ge bracht. Er is niet gehandeld con form de inspraakverordening die op 24 oktober van dit jaar is aan genomen. De burgers hadden be ter moeten worden voorgelicht Men heeft alleen maar wat te zeg gen gehad over het door de ge meente uitverkoren tracé. Over de vier alternatieven is nooit ge rept. Ik waag me overigens af of de ondergrondse verbinding wel duurder is dan de bovengrondse. In eik geval is dat ons nooit dui delijk gemaakt." „Tijdens de informatie-avonden is elke keer weer gezegd dat nog de nodige details moeten worden uitgewerkt,hekelde mevrouw* H. Hagen namens Bewonersver- eniging Schiedam-West de han delswijze. „Hoe kan men dan in schatten wat er allemaal staat te gebeuren? Er zijn nog veelte veel vragen waar nog geen antwoord op valt te geven." Ook J. de Kievith van dezelfde bewonersverenigmg sprak zyn twijfels uit over de inspraakpro cedure. „Waarom is de nieuwe in spraakverordening met van toe passing op de metro? In de plan ning van die verordening is de metro wel opgenomen. Nee, er mankeert nogal wat aan de in spraak. Een discussie over de keuze van de huidige variant is er nooit ge weest. Daar Auiut I^iisili uvei gesproken maar cfe andere moge lijkheden komen niet aan bod. Als deze hoorzitting het einde is van de mspraakperiode zal de be wonersverenigmg alle middelen aangrijpen om het dit tracé tegen te houden." Tijdens de bijeenkomst kwam wederom vast te staan dat er een behoorlijke aversie bestaat tegen de bovengrondse delen van de geplande metrolijn die in het jaar 2000 in gebruik genomen zou moeten worden. 'De metro hoort onder de grond', was een veel ge bruikte uitspraak. „En niet," zo als de heer Geesenbeek het hu moristisch voorspiegelde, „op de balkons en langs slaapkamers." Sprekei F Westenberg üeeu ei nog een schepje bovenop. ..De metro wordt in Rotterdam niet voor mets een afkorting ge noemd van 'met een teringgang Rotterdam onderdoor." apart verzamelde groente-, fruit en tuinafval m de verbrandings ovens verdwijnt, uit de wereld te helpen en de burgers het nut te la ten inzien van de gescheiden vuil- mzameling. Sinds 1 november wordt in heel Maassluis het huis vuil op een dergelijke manier op de stoep gezet Op het verstrekken van de mest en de invoering van de nieuwe af- valregeling werd gisteren toch nog positief gereageerd. .Alhoe wel we er lang op hebben moeten wachten, vind ik het wel een leuk idee van de gemeente om gratis compost uit te delen," reageerde Wil WitterJand. „Zo kunnen we zelf het resultaat van gescheiden inzameling beoordelen en wordt onze moeite daar aan mee te wer ken beloond. Het is wel een hele omschakeling geweest om voor groenafval steeds naar de container in de tuin te moeten lopen, maar je bent er zo aan gewend. Ik vind het mooi op zo'n manier mee te wer ken aan een beter milieu, Het zou in heel Nederland zo geregeld moeten zijn." „Bovendien," voegde Janny Bergmans daar aan toe, „scheelt het in de grijze container heel veel afval. Het werkt dus wel de gelijk." Gaardingen - Een vrouw is gis termiddag rond kwart over vijf beroofd, direct nadat zij geld uit een geldautomaat had gehaald. De overval gebeurde bij de geld automaat van het postkantoor aan de Van Hogendorplaan. De vrouw maakte aanstalten om het bankpapier m haar portemonnee te stoppen, toen zij een klap in haar nek kreeg. Hierdoor raakte zij enige tijd buiten bewustzijn. Toen zij weer bijkwam was de on bekende dader verdwenen, met het geld De politie zoekt getui gen. Schiedam - Het onderzoek naar de identiteit van de automobilist die zaterdagavond een 10-jarig meisje schepte en na het ongeval doorreed heeft nog geen succes gehad. De Schiedamse politie probeert nu getuigen te vinden van het incident, dat omstreeks half elf plaats vond op de Nieuwe Haven. Het meisje, dat uit de Gordonstraat kwam, hep op het trottoir, toen plotseling een auto by het nemen van de bocht de stoep op kwant rijden Het meisje u erd door de auto geschept, vloog over de motorkap en kwam op straat terecht. Zij hield aan het ongeval buikklachten cn een pynhjke knie over. De politie ver moedt dat de auto een beigekleu- rige Opel was De bestuurder zou na de aanrijding zijn doorgereden in de richting van het Fabri plein Gaardingen - Een restaurant aan de Floris de Vijfdelaan is twee maal in twee opeenvolgende nachten door mbiekers bezocht. In de nacht van maandag op dins dag werd een ruitje van de oor deur ingeslagen en gingen de die ven er vandoor met de geldladc Afgelopen nacht werd die opera tie herhaald Het nieuwe ruitje m de voordeur ging aan diggelen en wederom werd enig muntgeld buitgemaakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2